כדור מים – ענף ספורט ייחודי

פורסם: 09/08/2009 |תגובות: 1 | צפיות: 4,313 | Share

מה אנחנו יודעים על כדור מים?

כדור מים הוא ענף ספורט קבוצתי המשוחק בבריכת שחייה, ומשלב יכולות מוטוריות מגוונות. מקור המשחק בבריטניה, והוא הומצא בסוף המאה ה- 19 לערך.

משחק כדור מים מצריך מהמשתתף יכולות שחייה וכן יכולות דיוק וקליעה בכדור לעבר שער היריב. כדור מים הוא ענף ספורט פופולארי ברוב מדינות יבשת אירופה וכן במדינות שונות בארה"ב. כדור מים גברים הוא ספורט אולימפי משנת 1900, וכדור מים נשים הוא ספורט אולימפי משנת 2000.

מדובר בענף ייחודי וקשה מאד המצריך פיתוח כח סבולת וכח פיזי גבוה בהרבה מענפי ספורט אחרים. כיום, מתבסס ענף כדור המים גם בישראל, ויותר ויותר ילדים ונערים פונים להתאמן במרכזים ואגודות המפעילות חוגים וקבוצות כדור מים. באיגוד כדורה מים פעילות, נכון להיום, למעלה מ-30 קבוצות בליגות הבוגרים, נוער ונערים. לאחרונה אף החלה פעילות בליגת הנשים בכדור מים. איגוד כדור המים משקיע מאמצים ומשאבים רבים לטיפוח נבחרות הגברים והנשים בזירה המקומית ובזירה האירופאית.

חוקי המשחק והייחוד

כדור מים הוא ענף ספורט ייחודו הן בשילוב בין מערכות מוטוריות מגוונות של השחקנים והן בחוקי המשחק עצמו. כל קבוצת כדור מים כוללת שישה שחקני שדה ושוער. מטרת המשחק היא להבקיע כמה שיותר שערים בדיוק כמו בדור רגל או כדור יד. כל שער מקנה לקבוצה המבקיעה נקודה בודדת. משך משחק כדור מים עומד על 32 דקות. מהלך המשחק מחולק לארבעה רבעים, בני שמונה דקות כל אחד. הכדור בו משחקים עשוי מניילון מיוחד העמיד למים, וגודלו של כדור מים הוא כגודל כדורגל.

שיטת המשחק הנפוצה ביותר מכונה 3-3. כלומר, שחקני השדה מסודרים בשתי שורות בסיסיות, כאשר בכל אחת מהן שלושה שחקנים.

אחדים מהאלמנטים הקשים במשחק כדור המים הם שאסור לתפוס את הכדור בשתי ידיים, אסור להכות בו באגרוף, אבל החלק הקשה מכל הוא - אסור לגעת בקרקעית! ניסיתם לחשוב איך זה מרגיש לא לגעת בקרקעית במשך דקות ארוכות גם מבלי להשתתף במשחק פעיל? עכשיו חשבו על כך ששחקני כדור מים צריכים לתקוף, להגן, לשחות בכל הסגנונות – וכל זאת מבלי לגעת בקרקעית הבריכה. אתגר לא פשוט הוא משחק כדור מים...

כדור מים – למה הוא תורם?

כמו כל ענף ספורט אחר, רצוי תמיד להתחיל ולהתאמן בגילאים צעירים (8-9) על מנת לרכוש את המיומנויות הנדרשות בצורה מהירה יותר. במהלך אימוני כדור מים נרכשות מיומנויות רבות:

שיפור סגנון ולימוד כל סגנונות השחייה:  תוכנית האימונים בבתי הספר לכדור מים כוללת אימוני שחייה המשולבים במשחקי כדור ומיומנויות משחק כדור מים. כמו בכל בית ספר לשחייה, ילמדו הילדים את ארבעת סגנונות השחייה: שחיית חזה, חתירה, פרפר וגב. בנוסף מתאמנים הילדים במשחקי כדור במים. על ידי שילוב של מיומנויות שחייה, פיתוח יכולות גופניות ושילוב משחקי כדור משיגים הילדים יכולות ספורטיביות רחבות והנאה ממשחקי מים וכדור .

פיתוח מיומנויות פיזיולוגיות: אימוני כדור מים מביאים לשיפור עצום בכושר הגופני של השחקנים, מגדילים את סיבולת הלב-ריאה, ומחזקים משמעותית את היכולות המוטוריות.

פיתוח מיומנויות רגשיות וחברתיות: פעילות כדור מים מביאה לתחושת הישגיות וביטחון עצמי אצל השחקנים, שאפתנות וקידום אישי בכל התחומים. במקביל היא מחזקת את היכולות לעבודה בצוות ושיתוף פעולה.

פיתוח תרבות ספורט: כדור מים ככל ענף ספורט הישגי מגביר את המודעות לנושא תזונה נכונה, אימונים בחדר הכושר.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 4 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/48985/כדור-מים-–-ענף-ספורט-ייחודי

  השאר תגובה למאמר זה

  אלי גולדמן

  אחד הטרנדים החמים בשנים האחרונות הוא צפיה במשחקי כדורגל משובח בחוץ לארץ כאשר היעד המועדף הוא טיסות לברצלונה לצפיה בקבוצת הפאר המקומית.

  על ידי: אלי גולדמןl ספורט וכושר גופני> משחקי כדורl 01/03/2015
  רוי דוידזון

  זו לא כתבה על חיות בטבע ולא כתבה על הבבונים ביערות אפריקה. אמת שהבבונים ידועים באלימות האכזרית שלהם כלפי יריבים מתוך קהילתם. הבבון המצוי ידוע כבעל משפחה נאמן לצאצאים ולמשפחה. אולם בבון נשאר תמיד בבון, שנאבק ביריביו עד חורמה ולעיתים גם בהריגת היריב למרות שזה קורה לעיתים מאוד רחוקות.

  על ידי: רוי דוידזוןl ספורט וכושר גופני> משחקי כדורl 05/11/2014 lצפיות: 29
  sharon

  דשא סינטטי אינו מושפע כלל מתנאי מזג האוויר, הוא שומר על צבע ומראה אחיד לאורך שנים, צורתו החיצונית אינה נפגמת והוא אינו דרוש אחזקה או השקיה. שימוש בדשא סינטטי למגרשי ספורט מתאים לכל הענפים – מגרשי כדורגל, מגרשי קט רגל, מגרשי גולף, מגרשי טניס ועוד.

  על ידי: sharonl ספורט וכושר גופני> משחקי כדורl 09/07/2014 lצפיות: 41

  עתידו של ראדה פריצה, חלוץ החוד של מכבי תל אביב. מה צופן העתיד ואיך תראה ההתקפה של האלופה בעונה הבאה.

  על ידי: אביעד חנוךl ספורט וכושר גופני> משחקי כדורl 09/05/2014 lצפיות: 91

  ראדה פריצה, חלוצה של מכבי תל אביב, מצוי בצומת דרכים מבחינת הקריירה בכלל והקדנציה במכבי בפרט. האם ראדה ימשיך במדים הצהובים, או שמא ימצא את עצמו לובש את מדיה של קבוצה אחרת כבר החל מהעונה הבאה?

  על ידי: yairbatzl ספורט וכושר גופני> משחקי כדורl 09/05/2014 lצפיות: 85

  חשיבות הכדור במרקם החברתי וכיצד הוא משפיע במישור האישי ובמישור הקבוצתי - משמעות כדור המשחק על חייהם של הילדים במסגרות החינוכיות - הכדור ככרטיס כניסה לעולם החברתי ותעודת בטוח לביטחון העצמי

  על ידי: תומר קרניl ספורט וכושר גופני> משחקי כדורl 11/04/2014 lצפיות: 151

  בחודש יוני 2014 תהיה שריקת הפתיחה לטורניר גביע העולם בכדורגל, אחת מאירועי הספורט הגדולים, המעניינים, המסוקרים והנצפים בעולם. 32 נבחרות יתחרו על מנת להשיג את הגביע, את הכבוד ואת התהילה של אלופת העולם בכדורגל.

  על ידי: טל לויl ספורט וכושר גופני> משחקי כדורl 08/12/2013 lצפיות: 427
  האקדמיה לטניס

  מאמר העוסק בפאן הפסיכולוגי של משחק הטניס. במגרש טניס בזמן משחק כמו בחיים עצמם,הדברים משתנים מאוד מהר,זה משחק דינמי של מומנטומים,של נקודות מכריעות, אבל בעיקר זה משחק פסיכולוגי.

  על ידי: האקדמיה לטניסl ספורט וכושר גופני> משחקי כדורl 08/10/2013 lצפיות: 63

  שחייה אומנותית או שחייה צורנית היא ענף ספורט המשלב שחייה ומחול במים, לצלילי מוזיקה. ברוב התחרויות, לרבות האולימפיאדה, מתחרות נשים בלבד, והתחרויות הן במקצים של יחידות, זוגות וקבוצות. באליפויות קנדה וארצות הברית מתחרים גם גברים, ובניגוד לרוב ענפי הספורט, אין הפרדה בינם לבין הנשים, והם משתתפים באותם מקצים.

  על ידי: דרך המיםl ספורט וכושר גופני> פעילות אירוביתl 09/08/2009 lצפיות: 544 lתגובות: 1

  אחת הדלקות הנפוצות ביותר בקרב ילדים ותינוקות, היא דלקת האוזן התיכונה. למעשה, ממצאים מראים כי 95 אחוז מהילדים סובלים מדלקת זו לפחות פעם אחת עד גיל 3, ולעיתים קרובות היא אף חוזרת שוב ושוב. למרות שדלקת באוזן התיכונה נגרמת בגלל זיהומים ויראליים במערכת הנשימה, הורים רבים טועים לחשוב שהיא נוצרת כתוצאה מגורמים שונים ומשונים, כמו למשל הצטברות של "שעוות אוזניים", או השתתפות של הפעוטות בשיעורי שחיית תינוקות . על מנת להיפטר מהחששות הללו אחת ולתמיד, פורסם לאחרונה מחקר שנועד לבדוק השפעות של שחיית תינוקות על

  על ידי: דרך המיםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 09/08/2009 lצפיות: 388

  שחייה זוהי פעילות גופנית יעילה ומהנה כאחד – מצד אחד, שחייה תורמת לפיתוח של כלל שרירי הגוף, עוזרת לבנות סיבולת לב ריאה ומעודדת שריפה של קלוריות. מצד שני, שחייה היא יכולת בסיסית הנחוצה לצורך השתתפות במגוון רב של משחקים במים, בתחרויות למיניהן ואפילו ההליכה עצמה לבריכה היא דרך מצויינת לבלות קצת זמן איכות עם המשפחה או החברים. לפיכך, שחייה היא יכולת חשובה ומועילה בחייו של כל אדם, אשר משפיעה עלינו לטובה אפילו יותר משאנחנו מסוגלים לשים לב!

  על ידי: דרך המיםl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 09/08/2009 lצפיות: 133

  שיעוריי שחייה – "מאסט" לקיץ הזה! בימי הקיץ החמים, אין דבר מרענן ומהנה יותר מטבילה במים קרים וצוננים. נערים רבים שמאסו בקייטנות בוחרים לבלות את החופש הגדול שלהם בים או בבריכה – שם ניתן להירגע, לשחות ולעשות כיף עם החברים. כל עוד נזהרים, אין דרך טובה מזו להעביר את הקיץ! הנערים אשר לא יודעים לשחות עלולים להפסיד פעילויות חברתיות רבות או גרוע מכך - לגרום לעצמם אי נעימות בעיני חבריהם. בגיל שבו המודעות החברתית של הילדים כל כך גבוהה, זהו מצב שחשוב למנוע וניתן לעשות זאת ע"י לקיחת שיעוריי שחייה .

  על ידי: דרך המיםl אימון אישי - Coaching> אימון להרגלי חיים בריאיםl 09/08/2009 lצפיות: 124

  תגובות על מאמר זה

  0
  דפנה 29/01/2010
  כל זה נחמד מאד,
  אבל איפה במרכז הארץ קיימת קבוצת כדור מים לנערות?
  יש לנו בת מוכשרת בשחיה (מתאמנת 4 פעמים בשבוע בסקציית כפר המכביה), נהדרת במשחקי כדור ולא מצאנו קבוצת נערות מתאימה לצרף אותה אליהן.
  אשמח לקבל פרטים. נראה לי שהיא מתאימה למשחק.
  דפנה 050-7500032
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast