גן האבן - השימוש בטוף, חלוקים ואבנים בגינה

פורסם: 24/08/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 4,150 | Share

טוף וחלוקים מהווים תוספת עיצובית חשובה לגן, אך לא זו בלבד, אלא משמשים למגוון מטרות נוספות. לשימוש בחיפוי אבן של שטחים בגינה יתרונות רבים – חסכון במים, מניעת עשביה והקטנת השימוש בחומרי הדברה, אחזקה פשוטה וזולה, ויסות טמפרטורת הקרקע ושמירה על הלחות שבה, מניעת סחף ולכלוך של קירות על ידי התזת בוץ, ניקוז וחלחול טוב של המים, הגנה על תשתיות ההשקיה מתחת לשכבת החיפוי, אורך חיים כמעט נצחי וכמובן מראה טבעי לגן.

על מנת לעצב את הגן בעזרת אבנים, חלוקים וטוף נשתמש בהם למגוון מטרות: חיפוי וכיסוי שטחים, הקמת מסלעות וטרסות, יצירת גבולות ופסים בגוונים שונים, שילוב במדרכות, שבילים וקירות, ועוד ועוד – הכל לפי הטעם והצורך. כדי להבין איפה אפשר וכדאי לשלב את החומרים השונים ואיך ניתן ליישם אותם בגינה, אנסה להסביר מעט על כל אחד מהם.

טוף הוא סלע אוורירי שנוצר כתוצאה מהתפרצות וולקנית. משקלו קל והוא נקבובי מאוד. ככזה הוא מתאים לכיסוי שטחים גדולים ואידאלי לניקוז מים. בשכבה עבה מספיק הטוף שומר על לחות בקרקע, דבר שמקטין את האידוי וחוסך בהשקיה.

הטוף מגיע בצבעים אדום, שחור וצהוב או מעורב, ובגדלים שונים. הגודל הקטן ביותר הוא מ -0-4 מ"מ (גודל שמקביל לשומשומית או קטן יותר). גודל זה משמש בדרך כלל להגנה על צנרת בתעלות השקיה, כתשתית הכנה לדשא סינטטי או למשטחי אבן וריצוף. גודל קטן נוסף הוא מ
0-8 מ"מ שמשמש לרוב כתשתית מיישרת מתחת למדשאה כאשר עליה מניחים את מרבדי הדשא. גודל 4-8 מ"מ מגיע לרוב בגוון האדום של הטוף ומשמש כחומר חיפוי עדין לאדניות, ולאיזורי מדרך ומשחק בגינה. הגודל הבא והנפוץ ביותר הוא 4-20 מ"מ שמשמש לחיפוי שטחים בגינון, לניקוז אדניות, לחיפוי גגות בטון ושימושים נוספים. הטוף בגודל זה אידאלי לכיסוי שטחים גדולים ולצביעתם בגוונים הטבעיים השונים של הטוף ועל כן משמש כיום כתחליף אידאלי למרבדים גדולים של דשא, שאינו צורך מים להשקיה. הגודל הגדול ביותר של הטוף נקרא "אובר סייז" ומתאים לכיסוי שטחים פתוחים שלא מיועדים למדרך כגון בוסתנים. היתרון של גודל זה הוא יכולת הכיסוי הגדולה שלו ומחירו הזול יחסית לשאר הגדלים.

כדי ליישם טוף בגינה אם רוצים להימנע מריסוס עשביה יש להניח כהכנה לשכבת הטוף יריעה נגד עשביה מתוחה ומהודקת ביתדות לקרקע. אם לא משתמשים ביתדות, עם הזמן היריעה תתבלט מתוך הטוף החוצה. מעל היריעה יש לפזר את הטוף בשכבה אחידה. לאזורים בהם לא מתוכננת שתילת צמחים אפשר להסתפק בשכבה של 5 ס"מ טוף לפחות, ובאזורי שתילה דרושה שכבה של 7-10 ס"מ כדי לקבל הסתרה טובה. שכבה עבה יותר באיזורי שתילה שומרת על לחות הקרקע, לעומת השכבה הדקה של 5 ס"מ בלבד שגורמת למעשה לפעולה הפוכה של חימום הקרקע כתוצאה מהתחממות האבנים. לשכבה של 10 ס"מ שנרצה לפזר בשטח של 10 מ"ר דרוש לנו קוב אחד של חומר.

הטוף מסופק בשקים של 1.5 טון שמספיק בגודל 4-20 לפיזור על כ - 15 מ"ר באיזור שתילה וכ - 30 מ"ר באיזור ללא שתילה. בנוסף ניתן להשיג טוף בשקים של 25 ק"ג למי שזקוק לכמויות קטנות או שרוצה לגוון את הצבעים.

כאשר מפזרים את הטוף ובעיקר באיזורים בהם צפוי מדרך גבוה, כדאי ליצור הפרדה פיזית בין גוונים שונים של אבני הטוף כדי למנוע ערבוב ביניהם לאורך זמן. הפרדה כזו יכולה להתבצע בגובה אחיד על ידי גובלי דשא או פסי אלומיניום או עץ דקים, ובגבהים שונים ניתן להשתמש בשילוב של אדני רכבת, אבנים וסלעים ועוד.

פתרון כיסוי ותוספת עיצובית לגן נותנים גם חלוקי הנחל שמגיעים במבחר גוונים – לבן הוא הפשוט ביותר, אך יש גם אבני בזלת, גרניט, חלוקים בגוונים חומים, חלוקים מיובאים ועוד. ככל שהאבן מיוחדת יותר כך מחירה גבוה יותר. הגדלים נעים בין הקטן ביותר המקביל לשומשומית – כ – 0.5 ס"מ בממוצע, לבין גודל אשכולית או ביצי יענה – אבנים בגודל 12-14 ס"מ לערך.

החלוקים הם חומר אסטטי שיכול לשמש כתחליף למדשאה, צמחיה או כל שטח שדורש השקיה. חלוקים משמשים כחיפוי עיצובי לבריכות נוי ונחלים בגינה, ליצירת משחק גוונים ולחיפוי איזורים שונים בגן לפי השימוש המיועד. הגדלים הקטנים מתאימים מאוד לחיפוי איזורי משחק של ילדים ומדרך מרובה (למשל: גודל "שומשומית") ולשילוב במדרכות (למשל: גודל "גרנוליט"), ובגדלים הגדולים יותר אפשר להשתמש כמובן לחיפוי שטחים שונים, לכיסוי עיצובי, לבניית וחיפוי קירות, הדבקה על בטון, יצירת הגבלה בין חלקים שונים בגינה, יצירת פסי צבע, בבריכות נוי ועוד.

סוג נוסף של חיפויי אבן הם שברי גרניט בגוונים שונים, שברי רעפים ושיש בגדלים שונים, וגם שברי בזלת. השברים הם אבן גרוסה, חצץ או שאריות של חומר הגלם ממפעלים שונים, ומהווים למעשה מיחזור של החלוקים הטבעיים או חומרים המשמשים בתעשיה.

הבחירה בסוג החיפוי המתאים לגינה שלכם תיעשה בעיקר לפי הטעם והתקציב. החלוקים הלבנים הם הזולים ביותר, השברים יקרים יותר והאבנים המיוחדות הם היקרות ביותר. החלוקים מסופקים לרוב גם כן בשקיות או בשקי ענק. אבני היבוא המיוחדות מסופקות בשקיות בלבד – סיבה נוספת לכך שמחירן גבוה.

מתחת לחלוקים השונים מומלץ גם כן לפרוס יריעה נגד עשבים לפני היישום, וכמויות היישום כמו בטוף – לפחות 5 ס"מ באזורים ללא צמחיה ו – 7-10 ס"מ באזורי שתילה.

לאחר שכיסינו את שטחי הגינה נוכל ליצור הפרדה מפלסית בין חלקים שונים בגינה. לצורך כך אפשר להקים מסלעה או טרסות מאבנים, עצים או אדני רכבת. אבנים שמתאימות ליצירת מסלעות הן אבני לקט גליליות, סלעי בזלת, אבן שכבות שמקורה באזורים של ים פרה-היסטורי ואבן ג'מעין שהיא אבן מסלעה לבנה מסותתת או טבעית.

כדי לבנות מסלעה מתחילים מהקומה התחתונה, מניחים ומיצבים את הסלעים, מפלסים את המסלעה אם מדובר במסלעה רב קומתית, ועל השכבה הזו מניחים את השכבה הבאה כשהיא מיוצבת בעזרת אדמה. אפשר גם ליצור גבעות אדמה טבעיות ולשלב בהם אבנים. הכל כיד הדמיון ולפי הטעם.
לסיום, נקנח ביצירת שבילים בגן, על ידי הנחת אבני מדרך שונות – בתוך המדשאה, בקטעי מעבר בגינה, ישירות על האדמה או בשילוב עם מדרכה או בטון. אם מניחים את אבני המדרך ישירות על האדמה, אפשר לשלב בשביל גם צמחיה זוחלת או אבני חיפוי קטנות כגון טוף או חלוקים.

ניתן להשיג מבחר גדול של אבני מדרך בכל מיני צורות וגוונים. אבני שכבות טבעיות, סלעים מנוסרים מסוגים שונים, פרוסות בזלת, אבנים מתועשות שונות – במראה עץ טבעי, דמויות גזע, אבנים יצוקות, אבנים משובצות, דמויות ריצוף עתיק, בצורות של טיפות, עננים או כפות רגליים, ועוד כהנה וכהנה סוגים של אבנים. גם כאן לטעם ולתקציב שיקול עיקרי בבחירה.

גן שמשלב אבנים, חלוקים וטוף הוא גן חסכוני במים יותר מאשר גן שכולו צמחיה. בתקופה זו ובמשק המים הישראלי הדבר מהווה יתרון משמעותי. בנוסף, האבנים כאמור נשמרות כמעט לנצח במצבן המקורי, לא נובלות או מתבלות ואינן דורשות תחזוקה. למי שיש שטחים נרחבים בגן, שבהם רצוי למנוע מעשביית בר לצמוח ולהכות שורש – חיפוי בטוף או חלוקים הוא אידאלי.

אצלנו ב"אילן הכל לחקלאי ולגן" בשדה אליעזר תוכלו למצוא מגוון סוגים של אבנים, טוף וחלוקים לכל מטרה. אבני מדרך טבעיות ויצוקות, אבנים למסלעות, אבני שכבות וג'מעין, ומבחר סוגי טוף וחלוקים בכל הגוונים, הגדלים והצורות. בנוסף, בחצר החנות הקמתי גן הדגמה גדול המדגים את השימושים השונים שאפשר לעשות באבנים מסוגים שונים. תוכלו לראות בו כיצד נראים הסוגים השונים של חיפויי הקרקע בטוף, חלוקי נחל, שברי חרס ושיש, אבני מדרך שונות המשובצות בשבילים, טרסות וריצוף חוץ באבנים, עיצוב בריכות נוי ונחל בין הבריכות בעזרת החלוקים ועוד.

לקבלת ייעוץ פרטני, התרשמות מסוגי האבנים השונים, תכנון והקמת הגינה המתאימה ביותר לטעמכם האישי ולתקציב שלכם, נשמח לראותכם אצלנו במרכז הגינון האיזורי אילן הכל לחקלאי ולגן בשדה אליעזר!

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 3 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/50100/גן-האבן-השימוש-בטוף-חלוקים-ואבנים-בגינה

  השאר תגובה למאמר זה

  גינה על הגג מכניסה את הטבע לגג הבית. הקמת גינה על גג דורשת מחשבה ותכנון מקצועי, במאמר זה מידע על הקמת גינות גג וטיפים שימושיים למטרות הקמת גינה על הגג

  על ידי: גן דיזיין עיצוב גינותl בית וצרכנות> גינוןl 31/08/2009 lצפיות: 4,794

  חשוב שבחירה נכונה של כלי גינון תיעשה בהתאם לתקציב, לידע המקצועי שלכם, לייעודו של הכלי, למטרתה של אותה גינה שאתם מקימים, וכן לרמת הפיזיות הנדרשת מכם בעת ההפעלה.

  על ידי: Load-SEO - חברה לקידום אתריםl בית וצרכנות> גינוןl 14/02/2011 lצפיות: 248

  תכנון גינה הוא מושג כולל לגינה מושלמת החל מתכנון תשתית תוואי קרקע תכנון נוף ובניית אלמנטים שונים לשימוש תועלתי פרקטי לנוי או דקורציה, תכנון נוף דומם או צומח כפוף למכלול שיקולים פרמטרים והיבטים המושתתים על ידע טכני ניסיון והבנת התהליכים בראייה רחבת טווח זהו השירות המוצע ללקוחות גן גינון.

  על ידי: אדיl בית וצרכנות> גינוןl 07/12/2009 lצפיות: 131

  דשא טבעי או סינטטי

  על ידי: ginon921l בית וצרכנות> גינוןl 13/07/2009 lצפיות: 74

  לעיתים הגנן מבטיח את גן עדן, וזאת בהעדר סמכות מהקב"ה, ובהעדר סמכות מקצועית.

  על ידי: אדי דודl בית וצרכנות> גינוןl 21/08/2008 lצפיות: 445

  גדרות במבוק

  על ידי: bambok275l בית וצרכנות> גינוןl 16/07/2009 lצפיות: 303
  אילן נחמיה

  גם תומס אדיסון לא היה מאמין מה קרה עם נורת החשמל אותה המציא כדי להאיר סביבה חשוכה בלבד. מאז המצאתה של נורת החשמל התרחשו מספר מהפכים בתחום התאורה בכלל ותאורת הגן בפרט. לתאורה נכונה בגינה שיטות רבות. במאמר זה ננסה לתאר אותן, וכן להסביר אודות יתרונות תאורת גן במתח נמוך, הסוגים השונים של גופי התאורה ועוד.

  על ידי: אילן נחמיהl בית וצרכנות> גינוןl 01/03/2010 lצפיות: 1,794

  גינה פרטית היא חלום, רוב האנשים רוצים בית פרטי עם גינה קטנה שיהיו בה מדשאה, פרחים, גינת תבלינים, עצי הדר, שיחים ואפילו בריכות נוי. אחזקת גינה היא עניין לא תמיד זול ולפעמים כדאי לעשות עבודות גינון שונות לבד ולא לקחת גננים מקצועיים שיעשו אותן, מה המשמעות של אחזקת גינה פרטית? בואו נלמד...

  על ידי: עופר הירשl בית וצרכנות> גינוןl 16/08/2008 lצפיות: 8,891

  מכינים את הגינה לאירוע משפחתי גינה פרטית היא מקום נפלא לעריכת אירועים משפחתיים כמו ימי הולדת, בריתות, מפגשים, חגיגות עצמאות ואפילו (אולי זה נשמע קצת הזוי) מסיבות בר או בת מצווה. האורחים שיבואו ירצו בוודאי לראות גינה מטופחת ויפה עם דשא ירוק ומגוון פרחים בעלי ריחות מתוקים, לפני שהאורחים מגיעים ולפני שהמסיבה מתחילה חשוב לדעת מהם הדברים שיהפכו את הגינה שלכם ליפה יותר ועמידה בפני כמות אורחים גדולה...

  על ידי: עופר הירשl בית וצרכנות> גינוןl 28/07/2008 lצפיות: 771
  Dafna Reem

  תחזוקת דשא טבעי עשויה להגיע לעלויות גבוהות ולהשקעת משאבים רבים. אך רובנו לא מוכנים לוותר על מרבד דשא ירוק ונעים. לכן, השימוש בדשא סינטטי הפך נפוץ במיוחד.

  על ידי: Dafna Reeml בית וצרכנות> גינוןl 30/03/2015

  המאמר מפרט אודות סוגים של פתרונות הצללה לבית, פרגולה עץ מול פרגולה אלומיניום עם מנגנון הפעלה חשמלי מודרני.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בית וצרכנות> גינוןl 27/02/2015

  גינה יפה בקדמת הבית הוא חלום ורוד עבור דיירים רבים. עצם הטיפול בגינה מהווה הנאה מצד אחד, אך גם נטל לא קל. כדאי לדעת כי בעזרת תערובת שתילה, אפשר לשתול בגינה ולקבל תוצאה הרבה יותר מלבבת וקלה.

  על ידי: אבן אריl בית וצרכנות> גינוןl 25/02/2015
  Dafna Reem

  דשא סינטטי הוא פתרון מושלם למראה גינה מטופחת תמיד. לדשא הסינטטי אין ספור יתרונות ולכן הוא נפוץ כל כך. אך התקנתו בצורה חובבנית עשויה לגרום לנזקים בלתי הפיכים. לכן, מומלץ להעיזר באיש מקצוע או לקרוא מדריך מפורט להתקנת דשא סינטטי.

  על ידי: Dafna Reeml בית וצרכנות> גינוןl 24/02/2015 lצפיות: 11
  אלון ביטון

  בחירת חברה מובילה בתחום של עיצוב גינות היא משימה לא פשוטה, ולו בגלל שמדובר במהלך שהתוצאות שלו צפויות להשפיע עליכם לאורך שנים ארוכות, וכן במהלך שעלות הביצוע שלו יכולה להגיע לאלפים רבים של שקלים בהתאם לגודל הגינה שלכם ובהתאם לרמת המורכבות שאתם מבקשים ליישם בגינה שלכם. בדיוק מהסיבה הזאת, כאשר אתם בוחנים חברות שונות העוסקות בתחום, אתם רוצים לעשות את זה בצורה נכונה, מחושבת ורציונלית, אך מאחר ומדובר בתחום שאתם לבטח אינכם מתמצאים בו, יהיה עליכם לבצע בחינה מעמיקה לפני קבלת החלטה.

  על ידי: אלון ביטוןl בית וצרכנות> גינוןl 26/01/2015 lצפיות: 11

  אם כבר יש לכם גינה בשטח הבית, קרוב לוודאי שתרצו ליהנות ממנה ככל הניתן בעיקר בימים יפים בהם מזג האוויר מאפשר זאת – לשבת בפינת ישיבה נוחה, ליהנות מסביבה ירוקה של טבע בשטח הבית, לאפשר לילדים ליהנות ממשחקים שונים בשטח הגינה וכן הלאה.

  על ידי: גילl בית וצרכנות> גינוןl 18/01/2015 lצפיות: 16

  עיצוב גינות הוא הדבר שיקבע עד כמה הגינה שלנו תהיה יפה, מושכת ואפילו קלה מבחינת תחזוקה וטיפול. ישנה דעה רווחת שאומרת כי ישנה חשיבות לאחידות ולעיצוב גינות עם קו מסוים שממשיך את הבית החוצה

  על ידי: יחיl בית וצרכנות> גינוןl 14/01/2015 lצפיות: 15

  סקירה נכונה של מחיר פרגולות תהיה כזו התואמת את איכות המבנה, את התרומה שלו לשיפור איכות החיים שלכם ואת משך הזמן בו תוכלו לעשות שימוש בפרגולה.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בית וצרכנות> גינוןl 25/12/2014 lצפיות: 19
  אילן נחמיה

  איך מתכננים ומתקינים מערכת השקייה מסודרת בגינה, ומה היתרונות שהיא יכולה לתת לנו על מנת לקבל השקייה חסכונית ויעילה, שתשמור לנו על גינה ירוקה ויפה כל השנה. מושגים בסיסיים בהשקייה, על מה ממליצים המומחים, איך לבדוק את יעילות ההשקייה ועוד מיני טיפים ומידע מפורט, הכל - במאמר הבא.

  על ידי: אילן נחמיהl בית וצרכנות> גינוןl 17/08/2011 lצפיות: 3,238
  אילן נחמיה

  מדוע ואיך להקים גינה אורגנית או לפחות פינה אורגנית בגן, איך לטפל בה כראוי ולקבל גינה יפה ובריאה

  על ידי: אילן נחמיהl בית וצרכנות> גינוןl 12/07/2011 lצפיות: 265
  אילן נחמיה

  האביב הגיע, הימים מתארכים, תכף נכנס שעון הקיץ לתוקף וכבר פסח מסביב לפינה, רובנו עוסקים בנקיונות ובסידור הבית וסביבותיו. זו ההזדמנות לחדש ולהתחדש גם בגינה. איך עושים את זה? ממה להתחיל? איך משדרגים את הגינה? הכל, במאמר הבא.

  על ידי: אילן נחמיהl בית וצרכנות> גינוןl 22/03/2010 lצפיות: 570
  אילן נחמיה

  על שתילי עצים, איך בוחרים עץ מתאים לגינה, באיזה גודל, איך שותלים ומשקים ועוד.

  על ידי: אילן נחמיהl בית וצרכנות> גינוןl 22/03/2010 lצפיות: 6,125
  אילן נחמיה

  גם תומס אדיסון לא היה מאמין מה קרה עם נורת החשמל אותה המציא כדי להאיר סביבה חשוכה בלבד. מאז המצאתה של נורת החשמל התרחשו מספר מהפכים בתחום התאורה בכלל ותאורת הגן בפרט. לתאורה נכונה בגינה שיטות רבות. במאמר זה ננסה לתאר אותן, וכן להסביר אודות יתרונות תאורת גן במתח נמוך, הסוגים השונים של גופי התאורה ועוד.

  על ידי: אילן נחמיהl בית וצרכנות> גינוןl 01/03/2010 lצפיות: 1,794
  אילן נחמיה

  בין גשם לשמש, הגינה שלנו מתמלאת בחורף ובאביב בעשביה. עלים ירוקים צומחים ומכסים כל פינה. אפשר לעשב ביד ואפשר גם להשתמש בחומרי הדברה. איזה חומרים מתאימים לאיזה עשבים? איך להכין את הגינה לקראת החורף כדי להימנע מעשבייה ואיך להיפטר מעשביה קיימת? הכל מפורט במאמר הבא.

  על ידי: אילן נחמיהl בית וצרכנות> גינוןl 23/12/2009 lצפיות: 4,435
  אילן נחמיה

  כל מה שרציתם לדעת על דשא סינטטי - איזה סוגים קיימים, איך בוחרים, כמה זה עולה, איך מתקינים, מה צריך לעשות כדי לשמור על הדשא לאחר ההתקנה, ועוד.

  על ידי: אילן נחמיהl בית וצרכנות> גינוןl 06/05/2009 lצפיות: 1,345
  אילן נחמיה

  איך בוחרים מקום מתאים למדשאה? מה יהיה גודלה? מתי כדאי לשתול? איזה סוג דשא לבחור? איך להכין את הקרקע? ומה עם ההשקיה? ומה לגבי דשא סינטטי? לכל השאלות מענה מקצועי במאמר הבא.

  על ידי: אילן נחמיהl בית וצרכנות> גינוןl 04/05/2009 lצפיות: 1,467
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast