כדור מים – ענף ספורט ייחודי

09/08/2009 • על ידי • 4,326 צפיות

מה אנחנו יודעים על כדור מים?

כדור מים הוא ענף ספורט קבוצתי המשוחק בבריכת שחייה, ומשלב יכולות מוטוריות מגוונות. מקור המשחק בבריטניה, והוא הומצא בסוף המאה ה- 19 לערך.

משחק כדור מים מצריך מהמשתתף יכולות שחייה וכן יכולות דיוק וקליעה בכדור לעבר שער היריב. כדור מים הוא ענף ספורט פופולארי ברוב מדינות יבשת אירופה וכן במדינות שונות בארה"ב. כדור מים גברים הוא ספורט אולימפי משנת 1900, וכדור מים נשים הוא ספורט אולימפי משנת 2000.

מדובר בענף ייחודי וקשה מאד המצריך פיתוח כח סבולת וכח פיזי גבוה בהרבה מענפי ספורט אחרים. כיום, מתבסס ענף כדור המים גם בישראל, ויותר ויותר ילדים ונערים פונים להתאמן במרכזים ואגודות המפעילות חוגים וקבוצות כדור מים. באיגוד כדורה מים פעילות, נכון להיום, למעלה מ-30 קבוצות בליגות הבוגרים, נוער ונערים. לאחרונה אף החלה פעילות בליגת הנשים בכדור מים. איגוד כדור המים משקיע מאמצים ומשאבים רבים לטיפוח נבחרות הגברים והנשים בזירה המקומית ובזירה האירופאית.

חוקי המשחק והייחוד

כדור מים הוא ענף ספורט ייחודו הן בשילוב בין מערכות מוטוריות מגוונות של השחקנים והן בחוקי המשחק עצמו. כל קבוצת כדור מים כוללת שישה שחקני שדה ושוער. מטרת המשחק היא להבקיע כמה שיותר שערים בדיוק כמו בדור רגל או כדור יד. כל שער מקנה לקבוצה המבקיעה נקודה בודדת. משך משחק כדור מים עומד על 32 דקות. מהלך המשחק מחולק לארבעה רבעים, בני שמונה דקות כל אחד. הכדור בו משחקים עשוי מניילון מיוחד העמיד למים, וגודלו של כדור מים הוא כגודל כדורגל.

שיטת המשחק הנפוצה ביותר מכונה 3-3. כלומר, שחקני השדה מסודרים בשתי שורות בסיסיות, כאשר בכל אחת מהן שלושה שחקנים.

אחדים מהאלמנטים הקשים במשחק כדור המים הם שאסור לתפוס את הכדור בשתי ידיים, אסור להכות בו באגרוף, אבל החלק הקשה מכל הוא - אסור לגעת בקרקעית! ניסיתם לחשוב איך זה מרגיש לא לגעת בקרקעית במשך דקות ארוכות גם מבלי להשתתף במשחק פעיל? עכשיו חשבו על כך ששחקני כדור מים צריכים לתקוף, להגן, לשחות בכל הסגנונות – וכל זאת מבלי לגעת בקרקעית הבריכה. אתגר לא פשוט הוא משחק כדור מים...

כדור מים – למה הוא תורם?

כמו כל ענף ספורט אחר, רצוי תמיד להתחיל ולהתאמן בגילאים צעירים (8-9) על מנת לרכוש את המיומנויות הנדרשות בצורה מהירה יותר. במהלך אימוני כדור מים נרכשות מיומנויות רבות:

שיפור סגנון ולימוד כל סגנונות השחייה:  תוכנית האימונים בבתי הספר לכדור מים כוללת אימוני שחייה המשולבים במשחקי כדור ומיומנויות משחק כדור מים. כמו בכל בית ספר לשחייה, ילמדו הילדים את ארבעת סגנונות השחייה: שחיית חזה, חתירה, פרפר וגב. בנוסף מתאמנים הילדים במשחקי כדור במים. על ידי שילוב של מיומנויות שחייה, פיתוח יכולות גופניות ושילוב משחקי כדור משיגים הילדים יכולות ספורטיביות רחבות והנאה ממשחקי מים וכדור .

פיתוח מיומנויות פיזיולוגיות: אימוני כדור מים מביאים לשיפור עצום בכושר הגופני של השחקנים, מגדילים את סיבולת הלב-ריאה, ומחזקים משמעותית את היכולות המוטוריות.

פיתוח מיומנויות רגשיות וחברתיות: פעילות כדור מים מביאה לתחושת הישגיות וביטחון עצמי אצל השחקנים, שאפתנות וקידום אישי בכל התחומים. במקביל היא מחזקת את היכולות לעבודה בצוות ושיתוף פעולה.

פיתוח תרבות ספורט: כדור מים ככל ענף ספורט הישגי מגביר את המודעות לנושא תזונה נכונה, אימונים בחדר הכושר.

אודות כותב המאמר

דרך המים

חברת דרך המים : 0506591290