תינוק חדש נולד- טיפים להתמודדות עם קנאה ושיגרה חדשה

פורסם: 14/05/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 11,419 | Share

פעם אחת, לפני הרבה הרבה שנים חיה לה נסיכה אחת קטנה או אולי נסיך בבית שהיה רק שלהם. הנסיך התעורר בבוקר בחדש שלו וקיבל את השוקו שלו בבקבוק למיטה. עזרו לו להתלבש , שיחקו איתו והוא תמיד היה מוקף באהבה ובתמיכה. יום אחד, רגיל במיוחד, ניגשו אבא ואמא לנסיך הקטן והודיעו לו בשמחה- מזל טוב- יש לך אח, עוד נסיך אחד הצטרף למשפחתנו. הנסיך הקטן שלנו לא הבין מיד מה גודל השינוי אבל כשהשוקו לא הוגש כל בקר למיטתו בזמן והמילים "רגע חמודי אמא עוד מעט תתפנה" החליפו את מקומם של המשפט השגור "כן נסיך שלי" הבין הנסיך הקטן שמשהו השתנה כאן לעד והוא מחליט לצאת למלחמה על מקומו. הולדת אח היא מאורע משמח לכולם. תינוק חדש נולד ואיתו משתנה המשפחה. הורים רבים מתארים את השינוי כשינוי הקשה לילד הגדול. נראה שהילד הגדול עובר שינויים לא קלים. ממקום של יחיד הוא נאלץ להתחלק בהוריו. מילד שכל הזמן הפנוי היה מכוון אליו וסדר היום היה נתון רק לצרכיו הוא נאלץ להתמודד עם שינוי משמעותי. הקשיים האלה אינם יכולים להעלם לחלוטין. המצב החדש מחייב כל אחד מבני המשפחה למצוא את מקומו מחדש בתא המשפחתי. להשתנות ולבנות אחרת את הדברים. עדין ניתן להקל על השינוי ואפילו להפוך אותו לחוויה נעימה. השלב הראשון או בעצם השאלה הראשונה העולה היא מתי לספר לילד העל ההריון. האמונה הרווחת היא להמתין שממש רואים או למשוך את ההתייחסות להריון לחודשים מאוחרים . כל זה מתבסס על ההנחה שלילד אין יכולת הבנת מושג הזמן, כפי שיש לנו הבוגרים. צפייה של חודשים ארוכים נראת לו כנצח. חשוב להבין שהעצה הזאת נכונה לילדים קטנים במיוחד. ככל שהילד גדול יותר כדאי לשתף אותו בהריון בשלב מוקדם יותר. קשה להצביע על שלב נכון אבל חושב לזכור שהילדים שומעים הכל ואם החלטנו לשתף את המשפחה המורחבת או חברים בהריון המשמח הילד שומע כנראה את השיחות שלנו. ההרגשה שאמא או אבא מדברים על משהו סודי ואותו לא משתפים, אינה נעימה. אם החלטת לשתף אחרים חישבו על שיתוף הילד. בסופו של דבר הוא ישמע זאת מאיזו דודה נחמדה שתאמר לו ברחוב "נו מתוקי... עוד מעט יהיה לך אח חדש ובכין!". איך מספרים זו גם שאלה מעניינת- לילדים קטנים כדאי לספר באופן כללי יותר על כך שיהיה להם אח חדש ולנסות לתת ציון זמן שמובן להם- אחרי חג הפסח, אחרי יום ההולדת שלך וכו' . לילדים גדולים יותר ניתן לציין שאמא בהריון. ככל שחודשי ההריון מתקדמים כדאי להתחיל להקריא סיפורים בנושא. הכנה נוספת חשובה, המקלה על השינוי, היא הכנת הבית.

 חשבו איפה התינוק יהיה והכינו את הילד הגדול לכך. התארגנו עם הציוד ותדאגו זמן רב מראש לעשות שינויים נחוצים. אם הבן הגדול עדין ישן במיטת תינוק העבירו אותו למיטה אחרת ואל תצרו מצב בו אתם לוקחים כמה ימים לפני הלידה את מיטתו לטובת התינוק החדש. שימו צעצועים שאינם בשימוש בשקית בארון או במחסן. חשוב למנוע את ההרגשה שהתינוק החדש, שלוקח גם ככה את תשומת הלב של אמא ואבא, לוקח גם את הצעצועים והרהיטים של הבן הגדול. התארגנו מראש גם ליום הלידה. לפעמים ישנה נטייה לשלוח את הגדול לסבא וסבתא למספר ימים. זה אמנם מקל על ההתארגנות שלנו ההורים, אבל לפעמים יש לכך השלכות . הנה יש תינוק חדש ואותי לא צריכים. דווקא אם ניתן כדאי לבקר בבית החולים כמה שאפשר, לתת לגדול לראות את התינוק החדש ולשלבו בהתארגנויות. זה קשה יותר אבל לפעמים קשה עכשיו עושה את החיים קלים אחר כך. התקופה הראשונה לאחר הלידה קשה. שוב לילות ללא שינה וטיפול אינטנסיבי בתינוק, רק שהפעם ישנו ילד גדול יותר בבית שדורש את שלו. השגרה של הגדול חשובה וכדאי להמשיך איתה, למרות הקושי. אם אמא לקחה אותו בכל בקר לגן כדאי להמשיך עם המנהג הזה. אם נראה לכם שזה יהיה קשה עשו את השינוי לפני כן ותתחילו כבר בתקופת ההריון להרגיל אותו לשגרה שונה. הדברים הללו, שנראים לנו קטנים, לפעמים משמעותיים מאד כשאתה בן 3 ובדרך כלל מחשבה ותכנון יכולים למנוע את התסכול והקנאה. לשגרה החדשה שנרקמה עם היוולד האח כדאי מעתה לדאוג לזמן עם הילד גדול. זמן של אחד ההורים איתו לבד. זמן שמשתנה במהותו לפי גיל הילד. עם הקטנים יותר כדאי לבלות ולשחק, עם הגדולים יותר כדאי למסד זמן איכותי בו ניתן לדבר על דברים, בדרך כלל מחוץ לבית.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/43571/תינוק-חדש-נולד-טיפים-להתמודדות-עם-קנאה-ושיגרה-חדשה

  השאר תגובה למאמר זה

  מזה מספר שבועות שהמדינה שלנו תוססת ומלאת הפגנות וצעדות מחאה. אני אמנם לא נמנית על אלו שהקימו אוהל או השתתפו בהפגנות במרכז הארץ, ומצרה על כך (ולו רק משום שנראה שהפסדתי הופעה חיה של שלמה ארצי ללא עלות), אבל לא יכולה שלא לחשוב על העובדה שבעת שכולנו מלינים על יוקר המחייה, עדיין מגמת הרחבת המשפחה, אצל חילונים או חרדים כאחד, הולכת וגדלה מרגע לרגע.

  על ידי: רות לשםl משפחה וזוגיות> הורותl 09/08/2011 lצפיות: 71

  היריון ולידה הם חוויות משמעותיות שלהן השפעות פסיכולוגיות מורכבות על נפש האישה. נשים רבות אינן מבינות את השינויים הפסיכולוגיים העוברים על נפשן, ולכן מתקשות להתמודד עמם. מהם אותם שינויים וכיצד הם משפיעים על הקשר בין ההורה לתינוק?

  על ידי: דר' עדי גרנטl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 24/05/2008 lצפיות: 3,005
  עו"ד דנה מגדסי

  לגברים חד מיניים או חד הוריים אפשרויות מצומצמות להולדה. להלן נסקור את האופציות השונות תוך השוואה ביניהן.

  על ידי: עו"ד דנה מגדסיl משפחה וזוגיות> הורותl 03/07/2011 lצפיות: 1,523

  יוזמת החוק שמקדם ארגון 'משפחה חדשה' נועדה לאפשר לחיילים שאיבדו את כושר ההולדה ו/או לבנות זוגם, לממש את זכותם להביא לעולם צאצאים ביולוגיים, על פי בחירתם ורצונם האישי.

  על ידי: משפחה חדשהl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 14/10/2010 lצפיות: 85

  בעיות פריון הם בעיה יחסית נפוצה בימינו. 10%-15% מכלל הזוגות הנשואים נתקלים בבעיות פריון. לא כל חוסר הצלחה להרות מוגדר כבעיות פריון. על מנת שהמצב הרפואי יאובחן כבעיית פריון צריך להתמלא תנאי של חוסר הצלחה להרות לאחר 12 חודשים של קיום יחסי מין ללא אמצעי הגנה או קושי להחזיק הריון עד ללידה תקינה

  על ידי: עדי כץl משפחה וזוגיות> הורותl 15/07/2009 lצפיות: 135
  סמדר וינברג

  "אשמה בקריירה מדרגה ראשונה" קבע חבר המושבעים. השופט הטיח את פטישו הכבד על הדוכן . מעוצמת המכה התעוררתי מחלום בהקיץ היישר אל המשך נאומה הנחרץ של גברת צעירה והרה עד מאוד: ".. כשאמהות בימינו מעדיפות לעשות קריירה במקום לגדל ילדים לא פלא שביטלו לנו את חזקת הגיל הרך .." האמנם ביטול חזקת הגיל הרך היא עונשה של האימהות המודרנית שנמצאה אשמה בחטא השאיפה למימוש עצמי ומקצועי ? אשמה בפשע ושמו "קריירה " ?

  על ידי: סמדר וינברגl משפחה וזוגיות> הורותl 08/05/2012 lצפיות: 131
  עדה אטיאס

  נשים חד הוריות מעוניינות לשמש כאם פונדקאיות הן ניתקלות במודעה בעיתון או תוך כדי שיטוט באינטרנט הן קוראות ידיעה על הנושא, וחושבות שמעשה מופלא זה יכול לסייע להן מבחינה כלכלית ויחד עם זאת לאפשר לזוג להפוך למשפחה. איך מתחילים את התהליך ולשאלות רבות נוספות נתנו תשובות המבוססות על 13 שנות נסיון בניהול המרכז להורות באמצעות פונדקאות.

  על ידי: עדה אטיאסl משפחה וזוגיות> משפחה וזוגיות - כלליl 27/04/2009 lצפיות: 128

  אצל האישה גורמי האי-פריון השכיחים ביותר הם: דלקות באיברי המין. ליקויים בביוץ. ליקויים במערכת הרבייה. רירית צוואר הרחם. את החשיבות של שמירה על שעור הפריון יש ערך מוסף משמעותי במחזור הפריון הנשי. תרשימי הפוריות יכולים לאפשר לך לגלות הימים הפוריים ביותר שלך כמו גם לבקש עזרה הרבה יותר מהר לגבי הפוריות. אתר: http://familly4u.fav.co.il/index.php

  על ידי: שגית רבינוביץl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 17/02/2010 lצפיות: 2,752

  נשים יקרות הקשיבו: מתוקף תפקידכן בהבאת ילדים לעולם, יצר החוק דיני עבודה שנועדו להגן על זכויותיכן. עליכן לדעת את זכויותיכן על מנת לדאוג שהן יתממשו ועל מנת שרצונכם בהגשמת עצמכן כאמהות ונשות משפחה לא יפגום בחלומכן לאחוז בקריירה משגשגת או פשוט במקום עבודה יציב.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חוק ומשפט> דיני עבודהl 16/02/2010 lצפיות: 873
  ד"ר סוזן זיידל

  מה האיפיונים של גיל הרך שמשפיעים על ילדים שהוריהם מתגרשים? כיצד להקל עליהם?

  על ידי: ד"ר סוזן זיידלl משפחה וזוגיות> גירושיןl 26/07/2008 lצפיות: 28,397
  קורה שורץ

  מחפשים רעיון נחמד לארגון יום הולדת לגילאי 5-6 ואף לנכדים גדולים יותר? במאמץ מזערי , ללא הוצאות גדולות ועם תוצאות מלהיבות, הנה אחד כזה לפניכם.זה כולל גם הכנת הכיבוד, גם קישוט המזון, גם משחק חברה – וגם המחיר אפסי.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> הורותl 22/03/2015
  נאוה סלור

  ביטחון עצמי והערכה עצמית בקרב ילדים הוא נושא מדובר מאוד, והעיסוק בו מצד אנשי מקצוע בתחום החינוך והטיפול הוא רב. להתייחס לילד באופן אישי, לפי יכולתו ובהתאם לצרכיו, לעודד את הילד לטפח את הצדדים החזקים שלו, לפרגן לו על הצלחותיו, לתת לו להיות עצמאי ולאפשר לו להרגיש מועיל- ההורה הממוצע יודע לצטט, אולי אפילו מתוך שינה, את הפעולות הדרושות כדי לתרום לביטחון העצמי של הילד שלו. אנחנו רוצים ברשותכם, הפעם, "לתקוף" את הנושא מנקודת מבט קצת אחרת, בתקווה לעורר מחשבה ולתת השראה.

  על ידי: נאוה סלורl משפחה וזוגיות> הורותl 19/03/2015

  המאמר מפרט אודות התמודדות עם בני נוער עם בעיות קשב וריכוז בצורה נכונה ובריאה. הורים הנתקלים בקשיים יוכלו למצוא מענה ותמיכה תוך פנייה אל אנשי מקצוע, הפנייה לייעוץ מומלצת לקבלת הכלים הנכונים להתמודדות בריאה יותר עם גיל ההתבגרות המאתגר.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl משפחה וזוגיות> הורותl 10/03/2015
  נאוה סלור

  כהורים, אנחנו יודעים שלא טוב שהילד ישמור בבטן, וברור לנו מדוע חשוב שהוא ידבר איתנו. לכן, מאז שהיה זאטוט, הסברנו לו מדוע ראוי שישתף אותנו במה שמטריד אותו, שאלנו אותו איך היה בגן ופתחנו צוהר שיאפשר לו לספר ולהיפתח. אבל למרות זאת, משום מה, כאשר אנחנו מרגישים שעובר עליו משהו, אנחנו לא מצליחים "להגיע" אליו ולגעת בו. סיפורם של דפנה וברק (השמות בדויים), שהגיעו להדרכת הורים בנושא, עשוי לשפוך אור על מה שקרה בדרך, שיצר פער בין מה שהתכוונתם ליצור בבית, לבין מה שקורה בפועל.

  על ידי: נאוה סלורl משפחה וזוגיות> הורותl 02/03/2015
  נאוה סלור

  Lenore Skenazy , עיתונאית ניו-יורקית ומנחת טוק-שואו, עוררה סנסציה בשנת 2008, כאשר היא סיפרה בטור האישי שלה, על כך שאפשרה לבנה בן ה-9 לנסוע לבד ברכבת התחתית בניו-יורק. השאלות המתבקשות כתוצאה מהסיפור המתואר הן רבות. האם באמת מה שעשתה Skenazy הוא נורא כל כך? עד כמה אנחנו אמורים לתת מרחב וחופש לילדים שלנו ועד כמה עלינו להגן עליהם? מדוע גוננות יתר יכולה, בניגוד לדעה הרווחת, להזיק לילד, והיכן עובר קו הגבול בין דאגה לגיטימית לבין גוננות חונקת? כל התשובות לכל השאלות כאן בהמשך.

  על ידי: נאוה סלורl משפחה וזוגיות> הורותl 01/02/2015 lצפיות: 11

  תחושות ניכור של בני נוער כלפי סביבתם וקשיי תקשורת עם הורים עקב כך הם עיקרו של המאמר, המאמר מציע שתי דרכי התמודדות, התמודדות ארוכת טווח דרך מחשבה מראש על מסגרות חינוכיות, התמודדות קצרת טווח דרך צפייה משותפת בסרטים שנושאם קשיי תקשורת במשפחות. המאמר מציע להורים לקדם את יכולותיהם שלהם ואת יכולות ילדיהם לתובנות בתחום יחסי משפחה בכל שלב אפשרי. גיל ההתבגרות כפי שמציג המאמר הוא שלב שקשה להבנה אך כרוך בבדידות רבה ובבעיות אוביקטיביות, עיסוק מודע במערכות יחסים יכול לפתח תקשורת. מוטב להתחילו בגיל צעיר.

  על ידי: סמדר נבוl משפחה וזוגיות> הורותl 27/01/2015
  קורה שורץ

  אפשר לחנך נכדים - וילדים - למעשים טובים מבלי להטיף. ראו דוגמא קטנה בהמשך.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> הורותl 23/01/2015 lצפיות: 14
  נאוה סלור

  התחזיות צופות לנו חורף גשום וסוער, וכל שנותר הוא לברך על כמויות המים שעתידות לפקוד את הכנרת ולהפיק את המקסימום מהחורף הזה. ימי חורף גשומים הם זמנים בהם אנחנו ממעטים לצאת מהבית, ואין סיבה שלא לנצל את השהות המשפחתית בבית כדי לבלות יחד וליהנות מזמן איכות אמיתי עם הילדים. הנה כמה רעיונות לפעילויות מדליקות שאפשר לעשות יחד בשבתות סגריריות במיוחד, שלא יצריכו מכם היערכות רבה מדי.

  על ידי: נאוה סלורl משפחה וזוגיות> הורותl 19/01/2015

  כל הורה מכיר את הקושי החוזר הזה בשעות הבוקר- אנחנו ממהרים ואילו לילדים יש קצב משל עצמם. קצב איטי כזה שמצליח להוציא כמעט מכל הורה כעס. איך מצליחים להתמודד בבוקר עם הלחץ ועומדים במשימה- לצאת בזמן ובלי לצעוק? חמישה טיפים להתארגנות יעילה בבוקר

  על ידי: אפרת מונשרי גורןl משפחה וזוגיות> הורותl 12/05/2009 lצפיות: 3,997
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast