פעילויות במוסדות לקשישים - בית אבות

14/10/2009 • על ידי • 4,728 צפיות

פעילויות במוסדות לקשישים - בית אבות

בתי האבות היום לא מציעים רק שירותים סיעודיים וסיוע לקשישים בפעילויות בסיסיות. כיום יש יותר דגש על רווחה ואיכות חיים כללית, הכוללת בתוכה פעילויות פנאי. קשישים רבים פונים לבתי אבות, שכן הם מוצאים עצמם די בודדים ומחפשים אנשים נוספים בגיל השלישי, איתם יוכלו לחוות חוויות חדשות.

בני משפחה וקרובים של קשישים השוהים בבית הורים - בית אבות, מתנחמים בעובדה שבית האבות מספק לקשיש את חיי החברה והבידור שהם עצמם לא יכלו לספק.

כל בית אבות מספק פעילויות פנאי שונות. בחלק מבתי האבות הפעילות היא קבועה ובחלק סוג הפעילות משתנה כמו גם התדירות. פעילויות פנאי בבתי אבות לא נועדו אך ורק לצרכי בידור והעברה של הזמן. פעילויות רבות בנויות כך שיציבו אתגרים חדשים, פיזיים ומנטלים בפני הדיירים. פעילויות פנאי הן דרך מצוינת לגיבוש חברתי ויצירת קשרים חדשים עם דיירים אחרים בבית האבות ויכולות לפתוח בפני הקשיש תחומי עניין ותחביב חדשים שטרם נחשף אליהם.

במקרים רבים תכנית הפעילות הצפויה מורכבת בשיתוף פעולה של צוות בית האבות, יחד עם הדיירים. תכנית הפעילות מותאמת לצרכים של הדיירים כמו גם למגבלות. פעילויות גופניות מותאמות במיוחד לגיל הזהב ולא כוללות פעילות מאומצת העלולה לגרום לנזק גופני. הפעילות חייבת להיות מותאמת לסוג הדיירים המתגורר בבית האבות בתקופת זמן מסוימת. אם בית האבות מכיל בעיקר קשישים מבוגרים מאוד, התכנית תכלול פחות פעילויות גופניות, או כל פעילות אחרת הדורשת מאמץ פיזי ויותר פעילויות מנטליות רגועות.

בבתי אבות רבים ישנו איש צוות שכל תפקידו הוא ארגון ותכנון של פעילויות פנאי. האדם האחראי על הפעילויות דואג להיות בקשר אישי עם כל הדיירים, כך שיוכל ליצור תכנית פעילויות שעונה לצרכיהם ולטעמם של כל הדיירים. בנוסף, נערכות פעילויות לכבוד הדיירים כמו מסיבות ימי הולדת לכל דייר ודייר, אליהן מוזמנים כל דיירי הבית כמו גם המשפחה. בבתי האבות שוהים דיירים עם דתות שונות ולכן ישנם בתי אבות הדואגים לחגוג את כל החגים, תוך הקפדה על מסורת ושמירה על כבודם של יתר הדיירים.

פעילויות פופולאריות במיוחד בבתי אבות הן פעילויות הקשורות במוסיקה, כמו שירה בציבור בה הדיירים יכולים להשתתף, קונצרטים והופעות אורח של אמנים. משחקים הם תחום מאוד מבוקש בקרב דיירים בדרך כלל. הדיירים יכולים ליהנות ממשחקי שולחן או משחקי קלפים, כמו רמי וברידג' בכל שעות היום ללא תכנון מוקדם וישנם גם משחקים בהם יכולים להשתתף כל דיירי הבית כמו בינגו.

ישנם בתי אבות הכוללים בתכנית פעילויות הפנאי שלהם פעילויות חוץ, המתבצעות אחת לכמה שבועות וכוללות טיולים וסיורים קצרים. פעילויות בחוץ בדרך כלל תלויות בגודל התקציב של בית האבות, שכן הן דורשות תשלום להסעות וקניית כרטיסים ברוב המקרים. פעילויות החוץ ככלל, עוזרות להעסיק את הדיירים ומשתדלות להעניק להם מגוון פעילויות מסוגים שונים, שיענו על הצרכים של כולם.

אודות כותב המאמר

בית אבות

תהליך בחירת בית אבות אינו פשוט - באינדקס גיל הזהב תוכלו למצוא בית אבות מתאים בכל אזור בארץ. ניתן לקבל עזרה בבחירה באמצעות חברות יעוץ - בית אבות . בשיתוף - eee גיל הזהב - בית אבות