על קדיש יתום 'דתי' וקדיש 'חילוני'

פורסם: 02/09/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 12,430 | Share

אתחיל בשאלה: קדיש יתום התפילה העיקרית הנאמרת למי שנפטר, לא מזכירה כלל את המוות, את האבדן או את האבל, ואף אין בה אזכור לאדם שנפטר. תפילת הקדיש מדברת על גדולתו של אלוקים. אם כן, מהי שייכות הקדיש לפטירה ולמוות?

אנו מאמינים כי: הנשמה נצחית היא, וגם לאחר הסתלקותה מהגוף, חייה נמשכים. והיא עולה מדרגה לדרגה בעולמות העליונים. החיים אינם נפסקים עם המוות, ונצחיות חיי הנשמה לא תלוי בחיי הגוף הפיזי.

גם לאחר הפטירה, ביכולתנו בעולם 'למטה' להתחבר עם נשמת יקירנו, ולהשפיע עליה אושר רוחני נצחי. זאת על ידי עשיית מעשים טובים לעילוי הנשמה. כאשר אנו עושים מעשה טוב בעולם הזה, כשהמניע למעשה הוא לעילוי נשמת יקירנו, יש לכך השפעה על נשמתו בעולמות העליונים.

זוהי המשמעות של אמירת קדיש יתום בזמן אבל: תמצית הקדיש היא שאלוקים הוא גדול וכי הכל בא מאלוקים, וכל המתרחש הוא בסופו של דבר לטובה (בדומה לברכת 'ברוך דיין האמת'  שפירושה - אינני מהרהר אחר גזירות הבורא. ומקבל הכל באהבה).

הצהרת אמונה זו דווקא בזמן אבלות, על ידי קרוביו של הנפטר, מביאה תועלת רבה לנשמתו.
הקדיש שנאמר על ידי הילדים וקרובי המשפחה, משמעו אמירה חזקה לנשמה, 'החינוך שקיבלנו ממך, איתן הוא גם בשעות הקשות'; זאת הוכחה כי החינוך הטוב וההשקעה המרובה, אכן נטעו שורשים עמוקים.

זוהי המשמעות העמוקה של תפילת קדיש יתום, בעיצומו של אבל. כאשר גם בשעות הקשות אנו מדגישים את האמונה שלנו בבורא, וכל זאת לעילוי נשמת הנפטר.

אפשר לומר כי 'קדיש' דתי - הוא הצהרה עמוקה של החיים, המשפיעה על הנפטרים במקומם החדש. ואין ספק כי היכולת להביא טוב לנשמה בגן-עדן, מהווה נחמה אמיתית לאבלים.

לעומת זאת קדיש 'חילוני' - הוא מילים או שירה, של נחמה לאבלים, ואין בו יחס לנשמת הנפטר.

נ.ב. תפילת הקדיש נתקנה בארמית, זו השפה בה השתמש עם ישראל בהיותו בגלות בבל, ובזמן זה חובר - נוסח קדיש.
טעם מעניין מובא בספרי הקודש, מלאכי מרום נושאים את תפילותינו לפני האלוקים. מכיון שהמלאכים 'לא מבינים' ארמית, הם 'לא יכולים' לשאת את התפילה לפני הא-ל. לכן תפילה בשפה הארמית מגיעה ישירות לאלוקים, ללא 'תיווך' המלאכים...

מנהג נוסף בעם ישראל לעילוי נשמת הקרובים, הוא לימוד משניות. 'משנה' אותיות 'נשמה', וסגולה מיוחדת בלימוד המשניות לעליית הנשמה.

עזרה באמירת קדיש ולימוד משניות לעילוי נשמת יקירכם - באתר קדיש

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 3 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/50843/על-קדיש-יתום-דתי-וקדיש-חילוני

  השאר תגובה למאמר זה

  דוידזון רוי

  רבים מאיתנו בעם היהודי אינו מכיר את ישו (האיש מנצרת כפי שכונה). אינני מתייחס כרגע לישו הנוצרי הידוע בפי העם היהודי מאז מותו של ישו. בכתבה זו אינני בה להאדיר את שמו או להכיר בדת שהוקמה בעקבותיו, אלא פשוט להסביר לרוב בורי עם הארץ מי היה באמת ישועה (ישו) וכיצד היהדות מאז מותו סילפה את האמת לגבי אחד הדמויות הגדולות בהיסטוריה האנושית שמוצאו מהיהדות. האמת שלא היינו מחוייבים ללכת עם האמונה בישו כפי שהנצרות התנהלה,

  על ידי: דוידזון רויl חברה וסביבה> דתותl 18/03/2014 lצפיות: 112
  דוידזון רוי

  התכנית החדשה שהעלתה מיקי חיימוביץ על התנהלות החברה החרדית מול החילוניים, לא חידשה דבר שלא ידענו מראש. ההתחרדות בארץ הפכה למגיפה בדומה לנרקומנים המכורים לסם. אין הבדל משמעותי בין התמכרות לסמים או לסם הרוחני, בשני המקרים שתי קבוצות המכורים סובלים מהזיות וחוסר היגיון בשל התמכרותם לסמים קשים, גם האמונה הפכה עם הזמן לסם קשה ומסוכן. הבעיה של חלק גדול מהחילונים

  על ידי: דוידזון רויl חברה וסביבה> דתותl 06/12/2013 lצפיות: 157

  מי שחייה אורח חיים דתי מכירה היטב את מקווה הטהרה. אולם, כל מי שלא היתה מימייה במקווה, לא יודעת על ההלכה ונתקלת בצורך לטבול במקווה רק לפני חתונתה.

  על ידי: אסטרטגl חברה וסביבה> דתותl 22/08/2013 lצפיות: 152

  ישב רבי שמעון ודרש פניו זהרו ולא ניתן היה להסתכל אף במקומו מחמת הזוהר, ובוודאי שלא ניתן היה להסתכל בו. ישב רבי אבא לפניו וכתב, ובנו רבי אלעזר חזר על הדברים, כל התלמידים שמעו והתפעמו

  על ידי: אור הרשב"יl חברה וסביבה> דתותl 03/04/2013 lצפיות: 61
  מאיר חרמון

  ראיית הנצחון של המכבים על היוונים כ'גירוש החושך' היא פשטנית. את רוח היוונות הם לא גירשו, וגרוע מכך - הם לא הצליחו לכונן מלכות ראויה. בית חשמונאי התנהל ככל הגויים. מצב זה הזמין מתח בין שלל הגורמים שבאו לתקן או להשתלט, והוא שהביא בסופו של דבר את המצב של שנאת החינם, שהביאה חורבן. מכאן נסללה הדרך לנצרות, שיצאה נשכרת מכל זאת, ולאיסלאם, ואת התוצאות אנו חשים על בשרנו עד היום. במבט לאחור, נצחון אמיתי של המכבים, שעדיין מחכה לפיתחנו - היה עשוי להיות רק כזה, המביא אחדות אמיתית בין חלקי העם, על כל גווניו

  על ידי: מאיר חרמוןl חברה וסביבה> דתותl 17/12/2012 lצפיות: 118

  בפולין של לפני מלחמת העולם השניה, היתה פריחה תרבותית, כלכלית ואנושית עבור המיעוט היהודי שחי בתוכה קרוב לאלף שנים, היהודים היוו כעשרים אחוז מהאוכלוסיה כולה, היו מעורים בחיי התרבות הפולנית, חיו חיי תרבות יהודית שפרחה ושגשגה, היו בעלי משקל במשק ובתעשיה הפולנית, היו בעלי בתים, מפעלים, בתי ספר, חקלאים, סוחרים ולמעשה עסקו בכל ענפי המשק, ואף נשאו משרות חשובות ממשלתיות וצבאיות גם כן.

  על ידי: אורי נחימזוןl חברה וסביבה> דתותl 15/10/2012 lצפיות: 167

  בית הכנסת הרפורמי אור חדש בחיפה עורך מפגשים במסגרת דיאלוג בין-דתי עם קהילות רבות בארץ, ביניהן הקהילה המוסלמית האחמדיאן מחיפה וארגון הפוקולר הנוצרי קתולי. מפגשים אלה כוללים למידה משותפת, מוזיקה וספורט

  על ידי: Earl Shugermanl חברה וסביבה> דתותl 16/05/2012 lצפיות: 92

  המשמעות של בת מצווה דתית היא כניסתה של הנערה לעול תורה ומצוות. לפי המסורת היהודית כל נערה מחויבת בקיום המצוות החל מגיל שתיים עשרה.

  על ידי: גלריה אנגל פתח תקווהl חברה וסביבה> דתותl 27/04/2012 lצפיות: 354

  לוחות השנה המפורסמים ברשת האינטרנט הישראלית, מציגים את התאריך העברי ואת הלועזי. אבל רובם מבוססים על מהלך החודש הלועזי. לדוגמא: בלוח מוצג חודש נובמבר ויחד איתו חלק מחודש חשון, וחלק נוסף מחודש כסליו. הפתרון: לוח שנה עברי המבוסס על מהלך החודש העברי.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 21/10/2010 lצפיות: 1,352

  ענף ההלוואות בשוק הפרטי והעיסקי מפותח מאוד, וקיימים שיטות שונות לחישוב ההלוואה וגובה ההחזרים

  על ידי: חזקיl פיננסים וכספים> הלוואותl 08/02/2010 lצפיות: 697

  מבט אקטואלי על פרשת השבוע - וישב, על אמונה וזהות יהודית.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 10/12/2009 lצפיות: 371

  מבט אקטואלי על פרשת השבוע - פרשת וישלח

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 09/12/2009 lצפיות: 249

  זמן כניסת שבת, הוא טרם החשיך היום, וגם מעט קודם שקיעת השמש. מדוע זה כך? ומהם השלבים מזמן הדלקת נרות, ועד החשיכה - צאת הכוכבים.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבהl 02/12/2009 lצפיות: 6,414

  מנהג הדלקת נר זיכרון (נר נשמה) - כיצד, ומדוע?

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 24/11/2009 lצפיות: 3,279

  לוח השנה העברי בנוי מורכב ממסלולי השמש והירח גם יחד. השפעת הלבנה על מבנה לוח השנה, היא הגדולה ביותר. אולם גם השמש לא נעדר מקומה, והיא משפיעה על מספר החודשים בשנה. עם התגברות הקשיים בקביעת 'ראשי החודשים' (היום הראשון בחודש) על פי עדות ראי'ה בבית דין, נקבע לוח שנה מסודר על פי כללים חשבוניים, ע"י הלל הזקן. במאמר זה יובאו הכללים הקובעים את סדר וקביעות השנה, בלוח העברי.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 09/11/2009 lצפיות: 5,032

  יסודות התאריך ולוח השנה העברי, מה יוצר את ההבדלים בין לוח השנה והתאריך העברי ובין התאריך הלועזי.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 23/09/2009 lצפיות: 32,506
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast