תאריך עברי

פורסם: 23/09/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 32,524 | Share

לוח השנה העברי מבוסס על מסלולי השמש והירח, (לעומת הלועזי הבנוי על השמש, והמוסלמי שבנוי על הירח).

ימי החודש
מכיון שהחודש בתאריך העברי, מבוסס על חישוב מסלול הירח, לכן בכל חודש עברי ישנם 29 או 30 ימים. זמן מהלך הירח - כולל את הזמן מרגע מולד הירח, שאז אור הירח מגיע לכדור הארץ אבל הירח נראה בקטנותו, ואז מתחיל החודש, ועד סיום החודש שהירח חוזר ונעלם - הוא 29 ימים, 12 שעות ו793 חלקים (בכל דקה 18 חלקים).

מכיון שלא ניתן לחלק את החודש לחצאי ימים, הסדר בתאריך עברי הוא שחודש אחד הוא בן שלושים יום, ונקרא חודש מלא. וחודש אחד בן 29 ימים ונקרא חודש חסר.

מנין החודשים
השנה העברית מכילה 12 חודשים, ובשנה מעוברת 13 חודשים (חודש אדר נוסף - אדר ראשון ואדר שני). קיימות שני שיטות כיצד למנות את החודשים א. מנין השנים - חודש תשרי הוא החודש הראשון בשנה, ואחריו חשוון וכן הלאה. וחודש ניסן הוא החודש השביעי. ב. מנין החודשים - חודש ניסן הוא ראשון לחודשים, ואחריו חודש אייר והלאה. וחודש תשרי הוא שביעי.

הלשון השימושית בשפת בני אדם היא כפי השיטה הראשונה, התאריך העברי מתחיל בחודש תשרי. השיטה השניה שימושית בעיקר בתורה.

נאמר במדרש: "משבחר הקב"ה בעולמו קבע בו ראשי חדשים ושנים. וכשבחר ביעקב ובניו קבע בו ראש-חודש של גאולה, שבו נגאלו ישראל ממצרים, ובו עתידין ליגאל…" ראשי חודשים ושנים זוהי קביעת חודש תשרי, ו(ראש) חודש של גאולה הוא חודש ניסן.

מבואר בספרי קבלה, אשר חודש תשרי רומז על הנהגת הטבע - הנהגה רגילה, שהרי חודש תשרי הוא זמן בריאת העולם והטבע. חודש ניסן שייך להנהגה ניסית מעל הטבע, ולכן הוא חודש של גאולת עם ישראל ממצרים, וזמן הגאולה העתידה.

שנה מעוברת
 אחד היסודות החשובים בתאריך עברי הוא ההתאמה שלו גם למהלך השמש (בנוסף להתאמה למהלך הירח), בכדי שחג הפסח יחול תמיד בחודש האביב. ומכיון שמסלול השמש השנתי אורכו 365 יום, ואילו 12 חודשי ירח הם 354 יום. חסרה בכל 'שנת ירח' 11 ימים.

לכן מוסיפים לשנה עוד חודש (חודש אדר שני), שנה זו שיש בה 13 חודשים נקראת שנה מעוברת. שנים מעוברות מופיעות במחזוריות של 19 שנים - השנה ה- 3 למחזור או ה- 6, 8, 11, 14, 17, 19 יהיו שנים מעוברות. 

מנין השנים בתאריך עברי
 על פי לוח שנה עברי ספירת השנים מתחילה מבריאת העולם, וכיום (23.9.09) אנו אוחזים בשנת חמשת אלפים שבע מאות ושבעים (5770) לבריאה. נהוג לציין את השנים באותיות על פי גימטריה, האות הראשונה מסמלת את מספר האלפים, ושנה זו היא שנת ה'תש"ע לבריאת העולם. 

קביעת החודשים והשנים
קביעות ראש חודש הייתה בתחילה על פי הראיה, בית הדין בירושלים היה מקבל בכל חודש עדים שראו את 'מולד הלבנה', ועל פי העדים היו קובעים מתי ראש חודש.

כמו כן עיבור השנה היה נקבע על פי בית דין מיוחד שהיה מתכנס כשהיה נראה צורך לעבר את השנה. וכל זה היה ללא קביעות ואפשרות לדעת מראש את החלטת בית הדין.

בזמן הגלות לא ניתנה האפשרות לקבוע עוד על פי הראי'ה, ואז תקן הלל הזקן את החשבון ליצירת לוח שנה, שעליו אנו סומכים היום למנין ראשי חודשים ושנים.

תאריך עברי באתר לוח שנה

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/52029/תאריך-עברי

  השאר תגובה למאמר זה

  הצגה של הזרמים ביהדות באופן כללי. אופן הביטוי של כל זרם ואיך הזרמים מיוצגים בישראל. בימינו המונופול האורטודוקסי הוא האחראי העיקרי לענייני דת והשאלה היא למה? הרי מדינת ישראל היא מדינה שמקבלת את כל היהודים בעולם ע''פ חוק השבות. למה אין פלורליזם לכל הזרמים? הסיבה היא שבן גוריון נתן לזרם האורטודוקסי כוח רב בנושאי אישות מתי שחתם על ההסכם הסדר "הסטטוס קוו". בשנים האחרונות אנו עדים לשסע עצום בין האורטודוקסים ללא אורטודוקסים בנושאים שונים. למשל: שאלת מיהו יהודי בנושא הגיור. איזה גיור יוכר בישראל?

  על ידי: יניב ליבנהl חברה וסביבה> דתותl 05/02/2015 lצפיות: 24

  תיאור המצב של מדינת ישראל מבחינת מעמד הדת שלה במדינה. חלו שינויים מאז הקמת המדינה ועד היום. למשל השסע העדתי שהיה בשנות ה-50 ו-60. בהמשך מדובר על המחלוקת בין הדתיים לחילונים על נחיצות הדת והצביון היהודי ברבים. הסטטוס קוו למשל, נותן דוגמה לשמירת הצביון היהודי בפרהסיה. במאמרי אציג בעיקר על היעדר תחבורה ציבורית בשבת ברחבי הארץ, מתן סמכות בלעדית לנישואין וגירושין דרך הרבנות. אם זאת השינויים שהמדינה עברה הם: פעם לא היו מרכולים ומסעדות פתוחים בשבת. בימינו אפשר לראות חנויות שפתוחות בשבת, טיסות בשבת וכד'

  על ידי: יניב ליבנהl חברה וסביבה> דתותl 02/01/2015 lצפיות: 39
  דוידזון רוי

  רבים מאיתנו בעם היהודי אינו מכיר את ישו (האיש מנצרת כפי שכונה). אינני מתייחס כרגע לישו הנוצרי הידוע בפי העם היהודי מאז מותו של ישו. בכתבה זו אינני בה להאדיר את שמו או להכיר בדת שהוקמה בעקבותיו, אלא פשוט להסביר לרוב בורי עם הארץ מי היה באמת ישועה (ישו) וכיצד היהדות מאז מותו סילפה את האמת לגבי אחד הדמויות הגדולות בהיסטוריה האנושית שמוצאו מהיהדות. האמת שלא היינו מחוייבים ללכת עם האמונה בישו כפי שהנצרות התנהלה,

  על ידי: דוידזון רויl חברה וסביבה> דתותl 18/03/2014 lצפיות: 127
  דוידזון רוי

  התכנית החדשה שהעלתה מיקי חיימוביץ על התנהלות החברה החרדית מול החילוניים, לא חידשה דבר שלא ידענו מראש. ההתחרדות בארץ הפכה למגיפה בדומה לנרקומנים המכורים לסם. אין הבדל משמעותי בין התמכרות לסמים או לסם הרוחני, בשני המקרים שתי קבוצות המכורים סובלים מהזיות וחוסר היגיון בשל התמכרותם לסמים קשים, גם האמונה הפכה עם הזמן לסם קשה ומסוכן. הבעיה של חלק גדול מהחילונים

  על ידי: דוידזון רויl חברה וסביבה> דתותl 06/12/2013 lצפיות: 179

  מי שחייה אורח חיים דתי מכירה היטב את מקווה הטהרה. אולם, כל מי שלא היתה מימייה במקווה, לא יודעת על ההלכה ונתקלת בצורך לטבול במקווה רק לפני חתונתה.

  על ידי: אסטרטגl חברה וסביבה> דתותl 22/08/2013 lצפיות: 196

  ישב רבי שמעון ודרש פניו זהרו ולא ניתן היה להסתכל אף במקומו מחמת הזוהר, ובוודאי שלא ניתן היה להסתכל בו. ישב רבי אבא לפניו וכתב, ובנו רבי אלעזר חזר על הדברים, כל התלמידים שמעו והתפעמו

  על ידי: אור הרשב"יl חברה וסביבה> דתותl 03/04/2013 lצפיות: 71
  מאיר חרמון

  ראיית הנצחון של המכבים על היוונים כ'גירוש החושך' היא פשטנית. את רוח היוונות הם לא גירשו, וגרוע מכך - הם לא הצליחו לכונן מלכות ראויה. בית חשמונאי התנהל ככל הגויים. מצב זה הזמין מתח בין שלל הגורמים שבאו לתקן או להשתלט, והוא שהביא בסופו של דבר את המצב של שנאת החינם, שהביאה חורבן. מכאן נסללה הדרך לנצרות, שיצאה נשכרת מכל זאת, ולאיסלאם, ואת התוצאות אנו חשים על בשרנו עד היום. במבט לאחור, נצחון אמיתי של המכבים, שעדיין מחכה לפיתחנו - היה עשוי להיות רק כזה, המביא אחדות אמיתית בין חלקי העם, על כל גווניו

  על ידי: מאיר חרמוןl חברה וסביבה> דתותl 17/12/2012 lצפיות: 132

  בפולין של לפני מלחמת העולם השניה, היתה פריחה תרבותית, כלכלית ואנושית עבור המיעוט היהודי שחי בתוכה קרוב לאלף שנים, היהודים היוו כעשרים אחוז מהאוכלוסיה כולה, היו מעורים בחיי התרבות הפולנית, חיו חיי תרבות יהודית שפרחה ושגשגה, היו בעלי משקל במשק ובתעשיה הפולנית, היו בעלי בתים, מפעלים, בתי ספר, חקלאים, סוחרים ולמעשה עסקו בכל ענפי המשק, ואף נשאו משרות חשובות ממשלתיות וצבאיות גם כן.

  על ידי: אורי נחימזוןl חברה וסביבה> דתותl 15/10/2012 lצפיות: 179

  לוחות השנה המפורסמים ברשת האינטרנט הישראלית, מציגים את התאריך העברי ואת הלועזי. אבל רובם מבוססים על מהלך החודש הלועזי. לדוגמא: בלוח מוצג חודש נובמבר ויחד איתו חלק מחודש חשון, וחלק נוסף מחודש כסליו. הפתרון: לוח שנה עברי המבוסס על מהלך החודש העברי.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 21/10/2010 lצפיות: 1,412

  ענף ההלוואות בשוק הפרטי והעיסקי מפותח מאוד, וקיימים שיטות שונות לחישוב ההלוואה וגובה ההחזרים

  על ידי: חזקיl פיננסים וכספים> הלוואותl 08/02/2010 lצפיות: 729

  מבט אקטואלי על פרשת השבוע - וישב, על אמונה וזהות יהודית.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 10/12/2009 lצפיות: 395

  מבט אקטואלי על פרשת השבוע - פרשת וישלח

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 09/12/2009 lצפיות: 257

  זמן כניסת שבת, הוא טרם החשיך היום, וגם מעט קודם שקיעת השמש. מדוע זה כך? ומהם השלבים מזמן הדלקת נרות, ועד החשיכה - צאת הכוכבים.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבהl 02/12/2009 lצפיות: 6,454

  מנהג הדלקת נר זיכרון (נר נשמה) - כיצד, ומדוע?

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 24/11/2009 lצפיות: 3,296

  לוח השנה העברי בנוי מורכב ממסלולי השמש והירח גם יחד. השפעת הלבנה על מבנה לוח השנה, היא הגדולה ביותר. אולם גם השמש לא נעדר מקומה, והיא משפיעה על מספר החודשים בשנה. עם התגברות הקשיים בקביעת 'ראשי החודשים' (היום הראשון בחודש) על פי עדות ראי'ה בבית דין, נקבע לוח שנה מסודר על פי כללים חשבוניים, ע"י הלל הזקן. במאמר זה יובאו הכללים הקובעים את סדר וקביעות השנה, בלוח העברי.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 09/11/2009 lצפיות: 5,044

  מצוות פדיון הבן הבכור, יסודה בראשית התהוות עם ישראל. מעניין כי פדיון הבן היא מצווה נדירה מחד, ומאידך גיסא היא נושאת משמעות חשובה עבור כל אחד ואחת בחיי היום יום.

  על ידי: חזקיl חברה וסביבה> דתותl 06/09/2009 lצפיות: 10,801
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast