גזים וכאבי בטן - מה עושים?

פורסם: 09/11/2007 |תגובות: 1 | צפיות: 2,056,752 | Share

הקדמה

אנשים רבים אינם מייחסים חשיבות לבעיית גזים מאחר ואלו אינם מפריעים לאורח חייהם. אך ישנם מצבים, בהם גזים בהחלט מהווים מטרד קשה ועשויים להעיד על בעיה שחשוב לטפל בה.  יש מי שסובל מהנפיחות בבטן, מאי הנוחות במערכת העיכול, לעיתים גם מגרפסים לא נעימים המלווים בריח חריף, כאבי הבטן ואי נעימויות מטעמי קולות וריחות למיניהם.

גזים - איך הם נוצרים?

במערכת העיכול מצויים חיידקים אשר גורמים לתסיסה של פחמימות וחומרים נוספים, תוצרי הלוואי של תסיסה זו הם גזים כגון חנקן, מתאן ומימן.

גזים לא חייבים להיווצר הם יכולים פשוט להכנס למערכת העיכול על ידי בליעת אוויר. חלק מהאוויר שנבלע יוצא כגרפסים וחלק נשאר במערכת העיכול ויורד למעי. פירוט בהמשך.

בנוסף, ישנן מחלות ואף מצבים נפשיים המשבשים את תהליך העיכול וגורמות להיווצרות גזים.

סימפטומים, ומתי זה הופך לבעיה?

אין אדם שלא מייצר בגופו ופולט גזים - זו תופעה טבעית לחלוטין. מצב זה הופך לבעיה כאשר כמות הגזים מאוד גדולה, כאשר הם גורמים לכאב, או כאשר קיימת בעיה בריאותית הגורמת להיווצרותם.

אנשים בדרך כלל פונים אליי עם בעיית גזים כאשר קיימת בעיה בריאותית ברקע או כאשר זה הופך למצב של אי נעימות פיזית או חברתית כשפליטת הגזים הופכת להיות חסרת שליטה ובלתי רצונית – בייחוד בחברת אנשים או בעבודה או כאשר התאפקות גורמת לכאבי בטן חזקים כמו סכינים.

קיים הבדל בין גזים המשתחררים בקלות, לבין גזים כלואים הנשארים זמן ממושך במערכת העיכול ויכולים לגרום לכאבים מאוד חזקים ואף ללחץ על הסרעפת וקושי לנשום.

רפואה נטורופתית

הדבר הכי חשוב שצריך לזכור הוא, שבניגוד לרפואה הקונבנציונלית המטפלת במחלות ובעיות, הנטורופתיה מטפלת בבני אדם, ולכן אין באמת טיפול בגזים, אבל יש בהחלט טיפול באנשים הסובלים מגזים. מה שעושה את כל ההבדל.

דבר זה חשוב וקריטי להבנה, מאחר ויכולים להגיע מספר אנשים הסובלים מגזים, וכל אחד יקבל טיפול שונה לחלוטין – טיפול שמותאם באופן אישי. אין אדם הדומה למשנהו במאת האחוזים, אנחנו שונים וכך יהיה גם הטיפול. זאת הייחודיות של ההסתכלות ההוליסטית.

הנטורופתיה לא אוהבת "לכבות שרפות" ולהשתיק או לדכא בעיות, אלא כאמור, לגעת בשורש הבעיה ואביא כאן כמה דוגמאות:

מצב נפשי – לחץ, כעס, שמירת רגשות "בבטן" יכולים בהחלט לגרום לגזים.  צריך לזכור שמערכת העיכול כולה מעוצבבת בהרבה מאוד עצבים, ובמצבי סטרס היא מאוד מושפעת. מצב דחק בקלות יכול לגרום לעיכול מהיר מידי, או לשיבוש בהרמוניית העיכול. במצב כזה הגוף לא מספיק לעכל או מעכל באופן לא שלם את המזון, ויכולים להיווצר גזים. כשכועסים או שומרים רגשות בפנים, עשויה להתפתח עצירות שיכולה אף היא לגרום לגזים – אם זה המצב, נטפל בגזים על ידי טיפול בגורם הנפשי.

