תקשורת בינאישית אפקטיבית

פורסם: 14/09/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 20,828 | Share

"תקשורת בינאישית אפקטיבית"

ברור לכל שתקשורת אפקטיבית ומעצימה היא הבסיס לכל מערכות היחסים בחיינו. שיפור באופן שבו אנו מתקשרים יוביל לשיפור ניכר מאין כמוהו במערכות היחסים שלנו (האישיות והמקצועיות) ולתחושת זרימה בחיינו. אז מדוע לעתים אנו נתקלים בקצרים בתקשורת במינון גבוהה הרבה יותר ממה שהיינו רוצים? וכיצד מנטרלים את אותם קצרים? הכל כמובן מתחיל בראש – במחשבות שלנו. ולכן אם נקשיב להקשבה שלנו נוכל לעקוף את הקצרים הללו ולהעניק את "מתנת ההקשבה" לכל מי שנחפוץ.

בתקשורת יש תמיד שני צדדים (-לפחות) אולם לכל אחד מאיתנו יש קודם כל גישה ל"צד שלו" ולכן יש להתרכז בדרך בה כל אחד מאיתנו יכול לשפר את הצד שלו. וראה זה פלא, הדבר יחולל שינוי גם בצד השני.

ובכן מדוע צצים אותם קצרים בתקשורת - במקום העבודה, במשפחה ובמערכות יחסים אחרות? במקרים מסוימים איננו מבינים בכלל מדוע גלשה השיחה למשהו אחר, נתקעה או הגיעה למקומות שלא התכוונו אליהם. לעתים שיחה שמתחילה בנינוחות מסתיימת בטון צורם ולא נעים לשני הצדדים ואז תחושת חוסר ההבנה והתסכול צפה ועולה ואיתה ההרגשה ש"לא הצלחתי להגיע אליו/ה".


קודם-כל, יש להכיר בעובדה שבמהלך שיחה קיימות המון הפרעות. ההפרעות הללו מסיחות את הדעת ופוגעות ביכולת להקשיב הקשבה "מלאה", אפילו אם השיחה מתקיימת בחדר סגור, לדוגמא: רעשים סביבתיים מבחוץ (ציפורים, מכוניות, צפירות וכו'..), רעשים מבפנים (שיחות המתקיימות מחוץ לחדר, טלפונים וכו'..). בנוסף, קיימות הפרעות חזותיות: תמונות, שעונים, אנשים וכו'. ובעיקר קיימות ההפרעות ה"אישיות-פנימיות" – השיחה הפנימית המתנהלת כאשר אדם מתקשר עם אחרים. לעתים המחשבות נודדות למקום אחר ואנחנו מתנתקים מהשיחה עצמה. אין ספק שיש לאמן את מיומנות ההתנתקות מהסחות הדעת הללו.

מלבד הסחות הדעת, מסתבר שבמהלך שיחה אנשים עסוקים בשני דברים: בלדבר או בלחכות לדבר. כך או כך, הם לא באמת מקשיבים. הם לא פנויים להקשבה פעילה אלא מנהלים תמסורת ולא תקשורת.

אנשים לא פנויים להקשבה מלאה גם משום שהם מקשיבים מתוך "תבנית" מסוימת. קיימות המון תבניות, כגון: הקשבה יישומית, הקשבה שיפוטית, הקשבה אמפטית, הקשבה של "גם אני", הקשבה "למה שלא עובד" וכך הלאה. כשמישהו מאזין מתוך הקשבה של "גם אני" ברגע מסוים בשיחה הוא יקטע את הדובר ו...יתחיל לדבר על עצמו. כשמישהו מקשיב מתוך הקשבה שיפוטית, בשלב מסוים הוא ישפוט את אותו אדם ויפסוק האם פעל נכון או לא? ובמידה ואדם מקשיב מתוך מקום יישומי, הוא יקטע את הדובר ויתחיל להגיד לו מה עליו לעשות בנדון.

כל אלה הם אותם קצרים בתקשורת כי המקשיב עשה הכל מלבד להקשיב. הוא נתן עצות ברמה גבוהה, הוא סיפר על עצמו והוא פתר את הסוגייה. אולם דבר אחד הוא לא עשה – הוא לא הקשיב. לא יפלא אם-כן, שהדובר שדבריו נקטעו יחוש שהשני בכלל "לא רואה אותו". הנה נפתח צוהר לחוסר הבנה בין חברים, עמיתים לעבודה ואפילו בין בני זוג למרות שלכאורה התקיימה שיחה פעילה.

אז מה עושים?
מקשיבים להקשבה שלנו! ומבררים מה השני רוצה מאיתנו? – עצה? מוצא? או אולי רק שיתוף ואמפטיה?! בררו את זה בתחילת השיחה. שאלו: "מה אתה צריך ממני?". ייתכן ותופתעו לשמוע שהצד השני רק רוצה שיקשיבו לו הקשבה מלאה. תנו לו את מתנת ההקשבה. זו מתנה נהדרת.

 

באיחולי תקשורת בינאישית אפקטיבית ומעצימה,

אסנת.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 13 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/4768/תקשורת-בינאישית-אפקטיבית

  השאר תגובה למאמר זה

  ספריית ההצלחה

  רוב האנשים, עסוקים כל כך בשגרה היומיומית כך, שאין להם רגע פנוי אחד להבין מה הם באמת רוצים. כמעט בכל יום אנשים נתקלים בקול פנימי משונה שאומר להם באופן ברור מאוד: "אתה מסוגל ליותר!". מה האנשים עושים עם הקול הזה?

  על ידי: ספריית ההצלחהl אימון אישי - Coachingl 23/03/2015
  ספריית ההצלחה

  לדמיון ולמחשבות שלנו יש תפקיד קריטי וחשוב מאוד בשיקוף של הדרך בה נרגיש ובצורה בה נפעל.

  על ידי: ספריית ההצלחהl אימון אישי - Coachingl 09/03/2015
  ספריית ההצלחה

  לכולנו יש רעיונות שברצוננו להוציא לפועל אבל, עצם עשיית הפעולה מקפיאה אותנו, מפחידה אותנו. פעולות שאנחנו רק חושבים עליהם אנחנו ישר חשים פחד ועושים כל דבר אפשרי העיקר לא ללכת ראש בראש מול אותו אתגר. אנחנו נלך בהיקפים ונדחה בכל תירוץ אפשרי את ביצוע הפעולה. אבל דבר אחד ברור: לא נוכל להתעלם ולהעלים את החשש והפחד שלנו ויותר מזה אלו פעולות שבתוך תוכנו אנחנו יודעים תקדם אותנו, אנחנו יודעים שאם לא נסתכל לאתגר בעיניים ונפעל- נישאר במקום. המחיר של הישארות במקום כל הזמן צף לנו בראש ובכל זאת- לא מבצעים את ה

  על ידי: ספריית ההצלחהl אימון אישי - Coachingl 17/02/2015

  האם המציאות היא באמת כפי שאנו מפרשים אותה, או שהדרך בה אנו מפרשים את הדברים שקורים מגדירה את מציאות חיינו?

  על ידי: ערן כץl אימון אישי - Coachingl 26/01/2015 lצפיות: 17

  שיטת הNLP NLP - ניתוב לשוני פיזיולוגי - חוקר כיצד הדברים שאנו אומרים ומשדרים משקף את העולם הפנימי של האדם, את המחשבות והתחושות של., כיצד אחרים קולטים את מה שנאמר ה-NLP מבוסס על העיקרון שבני אדם .חווים את המציאות האובייקטיבית שלהם על פי המפות הסובייקטיביות שלהם, דהיינו, לכל אדם יש את תפיסת המציאות שלו, המורכבת מניסיונו האינדיוידואלי, ממכלול האמונות והערכים שרכש בחייו, על פי מפות אלו הוא חווה ומפרש את המציאות האובייקטיבית שלו, אשר לרוב אינה אובייקטיבית ביחס לסביבה. בקורס במכללת ברק לומדים כיצד להר

  על ידי: ד"ר זיו מאירl אימון אישי - Coachingl 13/12/2014 lצפיות: 17
  שי איל

  מאמן כושר הוליסטי ?יש דבר כזה בכלל ? כולם מכירים את מאמן הכושר שמסתובב בחדר כושר בגופייה גוף גדול חטוב ושרירי .שבשעות הפנאי שלו מטפח את שרירי החזה ,הירכיים והישבן שלו וכל פיסת גוף שיש לו מכוסה ברקמת שריר .כולם מכירות את מאמן הכושר שאומר לכן בנות ומדרבן אותכן לעשות עוד כפיפות בטן עוד פשיטת מרפק(בשביל שרירי המלח פלפל ) כדי שתראי יפה בביקיני . האם אתם באמת אוהבות את האימון שאתן מבצעות או שאתם עושות את זה כי אתם מוכרחות ?

  על ידי: שי אילl אימון אישי - Coachingl 01/12/2014

  פעמים רבות בחיינו אנו מרגישים חלשים מנטלית, ימים רבים אין לנו אפילו את הכח לקום מהמיטה, אנו מרגישים מתוסכלים. ימים אלו קורים לכולם, ובכדי להתגבר עליהם ולהתחיל את היום עם מצב רוח טוב הבאנו לכם כמה משפטי חוכמה שיעזרו לכם בכך, בכל פעם שאתם מרגישים רע, עצובים וחסרי מוטיבציה, הסתכלו על המשפטים האלו שנאמרו מפי גדולי ההיסטוריה ובשנייה אלו יחדירו בכם מוטיבציה, תתעודדו ותוכלו להתחיל את היום על הצד הטוב ביותר.

  על ידי: shmolikl אימון אישי - Coachingl 19/10/2014 lצפיות: 34
  לירון לסר

  מאכל זה הוא מחוץ לתחום בשבילי! איך לשלוט בדחפים על ידי הצבת גבולות ברורים

  על ידי: לירון לסרl אימון אישי - Coachingl 01/10/2014 lצפיות: 26
  אסנת ברושי-חן

  לאנשים יש תמיד שלל סיבות למה הם לא עושים את מה שתמיד רצו לעשות. מדוע כעת זה לא הזמן, מאוחר מידיי, אין מספיק כסף, הבעל או האישה לא תומכים, זה לא מתאים, זה קשה, מסובך, בלתי אפשרי, הוא התחיל...לא לעניין, נו באמת וכן הלאה. בסופו של דבר נדמה כי אנשים יודעים טוב מאוד או לפחות הרבה יותר טוב "למה לא!" מאשר "למה כן?". מעניין.

  על ידי: אסנת ברושי-חןl אימון אישי - Coachingl 17/09/2009 lצפיות: 103
  אסנת ברושי-חן

  על פיתוח מודעות הוראתית בדרך להפוך למורה גדול ואפקטיבי. בחינת תפיסות המורה והתנהלותו המקצועית כבסיס להבנת התוצאות הלימודיות והאישיות. על ההבדל שבין מורה בינוני למורה גדול

  על ידי: אסנת ברושי-חןl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 05/02/2009 lצפיות: 4,088
  אסנת ברושי-חן

  רבות מדובר על כך ש"בלב הקושי טמונה ההזדמנות" (א. אינשטיין). והנה בליבו של המיתון העולמי, נוצרת הזדמנות לראורגניזציה ארגונית בכל הקשור לפיטורי וקליטת עובדים. ... הזדמנות ליצור תמהיל צוותי נכון ויעיל. תמהיל המתחיל והנקבע על ידי תהליך הקליטה הארגוני. מאמר זה שופך אור על הטעויות שיש להימנע מהן בתהליך קליטת עובדים.

  על ידי: אסנת ברושי-חןl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 27/01/2009 lצפיות: 4,865
  אסנת ברושי-חן

  לאחרונה עולה לכותרות המילה חזון יותר ויותר. כל המומחים והיועצים מדברים על חזון. בארגון עסוקים בהגדרת חזון. בסדנאות ובהשתלמויות מבררים את החזון ובעיתונות מפורסמות כתבות ומאמרים סביב נושא החזון ומשמעויותיו על היחיד והחברה. עדיין נדמה כי האדם מהישוב סובל מצלקות סביב המושג "חזון" ובזיכרון הקולקטיבי הישראלי עולה מיד דמותו של הרצל.

  על ידי: אסנת ברושי-חןl אימון אישי - Coachingl 14/01/2009 lצפיות: 6,935
  אסנת ברושי-חן

  מסופר על אדם זקן שאישתו נפטרה. ישב הזקן על ספסל בחצר ביתו ובכה. שכנו של הזקן, ילד בן ארבע, ראה אותו בוכה. נכנס הילד לחצרו והתיישב על ברכיו. משחזר הילד לביתו שאלה אימו: "מה אמרת לזקן?". ענה הילד: "שום דבר, פשוט עזרתי לו לבכות". נדמה שאותו ילד בן הארבע מבין מושג שעבור רוב המבוגרים נשמע הזוי ומופרך, כמו שאר התיאוריות של הניו-אייג': "נוכחות רגשית". פיתוח היכולת להודות, לחוות, להכיל ולהתמודד עם רגשות במיוחד מהסוג הכואב והלא נוח.

  על ידי: אסנת ברושי-חןl אימון אישי - Coachingl 14/01/2009 lצפיות: 1,522
  אסנת ברושי-חן

  להיות אחרון בתור לא נשמע כמו חוויה ראויה לשמה. מעצימה. לכן מפתיע הדבר שרבים מאיתנו מנהלים חיים שלמים כשהם עצמם אחרונים בתור. אחרונים בתור הם אנשים ששמים את כולם לפניהם. את הסביבה, את המשפחה, את החברים, המכרים והשכנים. זה לא תמיד נעשה במתכוון אלא שאיך שהוא יוצא שבסיכומו של דבר הם עצמם נמצאים - אחרונים בתור.

  על ידי: אסנת ברושי-חןl אימון אישי - Coachingl 26/06/2008 lצפיות: 134
  אסנת ברושי-חן

  מגיע הרגע בחיים להוריד את השריון והמסכות שלעתים אנו עוטים, להוציא לחופשי את האני האמיתי ולגלות כי איננו נורא כל כך. ברור לכל כי הדרך למימוש עצמי, זרימת חיים טובה יותר, שלווה ואושר עוברת דרך העצמת היכולות האישיות הייחודיות של האדם. אם כבר להשקיע אנרגיה מדוע לא להשקיע אנרגיה בהעצמה אישית, בניהול חוזקות ובמיצוי יכולות ויתרונות על פני חבישת מסכות ושריון הגוזלים אנרגיה רבה ולא מובילים לשום מקום.

  על ידי: אסנת ברושי-חןl אימון אישי - Coachingl 26/06/2008 lצפיות: 557
  אסנת ברושי-חן

  כשאדם נעלב, כועס, מתרגז רואים את זה עליו. זה ברור לכל. איך יודעים? לפי מס' פרמטרים: שפת גוף, בחירת מילים, טון דיבור, קצב דיבור, רמת האנרגיה, איכות ההקשבה, הציפיות שלו וכו'.... יש כאלה ששפת הגוף שלהם תהיה תוקפנית מלווה בהנפות ידיים, קימה לעמידה, הליכה לעבר אותו גורם/אדם, קירבת יתר לאותו אדם וכו'. אחרים עשויים להתכנס בתוך עצמם. יש כאלה שיעשו שימוש במילים מאוד בוטות, חזקות, מעליבות שבימים כתיקונם לא היו מעלים על בדל שפתיהם ומנגד, אלה שישתמשו ב"מילים גבוהות, מילים של שבת". הם עשויים לומר: "אין הדבר מקובל עלי כלל ועיקר שמא...". גם שתיקה היא בחירת מילים בעבור אלה שכתוצאה מהרוגז והכעס שותקים ומתכנסים בתוך בתוך תוכם כקונכייה בצדף.

  על ידי: אסנת ברושי-חןl אימון אישי - Coachingl 26/06/2008 lצפיות: 711
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast