טיפול רגשי בילדים

פורסם: 09/07/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 58,156 | Share

מתי כדאי לפנות לטיפול רגשי בילדים
ילדים בשל גילם ומאפייניהם ההתפתחותיים לרוב אינם מבטאים מצוקה או קושי באופן מילולי ישיר כמו מבוגר, המצוקה מובאת לידי ביטוי בהתנהגות ובתפקוד של הילד ביום יום במסגרות השונות: בית ספר, משפחה.

כשילד מבטא קושי רגשי אנו לרוב רואים תמונה הפוכה לגמרי ממה שהיינו מצפים לראות אצל מבוגר, לדוגמה אם מבוגר בדיכאון יתקשה לתפקד ויהיה חסר כוחות ירבה לישון, ילד בדיכאון לרוב יראה פעילות יתר.

סימנים המעידים על קושי רגשי הינם:

נסיגה משמעותית מתמשכת בתפקודו השגרתי של הילד: הילד הופך עצוב ומדוכא, נחלש בלימודים, נוטה להתבודד, אינו משחק עם ילדים אחרים, אינו אוכל וישן כבעבר, מתחיל להרטיב ומסרב ללכת לגן הילדים או לבית הספר אף על פי שהלך לשם בלי קושי בעבר.

רמת התפקוד או אופן התנהגותו של הילד נמוכים באופן בולט מתפקודם או התנהגותם של בני גילו, כגון התנהגות מאוד לא בשלה, קצב התפתחות איטי, הישגים לימודיים נמוכים.


כאשר התנהגות הילד גורמת לו או למשפחתו סבל ניכר – למשל במקרים בהם הילד תוקפן כלפי סביבתו ואינו מקבל מרות, כשהילד סובל מחרדה גבוהה, והחרדה משתקת או ופוגעת בשגרת החיים, כל אלה משפיעים ומעוררים קשיים גם עבור המשפחה.

ילד המתקשה להתמודד עם אירוע משברי: מחלה, פטירה של דמות משמעותית גירושין של ההורים. 

כאשר כמה מהסימנים הללו מופיעים יחד למשך תקופה מסוימת זו עדות למצוקה שיש להתייחס אליה ולפנות לייעוץ/טיפול

פגישת האינטייק

לפני התחלת טיפול, המטפל נפגש עם ההורים והילד ומקבל אינפורמציה לגבי הבעיה שבגללה  פנו לטיפול- מתי החלה? באיזו תדירות מתקיימת? כיצד ניסו לפתור אותה עד כה? בנוסף המטפל ישאל שאלות הנוגעות לרקע ההתפתחותי והמשפחתי של הילד. מטרת ההערכה זו היא להבין את הקשיים אך גם לגלות את הכוחות והיכולות של הילד ומשפחתו- שבאמצעותם ניתן יהיה לבצע שינוי. לעיתים המטפל יבקש לשוחח עם דמויות נוספות כגון גננת/מורה, יועצת או דמויות אחרות שמכירות את הילד כדי לקבל אינפו' נוספת.

טיפול רגשי בילדים/מתבגרים

טיפול רגשי מתנהל על בסיס פגישה שבועית ביום ושעה קבועים.

חשוב מאוד לצורך הצלחת הטיפול שההורה יקפיד על הבאת הילד בזמן ובאופן קבוע. בהתאם למועד שנקבע עם המטפל.

בפגישה הילד יכול להביע עצמו באמצעות שיחה, ו/או משחק, ו/או יצירה ע"פ רמת ההתפתחות והמאפיינים האישיותיים של כל ילד..

משחק/יצירה הינן פעילות מהנה. המשחק מאפשר ביטוי עצמי, רכישת ידע, ושיפור יכולת עצמית. משחק מגרה את היצירתיות והדמיון, מסייע בויסות רגשות ומחזק את הבטחון עצמי. אינטראקציה תוך כדי משחק מאפשרת תהליך חיובי של יצירת קשר. דרך המשחק ניתנת הזדמנות להתאמן ולרכוש מיומנוית חברתיות ותפקידים חברתיים. המשחק מהווה מסגרת ללמידת קודים חברתיים וכללי התנהגות.

הכנת הילד למפגש עם דמות המטפל 

חשוב מאוד שהילד ידע מראש שהוא נפגש עם מטפל ומדוע הם החליטו לקחת אותו לטיפול.

הרבה הורים מתקשים לדבר עם הילד על הפניה לטיפול, ולעיתים קרובות מביאים את הילד לפגישה בלי שהילד יודע בכלל לאן ולמה הביאו אותו. הדבר יכול להביא לכך שהילד יהיה מאוד חרד מהפגישה ואף יתנגד לשתף פעולה.

ידעו את הילד מראש שהוא הולך להיפגש עם דמות שתרצה להכיר אותו ושיש לה/לו בחדר משחקים וחומרי יצירה והוא יוכל לבחור מה הוא רוצה לעשות להדגיש בפני הילד שמדובר במפגש נעים ונחמד.

ולהגיד לילד שהסיבה שאתם ההורים רוצים שהילד ייפגש עם המטפל היא שאתם מרגישים שמשהו מכעיס אותו קשה לו, מעציב אותו והייתם רוצים שייפגש עם מישהו שיוכל לעזור לו.

 נכתב על ידי שירלי זיו חיון פסיכותרפיסטית לילדים,ובני נוער,חברה בצוות מכון שבילים.

www.shevilim.co.il

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/46941/טיפול-רגשי-בילדים

  השאר תגובה למאמר זה

  טיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים, זהו טיפול המבוסס על מפגשים בין מטופל - מטפל - ובעל חיים, בהם נוצר ומתאפשר מרחב ביניים, מוגן, מכיל, וקשוב. מרחב המאפשר התפתחות אישית, רגשית, קוגניטיבית, חברתית והתנהגותית.

  על ידי: nirfuxl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 30/03/2011 lצפיות: 199

  ההבדל בין טיפול למבוגר לבין טיפול רגשי לילד הוא לא רק בגיל ובאופן הטיפול – משחק, אמנות, בעלי חיים, קבוצתי או פרטני ועוד' - אלא בעיקר ב"שפה" וב"סביבה".

  על ידי: אלונה הינבl משפחה וזוגיות> משפחה וזוגיות - כלליl 03/06/2012 lצפיות: 256

  בעת המודרנית בה אנו חיים, בתחילתה של המאה העשרים ואחת, רמת המודעות לרגשות ומצבים נפשיים אצל כולנו, ובמיוחד אצל ילדים, היא גבוהה יותר מאשר אי פעם בעבר. בעוד לפני כמה מאות שנים בלבד לא נהגו כמעט להתייחס לפן הרגשי, כיום כולנו מודעים לאופן בו המצב הנפשי של ילדים ומבוגרים כאחד משפיע על החיים שלהם, על תפקודם בחיי היומיום, על הדרך בה הם מתנהלים ועוברים את החיים ובעיקר על מה שהכי חשוב – כיצד הם מרגישים מדי יום ביומו.

  על ידי: שיר גלבועl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 13/07/2011 lצפיות: 806

  טיפול באומנות הנה ערוץ פסיכותרפויטי המשתמש ביצירה ככלי עזר המסייע לרווחה נפשית. רגשות וקונפליקטים מקבלים ערוץ ביטוי נוסף מעבר למילים.

  על ידי: לימור ארדl בריאות ורפואהl 15/09/2008 lצפיות: 3,795
  שי גיל

  טיפול בתנועה הינו כלי יעיל ומומלץ לטיפול במגוון נרחב של קשיים והפרעות על רקע רגשי ו/או תפקודי ובפרט בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ו/או קשים בוויסות חושי- רגשי. בטיפול בילדים אלו, מצאתי כי השימוש בכלים מעולם הטיפול בתנועה, האלתור בתנועה ואומנויות הלחימה, נותן תוצאות טובות הכוללות בין היתר: הפחתת מתח שרירי וחוסר שקט כללי, פיתוח היכולת להגדיר את גבולות הגוף ולארגנו במרחב, ויסות כוח ושליטה, טיפוח מודעות גופנית וחיזוק הביטחון העצמי והדימוי הגופני, הארכת טווח הקשב והריכוז ושיפור מיומנויות תקשורת חברתיות.

  על ידי: שי גילl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 01/02/2010 lצפיות: 1,289

  לטיפול בילדים כמה דגשים מרכזיים : בגילאים הצעירים, יכולת התובנה וההתבוננות הפנימית מוגבלת ולכן מעורבות ההורים חשובה באופן מיוחד. במקביל, לרוב הילדים יכולת משחקית, יכולת ליצור ולדמיין שעולה על זו שלנו, המבוגרים והיכולות הללו עומדות בבסיסו של טיפול ביבליותרפי מוצלח.

  על ידי: גיא ביסמוטl מדעי החברה> פסיכולוגיהl 25/05/2013 lצפיות: 142

  תרפיה באומנות הנה תהליך טיפולי המבוסס על ההנחה כי מחשבותיו ורגשותיו העיקריים של האדם הנובעים מהלא מודע, זוכים לביטוי בעיקר באמצעות דימויים בלתי מילוליים. האומנות משמשת אמצעי תקשורת בלתי מילולי להבעת רגשות, התנהגויות שונות, כעסים ודחפים מודעים ובלתי מודעים. אמצעי ההבעה האומנותיים משמשים לשתי מטרות המושפעות אחת מהשניה: האחת אמצעי לביטוי מגוון הרגשות המציפים את האדם והמטרה השניה ,שינוי עמדות ושיפור ברגשות וההתנהגויות באמצעות הכלי האומנותי כמתווך "בלתי ישיר".

  על ידי: רותי הרפזl משפחה וזוגיות> הורותl 24/06/2010 lצפיות: 501

  ההיפנוזה היא כנראה שיטת הטיפול העתיקה בעולם, מכיוון שכל היפנוט הוא "היפנוט עצמי", ולמעשה כולנו מבצעים וחווים מדי יום חוויות היפנוטיות, אך בד"כ איננו משתמשים במילה היפנוזה לתאורן. חוק ההיפנוזה שחוקק בישראל בשנת 1984 מגדיר היפנוזה כ "פעולה או תהליך המיועדים או עשויים לגרום באמצעות סוגסטיות לשינויים במצב תודעתו ומודעותו של אדם וכן לשינויים בגופו, בתחושותיו, ברגשותיו, בחשיבתו, בזיכרונו או בהתנהגותו".

  על ידי: ד"ר עמיר לאורl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 22/10/2006 lצפיות: 14,219 lתגובות: 1

  טרם התעניינותכם בתהליך טיפול פסיכולוגי מוטב לעיתים לבדוק דרכים אחרות לשיפור המצב, במיוחד אם מדובר בבעיות קלות יחסית או בהרגלים שגויים ששינוי קל בהם עשוי לחסוך טיפול פסיכולוגי.

  על ידי: ask4web קידום אתריםl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 17/02/2011 lצפיות: 973
  מאיה ברש

  הורים - אנשי חינוך - מורים, גננות , לעיתים כל כך קרובות מוצאים עצמם חשופים ובודדים וחסרי סמכות אל מול הקצנה והחרפה בבעיות התנהגות אלימה וחסרת גבולות בבתי ספר. והמתסכל ביותר שתופעות אילו מצויות יותר ויותר בגנים ובגילאים צעירים ביותר . איפה נמצאת הסמכות ההורית? היכן נמצאת הסמכות של "המורה של פעם" ?

  על ידי: מאיה ברשl משפחה וזוגיות> הורותl 13/12/2014
  מאיה ברש

  בעולם האינטנסיבי המהיר והמתקדם שבו אנו חיים, הקצב והדנמיקה גם האישית וגם הבין אישית ובכלל בכל המרחבים. מאוד לוחצת. מאוד תחרותית.מאוד קצרת סבלנות וממהרת. בבית/בעבודה/במשפחה/עם חברים/בלימודים ובגנים. כן כן גם בגני הילדים משם זה מתחיל. פיתוח מיומנות שפת הקשב = מיינדפולנס בעבודה עם ילדים ונוער כוונתה להקנות לילדים קשר לעולם הפנימי עולם של תחושות,רגשות,חושים..

  על ידי: מאיה ברשl משפחה וזוגיות> הורותl 11/12/2014

  אין ספק שלא צריך לשלוח ילד בן חמש לחצות כביד לבד אבל להתנסות במגרש המשחקים כשאנחנו צופים מרחוק יעיל ביותר לביטחון שלו, מרחיב את הסקרנות שלו לגלות דברים ומפתח אחריות נוכח נסיונותיו להמציא את הנורה..

  על ידי: עופרה רוזנפלד - פסיכותרפיהl משפחה וזוגיות> הורותl 26/11/2014 lצפיות: 14
  נאוה סלור

  על אף שהטיפולים הפסיכולוגיים הפכו לטרנד חם בשני העשורים האחרונים, הורים רבים ממאנים לשלוח את הילד שלהם לפסיכולוג, גם כאשר די ברור, שמשהו מציק לו ושקיימת בעייה. בין אם זה נשמע מוזר לשלוח ילד לפסיכולוג, בין אם מתוך ביטחון של ההורים שהם יצליחו להתמודד עם הבעייה לבד ובין אם בשל אמונה, שהדברים פשוט יסתדרו מעצמם - טיפול פסיכולוגי לילדים הוא קונספט שעדיין נמצא בחיתוליו. כדי להסיר את הערפל מעל לסוגייה פחות מדוברת, לפניכם שלושה תיאורי מקרה, שצריכים להדליק לכם נורה אדומה, והמחייבים היוועצות עם איש מקצוע.

  על ידי: נאוה סלורl משפחה וזוגיות> הורותl 17/11/2014

  העולם שלנו הופך יותר קטן, טכנולוגי ונגיש, והדבר משפיע באופן ישיר על ההתמודדויות שלנו כהורים. אחת מאלו היא הרילוקישין. כיצד אנו יכולים להקל על הילדים את המעבר? הנה 10 כללי אצבע.

  על ידי: דנה שלומאיl משפחה וזוגיות> הורותl 09/11/2014

  בחירה נכונה של מועדון לבת מצווה בתל אביב תעניק לנערה מסיבה מוצלחת ולכם ההורים שקט נפשי בידיעה כי האירוע מתנהל במתחם בטיחותי, מעוצב ונוח לגישה.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl משפחה וזוגיות> הורותl 27/10/2014
  יואב ברנזון

  מהם סוגי האבהות בעידן המודרני ומהי המגמה העתידית? בחנו איזה אב אתם וכיצד אתם מתפקדים?

  על ידי: יואב ברנזוןl משפחה וזוגיות> הורותl 27/10/2014 lצפיות: 11
  רפי רזניק

  כל הורה רוצה את הטוב ביותר בשביל הילדים שלו. זה מתחיל באוכל שאנו מאכילים אותם, ממשיך בערכים שאנו מלמדים אותם, דרך הגבולות שאנו מציבים להם, וגם בדוגמה האישית שאנו מציגים.

  על ידי: רפי רזניקl משפחה וזוגיות> הורותl 26/10/2014

  גישור במעבר לגירושין מהו גישור? גישור הנה שיטה ליישוב סכסוכים, על ידי השגת הסכם/ הסדר ביניים, המקובל על צדדים הנמצאים במחלוקת, באופן שמהווה אלטרנטיבה ליישוב הסכסוך במסגרת בית המשפט. מטרת הגישור היא לבחון שאלות והתלבטויות שעולות כתוצאה מהחלטת בני הזוג להיפרד ולהגיע להסכם גירושין בדרך של הסכמה ודו שיח

  על ידי: ד"ר יונה ברסלרl משפחה וזוגיות> משפחה וזוגיות - כלליl 09/07/2009 lצפיות: 3,117

  טיפול רגשי במתבגרים תקופת גיל ההתבגרות הינה אחת התקופות הכי סוערות, הכי מבלבלות והכי כואבות. התקופה הזאת מאופיינת בסתירות מאד קיצוניות, חיצוניות – בהתנהגות, ופנימיות – בתחושות. אין כאן תהליך מדורג. הילד עוזב בבת אחת את עולם הילדות, המוכר, המוגן והבטוח, אבל גם המתסכל - אל עולם הבגרות, הלא ידוע, המאיים, המפחיד. הוא כבר לא ילד ועדיין אינו מבוגר. יש לו את חוסר הביטחון של הילד יחד עם הרצון להוכיח את עצמו לעצמו - כבוגר. המתבגר/ת נמצא/ת במסע מתמיד למצוא את עצמו, להגדיר את עצמו ביחס לאחרים ולבנות לעצמו זהות, תהליך שהינו ארוך ומייגע.

  על ידי: ד"ר יונה ברסלרl משפחה וזוגיות> הורותl 09/07/2009 lצפיות: 3,167

  אנשים רבים מתקשים לעכל את הרעיון שהפשר למשיכה ולהתחברות בקשר הזוגי וגלגולו לאורך הזמן טמון במקורות נפשיים עמוקים שכוללים את מורשת אבותינו ,התנסויותינו וחוויותינו האישיות ופנטזיות ומשאלות הלב שלנו.

  על ידי: ד"ר יונה ברסלרl משפחה וזוגיות> זוגיות ונישואיןl 09/07/2009 lצפיות: 196

  הגישה הנרטיבית שפותחה על ידי מייקל וויט, שייכת לזרם הפוסט מודרניסטי, שמתייחס לריבוי מציאויות. על פי גישה זו אנשים שמחוברים לסיפור חיים בעייתי, חווים דרכו את מציאות חייהם, כוחו של הסיפור כה רב שהוא לא רק מייצג את המציאות אלא גם מעצב אותה.

  על ידי: ד"ר יונה ברסלרl משפחה וזוגיות> זוגיות ונישואיןl 11/06/2009 lצפיות: 2,138
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast