טונוס שרירים

פורסם: 28/01/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 19,192 | Share

טונוס שרירים

בני האדם אינם נולדים עם היכולת לקום וללכת מייד, כמו בעלי החיים. הסיבה לכך היא שבני אדם הם יצורים בעלי יכולת למידה ותובנה. עלינו לעבור תהליך למידה אשר מטרתו שימוש נכון בגופנו בצורה יעילה. ההתפתחות המוטורית עצמה, הדרך בה אנו לומדים להשתמש בגופנו, יכולת הלמידה והסקרנות – אלו הכלים אשר בעזרתם אנו מפתחים את יכולת התובנה והלמידה.

לכן התפתחות נכונה כוללת בתוכה מעבר בכל אחד משלבי ההתפתחות, שימוש במערכות חושיות ועוד. כל אלו מעניקים לתינוק סביבה מאתגרת אשר גורמת לו למימוש הפוטנציאל התנועתי שלו. מימושו של הפוטנציאל משפיע על יכולות שיכולות לבוא לידי ביטוי ביכולת חברתית גבוהה, בטחון עצמי ויכולת התמודדות עם בעיות. תינוק החווה קושי מסוים אינו מממש את היכולת המלאה, דבר שיכול להשפיע על התחומים שנזכרו למעלה.

חשוב להבין שאנחנו קובעים חלק מיכולת ההתפתחות של התינוק. ע"י מתן סביבה מאתגרת, אנו מאפשרים לו להתפתח נכון. ככל שנספק לתינוק סביבה בה הוא ילמד להשתמש בגופו בהתאם לגילו, ונחשוף אותו למגוון גירויים חושיים כמו מגע ותנועה, כך נתרום להתפתחותו.

אחת הבעיות אשר יכולות להפריע ולהקשות על התפתחות תקינה של התינוק, היא בעיית טונוס שרירים לא מאוזן.

מה זה טונוס שרירים ?

ההגדרה הרפואית היבשה היא: התנגדות פסיבית של השרירים למתיחה. כלומר, מתח השריר בזמן שהוא רפוי. שריריו של תינוק הסובל מטונוס שרירים נמוך יהיו רכים יתר על המידה, ללא נוכחות של מסת השריר. לעומתו, שרירי תינוק עם טונוס גבוה יהיו קשים ומתוחים. תינוק עם טונוס שרירים לא מאוזן אינו חש את העולם דרך מערכת העצבים בעוצמה שהיא באמת מתרחשת, בין אם גבוה מדי או נמוך מדי.

מתח שריר לא מאוזן, הנבחן בעת שהתינוק במצב רפוי, יכול להיות :

  טונוס שרירים גבוה היפרטוניה - מתח השרירים של התינוק במצב זה הוא גבוה.
  טונוס שרירים נמוך היפוטוניה - המתח הכללי בשרירי התינוק נמוך.

סיבות אפשריות לבעיה:

הסיבות מתחלקות להשפעות סביבתיות, ולהשפעות מולדות, כגון:

  חוסר תנועתיות של התינוק בינקות
  חווית הלידה
  רפלקס "שנתקע" במערכת.
  חוסר מגע.
  חוסר תנועתיות של האם בזמן ההיריון.
  אי שכיבה על הבטן.
  גנטיקה.

מאפיינים לבעיות בטונוס השרירים

על מנת לעזור לתינוק הסובל מחוסר איזון בטונוס שרירים ראשית, יש צורך לגלות שישנה בעיה. אבחון בעיה כזאת, דורש איש מקצוע. שימו לב, הסימנים המופיעים להלן אינם מעידים תמיד בהכרח על בעיה בטונוס, מה שעושה את האבחון ללא פשוט ומורכב.

מאפיינים ראשוניים לטונוס שרירים גבוה:

תינוק הסובל מבעית טונוס גבוה יהיה בעיקר מתוח ולא רגוע.

להלן מספר מאפיינים נוספים:

     התינוק מרבה להיות מפוחד.
     התינוק אינו זז כאשר הוא מונח על הגב.
     קושי בשרירי התינוק.
     חוסר רצון לשכב על הבטן.
     רגישות למגע.
     קושי בהורדת הראש.
     קושי בהתהפכות.
     קושי במוטוריקה עדינה.

מאפיינים ראשונים לטונוס נמוך: תינוק עם טונוס שרירים נמוך יהיה בעיקר שקט, לא יזוז הרבה, יהיה פסיבי.

להלן מספר מאפיינים נוספים:

     יניקה חלשה.
     קושי בהרמת הראש.
     שרירים רכים.
     חולשה בחגורת הכתפיים.
     גמישות יתר במפרקים.
     קושי בהתהפכות.

ישנן כמובן רמות שונות של בעיית חוסר האיזון שרירים ולכן אין מקום להילחץ במידה ותינוקכם אובחן כסובל מטונוס שרירים. על ידי טיפול פשוט ומותאם לרמת הקושי, ניתן לקבל תוצאות טובות שיביאו לאיזון הטונוס. עלינו להבין שככל שנחשוף את התינוק ליותר גירויים ונספק את צרכיו החושים, כך הוא יתאזן יותר, הסביבה בה התינוק נמצא קובעת את התפתחותו. .

כיצד יכולים ההורים לעזור?

על מנת לספק לתינוק את הגירויים הנדרשים, מומלץ להורים לבצע מספר תרגילים לשיפור טונוס שרירים בתינוקות ועל כך במאמר "תרגילים לשיפור טונוס השרירים"

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/62347/טונוס-שרירים

  השאר תגובה למאמר זה

  מהן הסיבות לקושי המוטורי שתינוק נתקל בו? גורמים רבים משפיעים על ההתפתחות של תינוקות. חלקם גורמים לבעיות אשר תוצר הלוואי שלהן הוא קושי מוטורי. מה אנחנו יכולים לעשות כדי לקדם את התפתחות התינוק שלנו?

  על ידי: עדי שטרסמן ליווי התפתחותיl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 05/03/2010 lצפיות: 203
  שרי בומפלד

  הושטת היד כדי לאחוז בחפץ, מצריכה יכולת דיוק ושליטה בשרירי היד והאצבעות. נוצר קשר עין- יד שמעורבים בו הרצון והכוונה, מעקב העיניים, מיקוד המבט, ודיוק היד אל המטרה. תחילה תנועת היד מגושמת וקופצנית, אך ככל שהתינוק חוזר על הפעולה, כך היא נהיית יותר ויותר מדויקת.

  על ידי: שרי בומפלדl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 12/07/2009 lצפיות: 219
  מיקי שחם

  מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: נמצאה דרך להפריד תאי גזע מזנכימאליים ממוח העצם. עמוק במוח העצם מתגורר סוג של תאים הנקראים תאי גזע מזנכימאליים MSCs)). תאים לא בוגרים אלה יכולים להתמיין לתאים המייצרים עצם, סחוס, שומן, שרירים או רקמות. במחקר חדש, צוות של חוקרים מ- MIT ומסינגפור (SMART) זיהה שלושה מאפיינים פיזיים של MSCs שיכולים להבדיל ביניהם לבין תאים לא בוגרים אחרים שנמצאים במח העצם.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 06/04/2015

  קוליק נשמע כמו שם של דמות מאחת מהסדרות בערוץ הילדים אך במציאות מדובר על בעיית גזים אצל תינוקות , בעייה נפוצה אצל כמעט 100% מהתינוקות בעולם, בעיה זו גורמת אי נוחות רבה לתינוק, להוריו , לשעות שינה של ההורים ובמשך שנים רבות הורים רבים היו משתמשים רק בפתרונות של תרופות סבתא שעברו ויראלית מפה לאוזן מדור לדור- ולצערם הרב של ההורים לרוב עצות ותרופות סבתא אלו ממש לא עוזרות ולא עזרו- לא בצורה המהירה שהורים רצו לפחות.

  על ידי: מיכל שמירl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 24/02/2015 lצפיות: 11
  מיקי שחם

  מעטו של מיקי - חידושי ומחקרי תאי גזע: מחקר בתאי גזע מראה תוצאות מבטיחות עבור חולי שבץ מוחי קשים. הזרקה של תאי גזע למוח של נפגעי שבץ עשויה לעזור לשחזור ארוך הטווח שלהם, כך עולה ממחקר מבטיח, אך ראשוני מאימפריאל קולג 'בלונדון בבריטניה. שבץ מתרחש כאשר יש הפרעה או ירידה בזרימת דם למוח.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 16/02/2015
  מיקי שחם

  מעטו של מיקי - חידושי ומחקרי תאי גזע: עשה תאי גזע במו ידיך מטיפת דם בודדת. בפריצת דרך משמעותית, צוות של מדענים פיתח שיטה ליצירת תאי גזע פלוריפוטנטיים משרים (hiPSCs) מטיפת דם מדקירה באצבע. תאי hiPSCs דומים להפליא לתאי גזע עובריים אנושיים הם משאבים יקרי ערך למחקר מדעי. מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 16/01/2015 lצפיות: 17
  שרה מעוז מזרחי

  ידוע כי דיקור סיני עוזר לדברים רבים ולמבוגרים בתחומי הבריאות השונים, אך מה עם ילדנו? איך הדיקור הסיני יכול לעזור בבעיות שונות לתינוקות ולילדים? מה שיטת הטיפול? במה אפשר לטפל? איך הדיקור פועל ובאילו דרכים?

  על ידי: שרה מעוז מזרחיl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/12/2014 lצפיות: 20

  תוך אבחון אוטיזם מוקדם ניתן יהיה לעכל את הבשורה המרה כבר בשלב ראשוני ולהעניק לילד את התמיכה והטיפול המקצועי להם הוא זקוק. מתן טיפול בגיל מוקדם הוא אשר יגדיל את הסיכויים של הילד למיצוי יכולות התפקוד והתקשורת שלו.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 04/12/2014 lצפיות: 34
  מיקי שחם

  מחקר בבית ספר Ostrow לרפואת השיניים, חושף פרטים חדשים איך חבילות של עצבים ועורקי האינטראקציה עם תאי גזע פועלים וגם מציג טכניקות מהפכניות איך התאים מתפקדים בבעלי חיים. החוקר הראשי, יאנג חי, מנהל המרכז לביולוגיה מולקולרית Craniofacial בבית הספר לרפואת השיניים אוסטרוב, ועמית המחקר הו זאו, חיברו את המאמר, המופיע בכתב העת STEM CELLS.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 03/12/2014 lצפיות: 11
  מיקי שחם

  מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: תאי סרטן השד מסווים עצמם לתאי עצב על מנת לגרום לגידולים במוח. טיפול וריפוי מסרטן השד אינו מבטיח שהמחלה לא התפשטה למוח. לעתים קרובות מדי, לעיתים שנים לאחר האבחון הראשוני של תאי סרטן השד, מתגלים גידולים חדשים בתוך המוח. קבוצת חוקרים מקווה שמצאה איך זה קורה.

  על ידי: מיקי שחםl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 02/11/2014 lצפיות: 28

  למדו את חשיבות הפה בהתפתחות תינוקות

  על ידי: דבי גרוסl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 28/01/2010 lצפיות: 178

  עדיף לא להושיב תינוק לפני שהוא לומד לזחול, קראו למה.

  על ידי: דבי גרוסl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 28/01/2010 lצפיות: 1,221

  איך תינוק לומד להתהפך, תרגילים לשיפור יכולת התהפכות.

  על ידי: דבי גרוסl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 28/01/2010 lצפיות: 23,123

  מהי זחילה, סוגים, שלבים ותרגילים

  על ידי: דבי גרוסl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 28/01/2010 lצפיות: 3,309

  למה תינוק סובל מגזים , איך אפשר לעזור לו?

  על ידי: דבי גרוסl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 28/01/2010 lצפיות: 170
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast