האזנת סתר והקלטת שיחות – מה מותר ומה אסור

פורסם: 14/10/2007 |תגובות: 1 | צפיות: 193,493 | Share

המובן המילולי של האזנת סתר הינו – כאשר מאזינים לשיחה בין שני גורמים מבלי ידיעתו של לפחות צד אחד לשיחה. אולם לא כך הוא הדבר מבחינה חוקית ומשפטית.

הגדרת האזנת סתר מבחינה חוקית:
במדינות שונות קיים חוק שונה לגבי המותר והאסור בנושא האזנות סתר, קבילות משפטית של האזנת סתר והעונש החל על מפר החוק.
בישראל, תקנת החוק בנושא האזנות סתר נקבעה בחוק האזנות סתר, התשל"ט – 1979.
בהגדרות שבפרק א' לחוק, מופיעות שתי הגדרות מהותיות להבנת המותר והאסור:
"האזנה" - האזנה לשיחת הזולת, קליטה או העתקה של שיחת הזולת, והכול באמצעות מכשיר;
"האזנת סתר" - האזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה;
כלומר החוק קובע כי "האזנה" מבחינת החוק נחשבת כאשר מבוצעת האזנה, קליטה או העתקה של שיחת הזולת באמצעות "מכשיר". דהיינו, אם אדם מסתתר ומקשיב לשיחה, גם אם הוא אינו צד בשיחה, מבחינת החוק הדבר לא נכלל באיסור האזנת סתר.

בנוסף לכך, לשון החוק קובעת כי האזנת סתר נחשבת אסורה רק אם בוצעה ללא ידיעה או הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה. כלומר, גם אם האזנה בוצעה ע"י מכשיר, או אם השיחה מוקלטת אך לפחות צד אחד בשיחה יודע על ביצוע האזנה או שהוא עצמו מבצע את ההקלטה, הרי גם אם שאר השותפים לשיחה לא יודעים על ביצוע האזנה או הקלטת השיחה, הרי שהדבר מותר ולא נכלל במסגרת האיסור להאזנת סתר.

לסיכום, האזנת סתר היא "האזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה". אדם המקליט שיחות טלפון או פגישות, כאשר הוא או מישהו מטעמו (כגון עובד שלו וכד') הינו צד לשיחה, הרי שהדבר מותר וקביל מבחינה משפטית.

החוק מציין את העונש שחל על המאזין האזנת סתר שלא על-פי היתר כדין - דינו מאסר חמש שנים.
כמו כן החוק מפרט: כי המשתמש ביודעין וללא סמכות כדין בידיעה או בתכנה של ידיעה שהושגו ע"י האזנת סתר. בין שנעשתה כדין ובין שלא כדין, ומגלה ידיעה או תכנה כאמור לאדם ביודעין שאינו מוסמך לכך דינו - מאסר חמש שנים וכנ"ל לגבי מי שמתקין או מציב מכשיר למטרות האזנת סתר ולשימושה.

החוק והתקנות קובעים נהלים ברורים לביצוע האזנות סתר, את הגורמים הראשים לבצע האזנות סתר, את הגורמים המאשרים את ביצוע האזנות ואת תהליך הפיקוח על האזנות הסתר לגופי הממשל.

מה קורה עם חומר שהושג בצורה לא חוקית?
חומר שהושג כתוצאה מביצוע האזנת סתר לא חוקית אינו קביל בבית משפט, אלא במספר מצבים קיצוניים המפורטים בחוק.

כמו כן יש להקפיד על ביצוע הקלטת השיחות במכשור מתאים ובמקרה של הקלטת שיחות טלפון, יש להקפיד על מכשיר העומד בדרישות התקן ובעל אישור משרד התקשורת הישראלי.

הקלטת שיחות בעסקים.
בהתאם האמור לעיל, ניתן להקליט שיחות טלפון ופגישות מבלי לעבור על החוק ולהשתמש בהקלטת השיחות לשיפור הפעילות העסקית בדרכים רבות.

התועלת בהקלטת השיחות נחלקת לשני מרכיבים עיקריים:
הגנה על העסק – מניעת "אי הבנות", תיעוד סיכומים והסכמים שהושגו בשיחת טלפון או בפגישה, תיעוד הוראות לביצוע שנתנו ע"י הלקוח וגיבוי לעסקאות "במסמך חסר" – דהיינו שסוכמו בשיחת טלפון אך ללא חתימת הלקוח על מסמך כלשהו כגון הזמנה, ספח כרטיס אשראי או אמצעי תשלום אחר.

שיפור תהליכי המכירה והשרות הניתנים בטלפון - ביצוע הדרכות ואימון אישי לאנשי מכירה ושרות ע"י האזנה לשיחות טלפון שבוצעו, הפקת דוחות סטטיסטיים מתוך נתוני השיחות ותיעוד סקרים ומשוב לקוחות במוקדים המבצעים סקרי דעת קהל טלפוניים ושרותי בקרת שווקים וסקרי שביעות רצון.

כאשר מתעדים שיחות טלפון כאמצעי הגנה משפטי, יש לנהל תיעוד מסודר של השיחות המוקלטות , הכולל לכל הפחות תאריך, שעת הקלטה, ומבצע השיחה.
כיום ניתן למצוא פתרונות איכותיים ומקצועיים להקלטת שיחות הטלפון הן למשרדים קטנים ולמגזר הפרטי והן לארגונים הכוללים מוקד מכירות ושרות טלפוני הנדרשים להקלטה גורפת של כל השיחות המבוצעות.
חלק מהמערכות הנמכרות השוק כוללות את התכונות והמאפיינים הנדרשים ממערכת הקלטת שיחות מקצועית, כגון:הקלטת שיחות טלפון באופן אוטומטי, ניהול ארכיון ממוחשב של השיחות המוקלטות, גיבוי אוטומטי של כל השיחות לשרת של הארגון, מוד עבודה מוסתר, מערכת איתור וחיפוש שיחות והפקת דוחות.

ניתן ליישם את הפתרונות במערכת טלפוניה קיימת בקלות ובעלויות סבירות.
כמו כן ישנם פתרונות המותאמים למערכת ניהול הלקוחות בארגון (CRM ) ומאפשרים ניהול ארכיון ההקלטות ברמה גבוהה.

דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 14 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/5414/האזנת-סתר-והקלטת-שיחות-–-מה-מותר-ומה-אסור

  השאר תגובה למאמר זה

  עו"ד מירית ענתבי

  המאמר נכתב בעקבות "נצחון", בניגוד לכל התחזיות של מומחים בתחום זה, בתיק שעניינו בבקשת הפטר של חייב מחובות בסך מיליוני ש"ח, אשר הוגשה על-ידי משרדנו לבית המשפט. החייב לאחר שהוכרז כפושט רגל ביקש לבחון אפשרות הגשת בקשה להפטר. לכתחילה' על-פי הדין "היבש", לא היה מקום כלל להגשת בקשה להפטר בשלב זה, וכאמור כל המומחים בתחום זה חזו שהבקשה תידחה;, אלא מאי, כמי שה"אני המאמין" שלה – שהכל אפשרי! היום,31 במרץ 2015, קיבל החייב הפטר מכל חובותיו. זכיתי לשחרר את החייב לחירות, לקראת חג החירות שחל השבוע.

  על ידי: עו"ד מירית ענתביl חוק ומשפטl 05/04/2015

  חוק הירושה קובע מה יקרה במותו של אדם באם לא השאיר אחריו צוואה. למשל, באם הותיר נפטר במותו אישה וילדים, האישה תקבל מחצית מנכסיו ו/או זכויותיו של הנפטר וילדיו יקבלו את המחצית השנייה.

  על ידי: שני ליבמןl חוק ומשפטl 30/06/2014 lצפיות: 14
  משרד עורכי דין מלכא ושות'

  תביעה למשרד הביטחון להכרת זכות כנכה מורכבת משני שלבים עיקריים: האחד הגשת התביעה ובירורה ע"י קצין התגמולים, והאחר, ככל שקצין התגמולים מאשר קשר סיבתי בין הליקוי / נכות לבין השירות הצבאי.

  על ידי: משרד עורכי דין מלכא ושות'l חוק ומשפטl 11/03/2014 lצפיות: 53

  לאחרונה, התקבלה תביעה שהוגשה ע"י חברת Puma, בעלת סימן מסחר רשום (דמות חתול מקפץ), נגד חברת סיטי ווש, המייבאת פריטי לבוש בהם מוטבע חתול מקפץ בשם טיגריס. חברת Puma טענה כי השימוש בחתול מקפץ על מוצרי סיטי ווש, מהווה הפרת סימן מסחר של Puma. בית המשפט קיבל את טענת פומה ונתן צו מניעה קבוע לפיו סיטי ווש תחדל ותימנע, כעת ובעתיד מכל עיסוק מסחרי במוצרים המפרים, ובכל מוצר הנושא את דמות החתול המקפץ בו עשתה שימוש. כמו כן, נתן צו להשמדת המוצרים המפרים שנתפסו על ידי רשות המכס.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 48

  לאחרונה, דחה בית המשפט השלום בקשה של חברות ביטוח וברוקר לבטל את צירופם כנתבעים לתביעה נזיקית שהוגשה בישראל בגין נזק למטען. חברת הביטוח והברוקר, שהיו חלק מן הנתבעים, טענו כי קיימת תניית שיפוט ייחודית לבית המשפט באנגליה ויש לכבדה. בית המשפט בחן כל כלל נסיבות המקרה וקבע כי אין לכבד את התנייה וכי גם התביעה נגד נתבעות אלה, תידון בישראל ולא באנגליה, על אף תניית השיפוט הייחודית.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 97

  בהחלטה שניתנה לאחרונה, דחה בית משפט השלום בתל אביב טענה של חברה זרה וקבע כי הדיון בתביעה בגין נזק למטען אשר הובל מארצות הברית ליוון, יתקיים בישראל. החברה הזרה טענה, בין היתר, כי כתב התביעה נמסר לגורם בישראל שלא מהווה מורשה שלה, אך בית המשפט דחה את הטענות.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 39

  לאחרונה, קיבל בית משפט השלום בחיפה בקשה של חברת הובלות איטלקית לעיכוב ההליכים נגדה בתביעה שהגיש נגדה יבואן בישראל בגין נזק למטען. ההליכים עוכבו בשל תניית שיפוט זר הקבועה בשטר המטען. חברת ההובלות האיטלקית טענה כי שטר המטען קובע כי בכל מחלוקת בין הצדדים הסמכות לדון תהיה לבית המשפט בורונה באיטליה, ולפיכך אין לבית המשפט בארץ סמכות לדון בתובענה בדבר הנזקים שנגרמו למטען בדרכו לארץ. בית המשפט קיבל את הטענה ועיכב את ההליכים המשפטיים נגדה.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 50

  לאחרונה, התקבל ערעורו של יצואן אשר תבע פיצויים מהמשלח הבינלאומי בשל איחורים בהגעת סחורה חקלאית ליעדה וריקבונה בשל כך. בית משפט השלום, אשר הכריע בתביעה בחודש מרץ 2013, דחה את תביעת היצואן משום שלטעמו הוא נכשל בהוכחת הקשר שבין התרשלות המשלח לבין הנזק שנגרם לסחורה. בית משפט השלום קבע כי היצואן לא הצליח להוכיח שהסחורה נשלחה ליצוא כשהיא במצב טוב וכי הנזק נגרם דווקא בשל ההובלה.

  על ידי: עו"ד גיל נדל, אור כהן ששוןl חוק ומשפטl 16/01/2014 lצפיות: 104

  הקלטת שיחות טלפון הוא צורך קיומי בעולם העסקים המודרני. הקלטת שיחות מאפשרת תיעוד מלא של השיחות שימנע אי הבנות בעתיד ויחסוך משאבים ולא מעט כסף בעתיד

  על ידי: עומר וקסl ביטוח> ביטוח - כלליl 07/07/2010 lצפיות: 274

  כל משתמש מחשב נדרש מידי פעם לבצע הקלטה למחשב. לצורך כך יש להשתמש בתוכנת הקלטה. קיים מגוון רחב של תוכנות להקלטה אולם נשרד להגדיר מראש מהו הצורך ובהתאם לכך להשתמש בתוכנה המתאימה. מאמר זה סוקר בתמציתיות מספר קטגוריות בנושא של תוכנות הקלטה למחשב ומגדיר את המאפיינים הייחודיים לכל צורך.

  על ידי: עומר וקסl מחשבים וטכנולגיה> תוכנהl 30/05/2008 lצפיות: 19,331

  חשיבות הקלטת שיחות במוקדי שירות ומכירה, Call Center ו- Contact Center. השימוש בהקלטת השיחות לצרכי הדרכה וככלי ניהולי לשיפור תפקוד נציגי השירות והמכירות הטלפוניים. פירוט הפתרונות הקיימים להקלטת שיחות והצגת פתרון חדשני בשיטה ייחודית STAR - Station Transmitted Audio Recorder המאפשרת המודולאריות והגמישות להוספת עמדות על פי הצורך ואף לשלב הקלטת עמדות מרוחקות פיזית ממוקד השרות, ניתן ליישום במערכת הטלפוניה הקיימת. הפתרון מתאים במיוחד ל- SMB - עסקים קטנים ובינוניים.

  על ידי: עומר וקסl עסקים> שימור לקוחותl 08/01/2008 lצפיות: 9,246

  הקלטת שיחות טלפון, תיעוד ובקרה של שיחות מכירה ושרות, נועדו להגן על העסק שלך, למנוע אי הבנות ולשפר את מערך שרות הלקוחות ומוקד המכירות הטלפוני. כיום ניתן למצוא פתרונות יעילים ואיכותיים להקלטת שיחות הטלפון, במחירים אטרקטיביים וברמת ביצועים המותאמת לכל צורך וגודל ארגון.

  על ידי: עומר וקסl תקשורת ועיתונות> תקשורת ועיתונות - כלליl 13/08/2007 lצפיות: 19,934 lתגובות: 3

  תגובות על מאמר זה

  5
  האים מותר לי להקליט ישיבה עים מנהל מחוז מסויים 17/05/2010
  אני משתתף באותה ישיבה וגם מקליט אותה הישיבה נסבה בגללי וידוע שיש תמיד אי דיוק בלשון המעטה בין מה שנאמר במהלכה ובן הפרוטוקול
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast