נזקי השמש לעור

פורסם: 18/11/2009 | צפיות: 7,326 | Share

נזקי השמש לעור

חשיפה ממושכת לקרני השמש מסבה נזק בלתי הפיך בעיקר לשתי השכבות העליונות בעור, הסכנה העיקרית היא היווצרות של מחלת סרטן העור, מניעה מחשיפה העור לשמש, הינה השמירה הטובה ביותר על העור.

 חשיפה ממושכת לשמש גורמת גם פיגמנטציה על העור, השיזוף גם הוא אינו מומלץ, העור השזוף בעצם מעיד שהשמש כבר גרמה לו נזק.

בהירי העור חשופים לנזקים של השמש יותר מכהי העור, היות והעור בגוון החום מונע במידת מה מקרני השמש לחדור אליו.

מרבית הנזקים מהשמש לעור הפנים שלנו אינה נובעת משיזוף בים או בבריכה, אלא דווקא מנזק מצטבר של חשיפה לשמש בחיי היומיום שלנו, בדרך לעבודה, בנהיגה, בדרך למכולת, בתליית כביסה וכו', ולכן חובה להקפיד כל בוקר לפני היציאה לעבודה למרוח מקדם הגנה על העור.

קיימים כמה סוגים של נזקים שבאים כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש:

1.    דיכוי המערכת החיסונית של העור- קרינת השמש פוגעת בתאי מערכת החיסון הקיימים בעור וב-DNA . וכתוצאה מכך יכולת ההגנה של העור מפני זיהומים ותגובות אלרגיות נחלשת, וגם היכולת לבנות תאים פגומים ולכן עולה גם הסיכון ללקות בסרטן העור.  

2.    פיגמנטציה- (כתמים) על העור- כתמים על העור כתוצאה מחשיפה לשמש מעידים על נזק מצטבר של חשיפה לשמש.

3.    כוויות- הכוויות גורמות נזק מיידי לעור עקב חשיפה ממושכת לשמש, ומתבטאת בהופעת אודם על העור.

4.    פריחות ואלרגיות- חלק מהתפרחות  האלרגיות הינן דווקא באזורים החשופים לשמש.

נזקים מאוחרים יותר

5.    הזדקנות מוקדמת של העור על כל נזקיה- הזדקנות מוקדמת זו של העור כוללת: קפלים, קמטים, פיגמנטציה, נימי דם מורחבים, עור גס, שינויים של גידולי עור פרה סרטניים בצוואר, בפנים, בזרועות, ובכל המקומות שהיו חשופים לשמש.

6.    סרטן העור- חשיפה לשמש הינה הגורם המרכזי לסרטני העור מסוג "בזליומה" וסרטן "תאי הקשקש" שני סרטני עור אלה מהווים למעלה מ-50% מכלל מחלות הסרטן.

המלנומה שכיחה פי 10 אצל אוכלוסיה לבנה, מאשר אוכלוסיה כהת עור.

כוויות שמש כואבות בילדות מעלות את שכיחות הופעת המלנומה בגיל מבוגר יותר. 

תכשירי הגנה

תכשיר הגנה משמש צריך לחסום את הקרניים האולטרה סגוליות המגיעות לפני האדמה, גם את קרני ה- UVA וגם את קרני ה- UVB.

כאן בארצנו שטופת השמש מקדם הגנה של תכשיר חסם שמש צריך להיות  30 SPF.

כיצד נגן על עורנו בימות הקיץ?

·        רצוי להימנע משהייה בשמש בין השעות 9:00 בבוקר ל-17:00 אחר הצהריים.

·        סלוני שיזוף ומנורות שיזוף אינם מומלצים, הנזקים המאוחרים של הזדקנות מוקדמת של העור, ופגיעה במערכת החיסונית קיימים גם בסוג זה של שיזוף.

·        מומלץ ללבוש לבוש מלא המכסה ומגן על העור מקרינת השמש.

·        מומלץ לחבוש כובע עם שוליים או מצחייה השומר על חשיפה של עור הפנים לשמש.

·        חשוב להרכיב משקפי שמש שמסננים את הקרינה האולטרה סגולה, בארצנו הקרינה מאד חזקה ועלולה להזיק לעיניים.

·        מומלץ גם עם מקדם הגנה להימנע משהייה מרובה בשמש.

·        יש להישמר מאד מהשמש לאחר טיפולים אסתטיים כגון: פילינג, וטיפולי פנים המכילים חומצות. הזרקת חומרי מילוי, ואחרי ניתוחים פלסטיים.

·        חשוב למרוח קרם הגנה כ-20 דקות לפני היציאה לשמש, ולחזור ולמרוח אותו מידי שעתיים.

·        והחשוב ביותר, לשתות הרבה מים, בכל הזדמנות, הגוף שלנו מאבד הרבה נוזלים כשחם בחוץ, ולא תמיד אנו מרגישים שאנו מזיעים, צריך לשתות גם אם לא מרגישים בצימאון.

לסיכום

כמו בכל נושא בחיים יש לנהוג בחכמה גם בעניין החשיפה לשמש, יש להתרגל לחיים נכונים ובריאים מגיל ילדות.

 אין כל ספק היום, שהגבלת החשיפה לשמש מגיל צעיר מונעת חלק ניכר מהנזקים, החל בקמטים וכתמים שאלו נזקים אסתטיים, וכלה בסרטן העור לסוגיו.

על כן ננהג לפי הכלל: "בשמש היה חכם"!  

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 41 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/55748/נזקי-השמש-לעור

  השאר תגובה למאמר זה

  שי כהן

  טיפול פנים ביתי לעור מבוגר עם כתמי שמש, פגעי הזמן המתבטאים בקמטוטים, קמטים וקמטי הבעה, בעיקר באזור העיניים והפה, הניכרים יותר ויותר מגיל 45 ואילך. נזקי שמש מתבטאים בגוון לא אחיד ובכתמי שמש וכתמי גיל הנפוצים ביותר עם התקדמות הגיל, בעקר בארצות ברוכות שמש כשלנו.

  על ידי: שי כהןl יופי וטיפוח> קוסמטיקהl 15/09/2010 lצפיות: 932

  שיכנעו אתכם בפרסומות לבדוק ה-SPF בקרם ההגנה, ומה עם בדיקת המרכיבים - חלקם הגדול מגן מפני השמש אך לא מפני סרטן העור. בהמשך אביא בפניכם הארומתרפיסטים המוסמכים נוסחאות להכנת תכשירי הגנה מהשמש וכן "תרופות סבתא".....

  על ידי: סוזי גליק-ריטרl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 12/07/2009 lצפיות: 7,468
  רונית שגב

  רוב הנשים נוטות להתמקד בטיפוח עור הפנים, תוך הזנחה של חלקים אחרים בגוף. אזור הצוואר ומטה פחות מעסיק אותנו, אולם למעשה -כמה מסימני הגיל ש"מסגירים" אותנו נמצאים דווקא באזורים אלה... ובפרט אם לא הקפדנו במיוחד להגן עליהם מנזקי השמש

  על ידי: רונית שגבl יופי וטיפוח> קוסמטיקהl 08/06/2007 lצפיות: 20,817
  טליה מור-קוסמטיקאית -מור-ביוטי

  הקיץ הזה נמנעים משיזוף יתר המהווה סכנה בריאותית ומהווה סכנה לעורנו החשוף. איך קרני השמש משפיעות עלינו, אילו נזקים נגרמים לנו משיזוף יתר, איך לשמור על העור שלנו סכנת נזקי השמש!!

  על ידי: טליה מור-קוסמטיקאית -מור-ביוטיl יופי וטיפוח> יופי וטיפוח - כלליl 14/07/2011 lצפיות: 169
  ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'

  חשוב להשתמש בקרם ההגנה במשך כל ימות השנה. רוב האנשים אינם יודעים כי הזדקנות העור קשורה בבסיסה לחשיפה לשמש ללא הגנה. גם חשיפה לקרני שמש שלא בקרינה ישירה, כולל אפילו תאורת חדר, פוגעת בעור ומזרזת את הזדקנותו. הגנה משמש היא האנטי אייג'ינג הטוב ביותר וחשוב להתחיל בה מוקדם ככל האפשר, כדי שתשמש כגורם מניעה בהזדקנות העור.

  על ידי: ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'l יופי וטיפוח> יופי וטיפוח - כלליl 03/04/2010 lצפיות: 3,280

  רובנו לא נולדים מושלמים, אם נוסיף על זה את פגעי הזמן אשר גם הם נותנים את אותותיהם על עורנו, פנינו וגופנו, נבין למה כל כך הרבה אנשים לא מרוצים ממה שהם רואים במראה. המזל הגדול הוא שכיום ניתן למצוא מגוון שיטות, טכניקות ופתרונות אשר ייעודם לתקן את הפגמים הללו ולאפשר לנו ליהנות ממראה צעיר ואטרקטיבי יותר וכחלק מכך, גם מתחושה טובה יותר עם עצמנו.... המשך/י קריאה

  על ידי: גילl בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 12/01/2015 lצפיות: 11

  בליטות קטנות של שומן יכולים לפגוע בדימוי העצמי של מטופלים. כשמדובר במשקעי שומן עקשניים, שאיבת שומן יכולה להיות פתרון טוב.

  על ידי: הילהl בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 15/11/2014 lצפיות: 15
  Natan Weizman Ophir

  המסת שומן cryolipolysis היא טכנולוגיית המסת שומן המבוססת על קירור והקפאת תאי שומן לטמפרטורה אשר גורמת למוות של תאי השומן ללא פגיעה ברקמות הסמוכות (בעור או בשריר).

  על ידי: Natan Weizman Ophirl בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 20/10/2014 lצפיות: 32
  ד"ר אהוד סופר

  טיפול חדשני לשיפור איכות ומראה העור. החזרת לחות לעומקו של העור יוצרת מראה עור בריא, קורן, גמיש ורך. הזרקת חומצה היאלורונית מחזירה לעור את הלחות שאבדה לו ובכך משפרת את מראה העור. מתאים לפנים, ידיים ומחשוף ולכל סוגי העור.

  על ידי: ד"ר אהוד סופרl בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 27/08/2014 lצפיות: 92

  הופעה של כתמים בעור איננה נעימה במיוחד ואף עשויה לפגוע בדימוי העצמי. אחת השיטות להעלים את הפגמים היא באמצעות מכשיר הלייזר.

  על ידי: evel בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 12/08/2014 lצפיות: 22
  Natan Weizman Ophir

  הטיפול החשוב ביותר במקרה של פטרת ציפורניים הינו הטיפול המונע. טיפול מונע הוא שמירה והקפדה על ניקיון כפות הרגליים. בראש ובראשונה יש לשמור על כף רגל יבשה מזיעה. בשביל זה יש לנעול נעליים עם פתחי אוורור, להחליף גרביים ולייבש אותן בתדירות גבוהה.

  על ידי: Natan Weizman Ophirl בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 31/07/2014 lצפיות: 28

  אחת השיטות השכיחות ביותר לטיפול בדליות ורידים היינה שימוש בטכנולוגית לייזר וגלי רדיו. התהליך מתבצע בהרדמה מקומית ולכן מורגש כלל. בתום הטיפול חוזר המטופל לפעילות רגילה שגרתית.

  על ידי: אלעד שניידרl בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 17/07/2014 lצפיות: 26

  שוק האנטי אייג'ינג בכלל טיפולי הבוטקס בפרט התפתח במיוחד בעשרים שנים האחרונות הן מבחינת השימוש בטכניקות מתקדמות והן מבחינת הדרישה בקרב ההמון להיראות צעיר יותר. המאמר עוסק בנתונים סטטיסטיים בנוגע לתופעה עוסק בגורמים לנסיקתה ומונה את הארצות העיקריות שבהן מתפתחת תרבות האנטיאייג'ינג

  על ידי: publictoletl בריאות ורפואה> רפואה אסתטיתl 28/04/2014 lצפיות: 83
  ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'

  אחת השאלות הגדולות בתחום הסרת השיער באור היא האם אכן מדובר בהסרת שיער לצמיתות או שמא השיער ימשיך לצמוח גם לאחר שנסיר אותו?

  על ידי: ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'l יופי וטיפוח> הסרת שיערl 03/04/2010 lצפיות: 1,250
  ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'

  חשוב להשתמש בקרם ההגנה במשך כל ימות השנה. רוב האנשים אינם יודעים כי הזדקנות העור קשורה בבסיסה לחשיפה לשמש ללא הגנה. גם חשיפה לקרני שמש שלא בקרינה ישירה, כולל אפילו תאורת חדר, פוגעת בעור ומזרזת את הזדקנותו. הגנה משמש היא האנטי אייג'ינג הטוב ביותר וחשוב להתחיל בה מוקדם ככל האפשר, כדי שתשמש כגורם מניעה בהזדקנות העור.

  על ידי: ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'l יופי וטיפוח> יופי וטיפוח - כלליl 03/04/2010 lצפיות: 3,280
  ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'

  תקופת המעבר ובוא הקיץ מורגשים היטב באוויר, גם עורנו חש היטב במעבר זה. בקיץ החם שבארצנו אנו חשופים פי כמה לקרני השמש מאשר בחורף, לא רק בגלל שהשמש חמה יותר והקרינה חזקה יותר, אלא גם משום שאנו נמצאים יותר זמן מחוץ לבית, מטיילים, מסתובבים תחת קרני השמש היוקדות.

  על ידי: ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'l יופי וטיפוח> יופי וטיפוח - כלליl 03/04/2010 lצפיות: 155
  ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'

  המזו רולר HIKARI מכוסה מחטים זעירות, אותו מגלגלים על הפנים הלוך ושוב לאחר מריחת קרם הפנים. המחטים מייצרות תעלות הובלה מקרוסקופיות לשכבות העמוקות של העור, ובכך מחדירות את תכשיר הטיפוח לעומק העור ומשפרות את יעילות ההחדרה פי 30 ואף יותר!

  על ידי: ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'l יופי וטיפוח> קוסמטיקהl 25/01/2010 lצפיות: 284
  ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'

  תופעת כתמי הריון הינה פיגמנטציה שגורמת להופעת כתמים חומים על הפנים. כתמי הריון המכונים גם 'מלזמה' הינם כתמים רחבים וסימטריים, המופיעים בעיקר באזור הלחיים, מרכז המצח והאף, כתמים אלה מופיעים בעיקר בזמן הריון או לאחר נטילת גלולות-

  על ידי: ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'l יופי וטיפוח> קוסמטיקהl 04/01/2010 lצפיות: 615
  ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'

  כשם שאיננו יכולים לעצור את ההתבגרות כך לא נוכל למנוע את תופעת ה"אקנה" אולם, מודעות לבעיה, טיפול נכון ותזונה נכונה בתקופת השינויים ההורמונאליים, עשויים להקל משמעותית את הסבל מהתופעה ולמנוע נזקים קוסמטיים ונפשיים בעתיד. מעבר לטיפול בקליניקה יש כללים נכונים גם לטיפול בבית באופן יומיומי, למניעת התרבות החיידק וגירוי העור.

  על ידי: ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'l יופי וטיפוחl 30/12/2009 lצפיות: 491
  ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'

  ממחקרים בתחום האקנה רואים שהגורם לאקנה אינו קשור דווקא להורמונים המופרשים, אלא לרגישות בלוטות החלב להורמונים שבגוף החולה, שזה בעצם מחזק את ההבנה שהאקנה הינו תורשתי

  על ידי: ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'l יופי וטיפוח> אקנהl 29/12/2009 lצפיות: 1,903
  ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'

  מידי יום אני נתקלת בקליניקה בכמה סוגים של אקנה, אני רואה נשים מבולבלות עם מגוון בעיות עור ופצעונים המבקשות הגדרה מדוייקת למצבן, אז הנה לנו סדר בסוגי האקנה, ואני בטוחה שלא הקפתי במאמרי זה את מכלול הסוגים.

  על ידי: ליאורה אושרי מ'דרמה קליניק'l יופי וטיפוח> אקנהl 28/12/2009 lצפיות: 3,258
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast