אנגלית למתחילים

27/01/2010 • על ידי • 665 צפיות

הישראלים נחשפים לשפה האנגלית ונזקקים לה כאשר הם עובדים מול גורמים בינלאומיים, מטיילים בעולם, או נוסעים ללמוד בחוץ לארץ. רבים מאיתנו חשים תסכול בסיטואציות כאלו ואחרות, כאשר אנו נתקלים בקושי לנהל שיחה עם דוברי אנגלית אחרים, באם להבין מה נאמר לנו או לבטא את עצמנו כהלכה. רבים מאיתנו בכל תחומי המקצוע, נהגי מוניות, עובדי אדמיניסטרציה, אנשי עסקים או אנשים המטיילים בעולם להנאתם, נתקלים בשפה האנגלית באופן יומיומי אך מתקשים לתקשר בה.

אם האנגלית שוברת לך את השיניים או שאתה מבין רק מעט מאד ממה שנאמר לך באנגלית, כדאי שתדע שאתה בהחלט לא לבד. אנשים רבים יזדהו עם מצבך ויפנו לקורס אנגלית למתחילים. לא רק בישראל אלא בכל העולם, עשרות מיליוני אנשים משתתפים בקורסים ללימודי אנגלית למתחילים, בכדי לרכוש שליטה טובה יותר בשפה. המשתתפים בקורסים ללימודי אנגלית מגיעים מכל שכבות האוכלוסייה, בכל הגילים.

השלב הבא – אנגלית עסקית

למרבה הצער, לימודי אנגלית בבתי הספר אינם מספיקים לשליטה בשפה מעבר ליכולת הבסיסית. האנגלית נלמדת ברמה אחידה עם מספר רב של תלמידים, דבר שמקשה על התפתחות והתקדמות ברמה האישית. הידע הנרכש בבגרות בתיכון הוא בעיקר תיאורטי וגם אלו מבינינו שהצליחו יפה בבגרויות נתקלים בקשיים כאשר מדובר ביישום הידע: אם בדיבור אל מול דוברי אנגלית ואנשי עסקים ואם בכתיבה תקנית.

העולם האמיתי דורש מאיתנו הרבה מעבר לניסוח שאלות פשוטות כמו מה שלומך או היכן שדה התעופה הקרוב. בדיוק מסיבות אלה התפתחו בתי ספק מקצועיים שייעודם הוא להכין את התלמידים לחיים האמיתיים. במסגרת לימודי אנגלית מקצועיים מנהלים שיחות עם דוברי אנגלית, כותבים מכתבים עסקיים ועוד.

ואכן, קורסים באנגלית שמים דגש על שימוש פרקטי בשפה האנגלית. עם כל היופי בללמוד את הסונטות של שייקספיר, אין בכך הכנה לפעולות היומיומית הנדרשות בעבודה ובקריירה הקשורות בשפה האנגלית.

תוכנית הלימודים בקורסים ללימודי אנגלית מתבססת על האמונה שעליך לתרגל ולדבר אנגלית כאילו אתה נמצא בסביבה דוברת אנגלית. המצב בו אין לך ברירה אלא לדבר אנגלית מספקת את הקונטקסט המושלם לתרגול השפה. בין כותלי בית ספר לאנגלית, אתה שם את ידיעותיך בעברית בצד, ומדבר עם כל אנשי הצוות והתלמידים האחרים בשפה האנגלית. בניגוד לתיכון בו למדת ביחד עם יותר משלושים תלמידים בכיתה, אחד האלמנטים החשובים כאן הוא לימוד בכיתות קטנות המאפשר הענקת יחס אישי, פיתוח שיחות בין המשתתפים ועבודה על קשיים מיוחדים של התלמיד.

בנוסף לכך, התרגול הרב שנעשה בין כותלי בית ספר לאנגלית תורם לאחד הדברים החשובים ברכישת שפה: בניית ביטחון. אנו חשים מבוכה רבה כאשר אנו חוששים שהאדם אליו אנו מדברים, ישמע את הטעיות שלנו בדיבור או את הקושי לבטא מילים. בקורסים ללימוד אנגלית מנהלים שיחות רבות עם דוברי אנגלית, כך שהתלמידים לומדים להתמודד עם הפחד מהשפה. בהתחשב בהשפעה של ביטחון על היכולת לפתח מיומנות בשפה, התמודדות הזאת, כפי שמוכיחות שנים רבות של ניסיון, מזניקה את היכולות שלהם קדימה ופותחת בפניהם הזדמנויות חדשות.