פעילויות במוסדות לקשישים - בית אבות

פורסם: 14/10/2009 | צפיות: 4,697 | Share

פעילויות במוסדות לקשישים - בית אבות

בתי האבות היום לא מציעים רק שירותים סיעודיים וסיוע לקשישים בפעילויות בסיסיות. כיום יש יותר דגש על רווחה ואיכות חיים כללית, הכוללת בתוכה פעילויות פנאי. קשישים רבים פונים לבתי אבות, שכן הם מוצאים עצמם די בודדים ומחפשים אנשים נוספים בגיל השלישי, איתם יוכלו לחוות חוויות חדשות.

בני משפחה וקרובים של קשישים השוהים בבית הורים - בית אבות, מתנחמים בעובדה שבית האבות מספק לקשיש את חיי החברה והבידור שהם עצמם לא יכלו לספק.

כל בית אבות מספק פעילויות פנאי שונות. בחלק מבתי האבות הפעילות היא קבועה ובחלק סוג הפעילות משתנה כמו גם התדירות. פעילויות פנאי בבתי אבות לא נועדו אך ורק לצרכי בידור והעברה של הזמן. פעילויות רבות בנויות כך שיציבו אתגרים חדשים, פיזיים ומנטלים בפני הדיירים. פעילויות פנאי הן דרך מצוינת לגיבוש חברתי ויצירת קשרים חדשים עם דיירים אחרים בבית האבות ויכולות לפתוח בפני הקשיש תחומי עניין ותחביב חדשים שטרם נחשף אליהם.

במקרים רבים תכנית הפעילות הצפויה מורכבת בשיתוף פעולה של צוות בית האבות, יחד עם הדיירים. תכנית הפעילות מותאמת לצרכים של הדיירים כמו גם למגבלות. פעילויות גופניות מותאמות במיוחד לגיל הזהב ולא כוללות פעילות מאומצת העלולה לגרום לנזק גופני. הפעילות חייבת להיות מותאמת לסוג הדיירים המתגורר בבית האבות בתקופת זמן מסוימת. אם בית האבות מכיל בעיקר קשישים מבוגרים מאוד, התכנית תכלול פחות פעילויות גופניות, או כל פעילות אחרת הדורשת מאמץ פיזי ויותר פעילויות מנטליות רגועות.

בבתי אבות רבים ישנו איש צוות שכל תפקידו הוא ארגון ותכנון של פעילויות פנאי. האדם האחראי על הפעילויות דואג להיות בקשר אישי עם כל הדיירים, כך שיוכל ליצור תכנית פעילויות שעונה לצרכיהם ולטעמם של כל הדיירים. בנוסף, נערכות פעילויות לכבוד הדיירים כמו מסיבות ימי הולדת לכל דייר ודייר, אליהן מוזמנים כל דיירי הבית כמו גם המשפחה. בבתי האבות שוהים דיירים עם דתות שונות ולכן ישנם בתי אבות הדואגים לחגוג את כל החגים, תוך הקפדה על מסורת ושמירה על כבודם של יתר הדיירים.

פעילויות פופולאריות במיוחד בבתי אבות הן פעילויות הקשורות במוסיקה, כמו שירה בציבור בה הדיירים יכולים להשתתף, קונצרטים והופעות אורח של אמנים. משחקים הם תחום מאוד מבוקש בקרב דיירים בדרך כלל. הדיירים יכולים ליהנות ממשחקי שולחן או משחקי קלפים, כמו רמי וברידג' בכל שעות היום ללא תכנון מוקדם וישנם גם משחקים בהם יכולים להשתתף כל דיירי הבית כמו בינגו.

ישנם בתי אבות הכוללים בתכנית פעילויות הפנאי שלהם פעילויות חוץ, המתבצעות אחת לכמה שבועות וכוללות טיולים וסיורים קצרים. פעילויות בחוץ בדרך כלל תלויות בגודל התקציב של בית האבות, שכן הן דורשות תשלום להסעות וקניית כרטיסים ברוב המקרים. פעילויות החוץ ככלל, עוזרות להעסיק את הדיירים ומשתדלות להעניק להם מגוון פעילויות מסוגים שונים, שיענו על הצרכים של כולם.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/53236/פעילויות-במוסדות-לקשישים-בית-אבות

  השאר תגובה למאמר זה

  ההחלטה להעביר את ההורים או ההורה לבית אבות היא החלטה קשה לקשיש ובני משפחתו ואחר והיא מהווה שינוי מהותי מבחינות רבות - שינוי סביבת המגורים, שינוי בהערכה העצמית של הקשיש, התמודדות עם מעבר לסביבה גריאטרית, הצורך להחליט החלטות כספיות ועוד.

  על ידי: מרכז מידע גיל הזהב - בתי אבותl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 09/12/2008 lצפיות: 340

  מעבר לבית אבות מלווה בתחושות לא פשוטת של הגיע השלב האחרון בחיים, שלב שמסמן את תחילת הסוף. התדמית שיש לבתי אבות היא של מוסדות מוזנחים משרי דיכאון ועצבות. כל החבילה הזאת: החשש הטבעי והתדמית השלילית שיש לבתי אבות מעוררת התנגדות אצל הקשיש ובני משפחתו.

  על ידי: שירי פלגl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 01/10/2010 lצפיות: 44

  כמה מונחים בסיסיים שקשורים לנושא של בתי אבות.

  על ידי: אביב יועציםl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 24/11/2010 lצפיות: 95

  מאמר זה מסביר מהו בית אבות סיעודי, לאילו קשישים הוא מיועד ואילו שירותים ניתנים בו. אם אתם צריכים לבחור בית אבות סיעודי עבור בן משפחה, כדאי להבין מהו בית סיעודי על מנת לבחור את הבית הסיעודי המתאים ביותר

  על ידי: מרכז מידע גיל הזהב - בתי אבותl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 23/03/2009 lצפיות: 348

  ההחלטה על מעבר לבית אבות היא לא קלה ומכילה בתוכה שיקולים רבים, ולכן יש לבדוק היטב את ההתאמה לצרכיו של הקשיש ע"מ שהמעבר יעשה בצורה המיטבית. אז מה בעצם עושים? איך בוחרים בית אבות? והכי חשוב- מה זה בית אבות בעצם?

  על ידי: קובצת בתי אבות AIBl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 03/01/2012 lצפיות: 59

  ההחלטה לעבור לבית אבות או דיור מוגן הינה החלטה מכרעת גם לאדם המבוגר וגם לבני משפחתו. השירותים הניתנים בבית האבות תלויים בסוג בית האבות הנבחר, בהתאם למצבו הרפואי, הנפשי והכלכלי של האדם המבוגר. ניתן לסווג את השירותים שמציעים בתי האבות ל- 3 סוגים עיקריים :

  על ידי: שלוםl חברה וסביבה> חברה ורווחהl 22/09/2010 lצפיות: 57

  ישנם עדיין אנשים שמנהלים בית אבות מתוך רצון לתרום לחברה ולעשות חסד עם מי שזקוק לדיור מוגן לעת זקנה, אבל נדמה שיותר ויותר מהעוסקים בתחום עושים זאת לשם הארנק ולא לשם שמיים.

  על ידי: אביב יועציםl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 24/04/2011 lצפיות: 87

  אחת ההחלטות החשובות העומדות בפני הקשיש היא מהי סביבת המגורים המתאימה לו ביותר: ביתו הטבעי, דיור מוגן או דווקא בית אבות על סוגיו השונים. החלטה מסוג זה אינה קלה וזאת מכמה סיבות: היא משלבת נושאים רציונליים אך יש לה גם היבטים רגשיים עמוקים.

  על ידי: עמירם ברבןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 02/09/2007 lצפיות: 9,818
  דורון גרינשפן - Yes, Please!

  בית אבות הוא בית לכל דבר בשביל בני גיל הזהב וחשוב לבחור אותו בקפידה. הכנו עבורכם קצת מידע על ההבדלים

  על ידי: דורון גרינשפן - Yes, Please!l משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 06/04/2009 lצפיות: 197
  דורון גרינשפן - Yes, Please!

  רוצים לדעת איך בוחרים בית אבות או בית אבות סיעודי ? כל הפרטים במאמר שלפניכם

  על ידי: דורון גרינשפן - Yes, Please!l משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 10/04/2009 lצפיות: 100

  יצא לאור ספר חדש על קורות חייו של דב ויינמן. המספר נולד בעיירה יהודית חרדית ולמד ב"חדר". שום דבר לא הכין אותו לאירועי המלחמה ולחיים קשים בערבות סיביר. הוא גורש יחד עם משפחתו לסיביר הרחוקה, 6,000 ק"מ מעיירת הולדתו שבפולין. סיפור הישרדותם לאורך שלוש שנים בתנאים תת אנושיים מהווה דוגמה לנחישות, עוצמה פנימית ואמונה חזקה.

  על ידי: רותי ליאורl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 30/12/2014 lצפיות: 17
  מרים דובי-חזן

  במהלך 17 שנות פעילותה, משמשת דוקוסטורי אכסניה ללמעלה מ-800 סיפורי חיים מרתקים, שיצאו לאור בספרים מרשימים ומושקעים. מתחת למעטה עטיפות הכרומו הצבעוניות, חבויים סיפורי חיים מגוונים, של משפחות מכל קצוות החברה הישראלית והתפוצות. גלריה מרשימה של סיפורי חיים המכילים עולם ומלואו ומשמשים תיעוד רב-ערך עבור אלפי אנשים, שכן לכל משפחה מתוך 600 המשפחות שעברו דרכנו, ענפים רבים ומסועפים.

  על ידי: מרים דובי-חזןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 30/11/2014

  המאמר מציג סוגי כתיבה עצמית שיכולים להיות בסיס תכני לכתיבת סיפור חיים. אך עדיין אין בהם דרך לארגון המידע באופן סיפורי ומושך. לדוגמה: השימוש ביומן, מכתבים מתקופות רחוקות. וקטעי כתיבה מסדנאות. לפי המאמר רפלקציה היא דרך להעשיר את הכתיבה של אדם על עצמו ואת הבנתו את עצמו ונטיותיו. זאת מאחר שרפלקציה היא מצב מחשבתי המזמן כתיבה שונה באופן מהותי מכל כתיבה .

  על ידי: סמדר נבוl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 09/08/2014 lצפיות: 36
  סתיו גושן

  לקשישים רבים, אין את היכולת לבצע מטלות יום יומיות פשוטות לכאורה כגון: הלבשה עצמית, מקלחת, אכילה עצמאית וכדומה. עובד זר או עובדת זרה יכולים לשנות את חיי קשישים אלו מן הקצה אל הקצה!

  על ידי: סתיו גושןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 06/07/2014 lצפיות: 22

  מחפשים דיור מוגן איכותי בשרון? אתם במקום הנכון כי במאמר זה אנחנו נסביר מה ההבדל בין דיור מוגן ברמה הסטנדרטית לבין דיור מוגן ברמה איכותית על מנת שתוכלו לבצע את הבדיקה של הדיור המוגן שאתם שוקלים להיכנס אליו על פי הפרמטרים הנכונים.

  על ידי: מיכאל רומנסקיl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 03/02/2014 lצפיות: 57
  סתיו גושן

  המוסד לביטוח לאומי מבין את חשיבותה העצומה של הישארותו של הקשיש אשר הגיע לגיל הזהב והוא זקוק לסיעוד בביתו, בחיק משפחתו האהובה ובסביבה הטבעית שלו. לפיכך חוקק חוק המאפשר לביטוח לאומי להעניק לקשישים גמלת סיעוד, בהתאם למספר קריטריונים: גיל, אזרחות ישראלית, מבחן הכנסה, אי קבלת קצבה לנכות מביטוח לאומי והוכחה שהקשיש זקוק לעזרתו של מטפל סיעודי צמוד לשם ביצוע פעולת יומיומיות כמו אכילה, רחיצה, לבישה, היגיינה וכד'. מי שיקבל את הזכאות יוכל לבחור את השירותים המתאימים והנחוצים לו מתוך סל השירותים הקיים.

  על ידי: סתיו גושןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 14/12/2013 lצפיות: 84

  הפתרון המצוין של סדינים למבוגרים נועד לשמש כמענה טוב ביותר עבור אנשים סיעודיים, אך לא רק. יש גם אנשים שאינם סיעודיים אשר סובלים מבריחת שתן בשעות השינה.

  על ידי: ניבl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 05/11/2013 lצפיות: 106

  השילוב של דיור מוגן והאיכויות שהוא מספק ברמה הפנימית וכן ברמה החיצונית של קרבה למרכז ולפעילות חוץ מביאים דיור מוגן בת לאביב לפופולריות רבה

  על ידי: אהודl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 02/09/2013 lצפיות: 160

  בתי אבות ודיור מוגן, מעניקים לבני הגיל השלישי חיי חברה ופנאי פעילים ועשירים הרבה יותר ממה שחוו עד כה בסביבתם המוכרת - בית אבות יכול להפיג את הבדידות המאפיינת רבים מבני גיל הזהב

  על ידי: בית אבותl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 12/07/2010 lצפיות: 96

  בחירת בית אבות עבור בן משפחה אינה משימה קלה - במקרים רבים על המשפחה לדאוג לבית אבות ולכל הסידורים הנלווים בזמן קצר מאוד, מה שהופך את המשימה לקשה עוד יותר - אז איך ניתן למצוא בית אבות?

  על ידי: בית אבותl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 23/11/2009 lצפיות: 135
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast