מפתח הלב

פורסם: 10/09/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 218 | Share

מפתח הלב מקבל אצלי משמעות רוחנית שיש לתארה כמו לראות הר המסמל שפע העשוי מאבן ומעיין האבן-היא אבן השתיה עליה מושתת העולם
המעיין-מקור החכמה העתיד לנבוע מבית השם ולהשקות את העולם כולו.


המפתח-הוא הסוד איך להשתמש בו כך שהאדם ירווה את צימאונו ללא הפיתוי אשר מסמל את המעיין כי אדרבא אם נתקרב אל המעיין לא יוכל לראות אותו ואזי תצא נפשו מגודל הצער הקדוש ברוך הוא רוצה שהאמונה של האדם בו תישאר ללא ספקות,ובנוסף לכבוש את היצר השם לא מחפש להפיל את האדם בניסיון המעיין להפך ברצונו לקדם אותו למצב בו יוכל האדם להכיל את השפע לפי הפשט ולא ללמוד קבלה או זוהר שזה כמו להיות בכיתה ב ולקפוץ תוך שנה לכיתה י"ב לא הגיוני נכון? לכן כדי לזכות בשפע צריך "לעבור" שלב שלב כמו בביה"ס וכך יזכה האדם להרוות את הנפש הרוחנית לא חייבים ללבוש כיפה בשביל זה דרך ארץ קדמה לתורה.

בתוך כל אדם שוכנים שני יצרים: היצר הטוב והיצר הרע. היצר הרע מכונה בשם "מלך זקן וכסיל" מכיוון שעל פי חז"ל הוא נכנס אל האדם כבר בלידתו. היצר הטוב לעומת זאת מכונה בשם "ילד מסכן וחכם", שכן הוא נכנס אל האדם שלוש עשרה שנים לאחר לידתו של היצר הרע, בזמן בר המצווה.

בספר התניא נמצא גם הגדרה למיקומם של שני היצרים: היצר הטוב הוא בעיקר במוח, וכמו כן בלב - בחלל הימני, ואילו היצר הרע מקומו בלב בחלל השמאלי. הגדרה זו באה לשיטתם לבטא כי היצר הטוב מבוסס בעיקרו על המחשבה והמוחין, ואילו היצר הרע מבטא את האמוציות והרגשות הספונטניים שעמם האדם נולד, שעיקרם תאוות גשמיות וגופניות.

 "בכביש אל תהיה צודק תהיה חכם"

אם מישהו רוצה לריב אתכם תנו לו "לעקוף" אתכם כמו שנאמר "סוף מעשה במחשבה תחילה"

  

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/51281/מפתח-הלב

  השאר תגובה למאמר זה

  בשנת 1999 ירדה קבוצת החמש מהממדים העליונים בבריאה להוריד מידעים חדשים לקראת שינויים הרי גורל בעידנים. י.ה.ו.ה הולך הבייתה!!!! ...לאחר שמשה התמיר עצמו לממד גבוה יותר עם גופו לא היה ממשיך דרך שיכל לחבר את הנשמות שנשארו באותו מדבר למקור הידע הגבוה שהוריד יהוה ולכן הסטייה החלה. משה רבינו היה שייך למעגל הנשמות הבלתי-תלויות, הוא היה מהשליחים העצמאיים.

  על ידי: שרון לב-אריl רוחניות> רוחניות - כלליl 07/12/2009 lצפיות: 5,984
  שי הר-זהב

  אני מוצא שהילדים שלי מזמנים לי אתגרים מורכביים. פעמים רבות אני נסחף למקום פחות מודע, פחות רגיש ויותר אוטומטי כשאני שם אני יכול לחוש את צפיפות הרגע. מדיטצייתילדים היא עוד דרך לגילוי חדש של ילדי שלי,של הרגע שלנו. היא מאפשרת לי לגלות את ילדי כל יום מחדש לגלות את עצמי וחשוב מכל לבנות יחסים יותר הרמוניים שמושתתים על הבנה, התבוננות ופשטות.

  על ידי: שי הר-זהבl משפחה וזוגיות> הורותl 01/05/2008 lצפיות: 140 lתגובות: 1
  יוגה שיבננדה

  זהו מדריך למדיטציה ב 12 שלבים פשוטים וברורים. המדריך נועד כרקע למתחילים הרוצים לנסות למדוט או כספר כיס למתרגלי מדיטציה מתקדמים. מאמר זה הינו הראשון בסדרת שלוש מאמרים.

  על ידי: יוגה שיבננדהl רוחניות> מדיטציהl 02/09/2013 lצפיות: 101

  הפסיכולוגים האכסיסטציאליסטים סוברים על בסיס הפילוסופים הקיומיים, שאירוע שקרה לאדם בילדותו אינו בהכרח סיבת הגורם להתנהגותו העכשווית כמבוגר. את הטבע הננו מסברים, את חיי הנפש הננו מבינים ומכירים, סברו הפילוסופים. המאמר מתכוון להסביר את הנחת הפילוסופים, שעל האדם לדעת תחילה את עצמו "דע את עצמך!" לפני שידע משהו אחר. רק לאחר שהאדם הבין את פנימיותו והכיר את דרכו מגיע לחיי שלווה ולמשמעות עמוקה בחייו. זאת ועוד, המאמר מסביר שעקב דחיית ה"סיבתיות" צריכה הפסיכולוגיה האכסיסטנציאלית ליצור מודל משלה על פני השטח- כלומר מודל האמת הנחשפת על פני השטח.

  על ידי: zadok krouzl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 21/10/2007 lצפיות: 31,527
  פרופסור מאיר בר אילן

  מגילת תענית היא ספר קטן בו רשומים תאריכי שלושים וחמישה יום בשנה בהם אין להתענות, ובחלקם גם אין לספוד. ספר זה היה ידוע לתנאים ואף מצוטט במשנה. הוא כתוב ארמית, ובצמוד לכל תאריך מובא הסבר – 'סכוליון' – המבאר מה היה הרקע ההיסטורי להתקבלות תאריכים אלו כהלכה מחייבת. חלק ניכר מן ההסבר מתייחס למחלוקות חכמים עם הכיתות, בעוד חלק אחר קושר את התקבלות התאריכים למפעלות החשמונאים. למרות אופייה ההלכתי, היו שראו במגילה מסמך היסטורי, והרבה טרחו החוקרים למצוא את רקעו של כל אחד מהימים המצוינים בה.

  על ידי: פרופסור מאיר בר אילןl רוחניות> יהדותl 10/12/2008 lצפיות: 26,297

  פיתוח הערכה עצמית ראוייה כאמצעי להצלחה בחיים

  על ידי: רועי דגןl אימון אישי - Coachingl 21/01/2009 lצפיות: 7,575 lתגובות: 2
  יואב ברנזון

  איך להתעשר

  על ידי: יואב ברנזוןl חינוך ולימודים> השכלה ביתיתl 20/12/2008 lצפיות: 8,141 lתגובות: 1
  עו"ד מיכאל חוואי

  יודעים על מעלימי מס? רשות המיסים יצאה במבצע לפיו כל המביא מידע על מעלימי מס אשר יוביל בסופו של דבר לגביית כספי המס, יקבל נתח נאה מהסכום שיגבה מהנאשם, נעסוק בפן המשפטי - מוסרי שבהלשנה זו.

  על ידי: עו"ד מיכאל חוואיl חוק ומשפט> דיני מיסיםl 16/12/2013 lצפיות: 111

  אם אתה נמנה על סוג האנשים שמאמין כי אין כמו טיול שטח, טיפוס על הר או ספורט אתגרי כדי להזרים את הדם, אתה בטח יודע שסנדלים או נעליים מתאימות הן חובה. נעלי הרים או סנדלים איכותיים הן פריט חובה לכל אחד שאוהב לאתגר את עצמו, לצאת מחוץ לגבולות העיר הגדולה או מתכנן את טיול התרמילאים הבא.

  על ידי: רשת אוריג'ינלסl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 08/11/2012 lצפיות: 77

  חשבנו שכבר תמו עידן המלחמות ושהעולם כבר הפנים את חוסר ההיגיון ביצירת מרחצי דמים כל כמה שנים. והנה נראה שחזרנו מאה שנים לאחור. קולות של מלחמה נשמעים מכל רחבי העולם ולא פוסחים גם על אירופה שטרם סיימה להתאושש ממלחמות העולם. האם שלום הוא יעד אוטופי בלתי ניתן להשגה? האם עלינו להתייאש מהשגתו ולהתרכז בהישרדותנו האישית בג'ונגל האנושי שסביבינו?

  על ידי: יוסףl רוחניות> יהדותl 09/09/2014
  הרב אדם סיני

  ראשית, צריכים אנו לאמר, כי לא סיפור הסטורי באה לספר לנו ההגדה. אם כן היה עליה לתאר לנו את המעשה באופן מושך ויפה יותר. אולי יותר משעשע עם ציורים והפעלות לילדים ולמבוגרים שלא ירדמו. כפי שאומר רשב"י (זהר פרשת בהעלותך אות נ"ח) (תרגום מארמית) "רבי שמעון אמר אוי לאותו אדם שאומר, כי התורה באה לספר ספורים בפשטות , ודברי הדיוט. כי אם כן גם בזמן הזה אנו יכולים לעשות תורה מדברי הדיוט ועוד יותר יפים מהם...

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  הרב אדם סיני

  מתוך אור הבהיר - "שופר של משיח" ותדע שז"ס שאין בני ישראל נגאלים אלא אחר שיתגלה חכמת הנסתר בשיעור גדול, כמ"ש בזוהר: בהאי חיבורא נפקין בני ישראל מגלותא... והפצת החכמה בהמון מכונה שופר, דוגמת השופר שקולו הולך עד למרחק המרובה, כן יתפשט הד החכמה בכל העולם, שאפי` האומות ישמעו ויודו כי יש חכמת אלקים בקרב ישראל.

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  חגי הופר2

  ""ואהבת לרעך כמוך" (ויקרא יט יח), רבי עקיבא אומר: זה כלל גדול בתורה. בן עזאי אומר: "זה ספר תולדות אדם" (בראשית ה א), זה כלל גדול מזה" (ירושלמי נדרים ט ד ועוד). את המובאה הזו הבאתי כלוגו פתיחה בספרי "יסודות הבניין – על צלם אלוהים שבאדם ועוד" (נשיא, 2009). עתה אסביר ביתר פירוט. ....

  על ידי: חגי הופר2l רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  הרב אדם סיני

  דאגה בלב כל איש לנוכח הכאוס העולמי המתגבר וההשלכות הקשות על עם ישראל בפרט, אינה יכולה להותיר אותנו אדישים לקול ה׳ המדבר אלינו דרך ארועי "צוק איתן". מבקש אני לקבוע במאמר זה כי האויב האמיתי של עם ישראל אינו עמי ערב, ובראשם הפלסטינאים: אלה בסך הכל שליחי ההשגחה הפועלת לממש את רצון ה' בעולם, וכן לשוחח עמנו דרכם. האוייב האמיתי הוא ההשתמטות מלבצע את תפקידנו האמיתי בבריאה בתור העם הנבחר.

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 16/08/2014
  ניסים ירחי

  לימוד האמונה הוא אחד המקצועות החשובים ביותר בתורה אם לא ה . יחד עם זה במשך הדורות סוגיה זו נזנחה לחלוטין מהעם ואף מן התלמידי החכמים הלומדים בישיבות. הדבר עוד יותר מפליא כאשר קוראים את ספרי האמונה של הראשונים והאחרונים, ורואים שאכן הם שמו דגש מאוד חזק על הנושא, ואף ביקרו את כל מי שלא נהג כך, ודבר זה כמעט ולא עזר. מרן הרב קוק זצ"ל מתעסק בסוגיה ונכנס לעובי הקורה, לשם כך הקים את ישיבת מרכז הרב וחיזק מאוד מאוד את הנושא. מאז, הדורות הולכים וגדלים לאט לאט, ואכן מעמיקים ולומדים בישיבותנו הרבה יותר מפעם

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 17/07/2014 lצפיות: 12
  ניסים ירחי

  שכתוב של שיעור, המסביר את כוחה של תורה וגודל ערכה, ויחד עם זאת בשביל להפיץ את ד' בעולם בכל הרבדים ולהצליח להשפיע על כל אומות העולם בכלל,ולתקן עולם במלכות שדי, יש צורך במדרגה נוספת על גבי מדרגתו הרמה של המלך חזקיה וסיעתו, בסוף המאמר ישנו גם קישור לתפקיד התפילין ואיך השפעתם היא דומה לתפקידו של מלך המשיח. במהרה בימינו

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 15/07/2014 lצפיות: 37
  Meir Plevinski

  עולמינו עשיר בפתגמים, בכל השפות. אך רבים האנשים שבטוחים שפתגמים אלה מקורם זר ובשפות זרות ואינם יודעים שפתגמים אלה מקורם בחז"ל או בתנ"ך.

  על ידי: Meir Plevinskil רוחניות> יהדותl 27/06/2014 lצפיות: 78

  ניתן לציין הליכה מהירה וקצובה כביטוי לנחישות, מבט לא-ממוקד כביטוי לפיזור-דעת ועוד.

  על ידי: מאיר אביצורl מדעים> ביולוגיהl 11/09/2009 lצפיות: 241

  כבר בתורה נכתבה ההוראה: "רק השמר לך ושמור נפשך מאד" "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" וביארו חז"ל והמפרשים כי בפסוק זה נכללה אזהרה על שמירת הגוף והנפש כאחד.

  על ידי: מאיר אביצורl מדעים> פילוסופיהl 05/09/2009 lצפיות: 1,637
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast