על קדיש יתום 'דתי' וקדיש 'חילוני'

02/09/2009 • על ידי • 12,463 צפיות

אתחיל בשאלה: קדיש יתום התפילה העיקרית הנאמרת למי שנפטר, לא מזכירה כלל את המוות, את האבדן או את האבל, ואף אין בה אזכור לאדם שנפטר. תפילת הקדיש מדברת על גדולתו של אלוקים. אם כן, מהי שייכות הקדיש לפטירה ולמוות?

אנו מאמינים כי: הנשמה נצחית היא, וגם לאחר הסתלקותה מהגוף, חייה נמשכים. והיא עולה מדרגה לדרגה בעולמות העליונים. החיים אינם נפסקים עם המוות, ונצחיות חיי הנשמה לא תלוי בחיי הגוף הפיזי.

גם לאחר הפטירה, ביכולתנו בעולם 'למטה' להתחבר עם נשמת יקירנו, ולהשפיע עליה אושר רוחני נצחי. זאת על ידי עשיית מעשים טובים לעילוי הנשמה. כאשר אנו עושים מעשה טוב בעולם הזה, כשהמניע למעשה הוא לעילוי נשמת יקירנו, יש לכך השפעה על נשמתו בעולמות העליונים.

זוהי המשמעות של אמירת קדיש יתום בזמן אבל: תמצית הקדיש היא שאלוקים הוא גדול וכי הכל בא מאלוקים, וכל המתרחש הוא בסופו של דבר לטובה (בדומה לברכת 'ברוך דיין האמת'  שפירושה - אינני מהרהר אחר גזירות הבורא. ומקבל הכל באהבה).

הצהרת אמונה זו דווקא בזמן אבלות, על ידי קרוביו של הנפטר, מביאה תועלת רבה לנשמתו.
הקדיש שנאמר על ידי הילדים וקרובי המשפחה, משמעו אמירה חזקה לנשמה, 'החינוך שקיבלנו ממך, איתן הוא גם בשעות הקשות'; זאת הוכחה כי החינוך הטוב וההשקעה המרובה, אכן נטעו שורשים עמוקים.

זוהי המשמעות העמוקה של תפילת קדיש יתום, בעיצומו של אבל. כאשר גם בשעות הקשות אנו מדגישים את האמונה שלנו בבורא, וכל זאת לעילוי נשמת הנפטר.

אפשר לומר כי 'קדיש' דתי - הוא הצהרה עמוקה של החיים, המשפיעה על הנפטרים במקומם החדש. ואין ספק כי היכולת להביא טוב לנשמה בגן-עדן, מהווה נחמה אמיתית לאבלים.

לעומת זאת קדיש 'חילוני' - הוא מילים או שירה, של נחמה לאבלים, ואין בו יחס לנשמת הנפטר.

נ.ב. תפילת הקדיש נתקנה בארמית, זו השפה בה השתמש עם ישראל בהיותו בגלות בבל, ובזמן זה חובר - נוסח קדיש.
טעם מעניין מובא בספרי הקודש, מלאכי מרום נושאים את תפילותינו לפני האלוקים. מכיון שהמלאכים 'לא מבינים' ארמית, הם 'לא יכולים' לשאת את התפילה לפני הא-ל. לכן תפילה בשפה הארמית מגיעה ישירות לאלוקים, ללא 'תיווך' המלאכים...

מנהג נוסף בעם ישראל לעילוי נשמת הקרובים, הוא לימוד משניות. 'משנה' אותיות 'נשמה', וסגולה מיוחדת בלימוד המשניות לעליית הנשמה.

עזרה באמירת קדיש ולימוד משניות לעילוי נשמת יקירכם - באתר קדיש

אודות כותב המאמר

חזקי

קדיש - אמירת קדיש יתום ולימוד משניות לעילוי נשמת יקירכם.

פדיון הבן - מדוע? כיצד? ומתי? מקיים את מצוות פדיון הבן הבכור. עזרה במציאת כהן לפדיון הבן.

לוח שנה - כלים עבור לוח שנה עברי לועזי.

מחשבון - כל המחשבונים באתר אחד.