תרגילים ייחודיים לחיזוק רצפת האגן

פורסם: 25/11/2009 |תגובות: 1 | צפיות: 11,134 | Share

התפיסה ההוליסטית של הגוף בהקשר חיזוק רצפת האגן מחייב את ההתייחסות תחום כשילוב של תרגילים מתחומים שונים. תרגול זה ישולב בתרגילים לחיזוק הגב, להארכת ולהגמשת הפרקים. יכלול את שינוי צורת הנשימה כדי למנוע לחץ תוך בטני וישנה את החשיבה על דרכי כיווץ והרפיה. בין השאר יש צורך אצל נשים רבות לשלב בין תנועת אצבעות הידיים ומיקום הכתפיים ובין אלו למיקומו של האגן, או להבין את הקשר בין היציבה, השליטה בסוגרים, תנועת כפות הרגליים ועוד. כל אלו נותנים לאישה הכרות חדשה עם גופה גם במהלך השיקום של רצפת האגן וגם כקורס למניעה וחיזוק. חלק חשוב בחיזוק רצפת האגן מוקדש ללימוד ההפרדה בין הספינקטרים. זאת משום שההפרדה מסייעת בשינוי הזוית של החזקת האגן.

תרגול וחיזוק רצפת האגן ברוח שיטת פאולה אינו שונה בעיקרו מתרגול כללי של השיטה משום שהוא כולל העזרות בשרירים טבעתיים שונים שמעוררים את יכולת הכיווץ וההרפיה של רצפת האגן מרחוק, באופן שאינו אפשרי כשמפעילים שרירים אלו ישירות. לעניין זה ידועים תרגילים הקשורים בכיווץ עיניים, הרמת השפה העליונה של הפה כלפי האף כאילו ניתן לאחוז עיפרון בינהם לצורך משיכת הגוף כולו כלפי מעלה מניעת נזקים הנובעים מהרמת משקל, ונשימה המשלבת השמעת ש ממושכת בזמן נשיפה בתאום עם כיווץ הספינקטרים. קשרים אלו מוכרים לנשים רבות המתרגלות את שיטת פאולה. הקשרים הפחות מוכרים נוגעים לדרכים שונות של הפעלת אצבעות הידיים הן בכל יד בנפרד והן בשילוב שתי כפות הידיים. התרגילים המוכרים הם הצמדה של האגודלים בכל יד בנפרד אל האצבעות בזמן הכיווץ כדי לסייע לכיווצים המפרידים בין הספינקטרים, וכן לימוד היכולת לעבור מכיווצים של הספינקטר הקדמי לכיווצים של הספינקטר האחורי דרך מעברים בין לחיצת האגודל לאצבע ולאמה ללחיצתו לקמיצה ולזרת. התרגילים הפחות מוכרים קשורים בהפעלת שתי כפות הידיים יחד, בשכיבה על הגב, לאחר שתורגלו כמה מהתרגילים שהוזכרו כאן קודם לכן ניתן לנסות ללחוץ בחוזקה את שתי הידיים זו כלפי זו כאשר הלחץ מכוון בעיקרו אל כריות כפות הידיים, מומלץ ללחוץ ולעזוב ושוב ללחוץ ולעזוב. אם אין כל תחושה מתעוררת באזור הסוגרים הקדמיים ניתן לשלב את הכיווץ הקל באזור עם הלחיצות כדי לשים לב אם הלחיצות מעוררות הרגשה שונה מבחינת אופן הכיווץ. פעילות דומה יכולה להתרחש כאשר לוחצים את קצות אצבעות הידיים בשתיהן אלו כלפי אלו.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/56158/תרגילים-ייחודיים-לחיזוק-רצפת-האגן

  השאר תגובה למאמר זה

  המונח רצפת האגן מתייחס לאזור הנמצא בתחתיתו של האגן. "על" רצפת האגן מונחים כל איברי האגן והבטן שלנו והיא מהווה חלק ממערך שרירי היציבה שלנו ולכן שומרת ביחד עם שרירי הבטן והגב על עמוד השדרה (פעמים רבות לא מקשרים בין כאבי גב וחולשה של שרירי רצפת האגן). כמו כן, לרצפת האגן קשר ישיר לתפקודנו המיני (זקפה ואורגזמה) ולתהליך הלידה.

  על ידי: אודי ביגl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 24/10/2013 lצפיות: 226
  אורלי אורן

  יטת הפילאטיס, הינה שיטת אימון דינאמית, פיזית מאתגרת והוליסטית, בה אנו עובדים ומאמנים את מכלול המערך השרירי ובמירב האספקטים. שרירים קיימים לאורך השלד ומניעים אותו במהלך היום בהתנהלות הפונקציונאלית השונה של היום- יום וכן באיברים הפנימיים, במערכת העיכול, מערכת הדם ועוד. השרירים של האיברים הפנימיים, מתפקדים בשונה משרירי השלד, והאימון שלהם יתנהל בדר'כ בשיטת הביו פידבק. אולם גם שרירים אילו נהנים מאימון וחיזוק במהלך האימון בשיטת הפילאטיס אשר כאמור ידועה בכללותה. בעבודה על חיזוק שרירי הבטן אנו מחזקים ונותנים אספקט שיקומי גם לאיברי הבטן הפנימיים לרבות רצפת האגן וחלקיה השונים.

  על ידי: אורלי אורןl ספורט וכושר גופני> פילאטיסl 16/02/2010 lצפיות: 1,809

  השרירים הטבעתיים פועלים יחד מעצם טבעם, עקב שיבושים שונים סובלות נשים רבות מהחלשות רצפת האגן. חלקן אינן מודעות להחלשות ההדרגתית של רצפת האגן. המאמר מציע תרגילים שחלקם מתאימים לביצוע תוך כדי פעולות אחרות, תרגילים אחרים במאמר דורשים שכיבה. בין התרגילים יש כאלו המסייעים לכאבי גב ולרצפת האגן במשולב. יתרונותיהם של תרגילים בשיטה שהם מסייעים בכמה תחומים במקביל: אורטופדים, גניקולוגים, ראומטים, נשימתיים ובמערכת העיכול. תרגיל כגון" כיווץ הפה כלפי פנים" מיועד להשפיע על חיזוק רצפת האגן, הפה, השלד והגב.

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 14/12/2014
  רפי רזניק

  אם אתם מנסים כבר זמן רב להביא ילדים לעולם ללא הצלחה, כנראה שישנה בעיית פוריות או בעיה רפואית מסוימת אחרת.

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 30/11/2014
  רפי רזניק

  לפרוסקופיה הינו ניתוח המתבצע על-ידי החדרת מצלמה וכלי ניתוח דרך צינורות המוחדרים לחתכים קטנים הנעשים בחלל הבטן, וזאת בכדי לאפשר לרופא המנתח ולצוות המסייע לבצע הליכים כירורגיים בתוך חלל הגוף מבלי לבצע חיתוך רוחבי של הרקמות.

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 23/11/2014
  טיפולי טווינה משה

  המאמר מסביר מהן שחלות פוליציסטיות , תסמינים וגורמים למחלה . כיצד הרפואה הסינית רואה זאת ומטפלת במחלה .

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 25/09/2014 lצפיות: 49
  דולב גילמור

  פיברומיאלגיה היא מחלה קשה הפוגעת באיכות החיים. תוספי תזונה שונים במינונים הנכונים עשויים לעזור, וכמו כן ניתן להקל על הכאבים והתסמינים האחרים באמצעות הטיפול בשדות מגנטיים פועמים.

  על ידי: דולב גילמורl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 19/08/2014 lצפיות: 23
  טיפולי טווינה משה

  המאמר סוקר את שלושת השלבים בגיל המעבר , סימפטומים , פתרונות ברפואה סינית בשילוב דיקור , צמחי מרפא , ותזונה תומכת . בנוסף המאמר נותן לדוגמא מספר צמחי מרפא סינים שניתנים כחלק מפורמולה בגיל המעבר .

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 17/07/2014 lצפיות: 56

  סרטן השד מהווה את סוג הסרטן השכיח ביותר. 1 מכל 8 נשים תחלה בסרטן השד במהלך חייה כאשר הסיבות להופעת המחלה שונות ומגוונות וכוללות בין היתר גיל, נטייה גנטית, חשיפה לגורמים סביבתיים ואורח חיים. יחד עם זאת, סרטן השד בהחלט ניתן לטיפול והתוצאות משביעות רצון במיוחד כאשר גילוי המחלה מתבצע בשלבים המוקדמים שלה. להלן אפשרויות הטיפול בסרטן השד.

  על ידי: נועה שייןl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 17/07/2014 lצפיות: 13
  טיפולי טווינה משה

  המאמר סוקר 2 שיטות טיפול נפוצות IUI ו IVF - הזרעה תוך רחמית וההפריה חוץ גופית , כמו כן שילובו של הדיקור הסיני המאמר מסביר כיצד הדיקור הסיני תורם להעלאת אחוזי ההצלחה ב 2 שיטות הטיפול הנ"ל .

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 14/07/2014 lצפיות: 51

  השרירים הטבעתיים פועלים יחד מעצם טבעם, עקב שיבושים שונים סובלות נשים רבות מהחלשות רצפת האגן. חלקן אינן מודעות להחלשות ההדרגתית של רצפת האגן. המאמר מציע תרגילים שחלקם מתאימים לביצוע תוך כדי פעולות אחרות, תרגילים אחרים במאמר דורשים שכיבה. בין התרגילים יש כאלו המסייעים לכאבי גב ולרצפת האגן במשולב. יתרונותיהם של תרגילים בשיטה שהם מסייעים בכמה תחומים במקביל: אורטופדים, גניקולוגים, ראומטים, נשימתיים ובמערכת העיכול. תרגיל כגון" כיווץ הפה כלפי פנים" מיועד להשפיע על חיזוק רצפת האגן, הפה, השלד והגב.

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 14/12/2014

  המאמר עוסק באופן ההשתלבות של הסיפור המשפחתי של היחיד הכותב בסיפור חייו האישי. מאחר שזהותו של אדם לא יכולה להתעלם מהרקע ומהתנאים שבהם גדל נעשית המשפחתיות והזהות האישית קשורות זו בזו. הכתיבה או הראיון ושכתובו לסיפור על ידי כותב מקצועי מעוררים זכרונות חשובים הקשורים ליחסים משפחתיים. מסיבות אלו מקבלת המשפחה מקום בלתי מבוטל בסיפור חיים אישי.

  על ידי: סמדר נבוl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 30/08/2014 lצפיות: 17

  המאמר מציג סוגי כתיבה עצמית שיכולים להיות בסיס תכני לכתיבת סיפור חיים. אך עדיין אין בהם דרך לארגון המידע באופן סיפורי ומושך. לדוגמה: השימוש ביומן, מכתבים מתקופות רחוקות. וקטעי כתיבה מסדנאות. לפי המאמר רפלקציה היא דרך להעשיר את הכתיבה של אדם על עצמו ואת הבנתו את עצמו ונטיותיו. זאת מאחר שרפלקציה היא מצב מחשבתי המזמן כתיבה שונה באופן מהותי מכל כתיבה .

  על ידי: סמדר נבוl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 09/08/2014 lצפיות: 27

  המאמר מתאר את הסיבות שבגללן כדאי לכל אדם להתפנות כדי לכתוב את סיפור חייו. אמצעי הכתיבה רבים: בעזרת איש מקצוע, באופן עצמאי ובמסגרת סדנה. אלפי המאמר:כתיבת סיפור חיים היא הזדמנות להיזכר בעבר הן בתחום ארועים שחמקו מהזיכרון ומההבנה. והן בתחום החלטות וקונפליקטים. המאמר מתייחס לסיפור חיים כחלק מהעולם המקצועי וממערכת היחסים שכל אדם מנהל עם סביבתו. כמו כן עוסק המאמר בכתיבה כדי להשאיר מסרים ומידע לדור הבא. כתיבת סיפור חיים מאפשרת לכותב להתנהל בעתיד באופן שונה מהתנהלותו בעבר משום שהיא מאפשרת הבנה.

  על ידי: סמדר נבוl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 09/08/2014 lצפיות: 17

  כתיבת סיפור חיים עונה לצרכים רבים כמו: העברת מסרים לדור הבא, עיבוד העתיד בהקשרים מקצועיים, חברתיים, משפחתיים ואישיים או הבנת ואיזון קונפליקטיo. המאמר מציג אמצעי כתיבה של סיפורי חיים, מבדיל בין כתיבה לבד במסגרת סדנאות לבין כתיבה שנעשית על ידי איש מקצוע ומופקת מראיונות ומשווה בינהם. המטרה המרכזית המושגת בסיפור חיים לפי המאמר היא התבוננות מחודשת של אדם על עצמו ועל חייו. הזיכרון לפי מאמר זה הוא חלק מכלי העבודה והוא הולך ומתרחב במהלך הכתיבה. לפי כותבת המאמר השיתוף פותח מידע חשוב לכותב סיפור חיים.

  על ידי: סמדר נבוl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 07/08/2014 lצפיות: 17

  המאמר מציע לכותבי סיפורי חיים ולמספרים דרכי שיתוף פעולה. המאמר כולל תאום ציפיות בדרכים הקשורות לכתיבת סיפור חיים, תאום ציפיות בתחומי היקף העבודה של הכותב, הבנת מערכת היחסים הצפויה למספר, (בהנחה שהכותב מקצועי דיו ומבין את מערכת היחסים הצפויה). כמו כן עוסק המאמר בהתאמה שמוטב למספר לברר בתחילת הבחירה בכותב הסיפור . המידע שנאסף בסדרת ראיונות עם האדם שסיפור חייו נכתב הוא הבסיס לעיבוד סיפור החיים ולכתיבתו. הבנה זו צריכה להשפיע הן על המראיין שכותב את סיפור החיים והן על המרואיין שסיפורו נכתב.

  על ידי: סמדר נבוl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 20/04/2014 lצפיות: 73

  תהליכי כתיבה של סיפור חיים הוא מאמר המציג את אופיו הייחודי של הז'אנר "סיפור חיים". ז'אנר זה משלב בין האישי לכללי משום שהכותבים נוטים להיות אנשים שחוו ארועים מרכזיים בהיסטוריה. סיפורם עלילתי ומעניין יותר מסיפור היסטורי. ההצגה של סיפור חיים כז'אנר כוללת: שלבים בהיזכרות לצורך תיעוד, קישור בין סיפור אישי להיסטוריה, תאור תהליכים בכתיבת סיפור קהילתי, תהליכים המתפתחים מראיונות, חשיבות האמון בין המספר לכותב שהוא איש המקצוע, המרכיבים העלילתיים המעניינים נובעים לרוב מ"סודות", אמון בין מספר לכותב הוא המפתח

  על ידי: סמדר נבוl משפחה וזוגיות> משפחה וזוגיות - כלליl 10/04/2014 lצפיות: 314

  המאמר עוסק ברצף מצבים ברצפת האגן של נשים. הטענה המרכזית של המאמר היא שהנטייה הרווחת בציבור לפעול לחיזוק האזור מטעה. נשים רבות סובלות מפעילות לא מודעת של החזקת יתר ונוקשות באזור. הן זקוקות להרפיה ושחרור כשלב התחלתי בטיפול באזור. הרצף שבו יכולות להיות מוגדרות נשים מחולשה ועד לנוקשות חשוב להבחנה לפני התרגול. שיטת פאולה מאפשרת שילוב בין איתור המיקום של נשים על פני הרצף וטיפול בהן. זאת הן בגלל התרגול שאינו ישיר למקום והן בגלל השפעת השיטה על התנועה הכוללת של הגוף. שיטת פאולה מסייעת להכיר תחושות חדשות

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 03/03/2013 lצפיות: 65

  תגובות על מאמר זה

  0
  אביחי דיין 12/01/2010
  לגב' סמדר נבו: מאמריך מאוד מועילים ואני קורא אותם
  בשקיקה. שאלה: אני מתרגל שיטת פאולה שנתיים
  כשאני מכווץ ומשחרר את הסוגרים באגן זה גורם לי כאבים בברך ימנית. איך להפעיל את הסוגרים בלי
  כאבים בברכים? בתודה רבה מראש על תשובתך
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast