הסבת אקדמאים להוראה – משב רוח מרענן בחינוך

פורסם: 30/12/2009 | צפיות: 465 | Share

מחקרים עדכניים מלמדים כי שיעור גדול של אקדמאים, במיוחד בוגרי מדעי הרוח והחברה, אינם עוסקים במשלחי יד המצרכים השכלה אקדמית. יחד עם זה אנו מתבשרים חדשות לבקרים על מצבו הרע של החינוך בישראל. והאמת היא שמספיק לגלוש ב-YouTube ולהציץ בסרטונים שבני נוער העלו לאתר הזה כדי להבין שמשהו רע קורה פה. אבל משתי התופעות שציינתי לעיל יכול לצמוח גם דבר טוב. מערכת החינוך צמאה לרוח רעננה למורים משכילים חדורי מוטיבציה, ואילו האקדמאים שאינם עוסקים במקצוע שלמדו חשים תסכול וחוסר מיצוי עצמי. תהליך של הסבת אקדמאים להוראה הוא דרך ראויה לשיפור המצב, החברה ומערכת החינוך.

מהו מסלול הכשרת אקדמאים להוראה?
תוכניות אלה מתקיימות במכללות להכשרת מורים (כדוגמת המכללה האקדמית בית ברל) והן מאפשרת לבעלי תעודה אקדמית לרכוש מקצוע מעשי שיאפשר להם למצות את כישוריהם. יש מסלולים המתאימים גם למורים שרוצים להרחיב או לשנות את תחום ההוראה שלהם.

תוכניות הסבת אקדמאים להוראה מתפרשות בדרך כלל על פני שניים או שלושה סמסטרים. מכיוון שהתלמידים כבר רכשו ידע אקדמי בתחום ההוראה הם מתמקדים בתכנים פדגוגים ודידקטיים. במילים אחרות – אם הם יודעים מה ללמד, הם ילמדו בעיקר כיצד ללמד.

אמנם יש תיאוריות רבות המסבירות שיטות שונות ללימוד, אך הניסיון הוא השיעור הטוב ביותר, לכן ההתנסות המעשית מהווה חלק עקרי במסלול הזה. התלמידים מעבירים בעצמם שיעורים וזוכים למשוב מקצועי מפורט.

כולם מרוויחים
השיטה של הכשרת אקדמאים להוראה (המוכרת בשמה השני הסבת אקדמים להוראה)איננה המצאה ישראלי, היא מונהגת במדינות המערב בהצלחה רבה. בעולם מדווחים כי הרווח לחברה רב, ולכן ממשיכים לפתח תוכניות כאלה. מצד אחד האקדמאי זוכה בהזדמנות לממש את כישוריו ולעסוק במקצוע שהוא למד ואוהב, מצד שני מערכת החינוך מרוויחה מורים משכילים וחדורי מוטיבציה. יש כמובן גם צד שלישי – הילדים של כולם, שאופקים חדשים נפרשים לפניהם. אגב, מלבד הידע שהמורה החדש מקנה לתלמידיו יש חשיבות רבה לדמותו. החיקוי הוא הליך מרכזי בחינוך, והעובדה שדמות כה משמעותית למדה באוניברסיטה מעודדת את התלמידים ללכת בדרך הזאת בבוא העת.

מסר לחברה
בעידן בו סופרים בעיקר את הכסף, והצלחה בחיים נמדדת במושגים כלכליים, יפה לראות כי יש עוד כאלה שבוחרים עבודה מתוך נטיית ליבם ולא כיסם. הסבת אקדמאים להוראה היא תוכנית חשובה לא רק בגלל המחסור במורים, אלא גם (ואולי בעיקר) בגלל המחסור ברוח.

ועוד הערה קטנה....
טוב שקיימות תוכניות להכשרת אקדמאים ולימודים לתעודת הוראה. יחד עם התוכניות האלה ראוי שהמדינה תיתן למורים (אקדמאים שהוסבו להוראה ואחרים) כלים ותנאים שיאפשרו להם לעשות זאת בהצלחה וישמרו את כבודו ומעמדו של המורה.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/59264/הסבת-אקדמאים-להוראה-–-משב-רוח-מרענן-בחינוך

  השאר תגובה למאמר זה

  התוכנית להסבת אקדמאים להוראה כוללת מגוון מסלולים כמו הכשרת אקדמאים לגיל הרך, בית ספר יסודי והעל יסודי, חינוך מיוחד והוראת אנגלית.

  על ידי: שילו שביטl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 27/06/2010 lצפיות: 1,058

  רבות נטען כי בישראל קיים מחסור חמור במורים איכותיים בבתי הספר היסודיים והתיכונים. כיום ישנו צורך גדול במערכת החינוך בכוח אדם בעל רמה מקצועית גבוהה ועם כישורי הוראה, שיוביל את רמת החינוך קדימה ויהווה מקור השראה ותמיכה עבור הנוער והצעירים.

  על ידי: שילו שביטl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 18/07/2010 lצפיות: 117

  נראה כי אחד הנושאים הפופולריים בשיחות הסלון ובבתי הקפה הוא מצב הנוער שמידרדר משנה לשנה. אפשר לספוק כפיים בייאוש, להיאנח ולעבור לנושא השיחה הבא ואפשר גם אחרת. מסלולי הכשרת (הסבת) אקדמאים להוראה במכללה האקדמית בית ברל מאפשרים למיואשים לחולל שינוי ולהירתם למשימות חינוך כדי לשנות את המציאות. המסלולים מיועדים לבעלי תואר ראשון בתחומי הרוח, החברה והמדעים המדויקים, והם הפתרון הנכון למערכת חינוך הזקוקה לדם חדש ולאקדמאים המעוניינים לעסוק בתחום שלמדו ואהבו.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודיםl 24/05/2009 lצפיות: 1,359
  ד"ר איתמר כוכבי

  שיעורים 2-1: רקע פנסיה: האתגרים והבעיות הצפויות עם הפגיעה בקצבת הפנסיה בעתיד ד"ר איתמר כוכבי עורך דין, רואה חשבון וכלכלן

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 29/12/2014 lצפיות: 32
  ארז דוידוביץ

  עבודת הסמינריון חייבת להיכתב בצורה פורמלית של דיווח העובדות. לכן, שימוש בגוף ראשון ( אני, אנחנו , שלי, שלנו, הבאתי, הבאנו, מצאתי וכדומה) רצוי מאוד שיעשה בצורה מצומצמת ובמקומות הנכונים.

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 28/12/2014 lצפיות: 16

  הנדסה אזרחית, ניתן ללמוד בארץ במקומות הבאים: אוניברסיטת אריאל, הטכניון, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון, אוניברסיטת בן גוריון (אוניברסיטת באר שבע).

  על ידי: שלמה פריl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 23/12/2014 lצפיות: 21
  ארז דוידוביץ

  תהליך המחקר מתאר לקורא את הדרך שעשינו ואת השלבים שעברנו בדרך אל הנתונים הסופיים, המזוקקים ששמשו אותנו בניתוח הסופי של הנתונים.

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 20
  ארז דוידוביץ

  אוכל לתת לכם 6 כללים שמניסיוני, יצמצמו לכם את הטעות שבבחירת מאמרים לא רלוונטיים או הטעות של התעלמות ממאמרים רלוונטיים מאוד.

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 24
  ארז דוידוביץ

  לאחר שבחרנו נושא, נדרש למצוא לו בסיס מחקרי רחב ככל הניתן. נדרש אם כן לפנות למאגרי מידע מסוימים המכילים רק מחקרים

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 23
  ארז דוידוביץ

  את השערות המחקר לעבודת הסמינריון תוכלו לבנות באמצעות קריאה של מחקרים הרלוונטיים למשתני המחקר בעבודה . אם אתם משערים כי ימצא קשר חיובי בין X ל Y, אתם חייבים לאתר מאמרים שמדברים על X ו -Y ומן הסתם דנים בתוצאות שבין שני המשתנים הללו

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 17
  ארז דוידוביץ

  השערת מחקר טובה צריכה להתבסס על משתנים טובים ועל כיוון השפעה או קשר שמתאימים לאלו שמצאו במחקרים אחרים .

  על ידי: ארז דוידוביץl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 03/12/2014 lצפיות: 38

  בוגרים של לימודי המסלול לחינוך מיוחד מצפים עם השלמת חוק לימודיהם להשתלב ולעסוק בתחום זה במוסדות שונים, העוסקים בחינוך של אנשים בעלי צרכים מיוחדים. עיסוק בחינוך והוראה של בעלי צרכים מיוחדים מתבצע במסגרת מוסדות ייחודיים להם, או בתוך מסגרות חינוך רגילות בהם משולבים אנשים בעלי צרכים מיוחדים.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 07/02/2010 lצפיות: 324

  לימודי קולנוע הם הצעד הראשון בדרך לקריירה בתקשורת או בבידור. במאמר זה תמצאו מספר המלצות שימושיות עבור מי שמתכננים את צעדיהם הראשונים בתחום הקולנוע.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 27/12/2009 lצפיות: 143

  רבים תוהים מדוע צריך ללמד ניהול מערכות חינוך? יש שיטענו כי הניסיון הוא המורה הטוב ביותר ולפיכך מורה מנוסה יהיה מנהל טוב. אבל המציאות מלמדת כי ניהול מערכות חינוך הוא מקצוע שונה בתכלית מהוראה וכי מורה טוב ומנוסה הוא לא בהכרח מנהל טוב. לצד התכונות והכישורים שיש למורה, מנהל איכותי נדרש לכישורים, ידע וכלים נוספים שמאפשרים לו לקדם בהצלחה את המוסד עליו הוא אחראי.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 18/10/2009 lצפיות: 428

  נראה שהעבודה בחינוך המיוחד מאפשרת לעוסק בה להביא לידי ביטוי כישורים רבים ולחוות תהליכים אישיים, מעניינים ורבי ערך. המכללה האקדמית בית ברל היא מוסד אקדמי לחינוך ולהוראה בתחומים רבים ופועל לשינוי חברתי באמצעות מערכת החינוך. ההוראה לחינוך מיוחד היא אחד התחומים הנלמדים במכללה במסלול המתאים למי שהשינוי וההשפעה חשובים לו במיוחד.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 23/08/2009 lצפיות: 215

  המודעות לחשיבות השפה האנגלית מביאה את הילדים ואת הנוער לתשוקה לדעת אנגלית וגם בני השש והשבע אינם מסתפקים עוד בשיעור אנגלית כדי לצאת ידי חובה, אלא משתוקקים לחזק את כישורי השפה שתאפשר להם לתקשר ולהצליח. זו הסיבה שהוראת אנגלית היא מקצוע מועדף גם בישראל ומשרד החינוך מעודד לימודים אלה באמצעות מלגות נאות לבוחרים במסלול זה.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 26/07/2009 lצפיות: 1,483

  המחלקה לקולנוע בבית ברל נוסדה לפני למעלה מעשור והתבלטה מאז כחממה ליוצרים מיוחדים ומעוררי השראה. בשנת 2007 נבחר סרטו של בוגר המחלקה לקולנוע, אריאל טלפלר, להפצה בינלאומית על ידי חברת הסרטים של הקולנוען האגדי לארס פון טרייר. באותה שנה ממש נצפו עשרים סרטים של בוגרי המחלקה לקולנוע בבית ברל ברחבי העולם, וזכו לפרסים רבים בעשרות פסטיבלים.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 30/06/2009 lצפיות: 263

  תואר ראשון בחינוך והוראה הוא בין התארים הבודדים המקנים מקצוע נדרש ושבוגריו זוכים באפשרות להשפיע ולשנות את החברה. בעידן בו פקולטות נסגרות וכולם רוצים ללמוד היי טק או מינהל עסקים, יש במקצוע הזדמנות לעבודה מאתגרת ומשמעותית.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודים> לימודים אקדמאייםl 21/06/2009 lצפיות: 653

  נראה כי אחד הנושאים הפופולריים בשיחות הסלון ובבתי הקפה הוא מצב הנוער שמידרדר משנה לשנה. אפשר לספוק כפיים בייאוש, להיאנח ולעבור לנושא השיחה הבא ואפשר גם אחרת. מסלולי הכשרת (הסבת) אקדמאים להוראה במכללה האקדמית בית ברל מאפשרים למיואשים לחולל שינוי ולהירתם למשימות חינוך כדי לשנות את המציאות. המסלולים מיועדים לבעלי תואר ראשון בתחומי הרוח, החברה והמדעים המדויקים, והם הפתרון הנכון למערכת חינוך הזקוקה לדם חדש ולאקדמאים המעוניינים לעסוק בתחום שלמדו ואהבו.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודיםl 24/05/2009 lצפיות: 1,359
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast