מפתח הלב

פורסם: 10/09/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 222 | Share

מפתח הלב מקבל אצלי משמעות רוחנית שיש לתארה כמו לראות הר המסמל שפע העשוי מאבן ומעיין האבן-היא אבן השתיה עליה מושתת העולם
המעיין-מקור החכמה העתיד לנבוע מבית השם ולהשקות את העולם כולו.


המפתח-הוא הסוד איך להשתמש בו כך שהאדם ירווה את צימאונו ללא הפיתוי אשר מסמל את המעיין כי אדרבא אם נתקרב אל המעיין לא יוכל לראות אותו ואזי תצא נפשו מגודל הצער הקדוש ברוך הוא רוצה שהאמונה של האדם בו תישאר ללא ספקות,ובנוסף לכבוש את היצר השם לא מחפש להפיל את האדם בניסיון המעיין להפך ברצונו לקדם אותו למצב בו יוכל האדם להכיל את השפע לפי הפשט ולא ללמוד קבלה או זוהר שזה כמו להיות בכיתה ב ולקפוץ תוך שנה לכיתה י"ב לא הגיוני נכון? לכן כדי לזכות בשפע צריך "לעבור" שלב שלב כמו בביה"ס וכך יזכה האדם להרוות את הנפש הרוחנית לא חייבים ללבוש כיפה בשביל זה דרך ארץ קדמה לתורה.

בתוך כל אדם שוכנים שני יצרים: היצר הטוב והיצר הרע. היצר הרע מכונה בשם "מלך זקן וכסיל" מכיוון שעל פי חז"ל הוא נכנס אל האדם כבר בלידתו. היצר הטוב לעומת זאת מכונה בשם "ילד מסכן וחכם", שכן הוא נכנס אל האדם שלוש עשרה שנים לאחר לידתו של היצר הרע, בזמן בר המצווה.

בספר התניא נמצא גם הגדרה למיקומם של שני היצרים: היצר הטוב הוא בעיקר במוח, וכמו כן בלב - בחלל הימני, ואילו היצר הרע מקומו בלב בחלל השמאלי. הגדרה זו באה לשיטתם לבטא כי היצר הטוב מבוסס בעיקרו על המחשבה והמוחין, ואילו היצר הרע מבטא את האמוציות והרגשות הספונטניים שעמם האדם נולד, שעיקרם תאוות גשמיות וגופניות.

 "בכביש אל תהיה צודק תהיה חכם"

אם מישהו רוצה לריב אתכם תנו לו "לעקוף" אתכם כמו שנאמר "סוף מעשה במחשבה תחילה"

  

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/51281/מפתח-הלב

  השאר תגובה למאמר זה

  בשנת 1999 ירדה קבוצת החמש מהממדים העליונים בבריאה להוריד מידעים חדשים לקראת שינויים הרי גורל בעידנים. י.ה.ו.ה הולך הבייתה!!!! ...לאחר שמשה התמיר עצמו לממד גבוה יותר עם גופו לא היה ממשיך דרך שיכל לחבר את הנשמות שנשארו באותו מדבר למקור הידע הגבוה שהוריד יהוה ולכן הסטייה החלה. משה רבינו היה שייך למעגל הנשמות הבלתי-תלויות, הוא היה מהשליחים העצמאיים.

  על ידי: שרון לב-אריl רוחניות> רוחניות - כלליl 07/12/2009 lצפיות: 5,988
  שי הר-זהב

  אני מוצא שהילדים שלי מזמנים לי אתגרים מורכביים. פעמים רבות אני נסחף למקום פחות מודע, פחות רגיש ויותר אוטומטי כשאני שם אני יכול לחוש את צפיפות הרגע. מדיטצייתילדים היא עוד דרך לגילוי חדש של ילדי שלי,של הרגע שלנו. היא מאפשרת לי לגלות את ילדי כל יום מחדש לגלות את עצמי וחשוב מכל לבנות יחסים יותר הרמוניים שמושתתים על הבנה, התבוננות ופשטות.

  על ידי: שי הר-זהבl משפחה וזוגיות> הורותl 01/05/2008 lצפיות: 143 lתגובות: 1
  יוגה שיבננדה

  זהו מדריך למדיטציה ב 12 שלבים פשוטים וברורים. המדריך נועד כרקע למתחילים הרוצים לנסות למדוט או כספר כיס למתרגלי מדיטציה מתקדמים. מאמר זה הינו הראשון בסדרת שלוש מאמרים.

  על ידי: יוגה שיבננדהl רוחניות> מדיטציהl 02/09/2013 lצפיות: 110

  הפסיכולוגים האכסיסטציאליסטים סוברים על בסיס הפילוסופים הקיומיים, שאירוע שקרה לאדם בילדותו אינו בהכרח סיבת הגורם להתנהגותו העכשווית כמבוגר. את הטבע הננו מסברים, את חיי הנפש הננו מבינים ומכירים, סברו הפילוסופים. המאמר מתכוון להסביר את הנחת הפילוסופים, שעל האדם לדעת תחילה את עצמו "דע את עצמך!" לפני שידע משהו אחר. רק לאחר שהאדם הבין את פנימיותו והכיר את דרכו מגיע לחיי שלווה ולמשמעות עמוקה בחייו. זאת ועוד, המאמר מסביר שעקב דחיית ה"סיבתיות" צריכה הפסיכולוגיה האכסיסטנציאלית ליצור מודל משלה על פני השטח- כלומר מודל האמת הנחשפת על פני השטח.

  על ידי: zadok krouzl בריאות ורפואה> בריאות הנפשl 21/10/2007 lצפיות: 31,533
  פרופסור מאיר בר אילן

  מגילת תענית היא ספר קטן בו רשומים תאריכי שלושים וחמישה יום בשנה בהם אין להתענות, ובחלקם גם אין לספוד. ספר זה היה ידוע לתנאים ואף מצוטט במשנה. הוא כתוב ארמית, ובצמוד לכל תאריך מובא הסבר – 'סכוליון' – המבאר מה היה הרקע ההיסטורי להתקבלות תאריכים אלו כהלכה מחייבת. חלק ניכר מן ההסבר מתייחס למחלוקות חכמים עם הכיתות, בעוד חלק אחר קושר את התקבלות התאריכים למפעלות החשמונאים. למרות אופייה ההלכתי, היו שראו במגילה מסמך היסטורי, והרבה טרחו החוקרים למצוא את רקעו של כל אחד מהימים המצוינים בה.

  על ידי: פרופסור מאיר בר אילןl רוחניות> יהדותl 10/12/2008 lצפיות: 26,322

  פיתוח הערכה עצמית ראוייה כאמצעי להצלחה בחיים

  על ידי: רועי דגןl אימון אישי - Coachingl 21/01/2009 lצפיות: 7,580 lתגובות: 2
  יואב ברנזון

  איך להתעשר

  על ידי: יואב ברנזוןl חינוך ולימודים> השכלה ביתיתl 20/12/2008 lצפיות: 8,151 lתגובות: 1
  עו"ד מיכאל חוואי

  יודעים על מעלימי מס? רשות המיסים יצאה במבצע לפיו כל המביא מידע על מעלימי מס אשר יוביל בסופו של דבר לגביית כספי המס, יקבל נתח נאה מהסכום שיגבה מהנאשם, נעסוק בפן המשפטי - מוסרי שבהלשנה זו.

  על ידי: עו"ד מיכאל חוואיl חוק ומשפט> דיני מיסיםl 16/12/2013 lצפיות: 126

  אם אתה נמנה על סוג האנשים שמאמין כי אין כמו טיול שטח, טיפוס על הר או ספורט אתגרי כדי להזרים את הדם, אתה בטח יודע שסנדלים או נעליים מתאימות הן חובה. נעלי הרים או סנדלים איכותיים הן פריט חובה לכל אחד שאוהב לאתגר את עצמו, לצאת מחוץ לגבולות העיר הגדולה או מתכנן את טיול התרמילאים הבא.

  על ידי: רשת אוריג'ינלסl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 08/11/2012 lצפיות: 84

  הסתיימו להם הימים הנוראים בתקווה שתפילות כל בית ישראל התקבלו בכיסא הכבוד. אחד המשפטים שחזרו על עצמם בכל תפילה בראש השנה וביום הכיפורים התייחסו לאחדות עם ישראל: "ויעשו כולם אגודה אחת, לעשות רצונך בלבב שלם"

  על ידי: צחי מכאליl רוחניות> יהדותl 10/10/2014

  בתחילת ספר ישעיהו אומר הנביא: "לכו נא ונוכחה יאמר ה' אם יהיו חטאיכם כשנים כשלג ילבינו אם יאדימו כתולע כצמר יהיו" - הפסוק, שמלווה אותנו ביום הכיפורים, מלמד אותנו על כרת העונות לעם ישראל: אם החטאים יהיו כמו צבע השני, האדום,

  על ידי: צחי מכאליl רוחניות> יהדותl 02/10/2014

  אחד מהשיאים של ראש השנה הוא תפילת "ונתנה תוקף". מקור הפיוט הזה הוא כבר במאה ה- 10 ויש הסוברים מהמאות ה- 6 וה- 7 וזה על סמך הממצאים מהגניזה הקהירית בה הוא נמצא לראשונה.

  על ידי: צחי מכאליl רוחניות> יהדותl 24/09/2014 lצפיות: 12
  ערן סולומון

  בצפיה דרוכה אנו מחכים לימים הנוראים, הימים הנפלאים, בהם נקבעים גורלות כולנו לשנה הבאה עלינו לטובה . אנו מצפים לשינויים - ומקווים לטובה. אולם האם יש מקום לצפייה שלנו? מה עושה את התקופה הזו זמן אפקטיבי להשפיע? התחזקות לקראת הימים הבאים, שיהיו באמת שינוי לטובה, ולא חזרה, השנות, של כל המוכר, הטעון כל כך הרבה שיפור...

  על ידי: ערן סולומוןl רוחניות> יהדותl 21/09/2014
  ערן סולומון

  סתירה בין שני רמזי אלול: "אני לדודי ודודי לי" ו"ומל ה' אלקיך את לבבך ואת לבב זרעך" מובילה לעיון מחודש בפרדוקס הידיעה והבחירה. בעזרת תובנות מהרב אשלג זצוק"ל והרב ר' צדוק הכהן זצוק"ל מיושבות הסתירות באופן המבאר באור חדש את המושגים: כפרה, תשובה, וחלקם המובטח של ישראל לעולם הבא. ומכאן לטעם חדש בעבודת התשובה בה אנו עסוקים בימים אלה.

  על ידי: ערן סולומוןl רוחניות> יהדותl 18/09/2014

  חשבנו שכבר תמו עידן המלחמות ושהעולם כבר הפנים את חוסר ההיגיון ביצירת מרחצי דמים כל כמה שנים. והנה נראה שחזרנו מאה שנים לאחור. קולות של מלחמה נשמעים מכל רחבי העולם ולא פוסחים גם על אירופה שטרם סיימה להתאושש ממלחמות העולם. האם שלום הוא יעד אוטופי בלתי ניתן להשגה? האם עלינו להתייאש מהשגתו ולהתרכז בהישרדותנו האישית בג'ונגל האנושי שסביבינו?

  על ידי: יוסףl רוחניות> יהדותl 09/09/2014
  הרב אדם סיני

  ראשית, צריכים אנו לאמר, כי לא סיפור הסטורי באה לספר לנו ההגדה. אם כן היה עליה לתאר לנו את המעשה באופן מושך ויפה יותר. אולי יותר משעשע עם ציורים והפעלות לילדים ולמבוגרים שלא ירדמו. כפי שאומר רשב"י (זהר פרשת בהעלותך אות נ"ח) (תרגום מארמית) "רבי שמעון אמר אוי לאותו אדם שאומר, כי התורה באה לספר ספורים בפשטות , ודברי הדיוט. כי אם כן גם בזמן הזה אנו יכולים לעשות תורה מדברי הדיוט ועוד יותר יפים מהם...

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014 lצפיות: 11
  הרב אדם סיני

  מתוך אור הבהיר - "שופר של משיח" ותדע שז"ס שאין בני ישראל נגאלים אלא אחר שיתגלה חכמת הנסתר בשיעור גדול, כמ"ש בזוהר: בהאי חיבורא נפקין בני ישראל מגלותא... והפצת החכמה בהמון מכונה שופר, דוגמת השופר שקולו הולך עד למרחק המרובה, כן יתפשט הד החכמה בכל העולם, שאפי` האומות ישמעו ויודו כי יש חכמת אלקים בקרב ישראל.

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014 lצפיות: 15

  ניתן לציין הליכה מהירה וקצובה כביטוי לנחישות, מבט לא-ממוקד כביטוי לפיזור-דעת ועוד.

  על ידי: מאיר אביצורl מדעים> ביולוגיהl 11/09/2009 lצפיות: 243

  כבר בתורה נכתבה ההוראה: "רק השמר לך ושמור נפשך מאד" "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" וביארו חז"ל והמפרשים כי בפסוק זה נכללה אזהרה על שמירת הגוף והנפש כאחד.

  על ידי: מאיר אביצורl מדעים> פילוסופיהl 05/09/2009 lצפיות: 1,644
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast