לקרוא אנגלית וגם להבין את מה שקראנו?

פורסם: 11/12/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 2,117 | Share

מבוגרים וילדים מתקשים ונרתעים מלקרוא אנגלית.
הסיבה היא שחסר להם אוצר מילים באנגלית, הם קוראים מילה אחר מילה וכהם נתקלים במילה לא מובנת הם פונים למילון ומחפשים את פירושה. למזלם הרע הם מקבלים עבור כל מילה מספר רב של פירושים, שמבלבלים אותם, והם נוטים להתיאש מהר ולהפסיק לקרוא אנגלית.

ילדים ומבוגרים חושבים שאם יקראו קטע קצר או מאמר קצר בעיתון באנגלית, במקום קריאת ספר באורך מלא יהיה להם הרבה יותר קל.
פה הם טועים בגדול. אם לדוגמא נקרא מספר קטעי קריאה קצרים בני עמוד אחד, שמגיעים בדרך כלל ממחברים שונים, הסגנון של המאמרים יהיה שונה אחד מהשני, ואוצר המילים שבו משתמשים המחברים השונים יהיה שונה,וכך לפני שנוכל להתרגל למילים שאותו מחבר משתמש כבר יגמר המאמר, ונשאר במצב שלא הבנו את הקטע.
יהיו שיגידו מה הבעיה, ניקח מילון, רצוי אלקטרוני ומיד נקבל פירוש ונבין הכל. אך מה לעשות שהמילון מספק פירושים רבים ושונים לאותה מילה, איך נידע איזה פירוש מתאים לאותו משפט? בעיה!

מה נעשה? הדרך שמתאימה הרבה יותר היא לקחת ספר ולא קטע כמו קטע unseen או קטע מעיתון.

מה היתרונות בשיטה זו? הסגנון של הסופר ואוצר המילים שהוא משתמש בספרו זהים וחוזרים על עצמם,כך שאם תהיה לקורא סבלנות ראשונית לקריאת הדפים הראשונים, הוא יתרגל לסופר ולסגנון וכמות המילים הלא מובנות תלך ותפחת ככל שהקורא יתקדם בקריאת הספר.
מה בקשר להוצאת מילים מהמילון בתחילת קריאת הספר? (דרך אגב עליכם לבחור קודם כל ספר בנושא  שאהוב עליכם והקושי שלו לא עובר 20 אחוז מעל רמתכם).


חשוב מאוד לא להגזים בהוצאת מילים מהמילון, להיפך להשתדל ולא להוציא מילים מהמילון, כל זמן שאתם מצליחים להבין את פירוש המילה מההקשר שלה לשאר המילים במשפט.
רק אם נתקלתם מספר פעמים באותה מילה, ולא הצלחתם להבין אותה, חפשו במילון ונסו לקשר בין הפירוש לשאר המשפט, כמו שכתבתי מקודם, לכל מילה אנגלית יש פירושים רבים (הדבר נובע מההיסטוריה של הבריטים והשפה שלהם. בגלל כיבוש אנגליה בידי עמים רבים: קלטים, ברטונים, רומאים, צרפתים, גרמנים, דנים ועוד.

השפה האנגלית קבלה מילים רבות ופירושים רבים מהשפות השונות שהתערבבו עם האנגלית) בנוסף, לאותו פירוש עברי יש מילים רבות באנגלית.
מכאן נובע הקושי הרב בחיפוש במילון אנגלי.

קושי גדול נוסף בקריאת אנגלית, הוא שהילד או המבוגר קוראים בדרך כלל מילה אחר מילה, בשעה שצריך לקרוא משפט אחר משפט, רק בדרך כזאת ניתן להבין את מה שקוראים. המשפטים באנגלית בנויים ברובם, כשמגיעים לתיאורי השם adjectives, מסדר הפוך לעברית, וכשקוראים את כל המשפט בבת אחת מבינים אותו ללא  קושי, לעומת זאת  אם קוראים ומתרגמים במוח מילה מילה, הפירוש יוצא מעוות ובלתי ברור למשל המשפט:
A bowl of strong bitter black Ethiopian coffee
למי שקורא את המשפט כולו בבת אחת מתקבל ספל קפה אתיופי מר ושחור.
מי שקורה מילה מילה ומפרש אותה לחוד מתקבל: קערה של חזק מר שחור אתיופי קפה. ועד שהקורא מפרש לעצמו בראש את כל המילים ונניח שגם לחלק מהמילים הוא מוציא פירוש אחר מזה שאליו התכוון מחבר הספר,הכל נעשה מבולבל בראש הקורא, ומאחר וסופרים בדרך כלל נותנים תיאורים ארוכים של אופי של הדמויות או תיאורי סביבה ונוף, הבלבול הוא מושלם והקורא מתיאש מהר, וחבל, כי ניתן לקרוא באנגלית ספרים נהדרים עם תיאורים נפלאים תוך שימוש במיגוון גדול מאוד של מילים.
לא רק שצריך לקרוא משפט אחר משפט, כל משפט בשלמותו, אלא גם קצב הקריאה חשוב מאוד והענין שיש לקורא בספר.

אסור בשום פנים תוך כדי קריאה, בעיקר לאחר שעברתם את העמודים הראשונים, שבהם הוצאתם מהמילון מילים  מסוימות (אל תנסו ללמוד את אותם מילים בעל פה בשום פנים ואופן !!!), להפסיק את הקריאה כדי למצוא מילים במילון, קראו וקראו בקצב העלילה ואם נתקלתם במילה לא מובנת דלגו עליה והמשיכו לקרוא.

המוח שלכם יקשר בין המשפט המובן והמילה הלא מובנת אם במשפט הראשון או החמישי שתקראו את המילה הלא ברורה בסופו של דבר ימצא המשפט שבתוכו תשתלב המילה ותהפך לברורה.
אני חוזר ואומר אסור להפסיק את הקריאה כדי להוציא מילה מהמילון, סימכו על האינטיליגנציה הטבעית שלכם, שתבינו יותר ויותר את הכתוב ככל שתעמיקו לקרוא את הספר.(הכול בתנאי שלא תקחו ספר שהוא ברמה גבוהה מדי עבורכם, בחרו בספר ברמה גבוהה יותר, כמו שכתבתי מקודם לא יותר מ 20 אחוז רמת קושי מעל רמתכם).

בנוסף רצוי לקרוא יותר מספר אחד מאותו סופר, אתם תראו שהספר הבא מאותו סופר יהיה קל לכם יותר כבר מההתחלה.
אל תרתעו ממספר הדפים של הספר, אין לכך משמעות, אם הספר מרתק ומענין.
לדוגמא הסופר הדרום אפריקני wilbur smith שכותב בעיקר על אפריקה הפראית ועל הסטוריה עתיקה של מצרים, ספריו הם תמיד לפחות 700 עמודים, אך הם גדושים בפעולה ובענין, כך שקוראים את ספריו במהירות ובשקיקה ולא מרגישים שהדפים חולפים במהירות.


תוכלו להוריד את ספריו חינם מאתר project gutenberg ולקרוא אותם בעזרת התוכנה ybook אותה תוכלו להוריד חינם מאתר www.english4u.co.il
כך גם סופרים נוספים וספרים בשטח בו אתם מתענינים ואוהבים.
הכנסו לשני האתרים לע"ל ותוכלו להנות מקריאת ספרים באנגלית ואף להבין אותם.

לסיכום:
קריאת ספרים באנגלית והבנתם אינה קשה, אם מקפידים על הכללים שנאמרו לע"ל:
1. קרא ספר ולא מאמר.
2. בחר ספר רק בנושא אהוב עליך, ואל תתחשב במספר דפיו, כל אורך מתאים.
3. בחר ספר שרמת קושיו לא יותר מ 20 אחוז מעל יכולותיך (אתה תוהה בודאי כיצד אדע מה זה  20 אחוז? ספר שאתה מרגיש שאתה מסוגל להתמודד איתו על אף שישנם מילים מסוימות לא ידועות לך  הוא ספר ברמה עד 20 אחוז מעל יכולותיך)
4. קרא משפט משפט ולא מילה מילה.
5. קרא ברצף את הסיפור ואל תפסיק כדי להוציא מילה מהמילון.
6. השתדל להשתמש כמה שפחות במילון.
7. אל תלמד בעל פה את המילים שהוצאת מהמילון, זהו בזבוז זמן וחסר תועלת, ממילא תשכח את רובן לאחר זמן לא רב, אבל אם תבין אותן תוך קריאת ספרים, הם ישארו במוחך זמן ארוך יותר לאין שיעור.

קריאה נעימה ומובנת.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 5 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/57654/לקרוא-אנגלית-וגם-להבין-את-מה-שקראנו

  השאר תגובה למאמר זה

  החלק של אוצר מילים בעברית ובאנגלית הוא אחד החשובים בבחינה הפסיכומטרית. משקלו מהציון הכולל בפסיכומטרי הוא קרוב ל- 200 נקודות !! באנגלית, עם שליטה גבוהה באוצר מילים אפשר לפתור את כל השאלות. בעברית, יש לפחות 8 שאלות בבחינה המוגדרות כשאלות אוצר מילים טהורות בנוסף לשאלות אלו יש משקל לאוצר מילים גם באנלוגיות, בשאלות שורשים, בהשלמת משפטים ובהבנת הנקרא. הרבה פעמים ניפול בשאלות האלה, אם לא נשלוט באוצר מילים כמו שצריך. גם מי שיש לו אוצר מילים גדול בעברית לא מכיר את רוב המילים ששואלים עליהן בבחינה הפסיכו

  על ידי: עו"ד אהוד צלטנרl חינוך ולימודים> פסיכומטריl 11/03/2008 lצפיות: 10,461

  לימוד אנגלית בית הספר, כך לטענת רבים, מעניק לתלמיד את הכלים הבסיסיים ביותר להתמודדות מול טקסטים קלים יחסית. לדבריהם של מספר מדריכי אנגלית איתם שוחחנו גם רמת 5 יחידות של לימוד אנגלית בבית ספר תיכון אינה מכינה את התלמיד להתמודדות עם החומרים שבהם הוא ייתקל במהלך המסלול האקדמאי. אז מה כן יעזור לו? תתפלאו לדעת מה התשובה.

  על ידי: הדס גורl חינוך ולימודים> שפותl 08/12/2011 lצפיות: 114

  כדי לרכוש אוצר מילים רחב באנגלית צריך להחשף לשפה האנגלית.ישנם מספר דרכים לכך: דרך אחת היא לקרוא ספרים באנגלית. דרך שניה היא לראות סרטים דוברי אנגלית עם או בלי תרגום, דרך שלישית היא לפנות לאתרים שיש בהם חומרים ללימוד אוצר מילים כגון אתר www.english4u.co.il דרך נוספת היא לנסוע לחול לתקופה ניכרת לארץ דוברת אנגלית כמו בריטניה או ארצות הברית.

  על ידי: צבי רוזנבליטl חינוך ולימודים> שפותl 22/10/2009 lצפיות: 18,690

  לימוד אנגלית חינם - כמה סיבות מדוע זה הכי משתלם כל אחד מאיתנו יודע כי לימוד אנגלית זה תהליך שדורש הרבה מאד התמדה וסבלנות, כל אלו לא מעודדים בנו הרבה מוטיבציה לרצות ללמוד אנגלית

  על ידי: פרופסור פזl חינוך ולימודים> שפותl 09/09/2014 lצפיות: 99

  שאלה שכיחה בקרב רבים מן הפונים אליי היא הבאה: מה עדיף ללמוד ערבית ספרותית או ערבית מדוברת? על השאלה הזאת אני משיבה בשאלה משלי: מה ההבדל בין ערבית ספרותית לערבית מדוברת? יודעים? על-כן, קודם שתחליטו איזו מן השפות ללמוד, ספרותית או מדוברת, ואולי בכלל תגלו ששתיהן טובות עבורכם, הנה כמה נקודות שיבהירו את ההבדלים, וכמו-כן עשויות לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה בשבילכם.

  על ידי: רינת קורןl חינוך ולימודים> שפותl 20/08/2014 lצפיות: 84

  אם אתם תלמידים וסטודנטים, שנדרשים ללמוד ערבית, או שהנכם אנשים בוגרים שרוצים לרכוש שפה חדשה ושימושית, הנה שלושה טיפים שעשויים להקל את לימוד השפה הערבית בקרב דוברי עברית.

  על ידי: רינת קורןl חינוך ולימודים> שפותl 23/07/2014 lצפיות: 74

  נדמה כי אנחנו בצומת דרכים אם נרצה לשפר את האנגלית שלנו: האם לקחת קורס באחד המכונים או שקייטנת קיץ בחו"ל היא הפתרון? או בכלל לקחת שיעורים פרטיים? האם לקחת ספר או עיתון ולקרוא סתם כך, או לצפות בסרטים ובסדרות באנגלית (עם כתוביות, בלי כתוביות?)? המאמר הזה נועד בדיוק כדי לעשות לכם סדר.

  על ידי: דניאל ונהl חינוך ולימודים> שפותl 20/04/2014 lצפיות: 499
  אריק רוזני

  כשלומדים אנגלית, חייבים להתמיד וללמוד יום אחר יום - אפילו מאמץ קטן משתלם לטווח הארוך!המכנה המשותף המשותף של כל ה"נכשלים" באנגלית שאני מכיר - הם התחילו לפספס ימים.

  על ידי: אריק רוזניl חינוך ולימודים> שפותl 19/01/2014 lצפיות: 61
  אריק רוזני

  אם המטרה שלך היא "ללמוד אנגלית" - היא כוללנית מדי. בתוך "לימוד אנגלית" קיימים תת תחומים רבים - קריאה, כתיבה, דיבור, הבנת הנשמע וכו'. עליך להגדיר מה בדיוק אתה רוצה להשיג באופן הכי דחוף - ולבנות תכנית שתאפשר לך להשיג את המטרה שלך באנגלית. המאמר הזה יעזור לך לא להתבלבל בדרך.

  על ידי: אריק רוזניl חינוך ולימודים> שפותl 15/01/2014 lצפיות: 94
  אריק רוזני

  כשלומדים דקדוק של אנגלית, יש מספר חוקים שכדאי לזכור. בארץ קיימים הרבה ספרים טובים בנושא של דקדוק אנגלי.יחד עם זאת, קיימים שני סוגים של לימוד של דקדוק אנגלי.

  על ידי: אריק רוזניl חינוך ולימודים> שפותl 12/01/2014 lצפיות: 104
  אריק רוזני

  שלוש טעויות בלימוד אנגלית מדוברת במהלך העיסוק שלי כמאמן אישי שעוזר לאחרים להצליח באנגלית וכמורה פרטי לאנגלית, הבחנתי בשלוש טעיות נפוצות. חשוב לי באופן אישי שתצליח באנגלית, גם אם תהיה תלמיד שלי וגם אם לא - לכן חשוב לי לשתף אותך - זה יחסוך לך הרבה זמן וכסף בלימודי אנגלית.

  על ידי: אריק רוזניl חינוך ולימודים> שפותl 04/01/2014 lצפיות: 101

  הדרך המקובלת ללמד דקדוק אנגלי היא ללמד את החוקים של דקדוק אנגלי, ואחר לתת לתלמיד מספר תרגילים, בדרך כלל משפטים שבהם מופיע הפועל בסוגריים, והתלמיד פותר אותם. בדרך הזו ישנם מספר בעיות: ראשית התלמיד לא קורא את כל המשפט כשהוא פותר את התרגיל. אם הוא יודע שזהו תרגול של זמן בודד הוא פשוט הופך את הפועל לצורה הנכונה לפי כללי זמן זה, מבלי לראות את מילות הזמן ומבלי לשים לב לצורת המשפט וכו. שנית הוא מתכונן למבחן באותה דרך, ובמיוחד כשזהו זמן בודד, בדרך כלל אין לו בעיה לענות נכון. יומיים שלושה אחרי המבחן

  על ידי: צבי רוזנבליטl חינוך ולימודים> שפותl 15/01/2011 lצפיות: 665

  סיפור תרבותה של אתיופיה, השזורה ביהדות. אתוס בין שלמה המלך ומלכת שבא. דגם ארון הברית מצוי בכנסיות באתיופיה. סמלים יהודים, גור אריה יהודה, האריה השואג משבט יהודה, מגן דוד. אקסום נקראת ירושלים השחורה. תרבות יהודי אתיופיה: מאופיינת בטקסים וחיים לפי תקופת בית ראשון,כגון הקרבת קורבנות, בית נידה, בית הטמא. עפר פרה אדומה אשר שימשה לטיהור טומאת המת. כוהנים כמו בבית המקדש, שבת מיוחדת, טקסי חתונה, ולוויה לפי ההלכה הקדומה סיפור הממלכה היהודית בהרי סמיין אשר התקיימה 1300 שנה .

  על ידי: צבי רוזנבליטl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 08/10/2010 lצפיות: 2,566

  אתה מחפש הכנסה נוספת או עבודה נוספת מהבית ואין לך זמן בלתי מוגבל. אתה רוצה שכל שעה שאתה עובד תכניס לך סכום גדול ככל האפשר לשעה. ואתה בודק מה השוק מציע לך. שיווק מהבית – עבודה קשה ומתסכלת. רבים מהאנשים שתפנה אליהם ידחו אותך בתירוצים שונים או בלך ושוב. הרבה פעמים אין לך משכורת בסיס ולכן מה שתשיג תרוויח, אתה עלול לבזבז שעות בטלפון מבלי למכור דבר. לימוד בבית – דבר מקובל , כשהמקצועות המקובלים הם אנגלית ומתמטיקה. אם יש לך ידע מספיק, תוכל ללמד גם אם אינך מורה מוסמך.

  על ידי: צבי רוזנבליטl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 02/10/2010 lצפיות: 110

  אוצר מילים באנגלית חשוב מאוד. דקדוק אנגלי חשוב מאוד, אבל מה הואילו חכמינו אם האיות באנגלית לא נכון, ולא פחות חשוב ההיגוי הנכון של מילים באנגלית. למשל: אם נרצה לכתוב עט באנגלית ונכתוב pan או נבטא אותו באורך לא נכון, יבין הקורא או השומע שהתכוונו למחבת!

  על ידי: צבי רוזנבליטl חינוך ולימודים> שפותl 26/09/2010 lצפיות: 3,486

  כמה פעמים תלמיד מתוסכל מקבל ציונים גרועים במבחן בית ספר באנגלית עקב איות גרוע וכתיבה לא נכונה של מילים באנגלית. כמה פעמים התלמיד מציין בפני הוריו המתוסכלים וחבריו, שלו היה יודע כיצד לאיית מילים בצורה נכונה באנגלית, היה נחסך ממנו ומהוריו התסכול המתמיד. אם כך כיצד לשפר בצורה רצינית את האיות והכתיבה הנכונה באנגלית?

  על ידי: צבי רוזנבליטl חינוך ולימודים> שפותl 20/03/2010 lצפיות: 49,847

  כמה פעמים בא לך הרצון, לאחר שראית מודעה המודיעה על קורס לדיבור אנגלי, להרשם מיד. ועל אף שהאנגלית שלך גרועה ואתה בקושי מגמגם מספר מילים באנגלית בהססנות ובחוסר ביטחון מוחלט, וכולך תקוה שתוך זמן קצר, תדבר אנגלית שוטפת כאילו היתה זו שפת האם שלך.

  על ידי: צבי רוזנבליטl חינוך ולימודים> שפותl 15/01/2010 lצפיות: 6,749

  כדי לרכוש אוצר מילים רחב באנגלית צריך להחשף לשפה האנגלית.ישנם מספר דרכים לכך: דרך אחת היא לקרוא ספרים באנגלית. דרך שניה היא לראות סרטים דוברי אנגלית עם או בלי תרגום, דרך שלישית היא לפנות לאתרים שיש בהם חומרים ללימוד אוצר מילים כגון אתר www.english4u.co.il דרך נוספת היא לנסוע לחול לתקופה ניכרת לארץ דוברת אנגלית כמו בריטניה או ארצות הברית.

  על ידי: צבי רוזנבליטl חינוך ולימודים> שפותl 22/10/2009 lצפיות: 18,690
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast