פריצת דיסק- אבחון וטיפול

פורסם: 10/11/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 3,932 | Share

"זה התחיל בכאבי גב תחתון רגילים, טוב אולי לא רגילים, קצת יותר כואב מהרגיל אבל נסבל, לאחר מספר ימים התחלתי להרגיש הקרנה לרגל ימין- גם זה קרה לי בעבר- שום דבר שטיפול שיאצו טוב לא יכול לפתור, אבל אז הכאב התגבר והפך לבלתי נסבל בשום תנוחה, התחושה הייתה כאילו תקועה לי סכין בירך, כבר לא יכולתי לשבת או לשכב, רק ללכת. כל הלילה הסתובבתי בסלון, הגעתי לאפיסת כוחות. לאחר זמן מה רגל ימין נרדמה, צלעתי, אבל לפחות תחושת הסכין בירך ירדה.  לא הבנתי מה עובר עליי ולמה לעזאזל זה כ"כ כואב, חשבתי שהאבחנה שזה פריצת דיסק תקל על הטיפול".

הגורם השכיח ביותר לפריצת דיסק, הנו יציאת החומר התוך-דיסקי אל תוך התעלה השדרתית, או אל תוך תעלות העצבים הצידיים שמתוכן מגיחים העצבים אל הגף התחתון. סימפטומים המלווים פריצת דיסק הינם רבים ומגוונים, אך הבולט שבהם הוא הכאב החד והחריף המקרין מן הגב התחתון אל הרגל (במקרה של פריצת דיסק מותנית). כאב זה הנקרא כאב סיאטי, עלול להיות מלווה עם תחושת נימול, צריבה, חולשה ואפילו במקרים מסוימים ניוון שרירי. הכאב הסיאטי מחמיר בדר"כ עם מאמץ, הרמת חפצים כבדים, שיעול ועיטוש.

בטרם ביצוע ההדמיות והבדיקות היקרות, ניתן לאבחן לחץ עצבי תוך שימוש בבדיקות נוירולוגיות ואורטופדיות פשוטות יחסית. את הפריצה עצמה ניתן לזהות אך ורק ע"י הדמית CT ו-MRI וזאת יש לעשות רק על מנת לשלול פתולוגיות אחרות. מסתבר כי רבים חיים עם התופעה ללא הצורך להתנתח. בתפיסה חדשה  דלקת נוצרת בעיקבות ומיסביב הפריצה ואז גורמת  כאב בהפעלת העצב הנמצא בצמוד . לכן הזרקה טיפולית בהנחיית ה CT מאפשרת החדרת קצה המחט בתוך הדלקת בדייוק מקסימלי  ואז להזריק את הסטרואידים בבטיחות ובכמות זעירה במקום הנכון.

אין אזור בגופנו המציב בעיה חמורה יותר עבור הרופאים מאשר הגב, כאב הגב התחתון הוא הכאב השני הכי נפוץ אחרי כאבי הראש פוגע ב 80% מאיתנו במהלך חיינו, גורם להעדרויות ממושכות ממקום העבודה ולחוסר תפקוד כללי. אבחון שגוי או לא מוכח תורמים לבעיות נוספות במקום לריפוי והקלה.

ההמלצה הגורפת היא מנוחה ופיזיוטרפיה שיכוך כאבים ונוגדי דלקת, במידה והכאבים נמשכים ובלתי נסבלים לרוב ממליצים על ניתוח להוצאת חלק מן הדיסק הלוחץ על העצב. לפני שניגשים לניתוח יש לשקול אופציה אחרונה בניסיון למקד ולהוריד את הדלקת  מומלץ לבדוק אופציות טיפול נוספות ללא התערבות ניתוחית וסיכון מינמלי.

הטיפול מונחה CT  של ד"ר סטפן בן שושן מאפשר פיתרון לאלה שסובלים מפריצה או בלט דיסק ללא חולשה ברגל (מייצג מרבית המקרים) או שלא יכולים או לא מעוניינים לעבור ניתוח.

פרטים נוספים-

http://www.doctor-stephan.com

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/55223/פריצת-דיסק-אבחון-וטיפול

  השאר תגובה למאמר זה

  אלי נחום

  כאבי גב תחתון- פריצת דיסק-כאבי גב עליון האם יש פתרון? האם חייבים לעבור ניתוח?

  על ידי: אלי נחוםl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 15/02/2009 lצפיות: 535

  כל מה שרצית לדעת על כאבי גב ועל הדרך לטפל בהם. כאבי גב הינם חוויה אשר כ-80% מאוכלוסיית חווה בשלב זה או אחר בחיים. ישנם דרכים רבות לגשת לפתרון הבעיה. ניתן להשתמש במגוון רחב של תרופות,טיפולי פיזיותרפיה,שאיבות שומן,חגורת גב,קנביס רפואי וגם ניתוחים במידת הצורך.

  על ידי: כאבי גבl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 31/01/2010 lצפיות: 2,649
  דר\\\\\\\" רונן רפאל, כירופרקט

  מטופלים רבים מגיעים אלי לאיבחון כשהם למעשה "יודעים" מה הבעיה שלהם. "ד"ר, עשיתי CT ומצאו פריצת דיסק". " האורטופד אמר שצריך לנתח את פריצת הדיסק" וכהנה וכהנה. אחרים מחכים בציפיה לפתחון פי "מהו גזר הדין ד"ר - יש או אין פריצת דיסק?".

  על ידי: דר\\\\\\\" רונן רפאל, כירופרקטl בריאות ורפואהl 03/12/2008 lצפיות: 2,060

  אנחנו יושבים לא נכון במשרדים, עובדים שעות רבות מול מחשבים בתנוחות לא טבעיות, נתונים בלחצים ומתחים, ושרירי הגב והבטן שלנו סופגים סבל. וכאב. עודף משקל, שהרבה מאוד אנשים סובלים ממנו, פוגע ביציבה, כשיציבה לא נכונה היא הגורם העיקרי ללחץ על הזוקפים של הגב, ולשחיקה של הדיסקים במקרים מסוימים ולבעיות גב ורגלים. אך מצבם של הרזים לא יותר טוב: גם חוסר משקל גורם למערכת שלד חלשה וחסרת תמיכה ועלול לגרום לאותן התופעות. המאמר מתייחס לבעיות ולאופן הטיפול העצמי בכאבי גב. כדאי לקרוא

  על ידי: אלי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 22/03/2011 lצפיות: 127

  כאבי גב הינם תופעה נפוצה מאוד בקרבינו, כמעט כל אדם חווה או יחווה כאב גב מסוג זה או אחר במהלך חייו. לעיתים הכאב הוא אקוטי - מופיע פתאום ושוכח בהדרגה או כרוני - כאב הנמצא שם כל הזמן ולעיתים אף מתגבר.

  על ידי: מיטל זריצקיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 30/06/2010 lצפיות: 3,375

  פריצת דיסק היא אחת הבעיות האורתופדיות השכיחות ביותר. הדיסקים ממוקמים בין חוליות הגב ומשמשים כבולמי זעזועים המווסתים את הלחץ המופעל על עמוד השדרה בפעילויות היומיומיות שלנו.

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 04/07/2012 lצפיות: 150
  אלטרנטיבה

  כאבי גב - המכה של המאה ה -21. האם נגזר על מאות מליונים לסבול ? ניסיתם טיפולים אך אין שום הקלה. מדוע ? הידעתם: שרירי בטן חזקים חשובים מאוד למניעה של כאבי גב... קצת אור על הבעייה המציקה עם מספר טיפים למניעה של כאבי גב.

  על ידי: אלטרנטיבהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 03/10/2009 lצפיות: 340
  יפתח בר

  כאבים בגב התחתון נפוצים מאוד באוכלוסיה, כ85% מהאנשים יסבלו בשלב כזה או אחר בחיים מכאבים ברמות שונות של עוצמה ופגיעה בתפקוד היומיומי. המאמר מציג את הסיבות והראיה המערבית לבעיה לצד הראיה הסינית המציעה זווית השקפה מעט שונה לטיפול ומניעת הישנות הכאבים לאורך זמן. בסוף המאמר תוכלו למצוא טיפים לטיפול עצמי להקלת הכאב.

  על ידי: יפתח ברl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 01/11/2011 lצפיות: 4,152
  יעל אמר-רוזנברג,עו"ד

  מאמר זה סביר בקצרה מה הם זכויותיו של אדם שנפגע מתאונה ובעקבותיה סובל מפריצת דיסק

  על ידי: יעל אמר-רוזנברג,עו"דl חוק ומשפט> נזקי גוף ותאונות דרכיםl 26/07/2012 lצפיות: 238

  סובלים מחוסר יציבות בקרסול המקשה על כל פעולה שאתם מבצעים? קבלו 5 תרגילים שיעזרו לכם למנוע חוסר יציבות בעתיד במאמר הבא...

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 30/07/2014 lצפיות: 11

  סובלים מנקע חמור בקרסול? לא יודעים איך להיפטר מהכאבים אחת ולתמיד? קבלו 5 דרכים אפקטיביות לטיפול בנקע חמור בקרסול במאמר הבא...

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 30/07/2014

  סובלים מכאבים בקרסול? קבלו 10 טיפים לעזרה ראשונה במקרים של קרסול נפוח וכואב במאמר הבא...

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 30/07/2014

  סובלים מפציעה בקרסול שנגרמה בעקבות פעילות גופנית? קבלו 7 טיפים להקלה מהירה על הכאבים במאמר הבא...

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 20/07/2014 lצפיות: 12

  סובלים משבר או משבר חוזר בקרסול? מחפשים איך להיפטר מהכאבים במהירות? במאמר הזה תקבלו 10 טיפים שיעזרו לכם להקל על הכאבים...

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 17/07/2014 lצפיות: 20

  סובלים מכאבים במפרק הירך עקב שחיקת סחוסים? במאמר הבא תמצאו 10 טיפים שיעזרו לכם להקל על הכאבים בקלות ובמהירות...

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 17/07/2014 lצפיות: 14

  אמבטיות ג'קוזי מספקות יתרונות רבות לאלה מבינינו שמטביעים עצמם לעיתים תכופות פנימה, בכל רחבי העולם תרבויות שונות ורבות הבינו את כוחה של ההידרותרפיה. היפנים למשל מאמינים שלא רק שזה מספק יתרונות בריאותיים אלא שזה עוזר להקל על הנשמה. כדי ללמוד על כוחו של הג'קוזי המשיכו לקרוא.

  על ידי: idan83l בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 06/07/2014

  אבחנו שיש לכם בעיה מבנית בברך? סובלים מכאבי ברכיים? קבלו 4 דרכי טיפול שמרניים להקלה ומניעה של הכאבים במאמר הבא...

  על ידי: מוטי בן דודl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 05/07/2014 lצפיות: 24
  Mojo

  הטרנדים שהולכים וצוברים תאוצה, של מזון אורגני, תרופות הומאופטיות, תוספי תזונה, ויטמינים ועוד – כל מה שניתן לכנות בכלליות "מוצרי טבע" – הביאו לגידול משמעותי בכמות חנויות הטבע שניתן למצוא כיום ברחבי הארץ

  על ידי: Mojol בריאות ורפואה> תוספי מזוןl 20/09/2010 lצפיות: 55
  Mojo

  שיטת הגידול היא קלה ופשוטה, נוחה לכל מקום וכל עונות השנה. זו דרך נהדרת להתחבר למהות הטבעית שגלומה בעשב החיטה, שיכולה לחזק אצלכם את התחושה כי אתם לוקחים שליטה על התזונה והבריאות שלכם, אחראים בלעדיים על מה שאתם מכניסים לגוף

  על ידי: Mojol בריאות ורפואה> תוספי מזוןl 20/09/2010 lצפיות: 4,032
  Mojo

  הנה כמהדרכים שבעזרתן תוכלו לעורך ביקורים תכליתיים ומהנים בחנות הטבע המועדפת עליהם.

  על ידי: Mojol בריאות ורפואה> תוספי מזוןl 20/09/2010 lצפיות: 73
  Mojo

  מגוון האפשרויות ללימודי תעודה ולימודי המשך הינו מבחר רחב ביותר המורכב מעשרות מוסדות לימודים, מאות תחומים ואלפי קורסים. איך נדע מה הכי מתאים לנו?

  על ידי: Mojol חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 15/09/2010 lצפיות: 37
  Mojo

  אחרי שהגעתם להבנה הדדית עם ילדכם, יש להחליט כיצד תברכו אותו. להלן מספר טיפים, הערות ודגשים לקראת האירוע המרגש.

  על ידי: Mojol בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 07/09/2010 lצפיות: 4,657
  Mojo

  כיצד מתכננים ובונים את הארוע שכל כך חשוב לילד ולמשפחה - חגיגות בר המצווה?

  על ידי: Mojol בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 07/09/2010 lצפיות: 468
  Mojo

  מהו מזון אורגני ומדוע יש לו השפעות לא רק עלינו ועל הסביבה, אלא גם על הדורות הבאים? הנטייה האנושית להדחקה והשלמה עם מפגעים היא בעיה מוכרת – ראו לדוגמה את מעשני הסיגריות שרוצים אך לא מצליחים להפסיק. הדבר שחשוב להבין ביחס לחשיבות המזון האורגני, זה השפעתו החיובית על הסביבה ועל הדורות הבאים, הן בנפרד והן באופן הדדי.

  על ידי: Mojol אוכל ומתכוניםl 05/09/2010 lצפיות: 181
  Mojo

  מנהלים ועצמאיים יקרים, מרבית הסיכויים כי גם אתם משתמשים במערכות ניהול מידע. המאמר הבא יתן לכם את המידע, היתרונות והחסרונות בנוגע למערכות ERP.

  על ידי: Mojol עסקים> ניהולl 11/04/2010 lצפיות: 677
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast