חוזה עבודה אישי

פורסם: 16/09/2009 | צפיות: 3,730 | Share

ראשית כל, אם הפרו חוזה והדבר מכעיס אותך, או שיש לך מה לשאול וברצונך להתייעץ, מומלץ מאוד להיכנס ולשאול בפורום דיני חוזים>>

התקשרות בחוזה היא פעולה שגרתית שאנו עושים מדי יום. חוזה בהגדרתו הוא ביטוי משפטי להסכמה הנובעת ממפגש רצונות של שני צדדים. החשיבות שבחתימה על חוזה וההקפדה על התכנים שבו מתגברת ככל שמדובר בנושאים בעלי השלכות ומשמעות גדולה עבורנו כאשר מובן וברור לכולנו כי חוזה עבודה אישי הוא אחד מאותם המקרים בהם עלינו לדקדק בלשון החוזה ולוודא שכל מה שמגיע לנו נמצא בכותלי החוזה.

כתיבת חוזה עבודה - הכיצד?

מטרתו של חוזה עבודה אישי היא להסדיר את מערכת היחסים שבין העובד למעביד ולמנוע כמובן אי אלו מחלוקות שעלולות להתעורר בנודע לחובותיהם או זכויותיהם של שני הצדדים.  זהו חוזה חשוב לכל המעורבים ועל כן חשוב להקדיש זמן מספק לעריכת חוזה עבודה אישי מסודר, מפורט, תקין, שישביע את רצון כל הצדדים.

בחלק נכבד מן המקרים, חוזה העבודה שתתבקשו לחתום עליו נערך על ידי עורך דין אשר הינו בעצמו עובד של החברה שלכם או שהמדובר בעורך דין חיצוני למשרד. כך או כך, בעת המשא ומתן לחתימת חוזה עבודה אישי בקשו את נוכחותו של עורך הדין יחד עם נוכחות המנהל שלכם.

במצב דברם כזה, תוכלו להפנות שאלות ובקשות באופן ישיר למי שכתב את החוזה ולא תקבלו תשובות בעייתיות מפי המנהל שלכם שאולי כוונתו טובה אך הוא אינו מבין בתחום ולא יוכל לעזור לכם לקדם את האספקט המשפטי של החוזה. 

בכל מקרה, חשוב מאוד שלא תתביישו להביע את עמדתכם ולהתעקש (בנועם כמובן...) על דברים שחשובים לכם. חוזה עבודה אישי בא להגן עליכם אז אל תקלו בו ראש. אף לאחר השלמת החוזה מצד המעביד, אל תהיו פזיזים ואל תחתמו על החוזה בו במקום. קחו את החוזה הביתה, תנו אותו לעורך הדין השכן שלכם שיעיף מבט, קראו אותו אתם בנחת שוב וחזרו אל המעביד או אל עורך הדין עם ההערות שלכם.

חוזה עבודה – מרכיבים עיקריים

כל חוזה עבודה אישי, כשמו כן הוא, הוא אישי ויכול מאוד להשתנות מתחום לתחום ואף מעובד לעובד באותה חברה. להלן רשימת הנושאים העיקריים שחשוב שיופיעו בחוזה שלכם:

1 .מרכיב השכר – אין ספק כי שכרכם צריך להופיע באופן ברור שאינו משתמע לשתי פנים וזאת כולל כל הדברים הנלווים הכרוכים בשכר שלכם, קרי, תנאים סוציאליים. אם אפשר, נסו גם להכניס סעיף בדבר העלאת שכר לאחר תקופת עבודה מסוימת, בונוסים וכדומה.

2. ימי חופשה, מחלה והבראה –  אמנם מדובר במרכיבים המופיעים בחוק אך כמובן שבמסגרת משא ומתן אתם יכולים לבקש לקבל יותר ממה שהחוק מעניק.

3. שעות נוספות – זהו מרכיב חשוב מאוד בחוזה עבודה אישי. אם הנכם יודעים מראש כי אתם צפויים לעבוד הרבה שעות נוספות, אל תוותרו על הכנסת סעיף המגדיר במפורש את תוספות השכר שלכם בגין שעות נוספות. אינכם חייבים להסתפק בתוספת השעות הנוספות המופיעה בחוק, אם מעמדכם מאפשר זאת, בקשו סכומים גבוהים יותר.

4. החזרי נסיעות, טלפון וכדומה – כל סוגי הוצאות שאתם צפויים להוציא במסגרת העבודה, החזרתן אליכם חשוב שתהיה כתובה בחוזה עבודה אישי.

ראינו מהי חשיבותו של חוזה עבודה אישי, למדנו מהם המרכיבים העיקריים החשובים ביותר שצריך להכיל חוזה עבודה אישי. זכרו שהמאמץ שתשקיעו בעריכת חוזה עבודה אישי הוא מאמץ חד פעמי אך הוא ייתן פירותיו במשך כל תקופת העבודה שלכם. ככל שתיכנסו לפירוט ברור יותר, כך ייחסכו מחלוקות ביניכם לבין מקום העבודה.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/51678/חוזה-עבודה-אישי

  השאר תגובה למאמר זה

  איך למצוא עבודה, למה כדאי להיות בקיאים בדיני עבודה ומה קורה בשוק חיפוש העבודה?

  על ידי: ג'ימו לביאl חוק ומשפט> דיני עבודהl 19/08/2009 lצפיות: 90
  עורכת דין הילה פורת

  בעונה זו, עובדים רבים מבקשים להיעדר מעבודתם בעקבות אירוע אישי כמו חתונה, הולדת בן/בת, ברית, באופן שישולם להם שכר עבודה רגיל בגין יום ההיעדרות. האם עובד זכאי להיעדרות בתשלום מעבודתו בעקבות אירוע שמחה אישי?

  על ידי: עורכת דין הילה פורתl חוק ומשפט> דיני עבודהl 07/06/2007 lצפיות: 11,069
  דוד מימון

  פירוט של מספר נושאים שיש לבחון טרם החתימה על חוזה עבודה אישי ובין היתר נושא הגבלת חופש העיסוק, שעות עבודה ומנוחה, הזכות לכספים בקרן התשלמות ובביטח מנהלים ועוד.

  על ידי: דוד מימוןl חוק ומשפט> דיני עבודהl 23/05/2008 lצפיות: 36,521 lתגובות: 1

  צריכים לערוך חוזה ולא יודעים כיצד? ערכו לכם חוזה ואתם לא בטוחים לגביו? אתם צריכים מדריך לעריכת חוזים המסביר מהו חוזה ומה צריך להיכלל בחוזה הטוב ביותר בשבילכם.

  על ידי: יעל שליסלl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 07/02/2010 lצפיות: 1,070
  עו"ד חגי אורגד

  מהי הפרת חוזה מבחינת הדין? לעיתים נחתם חוזה מכר דירה בין הצדדים ונדמה כי ניתן לברך על המוגמר, אך לא היא!!! ייתכן כי, אחד הצדדים בוחר להפר את מחויבויותיו על פי החוזה באופן חד צדדי. ברם, לעיתים הצד המפר, יפר את החוזה על אף רצונו לקיימו, למשל עקב השפעה של כח עליון שאינה תלויה בו, או עקב סיכול החוזה, כגון: אי קבלת הלוואה מגוף מממן כגון בנק וכו', כאשר אלה לא נתונים לשליטתו והוא לא יכול היה לצפותם מראש, ועקב כך אין המפר יכול לשלם לצד הנפגע את התמורה. ככלל חוזה יש לקיים בתום לב ובדרך מקובלת. מסיבה

  על ידי: עו"ד חגי אורגדl חוק ומשפט> מקרקעיןl 23/11/2009 lצפיות: 10,105

  זהו, אחרי שעות רבות של חיפוש עבודה, שליחת קורות חיים, ראיונות ומבדקים הגעתם לשלב הסופי של תהליך הקבלה לעבודה, וכל מה שעומד בינכם לבין התפקיד הנכסף הוא הסכם ההעסקה.הסכם זה הוא חוזה שנחתם בינכם לבין המעסיק הפוטנציאלי. מטרת החוזה היא להבהיר את זכויות וחובות שני הצדדים במהלך תקופת ההעסקה. אז רגע לפני שאתם ממהרים להרים את העט ולחתום, ובכך לקבוע את עתידכם הכלכלי לתקופה הקרובה המלצתנו היא לקחת את הזמן ולבחון את הנושאים הבאים.

  על ידי: קרן רגבl עבודה וקריירה> עובד-מעבידl 22/08/2010 lצפיות: 6,673

  לפנינו תביעה שהגיש התובע כנגד הנתבעת לפיצויי פיטורים וכן לפיצוי כספי בגין הפרת הסכם העבודה, וזאת – לאור סיום יחסי העבודה בין הצדדים.

  על ידי: מאיר מערביl חוק ומשפט> דיני עבודהl 14/06/2010 lצפיות: 295
  נבו - המאגר המשפטי

  תביעת התובעת, שעבדה כרוקחת בבית המרקחת של הנתבעת, שעיקרה תשלום שכר עבודה לחודשים יולי-אוגוסט 2007. עיקר הדיון נסב אודות השאלה האם קיים חוזה לתקופה קצובה בין הצדדים.

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> דיני עבודהl 31/08/2008 lצפיות: 72
  נבו - המאגר המשפטי

  התובע, הועסק על ידי אוניברסיטת תל אביב על פי חוזה העסקה אישי כסמנכ'ל משאבי אנוש במשך כ-5.5 שנים עד לפיטוריו. הנתבע 2, שהיה בשעתו מנכ'ל האוניברסיטה, הודיע לתובע על הסכמתו למתן הטבות כספיות שונות לרגל סיום העסקתו, וזאת, באופן משמעותי מעבר להטבות כפי שנקבעו בהסכם ההעסקה של התובע.

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> דיני עבודהl 19/05/2008 lצפיות: 157

  חברה בתחום הבניה מצפון הארץ רכשה בעזרת מתווך נכסים בחול אך סירבה לשלם את עמלת התיווך ובמקום זאת תבעה בגין נזק. בית השפט דחה את התביעה.

  על ידי: נחום רוזנשייןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 14/04/2014

  בתי הדין הצבאיים הן ערכאות בהן נשפטים רק מי שחל עליהם חוק השיפוט הצבאי, דהיינו חיילים בסדיר, אזרחים עובדי צה"ל, מועמדים לגיוס שלא התייצבו כפי שהורו להם בזימונים וחיילי מילואים שביצעו עבירות בעת שירות מילואים פעיל או שלא התייצבו לשירות לפי צו מילואים שקיבלו.

  על ידי: יובל פלדl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 03/04/2014

  מכונת הפוליגרף קיימת לא מעט שנים אך בעבר לפני המכונה היו משתמשים בשפת גוף על מנת לאבחן האם מדובר בשקר או אמת, אם הנבדק היה לא עונה ישירות לשאלה הנשאלת עם תשובות מתחמקות, נוגע באף, מתגרד, רועד, מזיע וכדומה כנראה שאדם זה מסתיר מידע.

  על ידי: רותםl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 23/03/2014

  כל מה שצריך לדעת על פשיטת רגל, השלבים של התהליך וההיבטים שלו, החל משלב הגשת הבקשה ועד שסוגרים את העסק. אם גם העסק שלכם בצרה, אולי תוכלו למענה ראוי במאמר זה.

  על ידי: idanmprl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 12/03/2014
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  שינוי חוק ההוצאה לפועל ברפורמה החדשה משתמטים מתשלום לא יוכלו לקבל דרכון להחזיק או לחדש רישיון נהיגה ויוגבלו מלעשות שימוש בכרטיסי אשראי.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 11/03/2014
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  מאמר זה יביא בקצרה שינוי עצום שחל, באשר לגביית חובות ע"י המוסד לביטוח לאומי, עיריות ורשויות אחרות הפועלות מכוח פקודת מיסים גביה, בשנים האחרונות.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 21/02/2014 lצפיות: 16
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  קצבת נפגעי עבודה מיועדת לפצות מבוטח (להלן: "נפגע"), כהגדרתו בחוק הביטוח הלאומי תשנ"ה -1995 (להלן: "החוק"), על אובדן הכנסה עקב פגיעה בעבודה, המוגדרת בסעיף 79 לחוק.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 21/02/2014
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  מאחר והזכאות לקבלת קצבאות מן הביטוח הלאומי הינה היות המבקש תושב ישראל, עולה השאלה לא אחת מיהו תושב ישראל. הדברים אמורים בפרט בעולם בו אנו חיים כיום שבו אנשים שוהים מחוץ לגבולות הארץ לצורך טיפולים, עבודה, או קבלת טיפול רפואי.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 21/02/2014

  התעללות פיזית, נפשית או מינית של בן משפחה אחד במשנהו מצריכה התייחסות מקצועית פרטנית, אך לא תמיד גישור הוא המענה המתאים. כיצד ניתן לנהל הליכי גישור כאשר מדובר באלימות במשפחה?

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> גישורl 15/01/2014 lצפיות: 16

  קיימות חובות רבות לעורך דין המקבל רישיון נוטריון מטעם ועדת הרשיונות. מהן חובות אלו והאם האגרה השנתית של הנוטריונים ושל עורכי דין הינה זהה?

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> נוטריוןl 04/12/2013 lצפיות: 29

  למרות שניטור העובר הצביע על האטה ממושכת בדופק העובר, בית החולים שיחרר את האישה ובכך גרם למות העובר. מה הוחלט בפסק הדין?

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 04/11/2013 lצפיות: 19

  מקרה בו נוטריון צריך לעמוד מול ועדת משמעת הוא מקרה לא נעים. מהי עבירת משמעת ומהם הגורמים שיכולים לגרום לנוטריון להיות מואשם בעבירת משמעת?

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> נוטריוןl 21/10/2013 lצפיות: 21

  תביעות רשלנות רפואית הן תביעות מורכבות וכדאי להיעזר בעורך דין אשר מתמחה בנושא זה. כיצד יש לנהל הגשת תביעת רשלנות רפואית?

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 01/09/2013 lצפיות: 25

  על מנת לסיים בצורה פורמאלית וחוקית קשר נישואים בין שני בני זוג יש צורך בפתיחת הליך גירושין. כיצד מתייחס החוק לגירושין ומהו מצב ההורות לאחר הפרידה?

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 16/07/2013 lצפיות: 35

  תמ"א 38 הוא השם המקצועי של תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. כל המידע על פרויקט תמ"א 38, במאמר זה.

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> מקרקעיןl 09/07/2013 lצפיות: 40

  חוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו – 2006 מגדיר את מטרות התביעה הייצוגית ומספק הגדרות להליך התביעה. מהן המטרות של חוק תובענות יייצוגית?

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 09/07/2013 lצפיות: 30
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast