חשיבה טיפולית- פיזיותרפיה לילדים

פורסם: 04/07/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 692 | Share

היום  אני יודעת שאני צריכה להעביר הלאה את ההבנה הבסיסית והכל כך מורכבת ...שגוף האדם מחפש את התנועה הנורמאלית ולא משנה איזו פגיעה  הוא ספג .  

אני פיזיותרפיסטית ומטפלת בעיקר בילדים.  יש לי 20 שנות ותק בטיפול . 

במשך שנים אלו גיבשתי צורת טיפול וצורת חשיבה מאד ייחודיים.

 למדתי גם רפואה סינית ושיאצו . לימודים אלו עזרו לי לשפר את מהירות השגת הישגים טיפוליים . התחלתי לשים לב לעוד פרמטרים שלא היו בתחום  הבנתי טרם לימודים אלו.

השילוב של הפיזיותרפיה עם הרפואה הסינית והשיאצו הוא שילוב שמאפשר הסתכלות נכונה על גוף האדם כמכלול .

כפיזיותרפיסטית מתאפשר לי לתת לילדים שבטיפולי איכויות תנועה שלא היו רוכשים מעצמם, ומדובר על איכויות  תנועה שמהם  המטופל יכול להמשיך  וליצר המשך שמבוסס על אותם חלקים נורמאליים. ואתן  הסבר על ידי דוגמא: תינוק שמסרב לשכב על הבטן או ששוכב על הבטן ולוקח את ידיו הצידה כמו אווירון, רב הסיכויים שגופו משדר לו את ההבנה שאינו יכול לשאת את המשקל הדרוש על ידיו ולכן נמנע מכך. כתוצאה מכך הוא לא ישתמש בידיו לצורך נשיאת משקל ולכן לא יצליח להגיע למצב של עמידת 6 וזחילת 6.    ואם תינוק זה לא יזחל ויפתח את ידיו ואת שרירי הבטן שלו בצורה הכי פונקציונאלית שיש, הוא פותח פער ביכולות המוטוריות שלו ,פער שיכול להשפיע על כל חייו.  התיחסותי לחשיבות הזחילה תהיה במאמר אחר.  הטיפול בתינוק זה מחייב נתינת יכולת לקיחת ונשיאת משקל על הידיים. וזה נעשה על ידי  מסאז'ים מיוחדים עם עקרונות מתוך הפיזיותרפיה והשיאצו. וכן הבנית יכולות נשיאת המשקל.

ללא התערבות טיפולית תינוק כזה לא יוכל לרכוש את האיכויות המתאימות  להמשך התפתחות תקינה וימשיך לגרור איתו את הקושי האמיתי שאינו נובע מעצלנות במשך כל חייו.

ניתן להתגבר על הקושי הזה ועדיף שזה יתבצע קרוב לזמן שבו מתחיל העיכוב  ולא לחכות ולתרץ בתרוצים כמו כל ילד והקצב שלו, או זחילה לא חשובה, או הילד עצלן, וכו' .

החשיבה הטיפולית  והמטרות הטיפוליות שלי מאד ברורות ומוגדרות וכך גם התוצאות הטיפוליות. אני יודעת מה אני רוצה מכל מטופל בכל רגע נתון. אני  יודעת מה אני יכולה להשיג  מכל מטופל.

שום שיפור מוטורי אינו מגיע בהפתעה אני יכולה לצפות את התיזמון של  השיפור לפי תחושת הגוף של המטופל והקלות שבה הוא מבצע את הטיפול . היום אני יודעת  שכל הישג מביא עוד הישג  וההישגים ימשיכו להגיע אם הדגש הטיפולי יהיה על השגת אבני דרך מוטוריים נורמאליים .

ואדגיש שוב שסוג הפגיעה הגופנית ורמת הפגיעה אינם גורמים שמכתיבים את סוג הטיפול , הם מכתיבים את  תקופת הטיפול.

הטיפול מתאים לכל מי שיש לו  עיכוב התפתחותי מכל סוג שהוא , כשהרקע ברור כמו בתסמונת דאון או שיתוק

מוחין , או כשהרקע אינו ברור ואינו מוגדר כמו למשל  לתינוקות שמתעכבים בהשגת אבני הדרך המוטוריים

והתקשורתיים המתאימים לגילם ועולה החשד לפגיעה על הרצף האוטיסטי.

תינוקות אלו מאובחנים על ידי כבר בגיל של חצי שנה. והטיפול  המוטורי שאני נותנת שם דגש על הקניית איכויות תנועה ברמה הכי גבוהה שיש . השגת איכויות אלו על ידי המטופל מביא  איתו שיפור כולל בכל התחומים כולל קשר עיין, הבעות בפנים, תיפקודי ידיים, תגובה שמיעתית, מהירות וחדות בתגובות,אור בעיניים.

במשך שנות עבודתי המקצועיות ראיתי ילדים שהגיעו להישגים מוטוריים וקוגנטיביים שאף אחד לא ציפה מהם. ילדים שקבלו את ההזדמנות להיות רגילים ולא מקוטלגים לתסמונת מסוימת  ולצורת טיפול מסויימת.

היום אני יודעת בוודאות שהדרך שלי שכוללת צורת חשיבה ייחודית וצורת טיפול ייחודית ..

נותנת תוצאות שעליהם אפשר לבנות עוד תוצאות.. וכולן מבוססות על התנועה הנורמאלית.

www.basicbodythinking.co.il

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/46462/חשיבה-טיפולית-פיזיותרפיה-לילדים

  השאר תגובה למאמר זה

  אביבה רצר

  האם ניתן לשנות ולנרמל טונוס אצל ילדים שאובחנו עם שיתוק מוחין ? והתשובה היא חד משמעית כן. הדרך לכך היא הגיונית ועיקבית ומתבססת על עקרונות מכאניים טיפוליים וחשיבתיים.

  על ידי: אביבה רצרl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 09/01/2010 lצפיות: 585

  המאמר סוקר את הסיבות למחלת האוסטאופניה אצל הפגים בעלי משקל לידה קטן מאוד ואת השפעת ההתעמלות הפסיבית על צפיפות העצם

  על ידי: חדוה ארזl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 19/09/2011 lצפיות: 2,944
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  duchenne muscular dystrophy - מחלת ניוון שרירים דושן, ניוון שרירים הוא שם כולל לקבוצת מחלות גנטיות אשר מתאפיינות בחולשה וניוון מתקדם של שרירי השלד (השרירים שאחראים על התנועות) ובמקרים מסוימים גם של שריר הלב ושרירים אשר אין לנו שליטה רצונית עליהם.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 21/08/2008 lצפיות: 37,701 lתגובות: 3
  ד"ר דקלה אורן

  מהי שיטת הקרניו סקראל וכיצד טיפול בתינוקות ובילדים עוזר למנוע בעיות בעתיד ולשמור על הבריאות.

  על ידי: ד"ר דקלה אורןl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 14/09/2011 lצפיות: 356

  אתם בטח מדמיינים את מערכת העצבים שלכם בדומה למערכת חיווט החשמל בבית שלכם. ממקור האנרגיה מועבר חוט עד למנורה ובהתאם לגירוי- למפסק המנורה נדלקת ונכבת. אבל כשמדובר במערכת העצבים המצב מעט מורכב יותר.

  על ידי: אלעד גאוןl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 22/10/2014 lצפיות: 15

  כאבי ברכיים נחשבים לאחד הכאבים השכיחים ביותר בתחום האורטופדיה ומעל מחצית מהאוכלוסיה בגילאי 50 ומעלה סובלת מכאבים אלו. במאמר זה יוצגו הסיבות לכאבי הברכיים וייבחנו הטיפולים המוצעים במסגרת הרפואה המערבית לעומת הטיפולים השונים שמציעה הרפואה הסינית הקלאסית.

  על ידי: computergeekl בריאות ורפואה> רפואה סיניתl 21/08/2012 lצפיות: 88

  מאמר זה מסביר מהו טיפול רגשי וכמענה לאיזה צורך הוא ניתן. איך מזהים מצוקה רגשית והחשיבות של איזון רגשי לילדים וכפועל יוצא למבוגרים, כמובן.

  על ידי: אלונה הינבl משפחה וזוגיות> הורותl 11/10/2010 lצפיות: 11,689

  טייפ (סרט הדבקה) קינזיולוגי מוריד נפיחות ועוזר לריפוי פציעות ודלקות בשרירים ובמפרקים. במאמר זה נסביר בקצרה כיצד עובד המנגנון של הטייפ וכיצד הוא עוזר לריפוי.

  על ידי: מוטי דמגיl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 26/02/2015 lצפיות: 14

  סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בימינו (בשנת 2013 נאמד מספר החולים בה ברחבי העולם בקרוב ל- 350 מיליון איש!), וגם אחת המסוכנות: היא עלולה להוביל לעיוורון, אי ספיקת כליות וטרשת עורקים ובמקרים רבים היא מחייבת כריתת רגל. מדרסים מותאמים אישית לחולי סוכרת מסייעים להם להגן על כפות הרגליים ובכך להפחית בצורה משמעותית את הסיכון כי יאבדו את אחת הרגליים או את שתיהן.

  על ידי: goolgozl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 16/02/2015 lצפיות: 11

  ספורטאים מקצועיים וחובבים כאחד יודעים כי לצד עיסוקם, אשר ככלל מיטיב עם הגוף ובריאותו, הם תמיד יהיו חשופים גם לכאבים ופציעות בדרגות חומרה שונות. כל שנותר לקבוצה זו אשר עוסקת בספורט היא לנסות למנוע את הפציעה הבאה ולמזער את הכאבים ולטפל בהם בצורה היעילה ביותר.

  על ידי: goolgozl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 16/02/2015

  מחלת שויירמן (עקשת) היא קיפוזיס סטרוקטורלית (מבנה קמור) של הגב העליון וגם של הגב התחתון בגיל הנעורים. המחלה פוגעת בעקר בזכרים בגילים 10 – 14 שנה, בשכיחות של 4% - 10 וקימת נטיה משפחתית. בסיום גיל הגדילה ישנה עצירה ספונטנית של התהליך הפתולוגי.

  על ידי: פרופ' דוד מנדסl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 31/12/2014

  האפיפיזה היא החלק הגרמי שבונה את ראש הירך וחיבורה לצוואר הוא דרך רקמה סחוסית שמהווה את סחוס הגדילה. בגיל העשרה סחוס הגדילה מושפע על ידי שילוב פעילותם של הורמון הגדילה והורמון המין ונחלש מבחינה מכנית. כוחות לחיצה וגזירה של נשיאת משקל הגוף או טראומה עלולים לגרום לניתוק פתאומי (אקוטי) או איטי (כרוני) של האפיפיזה מהצוואר. זוהי תסמונת הגלישה של האפיפיזה של ראש הירך – .Slipped Capital Femoral Epiphysis (SCFE)

  על ידי: פרופ' דוד מנדסl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 31/12/2014
  אורלי שעיה

  הורים רבים טוענים שהישיבה על כיסא "אוספת" את הילד לאכילה או יצירה, אך למען האמת היא יוצרת תוצאה מסוכנת ומרחיקה מתהליכים טבעיים של למידה.

  על ידי: אורלי שעיהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 26/12/2014 lצפיות: 14
  טיפולי טווינה משה

  טווינא הינה פיזיותרפיה סינית בת 5000 שנה מאוד עוצמתית לטיפולים אורתופדיים ובמיוחד לכאבי צוואר ,גב ושרירים תפוסים . הטווינא משפרת את זרימת הסירקולציה של הצי והדם ובכך תורמת לניקוז של רעלים ברקמות , הזנה של חמצן ודם לשרירים התפוסים והפחתת הכאבים והדלקת.

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 15/09/2014 lצפיות: 52

  סובלים מכאבי רגליים וחשים חסרי אונים? אובדי עצות? זה המקום וזה הזמן לחלץ אתכם מהתחושה הזו. אין סיבה לסבול אף לא רגע אחד נוסף.

  על ידי: אייל עמיחיl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 25/08/2014 lצפיות: 77
  אביבה רצר

  האם נתתם את דעתכם לחשיבות של ראיה של החצי הכוס המלאה במקום בחצי הריקה ? ניסיוני המקצועי כפיזיותרפיסטית לילדים ותינוקות מראה לי שרב הפיזיותרפיסטיות מעדיפות לראות החצי כוס הריקה כשזה נוגע בטיפול בילדים עם קשיים מוטוריים נירחבים כמו בשיתוק מוחין או בכל פגיעה אחרת, גם אם היא לא מאובחנת אבל הביטוי המוטורי שלה קשה. ראיה של החצי הריק משפיעה לרעה על ההורים שצריכים למצוא את הכוחות לטפל בילדם הפגוע. האם נכונה הגישה שבה חשוב לא לפתח ציפיות חיוביות אצל ההורים, מפחד שאחר כך הם יתאכזבו?!

  על ידי: אביבה רצרl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 15/05/2010 lצפיות: 241
  אביבה רצר

  האם ניתן לשנות ולנרמל טונוס אצל ילדים שאובחנו עם שיתוק מוחין ? והתשובה היא חד משמעית כן. הדרך לכך היא הגיונית ועיקבית ומתבססת על עקרונות מכאניים טיפוליים וחשיבתיים.

  על ידי: אביבה רצרl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 09/01/2010 lצפיות: 585
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast