חיזוק מערכת החיסון בדרכים טבעיות

פורסם: 02/12/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 27,819 | Share

חיזוק מערכת החיסון

1. סימנים למערכת חיסון חלשה
2. מה מחליש את מערכת החיסון
3. מה מחזק את מע' החיסון
4. שיטות נוספות לחיזוק מערכת החיסון

עם תחילת עונת המעבר והחורף עולה החשיפה לכל מיני וירוסים ושפעות. אבל לא כולנו עוברים את התקופה הזו באותה צורה. חלק לא חולה כלל, חלק חולה פעם-פעמיים וחלק לא קטן לא יוצאים ממחלה אחת וכבר נכנסים למחלה אחרת (נשמע מוכר, לא?). שפעת, צינון, דלקות גרון, סינוסיטיס, שלשולים וכו' תוקפים בעיקר את הילדים שמערכת החיסון שלהם חלשה יותר . אנחנו שולחים את הילד בריא לגן ולא יודעות מתי הוא יידבק בווירוס כלשהו. סביבת הגן והבית ספר מספקת "שפע" של מיקרובים מחוללי מחלות. ברור לכולנו שלהימנע מהמגע עימם לא ניתן. מה שאפשר ואף רצוי מאוד הוא לחזק את הילד כמה שיותר מוקדם.
והשנה, לפי כל התחזיות צפוי לנו חורף עוד יותר קשה מתמיד.
חיזוק מערכות החיסון על פני כל השנה, ובמיוחד בעונות המעבר יכול לתרום ליכולת של הגוף להגן על עצמו מפני חיידקים ווירוסים רבים ומגוונים.
שיקום וחיזוק המערכת החיסונית יכול להיות תהליך איטי, אך תוצאותיו ניכרות. ואם נתחיל בתהליך זה כמה שיותר מוקדם – כך נצליח להגיע לחורף במצב טוב יותר.
הבעיה של יומנו, בין היתר, שכיום התפתחו זני שפעת עמידים שמפילים אנשים מהרגליים למשך שבועות וגורמים לסיבוכים רבים. הפיתרון - חיזוק מע' חיסון בדרכים טבעיות, ללא שימוש בתרופות כימיות שבמרבית המקרים הן רק מחלישות את כל מערכות הגוף.

סימנים למערכת חיסון חלשה

המערכת החיסונית הינה רשת ענקית של תאים, רקמות ואיברים בגוף האדם. מערכת זו מגנה על בן אדם מפני פולשים 'זרים', כמו חיידקים, וירוסים, פרזיטים שונים, דוגמת תולעים ופטריות.
בגוף שלנו בכל זמן נתון נמצאים הרבה מאוד חיידקים, פטריות ופרזיטים שונים, אבל אנחנו לא מודעים לכך. למה? מע' החיסון שלנו לא נותנת להם להרים ראש ולגרום למחלה. וכאשר מע' חיסון נחלשת – הם מתעוררים, תוקפים אותנו וגורמים למחלה.
אבל תפקיד של מע' החיסון לא נגמר בהגנה מפני מחלות ופולשים.
"המערכת החיסונית שלך חלשה..." - רבים שומעים את המשפט הזה ולא מבינים תמיד את משמעותו המלאה. האם זה אומר שאתם כל הזמן חולים ? לא. האם זה אומר שיש לכם תמיד דלקת בגרון ? לא בהכרח. לפעמים שבר או צלקת שלא מתאחים בקלות הם סימן מובהק למערכת חיסונית חלשה.
המערכת החיסונית אחראית על מצבים רבים יום- יומיים שאנו לא נוטים בכלל להעלות בדעתנו. יש אנשים רבים שלא מחלימים ממצבים של פציעות, שברים, או חתכים בגלל מערכת חיסונית ירודה ? חיזוק מערכת החיסון עוזר לאנשים להחלים ממצבים כמו צלקות שלא נרפאות אחרי ניתוח. מדוע יש אנשים הנוטים לפתח אלרגיה בעונות מעבר ואחרים עמידים לרוחות, שלגים ושינויי מזג האוויר ? חוזקה של המערכת החיסונית הוא השורש לתופעות אלו.

אז בשביל לסכם, אלו הסימנים למערכת חיסון חלשה:

 • דלקות ופצעים שלא מחלימים לאורך זמן (דוגמת דלקת חניכיים)
 • אלרגיות למיניהן – אלרגיות למזון, אלרגיות בעונות מעבר, אלרגיות למזון
 • נטייה לחולי – דלקות גרון חוזרות ונשנות, וירוסים רבים במהלך השנה, דלקות שקדים, דלקות אוזניים חוזרות, סינוסיטיס כרוני וכו'
 • מחלות אוטואימוניות כגון טרשת נפוצה
 • תסמונת התשישות הכרונית - פיברומיאלגיה
 • מחלות ריאות למיניהן – אסטמה, ברונכיטיס כרוני, צפצופים
 • פטריות למיניהן – קנדידה, פטריית ציפורניים
 • הרפס. אצל אדם עם מע' חיסון חזקה וירוס זה נמצא במצב רדום ולא מתפרץ, אבל כאשר מע' חיסון נחלשת מסיבה כזו או אחרת – וירוס ההרפס מתעורר, מתרבה ומתפרץ
 • קשיי עיכול, תסמונת המעי הרגיז
 • אפילו התפתחות של סוגי סרטן מסוימים קושרים למע' חיסון כושלת

אז כמו שראינו קודם מע' החיסון אחראית על הרבה מאוד מצבים בתוך גופנו ותפקיד שלנו – לשמור עליה תקינה ומאוזנת ובמקרים שהיא נחלשת – לעזור לה להתרומם ולהמשיך להגן אלינו.

מה מחליש את מערכת החיסון

כאשר נולד תינוק מערכת חיסון שלו עוד לא מכירה אף וירוס והיא עוד לא למדה להתמודד עם אף פולש, ובמילים מקצועיות – לתינוק רך עוד אין נוגדנים. וכאשר אמא מניקה אותו היא למעשה דרך חלב אם מעבירה לו נוגדנים שלה. לכן הנקה היא כל כך חשובה לתינוק הקטן, כדי שבתחילת דרכו יקבל מתנה כזו יפה.
אז מה מחליש מערכת חיסונית שלנו?
יש לא הרבה גורמים שמחלישים אותה וביניהם:

 • תזונה לא נכונה ולא מאוזנת
 • אלרגיות למזונות
 • מצבי לחץ ומתח יום יומיים וחוסר שינה
 • צריכה ממושכת של תרופות
 • זיהום הסביבה
 • חוסר פעילות גופנית

--- תזונה לא נכונה ולא מאוזנת
מצב של חסר ברכיבים תזונתיים נחשב לאחראי לירידה בתפקוד החיסונית של הגוף. לדוגמה חסר בוויטמין C , אבץ, בטא קרוטן, חלבונים איכותיים פוגעים קשות במע' חיסון.
תזונה מודרנית מבוססת ברובה על מזונות מעובדים ותעשייתיים שהוצאו ממנה הרבה דברים החשובים לתפקוד הגוף. תזונה מערבים עתירה סוכר ושומן ודלה ברכיבי תזונה חיוניים ובנוגדי חמצון.

--- אלרגיות למזונות
מה זה למעשה אלרגיה למזונות? זו תגובה של מע' חיסון לסוג אוכל שלא טוב לגוף. זו יכולה להיות תגובה יום יומית, שאומר שמע' חיסון פועלת יום-יום וכך נחלשת מרוב עומס אליה.

--- מצבי לחץ ומתח יום יומיים וחוסר שינה
כאשר אנחנו נמצאים בסטרס או לחץ הגוף מחסל הרבה משאבים חיוניים כדי לשרוד את התקופה וכאשר מצב של סטרס ולחץ נמשך הרבה זמן ואנחנו לא דואגים למלא מצברים בעזרת מנוחה מספקת או הרפיה -  מע' חיסון מתמוטטת ואנחנו נהיה חשופים למחלות שונות.
למה אנחנו חולים אחרי אירועים קשים כמו גירושין, לחץ בעבודה או בלימודים, חוסר שינה קבוע? וזה קורה עם אנשים החזקים ביותר. התשובה - מע' חיסון נחלשה

--- צריכה ממושכת של תרופות
צריכה רבה וממושכת של אנטיביוטיקה, גלולות ותרופות שונות מהווה עומס על הכבד, וכבד חלש מחליש את מע' החיסון. בנוסף, אנטיביוטיקה רבה גורמת לירידה בכמות ואיכות של "החיידקים הטובים" שנמצאים בפלורת המעי. ואז אנחנו מאבדים קו הגנה חשוב שיש לנו בגוף – מערכת עיכול תקינה. בקיבה שלנו יש חומציות מאוד גבוהה שמסוגלת להרוג כמעט כל פולש זר – וירוס, פרזיט, חיידק. והחיידקים הטובים – הם החיילים בצבא של מע' העיכול.
לכן ירידה בכמות או איכות של חיידקים טובים מהווה סיבה נוספת להיחלשות מע' החיסון.

--- זיהום הסביבה
מזהמים סביבתיים כמו: מתכות כבדות, חומרי ריסוס, זיהום אוויר ועישון. אלו חומרים שאינם מוכרים לגוף ועל מערכת החיסון להתמודד איתם. חומרים אלו מחלישים את המערכת ואף מדכאים אותה.

--- חוסר פעילות גופנית
כאשר אדם לא עושה פעילות גופנית אפילו מצומצמת – גופו לא מקבל מספיק חמצן לכל הרקמות, שמשבש את התהליכים המתרחשים בגוף. לאומת זאת פעילות גופנית סדירה ממריצה תפקוד כל תאי הגוף ומע' חיסון בפרט.

מה מחזק את מערכת החיסון

כמו שראינו – יש לא מעט גורמים שמחלישים מערכת החיסון שלנו.
ומה יכול לעזור לנו בחיזוקה של מערכת זו?
בגדול אפשר לסכם שפעילות מע' החיסון מושפעת מתזונה, מצב נפשי, מצב סביבתי ופעילות גופנית.
לכן חיזוק מערכת החיסון צריך לכלול שינוי תזונתי, ניקוי רעלים מהגוף, הפחתת סטרס ושילוב של פעילות גופנית.
נעבור על כל סעיף וסעיף ונראה איך שינויים לא גדולים באורח החיים ובהרגלי שלנו יכולים לגרום לשיפור בריאותנו בכלל ומערכת חיסון בפרט...

--- תזונה נכונה
תזונה נכונה היא אחד הכלים החזקים שמשתמשים ברפואה משלימה לחיזוק מע' החיסון.
מזון אמור לספק לנו חומרי גלם לקיום הגוף, בין היתר – לבניית כדוריות דם לבנות, אנזימים ונוגדנים שונים, שהם החיילים של מע' החיסון שלנו. מחסור ובמיוחד מחסור מתמשך של אחד הרכיבים ישבש איזשהו אלמנט או תהליך שתוביל לכך שמע' חיסון תפסיק להגן עלינו בצורה נכונה ומספקת.
לכן תזונה שלנו ושל ילדנו במיוחד צריכה להיות מאוזנת ונבונה.

--- פעילות גופנית
כדי להבטיח לעצמנו ולילדנו מע' חיסון חזקה ועמידה מפני זיהומים רבים אלינו לא לוותר על פעילות גופנית. לכל גיל ולכל מצב בריאותי אפשר להתאים פעילות גופנית משלו. לפי רמת המאמץ, תדירות ומשך הפעילות. אפילו אם ילד או אדם בוגר אף פעם לא התעסק בפעילות גופנית – כדאי להתחיל. מתחילים מדברים הכי פשוטים ולא משמעותיים, כמו במקום לשבת מול טלוויזיה בשבת – לצאת וללכת עם ילד לגן השעשועים. כדאי לקבוע יום (יומיים, שלוש...) בשבוע ובזמנים קבועים לצאת עם ילד החוצה, לקחת איתכם כדור או אופניים. ולא להיכנע לגשם הראשון, פשוט להתלבש בהתאם ולצאת. תראו שעם הזמן ילדים לבד לא יוותרו לכם על הבילויים האלו. תצאו איתם לחיק הטבע – ליער הקרוב או סתם לחוף הים, גם בסתיו וגם בחורף. אם חשבתם שכאשר ילד לא מסתובב בחוץ – הוא לא יתפוס וירוסים, אתם טועים. ילד שנסגר כל היום בבית (גן, בית ספר) הוא ילד שמע' החיסון שלו לא עמידה.
לא פחות חשוב לדאוג לאוורר חדרים בהם ילדים נמצאים, ללא קשר לשיטת החימום. פתיחת חלון ומעט רוח לא יגרמו לנו לחלות! ריכוז של וירוסים באוויר - כן. אוורור קל יפחית את מספר הווירוסים באותו חלל ויפחית את סיכויי ההידבקות . תתחילו להרגיל ילדים וגם את עצמכן לישון עם חלון פתוח, גם בחורף! פשוט תדאגו לעוד שמיכה טובה וכותונת עבה.

--- שינוי המצב הסביבתי
אמרנו שמזהמים סביבתיים גורמים גם כן להיחלשות ואף לקריסת מע' החיסון. ביניהם מתכות כבדות, חומרי ריסוס, סוגי קרינה שונים, זיהום אוויר ועישון. יש להימנע עד כמה שאפשר מגורמים אלו. אז מה אנחנו יכולים לעשות? קודם כל – להפסיק לעשן או לפחות לא לעשן בסביבת הילדים. אם יש אפשרות אחרת – לא ללכת בסמוך לכבישים עמוסי מכוניות, אלא למצוא דרכים אחרון, אפילו יותר ארוכות (כך גם תוסיפו לכושר הגופני שלכם). תשימו לב איפה אתם עושים את ההליכות שלכם הערב!!! תדאגו שלפחות בחדרי שינה לא יהיו טלפונים ניידים. תורידו את המיקרוגל שלכם ממקום מרכזי במטבח. אל תשתמשו בנייר אלומיניום ובסירי אלומיניום של פעם באופן קבוע.
אם בגלל העבודה שלכם אתם נמצאים בסביבה קרובה למתכות כבדות או לחומרים רעילים אחרים תדאגו פי 2 לתזונה נכונה ואף תשלימו אותה עם נוגדי חמצון (במקרה הצורך תפנו לתזונאי לייעוץ מקצועי).
אם יש לכם אפשרות כלכלים – תוכלו אוכל אורגני.

--- ניקוי רעלים
לכל אדם בוגר, אפילו שהוא מרגיש את עצמו בריא מומלץ מאוד לערוך ניקוי גוף פעם בשנה (בהשגחת איש מקצוע מוסמך כמובן). זה עוזר לנקות את הגוף מכל מיני שאריות שתמיד נשארות לנו בגוף, כמה שלא נשמור על תזונה וסביבה נקייה. ניקוי גוף יאפשר לנו לנצל במלוא העוצמה את כל מערכות הגוף ומע' החיסון בפרט. יש שיטות רבות ומגוונות לניקוי גוף (שימוש בצמחי מרפא לצורך הפעלת כוחות ניקוי עצמי של הגוף ופינוי רעלים, הידרוקולונותרפיה לניקוי של מעי הגס ועוד). לכל אדם ניתן להתאים שיטה שמתאימה לו ספציפית, למצב הבריאותי שלו ולאורח החיים שלו.

--- איזון המצב הנפשי
כיום ידוע שפעילות המערכת החיסונית מושפעת רבות ממצב הנפשי שאנו נמצאים בו. במצב רוח רע, בעת כעס, אירועים קשים, פרידות וכדומה, יש נטייה לחלות ביתר קלות . ובמצב רוח מרומם, התנגדות הגוף למחלות עולה . מערכת העצבים המרכזית מפרישה לגוף חומרים כימיים שמסוגלים "לחזק" או "להחליש " אותו . ידוע כי האנדורפינים (מהחומרים המופרשים כשאנו מאושרים ושבעי רצון) , הנקשרים לתאי מערכת החיסון ומשפרים את פעילותה, והתנגדותה למחלות גוברת. חומר נוסף בשם פניל אתיל אמין, נותן גם הוא הרגשה של התרוממות הרוח. יש הוכחות מדעיות לכך שכשנשברת רוחנו, אנו חולים יותר, ואפשר לומר שאומללות מזמנת מחלות.
ידוע שמצב רוח רע גורם להפרשת עודפי קורטיזון המוכר כאחד החומרים שמדכא את מערכת החיסון .
לכן – תדאגו להיות במצב רוח טוב, לא לכעוס ולא להילחץ.
להחזרת איזון נפשי ורגשי ניתן להיעזר בפרחי באך – שיטת טיפול במצבים רגשיים ומנטליים שונים. גם טיפול ברייקי מאוד יעיל באיזון נפשי ורגשי.

שיטות נוספות לחיזוק מערכת החיסון  

עוד שיטה נפוצה ומאוד יעילה לחיזוק מע' החיסון – שימוש בצמחי מרפא. צמחי מרפא מלווים אותנו אלפי שנים והמחקרים המודרניים רק מגלים דברים שאנושות מכירה כבר מזמן – לצמחי מרפא יש כוח ריפוי אדיר, צריך רק לדעת להשתמש בהם. בטיפולים שלי אני נעזרת הרבה מאוד בצמחי מרפא. יש לי אפשרות להתאים צמחים לדרישות של המטופל ולמצב הבריאותי שלו. ניתן להשתמש לצמחי מרפא בכל מיני צורות - בטיפות, כמוסות או בצורת סירופ או חליטה. ניתן להשתמש מהם לחיזוק מע' החיסון (טיפול מניעתי) או כבר בזמן המחלה (לעזור לגוף לנצח את המחלה כמה שיותר מהר וללא סיבוכים).

ותזכרו – תמיד יש מה לעשות,
מה לשנות לטובה ואיך להשפיע על המצב הקיים.

תפנו לטיפול מונע לחיזוק מערכת החיסון עוד לפני שאתם חולים!!!

דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 2 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/56643/חיזוק-מערכת-החיסון-בדרכים-טבעיות

  השאר תגובה למאמר זה

  תזונה נכונה היא אחד הכלים החזקים שמשתמשים ברפואה משלימה לחיזוק מע' החיסון. מזון אמור לספק לנו חומרי גלם לקיום הגוף, בין היתר – לבניית כדוריות דם לבנות, אנזימים ונוגדנים שונים, שהם החיילים של מע' החיסון שלנו. מחסור ובמיוחד מחסור מתמשך של אחד הרכיבים ישבש איזשהו אלמנט או תהליך שתוביל לכך שמע' חיסון תפסיק להגן עלינו בצורה נכונה ומספקת.

  על ידי: מרינה קוזמנקוl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 08/12/2009 lצפיות: 543
  אלעד שלו

  אנשים רבים נהיים חולים בתקופה של הסתיו והחורף, ונדמה לפעמים שאי אפשר להימנע מכך.. הרפואה הסינית קוראת לנו לטפל בעצמנו גם לפני פרוץ המחלה.

  על ידי: אלעד שלוl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 14/10/2007 lצפיות: 26,348
  שירה דרורי לסטודיו קורן דור

  לפני שהמחלה מגיעה חשוב להקדים תרופה, לחזק את מערכת החיסון על ידי פרופוליס, ויטמין C ודבש עם לימון ועוד טיפים לחיזוק טבעי

  על ידי: שירה דרורי לסטודיו קורן דורl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 13/12/2010 lצפיות: 142
  ד"ר קובי עזרא (Ph.D)

  מחלת הסרטן היא במילים אחרות "המחלה של המאה 20" היא מחלה המעסיקה את האנושות יותר מכל מחלה אחרת. לא חולף שבוע בלי שאמצעי התקשורת ידווחו על מחקרים בתחום ההבנה של תהליכי המחלה ודרכים חדשות לריפויה. יש להלחם עם הסטיגמה המסתתרת מאחורי המילה "סרטן". "סרטן אינה מילה נרדפת למוות , אפשר למנוע אותה ואף לרפא בעזרת מערכת מורכבת ומסועפת של טיפולים. סרטן היא מחלה קשה וממושכת היוצרת במקרים רבים לחץ עצום על החולה ומשפחתו ומגבילה את יכולתו לתפקד כאחד האדם.

  על ידי: ד"ר קובי עזרא (Ph.D)l בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 21/08/2008 lצפיות: 35,488
  שרה מעוז מזרחי

  ידוע כי דיקור סיני עוזר לדברים רבים ולמבוגרים בתחומי הבריאות השונים, אך מה עם ילדנו? איך הדיקור הסיני יכול לעזור בבעיות שונות לתינוקות ולילדים? מה שיטת הטיפול? במה אפשר לטפל? איך הדיקור פועל ובאילו דרכים?

  על ידי: שרה מעוז מזרחיl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/12/2014 lצפיות: 20
  אמיר תייר

  המושג סטרס אולי מוכר לעולם בעשרות השנים האחרונות בלבד, אלא שהמשמעות שלו מוכרת טוב עוד משחר ההיסטוריה, כאשר מאז ומתמיד ידעו מרפאים רבים ברחבי העולם כי זהו אחד הגורמים העיקריים ואם לא החשוב ביותר להיווצרות כל התחלואים באשר הם. בעיקר כיום, בעולם המודרני , בו קצב החיים המהיר יחד עם הדרישה המתמדת להתמדה, שאפתנות ועוד, יוצרים התמודדות מורכבת עם החיים. היתרון הגדולים ביותר של הרפואה הטבעית בהתמודדות עם סטרס הינו תהליך הדרגתי של צמיחה ומודעות אל מול גורמי הסטרס העיקריים, תוך שימוש בעזרים חיצוניים תומכים

  על ידי: אמיר תיירl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 09/08/2008 lצפיות: 21,246
  ורד שומרוני

  במקורות וגם ברפואה ידוע כי שמירה על אורח חיים בריא ומניעת מחלות תלויה בעיקר בשלושה גורמים: הירגעות והימנעות מסטרס, תזונה נכונה ופעילות גופנית. (ישנו מרכיב נוסף=גנטיקה, הבעיה היא שאיננו יודעים מה הגנטיקה שלנו טומנת בחובה, גם גנטיקה שאיננה טובה ניתנת לשינוי ע"י אורח חיים בריא המורכב משלושת הגורמים לעיל). בנוסף, חז"ל נתנו דעתם על חשיבות ארוחת הבוקר בכמה היבטים: משפרת כושר גופני, מונעת כ-80 מיני מחלות התלויות בכיס המרה (שאותן נפרט בהמשך). וכן, לגבי היין אמרו חז"ל-מיעוטו מועיל,ריבויו מזיק.האמנם?

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 21/05/2009 lצפיות: 37,355 lתגובות: 1
  תמר גולן

  החורף כבר כאן... וכך גם האפים הדולפים, השיעולים והממחטות... אז מה עושים? תמר גולן - נטורופתית מוסמכת, עם כל הפרטים...

  על ידי: תמר גולןl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 12/03/2009 lצפיות: 123
  אתי שטוסר

  במאמר זה ניסיתי לאפיין דלקת פרקים ניוונית ולתת גישה ודרכים אחרות לטיפול המחלה, דרך תוספי תזונה, פעילות גופנית, פיזיוטרפיה וטיפולי מגע. מניסיון שלי הטיפולים הללו יעילים ומיטבים עם אנשים הסובלים ממחלה זו.

  על ידי: אתי שטוסרl בריאות ורפואה> תוספי מזוןl 08/07/2009 lצפיות: 3,675

  השלב השני בתהליך הטיפול יהיה אבחון. הרפלקסולוגיה מאפשר מספר רב של כלים על מנת לאבחן את מצבו הפיזי והנפשי, חלקם אפילו אינם דורשים מגע, אלא מסתפקים אפילו במבט על כף הרגל.

  על ידי: אלעד גאוןl בריאות ורפואהl 21/12/2014 lצפיות: 12

  האם עוגיות מלוחות יותר טובה לבעיות סוכר מעוגיות מתוקות? פעם חשבתי כך ולא הבנתי את האשליה

  על ידי: איריס פלגl בריאות ורפואהl 06/12/2014 lצפיות: 13

  כשהגעתי לאנ איי לא האמנתי שכל האנשים האלו היו בסמים ועכשיו נקיים שנים. שפטתי את כולם, את ההתנהגויות, את ההפרעות, התלבושות, הפגנות הבטחון, לא האמנתי באמת שאני יצליח להיות או רוצה להיות חלק מהקבוצה הזאת. למזלי הגעתי הפעם כבר די כנוע, הגעתי עם הדרכה טובה וצמודה שבזכותה לא ויתרתי כמו כל שאר הפעמים.

  על ידי: אמנוןl בריאות ורפואהl 12/10/2014 lצפיות: 16
  לירון לסר

  איך לעבור את הצום בצורה הטובה והקלה ביותר?, כניסה נכונה לצום, מה לאכול בסעודה מפסקת, מהלך הצום, מה לאכול בשבירת הצום.

  על ידי: לירון לסרl בריאות ורפואהl 01/10/2014 lצפיות: 40
  אורטל יצחק - נטורופתית N.D

  בימינו אי אפשר להימנע מרעלים גם אם נרצה להיות הכי בריאים שיש, הם פשוט בכל מקום וכל הזמן ולברוח מהם יהיה קשה. מהם הרעלים? איפה הם נמצאים? מה המעט שכן אפשר לעשות ?

  על ידי: אורטל יצחק - נטורופתית N.Dl בריאות ורפואהl 25/08/2014 lצפיות: 58
  מיקי שחם

  מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע מהעולם: מדענים גידלו תאי עצב מעור. בפריצת דרך משמעותית, מדענים בריטיים יצרו תאי עצב פונקציונליים מתאי עור, מהלך שיכול להאיץ את הפיתוח של תרופות חדשות ברפואה רגנרטיבית מבוססת תאי גזע. תאי העצב שנוצרו הראו את אותם מאפיינים פונקציונליים של תאים בוגרים הנמצאים בגוף. נמסר עוד על ידי מיקי שחם כי חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' הצליחו לזהות דרכים להאיץ את התהליכים התאיים שבאמצעותם תאי עצב אנושיים בוגרים.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואהl 27/06/2014 lצפיות: 34

  הפרעות קשב וריכוז עלולות לפגוע בצורה משמעותית ביותר באיכות החיים של הסובלים מהן. על מנת להתמודד עם התסמינים השונים של ההפרעות ישנה חשיבות לטיפול כוללני ומקיף כשההמלצה הרווחת היום היא לשלב בתוכנית הטיפולים השגרתית גם טיפול רגשי. השילוב מוביל לאפקטיביות מוגברת, לשיפור משמעותי הן בתפקוד האקדמי והן בצד הרגשי חברתי של המטופלים.

  על ידי: צחיl בריאות ורפואהl 19/05/2014 lצפיות: 61

  מאמר העוסק בשירותי אמבולנסים בישראל ומפרט מה מספקים שירותי האמבולנס הפרטי בארץ, למקרה שמתעורר צורך בהם.

  על ידי: אריק כהןl בריאות ורפואהl 11/05/2014 lצפיות: 67

  מה בעצם רע בממתקים וחטיפים הכל כך טעימים לנו ולילדנו? ניסיתם פעם לקרוא את הרכיבים של אותו ממתק או חטיף? אם לא – תנסו, זה ממש משעשע, תגלו שם לא מעט דברים שנראים לא קשורים כלל למזון בני אדם, כמו חומרים מייצבים, חומרים מתחלבים, חומר מונע התגבשות, חומר מונע קצף ועוד ועוד ועוד. ואני כבר לא מדברת על צבעי מאכל, חומרי טעם וריח, חומרים מחזקי טעם, שכולם כבר רגילים שחומרים הללו מהווים חלק בלתי נפרד ממזון מתועש

  על ידי: מרינה קוזמנקוl בריאות ורפואהl 20/12/2009 lצפיות: 719

  תזונה נכונה היא אחד הכלים החזקים שמשתמשים ברפואה משלימה לחיזוק מע' החיסון. מזון אמור לספק לנו חומרי גלם לקיום הגוף, בין היתר – לבניית כדוריות דם לבנות, אנזימים ונוגדנים שונים, שהם החיילים של מע' החיסון שלנו. מחסור ובמיוחד מחסור מתמשך של אחד הרכיבים ישבש איזשהו אלמנט או תהליך שתוביל לכך שמע' חיסון תפסיק להגן עלינו בצורה נכונה ומספקת.

  על ידי: מרינה קוזמנקוl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 08/12/2009 lצפיות: 543
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast