ישיבה אצל תינוקות

פורסם: 27/03/2009 |תגובות: 1 | צפיות: 37,202 | Share

  באיזה גיל התינוק אמור לשבת? האם נכון להושיב אותו? ומה אם הוא "רוצה" לשבת וזה בא ממנו? לאפשר לו? שאלות אלה ואחרות סביב נושא ישיבת התינוק מועלות בפנינו לא פעם. מסתבר דווקא שלב הישיבה פחות ברור לנו כהורים, משלבי התפתחות אחרים. אז בואו נעשה קצת סדר בדברים וכמובן...בסדר הנכון של שלבי התפתחות התינוק.

מהו הגיל הכרונולוגי בו מתהווה ישיבה?

בהסתכלות על שלבי ההתפתחות אמורה הישיבה להתהוות לאחר שהתינוק שכב על הבטן/על הגב/על הצדדים, הרים את ראשו, התהפך לשני הכיוונים (מבטן לגב ומגב לבטן) זחל על הגחון ועלה על 6.כשתינוק לומד לעלות על 6 הוא נמצא במקום אשר יכול מבחינה תנועתית לקדם אותו לאחד משני שלבי התפתחות:

א.      זחילה על 6: התינוק מושיט יד לפנים (לחפץ) מעביר משקל קדימה, משהו קורה לו ביחס בין פלג הגוף העליון (הידיים והחזה) לבין פלג הגוף התחתון (הרגליים והאגן). נוצרת תגובה ברגליים ולאט מתחילה להתהוות תנועה לפנים.

ב.      מעבר לישיבה: התינוק שוקע עם האגן לאחור באלכסון, אל מעבר לאחד העקבים, הרגליים משנות את מיקומן במרחב (אחת מהן מתקפלת פנימה) והוא מעביר משקל אל האגן באלכסון. בהתחלה תוך השענות על היד ואחרי זמן מה ללא השענות.

טווח הגילאים המתאים למעבר לישיבה מעמידת שש הינו בין גיל 7 חודשים ל-11 חודשים. כמובן שהמעבר הוא תלוי השלבים הקודמים. במידה וכל שלבי ההתפתחות הקודמים מומשו בחלון ההזדמנויות שהוקצה להם, התינוק יגיע גם לשלב הזה בזמן המתאים.גם במידה והתינוק מעוכב, יש לשים לב שהוא מגיע לשלב הישיבה לא לפני שמימש את השלבים הקודמים, בעיקר לאור העובדה שלתינוקות מעוכבים יש את הנטייה ל"רצות" לשבת לפני טרם זמנם.

מדוע חשוב לדבר עם הורים על נושא הישיבה החל מגיל 3-6 חודשים?

א)         בסביבות הגיל הזה הורים נוטים לעיתים להושיב את ילדיהם או להניחם במשטחים מוטים והם מפתחים הרגלי ישיבה משובשים. הם לומדים עם הזמן להתיישב במשטחים אילו וההורים חושבים שילדם כבר יושב ולכן אפשר להושיבו.

ב)         בסביבות גיל 6 חודשים נושא הישיבה מתחיל להיות משמעותי מפני שקיימת הנחייה בטיפת חלב כי ניתן להאכיל בגיל זה אוכל מוצק ובגלל זה אפשר להושיב את התינוקות.

 חשוב להדגיש שהמעבר לישיבה הוא האפשרות של התינוק להתיישב ורק אח"כ לשבת לבדו יציב.

 מהי הדרך הנכונה לתינוק לעבור לישיבה?

הדרך הנכונה של תינוק לעבור לישיבה היא משכיבה על הבטן. עליו לדחוף עצמו מהידיים, להתרומם לשש, להעביר משקל עם האגן לאחור, באלכסון אל מעבר לאחד העקבים, ולעבור לישיבה.

דרך נוספת, המתאפשרת לרוב סביב גיל 10 חודשים היא דרך שכיבה על הגב. התינוק אוחז את כפות רגליו בעזרת כפות הידיים, מתגלגל אל הצד, נשען עם המרפק על המשטח ודוחף עצמו למעלה בתנועה צידית ודרך כפיפה צידית 

בשתי הצורות למעבר לישיבה המוצעות כאן יגיע התינוק לישיבת שיכול. ישיבת שיכול היא אחד מאופני הישיבה היעילים יותר לתפקודו של התינוק מכיוון שמאפשרת תנועתיות לכל הכיוונים. יש ביכולתו של התינוק להעביר משקל לפנים ולחזור לעמידת 6 או לזחילה, הוא יכול להפנות את גופו לאחור (ברוטציה) אל משחק הנמצא מאחורי גבו, הוא יכול להעביר משקל לצידו השני ולהחליף את מצב הרגליים במרחב, והוא יכול לבלום עצמו מנפילה ע"י שימוש ברפלקס הבלימה תוך הושטת היד הצידה אל המזרון.

ניתן לומר שישיבת שיכול משמשת לו "ישיבת מוצא" כמעט לכל תנוחה בה יחפוץ.  

הדרך בה התינוק מושך עצמו לישיבה משכיבה על הגב, היא לא נכונה ואילולא לא היינו מניחים אותו על משטח מוטה, ספק אם היה יכול להתיישב כך.

 מהם התנאים למעבר לישיבה?

בכדי שילד יעבור לישיבה בצורה נכונה צריכים להתממש התנאים הבאים:

 1. השלמת התהפכות לשני הצדדים
 2. לתינוק אין זקיפת יתר בגב
 3. התינוק יכול להישען על הידיים וליישרן
 4. התינוק יודע לעבור משכיבה לעמידה על שש
 5. התינוק בעל טונוס שרירים מתאים (לא נמוך ולא גבוה)
 6. הוא נמצא על שש ויודע להניע את גופו קדימה ואחורה (רוקינג)

 מדוע לא להושיב תינוק ומהן הבעיות שנוצרות מהושבת התינוק?

1)    תינוק המתיישב בצורה לא נכונה / או שמושיבים אותו יש סיכוי שלא יעבור דרך כל שלבי ההתפתחות אותם הוא אמור לממש, כגון: שכיבה על הבטן, הרמת ראש, זקיפת גב מספקת, זחילת גחון ועוד. ברגע שכבר יושב מדוע שירד לזחילה?

 2)    לתינוק שהושיבו אותו, יש סיכוי לעבור ישר לעמידה. לרוב לא תהיה לו מיומנות של שיווי משקל ו/או העברת משקל. במקום לקבל שיווי משקל על-ידי תנועתיות יקבל שיווי משקל על-ידי נוקשות, יפתח הקשתה חזקה והחזקה של שרירי הגב.

 3)    ישיבה לפני הזמן גורמת למתח מוגבר ונוקשות בשרירי הגב דבר אשר יכול להפריע למהלך הנכון של מעבר לישיבה, שהינו מעמידה על שש. נפילות ממצב של ישיבה נוקשה מובילות להימנעות.

 4)   ברגע שאנו מושיבים את התינוק, הוא לא לומד את הכישורים לעבור ממצב מאוזן למצב אנכי, קל לו למשוך עצמו דרך שרירי הבטן ולהתיישב, קשה לו יותר להתרומם מהבטן לשש ומשם לעבור לישיבה. קושי זה מאלץ  את התינוק  להשתמש בדרך (עד שמצליח לעשות זאת) במגוון של מיומנויות שהוא משתמש בהן אחר כך גם לזחילה, עמידה והליכה. זו מיומנות הקשר בין פלג גוף עליון ותחתון, הקשר בין פלג הגוף הימני לשמאלי ובשלב מאוחר יותר - זחילת גחון . כאשר מושיבים את התינוק - הקשר נפגם. בישיבה החלק העליון הוא זה שמתפקד בעיקר.

 5)    יכולה להתפתח זחילה בישיבה על הטוסיק. לילדים הזוחלים כך נוצר שיבוש של הקשר פלג גוף עליון-תחתון. בזחילה על שש התינוק נמצא במצב של חוסר שיווי משקל יחסי ויש לו צורך לאזן עצמו. ההשענות על הידיים והרגליים לטובת נשיאת המשקל מכינה אותו לעמידה על הברכיים והיא מכינה לעמידה.

 6)   עמוד השדרה לא רגיל למנח אנכי, נוצרים לחץ ועומס ההולכים ומתגברים כלפי מטה על החוליות התחתונות. במקרים מסוימים יכול הדבר לגרום נזק. חלוקת המשקל לא נכונה ויכולה בעתיד לפגוע בתינוק.

7)   אותה יציבה שהילד רוכש כתוצאה מהושבה יכולה ללוות אותו הלאה כתבנית שתשתרש במערכת התנועתית.

8)   ילד שהתיישב דרך התרוממות בעזרת שרירי הבטן, לרוב יהיה בעל בית חזה נוקשה, הגב יהיה עם מתח לשם החזקה, שרירי הבטן יהיו מאוד חזקים וההיפך בגב התחתון.

 נשאלת בכל הזאת השאלה: איך זה שישנם תמיד ילדים "שורדים" שמושיבים אותם והם בכל זאת זוחלים, והתשובה היא שהמוח חכם אבל למה צריך להקשות עליו?

תרגילים לעידוד המעבר לישיבה  

1. הקפצה על כדור פיזיו בישיבה

להושיב את התינוק על הכדור, לשבת מאחוריו ולאחוז אותו במותניו (או בצלעות אם עדיין לא מספיק יציב). להקפיצו לאט לכל הכיוונים – קדימה, אחורה ומצד לצד

2. מגע עמוק ברגליים תוך כפיפה וישור שלהן

אצל ילדים שניסו להתיישב הרגליים והידיים מאוד מוחזקות בשל החזקה של כלל הגוף.

 • השכבת התינוק על הגב, טפיחות לאורך הרגליים
 • על הצד, טפיחות, מגע עמוק
 • על הבטן, טפיחות ולחיצות

3. ריקוד על כתפי ההורה בישיבה

להושיב את התינוק על הכתפיים לתפוס בידיים (אצל ילד יציב ניתן לאחוז בכפות הידיים)

לרקוד איתו תוך שילוב של קפיצות וסיבובים.

 • לעמוד בפיסוק – להניע לאט את הגוף לכל הכיוונים

 4. כף יד אוחזת כף רגל נגדית ומעבר דרך הצד לישיבה

לאחוז כף יד לכף רגל באלכסון, לתפוס רגל שנייה מלמטה בקרסול , לגלגל אל הצד וחזרה עד שנשען על המרפק ומנסה להתרומם דרך צד הגוף.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/40478/ישיבה-אצל-תינוקות

  השאר תגובה למאמר זה

  ענבל שמיר

  הסברים על שלב הישיבה ולמידת ההתיישבות אצל תינוקות

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואהl 14/03/2010 lצפיות: 703
  יואב ברנזון

  הבאת ילדים קטנים הם פיגוע חמור לזוגיות טובה - מדוע? וכיצד בכל זאת משמרים את הזוגיות כשיש ילדים קטנים?

  על ידי: יואב ברנזוןl משפחה וזוגיות> הורותl 03/04/2014

  לאחרונה נכנסו אטרקציות והפעלות לילדים לתחום של אירועי בריתות, הסיבה העיקרית היא תעסוקה לילדים, בניגוד לחתונות או בר מצוות שמתקיימות בשעות הערב וניתן למצוא לילדים בייביסיטר. בריתות מתקיימות בצהרי היום.

  על ידי: רותםl משפחה וזוגיות> הורותl 20/03/2014
  קורה שורץ

  מיועד לבנותבגיל 7-8. ציוד: גופיות או חולצות לבנות פשוטות כמספר המשתתפות ובמידות תואמות, צבעי בד, צבעי טוליפ, דבק גוטרמן,כפתורים צבעוניים. מחטים,מספריים וחוטים אם הילדות יודעות לתפור או אם יש מספיק אמהות שעוזרות בחגיגה.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> הורותl 20/03/2014

  איך הופכים שבת חורפית מנומנמת ובייתית לאחת כזאת שתשאיר את כולנו עם פה פעור? - כל הטיפים במאמר זה.

  על ידי: יניב שולדנפריl משפחה וזוגיות> הורותl 04/02/2014

  הכתבה מסבירה את האתגרים שיש בצילום תינוקות בסטודיו ואת בדרך לפתור אותם. צילום תינוקות הוא התמחות והוא שונה לחלוטין מצילומים אחרים בסטודיו.

  על ידי: ליאוריתl משפחה וזוגיות> הורותl 25/01/2014

  יותר מאשר בכל גיל אחר, המתבגר צריך את תחושת השייכות לקב' השווים שלו. הוא מוכן לעשות הרבה מאוד כדי להשתייך ולהיות מקובל בחברה. בנוסף להכרה חברתית הם גם מחפשים ריגושים והשילוב יוצר סכנות רבות. להתנהגות זו יש הסברים גנטיים ואבולוציוניים מעניינים. אנו ההורים צריכים לספק להם הגנה מפני הסכנות הקשות ביותר של העולם וללמד אותם לנקוט תגובות ראויות לכל השאר.במקום להפעיל את סמכותנו בלבד, עלינו להציע למתבגרים שלנו את הידע שצברנו כתוצאה מהחוויות והקשיים שאנחנו עברנו בהתנהלותנו בעולם.

  על ידי: רונית שריג-אקרטl משפחה וזוגיות> הורותl 21/12/2013 lצפיות: 37

  ילדים שותים אלכוהול כבר משנות העשרה המוקדמות. את זה לצערנו כבר כולנו יודעים. מחובתנו כהורים ללמד את ילדינו כללי זהירות בשתיית אלכוהול, בדיוק כשם שאנחנו מקנים להם כללי זהירות בכביש או בפגישה עם אנשים זרים. ערב הסילבסטר, אני קוראת לכל ההורים לקיים שיחה עם ילדיהם בנושא האלכוהול ולא לעצום עיניים מתוך אמונה ש "הילד שלי לא שותה" או "לי זה לא יקרה". חשוב להגיד לילד שאנחנו מעדיפים שהוא לא ישתה, אבל אם זה בכל זאת יקרה - עליו לדעת את כל הסיכונים לצד הגבולות שישמרו עליו.

  על ידי: רונית שריג-אקרטl משפחה וזוגיות> הורותl 21/12/2013 lצפיות: 20

  מאמר זה מצביע על פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה אשר מחייב אישה לשלם לגבר פיצויי נזיקין, הוצאות משפט ושיפוי על כל סכום שהוא יצטרך לשלם למזונות הקטינה

  על ידי: שאול נוי - אידאהl משפחה וזוגיות> הורותl 16/12/2013 lצפיות: 19

  תגובות על מאמר זה

  -1
  מיה 11/02/2010
  שלום רב
  ביתי בת 11 חודשים (ממש עוד מעט)
  זחלה על 6 ולא 4 ומזחילה ישר נעמדה-בעזרת חפצים שונים
  את תהליך הישיבה היא מתחילה קצת עכשיו אבל גם כשהיא יושבת היא לא מאד יציבה
  כמובן שאנחנו משתדלים לא להושיב אותה
  אבל גם בעגלה/בסלקל ובכיסא האוכל-כולם מוטים קצת לאחור היא מרימה את עצמה לישיבה בקלות.
  מהזחילה נראה שיותר קל לה לעמוד במקום להתיישב.
  האם אני צריכה לעודד אותה להתיישב אם כן איך???
  האם כדאי לי לאבחן אם יש חלילה בעיה כלשהיא?
  אשמח לתשובה
  מיה
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast