רשם העמותות

פורסם: 26/06/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 10,197 | Share

רשם העמותות הוא הגורם המרכזי המנהל רישום עמותות במדינת ישראל, רשם העמותות פרסם חוברת הנחיות המסבירה כיצד יש לרשום עמותה, המדריך מפורט עד מאד ועוסק בהנחיות לדרך רישום העמותה תוך התיחסות לסוגיות רבות המהוות את המותר והאסור בכל הקשור לעמותה, לשם הדוגמא ניתן למצוא במדריך מהם שמות תקניים לעמותות ומהם שמות אשר לא יאושרו על ידי רשם העמותות, כשכך רשם העמותות מקפיד כי שם העמותה לא יטעה את הציבור. בנוסף בעת קבלת מעמד של עמותה בודק רשם העמותות, בין השאר, גם את מטרות העמותה, החוק דורש במפורש כי המטרות תהיינה חוקיות, לא תכוונה לחלוקת רווחים בין חברי העמותה, לא תשלולנה את קיום מדינת ישראל או את אופייה הדמוקרטי ולא תשמשנה מסווה לפעילות בלתי חוקית. רשם העמותות קובע כי יש לפרט את מטרות העמותה ולא לציין רק את תחומי הפעילות. יש לתמוך את בקשת הקמת עמותה בתצהיר עליו יחתמו מייסדי העמותה בפני עורך דין, התצהיר כולל בין השאר הסכמת חברי ועד העמותה כי לצורך הבקשה יימסר לרשם העמותות מידע פלילי (מרשם פלילי ורישומים משטרתיים אחרים) אודותם וכי לא הורשעו בעבירה שיש עימה קלון. יש לציין את פרטיהם האישיים של המייסדים. רשם העמותות בוחן אף את תקנון העמותה, יש לציין כי העמותה יכולה לאמץ את התקנון המצוי המפורסם בתוספת הראשונה לחוק. באם בחרה העמותה תקנון שאינו התקנון המצוי אזי רשם העמותות יבדוק שהתקנון אינו סותר את הוראות החוק. רשם העמותות ממליץ כי על מנת לחסוך זמן מומלץ למייסדים להדפיס ולחתום רק על הסעיפים השונים מהתקנון המצוי.

בעת הקמת עמותה חשוב גם לקחת בחשבון את עמדת מס הכנסה לגבי עמותות, יש לדעת כי מס הכנסה דורש תנאים המתווספים לתנאי רשם העמותות, כשכך יש לשים כי על מנת לקבל הכרה כמוסד מוכר לעניין מס (סעיף 46 לפקודת מס הכנסה) יש לעמוד במספר תנאים אשר אחד מהם הוא שמספר חברי הועד המינימלי יהיה 7, בנוסף על פי הנחיות מס הכנסה יש להוסיף לתקנון סעיף המתיחס לאיסור חלוקת רווחים, טובת הנאה ורכוש העמותה לחבריה בעת פעילות העמותה ואף בעת פירוקה. על מנת שרשם העמותות יטפל בבקשה להקמת עמותה יש לשלם אגרה, במשך שנות קיומה של העמותה יש לשלם כל שנה אגרה שנתית, עם זאת קיימים הקלות בתשלום סכום האגרות וזאת בתלות בפרמטרים שונים, לכן רצוי לברר מהם הפטורים הקימים לפני תשלום האגרה. יש לדעת כי יש הנחיות ספצפיות לרישום עמותות מסוגים מסוימים. לדוגמה עמותה לרישום בית כנסת מחויבת בהוראות נוספות על ההוראות הקימות. לאחר שמולאו כל המסמכים והוגשו לרשם יעברו המסמכים בדיקה משפטית על מנת לבדוק את מידת עמידתם בדרישות החוק. באם כל הפרטים וההוראות נראים תקינים אזי תודפס תעודת רישום עמותה וברגע חתימתה נוסדה עמותה כאישיות משפטית עצמאית. כאשר פרטים בבקשה אינם תקינים או ברורים יתבקשו המייסדים של העמותה להבהיר או לתקן את הנדרש. כאשר הפרטים והנתונים סותרים באופן חד משמעי את דרישות וכוונת החוק יישלח אל המייסדים מכתב סירוב לרישום עמותה. יש לדעת כי רשם העמותות מציין כי משך זמן הטיפול בבקשה עם תקנון מצוי ללא הדפסתו מחדש, אלא בסימון עובדה זו בטופס הבקשה ובצירוף מספר קטן של שינויים בו ע"ג דף נפרד, אורך זמן קצר יותר באופן משמעותי מאשר בקשה עם תקנון מיוחד.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 2 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/46093/רשם-העמותות

  השאר תגובה למאמר זה

  רשם העמותות זו היא יחידה ברשות התאגידים אשר מפקחת על עמותות בהתאם לחוק העמותות. יחידת רשם העמותות כוללת ארבע מחלקות העוסקות באכיפה, פיקוח ובקרת פעילות העמותות: מחלקת ניהול תקין, מחלקת תוכניות הבראה, מחלקת תלונות וחקירות ומחלקת פירוקים ומחיקות. יחידת רשם העמותות עוסקת בבדיקת כל תיקי העמותות, לא רק אלו הפונות בבקשות לאישור ניהול תקין. היחידה מנפיקה אישורי ניהול תקין לעמותות העומדות בדרישות הדין.

  על ידי: יבגניהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 12/06/2011 lצפיות: 3,185

  ה"תאגיד" הינו מושג אשר כולל כמה סוגים של התארגנויות אשר נבדלות זו מזו בדינים החלים עליהן ובאופן בו הן מוקמות. חברה היא צורת ההתאגדות הנפוצה ביותר והמוכרת ביותר. כאשר קבוצה של אנשים מחליטים לפעול יחדיו, להתאגד, נולדת ישות חדשה- התאגיד. מיד עם היווצרותו מוענק לכל ישנו מעין "מספר זהות" משלו. התאגיד יכול להיות בעל זכויות וחובות, יכול לחתום על חוזים עם צדדים שלישיים ויכול לתבוע ולהיתבע ללא קשר לאנשים שיצרו ופועלים בה- זוהי האישיות המשפטית הנפרדת.

  על ידי: אבירם שחלl חוק ומשפט> דיני חברותl 10/09/2009 lצפיות: 12,411

  חיל האויר יחליף את כלל גופי התאורה בבסיסים בהם שוכנים המטוסים לגופים חסכוניים יותר, ויביא לחיסכון של 50% בצריכת החשמל החיילית המיועדת לתאורה. מדובר בכ-10,000 גופי תאורה שיוחלפו כבר בחודש יוני הקרוב, ויביאו להקטנה משמעותית של צריכת החשמל החיילית בעוד כשנה וחצי, עם השלמת ההתקנה בכלל הבסיסים

  על ידי: ערן שמעוניl חברה וסביבהl 14/02/2015
  yaara

  הפיכת העולם שלנו לירוק יותר מתחילה אצלנו , ההנחה הרווחת היא שהגורמים העיקריים להתחממות הגלובלית הם החברות הגדולות לייצור אנרגיה - אולם גם לנו הצרכנים הבייתיים יש צד לא מבוטל בעיניין , הגיע הזמן לקחת אחריות ולעשות פעולה .

  על ידי: yaaral חברה וסביבהl 01/04/2014 lצפיות: 96

  רכיבה על סוסים זה תחביב נהדר ומרגיע, המחבר כל ילד ומבוגר אל הטבע. הרכיבה עצמה, כרוכה במאמץ פיזי ומנטלי גם יחד.

  על ידי: שטרודלl חברה וסביבהl 16/12/2013 lצפיות: 101

  דלת ביתכם לא נפתחת. זה תמיד מבהיל. זה מוציא מהשגרה ומהבטחון. מנעולן בירושלים פוגש את כל קצוות החברה בסיטואציה הלא נעימה ומספר על המשותף ועל ההבדלים

  על ידי: רוןl חברה וסביבהl 07/11/2013 lצפיות: 57

  על בריכות נוי - התענוג שהופך את העשירים לרגועים מה נותנים מים זורמים לחיים שלנו ומה למה בריכות נוי הם הביטוי לניו-אייג'?

  על ידי: רוןl חברה וסביבהl 22/08/2013 lצפיות: 128
  גרשון אקשטיין

  הסכנות האורבות לעתיד למדינתנו. ממשלות נתניהו האחרונות אינן אשמות בלעדית לכך, הם רק העצימו זאת. רבים מתושבי ישראל סבורים שמפעל ההתנחלויות ביהודה ושומרון הוא אבן הנגף לכל תהליך שלום, בינינו ובין הפלסטינים ,לולא זאת, השלום הנכסף היה מגיע זה מכבר. ראוי לציין, שהאשמים האמתיים הם ממשלת מלחמת ששת הימים וזו שאחריה .

  על ידי: גרשון אקשטייןl חברה וסביבהl 17/07/2013 lצפיות: 54

  אנו שומעים את המושג "פינוי בינוי" וכן תמא 38 כבר שנים רבות, אם להיות מדויקים יותר אז משנת 1998, כאשר משרד השיכון והבינוי הכריז על מדיניות זו, אולם יש עדיין לא מעט אנשים שאינם מכירים את המושג ואת משמעותו. בדיוק מסיבה זו החלטנו לרכז מידע מקיף בנושא, במטרה לבאר ולהסביר את חשיבותו.

  על ידי: eshed900l חברה וסביבהl 01/07/2013 lצפיות: 91

  אנרגיה סולארית היא הדבר הבא במהפכה הירוקה. אנרגיה סולארית מלמדת אותנו להשתמש בכל מה שהטבע העניק, ובמיוחד בשמש הישראלית האינסופית אותה ניתן לנצל למטרות רבות. באנרפוינט מבינים כי המפתח לשמירה על עתיד נקי יותר הוא אצלנו ביד ולכן פיתחו את מוצרי האנרגיה הסולארית ברמה הטובה ביותר.

  על ידי: prosietsl חברה וסביבהl 16/07/2012 lצפיות: 54
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast