זוגיות בריאה על פי ההלכה

פורסם: 19/03/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 10,573 | Share

חתונה ו - 7 ברכות (מבוסס על דברי הרב אורי יצחק) בסוף פרשתנו מסופר על פינחס שעצר את המגיפה עם בנות מדיין בכך שהרג את זמרי בן סלוא ואת המדיינית. כשכר על פעולה זו מבטיח לו ה' : לָכֵן אֱמֹר הִנְנִי נֹתֵן לוֹ אֶת בְּרִיתִי שָׁלוֹם: עד היכן מגיעה חשיבותו של השלום בעיני ה'? ? בזכות השלום ה' מוכן למנוע גזירות פורענות. כמאמר הפסוק : חֲבוּר עֲצַבִּים אֶפְרָיִם הַנַּח לוֹ: גם אם בני ישראל עובדים ע"ז ("עצבים") אך יש שלום בניהם ("חבור") – כביכול, אין הקב"ה יכול לפגוע בהם. גם השלום בין בעל לאשתו חשוב מאוד בעיני ה'. ? שם ה' נמחה על המים המאררים שהסוטה שותה. רק כדי להתיר ספקות בין הבעל לאשתו ולהשכין שלום בניהם. וְכָתַב אֶת הָאָלֹת הָאֵלֶּה הַכֹּהֵן בַּסֵּפֶר וּמָחָה אֶל מֵי הַמָּרִים: אומרת המשנה : כל אהבה שהיא תלויה בדבר בטל דבר בטלה אהבה ושאינה תלויה בדבר אינה בטלה לעולם איזו היא אהבה התלויה בדבר זו אהבת אמנון ותמר ושאינה תלויה בדבר זו אהבת דוד ויהונתן: בקריאת דברי המשנה מבינים שיש צורך לברר יותר לעומק את השאלה: מהי בעצם אהבה? התשובה לשאלה הזאת הכרחית במיוחד כיום, בזמן שהמושג "אהבה" מתפרש להרבה מובנים שהם לא בהכרח אהבה. לדוגמא: כשאדם אומר שהוא אוהב אוכל מסוים, אם הוא רוצה להיות אמיתי עם עצמו עליו לשאול את השאלה "האם אני אוהב את האוכל או את הטעם שלו"? "האם אוהב את הספגטי (לדוגמא) גם אם הטעם שלו יהיה דוחה??" מובן, אם כן, שבעצם האדם אוהב את ההשפעות של המאכל עליו ולא את המאכל! ידועה השאלה: "דיג אוהב דגים"? לפי הניתוח לעיל התשובה היא חד משמעית: "לא!". הוא אוהב את הטעם שלהם! אם הוא היה אוהב אותם – הוא היה מניח להם לגדול בים (הסביבה הטובה ביותר להם).

הרב דסלר בקונטרס "החסד" מגדיר את המושג אהבה בצורה הבראה: אהבה = נתינה שלא על מנת לקבל! ככל שאדם נותן לחברו (בלי מניעים של אינטרס) הוא אוהב אותו יותר!!! מה ההיגיון בדברים? האדם, מטבע הדברים, אוהב את עצמו. לכן, כאשר הוא נותן מעצמו – חלק ממנו נמצא אצל חברו. דבר שמוביל לכך שהוא יהיה מקושר יותר לחברו. יוצא מכאן, שאם אדם לא אוהב את עצמו הוא לא יוכל לאהוב אחרים. כמו שאומרת התורה : לֹא תִקֹּם וְלֹא תִטֹּר אֶת בְּנֵי עַמֶּךָ וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ אֲנִי ה': אם אין אהבת "כמוך" – איך תאהב את חברך? אך עדין לא מובן כיצד נוכל ליישם את האהבה בחיי היום יום שלנו לאורך שנים? התורה מדריכה את הזוג היהודי (שבא להתחתן כדת משה וישראל) כיצד לפתח את האהבה ולשמור עליה. כידוע, הבעל חותם ביום חתונתו על "כתובה". כתובה = שטר חובות של הבעל לאשתו כל עת שהנישואין קיימים או, ח"ו, במקרה של פירוד. לכאורה, יכול לטעון הבעל בצדק ולומר: "מה עם האישה? מדוע היא לא חתומה על שטר חובות משלה? היא לא חייבת כלום?" אומרת התורה: "כן!, רק אתה התחייבת, רק אתה חתום על הכתובה. מכאן, שאתה חייב להעניק את חובותיך לאישה בלי צפייה לגמול ממנה". אך יחד עם זאת, כתוב במסכת כתובות : אלו מלאכות שהאשה עושה לבעלה טוחנת ואופה ומכבסת מבשלת ומניקה את בנה מצעת לו המטה ועושה בצמר וכן נפסק להלכה ברמב"ם : יש מלאכות אחרות שהאשה עושה לבעלה בזמן שהן עניים ואלו הן: אופה את הפת בתנור, ועזרא תיקן שתהיה אשה משכמת ואופה כדי שתהיה הפת מצויה לעניים, ומבשלת את התבשילין ב ומכבסת את הבגדים, ומניקה את בנה, ונותנת תבן לפני בהמתו אבל לא לפני בקרו, ומטחנת, כיצד מטחנת יושבת ברחים ומשמרת את הקמח * ואצה בטוחנת או מחמרת אחר הבהמה כדי שלא יבטלו הרחים, ואם היה דרכן לטחון ברחים של יד טוחנת. וכן נפסק להלכה בשו"ע : יש מלאכות שהאשה עושה לבעלה בזמן שהם עניים, ואלו הם: ח (יג) מטחנת, ואופה, ומכבסת, ומבשלת, ומניקה את בנה, ונותנת תבן ט (יד) לפני בהמתו, אבל לא לפני בקרו. מכאן שהאישה מתחייבת לבעלה מדין הלכה בלי קשר לקיום / אי קיום תנאיו בכתובה.

ממערכת יחסים זו יוצא שכל אחד נותן מעצמו לשני שלא על מנת לקבל, ובכך מתפתחת אהבה אמיתית! לסיום, אמרו חז"ל : אמר רבה בר בר חנה אמר רבי יוחנן: קשה לזווגם כקריעת ים סוף. כידוע, עם ישראל חווה בהסתוריה, פרט לקריעת ים סוף, גם את נס בקיעת הירדן. לכן, מן הראוי להקשות: מדוע נאמר דווקא כקריעת ים סוף ולא כבקיעת הירדן (שגם נס זה "קשה" להיעשות לא פחות מקריעת ים סוף...). אלא שכדי לענות על קושי זה עלינו לבחון את אופן הקריעה בשני המקרים. קריעת הירדן הייתה כך שמצד אחד עמדו המים ומצד שני המשיכו לזרום עד שנוצרה היבשה. לעומת זאת, בקריעת ים סוף עמדו המים משני הצדדים כקירות : וַיָּבֹאוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל בְּתוֹךְ הַיָּם בַּיַּבָּשָׁה וְהַמַּיִם לָהֶם חֹמָה מִימִינָם וּמִשְּׂמֹאלָם: על פי זה אומרים חז"ל, מתי קשה זיווגו של אדם? כאשר שני הצדדים עומדים על שלהם כחומה ולא מוכנים לוותר ולתת מעצמם! יהי רצון שהבית אותו יבנו החתן והכלה יהיה מושתת על אדני השלום, האהבה, ויראת השמיים ויקוים בו הפסוק : מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל:

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 3 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/40000/זוגיות-בריאה-על-פי-ההלכה

  השאר תגובה למאמר זה

  ענת יהל סימן טוב

  אתם אוהבים אחד את השני, יודעים שמצאתם את האחד או האחת שמשלימים אתכם וגורמים לכם להרגיש נפלא. בקרוב חייכם יהיו קשורים זה בחייה של זו וכבר לא תוכלו לחשוב על עצמכם או לפעול במנותק מאדם אחר. סגנון החיים החדש שמצפה לכם מעבר לפינה הוא מרגש אך דורש קצת הסתגלות, לא סתם אומרים ששנת הנישואין הראשונה הנה הכי קשה. הנה כמה נקודות למחשבה, 10 מדרגות להצלחה באהבה, שיעזרו לכם לבחון כמו שצריך מצבים זוגיים עתידיים ולפעול נכון במסגרת הנישואין שלכם.

  על ידי: ענת יהל סימן טובl משפחה וזוגיות> זוגיות ונישואיןl 25/02/2011 lצפיות: 207
  הורוסקופ יומי מזל אהרוני

  ט"ו באב הוא היום החמישה עשר בחודש האחד עשר (למניין החודשים מתשרי). הוא חל באמצע תקופת בציר הענבים, שנמשכת בין יולי לספטמבר. בישראל כיום הוא נחוג כחג האהבה, אולם שורשיו עמוקים במסורת היהודית, במשניות ובגמרא.

  על ידי: הורוסקופ יומי מזל אהרוניl רוחניות> אסטרולוגיהl 20/07/2011 lצפיות: 624

  כדי לבנות את בית המקדש – אנחנו חייבים לדעת את השכן שלי. כך שמפה אנחנו למדים שהאושר נמצא בידיים שלנו, או לחילופין, "האושר שלי נמצא אצל השכן שלי והאושר של השכן נמצא בידיים שלי". כך שאם אנחנו מחלפים את האושר בן השכן לביני ללא תמורה, האושר שלי יהיה שלי והאושר של השכן יהיה שלו ששניהם אותו אושר.

  על ידי: חיים שלמהl רוחניות> קבלהl 19/09/2009 lצפיות: 2,456

  ממליץ מאוד לקרא את חלק א' של המאמר ורק אח"כ את חלק ב' מיכוון שזהו המשכו של המאמר תולדות העולם והאדם חלק א'

  על ידי: שלמה רוזיןl רוחניות> רוחניות - כלליl 07/11/2008 lצפיות: 25,292
  ענת יהל סימן טוב

  לשם שימור האהבה ותחזוק הקשר הזוגי כדי שימשיך לפרוח נדרשת עבודה, עבודה נכונה כזוג למען הזוגיות.

  על ידי: ענת יהל סימן טובl משפחה וזוגיות> זוגיות ונישואיןl 16/02/2011 lצפיות: 269
  הרב יוסף ויצמן

  בורא עולם ברא את העולם הזה החומרי בצורה שכאילו הוא מסתתר מעיננו, ניתן להמשיל זאת לסליל סרט, אם נבחין כיצד אנחנו רואים את הדמויות שבסרט? על ידי שאנחנו משלחים קרן אור חזקה-הפנס שב"מקרן" הסרט ויש סליל עם נגטיב דהיינו צללים של חושך של הסתר מהאור ואז נראה על הקיר את הצלליות, אז בעצם הצלליות הן ההסתר של האור.

  על ידי: הרב יוסף ויצמןl רוחניות> נומרולוגיהl 18/03/2009 lצפיות: 93 lתגובות: 1
  הרב יוסף ויצמן

  התורה היא כמו המצפן שלנו בעולם הזה, נשמתנו נשלחה מהעולמות העליונים, נשלחנו לקיים מטרה לקיים את ייעודינו, ובעולם הזה יש הרבה פיתויים שיכולים להסיט אותנו מקיום ייעודנו. והתורה מכוונת את צעדינו על מנת שלא ניכשל ולא ניפול וניכשל בפיתויי העולם הזה.

  על ידי: הרב יוסף ויצמןl רוחניות> יהדותl 18/03/2009 lצפיות: 187
  שביט לוי

  מהו השלום? כיצד הוא בא לידי ביטוי ביחסים שבין איש ואשתו? כיצד מיישמים אותו בפועל? מאמר זה עוסק, בין השאר בשאלות מורכבות אלה. המאמר מלווה במקורות תורניים. מבוסס על דברי הרב זאב הס.

  על ידי: שביט לויl רוחניות> יהדותl 10/08/2009 lצפיות: 697 lתגובות: 1

  המאמר עוסק בנושא יסודי ושורשי - הוא מטיל אור מחודש על בריאת העולם בעיני המתבונן ומפענח בשבילך - הקורא - את יסודות התורה הקדושה . סיפור בריאת העולם קשה להבנה מעורפל ומעורבב , להבנתו והבנת תהליך בריאת האדם נזקקים ללא מעט פרשנויות חכמים שגם הן עלולות להיות סותרות האחת לשנייה .פענוח מושלם של סודות הבריאה מעצם היותה סוד עבודת הבורא , לא תיתכן , מה שמעיד על ריבוי פרשנויות ודעות שרובן משוערים , יומרני ולא נכון לחשוב , שמי מבני האדם יודע את כל תהליך הבריאה על בוריה . מאמר זה יחשוף כמעה את הסוד ...

  על ידי: שלמה רוזיןl רוחניותl 04/11/2008 lצפיות: 20,612
  דוד דרומר

  הגאון מוילנא אומר: תורה ומצוות – ביד האדם להשיגן מה שאין כן יראה ואהבה פנימית מתנת א-לוקים, אך כשאדם עושה את שלו אז ה' לא ימנע טוב להולכים בתמים.

  על ידי: דוד דרומרl רוחניות> יהדותl 24/03/2015
  אהובה קליין

  מי היה המלך אחשוורוש ומתי מלך? מדוע אחשוורוש ערך משתה? כיצד התייחס המלך לאסתר?

  על ידי: אהובה קלייןl רוחניות> יהדותl 04/03/2015 lצפיות: 16
  ברסלב מאיר

  מה מקור המשפטים והחוקים שבהם אנו חיים וקובעים ומחליטים לנו בחיי היום יום בתי המשפט כביכול "היהודיים" בארץ ישראל, והאם התורה מסכימה איתם ?

  על ידי: ברסלב מאירl רוחניות> יהדותl 11/02/2015 lצפיות: 13
  אברהם סתיו

  דיון הלכתי-רוחני בשאלת היחס לחוויה של אובדן הריון, מתוך עיסוק בשאלת החיוב (או ההיתר) לברך "ברוך דיין האמת" לאחר אובדן כזה.

  על ידי: אברהם סתיוl רוחניות> יהדותl 10/02/2015
  אברהם סתיו

  המאמר דן באופנים שבהם עוברת "טומאה" בין חפצים שונים ובהיגיון שבכללים אלו.

  על ידי: אברהם סתיוl רוחניות> יהדותl 06/02/2015
  הרב מתניה בן גדליה

  לאחרונה נשאלתי כמה פעמים על ידי לקוחותי: איך קונים טלית? החלטתי לשתף גם אתכם בתשובות והכנתי מדריך קצר ופשוט שיאפשר לכם לרכוש טלית שתתאים לטעמכם ולצרכיכם. אז אם הטלית הישנה כבר עייפה ובלויה, או שהילד מתקרב לבר המצווה או... שמזל טוב! אנחנו מתחתנים ומעוניינים לקנות טלית לחתן, הנה לפניכם המדריך!

  על ידי: הרב מתניה בן גדליהl רוחניות> יהדותl 03/02/2015 lצפיות: 29
  אורלי שעיה

  ישנן דעות שונות לגבי החושך והאור- ביוגה הקלסית אנחנו מדברים על חושך במובן של בורות הקשורה לאחיזות כוזבות של ה"אני" בחומר, באגו, ובכל מה שחולף ומתכלה, ועל אור- ידע העצמי – כתמצית, אור אלוהי.

  על ידי: אורלי שעיהl רוחניות> יהדותl 26/12/2014 lצפיות: 17

  מהי מזוזה וממה היא מורכבת? מהי חשיבות תהליך התקנתה והברכה הקשורה בה? המזוזה נמצאת בפתח כל בית, חדר או מבנה המאפיין בית יהודי ומהווה לסמל מובהק ליהדות ואות לכך שהדיירים אשר בתוך הבית הם יהודיים. המזוזה הינה תשמיש קדושה אשר מותקן במשקוף כל כניסה לבית או בחדרים בתוך הבית. בתוך בית המזוזה נמצא קלף מיוחד במצב מגולגל ועטוף בשקית קטנה המיועדת להגנה על הקלף, אשר עליו כתובות בכתב סת"ם פרשיות שונות, אשר מופיעות גם בתפילין. להגנה על הקלף עצמו יש חשיבות רבה, משום שעל פי היהדות - אסור שתמחק אף לא אות אחת.

  על ידי: מושיקוl רוחניות> יהדותl 06/12/2014 lצפיות: 17
  שביט לוי

  העם היהודי היה ידוע בגבורה רבת העוצמה שלו. הדבר בא לידי ביטוי הן ברוחניות (קיום מצוות) והן במלחמות בפועל (בשדה הקרב). בחג חנוכה, למשל, מתמקדים על גבורת החשמונאים. מאמר זה עוסק במושג הגבורה בכלל, גבורת ישראל בפרט (והמקור לגבורה זו...). מבוסס על דברי הרב זכריה תנעמי. מאמר זה מלווה במקורות חז"ל.

  על ידי: שביט לויl רוחניות> יהדותl 17/08/2009 lצפיות: 4,741
  שביט לוי

  האדם מורכב משני הפכים. ולמעשה, תפקידו ליצור הרמוניה בינהם, לדעת איך לשלוט גם בכוחות האפלים. המאמר עוסק בהשקפת היהדות בנושא. מלווה במקורות חז"ל. מבוסס על דברי הרב זאב הס.

  על ידי: שביט לויl רוחניות> קבלהl 17/08/2009 lצפיות: 187
  שביט לוי

  המאמר לא עוסק בשאלות אמוניות כמו היכן היה אלוקים בשואה? אך הוא פותח צוהר להסתכלות חדשה על גבורת היהודים בשואה (כולל 2 סיפורים), מתאר את מעלת הנהרגים על "קידוש ה'" ומה עלינו ללמוד מכך שיהודים רבים לאורך ההיסטוריה ציוו לנו במותם את החיים.

  על ידי: שביט לויl רוחניות> יהדותl 10/08/2009 lצפיות: 13,499
  שביט לוי

  בגיל הבר מצווה מתחילה להתחולל מלחמת יצרים אצל הילד. אחת מהדרכים לנצח במאבק זה היא "לדעת את האויב". מאמר זה עוסק בכוחות המנוגדים באדם ואופן הנכון לשלוט עליהם.

  על ידי: שביט לויl רוחניות> יהדותl 10/08/2009 lצפיות: 559
  שביט לוי

  מהו השלום? כיצד הוא בא לידי ביטוי ביחסים שבין איש ואשתו? כיצד מיישמים אותו בפועל? מאמר זה עוסק, בין השאר בשאלות מורכבות אלה. המאמר מלווה במקורות תורניים. מבוסס על דברי הרב זאב הס.

  על ידי: שביט לויl רוחניות> יהדותl 10/08/2009 lצפיות: 697 lתגובות: 1
  שביט לוי

  כידוע, כל חג ביהדות משמש כמקור לשאיבת כוחות מסוימים באמונה לכל השנה כולה. מאמר זה עוסק בעקרון אותו מנחיל לנו חג סוכות "ביטחון בה'". מופיעים במאמר דברי תורה לחג. וכמובן, מקורות חז"ל.

  על ידי: שביט לויl רוחניות> יהדותl 10/08/2009 lצפיות: 333
  שביט לוי

  מה ייחודיותו של יום זה? מי היה רשב"י? מה היה סיפור חייו? איזה מוסר השכל ניתן ללמוד מכך? מאמר זה עוסק בנושא ל"ג בעומר. במאמר מובאים ציטוטים שונים מהתורה ודברי חז"ל.

  על ידי: שביט לויl רוחניות> יהדותl 10/08/2009 lצפיות: 17,415
  שביט לוי

  יום ט"ו באב נתפס בעיני הציבור הרחב בתור "יום האהבה", כאשר לא הרבה יכולים לתאר קצת מעבר להגדרה הרדודה הזו את היום. המאמר עוסק בביאור מתמצת על חשיבותו של היום ביהדות וסגולותיו המיוחדות. מלווה במקורות תורניים.

  על ידי: שביט לויl רוחניות> יהדותl 10/08/2009 lצפיות: 6,433
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast