פריצת דיסק- אבחון וטיפול

10/11/2009 • על ידי • 3,984 צפיות

"זה התחיל בכאבי גב תחתון רגילים, טוב אולי לא רגילים, קצת יותר כואב מהרגיל אבל נסבל, לאחר מספר ימים התחלתי להרגיש הקרנה לרגל ימין- גם זה קרה לי בעבר- שום דבר שטיפול שיאצו טוב לא יכול לפתור, אבל אז הכאב התגבר והפך לבלתי נסבל בשום תנוחה, התחושה הייתה כאילו תקועה לי סכין בירך, כבר לא יכולתי לשבת או לשכב, רק ללכת. כל הלילה הסתובבתי בסלון, הגעתי לאפיסת כוחות. לאחר זמן מה רגל ימין נרדמה, צלעתי, אבל לפחות תחושת הסכין בירך ירדה.  לא הבנתי מה עובר עליי ולמה לעזאזל זה כ"כ כואב, חשבתי שהאבחנה שזה פריצת דיסק תקל על הטיפול".

הגורם השכיח ביותר לפריצת דיסק, הנו יציאת החומר התוך-דיסקי אל תוך התעלה השדרתית, או אל תוך תעלות העצבים הצידיים שמתוכן מגיחים העצבים אל הגף התחתון. סימפטומים המלווים פריצת דיסק הינם רבים ומגוונים, אך הבולט שבהם הוא הכאב החד והחריף המקרין מן הגב התחתון אל הרגל (במקרה של פריצת דיסק מותנית). כאב זה הנקרא כאב סיאטי, עלול להיות מלווה עם תחושת נימול, צריבה, חולשה ואפילו במקרים מסוימים ניוון שרירי. הכאב הסיאטי מחמיר בדר"כ עם מאמץ, הרמת חפצים כבדים, שיעול ועיטוש.

בטרם ביצוע ההדמיות והבדיקות היקרות, ניתן לאבחן לחץ עצבי תוך שימוש בבדיקות נוירולוגיות ואורטופדיות פשוטות יחסית. את הפריצה עצמה ניתן לזהות אך ורק ע"י הדמית CT ו-MRI וזאת יש לעשות רק על מנת לשלול פתולוגיות אחרות. מסתבר כי רבים חיים עם התופעה ללא הצורך להתנתח. בתפיסה חדשה  דלקת נוצרת בעיקבות ומיסביב הפריצה ואז גורמת  כאב בהפעלת העצב הנמצא בצמוד . לכן הזרקה טיפולית בהנחיית ה CT מאפשרת החדרת קצה המחט בתוך הדלקת בדייוק מקסימלי  ואז להזריק את הסטרואידים בבטיחות ובכמות זעירה במקום הנכון.

אין אזור בגופנו המציב בעיה חמורה יותר עבור הרופאים מאשר הגב, כאב הגב התחתון הוא הכאב השני הכי נפוץ אחרי כאבי הראש פוגע ב 80% מאיתנו במהלך חיינו, גורם להעדרויות ממושכות ממקום העבודה ולחוסר תפקוד כללי. אבחון שגוי או לא מוכח תורמים לבעיות נוספות במקום לריפוי והקלה.

ההמלצה הגורפת היא מנוחה ופיזיוטרפיה שיכוך כאבים ונוגדי דלקת, במידה והכאבים נמשכים ובלתי נסבלים לרוב ממליצים על ניתוח להוצאת חלק מן הדיסק הלוחץ על העצב. לפני שניגשים לניתוח יש לשקול אופציה אחרונה בניסיון למקד ולהוריד את הדלקת  מומלץ לבדוק אופציות טיפול נוספות ללא התערבות ניתוחית וסיכון מינמלי.

הטיפול מונחה CT  של ד"ר סטפן בן שושן מאפשר פיתרון לאלה שסובלים מפריצה או בלט דיסק ללא חולשה ברגל (מייצג מרבית המקרים) או שלא יכולים או לא מעוניינים לעבור ניתוח.

פרטים נוספים-

http://www.doctor-stephan.com

אודות כותב המאמר

Mojo

אופרד (Operad) היא חברת אינטרנט וקידום אתרים.