השוק באשדוד

פורסם: 20/08/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 14,963 | Share

                             השוק באשדוד

   "שלל צבעים טכניקולור" שרו הגששים באחד המופעים שלהם. כך אתה חש כאשר אתה מגיע לשוק הפתוח באשדוד. שלוב של ים כחול ונעים,חולות זהובים ומאות דוכנים הופכים  את השוק באשדוד לאחד השווקים המעניינים והנעימים בישראל וגם בעולם.

 בכל יום רביעי משעת הזריחה ועד מעט אחר השקיעה מתמלא מגרש החנייה המרכזי של חוף אשדוד במאות דוכנים המציעים לך את הטוב שבארץ ובעולם. ריח התבשילים שחלקם מגיעים מוכנים וחלקם מוכנים במקום מכה בעוצמה בחוש הריח שלנו.דוכני השתייה הקרה מציעים משקאות במבחר צבעים המייצגים את הפירות בארצנו הקטנה.דוכנים רבים מציעים מגוון בלתי נתפס של סוכריות. בדוכנים אחרים אתה נתקל בסוגי עוגות ועוגיות שלא ידעת על קיומם. ניתן ורצוי לטעום מהם.

 דוכני הירקות והפירות מציעים את המיטב, את הטרי ואת הצבעים הבוהקים ביותר.לא אטעה אם אכתוב שכל פירות וירקות העונה ושאינם בעונה מוצגים בשוק הזה. השוק של אשדוד.

 גולת הכותרת ,ללא ספק , של השוק היא אזור דוכני הלבוש ,ההנעלה ומוצרי הדסקית למיניהם.זה האזור של סימה שטיין.כאן היא מרגישה "רצויה, תיירת וקונה נאמנה של מוצרים".שעות הקיץ מסייעות לנו להגיע לשוק לאחר העבודה שלי.אלו גם השעות הנעימות יותר.פחות חם, פחות לוהט,יותר קריר.(במקום 35 מעלות הטמפרטורה "צונחת" ל30 מעלות).

 בכלל, הצלחנו להגיע לפתרון הרצוי לנו.אני יוצא לשחות בים.נהנה מחמימות המים ,השקט והשלווה שבין הגלים.סימתי מסתובבת לה להנאתה בשוק ,נפגשים לקראת ערב בשוק ושנינו מרוצים עד אין קץ.היא מציגה לי , תמיד , בגאווה את הדברים שקנתה.נעים לראות אותה כה מרוצה.נרגשת כמו ילדה קטנה.חלק מבעלי הדוכנים מכירים אותה ושמחים לראות אותה.לי זה גם ברור מדוע.

 זהו שוק בעל אוירה נעימה.שוק שבו מתערבבים להם בנעימות רבה בני עדות שונות. מבחר השפות הנשמעות הוא רב ומגוון  :עברית, צרפתית ,רוסית, אמהרית ,מרוקאית ,ערבית ופה ושם שומעים אנגלית ,ספרדית ואיטלקית. תיירים מהעולם מתחילים לגלות את השוק הקסום הזה ומגיעים. זהו שוק שבו המוכרים מנהלים שיחות ערות עם הקונים.מתווכחים על מחירים ,דנים על איכות הסחורה ,מסבירים.כל השיחות הללו נעשות בנימה שלווה.אין התלהמות,רגוע.די מפתיע לאווירה של שוק.שוק של מוכרים וקונים ,אבל יותר מכך שוק המייצג את הטוב שבחברה הישראלית.

 שוחחתי עם מוכרים רבים בשוק.חלקם הגדול אינו מהמקום.אינם תושבי אשדוד."זוהי אוכלוסיית קונים איכותית,הפנינה של הדרום" אמרה בעלת הדוכן לבגדי איכות בשוק האשדודי. "נעים למכור כאן,אנשים נחמדים" אמר מוכר הפיתות. הייתי עד לוויכוח על מחירה של ככר לחם בין אישה נמרצת למוכר הצעיר היכול להיות בנה אם לא נכדה. זה היה ויכוח מעט מוזר ומצחיק.בתחילה לא הבנתי מדוע אני חש כך.עקבתי בהשתאות אחר הויכוח על המחיר שנסב כולו על הנחה של שקל אחד.הויכוח התנהל לו במשך כמה דקות בקול רם למדי כאשר מסביב מתקבצים להם עשרות אנשים ומאזינים.סיומו של הדיון היה מעט מפתיע.האישה קיבלה את ככר הלחם בהנחה של שני שקלים ועוד חבילת פיתות במתנה."הכיצד?" שאלתי את המוכר המרוצה. הוא הסתכל בי בתמיהה קלה ,חייך ואמר:

"מה? לא הבנת? אני ידעתי שאמכור לה את הלחם בכל מחיר שהיא תבקש.לא ראית כמה היא נחמדה וחייכנית? היא קונה אצלי כל שבוע.לקוחה קבועה עם יחס מעודף".אני נוטה לחלוק על קביעתו זו.ראיתי איך הוא מתייחס ללקוחות אחרים.יחס דומה.יחס של נעימות ושל אמפטיה.

 התעניינתי מה הוא עושה בכל הלחם שנשאר.הרי הוא יכול למכור זאת כאוכל לבהמות.תשובתו לא הפתיעה אותי. "אנחנו מעבירים את כל הלחם ושאר מוצרי המאפה לישיבות נזקקות." לקח נשימה עמוקה והוסיף :" אני מעדיף שלא להרוויח עוד כמה שקלים ולהרגיש שאני תורם למי שנצרך לכך.אנחנו מרוויחים מספיק". הוא הוסיף.

 השוק באשדוד: כל יום רביעי משעות הבוקר המוקדמות עד שעות הערב.( בימי חג משתנה יום השוק בהתאם. הוא אינו נפתח בערבי חג). ציון 9 בסולם אבי זלבה.

ד"ר אבי זלבה

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 15 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/49766/השוק-באשדוד

  השאר תגובה למאמר זה

  שמאי מקרקעין באשדוד היה נשמע פעם כמו סוג של בדיחה, אשדוד הייתה מעין עיר פריפריאלית לא מתקדמת במיוחד ובלי השקעות נדל"ן יוצאות דופן. בשנים האחרונות,

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> בית - כלליl 02/09/2009 lצפיות: 145
  ד"ר אבי זלבה

  פעילות המשטרה באשדוד ובאשקלון. הקשר הטוב עם הקהילה

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl חברה וסביבה> אקטואליהl 08/01/2009 lצפיות: 9,537

  בחודש פברואר חזינו בשוק סלקטיבי והמגמה ממשיכה ומתעצמת בחודש מרץ. אך גורם נוסף מאפיין חודש זה: מוכרים שמגזימים ומנסים לחלוב את האופוריה ששררה בשוק הנדל"ן עוד ועוד.

  על ידי: לוי יצחקl פיננסים וכספים> נדלןl 25/04/2010 lצפיות: 5,723
  מצפה שני הימים

  "האדם הוא תבנית נוף מולדתו " , מהו האדם אם לא האדמה שהוא גדל עליה , המעיין שממנו הוא שותה , התאנה שמפרייה הוא אוכל , החיטה שממנה הוא עושה לחם והנוף המביא את עיניו להביט למרחוק. כך בכפר הדרוזי הקטן והציורי עין אל אסד אשר נוסד באמצע המאה ה- 19 על שיפוליו של הר מירון בגליל , נוצקה תבנית נוף חיים הנשזרת בתרבות אירוח עשירה .

  על ידי: מצפה שני הימיםl נופש ותיירות> יעדים בארץl 24/03/2015

  מלונות באילת במבצע, מהווים מוקד משיכה לתיירים. מלונות באילת, שוכנים באזור של אקלים מדברי, ולכן מתאימים גם לחופשה חורפית. אילת היא עיר שכלכלתה מבוססת על תיירות, ואפשר לבלות בה, חופשה מוצלחת.

  על ידי: שלמה פריl נופש ותיירות> יעדים בארץl 19/03/2015

  כאחת שגרה בצפון אני יכולה להעיד שהחורף פשוט מסרב לעזוב. הרוחות הגשמים ואפילו השלג שכבר קפץ לביקור פעמיים רק מגביר לי את החשק שיגיע כבר הקיץ. שלא תטעו, האזור יפיפה בכל ימות שנה ואפילו מזמין לחופשה רומנטית בצפון עם כל הלבן מסביב אבל אין ספק שאני כבר מצפה בקוצר רוח לקיץ.

  על ידי: דרורl נופש ותיירות> יעדים בארץl 08/03/2015 lצפיות: 14

  מעיין חבוי נוסף הנמצא לצד הכנרת הוא מעיין עין נוניא, המעיין נמצא בתחום מושבת מגדל, מראהו כבריכה גדולה הבנויה מאבני בזלת ההמובילה לאגם הכנרת,"שם האמת התחתונה והאמת העליונה נפגשים",

  על ידי: בבלי יריבl נופש ותיירות> יעדים בארץl 04/03/2015 lצפיות: 21
  אלי גולדמן

  כל מי שמחפשים חופשה ישראלית קלאסית של מנוחה ובריאות לגוף ולנפש ימצא חבילות נופש לים המלח המציעות בדיוק חופשה מושלמת שכזאת.

  על ידי: אלי גולדמןl נופש ותיירות> יעדים בארץl 01/03/2015

  האזור שנחשב על פי רוב לאזור היפה ביותר במדינת ישראל הינו אזור הצפון. המראות הנהדרים שממתינים בו לכל מבקר, צבעי הפריחה הנפלאים ומזג האוויר הנוח הרבה יותר במרבית ימות השנה, בטח בתקופות המתאימות ביותר לטיולים, הופכים את אזור זה לחלק המועדף במדינה על פני רבים.

  על ידי: mosheallon1970l נופש ותיירות> יעדים בארץl 23/02/2015
  אלי גולדמן

  חופשה באילת היא הבריחה של הישראלי הממוצע משגרת היום שלו לשלושה ארבעה ימים של נופש וניקוי ראש. הזמנה של חבילות נופש לאילת הכוללות חבילות ספא משדרגות כל חופשה שכזאת.

  על ידי: אלי גולדמןl נופש ותיירות> יעדים בארץl 29/01/2015
  אלי גולדמן

  ישראלים רבים מחפשים כל העת אחר נופשונים בחוץ לארץ כאשר ישראל מציעה שפע של אפשרויות לנופש מושלם של בטן-גב מבלי לטוס לחוץ לארץ.

  על ידי: אלי גולדמןl נופש ותיירות> יעדים בארץl 29/01/2015
  ד"ר אבי זלבה

  רוחם של המוכרים והקונים טובה עליהם. זהו סחר שאינו סיטונאי. סחר של רצון טוב הכולל והנושא בחובו שיחות רבות, חוש הומור ועמידה על המקח של פריטים שאין שום אפשרות בעולם לעמוד על ערכם האמיתי. כמה שווה: מחבת משומש חסר ידית? שעון סדוק שאינו פועל? אסימון שאינו יכול לפעול כיוון שאין טלפונים כאלו. מערכת טלפונים ישנה חסרת חוטים ובעלת חצי חוגה סדוקה? אכן, הכול נמכר במעין רחב בחש כזה של פעילות תוססת ומסחר בכסף קטן.

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl נופש ותיירות> יעדים בארץl 13/08/2010 lצפיות: 699
  ד"ר אבי זלבה

  "תנועה היא דבר משתנה" כך אמר לי מורה הנהיגה שלי, כבר בשיעור הראשון לפני למעלה משלושים שנה. משפט אותו אני זוכר עד היום. משפט שהגו אותו אנשים חכמים ממי. בסיסו פשוט ומהווה את ציון הדרך לנהיגה נכונה. בכל זמן נתון בדרך המצב משתנה תדיר. כלי הרכב שעקפת או עקפו אותך, התנועה ממול, מפגעים בדרך, תאונת דרכים המשנה מיידית את סגנון הנהיגה של כלי הרכב שלאחריה. בלימת פתאום של רכב, הולכי רגל, בעלי חיים, מטען שנפל ועוד אין סוף אפשרויות לתאונה הבאה.

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl תחבורה> תאונות דרכיםl 11/08/2010 lצפיות: 40
  ד"ר אבי זלבה

  במציאות הקיימת סביבנו אין אנו שמים לב לפרטים הקטנים. אותם פרטים קטנים המהווים את הבסיס לחיים שלנו. החיים האמיתיים. "הדשא של השכן ירוק יותר" הוא משפט המתאר בצורה הטובה ביותר את נכונות הכתוב לעיל. על פני השטח, דברים נראים נכון וטוב. מתחת לפני השטח אנו נתקלים באותם פרטים חשובים שהם מהות החיים.

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl חברה וסביבה> חברה ורווחהl 08/08/2010 lצפיות: 59
  ד"ר אבי זלבה

  סלט רק טעים, מזין ובריא. קל להכנה ומעורר תיאבון רב.

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl אוכל ומתכונים> מתכוני מנות ראשונותl 24/07/2010 lצפיות: 9,225
  ד"ר אבי זלבה

  אלו ימים של תאונות דרכים רבות, מיותרות וקטלניות. ימים שבהם האדיבות אינה קיימת בכבישים. נהגים טרוטי עיניים ומזיעים נוהגים בפראות בכבישים. ימים בהם מתווספים קרבנות שכל חטאם היה בכך שהיו במקום הלא נכון בזמן הלא נכון תלויים בגחמותיו של נהג נטול רסן ובינה.

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl תחבורה> תאונות דרכיםl 08/07/2010 lצפיות: 88
  ד"ר אבי זלבה

  נפגשנו במקום שנקבע. גונן הגיע עם אשתו לעתיד. אישה נאה, מרשימה וחברה טובה. התחלנו לנסוע מבלי שאדע אנא מועדות פני. נסיעה בחוסר שליטה מוחלט. גונן כיוון אותי. שוחחנו, נהינו מהנוף המרהיב. תוך כדי הנסיעה הוא ניהל שיחות במושב האחורי.

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 07/07/2010 lצפיות: 6,185
  ד"ר אבי זלבה

  קראתי ומעבר להמלצתי בחום רב על הכתבה (עמוד 71 מוסף סוף שבוע בעיתון מעריב מ7/5/2010 ) אני מרשה לעצמי להוסיף מספר תובנות המבוססות על המציאות שלי. גם אני חייתי באשליה ש: "הגעתי סוף סוף לארץ המובטחת" כפי שכתב לה אותו קורא אלמוני אשר בכה על מר גורלו בעקבות פרידה מחברה. לי זה היה עד לא מכבר, עד לפני שנתיים. גם לנו היו תוכניות, גם לנו היו מאוויים, גם אנחנו תכננו כיצד נגיע לירח ונכבוש עולמות

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl משפחה וזוגיות> זוגיות ונישואיןl 10/05/2010 lצפיות: 681
  ד"ר אבי זלבה

  תקופה ארוכה הייתי אב רע. לא בהיבט החומרי, חלילה. שילמתי את כל שהיו צריכים והרבה מעבר לזה. הייתי אב רע כי לא הבנתי את המצוקות שלהם. את התלישות הרבה שלהם. את היותי במערכות זוגיות שלהם לא הייתה אפשרות של בחירה. אפשרות של נקיטת עמדה. הם היו שם מעצם הזוגיות בלבד מבלי שיקבלו את הכבוד, האהבה, היחס והתמיכה שהם זכאים לה כילדי.

  על ידי: ד"ר אבי זלבהl משפחה וזוגיות> הורותl 03/05/2010 lצפיות: 278
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast