גינות חדרים פורחים

פורסם: 15/12/2009 | צפיות: 261 | Share

ינתם של ליידי ויטה סאקל-ווסט ובעלה סר הרולד ניקולסון , בסיזינגהרסט שבמחוז קנט באנגליה , מורכבת כולה מחדרים המופרדים על ידי קירות של עצים ושיחים גזומים, בעלי חלונות. אי אפשר לראות את כולה בבת אחת, וכל חדר מזמן הפתעה חדשה של צבע, צורה וריח

ליידי ויטה סאקל-ווסט ובעלה, סר הרולד ניקולסון, לא היו דמויות אנונימיות, אך הם גם לא הוכיחו הישגיםבקנה מידה שמסביר את הפרסום העולמי לו זכתה גינתם. ויטה הייתה סופרת, משוררת ובעלת טור בעיתון "אובזרבר". הרולד היה היסטוריון, דיפלומט ועיתונאי. לבני הזוג היו קשרים הדוקים, רומנטיים לעיתים, עם אנשי ספרות ידועים. שניהם היו בי-סקסואלים, והרומן של ויטה עם הסופרת וירג''יניה וולף זכה בזמנו לפרסום רב. סגנון חייהם יוצא הדופן ונטייתם להתבודד עוררו תמיד עניין, אבל הגינה שהם יצרו בסיזינגהרסט שבמחוז קנט באנגליה מפורסמת בעיקר בזכות עצמה.

חדרי גינה

אנשים תמיד התייחסו לגינתם כאל חדר נוסף של הבית. גם גינה המחולקת לגינות קטנות יותר לא נחשבה לרעיון חדשני ב-0391, השנה בה עברו בני הזוג ושני בניהם להתגורר באחוזה האליזבתנית המכונה "טירת סיזינגהרסט". עם זאת, האופן שבו הם חילקו את האדמה החרבה באותה תקופה לעשר גינות קטנות יותר היה ייחודי. ויטה הייתה זו שהמציאה את המונח, הרווח כיום, "חדרי גינה".

ממש כמו בחדרי הבית, בין חדרי הגינות שבסיזינגהרסט ניצבים קירות מפרידים, אשר קבועים בהם חלונות ודלתות. אלא שבניגוד לחדרי הבית, קירות הגינה בנויים לא רק מלבנים, אלא גם משיחים ומעצים גזומים. חדרי הגינה מחברים בין המבנים השונים שבשטח - בין חדרי השינה והסלון שבקוטג'' הדרומי לחדר האוכל שנמצא בבית הכומר, ובין הספריה לבין חדר העבודה שהיה לוויטה במגדל. מכיוון שוויטה והרולד העדיפו לבלות בגינות את מירב זמנם, לכל חדר גינה הם הקנו אופי ואווירה שונים, וכל חדר כזה שימש לצורך אחר. לדוגמה, ה"חצר העליונה" שימשה להם כחדר כניסה, הגינה הלבנה שימשה כחדר אוכל, גינת הקוטג'' הייתה הסלון של הרולד, ושדירת הלימוניות שימשה כמסדרון וכגלריה.

היסטוריונים וגננים ידועי שם טוענים כיום שסיזינגהרסט מהווה עדות להרמוניה ששררה בין בני הזוג, ואשר התבטאה בשילוב המוצלח בין הגישה הרומנטית של ויטה לפרחים, לבין הגישה הפורמלית ואהבת הצורות הגיאומטריות של הרולד. אחרים טוענים שסיזינגהרסט היא דוגמה אידאלית לסגנון הגינון הרומנטי. כנגד, יש הטוענים שהיא איננה בהכרח הגינה היפה או המקורית ביותר באנגליה. כך או כך, העובדות מראות שכיום הגינה מהווה מוקד לעלייה לרגל של כ-000,002 מבקרים בשנה, אשר מגיעים אליה מכל רחבי העולם.

בנם של בני הזוג, נייג''ל בן ה-28, מתגורר באחוזה גם כיום, אך לאחר מות הוריו בשנות ה-06 הוא העביר את הבעלות עליה לידי ה"נשיונל טרסט", ארגון שאחראי לשימור הבית והגינה, ואשר ויטה והרולד היו חברים בו ובין מקימיו. כיום הנשיונל טרסט מתקשה לעמוד בפני זרם המבקרים עד כדי כך, שהם קבעו כרטיס כניסה מוגבל בזמן, והביעו מורת רוח כאשר שמעו שאנו מתכוונים לערוך כתבה על הגינה, ולתרום עוד יותר לפרסומה. אך מכיוון שהיא נחשבת למודל חיקוי יותר מכל גינה פרטית אחרת בעולם, יצאנו באחד מימי אוגוסט החמים ביותר שידעה אנגליה לבדוק על מה כל הרעש.

מחזה פורח

מהרגע הראשון בו נחו עינינו על האחוזה, מצאנו רמזים למה שצפוי לנו בתוכה. מכל עבר ראינו שערים ודלתות, ששימשו כמסגרות לתמונת נוף. בסמוך לאחוזה, לדוגמה, ניצב מבנה בעל שער פתוח, אשר מיסגר את הנוף הטבעי המקיף את האחוזה - שדות רחבים המשתרעים עד האופק. בכניסה לאחוזה פסענו מתחת למגדל בו נהגה ויטה לכתוב את שיריה וספריה, והגענו לגינה המשמשת כאולם כניסה, ומכונה "מדשאת המגדל". שם השתרעו ערוגות שהיוו מעין אטיוד בסגול. ויטה אהבה ערוגות בעלות קשת צבעים צרה, שיצרה אווירה מוגדרת. את ה"ערוגה הסגולה" היא יצרה בעזרת פרחים בקשת גוונים שכולם נושקים לסגול - מפרחים כחלחלים, דרך הוורודים בעלי הגוון הסגלגל, ועד צבעי הארגמן. את המדשאה הרחבה הקיפו קירות, בהם נחצבו שערים וחלונות שגילו טפח מגינות אחרות, או פשוט מיסגרו כד או פסל. משם יצאנו למסע ארוך של גילוי וחקירה.

חדרי הגינה של סיזינגהרסט הם כמו מחזה בן מערכות שונות. שדרת הלימוניות נמצאת בשיא יופיה במערכה הראשונה, באפריל, כאשר פורחים בה רבבות פרחי פקעות, למרות שעצי הלימוניות עדיין אינם מכוסים בעלים באותו הזמן. ואילו יופיה של גינת השושנים מרהיב במיוחד במערכה השנייה, בחודש יוני, תקופה בה פורחות לזמן קצר השושנים העתיקות, שוויטה אהבה כל כך בשל מרקמן הקטיפתי וניחוחן הכבד. כדי ליצור עניין בחודשי השנה האחרים, היא שילבה בגינת השושנים פרחים אחרים, כמו אירוסים לדוגמה. באותו יום באוגוסט בו ביקרנו, פרחו רק שושנים מעטות, ובכל זאת האווירה הייתה קסומה. במרכז הגינה יש מדשאה עגולה המוקפת בשיחי טקסוס גזומים, אשר מרווחים בהם מובילים לערוגות פורמליות מוקפות בגדר שיחים נמוכה. בתוך הערוגות היה שפע של פרחים בעלי מראה רומנטי.

גינה בלהבות

טיילנו הלאה, דרך מטע עצי האגוז ומטע התפוחים. בגינת הקוטג'' התגלה לעינינו המחזה המרהיב ביותר ללא ספק באותו היום, ושאולי היה הסצינה הרביעית במערכה השלישית: גינת הקוטג'' הייתה בשיא יופיה. לאור השמש היוקדת הגוונים האדומים, הצהובים והכתומים של הפרחים שסבבו את הקוטג'' הדרומי, גרמו לגינה להיראות כאילו היא עולה בלהבות. במאמר שכתבה ויטה לעיתון ה"אובזרבר" היא סיפרה שליד הקוטג'' הדרומי היא ביקשה ליצור גינה ב"גווני השמש השוקעת". גינת הקוטג'' נחשבת לגינה הכי אינטימית בסיזינגהרסט בגלל גודלה, בשל השבילים הצרים שבה, ומשום שבגינה הזו התחיל והסתיים כל יום גינון בסיזינגהרסט.

בקוטג'' הדרומי שכנו חדרי השינה של ויטה והרולד, וחדר העבודה של הרולד. מדי בוקר נהגה ויטה לרדת מחדרה כדי לעבוד בגינה הזאת. הרולד, לעומת זאת, אהב לשבת ולהגות על הכיסא שליד דלת הכניסה לקוטג'', שנמצא שם גם כיום, ונהג לקטוף ממנה פרחים עבור דירתו שבלונדון.

לבן צונן

אחרי הביקור בגינת הקוטג'' הלוהטת, נראתה הגינה הלבנה צוננת במיוחד. הגינה יוצאת הדופן הזו משתרעת סביב המבנה המכונה "בית הכומר", בו שכנו חדרי השינה של בניהם, ניג''ל ובנדיקט. בסככה הצמודה לבית, המוצלת על ידי גפן, נהגו בני המשפחה לאכול את ארוחות הערב שלהם, ומהגינה הזו יצאו ויטה והרולד מדי ערב לטיול ארוך שהוביל אותם לחדרי השינה שלהם בקוטג'' הדרומי. ויטה החליטה ליצור בה גינה, המורכבת כולה מפרחים ועלים בגוונים לבנים וכסופים, מכיוון שבערבי ירח לובן הפרחים מחזיר את אורו ובוהק במיוחד. גינות לבנות היו נדירות באותם ימים, אך היא האמינה שהאווירה בגינה כזו תהיה קסומה, ובאין צבעים אחרים שימשכו את העין יותר, יהיה קל להבחין ביפי הצורה והמרקם של השושנים, הקלמטיס, הקמליות, הלבנדר והליליות הלבנים. בגינה הלבנה מספקים את העניין הוויזואלי הצורות והמרקמים של הפרחים והעלים. כיום הגינה הלבנה משמשת מודל לחיקוי יותר מכל חדר גינה אחר בסיזינגהרסט.

צמחים משכרים

הניחוחות העזים שהפיץ החום הכבד בגינת התבלין היו משכרים. בגינה הקטנה הזו צומחים יותר ה-001 סוגי צמחי תבלין, והיא מהווה את האוסף העשיר ביותר של צמחי התבלין שיש כיום באנגליה בגינה פרטית. יחד עם זאת, למרות שיש בה צמחי תבלין בלבד, היה בה יופי שקט ועניין. לוויטה הייתה תשוקה מיוחדת לצמחי התבלין, ומספרים שחוש הריח שלה היה חד כל כך, עד שהייתה מסוגלת לזהות בעיניים עצומות כל צמח תבלין, אשר עלה ממנו הוגש לאפה.

רצף של אינטימיות

שעה ארוכה שוטטנו מחדר גינה אחד לאחר. למרבית הגינות היו כמה "דלתות" יציאה, שפנו לכיוונים שונים, ולכן נאלצנו בכל פעם לבחור מחדש את מסלול החקירה. הרולד וויטה טענו שהם ביקשו ליצור גינות שיהוו "רצף של אינטימיות". הם רצו גינה שאי אפשר לראות את כולה בבת אחת, חוץ מאשר מראש המגדל. לדבריהם, הם ביקשו ליצור "שילוב של הפתעה וגילוי". ואכן, נראה שזהו סוד קסמה של גינתם. הוא טמון בהבטחות המפוזרות בכל מקום, בשמחות קטנות המזומנות למשוטט בה מעבר לשער הבא, ובקיום ההבטחות בעזרת האווירה השונה שמזמנת כל גינה. מאות אלפי אנשים מבקרים בה שוב ושוב, משום שאולי כולנו, כמו הרולד וויטה, מתענגים על אותו חוש ילדי המאיץ בנו לחקור את מה שמסתתר מן העין.


מאמר זה נלקח מקטגוריית גינותמפורטל עיצוב הבית - עיצוב

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/58098/גינות-חדרים-פורחים

  השאר תגובה למאמר זה

  באיזה צבע כדאי לצבוע דירה קטנה, מה תפקידו של מעצב הפנים ועוד-היכנסו למאמר וקיראו אודות עיצוב פנים במרכז הארץ.

  על ידי: רמי בוכניקl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 13/01/2014 lצפיות: 56

  עיצוב הבית – מי יכול לומר שמילים אלה לא גורמות לו לחלום על הבית המושלם שיעצב לעצמו, אם יתעשר באופן פתאומי?

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell אינטרנט> פיתוח אתריםl 05/11/2008 lצפיות: 439

  עיצוב פנים הוא תחום עיסוק מבוקש בכל רחבי העולם. הביקוש למעצבים מוכשרים במגזר הפרטי ובמגזר העסקי מעודד הרשמה של סטודנטים רבים לבתי ספר של לימודי עיצוב פנים. העוסקים בתחום מגלים סוגים שונים של קורסים בבתי ספר שונים.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 26/06/2012 lצפיות: 49

  רוצים לתת לחדר שלכם מראה אחר? אולי להוסיף לו תחושת מרחב? להפוך אותו מ"קר" ל"חם" או להיפך? עיצוב פנים מציע לכם מגוון שיטות לשינוי חלל החדר, גם מבלי להשקיע הרבה כסף.

  על ידי: Ronil בית וצרכנות> עיצוב פניםl 16/06/2014 lצפיות: 30
  דורון גרינשפן - Yes, Please!

  סטיילנג בבית חשוב לא רק עבור המחמאות שתקבלו מהאורחים שיבואו לבקר אתכם אלא גם להרגשה שלכם כשתבואו הביתה, חשוב שתרגישו בביתכם את החום וההזמנה כי זהו המקום שלכם לנוח, להירגע וליהנות.

  על ידי: דורון גרינשפן - Yes, Please!l בית וצרכנות> עיצוב פניםl 05/12/2010 lצפיות: 96

  מידע אודות לימודי עיצוב פנים בחו"ל

  על ידי: magnetim90l חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 10/05/2009 lצפיות: 125

  לימודי עיצוב פנים - מידע

  על ידי: limodim513l חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 07/05/2009 lצפיות: 36

  חשיבות עיצוב פנים עיצוב פנים הוא אלמנט המשלים לתהליך שיפוצים השקעה בעיצוב פנים מקצועי הוא ההבדל בין בית מושלם לבית יפה, כלומר בית הנוגע בשלמות הרמונית והאנרגיה בו מתפרצת לכול עבר לנוכח השילוב של בחירת מוצרים צורה וצבע.

  על ידי: דודו אמסלםl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 27/07/2009 lצפיות: 2,510

  חדר הרחצה הוא אולי לא החדר הכי חשוב בבית אך אין ספק שיש לו מקום של כבוד. חדר רחצה מעוצב יהפוך כל מקלחת לחוויה מיוחדת במינה.

  על ידי: טליl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 04/05/2014 lצפיות: 58

  עיצוב הבית בזול היא אינה משימה פשוטה כלל ועיקר. עיצוב בית ככלל זו פעולה הכרוכה בלא מעט הוצאות כספיות, בשכירת שירותם של אנשי מקצוע יקרים ו/או ברכישות חומרים וכלים לא זולים. האם כך זה חייב להיות? לא בהכרח.

  על ידי: קידום אתרים - SEO Israell בית וצרכנות> עיצוב פניםl 04/03/2009 lצפיות: 2,184

  האם כדאי לקנות מוצרי אמבטיה באינטרנט? בעולמנו הטכנולוגי, כמעט כל פעולה יכולה להתבצע באמצעות האינטרנט. ניהול חשבון הבנק, שליחת דואר, קניית מוצרים מהסופר ואפילו הזמנות ביטוח מתבצעות כיום בקליק אחד. לכן, רק טבעי שנעבור לבצע גם את הרכישות לבית, בהן גם אביזרי האמבטיה, דרך הרשת. ובכל זאת, הרבה אנשים מרגישים חוסר ביטחון כשהם שוקלים אם לבצע הזמנה דרך האינטרנט. האם משתלם לקנות און-ליין? הייתכן שמסוכן לשלם דרך המחשב? מה יקרה אם לא אהיה מרוצה מן המוצר? חששות אלו מופיעים לעיתים קרובות לפני רכישה מקוונת, אך

  על ידי: ליאורl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 21/03/2015
  ניסים דר

  טיפים איזו צמחיה מלאכותית מומלץ : - במבוקים ועצים מעוצבים - עצי דקלים - צמחיה מלאכותית בצבעים שונים - עצים מיוחדים - עצים - שיחים

  על ידי: ניסים דרl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 16/03/2015 lצפיות: 18

  מדפי מתכת נחשבים לחומר יציב, עמיד וחזק. לא בכדי רוב הלקוחות ובעלי העסקים בוחרים במדפי המתכת במטרה לאפשר פתרונות אחסון נוחים ובטיחותיים לעסק שלהם. בשונה מחומרים אחרים מדפי המתכת לא דורשים תחזוקה שוטפת, הם קלים מאוד לניקוי, קלים להתקנה ומספקים עמידות גבוהה לשנים רבות...

  על ידי: יובל גלעדיl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 12/03/2015

  מטבחים באיכות גבוהה, ישמשו אתכם למספר רב של שנים. מטבחים מעוצבים, הם נוחים לשימוש וגם יפים מאוד. מטבח הוא מקום שבו מבלים מספר רב של שעות במהלך השבוע, ולכן חשוב שיהיה נוח לעבודה ולישיבה.

  על ידי: שלמה פריl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 25/02/2015 lצפיות: 15
  Dafna Reem

  עיצוב הפנים הוא כבר חלק בלתי נפרד מהוויתה של כל דירה. כולם רוצים שהדירה שלהם תהיה ייחודית, יפה ומטופחת ובמקביל, שתהיה קלה לתחזוקה ופרקטית. לכאן נכנס הדשא הסינטטי.

  על ידי: Dafna Reeml בית וצרכנות> עיצוב פניםl 24/02/2015 lצפיות: 18

  חדר השינה הוא אזור הנוחות האולטימטיבי. אין פרטי ואינטימי ממנו. לכן, טבעי ולגיטימי לתכנן אותו באופן שיאפשר לכם להפיקו למצות בו את תחושת החופש המלאה והמושלמת. לשם כך נכון לתכנן אותו כך שייוותר בו מרחב תנועה. ארונות הזזה מאפשרים זאת טוב יותר מאשר ארונות עם דלתות שנפתחות החוצה, אל מתחם החדר.

  על ידי: יותם שוהםl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 15/02/2015 lצפיות: 11

  השקעה בעיצוב המשרד יכולה בסופו של דבר להשתלם ולאפשר לנו ליהנות מתוצאה סופית בדמותה של סביבת עבודה יפה ונעימה, שכיף להעביר בה שעות רבות בכל יום. יחד עם זאת, חשוב לקחת בחשבון כי לא תמיד יהיו ברשותנו הכלים והידע אשר יאפשרו לנו ....

  על ידי: גילl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 20/01/2015

  בשנים האחרונות אנו נתקלים בלקוחות רבים המבולבלים מהדיסאינפורמציה הקיימת בענף בכל הנוגע למקלחונים. מה הגודל המומלץ? איזה עובי זכוכית ? ומה עם מקלחונים העשויים מחומרים אחרים כגון פרספקס? במאמר ננסה לשפוך אור על נקודות אילו ואחרות ולעזור לכם בתכנון המקלחון.

  על ידי: שלומי בן הרושl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 14/01/2015 lצפיות: 21

  ללא ספק מקררים הם מוצרים חיוניים לבית ללא ספק מקררים הם מוצרים חיוניים לבית.

  על ידי: פורטל עיצובl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 15/12/2009 lצפיות: 7,467

  כיריים בתחום כיריים לבית ישנם כיום שלושה סוגי כיריים לבית והם כיריים גז, כיריים חשמליות, כיריים קראמיות וכן כיריים אינדוקציה. כיריים מאפשרות לנו להניח סירים על חריץ מרובע או מלבני שנמצא במרכזו של השיש במטבח עליו הם מוצבים.

  על ידי: פורטל עיצובl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 15/12/2009 lצפיות: 15,861

  מדיחי כלים מדיחי כלים הם מוצר מודרני יעיל ביותר.

  על ידי: פורטל עיצובl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 15/12/2009 lצפיות: 2,329

  צל, כך מסתבר לאחרונה, משתלב היטב במגמה של בניה ירוקה ושמירה על כדור הארץ.

  על ידי: פורטל עיצובl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 15/12/2009 lצפיות: 106

  מוצרים שונים למטבח וביניהם משטחים למטבח באים בצורה של משטחי שיש אחידים או אבן שעליהם עקרת הבית מכינה את ארוחות הבית העיקריות. קיימים משטחים שונים למטבח שעשויים מחומרים שונים כמו למשל משטחים למטבח שהם משטחי גרניט, משטחים למטבח שהם משטחי נירוסטה, וכן משטחים למטבח שהם משטחי קוריאן.

  על ידי: פורטל עיצובl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 15/12/2009 lצפיות: 231

  דו של לואיג''י קולאני בכל: מכוניות, סירות, אופנועים, מגדלים, רכבות, מכשירי טלויזיה, פסנתרים, מצלמות, מכשירי טלויזיה חיפויים ואפילו טפטים.

  על ידי: פורטל עיצובl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 15/12/2009 lצפיות: 751

  הדירה ממוקמת בקומה השנייה של המגדל בנווה צדק, קרוב מספיק כדי לעמוד על המרפסת ולראות את האנשים ברחוב, לשמוע את רעשי העיר, להריח את הריחות ולשמור על קשר עם הסביבה והשכונה.

  על ידי: פורטל עיצובl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 15/12/2009 lצפיות: 32

  וחדרי שינה רחבי ממדים ומפואריםכפי שציפינו מחדרי שינה. אצל בני הכפר, לעומת זאת, הבתים בני שניים-שלושה חדרי שינה לכל היותר, וחדרי שינה קטנים ופונקציונליים.

  על ידי: פורטל עיצובl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 21/07/2009 lצפיות: 1,931
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast