טיפול רגשי בילדים

פורסם: 09/07/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 58,134 | Share

מתי כדאי לפנות לטיפול רגשי בילדים
ילדים בשל גילם ומאפייניהם ההתפתחותיים לרוב אינם מבטאים מצוקה או קושי באופן מילולי ישיר כמו מבוגר, המצוקה מובאת לידי ביטוי בהתנהגות ובתפקוד של הילד ביום יום במסגרות השונות: בית ספר, משפחה.

כשילד מבטא קושי רגשי אנו לרוב רואים תמונה הפוכה לגמרי ממה שהיינו מצפים לראות אצל מבוגר, לדוגמה אם מבוגר בדיכאון יתקשה לתפקד ויהיה חסר כוחות ירבה לישון, ילד בדיכאון לרוב יראה פעילות יתר.

סימנים המעידים על קושי רגשי הינם:

נסיגה משמעותית מתמשכת בתפקודו השגרתי של הילד: הילד הופך עצוב ומדוכא, נחלש בלימודים, נוטה להתבודד, אינו משחק עם ילדים אחרים, אינו אוכל וישן כבעבר, מתחיל להרטיב ומסרב ללכת לגן הילדים או לבית הספר אף על פי שהלך לשם בלי קושי בעבר.

רמת התפקוד או אופן התנהגותו של הילד נמוכים באופן בולט מתפקודם או התנהגותם של בני גילו, כגון התנהגות מאוד לא בשלה, קצב התפתחות איטי, הישגים לימודיים נמוכים.


כאשר התנהגות הילד גורמת לו או למשפחתו סבל ניכר – למשל במקרים בהם הילד תוקפן כלפי סביבתו ואינו מקבל מרות, כשהילד סובל מחרדה גבוהה, והחרדה משתקת או ופוגעת בשגרת החיים, כל אלה משפיעים ומעוררים קשיים גם עבור המשפחה.

ילד המתקשה להתמודד עם אירוע משברי: מחלה, פטירה של דמות משמעותית גירושין של ההורים. 

כאשר כמה מהסימנים הללו מופיעים יחד למשך תקופה מסוימת זו עדות למצוקה שיש להתייחס אליה ולפנות לייעוץ/טיפול

פגישת האינטייק

לפני התחלת טיפול, המטפל נפגש עם ההורים והילד ומקבל אינפורמציה לגבי הבעיה שבגללה  פנו לטיפול- מתי החלה? באיזו תדירות מתקיימת? כיצד ניסו לפתור אותה עד כה? בנוסף המטפל ישאל שאלות הנוגעות לרקע ההתפתחותי והמשפחתי של הילד. מטרת ההערכה זו היא להבין את הקשיים אך גם לגלות את הכוחות והיכולות של הילד ומשפחתו- שבאמצעותם ניתן יהיה לבצע שינוי. לעיתים המטפל יבקש לשוחח עם דמויות נוספות כגון גננת/מורה, יועצת או דמויות אחרות שמכירות את הילד כדי לקבל אינפו' נוספת.

טיפול רגשי בילדים/מתבגרים

טיפול רגשי מתנהל על בסיס פגישה שבועית ביום ושעה קבועים.

חשוב מאוד לצורך הצלחת הטיפול שההורה יקפיד על הבאת הילד בזמן ובאופן קבוע. בהתאם למועד שנקבע עם המטפל.

בפגישה הילד יכול להביע עצמו באמצעות שיחה, ו/או משחק, ו/או יצירה ע"פ רמת ההתפתחות והמאפיינים האישיותיים של כל ילד..

משחק/יצירה הינן פעילות מהנה. המשחק מאפשר ביטוי עצמי, רכישת ידע, ושיפור יכולת עצמית. משחק מגרה את היצירתיות והדמיון, מסייע בויסות רגשות ומחזק את הבטחון עצמי. אינטראקציה תוך כדי משחק מאפשרת תהליך חיובי של יצירת קשר. דרך המשחק ניתנת הזדמנות להתאמן ולרכוש מיומנוית חברתיות ותפקידים חברתיים. המשחק מהווה מסגרת ללמידת קודים חברתיים וכללי התנהגות.

הכנת הילד למפגש עם דמות המטפל 

חשוב מאוד שהילד ידע מראש שהוא נפגש עם מטפל ומדוע הם החליטו לקחת אותו לטיפול.

הרבה הורים מתקשים לדבר עם הילד על הפניה לטיפול, ולעיתים קרובות מביאים את הילד לפגישה בלי שהילד יודע בכלל לאן ולמה הביאו אותו. הדבר יכול להביא לכך שהילד יהיה מאוד חרד מהפגישה ואף יתנגד לשתף פעולה.

ידעו את הילד מראש שהוא הולך להיפגש עם דמות שתרצה להכיר אותו ושיש לה/לו בחדר משחקים וחומרי יצירה והוא יוכל לבחור מה הוא רוצה לעשות להדגיש בפני הילד שמדובר במפגש נעים ונחמד.

ולהגיד לילד שהסיבה שאתם ההורים רוצים שהילד ייפגש עם המטפל היא שאתם מרגישים שמשהו מכעיס אותו קשה לו, מעציב אותו והייתם רוצים שייפגש עם מישהו שיוכל לעזור לו.

 נכתב על ידי שירלי זיו חיון פסיכותרפיסטית לילדים,ובני נוער,חברה בצוות מכון שבילים.

www.shevilim.co.il

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/46941/טיפול-רגשי-בילדים

  השאר תגובה למאמר זה

  טיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים, זהו טיפול המבוסס על מפגשים בין מטופל - מטפל - ובעל חיים, בהם נוצר ומתאפשר מרחב ביניים, מוגן, מכיל, וקשוב. מרחב המאפשר התפתחות אישית, רגשית, קוגניטיבית, חברתית והתנהגותית.

  על ידי: nirfuxl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 30/03/2011 lצפיות: 194

  ההבדל בין טיפול למבוגר לבין טיפול רגשי לילד הוא לא רק בגיל ובאופן הטיפול – משחק, אמנות, בעלי חיים, קבוצתי או פרטני ועוד' - אלא בעיקר ב"שפה" וב"סביבה".

  על ידי: אלונה הינבl משפחה וזוגיות> משפחה וזוגיות - כלליl 03/06/2012 lצפיות: 252

  בעת המודרנית בה אנו חיים, בתחילתה של המאה העשרים ואחת, רמת המודעות לרגשות ומצבים נפשיים אצל כולנו, ובמיוחד אצל ילדים, היא גבוהה יותר מאשר אי פעם בעבר. בעוד לפני כמה מאות שנים בלבד לא נהגו כמעט להתייחס לפן הרגשי, כיום כולנו מודעים לאופן בו המצב הנפשי של ילדים ומבוגרים כאחד משפיע על החיים שלהם, על תפקודם בחיי היומיום, על הדרך בה הם מתנהלים ועוברים את החיים ובעיקר על מה שהכי חשוב – כיצד הם מרגישים מדי יום ביומו.

  על ידי: שיר גלבועl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 13/07/2011 lצפיות: 799

  טיפול באומנות הנה ערוץ פסיכותרפויטי המשתמש ביצירה ככלי עזר המסייע לרווחה נפשית. רגשות וקונפליקטים מקבלים ערוץ ביטוי נוסף מעבר למילים.

  על ידי: לימור ארדl בריאות ורפואהl 15/09/2008 lצפיות: 3,785
  שי גיל

  טיפול בתנועה הינו כלי יעיל ומומלץ לטיפול במגוון נרחב של קשיים והפרעות על רקע רגשי ו/או תפקודי ובפרט בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ו/או קשים בוויסות חושי- רגשי. בטיפול בילדים אלו, מצאתי כי השימוש בכלים מעולם הטיפול בתנועה, האלתור בתנועה ואומנויות הלחימה, נותן תוצאות טובות הכוללות בין היתר: הפחתת מתח שרירי וחוסר שקט כללי, פיתוח היכולת להגדיר את גבולות הגוף ולארגנו במרחב, ויסות כוח ושליטה, טיפוח מודעות גופנית וחיזוק הביטחון העצמי והדימוי הגופני, הארכת טווח הקשב והריכוז ושיפור מיומנויות תקשורת חברתיות.

  על ידי: שי גילl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 01/02/2010 lצפיות: 1,280

  לטיפול בילדים כמה דגשים מרכזיים : בגילאים הצעירים, יכולת התובנה וההתבוננות הפנימית מוגבלת ולכן מעורבות ההורים חשובה באופן מיוחד. במקביל, לרוב הילדים יכולת משחקית, יכולת ליצור ולדמיין שעולה על זו שלנו, המבוגרים והיכולות הללו עומדות בבסיסו של טיפול ביבליותרפי מוצלח.

  על ידי: גיא ביסמוטl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 25/05/2013 lצפיות: 135

  תרפיה באומנות הנה תהליך טיפולי המבוסס על ההנחה כי מחשבותיו ורגשותיו העיקריים של האדם הנובעים מהלא מודע, זוכים לביטוי בעיקר באמצעות דימויים בלתי מילוליים. האומנות משמשת אמצעי תקשורת בלתי מילולי להבעת רגשות, התנהגויות שונות, כעסים ודחפים מודעים ובלתי מודעים. אמצעי ההבעה האומנותיים משמשים לשתי מטרות המושפעות אחת מהשניה: האחת אמצעי לביטוי מגוון הרגשות המציפים את האדם והמטרה השניה ,שינוי עמדות ושיפור ברגשות וההתנהגויות באמצעות הכלי האומנותי כמתווך "בלתי ישיר".

  על ידי: רותי הרפזl משפחה וזוגיות> הורותl 24/06/2010 lצפיות: 494

  ההיפנוזה היא כנראה שיטת הטיפול העתיקה בעולם, מכיוון שכל היפנוט הוא "היפנוט עצמי", ולמעשה כולנו מבצעים וחווים מדי יום חוויות היפנוטיות, אך בד"כ איננו משתמשים במילה היפנוזה לתאורן. חוק ההיפנוזה שחוקק בישראל בשנת 1984 מגדיר היפנוזה כ "פעולה או תהליך המיועדים או עשויים לגרום באמצעות סוגסטיות לשינויים במצב תודעתו ומודעותו של אדם וכן לשינויים בגופו, בתחושותיו, ברגשותיו, בחשיבתו, בזיכרונו או בהתנהגותו".

  על ידי: ד"ר עמיר לאורl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 22/10/2006 lצפיות: 14,212 lתגובות: 1

  טרם התעניינותכם בתהליך טיפול פסיכולוגי מוטב לעיתים לבדוק דרכים אחרות לשיפור המצב, במיוחד אם מדובר בבעיות קלות יחסית או בהרגלים שגויים ששינוי קל בהם עשוי לחסוך טיפול פסיכולוגי.

  על ידי: ask4web קידום אתריםl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 17/02/2011 lצפיות: 966
  קורה שורץ

  גם כשחוצים כביש עם הילדים בדרך מבית הספר או אל הגן - יש הרבה הזדמנויות לחנך את הנכדים לחציה נכונה של הכביש והליכה זהירה על המדרכות.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> הורותl 06/10/2014
  קורה שורץ

  יום הולדת בסגנון מעט שונה, שניתן לארגן לבד, עם עזרה של עוד שתי אמהות או שתי חברות של הבת המתבגרת. מאד מהנה, מצחיק ומקורי.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> הורותl 14/09/2014

  בבחירת מתקני שעשועים לילדים לא מקלים ראש, זה הזמן לבחון את רמת הבטיחות, את חומרי הגלם ואת המתחם. הקדישו לכך מחשבה ותוכלו לאפשר לילדים לשחק בראש שקט במשך תקופה ארוכה.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl משפחה וזוגיות> הורותl 09/09/2014

  עולם הילדים הנו עולם קסום נאיבי ומתוק, וכזה יש לשמר אותו. על כן כאשר מדובר על מתנה לילדים, יש להתאים אותה לאופיים הרך והמתוק. כאשר מדובר על מתנות לימי הולדת לילדים יש לקחת בחשבון שיש לענות על כמה משימות. ראשית כל כמובן שלא רצוי להוציא יותר מידי ושניית כל יש לבחור במתנה שעוד אין לילד, במתנה שתעלה חיוך ואם אפשר שגם תהיה אישית.

  על ידי: רייכמןl משפחה וזוגיות> הורותl 07/09/2014

  כבמטה קסם, מהרגע שהילדים נכנסים לגני עירייה, מתחילות להגיע הזמנות לחגיגות יום הולדת לילדי הגן. כולנו רוצים לקנות מתנות יפות ובמחיר שפוי בעיקר כשיש אם יש לנו יותר מילד אחד וההזמנות מגיעות לפחות אחת לחודש.

  על ידי: רייכמןl משפחה וזוגיות> הורותl 31/08/2014

  התמודדות עם ילדים לא ממושמעים נעשתה, כך לפחות מרגישים בני הדור היותר מבוגר, למשימה כמעט בלתי אפשרית. למרבה הפליאה, או ההיפך, הקושי מתגבר ככל שהילדים מתבגרים ובוודאי בגיל הקשה מכל, גיל ההתבגרות. במאמר זה נדון באסטרטגיה חדשה להקטנת קשיי ההתמודדות שכמעט כל משפחה חווה כיום והדרכים שיש לאמץ בדרך לקבלת משמעת והצבת גבולות לילדים.

  על ידי: אלינורl משפחה וזוגיות> הורותl 29/08/2014 lצפיות: 12

  איך נדע לאן עלינו לפנות ואיך נגיד ליעד שלנו אם אנחנו לא יודעים מי אנחנו בכלל? קלפי אימון יכולים לשמש מאמנים אישיים למטרה זו- לעזור למתאמנים שלהם לזהות את החולשות והחזקות שלהם כדי ללכת בכיוון הנכון.

  על ידי: עידן שלומןl משפחה וזוגיות> הורותl 24/08/2014
  קורה שורץ

  נכדינו החמודים יודעים היום להשתמש בסמרטפונים הרבה לפני שלומדים את ה-א – ב. לצערם הרב, שימוש בסמרטפונים טרם הוכר כמקצוע לימוד – וידיעת הא-ב עדיין חיונית במערכת החינוך. הציניקנים ודאי יעירו: "נחכה ונראה מה תהיה המהפכה הבאה במערכת החינוך". נתעלם מהם, ברשותכם, ובואו ננסה לעזור לנכדינו לשנן את הא-ב בצורה מקורית, חדשנית ונעימה.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> הורותl 26/05/2014 lצפיות: 67

  גישור במעבר לגירושין מהו גישור? גישור הנה שיטה ליישוב סכסוכים, על ידי השגת הסכם/ הסדר ביניים, המקובל על צדדים הנמצאים במחלוקת, באופן שמהווה אלטרנטיבה ליישוב הסכסוך במסגרת בית המשפט. מטרת הגישור היא לבחון שאלות והתלבטויות שעולות כתוצאה מהחלטת בני הזוג להיפרד ולהגיע להסכם גירושין בדרך של הסכמה ודו שיח

  על ידי: ד"ר יונה ברסלרl משפחה וזוגיות> משפחה וזוגיות - כלליl 09/07/2009 lצפיות: 3,106

  טיפול רגשי במתבגרים תקופת גיל ההתבגרות הינה אחת התקופות הכי סוערות, הכי מבלבלות והכי כואבות. התקופה הזאת מאופיינת בסתירות מאד קיצוניות, חיצוניות – בהתנהגות, ופנימיות – בתחושות. אין כאן תהליך מדורג. הילד עוזב בבת אחת את עולם הילדות, המוכר, המוגן והבטוח, אבל גם המתסכל - אל עולם הבגרות, הלא ידוע, המאיים, המפחיד. הוא כבר לא ילד ועדיין אינו מבוגר. יש לו את חוסר הביטחון של הילד יחד עם הרצון להוכיח את עצמו לעצמו - כבוגר. המתבגר/ת נמצא/ת במסע מתמיד למצוא את עצמו, להגדיר את עצמו ביחס לאחרים ולבנות לעצמו זהות, תהליך שהינו ארוך ומייגע.

  על ידי: ד"ר יונה ברסלרl משפחה וזוגיות> הורותl 09/07/2009 lצפיות: 3,158

  אנשים רבים מתקשים לעכל את הרעיון שהפשר למשיכה ולהתחברות בקשר הזוגי וגלגולו לאורך הזמן טמון במקורות נפשיים עמוקים שכוללים את מורשת אבותינו ,התנסויותינו וחוויותינו האישיות ופנטזיות ומשאלות הלב שלנו.

  על ידי: ד"ר יונה ברסלרl משפחה וזוגיות> זוגיות ונישואיןl 09/07/2009 lצפיות: 188

  הגישה הנרטיבית שפותחה על ידי מייקל וויט, שייכת לזרם הפוסט מודרניסטי, שמתייחס לריבוי מציאויות. על פי גישה זו אנשים שמחוברים לסיפור חיים בעייתי, חווים דרכו את מציאות חייהם, כוחו של הסיפור כה רב שהוא לא רק מייצג את המציאות אלא גם מעצב אותה.

  על ידי: ד"ר יונה ברסלרl משפחה וזוגיות> זוגיות ונישואיןl 11/06/2009 lצפיות: 2,134
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast