ישיבה אצל תינוקות

פורסם: 27/03/2009 |תגובות: 1 | צפיות: 37,365 | Share

  באיזה גיל התינוק אמור לשבת? האם נכון להושיב אותו? ומה אם הוא "רוצה" לשבת וזה בא ממנו? לאפשר לו? שאלות אלה ואחרות סביב נושא ישיבת התינוק מועלות בפנינו לא פעם. מסתבר דווקא שלב הישיבה פחות ברור לנו כהורים, משלבי התפתחות אחרים. אז בואו נעשה קצת סדר בדברים וכמובן...בסדר הנכון של שלבי התפתחות התינוק.

מהו הגיל הכרונולוגי בו מתהווה ישיבה?

בהסתכלות על שלבי ההתפתחות אמורה הישיבה להתהוות לאחר שהתינוק שכב על הבטן/על הגב/על הצדדים, הרים את ראשו, התהפך לשני הכיוונים (מבטן לגב ומגב לבטן) זחל על הגחון ועלה על 6.כשתינוק לומד לעלות על 6 הוא נמצא במקום אשר יכול מבחינה תנועתית לקדם אותו לאחד משני שלבי התפתחות:

א.      זחילה על 6: התינוק מושיט יד לפנים (לחפץ) מעביר משקל קדימה, משהו קורה לו ביחס בין פלג הגוף העליון (הידיים והחזה) לבין פלג הגוף התחתון (הרגליים והאגן). נוצרת תגובה ברגליים ולאט מתחילה להתהוות תנועה לפנים.

ב.      מעבר לישיבה: התינוק שוקע עם האגן לאחור באלכסון, אל מעבר לאחד העקבים, הרגליים משנות את מיקומן במרחב (אחת מהן מתקפלת פנימה) והוא מעביר משקל אל האגן באלכסון. בהתחלה תוך השענות על היד ואחרי זמן מה ללא השענות.

טווח הגילאים המתאים למעבר לישיבה מעמידת שש הינו בין גיל 7 חודשים ל-11 חודשים. כמובן שהמעבר הוא תלוי השלבים הקודמים. במידה וכל שלבי ההתפתחות הקודמים מומשו בחלון ההזדמנויות שהוקצה להם, התינוק יגיע גם לשלב הזה בזמן המתאים.גם במידה והתינוק מעוכב, יש לשים לב שהוא מגיע לשלב הישיבה לא לפני שמימש את השלבים הקודמים, בעיקר לאור העובדה שלתינוקות מעוכבים יש את הנטייה ל"רצות" לשבת לפני טרם זמנם.

מדוע חשוב לדבר עם הורים על נושא הישיבה החל מגיל 3-6 חודשים?

א)         בסביבות הגיל הזה הורים נוטים לעיתים להושיב את ילדיהם או להניחם במשטחים מוטים והם מפתחים הרגלי ישיבה משובשים. הם לומדים עם הזמן להתיישב במשטחים אילו וההורים חושבים שילדם כבר יושב ולכן אפשר להושיבו.

ב)         בסביבות גיל 6 חודשים נושא הישיבה מתחיל להיות משמעותי מפני שקיימת הנחייה בטיפת חלב כי ניתן להאכיל בגיל זה אוכל מוצק ובגלל זה אפשר להושיב את התינוקות.

 חשוב להדגיש שהמעבר לישיבה הוא האפשרות של התינוק להתיישב ורק אח"כ לשבת לבדו יציב.

 מהי הדרך הנכונה לתינוק לעבור לישיבה?

הדרך הנכונה של תינוק לעבור לישיבה היא משכיבה על הבטן. עליו לדחוף עצמו מהידיים, להתרומם לשש, להעביר משקל עם האגן לאחור, באלכסון אל מעבר לאחד העקבים, ולעבור לישיבה.

דרך נוספת, המתאפשרת לרוב סביב גיל 10 חודשים היא דרך שכיבה על הגב. התינוק אוחז את כפות רגליו בעזרת כפות הידיים, מתגלגל אל הצד, נשען עם המרפק על המשטח ודוחף עצמו למעלה בתנועה צידית ודרך כפיפה צידית 

בשתי הצורות למעבר לישיבה המוצעות כאן יגיע התינוק לישיבת שיכול. ישיבת שיכול היא אחד מאופני הישיבה היעילים יותר לתפקודו של התינוק מכיוון שמאפשרת תנועתיות לכל הכיוונים. יש ביכולתו של התינוק להעביר משקל לפנים ולחזור לעמידת 6 או לזחילה, הוא יכול להפנות את גופו לאחור (ברוטציה) אל משחק הנמצא מאחורי גבו, הוא יכול להעביר משקל לצידו השני ולהחליף את מצב הרגליים במרחב, והוא יכול לבלום עצמו מנפילה ע"י שימוש ברפלקס הבלימה תוך הושטת היד הצידה אל המזרון.

ניתן לומר שישיבת שיכול משמשת לו "ישיבת מוצא" כמעט לכל תנוחה בה יחפוץ.  

הדרך בה התינוק מושך עצמו לישיבה משכיבה על הגב, היא לא נכונה ואילולא לא היינו מניחים אותו על משטח מוטה, ספק אם היה יכול להתיישב כך.

 מהם התנאים למעבר לישיבה?

בכדי שילד יעבור לישיבה בצורה נכונה צריכים להתממש התנאים הבאים:

 1. השלמת התהפכות לשני הצדדים
 2. לתינוק אין זקיפת יתר בגב
 3. התינוק יכול להישען על הידיים וליישרן
 4. התינוק יודע לעבור משכיבה לעמידה על שש
 5. התינוק בעל טונוס שרירים מתאים (לא נמוך ולא גבוה)
 6. הוא נמצא על שש ויודע להניע את גופו קדימה ואחורה (רוקינג)

 מדוע לא להושיב תינוק ומהן הבעיות שנוצרות מהושבת התינוק?

1)    תינוק המתיישב בצורה לא נכונה / או שמושיבים אותו יש סיכוי שלא יעבור דרך כל שלבי ההתפתחות אותם הוא אמור לממש, כגון: שכיבה על הבטן, הרמת ראש, זקיפת גב מספקת, זחילת גחון ועוד. ברגע שכבר יושב מדוע שירד לזחילה?

 2)    לתינוק שהושיבו אותו, יש סיכוי לעבור ישר לעמידה. לרוב לא תהיה לו מיומנות של שיווי משקל ו/או העברת משקל. במקום לקבל שיווי משקל על-ידי תנועתיות יקבל שיווי משקל על-ידי נוקשות, יפתח הקשתה חזקה והחזקה של שרירי הגב.

 3)    ישיבה לפני הזמן גורמת למתח מוגבר ונוקשות בשרירי הגב דבר אשר יכול להפריע למהלך הנכון של מעבר לישיבה, שהינו מעמידה על שש. נפילות ממצב של ישיבה נוקשה מובילות להימנעות.

 4)   ברגע שאנו מושיבים את התינוק, הוא לא לומד את הכישורים לעבור ממצב מאוזן למצב אנכי, קל לו למשוך עצמו דרך שרירי הבטן ולהתיישב, קשה לו יותר להתרומם מהבטן לשש ומשם לעבור לישיבה. קושי זה מאלץ  את התינוק  להשתמש בדרך (עד שמצליח לעשות זאת) במגוון של מיומנויות שהוא משתמש בהן אחר כך גם לזחילה, עמידה והליכה. זו מיומנות הקשר בין פלג גוף עליון ותחתון, הקשר בין פלג הגוף הימני לשמאלי ובשלב מאוחר יותר - זחילת גחון . כאשר מושיבים את התינוק - הקשר נפגם. בישיבה החלק העליון הוא זה שמתפקד בעיקר.

 5)    יכולה להתפתח זחילה בישיבה על הטוסיק. לילדים הזוחלים כך נוצר שיבוש של הקשר פלג גוף עליון-תחתון. בזחילה על שש התינוק נמצא במצב של חוסר שיווי משקל יחסי ויש לו צורך לאזן עצמו. ההשענות על הידיים והרגליים לטובת נשיאת המשקל מכינה אותו לעמידה על הברכיים והיא מכינה לעמידה.

 6)   עמוד השדרה לא רגיל למנח אנכי, נוצרים לחץ ועומס ההולכים ומתגברים כלפי מטה על החוליות התחתונות. במקרים מסוימים יכול הדבר לגרום נזק. חלוקת המשקל לא נכונה ויכולה בעתיד לפגוע בתינוק.

7)   אותה יציבה שהילד רוכש כתוצאה מהושבה יכולה ללוות אותו הלאה כתבנית שתשתרש במערכת התנועתית.

8)   ילד שהתיישב דרך התרוממות בעזרת שרירי הבטן, לרוב יהיה בעל בית חזה נוקשה, הגב יהיה עם מתח לשם החזקה, שרירי הבטן יהיו מאוד חזקים וההיפך בגב התחתון.

 נשאלת בכל הזאת השאלה: איך זה שישנם תמיד ילדים "שורדים" שמושיבים אותם והם בכל זאת זוחלים, והתשובה היא שהמוח חכם אבל למה צריך להקשות עליו?

תרגילים לעידוד המעבר לישיבה  

1. הקפצה על כדור פיזיו בישיבה

להושיב את התינוק על הכדור, לשבת מאחוריו ולאחוז אותו במותניו (או בצלעות אם עדיין לא מספיק יציב). להקפיצו לאט לכל הכיוונים – קדימה, אחורה ומצד לצד

2. מגע עמוק ברגליים תוך כפיפה וישור שלהן

אצל ילדים שניסו להתיישב הרגליים והידיים מאוד מוחזקות בשל החזקה של כלל הגוף.

 • השכבת התינוק על הגב, טפיחות לאורך הרגליים
 • על הצד, טפיחות, מגע עמוק
 • על הבטן, טפיחות ולחיצות

3. ריקוד על כתפי ההורה בישיבה

להושיב את התינוק על הכתפיים לתפוס בידיים (אצל ילד יציב ניתן לאחוז בכפות הידיים)

לרקוד איתו תוך שילוב של קפיצות וסיבובים.

 • לעמוד בפיסוק – להניע לאט את הגוף לכל הכיוונים

 4. כף יד אוחזת כף רגל נגדית ומעבר דרך הצד לישיבה

לאחוז כף יד לכף רגל באלכסון, לתפוס רגל שנייה מלמטה בקרסול , לגלגל אל הצד וחזרה עד שנשען על המרפק ומנסה להתרומם דרך צד הגוף.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/40478/ישיבה-אצל-תינוקות

  השאר תגובה למאמר זה

  ענבל שמיר

  הסברים על שלב הישיבה ולמידת ההתיישבות אצל תינוקות

  על ידי: ענבל שמירl בריאות ורפואהl 14/03/2010 lצפיות: 733
  קורה שורץ

  גם כשחוצים כביש עם הילדים בדרך מבית הספר או אל הגן - יש הרבה הזדמנויות לחנך את הנכדים לחציה נכונה של הכביש והליכה זהירה על המדרכות.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> הורותl 06/10/2014
  קורה שורץ

  יום הולדת בסגנון מעט שונה, שניתן לארגן לבד, עם עזרה של עוד שתי אמהות או שתי חברות של הבת המתבגרת. מאד מהנה, מצחיק ומקורי.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> הורותl 14/09/2014

  בבחירת מתקני שעשועים לילדים לא מקלים ראש, זה הזמן לבחון את רמת הבטיחות, את חומרי הגלם ואת המתחם. הקדישו לכך מחשבה ותוכלו לאפשר לילדים לשחק בראש שקט במשך תקופה ארוכה.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl משפחה וזוגיות> הורותl 09/09/2014

  עולם הילדים הנו עולם קסום נאיבי ומתוק, וכזה יש לשמר אותו. על כן כאשר מדובר על מתנה לילדים, יש להתאים אותה לאופיים הרך והמתוק. כאשר מדובר על מתנות לימי הולדת לילדים יש לקחת בחשבון שיש לענות על כמה משימות. ראשית כל כמובן שלא רצוי להוציא יותר מידי ושניית כל יש לבחור במתנה שעוד אין לילד, במתנה שתעלה חיוך ואם אפשר שגם תהיה אישית.

  על ידי: רייכמןl משפחה וזוגיות> הורותl 07/09/2014

  כבמטה קסם, מהרגע שהילדים נכנסים לגני עירייה, מתחילות להגיע הזמנות לחגיגות יום הולדת לילדי הגן. כולנו רוצים לקנות מתנות יפות ובמחיר שפוי בעיקר כשיש אם יש לנו יותר מילד אחד וההזמנות מגיעות לפחות אחת לחודש.

  על ידי: רייכמןl משפחה וזוגיות> הורותl 31/08/2014

  התמודדות עם ילדים לא ממושמעים נעשתה, כך לפחות מרגישים בני הדור היותר מבוגר, למשימה כמעט בלתי אפשרית. למרבה הפליאה, או ההיפך, הקושי מתגבר ככל שהילדים מתבגרים ובוודאי בגיל הקשה מכל, גיל ההתבגרות. במאמר זה נדון באסטרטגיה חדשה להקטנת קשיי ההתמודדות שכמעט כל משפחה חווה כיום והדרכים שיש לאמץ בדרך לקבלת משמעת והצבת גבולות לילדים.

  על ידי: אלינורl משפחה וזוגיות> הורותl 29/08/2014 lצפיות: 12

  איך נדע לאן עלינו לפנות ואיך נגיד ליעד שלנו אם אנחנו לא יודעים מי אנחנו בכלל? קלפי אימון יכולים לשמש מאמנים אישיים למטרה זו- לעזור למתאמנים שלהם לזהות את החולשות והחזקות שלהם כדי ללכת בכיוון הנכון.

  על ידי: עידן שלומןl משפחה וזוגיות> הורותl 24/08/2014
  קורה שורץ

  נכדינו החמודים יודעים היום להשתמש בסמרטפונים הרבה לפני שלומדים את ה-א – ב. לצערם הרב, שימוש בסמרטפונים טרם הוכר כמקצוע לימוד – וידיעת הא-ב עדיין חיונית במערכת החינוך. הציניקנים ודאי יעירו: "נחכה ונראה מה תהיה המהפכה הבאה במערכת החינוך". נתעלם מהם, ברשותכם, ובואו ננסה לעזור לנכדינו לשנן את הא-ב בצורה מקורית, חדשנית ונעימה.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> הורותl 26/05/2014 lצפיות: 67

  תגובות על מאמר זה

  0
  מיה 11/02/2010
  שלום רב
  ביתי בת 11 חודשים (ממש עוד מעט)
  זחלה על 6 ולא 4 ומזחילה ישר נעמדה-בעזרת חפצים שונים
  את תהליך הישיבה היא מתחילה קצת עכשיו אבל גם כשהיא יושבת היא לא מאד יציבה
  כמובן שאנחנו משתדלים לא להושיב אותה
  אבל גם בעגלה/בסלקל ובכיסא האוכל-כולם מוטים קצת לאחור היא מרימה את עצמה לישיבה בקלות.
  מהזחילה נראה שיותר קל לה לעמוד במקום להתיישב.
  האם אני צריכה לעודד אותה להתיישב אם כן איך???
  האם כדאי לי לאבחן אם יש חלילה בעיה כלשהיא?
  אשמח לתשובה
  מיה
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast