אופק חדש- דווקא עכשיו

פורסם: 10/05/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 811 | Share

אופק חדש – דווקא עכשיו

האוצר מתכוון לקצץ מאות מיליוני שקלים בחינוך. ממקורבי שר החינוך אנו שומעים  שלא יהיה מנוס מצמצום הרפורמה "אופק חדש". פגיעה ברפורמה תהיה איוולת ובכייה לדורות. להלן תקציר הפרקים הקודמים – הרפורמה אופק חדש הינה תולדה של שיתוף פעולה ומשא ומתן ממושך בין משרד החינוך, הסתדרות המורים והאוצר. קדמו לרפורמה שנחתמה סופית בדצמבר 2008 , ניסיונות אחרים לרפורמות שכולן כשלו. הידועה שבהן – רפורמת דוברת. רפורמת דוברת כשלה עקב שתי סיבות עיקריות . הראשונה – ניסיון כפייה תוך התעלמות מופגנת ומזלזלת בארגוני המורים, השנייה – ניסיון לקדם רפורמה שמי שאמור היה למממן אותה הוא עשרות אלפי מורים מפוטרים. במשך שנים רבות היה נהוג שארגוני המורים תובעים תוספות כאלה ואחרות ומקבלים בסופם של משברים ואף שביתות, תוספות נלעגות שהסתכמו בעשרות עד מאות שקלים לכל היותר. שכרו של מורה מתחיל במשרה מלאה לא הגיע אפילו לשכר מינימום. בין לבין, החינוך הידרדר למקומות שלא האמנו שמדינת ישראל מסוגלת להגיע אליהן. כך לדוגמא במבחן פיזה האחרון הגיעו הישגי תלמידנו למקום ה- 39 (!) מתוך 59 מדינות. וזה עוד לא הכל , הנושא המרכזי בעיני, כמי שעוסק בקידום מנהיגות ומנהיגות הומנית בפרט –ההתדרדרות המתמשכת של התרבות והערכים בחברה הישראלית לכל שכבותיה. והנה, באה לעולם רפורמת "אופק חדש". לראשונה רפורמה מוסכמת ללא שביתות. הישג בלתי רגיל להסתדרות המורים שהעניקה למורים שלה תוספת תקציבית של 6 מיליארד שקל לביסוסה של הרפורמה, תוספות שכר משמעותיות של אלפי שקלים (לא עוד עשרות שקלים) . ומעל לכל, תרומה עצומה לחינוך , לקידומם של תלמידים ולפרופסיה של המורה. כל בית ספר קיבל בממוצע תוספת של 130 שעות שבועיות ! כדי לקדם ילדים מתקשים כיחידים או בקבוצות קטנות. בשנה האחרונה הובלנו במכון למנהיגות הומנית  תחת הנהגתה של הסתדרות המורים ,

הליכי קידום שינוי ושילוב הרפורמה  ב- 430 בתי ספר מתוך 830 שנמצאים בתוכה.

אין לפגוע בשום אופן ברפורמה , לאו דווקא מנימוקים חוקיים או חברתיים – מוסריים שאיבדנו לגביהם רגישות . נכון שהפגיעה תהיה בראש וראשונה בשכבות החלשות – את מי זה באמת מעניין ? נכון גם שהפרה של הסכם (הסכם קיבוצי!) תגרור עימותים מיותרים אבל כבר היו כאלה שהמליצו לתלות הסכמים על הקיר. אסור לפגוע ברפורמה מהנימוקים הבאים :

א.     הרפורמה , למרות הסתייגויות כאלה ואחרות , היא מצוינת . היא הטובה ביותר שנעשתה עד היום במדינת ישראל ולא רק ביחס למערכת החינוך.

ב.     חלקים גדולים ממערכת החינוך עברה בשנתיים האחרונות מהלך גדול, מקיף ויסודי להתאמה לאופק חדש. בלתי אפשרי ליצור זעזוע גדול ומיותר שעלותו תהיה גדולה משמעותית מהחסכון

ג.       קל מאוד להרוס , קשה מאוד לבנות שנית. את זה כולם יודעים. צריך לספר אמת זאת גם לפוליטיקאים.

ד.      אם יחליטו רק לצמצם, לא ח"ו לחסל את הרפורמה זה מתכון לבלבול מוחלט במערכת החינוך שחלק יהיו ברפורמה וחלק לא יהיו. מכיוון שלא מתקבל על הדעת שיבטלו בתי ספר שנמצאים כרגע ברפורמה , תוביל ההקפאה או הקיצוץ לכאוס.

ה.     רפורמת אופק חדש היא מקרה נדיר של הגעה להסכם מקיף כל כך, ללא שביתות ומשברים. יש לשמר על הרפורמה הזו מכל משמר כמודל מוצלח  .

לסיכום , אופק חדש היא הדבר החשוב ביותר שקרה למערכת החינוך בעשרות השנים האחרונות יש לעשות הכל ולהמשיך ולקדם את הרפורמה עד שתכלול את כל בתי הספר ביסודי ובחטיבות במדינת ישראל.

אייל זמיר

מנהל המכון למנהיגות הומנית

leaderaship@bezeqint.net

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 2 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/43243/אופק-חדש-דווקא-עכשיו

  השאר תגובה למאמר זה

  אופק חדש הינה רפורמה חינוכית שהחלה להיות מיושמת בחינוך היסודי וגם בחטיבות הביניים באופן הדרגתי החל משנת 2008. מטרותיה העיקריות של הרפורמה הן שיפור שכרם ומעמדם של עובדי ההוראה, שיפור מרחבי הלמידה וסביבות העבודה של התלמידים והמורים,

  על ידי: נדבl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 16/07/2013 lצפיות: 319
  אייל זמיר

  האוצר מתכוון לקצץ מאות מיליוני שקלים בחינוך. ממקורבי שר החינוך אנו שומעים שלא יהיה מנוס מצמצום הרפורמה "אופק חדש". פגיעה ברפורמה תהיה איוולת ובכייה לדורות.

  על ידי: אייל זמירl חברה וסביבה> אקטואליהl 01/06/2010 lצפיות: 407 lתגובות: 5

  סיירנו במערכת החינוך של פינלנד. ניסינו לברר וללמוד- למה נחשבת מערכת החינוך של פינלנד למצליחה? בגלל התקציב?? לאו דווקא. נחישות, עקביות, חשיבה ארוכת טווח, חינוך ציבורי חזק.

  על ידי: אבינועם גרנותl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 29/08/2012 lצפיות: 438
  נאוה סלור

  מעברים ושינויים הם תהליכים לא קלים, לא לנו המבוגרים ובטח שלא לילדים שלנו. אם אתם חוששים לקראת עלייתו של הילד לכיתה א', אם יש לך התכווצויות בבטן כשאת רק מדמיינת אותו נדרש לקרוא, ואם אתה לא לגמרי משוכנע שהוא מוכן לחוויה שכזו- יש לכם עוד מספיק זמן (כחצי שנה זה בהחלט מספיק...) עד שנת הלימודים הבאה, כדי להכין אותו כראוי לקראת הצפוי לו. לפניכם כמה דרכים שיעזרו לכם לעזור לילד להיות מוכן ובשל יותר.

  על ידי: נאוה סלורl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 16/02/2015 lצפיות: 12
  גיל - קרקס בגיל

  הרבה הורים היום מודאגים מהמצב בו הילדים מבלים שעות מול המסכים ולא יוצאים לשחק בחוץ, להרבה ילדים אין בכלל תחביבים והם מנוונים פיזית (וגם שכלית) מרוב שעות של בהייה במחשב/טלוויזיה/טלפון/טבלט/אולי פספסתי משהו... ג'אגלינג הוא תחביב עם המון ערך מוסף בתחום השכלי, האישיותי, הפיזי ואפילו האישיותי, רוב הילדים לא נחשפים לעולם הג'אגלינג בבית הספר וזה המקום של הורים לעזור לילד ולחשוף אותו לזה.

  על ידי: גיל - קרקס בגילl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 05/01/2015 lצפיות: 14
  Yossef Zilberberg

  ישיבה תיכונית היא מוסד לימודי דתי המשלב לימוד תורה עם לימוד מקצועות הליבה ומקצועות העשרה נוספים. הבחירה באופן הלימוד הזה נוסדה בידיעה שכדי לקיים אורח חיים דתי ועם זאת לקיים משפחה דרושה הכנסה כמאמר חז"ל "אם אין קמח אין תורה" , הישיבה התיכונית מכוונת את תלמידיה להשתלם במקצועות החול והקודש במידה נכונה כאשר הדגש הוא על אורח חיים דתי מעמיק המחפש ושואף לזמן לימוד תורה קבוע ורציני כאשר המקצוע הוא נספח .

  על ידי: Yossef Zilberbergl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 25/11/2014 lצפיות: 15
  שמחה לוין

  הקדמה אנשים מצליחים יודעים שלהצלחה יש חוקים .ההצלחה איננה משהו שקורה רק לברי מזל . ברי מזל הם כאלו שיודעים שכדי להצליח אנחנו צריכים לנהל את החיים ולא להתנהל על ידי החיים .

  על ידי: שמחה לויןl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 03/11/2014 lצפיות: 15

  כאשר אנחנו שולחים את הילדים שלנו לבית הספר אנחנו רוצים שהם ייהנו מהלימודים וילמדו דברים משמעותיים. לא כל למידה מתבצעת דרך ספרים או שיעורים בכיתה. אם אנחנו רוצים שהילדים שלנו ילמדו למידה משמעותית אנחנו יכולים לארגן להם הרצאות מעניינות.

  על ידי: נדבl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 02/09/2014 lצפיות: 33
  ורד עצמון

  מצויינות? לא מה שחשבתם... מהי מצויינות? מי התלמידים ש"זוכים" להכלל בקטגוריה זו? ומה הסיכוי של הילד שלכם לקבל תעודת מצויינות? האם ילדים עם קשיי למידה שונים יצליחו אי פעם לזכות בתעודת מצויינות? ומהן ההשלכות של תפיסת המצויינות המסורתית בבית הספר על חיינו וחיי ילדינו? מה מרוויח בית ספר שבחר לתת לתלמידיו את הזכות למצויינות?

  על ידי: ורד עצמוןl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 01/09/2014 lצפיות: 56

  לימוד אנגלית חינם - האינטרנט היא המדיה האידיאלית אם להיות מציאותיים בואו נתחיל בהנחת היסוד כי לאף אחד אין פטנט על לימוד אנגלית ואין שיטה שעדיפה על האחרת. מוסכם כי הדרך הטובה ביותר ללמוד אנגלית היא להתחיל לשנן ולזכור כמה שיותר מילים באנגלית וליישם אותן במשפטים שונים, בין אם אלו משפטים שאנו משתמשים בהם בחיי היומיום שלנו, או באם אלו משפטים יותר מורכבים שאנו משתמשים בהם על מנת לנהל שיחה אינטליגנטית ושכלתנית עם אנשים משכילים אחרים המגיעים מהאקדמיה, עולם העסקים וכדומה.

  על ידי: פרופסור פזl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 17/08/2014 lצפיות: 70

  גני ילדים בנהריה הם אחת הסיבות בגללן הרבה משפחות עם ילדים בוחרות לעזוב אזורים מרכזיים ולעבור לגור בנהריה. אם אתם עומדים לעבור לשם, הנה כמה טיפים לבחירת גן הילדים המתאים.

  על ידי: מיכלl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 17/08/2014 lצפיות: 22

  עם הכנסך לתפקיד החדש והחשוב של שר החינוך של ישראל, הייתי רוצה לומר לך כמה דברים:

  על ידי: אייל זמירl הודעות לעיתונות> הודעות לעיתונות - כלליl 13/05/2009 lצפיות: 5,346

  מה ההבדל בין מנהל למנהיג? מיהו מנהיג אמיתי? האם כל מנהל יכול להיות מנהיג? הנה הכללים שיעשו את המהפכה:

  על ידי: אייל זמירl אימון אישי - Coachingl 23/04/2009 lצפיות: 3,150
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast