פריצת דיסק- אבחון וטיפול

פורסם: 10/11/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 3,972 | Share

"זה התחיל בכאבי גב תחתון רגילים, טוב אולי לא רגילים, קצת יותר כואב מהרגיל אבל נסבל, לאחר מספר ימים התחלתי להרגיש הקרנה לרגל ימין- גם זה קרה לי בעבר- שום דבר שטיפול שיאצו טוב לא יכול לפתור, אבל אז הכאב התגבר והפך לבלתי נסבל בשום תנוחה, התחושה הייתה כאילו תקועה לי סכין בירך, כבר לא יכולתי לשבת או לשכב, רק ללכת. כל הלילה הסתובבתי בסלון, הגעתי לאפיסת כוחות. לאחר זמן מה רגל ימין נרדמה, צלעתי, אבל לפחות תחושת הסכין בירך ירדה.  לא הבנתי מה עובר עליי ולמה לעזאזל זה כ"כ כואב, חשבתי שהאבחנה שזה פריצת דיסק תקל על הטיפול".

הגורם השכיח ביותר לפריצת דיסק, הנו יציאת החומר התוך-דיסקי אל תוך התעלה השדרתית, או אל תוך תעלות העצבים הצידיים שמתוכן מגיחים העצבים אל הגף התחתון. סימפטומים המלווים פריצת דיסק הינם רבים ומגוונים, אך הבולט שבהם הוא הכאב החד והחריף המקרין מן הגב התחתון אל הרגל (במקרה של פריצת דיסק מותנית). כאב זה הנקרא כאב סיאטי, עלול להיות מלווה עם תחושת נימול, צריבה, חולשה ואפילו במקרים מסוימים ניוון שרירי. הכאב הסיאטי מחמיר בדר"כ עם מאמץ, הרמת חפצים כבדים, שיעול ועיטוש.

בטרם ביצוע ההדמיות והבדיקות היקרות, ניתן לאבחן לחץ עצבי תוך שימוש בבדיקות נוירולוגיות ואורטופדיות פשוטות יחסית. את הפריצה עצמה ניתן לזהות אך ורק ע"י הדמית CT ו-MRI וזאת יש לעשות רק על מנת לשלול פתולוגיות אחרות. מסתבר כי רבים חיים עם התופעה ללא הצורך להתנתח. בתפיסה חדשה  דלקת נוצרת בעיקבות ומיסביב הפריצה ואז גורמת  כאב בהפעלת העצב הנמצא בצמוד . לכן הזרקה טיפולית בהנחיית ה CT מאפשרת החדרת קצה המחט בתוך הדלקת בדייוק מקסימלי  ואז להזריק את הסטרואידים בבטיחות ובכמות זעירה במקום הנכון.

אין אזור בגופנו המציב בעיה חמורה יותר עבור הרופאים מאשר הגב, כאב הגב התחתון הוא הכאב השני הכי נפוץ אחרי כאבי הראש פוגע ב 80% מאיתנו במהלך חיינו, גורם להעדרויות ממושכות ממקום העבודה ולחוסר תפקוד כללי. אבחון שגוי או לא מוכח תורמים לבעיות נוספות במקום לריפוי והקלה.

ההמלצה הגורפת היא מנוחה ופיזיוטרפיה שיכוך כאבים ונוגדי דלקת, במידה והכאבים נמשכים ובלתי נסבלים לרוב ממליצים על ניתוח להוצאת חלק מן הדיסק הלוחץ על העצב. לפני שניגשים לניתוח יש לשקול אופציה אחרונה בניסיון למקד ולהוריד את הדלקת  מומלץ לבדוק אופציות טיפול נוספות ללא התערבות ניתוחית וסיכון מינמלי.

הטיפול מונחה CT  של ד"ר סטפן בן שושן מאפשר פיתרון לאלה שסובלים מפריצה או בלט דיסק ללא חולשה ברגל (מייצג מרבית המקרים) או שלא יכולים או לא מעוניינים לעבור ניתוח.

פרטים נוספים-

http://www.doctor-stephan.com

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/55223/פריצת-דיסק-אבחון-וטיפול

  השאר תגובה למאמר זה

  אלי נחום

  כאבי גב תחתון- פריצת דיסק-כאבי גב עליון האם יש פתרון? האם חייבים לעבור ניתוח?

  על ידי: אלי נחוםl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 15/02/2009 lצפיות: 569

  כל מה שרצית לדעת על כאבי גב ועל הדרך לטפל בהם. כאבי גב הינם חוויה אשר כ-80% מאוכלוסיית חווה בשלב זה או אחר בחיים. ישנם דרכים רבות לגשת לפתרון הבעיה. ניתן להשתמש במגוון רחב של תרופות,טיפולי פיזיותרפיה,שאיבות שומן,חגורת גב,קנביס רפואי וגם ניתוחים במידת הצורך.

  על ידי: כאבי גבl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 31/01/2010 lצפיות: 2,687
  ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה

  שאלה מאוד שכיחה בקרב ספורטאים המאובחנים עם פריצת דיסק: האם אני יכול להמשיך להתאמן? ואיזה סוג של אימונים מותר לי?. האם יש, כלל, ביסוס מחקרי לכך שפריצת דיסק אכן הינה הגורם לכאבי גב? כי פריצת דיסק קיימת גם בקרב אוכלוסייה א-סימפטומאטית.

  על ידי: ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחהl בריאות ורפואה> כירופרקטיקהl 09/10/2014 lצפיות: 23
  דר\\\\\\\" רונן רפאל, כירופרקט

  מטופלים רבים מגיעים אלי לאיבחון כשהם למעשה "יודעים" מה הבעיה שלהם. "ד"ר, עשיתי CT ומצאו פריצת דיסק". " האורטופד אמר שצריך לנתח את פריצת הדיסק" וכהנה וכהנה. אחרים מחכים בציפיה לפתחון פי "מהו גזר הדין ד"ר - יש או אין פריצת דיסק?".

  על ידי: דר\\\\\\\" רונן רפאל, כירופרקטl בריאות ורפואהl 03/12/2008 lצפיות: 2,111
  אלי בן דוד

  אנחנו יושבים לא נכון במשרדים, עובדים שעות רבות מול מחשבים בתנוחות לא טבעיות, נתונים בלחצים ומתחים, ושרירי הגב והבטן שלנו סופגים סבל. וכאב. עודף משקל, שהרבה מאוד אנשים סובלים ממנו, פוגע ביציבה, כשיציבה לא נכונה היא הגורם העיקרי ללחץ על הזוקפים של הגב, ולשחיקה של הדיסקים במקרים מסוימים ולבעיות גב ורגלים. אך מצבם של הרזים לא יותר טוב: גם חוסר משקל גורם למערכת שלד חלשה וחסרת תמיכה ועלול לגרום לאותן התופעות. המאמר מתייחס לבעיות ולאופן הטיפול העצמי בכאבי גב. כדאי לקרוא

  על ידי: אלי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 22/03/2011 lצפיות: 152

  כאבי גב הינם תופעה נפוצה מאוד בקרבינו, כמעט כל אדם חווה או יחווה כאב גב מסוג זה או אחר במהלך חייו. לעיתים הכאב הוא אקוטי - מופיע פתאום ושוכח בהדרגה או כרוני - כאב הנמצא שם כל הזמן ולעיתים אף מתגבר.

  על ידי: מיטל זריצקיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 30/06/2010 lצפיות: 3,416

  פריצת דיסק היא אחת הבעיות האורתופדיות השכיחות ביותר. הדיסקים ממוקמים בין חוליות הגב ומשמשים כבולמי זעזועים המווסתים את הלחץ המופעל על עמוד השדרה בפעילויות היומיומיות שלנו.

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 04/07/2012 lצפיות: 173
  אלטרנטיבה

  כאבי גב - המכה של המאה ה -21. האם נגזר על מאות מליונים לסבול ? ניסיתם טיפולים אך אין שום הקלה. מדוע ? הידעתם: שרירי בטן חזקים חשובים מאוד למניעה של כאבי גב... קצת אור על הבעייה המציקה עם מספר טיפים למניעה של כאבי גב.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 03/10/2009 lצפיות: 382
  יפתח בר

  כאבים בגב התחתון נפוצים מאוד באוכלוסיה, כ85% מהאנשים יסבלו בשלב כזה או אחר בחיים מכאבים ברמות שונות של עוצמה ופגיעה בתפקוד היומיומי. המאמר מציג את הסיבות והראיה המערבית לבעיה לצד הראיה הסינית המציעה זווית השקפה מעט שונה לטיפול ומניעת הישנות הכאבים לאורך זמן. בסוף המאמר תוכלו למצוא טיפים לטיפול עצמי להקלת הכאב.

  על ידי: יפתח ברl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 01/11/2011 lצפיות: 4,258

  טייפ (סרט הדבקה) קינזיולוגי מוריד נפיחות ועוזר לריפוי פציעות ודלקות בשרירים ובמפרקים. במאמר זה נסביר בקצרה כיצד עובד המנגנון של הטייפ וכיצד הוא עוזר לריפוי.

  על ידי: מוטי דמגיl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 26/02/2015 lצפיות: 18

  סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בימינו (בשנת 2013 נאמד מספר החולים בה ברחבי העולם בקרוב ל- 350 מיליון איש!), וגם אחת המסוכנות: היא עלולה להוביל לעיוורון, אי ספיקת כליות וטרשת עורקים ובמקרים רבים היא מחייבת כריתת רגל. מדרסים מותאמים אישית לחולי סוכרת מסייעים להם להגן על כפות הרגליים ובכך להפחית בצורה משמעותית את הסיכון כי יאבדו את אחת הרגליים או את שתיהן.

  על ידי: goolgozl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 16/02/2015 lצפיות: 13

  ספורטאים מקצועיים וחובבים כאחד יודעים כי לצד עיסוקם, אשר ככלל מיטיב עם הגוף ובריאותו, הם תמיד יהיו חשופים גם לכאבים ופציעות בדרגות חומרה שונות. כל שנותר לקבוצה זו אשר עוסקת בספורט היא לנסות למנוע את הפציעה הבאה ולמזער את הכאבים ולטפל בהם בצורה היעילה ביותר.

  על ידי: goolgozl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 16/02/2015 lצפיות: 11

  מחלת שויירמן (עקשת) היא קיפוזיס סטרוקטורלית (מבנה קמור) של הגב העליון וגם של הגב התחתון בגיל הנעורים. המחלה פוגעת בעקר בזכרים בגילים 10 – 14 שנה, בשכיחות של 4% - 10 וקימת נטיה משפחתית. בסיום גיל הגדילה ישנה עצירה ספונטנית של התהליך הפתולוגי.

  על ידי: פרופ' דוד מנדסl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 31/12/2014

  האפיפיזה היא החלק הגרמי שבונה את ראש הירך וחיבורה לצוואר הוא דרך רקמה סחוסית שמהווה את סחוס הגדילה. בגיל העשרה סחוס הגדילה מושפע על ידי שילוב פעילותם של הורמון הגדילה והורמון המין ונחלש מבחינה מכנית. כוחות לחיצה וגזירה של נשיאת משקל הגוף או טראומה עלולים לגרום לניתוק פתאומי (אקוטי) או איטי (כרוני) של האפיפיזה מהצוואר. זוהי תסמונת הגלישה של האפיפיזה של ראש הירך – .Slipped Capital Femoral Epiphysis (SCFE)

  על ידי: פרופ' דוד מנדסl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 31/12/2014 lצפיות: 13
  אורלי שעיה

  הורים רבים טוענים שהישיבה על כיסא "אוספת" את הילד לאכילה או יצירה, אך למען האמת היא יוצרת תוצאה מסוכנת ומרחיקה מתהליכים טבעיים של למידה.

  על ידי: אורלי שעיהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 26/12/2014 lצפיות: 14
  טיפולי טווינה משה

  טווינא הינה פיזיותרפיה סינית בת 5000 שנה מאוד עוצמתית לטיפולים אורתופדיים ובמיוחד לכאבי צוואר ,גב ושרירים תפוסים . הטווינא משפרת את זרימת הסירקולציה של הצי והדם ובכך תורמת לניקוז של רעלים ברקמות , הזנה של חמצן ודם לשרירים התפוסים והפחתת הכאבים והדלקת.

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 15/09/2014 lצפיות: 55

  סובלים מכאבי רגליים וחשים חסרי אונים? אובדי עצות? זה המקום וזה הזמן לחלץ אתכם מהתחושה הזו. אין סיבה לסבול אף לא רגע אחד נוסף.

  על ידי: אייל עמיחיl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 25/08/2014 lצפיות: 81
  Mojo

  הטרנדים שהולכים וצוברים תאוצה, של מזון אורגני, תרופות הומאופטיות, תוספי תזונה, ויטמינים ועוד – כל מה שניתן לכנות בכלליות "מוצרי טבע" – הביאו לגידול משמעותי בכמות חנויות הטבע שניתן למצוא כיום ברחבי הארץ

  על ידי: Mojol בריאות ורפואה> תוספי מזוןl 20/09/2010 lצפיות: 70
  Mojo

  שיטת הגידול היא קלה ופשוטה, נוחה לכל מקום וכל עונות השנה. זו דרך נהדרת להתחבר למהות הטבעית שגלומה בעשב החיטה, שיכולה לחזק אצלכם את התחושה כי אתם לוקחים שליטה על התזונה והבריאות שלכם, אחראים בלעדיים על מה שאתם מכניסים לגוף

  על ידי: Mojol בריאות ורפואה> תוספי מזוןl 20/09/2010 lצפיות: 4,193
  Mojo

  הנה כמהדרכים שבעזרתן תוכלו לעורך ביקורים תכליתיים ומהנים בחנות הטבע המועדפת עליהם.

  על ידי: Mojol בריאות ורפואה> תוספי מזוןl 20/09/2010 lצפיות: 91
  Mojo

  מגוון האפשרויות ללימודי תעודה ולימודי המשך הינו מבחר רחב ביותר המורכב מעשרות מוסדות לימודים, מאות תחומים ואלפי קורסים. איך נדע מה הכי מתאים לנו?

  על ידי: Mojol חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 15/09/2010 lצפיות: 51
  Mojo

  אחרי שהגעתם להבנה הדדית עם ילדכם, יש להחליט כיצד תברכו אותו. להלן מספר טיפים, הערות ודגשים לקראת האירוע המרגש.

  על ידי: Mojol בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 07/09/2010 lצפיות: 4,692
  Mojo

  כיצד מתכננים ובונים את הארוע שכל כך חשוב לילד ולמשפחה - חגיגות בר המצווה?

  על ידי: Mojol בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 07/09/2010 lצפיות: 508
  Mojo

  מהו מזון אורגני ומדוע יש לו השפעות לא רק עלינו ועל הסביבה, אלא גם על הדורות הבאים? הנטייה האנושית להדחקה והשלמה עם מפגעים היא בעיה מוכרת – ראו לדוגמה את מעשני הסיגריות שרוצים אך לא מצליחים להפסיק. הדבר שחשוב להבין ביחס לחשיבות המזון האורגני, זה השפעתו החיובית על הסביבה ועל הדורות הבאים, הן בנפרד והן באופן הדדי.

  על ידי: Mojol אוכל ומתכוניםl 05/09/2010 lצפיות: 193
  Mojo

  מנהלים ועצמאיים יקרים, מרבית הסיכויים כי גם אתם משתמשים במערכות ניהול מידע. המאמר הבא יתן לכם את המידע, היתרונות והחסרונות בנוגע למערכות ERP.

  על ידי: Mojol עסקים> ניהולl 11/04/2010 lצפיות: 704
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast