קורסים באנגלית, לבחור נכון

06/05/2009 • על ידי • 177 צפיות

יש לא מעט קורסים באנגלית, כך יגלה בשיטוט מהיר ברשת, כל מי שמבקש לשפר את שליטתו בשפה. אמנם למראית עין קשה להבחין בהבדלים בין קורסי אנגלית שונים אך בבדיקה מעמיקה יותר מתברר כי ההבדלים רבים ובדרך כלל משמעותיים. אז מה חשוב לבדוק לפני שנרשמים?

קורסים באנגלית, מתי הם מתקיימים? שאלה טריוויאלית שהתשובה עליה היא תנאי הכרחי לבחירת בית הספר. אם שעות הלימוד בו לא מתאימות לכם, אין טעם להמשיך ולבדוק. כדאי לדעת כי בתי ספר קטנים ומורים פרטיים קובעים את שעות הלימוד מראש ומרחב הגמישות שיינתן לכם קטן. אבל בתי ספר אחרים יאפשרו לכם לבחור את שעת השיעור בעצמכם, יציעו כמות גדולה של שיעורים ושל מורים ויאפשרו לך להגיע בשעות שונות וגמישות ולנהל את סדר היום שלכם כרגיל.

כמה תלמידים משתתפים? התקשרו ובררו כמה תלמידים צפויים להשתתף בשיעור. קורסי אנגלית המוניים יקשו אליכם ללמוד ואילו בשיעור פרטי יחסר הדיאלוג שמתקיים בין התלמידים. ארבעה עד שישה תלמידים בשיעור היא כמות אידיאלית שתאפשר למורה להכירכם ולזהות את נקודות החולשה שלכם, ומצד אחר תוכלו לנהל שיחות באנגלית עם שאר התלמידים.

מה המחיר? זו שאלה הכרחית ובבואכם לברר סוגייה זו כדאי לבחון לא רק את המחיר אלא גם את התמורה. האם המחיר כולל רק שיעור או שניים בשבוע? האם מתקיימים שיעורי השלמה? אם כן, האם יש תוספת תשלום עבורם?

קורסי אנגלית מממוקדי מטרה -  שיעור ממוקד מטרה הוא שיעור שתכליתו לשפר את רמת האנגלית שלכם בהתחשב במטרה מסוימת (לימודים או עבודה למשל). לעומתו ניתן למצוא גם שיעורים המעניקים ידע באנגלית לשם התענוג והלמידה. כדאי לבדוק איזו גישה מתאימה לכם יותר.

מחויבות לתוצאה - אם לא הושגו התוצאות המצופות, האם יאפשרו לכם להמשיך ללמוד? האם אתם בטוחים כי בסופו של דבר תשפרו את האנגלית השגורה בפיכם? בעוד ששיטות הלימוד המיושנות מטילות את מלוא האחריות על התלמיד הרי בגישות החדשות האחריות היא משותפת והתלמיד והמורה גם יחד חותרים להשגת היעדים.

קורסי אנגלית רבים, שיטות לימוד שונות - כדי להתרשם משיטת ההוראה אין מנוס מביקור בשיעור אחד. בעת הביקור כדאי להתרשם מהמורה ומהדרך בה מתרגלים את השפה. האם השיטה מתאימה לכם? האם אתם חשים כי בדרך זו תצליחו לשפר את האנגלית שלכם?

תנאי הלימוד - בקרו בבית הספר והתרשמו מתנאי הלימוד. אתם צפויים לשהות בו לא מעט וכדאי לבדוק האם השהות במקום נוחה. האם הכיתות מרווחות? מהו ציוד העזר למורה: לוח וגיר, מערכות מחשב או רק דף ועט?

איפה בית הספר שוכן? האם הגישה לבית הספר נוחה? האם יש חניה בסמוך אליו? כמה זמן ייקח לכם להגיע לבית הספר ובחזרה? יתכן שבשלב זה שאלת המיקום נחשבת בעיניכם לזניחה אך נסו לדמיין עצמכם עומדים בפקק מייגע או מחפשים חנייה לאחר יום עבודה. ההצלחה בקורס תלויה גם ביכולת שלכם להתמיד וקשיים כחניה ומשך הנסיעה עלולים להוריד את המוטיבציה ולגרום לכם להפסיד שיעורים.

רמתם של קורסי אנגלית - השאלה שתצטרכו לשאול את עצמכם אינה האם הרמה גבוהה או נמוכה אלא האם הרמה מתאימה לכם. השתתפות בקורס שאינו תואם לרמת האנגלית שלכם היא בבחינת בזבוז זמן. אם הרמה גבוה מדי לא תבינו הרבה, ואילו בשיעור שרמתו נמוכה פשוט לא תשתפרו. מומלץ לבחון האם בית הספר מציע קורסים ברמות שונות והאם קיימת אפשרות לעבור בין הרמות. עוד חשוב לבדוק כיצד נקבעת רמת האנגלית שלכם: האם אתם בוחרים קורס הנראה לכם מתאים לרמתכם או שגורם מקצועי משבץ אתכם בשיעור המתאים לאחר בחינה מדוקדקת.

תהליך של מיון ובחירת המקום הנכון בין עשרות קורסי אנגלית אפשריים הוא חשוב וגם תנאי מקדים להצלחתכם. כדי לייעל אותו מומלץ להתחיל בפרטים הטכניים שניתן לברר בשיחת טלפון או באתר האינטרנט. לאחר שתנפו את המסגרות הלא מתאימות תצטרכו לבחור רק בין שניים או שלושה קורסים באנגלית, משימה פשוטה וקלה בהרבה. בהצלחה.

אודות כותב המאמר

שילו שביט

הדר גולדמן, בן 47, אב לשני בנות. היה ועודנו חבר בלהקת סיאם הלונדונית, אשר הוציאה 4 אלבומים והופיעה ברחבי העולם.לאחר מספר משרות במשרדי פרסום שונים חבר הדר גולדמן אל אילון זרמון ויחד הם הקימו את זרמון גולדמן, שנחשב למשרד הפרסום המוביל בישראל.