תרגילים ייחודיים לחיזוק רצפת האגן

פורסם: 25/11/2009 |תגובות: 1 | צפיות: 11,066 | Share

התפיסה ההוליסטית של הגוף בהקשר חיזוק רצפת האגן מחייב את ההתייחסות תחום כשילוב של תרגילים מתחומים שונים. תרגול זה ישולב בתרגילים לחיזוק הגב, להארכת ולהגמשת הפרקים. יכלול את שינוי צורת הנשימה כדי למנוע לחץ תוך בטני וישנה את החשיבה על דרכי כיווץ והרפיה. בין השאר יש צורך אצל נשים רבות לשלב בין תנועת אצבעות הידיים ומיקום הכתפיים ובין אלו למיקומו של האגן, או להבין את הקשר בין היציבה, השליטה בסוגרים, תנועת כפות הרגליים ועוד. כל אלו נותנים לאישה הכרות חדשה עם גופה גם במהלך השיקום של רצפת האגן וגם כקורס למניעה וחיזוק. חלק חשוב בחיזוק רצפת האגן מוקדש ללימוד ההפרדה בין הספינקטרים. זאת משום שההפרדה מסייעת בשינוי הזוית של החזקת האגן.

תרגול וחיזוק רצפת האגן ברוח שיטת פאולה אינו שונה בעיקרו מתרגול כללי של השיטה משום שהוא כולל העזרות בשרירים טבעתיים שונים שמעוררים את יכולת הכיווץ וההרפיה של רצפת האגן מרחוק, באופן שאינו אפשרי כשמפעילים שרירים אלו ישירות. לעניין זה ידועים תרגילים הקשורים בכיווץ עיניים, הרמת השפה העליונה של הפה כלפי האף כאילו ניתן לאחוז עיפרון בינהם לצורך משיכת הגוף כולו כלפי מעלה מניעת נזקים הנובעים מהרמת משקל, ונשימה המשלבת השמעת ש ממושכת בזמן נשיפה בתאום עם כיווץ הספינקטרים. קשרים אלו מוכרים לנשים רבות המתרגלות את שיטת פאולה. הקשרים הפחות מוכרים נוגעים לדרכים שונות של הפעלת אצבעות הידיים הן בכל יד בנפרד והן בשילוב שתי כפות הידיים. התרגילים המוכרים הם הצמדה של האגודלים בכל יד בנפרד אל האצבעות בזמן הכיווץ כדי לסייע לכיווצים המפרידים בין הספינקטרים, וכן לימוד היכולת לעבור מכיווצים של הספינקטר הקדמי לכיווצים של הספינקטר האחורי דרך מעברים בין לחיצת האגודל לאצבע ולאמה ללחיצתו לקמיצה ולזרת. התרגילים הפחות מוכרים קשורים בהפעלת שתי כפות הידיים יחד, בשכיבה על הגב, לאחר שתורגלו כמה מהתרגילים שהוזכרו כאן קודם לכן ניתן לנסות ללחוץ בחוזקה את שתי הידיים זו כלפי זו כאשר הלחץ מכוון בעיקרו אל כריות כפות הידיים, מומלץ ללחוץ ולעזוב ושוב ללחוץ ולעזוב. אם אין כל תחושה מתעוררת באזור הסוגרים הקדמיים ניתן לשלב את הכיווץ הקל באזור עם הלחיצות כדי לשים לב אם הלחיצות מעוררות הרגשה שונה מבחינת אופן הכיווץ. פעילות דומה יכולה להתרחש כאשר לוחצים את קצות אצבעות הידיים בשתיהן אלו כלפי אלו.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/56158/תרגילים-ייחודיים-לחיזוק-רצפת-האגן

  השאר תגובה למאמר זה

  המונח רצפת האגן מתייחס לאזור הנמצא בתחתיתו של האגן. "על" רצפת האגן מונחים כל איברי האגן והבטן שלנו והיא מהווה חלק ממערך שרירי היציבה שלנו ולכן שומרת ביחד עם שרירי הבטן והגב על עמוד השדרה (פעמים רבות לא מקשרים בין כאבי גב וחולשה של שרירי רצפת האגן). כמו כן, לרצפת האגן קשר ישיר לתפקודנו המיני (זקפה ואורגזמה) ולתהליך הלידה.

  על ידי: אודי ביגl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 24/10/2013 lצפיות: 57
  אורלי אורן

  יטת הפילאטיס, הינה שיטת אימון דינאמית, פיזית מאתגרת והוליסטית, בה אנו עובדים ומאמנים את מכלול המערך השרירי ובמירב האספקטים. שרירים קיימים לאורך השלד ומניעים אותו במהלך היום בהתנהלות הפונקציונאלית השונה של היום- יום וכן באיברים הפנימיים, במערכת העיכול, מערכת הדם ועוד. השרירים של האיברים הפנימיים, מתפקדים בשונה משרירי השלד, והאימון שלהם יתנהל בדר'כ בשיטת הביו פידבק. אולם גם שרירים אילו נהנים מאימון וחיזוק במהלך האימון בשיטת הפילאטיס אשר כאמור ידועה בכללותה. בעבודה על חיזוק שרירי הבטן אנו מחזקים ונותנים אספקט שיקומי גם לאיברי הבטן הפנימיים לרבות רצפת האגן וחלקיה השונים.

  על ידי: אורלי אורןl ספורט וכושר גופני> פילאטיסl 16/02/2010 lצפיות: 1,723

  כאבי מחזור הם כאבים המופיעים בזמן המחזור החודשי. הכאבים מופיעים בפעימות ומלווים בעוויתות ובהתכווצויות. בדרך כלל הכאבים חדים, אבל אצל חלק מהנשים הם עמומים. מרבית הנשים סובלות מדי פעם מכאבים ומהתכווצויות ברמות חומרה משתנות בימים הראשונים של המחזור החודשי

  על ידי: לירון אדניהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 31/03/2014

  במהלך המחזור החודשי גדלה רירית הרחם (שכבת האנדומטריום) בתוך חלל הרחם על מנת להוות קרקע מזון לעובר המתפתח שמגיע מהחצוצרה. אם לא מתרחש הריון נושרת רירית הרחם דרך צוואר הרחם לתוך הנרתיק, זהו בעצם המחזור.

  על ידי: לירון אדניהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 16/03/2014 lצפיות: 12

  אנדומטריוזיס הוא מצב כרוני בקרב נשים בה מתרחשת גדילה של תאים מחוץ לרחם הדומים לאלה שגדלים ברחם באופן נורמלי. תאים אלה גדלים כמעין רקמות ריריות המצטברות בעיקר בחלל האגן, בשחלות, על הרצועות המתחברות לרחם ומאחורי הרחם.

  על ידי: לירון אדניהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 04/03/2014

  במאמר זה אפרסם לכם סגולות להריון ושמירה מהפלה וכיצד לזכות לזרע של קיימא. סגולות בדוקות!!

  על ידי: שלג תםl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 25/02/2014 lצפיות: 23
  דר בועז וויס

  משמעות המילה אולטרסאונד בתל אביב היא "על-קול". משמעות הדבר היא, גלי גול בתדירות גבוהה, תדירות שהאדם אינו יכול לשמוע. בעלי חיים מסוימים יכולים לשמוע קולות בתדירות של אולטרסאונד, כמו למשל עטלפים, דולפינים, כלבים וכדומה. גלי אולטרסאונד משמשים את בני האדם בתחומים שונים, החל מרפואה, דרך תעשייה ועד להדברה.

  על ידי: דר בועז וויסl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 15/01/2014
  דר בועז וויס

  ההיריון המתפתח עלול לעורר חששות לא מעטים: דאגה לשלום העובר, החששות לקראת הלידה וסיפורי הדודות בטח ובטח שלא עוזרים. האולטרסאונד התלת מימדי לא זאת בלבד שמסוגל לזהות פגמים בהריון המוקדם ומניעתם אלא ליצור עבורכם זיכרון בלתי נשכח של יורש העצר בתהליך התפתחותו הראשוני.

  על ידי: דר בועז וויסl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 15/01/2014

  מצב של הפלות חוזרות מוגדר אצל אישה רק אחרי שלוש הפלות רצופות ואז היא מופנית לצורך בירור סיבת הפלה או אובדן הריון. ישנן לא מעט סיבות בגללן נגרמות הפלות חוזרות, החל ממבנה הרחם לדוגמה- רחם דו קרני ומחיצות, סיבות אימונולוגיות, בעיות גנטיות, קרישיות יתר, בעיות הורמונאליות. כל אלו יכולים ליצור הפלות או אובדן הריון.

  על ידי: קובי זהביl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 14/01/2014 lצפיות: 15

  "חזרתי לרופא, והוא הסביר לי בעדינות אבל באופן שאינו משאיר מקום לשאלות, שאין שום סיכוי שאי פעם אצליח להיכנס להריון במצב כזה. עם FSH מעל ל-20, אף אחד אפילו לא ינסה לעשות לי טיפולים, הוא טען".

  על ידי: מיכל פוני - שיטת אביבהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 08/01/2014 lצפיות: 59

  המאמר עוסק ברצף מצבים ברצפת האגן של נשים. הטענה המרכזית של המאמר היא שהנטייה הרווחת בציבור לפעול לחיזוק האזור מטעה. נשים רבות סובלות מפעילות לא מודעת של החזקת יתר ונוקשות באזור. הן זקוקות להרפיה ושחרור כשלב התחלתי בטיפול באזור. הרצף שבו יכולות להיות מוגדרות נשים מחולשה ועד לנוקשות חשוב להבחנה לפני התרגול. שיטת פאולה מאפשרת שילוב בין איתור המיקום של נשים על פני הרצף וטיפול בהן. זאת הן בגלל התרגול שאינו ישיר למקום והן בגלל השפעת השיטה על התנועה הכוללת של הגוף. שיטת פאולה מסייעת להכיר תחושות חדשות

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 03/03/2013 lצפיות: 39

  שיטת פאולה התפתחה בתחילת היווסדה לרכים אורטופדיים ומוכרת היום לצרכי שליטה בסוגרים ולמוגבלויות הקשורות בשרירים טבעתיים בלבד. מעטה הכרות עם השיטה כדרך לעודד תנועה, לחוש אברים שאנו ממעטים להניע ולעורר בגוף מודעות לקשרים בין חלקיו. המאמר מציד דוגמאות לשרירים שמופעלים לצרכים תפקודיים אך יכולים להיות לעזר הן בתנועה חופשית והן לעידוד החישה העדינה. כמו כן מציג המאמר את חוקיות השיטה. הפעלתם של שרירים טבעתיים הגורמת לתנועה של אברים אחרים. אלו יכולים להיות שרירי הפנים, הנחיריים באף, עפעפיים, לשון. והאצבעות

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 25/02/2013 lצפיות: 47

  שיטת פאולה מעודדת תנועות כיווץ והרפיה בשרירים הטבעתיים לצרכים שונים. לצורך חיזוק רצפת האגן נמצא שהפרדה בין הסוגרים הקדמיים לאחורי משכללת את יכולת הכיווץ בל האזור ומועילה בפתרון פעיות הנובעות מחולשתו. המאמר מציג תרגילים הנעזרים בשילוב תנועת אצבעות וידיים ללימוד ההפרדה בין הסוגרים. אנשים הלומדים את התרגילים מקריאה בלבד יוכלו להעזר בכיווץ הסוגרים במקביל להפעלת האצבעות. מי שמתרגל את השיטה אצל מורים לומד שגופן מפנים את התנועה באופן שלעיתים מספיק להניע את האצבעות או את כפות הידיים כדי להשיג כיווץ חלקי

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 02/02/2013 lצפיות: 68

  תרגילים הינם ברוב השיטות הוראה ברורה לדרך תנועה. שיטת פאולה כוללת כמה קבוצות תרגילים;אחת מהן מכונה "תרגילים סטטיים" עיקרה הנחת הגוף במצב לא שגרתי כדי לאפשר ארגון מחדש של פעולותיו. הארגון המחודש אינו צפוי לא למורה ולא לתלמיד. למרות שקבוצת התרגילים הזו מוגדרת ומוצעת למצבים מוגדרים היא מיועדת לאפשר שינוי כללי ומתמשך בחלוקת המשקל של הגוף, במתח קבוע המרוכז באזור אחד או בצורת הנשימה. על כן לא ניתן להעריך מראש אם נקודת הפתיחה ה"סטטית" תתפתח מתוך עצמה לצורות שונות של תנועה. צורות אלו הן לרוב אישיות.

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 08/07/2011 lצפיות: 120

  פעילות קבוצתית בשיטת פאולה מתאימה לנשים שמעוניינות בטיפול בענין אחד או שניים בגופן. הקבוצה יכולה להיות הומוגנית בהתאמה למטרת התרגול. לדוגמה: הכנה ללידה,חיזוק רצפת האגן והגב, תנועה חופשית. התרגול נעשה על פי תכנון מראש וזמן לשאלות ותגובות המשתתפות. יתרונות התרגול הקבוצתי הם בתנאי המסגרת, המחויבות וההעזרות במתרגלים אחרים מבחינה רגשית מוסיפה. החסרונות הם: התוצאות מופיעות מאוחר יחסית לתרגול יחידני. התרגול בקצב אישי נפגע בחלקו, ההקשר ההוליסטי של התרגול נפגע באופן חלקי. עדין לכל אדם מתאים סגנון אחר.

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 31/01/2011 lצפיות: 153

  במאמרים שונים על שיטת פאולה הוזכר ייחודה בהפעלת שרירים שנחלשו באמצעות שרירים חזקים ובקשרים בין השרירים הטבעתיים לבין עצמם. במאמר זה מוצגים שלבים בטיפול בתנועה חלקית של אחד מצדי השלד או בהנעת יד או רגל מוגבלים. השלבים מבוססים על ניסיון נעשי. כמו כן יכול הקורא המצוי בסגנון התרגול של השיטה להבין את תהליך העבודה במעבר בין הפעלת השרירים הטבעתיים בשכיבה, ישיבה, עמידה ותנועה. הבסיס לקשר בין הגפיים במצבי השיתוק המתוארים הוא פעולת השקעים, שימוש בלשון ליצירת איזון, וחלוקת משקל הגוף דרך תנועות חדשות באגן .

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 23/01/2011 lצפיות: 82

  הלשון מוכרת לרובנו בתפקודי מערכת העיכול והחישה. המאמר מציג אפשרויות לתרגול הלשון באמצעות שיטת פאולה. מטרת התרגילים:להעזר בלשון במצי תנועה, להגיע לאיזון בהעברת משקל הגוף ולקשר עם אזורים לא מוכרים בעזרת תנועת הלשון. המאמר מציע תרגילים, אלו ניתנים ללמידה מתוך המאמר, חשוב לחזור על כל תרגיל פעמים רבות ככל שניתן וכן לנסותו במצבים שונים.

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 15/01/2011 lצפיות: 839

  שיטת פאולה מוכרת לרוב האנשים כאמצעי לפתרון בעיות תפקודיות שונות. מאמר זה מציג פן ידוע פחות שח השיטה שעיקרו השפעת התרגול על נפש האדם. ניתן להבין מתוך מאמר זה כי המתרגל המכוון לעניין רגשי, נפשי וריכוזי יכול להשתמש במקצת מהתרגילים לצורך הנ"ל. התרגילים קלים ללמידה ומעודדים ריכוז מחשבתי וגופני. כמו כן מאפשרים התרגילים קשרים חדשים בין נפש האדם לרוחו באמצעות ההקשבה המתבקשת במהלך התרגול. הבט אחר שח המאמר עוסק בפורקן המתרחש דרך הפיהוק. תרגילים רבים מעודדים פיהוקים ומעמיקים כך את הנשימה ואת סגנונות התנועה

  על ידי: סמדר נבוl רוחניות> מדיטציהl 13/12/2010 lצפיות: 193

  תגובות על מאמר זה

  0
  אביחי דיין 12/01/2010
  לגב' סמדר נבו: מאמריך מאוד מועילים ואני קורא אותם
  בשקיקה. שאלה: אני מתרגל שיטת פאולה שנתיים
  כשאני מכווץ ומשחרר את הסוגרים באגן זה גורם לי כאבים בברך ימנית. איך להפעיל את הסוגרים בלי
  כאבים בברכים? בתודה רבה מראש על תשובתך
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast