השפה האנגלית

23/10/2009 • על ידי • 1,340 צפיות


האנגלית היא שפה מערב גרמנית שנוצרה מהאנגלו-פריזיאן והסקסון התחתון (סוגי דיאלקטים) שהובאו לבריטניה על ידי מתיישבים גרמנים וחיילות סיוע רומאים מחלקים של מה שהיום נמצא בצפון מזרח גרמניה , דנמרק והולנד, במאה החמישית לספירה.
אחד מהשבטים הגרמנים האלו היה שבט האנגלים שהגיע מאנלגן. כולם יצאו לכיוון בריטניה ועזבו את נחלם הקודמת עירומה. השם אנגליה (ארץ האנגה - אנגה לנד) ואנגלית הגיעו משם שבט זה.
האנגלו סקסים החלו לפלוס באיזור  השנה 449 לאחר הספירה לאיזור של דנמרק ויוטלנד: טרם פלישתם לבריטניה השפה המדוברת היתה  בריטנונית, שפה קלטית.
השפה המדוברת באנגליה בין המאה החמישית לעד לשנת 1066 נקראית כיום אנגלית עתיקה והיא איננה השפה אותה דוברים היו בבריטניה.
לשפת האנגלית העתיקה היו מספר דיאלקטים ושפת מערב סקסון היא זאת שהשתלטה בשופו של דבר והפעה למדוברת ביותר.

בעת ימי הביניים כאשר לכניסה הקטולית היה מונופל על הנכסים האינטלקטואלים בחברה הבריטית, הם היו בעלי השפעה רבה על השפה. אז, לימודי אנגלית כתובה לכלל הציבור נשמע כמו רעיון תלוש. נזירים קטולים כתבו או העתיקו בעיקר טקסטים בלטינית, השפה ה"עליונה" באירופה של אותם השנים. כאשר הנזירים כתבו ב"תעתוק אנגלי" לעיתים, הם השתמשו בלטינית לתיאור מילים שלא נמצאה להם מילה מתאימה. לכן, רבות מהמילים באנגלית מגיעות מהלטינית למרות שמקור השפות שונה.

מילים רבות בשפות אחרות מבוססות לטינית גם יראו מוכרות לקורא דובר האנגלית - כמו צרפתית, איטלקית וספרדית. למעשה, גם היום מילים רבות "מועתקות" בין השפות וכבר הפכו לגלובליות למרות שמקורן הוא באנגלית. רבים מהחוקרים צופים שהשפות האירופאיות (והעולמיות בעצם) יתאחדו בשלב כלשהו והשוני ישאר הבדלי דיאלקט קלים.