אכילת סוכרים – סוכר עשוי לתסוס במערכת העיכול ולגרום לגזים. – במקרה כזה, נרצה לטפל במקור על ידי הוצאת או הפחתת המתוקים מהתפריט, שינוי בהרגלי האכילה, למשל: לא לאכול אבטיח מיד אחרי ארוחה כבדה.


אכילת יתר - כמעט כולם מכירים איך ארוחה גדולה – למשל בליל הסדר, או אחרי צום של כיפור – יכולה לגרום לגזים. הגוף לא מורגל לעכל כל כל הרבה בבת אחת, והעומס על מערכת העיכול  מוביל להיווצרות גזים. המטרה כמובן היא מניעת מצבים כגון אלו, אך אם היה וכבר קרו, הטיפול נעשה על ידי שימוש בצמחי מרפא שעוזרים ומקלים על העיכול ומסייעים להפחתת הגזים.

רגישות, אלרגיה או אי סבילות למזונות  – באי סבילות למזון, קיים פירוק לא שלם או לא טוב של המזון, למשל עקב חוסר אינזימתי במערכת העיכול.  במצב אלרגיה למזון, מדובר בתגובה חיסונית של הגוף כאשר הוא בא במגע עם סוג מזון מסויים.  זה מאוד משתנה מאדם לאדם. אלרגיה היא יחסית נדירה, אי סבילות קיימת הרבה מאוד והיא די נפוצה.

אצל כל אדם זה משתנה, אך ידועים מספר מזונות בעלי פוטנציאל גדול יותר לגרום לגזים, כגון: קטניות: שעועית, גרגירי חומוס, עדשים, סויה, אפונה. 
פירות יבשים: צימוקים, תמרים, משמשים.
ירקות ממשפחת המצליבים: כרוב, ברוקולי, כרובית וכדומה.
וגם: בצל, שום, תירס, תפוחי אדמה, שומשום, ממתיקים מלאכותיים, מוצרי חלב, מזון מטוגן, גלידות ועוד...

אם הבעיה מאוד מפריעה, הטיפול יתמקד בגילוי המזונות ה"בעייתיים" והסרתם לתקופה מסויימת
מהתפריט. לאחר תקופה המוגדרת מראש, מחזירים את אותם מזונות ובודקים את התגובה של הגוף אליהם.

דוגמאות: • אי סבילות ללקטוז – אדם שגופו חסר את האנזים לקטאז שמעכל לקטוז - שהוא סוכר החלב, יכול לסבול, בין היתר, גם מגזים. הטיפול יתמקד בהסרת מוצרי החלב מהתזונה. בדרך כלל זה פותר את הבעיה לחלוטין.


 • צליאק – גזים יכולים להיות סימפטום של חולי צליאק הרגישים לגלוטן (חלבון החיטה) ולכן הטיפול כאן יהיה הרחקת גלוטן מהתפריט.שעות אכילה – אכילה מאוחרת בלילה או בשעות בהן מערכת העיכול אינה בפעילות מלאה, יכולה לגרום לגזים. הטיפול יהיה הכוונה והסברה לאכילה בשעות נוחות יותר למערכת העיכול (מצאתי שנתון זה משתנה בין אנשים שונים).

מחלות מערכת עיכול – גזים יכולים ללוות מחלות כגון 'תסמונת המעי הרגיז', מחלות מעי דלקתיות כגון קרוהן וקוליטיס, בעיות בכיס מרה, היפוכלורידריה (תת חומציות), עצירות וכיוצא בזה.
כאן ההתייחסות שונה והטיפול הנטורופתי הרבה יותר מורכב. מחלות כגון קרוהן , קוליטיס ומעי רגיז מערבות במקרים רבים את המערך הנפשי ויש לתת עליו את הדעת בטיפול ולשלב טיפולים בתחום הגוף-נפש כגון דמיון מודרך ו- EFT.  לקריאה מעמיקה על מחלות אלו : כנסו כאן

שימוש בתרופות – שימוש בתרופות יכול להחמיר מצב גזים אצל אנשים מסויימים. גם נטילת אנטיביוטיקה, הפוגעת בפלורת החיידקים הטובים במעי, עשויה לגרום להופעת גזים.

אכילה לא נכונה – אכילה מהירה ואי לעיסה מספקת, מגדילים את בליעת האוויר שאכן גורם לתופעת גזים או מחמיר אותה. כאן הטיפול הנטורופתי יתמקד בשינוי הרגלים אלו והכוונה נכונה.

לעיסת מסטיקים - הכנסת ובליעת אוויר למערכת העיכול.

משקאות מוגזים – אם אדם מרבה לשתות מוגז, הדבר הראשון שהייתי עושה הוא לנסות להפחית את הכמויות או לעבור למים בלבד. כמו לעיסת מסטיק, שתיית מוגז מכניסה אף היא אוויר למערכת העיכול.

עישון – ישנה סברה שאנשים מעשנים סובלים יותר מגזים. איני יכולה לומר בוודאות עד כמה זה נכון, ואיני יכולה להחליט עבור אדם להפסיק לעשן, אך כן הייתי ממליצה על עריכת ניסיון המנעות מעישון לתקופה מסויימת, ולו רק בכדי לבדוק את ההשפעה של פעולה זו על מערכת העיכול. אם יש שינוי במצב הגזים, סביר שהגורם הוא העישון וההחלטה מה לעשות תישאר בידיו של המעשן.

זיהומים פטרייתיים או טפילים במעי - מצב כגון קנדידה מפושטת, תולעי מעיים וטפילים, יכול להתבטא, בין היתר, בגזים.

קיימים גורמים נוספים שעשויים לגרום לגזים, זכרו: אם גזים מפריעים לכם ולאורח חייכם, הטיפול האמתי יהיה טיפול בגורם להם.

צמחי מרפא

פורמולת צמחים ייחודית נרקחת לכל אדם באופן אישי לפי מצבו ולפי גורם הגזים. פורמולה כזו יכולה לכלול, בין היתר, את הצמחים:

Foeniculum vulgare
Taraxacum radix
Matricaria recutita
Zingiber

פעילות הצמחים היא קרמינטיבית (סופחת גזים ומרפה), תומכת בכבד ומסייעת להפרשה טובה יותר של מלחי מרה לצורך עיכול תקין. במקרים בהם הגורם לגזים הוא מחלת מעי דלקתית כגון קרוהן או קוליטיס או מעי רגיז, יתווספו צמחי מרפא לאיזון תנועתיות המעי, הרגעה של מערכת העיכול ובעלי פעילות אנטי דלקתית במערכת העיכול.

טיפים חשובים

אחת העצות שאני אוהבת לתת היא עיסוי בטן בכיוון השעון, או בצורת סימן שאלה מאזור הקיבה כלפי מטה. ניתן להשתמש בשמנים ארומטיים תוך כדי העיסוי להרגעת כאב בטן או גזים כלואים כדי לסייע להם להשתחרר.

טיפ נוסף, שכיבה על הבטן כאשר מתחת לבטן מונחת כרית. באופן הזה, מופעל לחץ על הבטן ומסייע לשחרור גזים.

תרופת סבתא ידועה היא מריחת ערק על הבטן ושתיית תה שומר.

ישנם חומרים בטבע בעלי תכונה קרמינטיבית (סופחת גזים), הקימל הוא אחד מהם. מאחר והטעם והריח שלו מאוד דומיננטי, רבים מעדיפים לקחת אותו בצורה מרוכזת לחוד כדי לא לפגוע בטעמו של האוכל.

תרופות טבעיות לבעיות גזים, המצויות לרוב בבתי טבע ובתי מרקחת, יכולות להקל באופן משמעותי, אך לפני שאתם מנסים לטפל בגזים, שאלו את עצמכם מהו מקורם.

גזים - עזרה ראשונה - לחצו כאן

~ קבלו את "המדריך השלם לחורף" מאת איה הוד  בחינם!!!  לחצו כאן ~

 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 190 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/5873/גזים-וכאבי-בטן-מה-עושים

  השאר תגובה למאמר זה

  איה הוד

  במשך השנים, הגיעו אליי אנשים עם בעיית בריאות כלשהי שאינה קשורה במשקל ועם התקדמות הטיפול, הם חזרו ודיווחו על התרופפות הבגדים על גופם וירידה במשקל. התופעה הזאת חזרה על עצמה שוב ושוב ולכן, השאלה הראשונה שעלתה בי היתה - מה הנטורופתיה עושה שונה מדרכים אחרות לירידה במשקל? התשובה היתה מונחת לנגד עיני....

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 17/05/2007 lצפיות: 13,431
  איה הוד

  חסר לכם ברזל? - חכו לפני שאתם רצים לתוספים! יש דרכים נוספות, טבעיות יותר ואף יעילות יותר להעלות את רמות הברזל בגוף, למלא את המאגרים ולשמור על המצב הקיים.

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 27/05/2007 lצפיות: 286,896 lתגובות: 2
  איה הוד

  מערכת העיכול היא אחת המערכות הרגישות ביותר בגוף, ונמנית בין המערכות שגם עובדות הכי קשה. אחוז מאוד גבוה מהאוכלוסייה סובל מבעיית עיכול כזו או אחרת - מה הטיפול הנטורופתי מציע?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 30/12/2007 lצפיות: 4,223
  איה הוד

  כאבי בטן? צרבות? חוסר תיאבון? אולי יש לכם אולקוס? חיידק הליקובקטר פילורי? מאמר מקיף על אולקוס, הגורמים לו, הסימפטומים, הטיפולים והקונבנציונליים ותופעות הלוואי והטיפול הטבעי - עוזר או לא עוזר?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 03/03/2008 lצפיות: 102,997
  איה הוד

  ניסיתם טיפול טבעי וזה לא עבד? מוכנים לשאול את עצמכם שאלות ולברר פרטים לעומק? מה הן הסיבות לאי הצלחת טיפול טבעי?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 03/04/2008 lצפיות: 4,368
  איה הוד

  תאמינו או לא, זה לא מתחיל ולא נגמר בתולעים במעיים... אילו מזהמים נוספים יכולים לחיות בתוכנו ועל חשבוננו ולגרום לנזק? מה הן התופעות והסימפטומים שעשויים לחוות כאשר יש מזהמים במעיים? מה הטיפול הקונבנציונלי מציע והאם יש טיפול טבעי?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 01/07/2008 lצפיות: 162,749
  איה הוד

  כמעט כל אישה מכירה את התופעה הצורבת, המגרדת, המציקה ולעיתים גם כואבת בנרתיק. אתן מורחות את המשחה וזה נעלם בדיוק עד לפעם הבאה. אם הגעתן לשלב בו התחלתן לחפש פתרונות אחרים או מענה טבעי, הגעתן למקום הנכון. במאמר זה ברצוני להתייחס לאחת הבעיות הפופולריות ביותר בקרב נשים. תוכלו למצוא כאן מידע בדבר מהי פטרייה וגינלית, מהם הסימפטומים, עד כמה היא נפוצה, מהם הגורמים, איך מאבחנים אותה, איך זה מתחיל, מה הטיפול הקונבנציונלי המוצע כיום והאם יש לנטורופתיה ולרפואה המשלימה מה להציע....

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 07/04/2007 lצפיות: 112,825

  הומאופטיה היא שיטת ריפוי בת 260 שנה שהומצאה על ידי רופא גרמני בשם ד"ר האנמן, אשר היה מאוכזב מתוצאות הטיפול המסורתיות באותה תקופה (דיאטות הרעבה לחולי נפש כדי להוציא את ה"דיבוק", ניקוז דם למחלות חם כדי שהחום "יצא", אמבטיות כספית למחלת הסיפיליס ועוד...) ההומאופטיה היא שיטת ריפוי המעודדת את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף לרפא את עצמו. אין צורך בתרופות על בסיס כימיקליים מלאכותיים בעלי תופעות לוואי. התרופות ההומיאופתיות מבוססות על חומרים טבעיים בלבד.

  על ידי: אורי ארןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 21/03/2015

  מי לא היה חולה בעבר ואולי גם בהווה. ובטוח מאמין כי בעתיד גם יהיה חולה. האם אכן? הרפואה הקונבנציונאלית יודעת לתת היום הרבה מאוד תרופות למחלות קימות. וכל הזמן אנו שומעים על תרופת חדשות שהומצאו. אך האם אנו אמורים באמת להגיע למצבים אלה. האם אנו לא יכולים להימנע ממחלות. במיוחד ממחלות כרוניות אשר להן צריך לקחת תרופות באופן קבוע. האם ניתן להימנע מתהליך זה ולעשות טיפולים משפרי חיים טיפולים למניעת המחלה או טיפולים להחמרת המצב.

  על ידי: דבורה אלמקייסl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 08/01/2015 lצפיות: 13

  לחץ הוא מצב הקיים אצלנו אשר נועד להגן עלינו מפני מצבים קיצוניים. כאשר הלחץ ברמה סבירה הוא שומר ומגן עלינו. stress ברמה סבירה משאיר אותנו דרוכים וערניים לסובב אותנו לדברים שקורים ומתרחשים סביבנו. ועוזר לנו להיזהר להישמר ולהתמודד עם החיים.

  על ידי: דבורה אלמקייסl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 08/01/2015

  האם אנו יכולים להחליט על הגורל שלנו או שגורלנו קיים ואנו צריכים לחיות את החיים "זה מה יש"!!! במאמר זה נבדוק את היכולת שלנו לבחירה והחלטה על גורלנו ועל השפעות הסביבה באיכות חיינו.

  על ידי: דבורה אלמקייסl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 08/01/2015 lצפיות: 12

  התרבות המערבית וגם הרפואה הקונבנציונאלית מושתתות על הנחת היסוד שהגוף והנפש הינם נפרדים. האם הנחה זו אכן נכונה? הרי כולנו יכולים בקלות להיזכר בחוויה בה הגוף והנפש הגיבו זה לזה. למשל, מה קורה לכם כשאתם בסטרס? הרי זהו מצב "נפשי": תערובת של רגשות חרדה, רוגז ועוד, וגם של מחשבות מטרידות: "אני חייב להספיק...". אך זהו גם מצב גופני: לחץ הדם עולה, יש עייפות וכאבי ראש, וגם מערכת החיסון מושפעת לרעה. במאמר זה אסרוק את יחסי הגומלין בין הגוף והנפש, ואת האופנים שבהם הם באים לידי ביטוי.

  על ידי: עמנואל פפר נייברגרl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 04/01/2015

  כאבי ראש נחשבים לתלונה הפופולרית ביותר בתחום הכאבים. כמעט כל אחד חווה בחייו לפחות פעם אחת כאב מסוג זה. הכאב יכול להגיע בכל גיל, כולל בקרב ילדים והוא יכול להופיע כחלק ממחלה כמו למשל במחלות חום או להופיע בנפרד כסימפטום יחיד.

  על ידי: אבנר כהןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 29/12/2014 lצפיות: 32
  אלכס אדמון

  תגליות מדעיות עדכניות מלמדות על חיים בים המלח הנקרא בלועזית ים המוות. האם יש קשר בין החיים בים המלח והתכונות הרפואיות המדהימות שלו, ואיך ניתן לנצל אותם לטובת בריאותנו? התשובות במאמר!

  על ידי: אלכס אדמוןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 17/12/2014 lצפיות: 24

  אורח החיים כיום הוא הישגי ותובעני. צריך לתמרן בין משפחה וקריירה, לאזן בין החשק לביס מתוק לבין השאיפה לגוף חטוב. אנו מנסים להשיג את הכל ומהר, להספיק הכל בצורה מושלמת. למרות הרצון הטוב ,לעתים קרובות אנחנו מוצאים את עצמנו מותשים, חרדים ומוצפים, רחוק-רחוק בתחתית סדר העדיפויות שלנו, משוועים לאיזון. אתם יכולים לשנות את המצב! קיים קשר הדוק בין גוף ונפש, וניתן להשפיע על אחד מהם וכך גם על השני. אשתף בכמה טיפים פשוטים וקלים ליישום, שיעזרו לכם להרגיש מאוזנים יותר וקשובים לגופכם, לנפשכם ולקשר ביניהם.

  על ידי: עמנואל פפר נייברגרl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 15/12/2014 lצפיות: 30
  איה הוד

  נסו לדמיין איך יהיה להרגיש קליל יותר, בלי העייפות הנוראית שמלווה אתכם, בלי מכאובים שונים ומשונים (אי נוחות בבטן? כאבי ראש?). נסו להרגיש איך זה יהיה שהמחשבות פתאום מתבהרות והחיבור לגוף הוא טוטאלי, הכול עובד כמו שצריך בהרמוניה ובקצב הנכון.

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואהl 02/12/2009 lצפיות: 971
  איה הוד

  טכניקת אי.אפ.טי (Emotional Freedom Technique) תפסה בשנה האחרונה תאוצה רצינית בקרב הציבור ובקרב מטפלים רבים ובצדק. על השיטה, איך זה עובד, כמה סיפורים אישיים ועל הסדנה תוכלו לקרוא במאמר זה.

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 02/07/2008 lצפיות: 12,399
  איה הוד

  תאמינו או לא, זה לא מתחיל ולא נגמר בתולעים במעיים... אילו מזהמים נוספים יכולים לחיות בתוכנו ועל חשבוננו ולגרום לנזק? מה הן התופעות והסימפטומים שעשויים לחוות כאשר יש מזהמים במעיים? מה הטיפול הקונבנציונלי מציע והאם יש טיפול טבעי?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 01/07/2008 lצפיות: 162,749
  איה הוד

  ניסיתם טיפול טבעי וזה לא עבד? מוכנים לשאול את עצמכם שאלות ולברר פרטים לעומק? מה הן הסיבות לאי הצלחת טיפול טבעי?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 03/04/2008 lצפיות: 4,368
  איה הוד

  כאבי בטן? צרבות? חוסר תיאבון? אולי יש לכם אולקוס? חיידק הליקובקטר פילורי? מאמר מקיף על אולקוס, הגורמים לו, הסימפטומים, הטיפולים והקונבנציונליים ותופעות הלוואי והטיפול הטבעי - עוזר או לא עוזר?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 03/03/2008 lצפיות: 102,997
  איה הוד

  מערכת העיכול היא אחת המערכות הרגישות ביותר בגוף, ונמנית בין המערכות שגם עובדות הכי קשה. אחוז מאוד גבוה מהאוכלוסייה סובל מבעיית עיכול כזו או אחרת - מה הטיפול הנטורופתי מציע?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 30/12/2007 lצפיות: 4,223
  איה הוד

  מה זה בכלל טחורים? האם זה תמיד כואב? עד כמה הם באמת נפוצים? איך אפשר לדעת שיש טחורים? הריון וטחורים, אילו סוגי טחורים קיימים? מה הסימפטומים ומה הם הגורמים? איך מטפלים ברפואה הקונבנציונלית? והכי חשוב, ובשביל זה אנחנו כאן: הטיפול הטבעי - עוזר או לא עוזר? איזה צמחים חשוב לקחת בחשבון?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 01/09/2007 lצפיות: 787,019 lתגובות: 12
  איה הוד

  מי שלא חווה מעולם בעיות שינה, לא יכול להבין איזה סבל עוברים במצב הזה ואיך זה משפיע על מצב הרוח, אורח החיים והגוף הפיזי...

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 16/07/2007 lצפיות: 82,171 lתגובות: 1

  תגובות על מאמר זה

  2
  חנה ויפי 21/12/2008
  למיה שלום קראתי את המאמר בעיון,והתרשמתי מאוד.את הצגת סיבות רבות ומגובנות.דבר שהסובל.ימצא בו את הסיבה המאפיינת את סיבלו בזה אני מודה לך בכבוד חנה.
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast