כאבי גב וכאבי גב תחתון, למה זה קורה ומה עושים עם זה.

פורסם: 04/02/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 7,831 | Share

שכיחות כאבים בגב התחתון  הינה הגבוהה ביותר בקרב כלל האוכלוסייה.
הספרות מדווחת על יותר מכ- 80% מכלל האוכלוסייה שלקו או ילקו לפחות פעם אחת או יותר במהלך חייהם בכאב. כמחציתם חולפים תוך שבוע, כמעט רובם חולפים תוך חודש וחלקם הקטן ממשיכים גם לאחר חצי שנה.
 
השלכות הכאב הינן רבות, מניעת תפקוד יומיומי ואורח חיים תקין ונורמאלי, אובדן של ימי עבודה וכמובן השלכות במישור הנפשי.

הסיבות לכאבי הגב הינן רבות ומורכבות ולא תמיד ידועות בבירור, אולי עצם כך שנעמדנו על שתי רגלינו הינה הסיבה העיקרית, האיזון אשר מתחיל מכפות הרגליים שהם הבסיס למנופי הגוף וליציבתנו לעיתים מתערער והעומס נופל על הגב התחתון ועמוד השדרה.
מעבר לכך אנו חיים בעידן מודרני, מבלים שעות רבות בישיבה, בנהיגה, בעבודה ומול המחשב אשר גורמים לכאבי גב, כמו כן חבלות, טראומות, הרמת משאות כבדים, עבודה גופנית מתישה גורמים לכאבים ולעיתים כאב הגב מופיע גם על רקע של מתח נפשי.

כאבי הגב יכולים להופיע לעיתים כתוצאה מטונוס שרירים גבוה, קיצור השרירים או הרקמות באזור הגב והישבן כתוצאה מישיבה ממושכת או מפעילות ספורטיבית יתרה ובמקרה כזה הטיפול יתייחס להורדת המתח מהשרירים ועבודה על הרקמות שבמקום.
כאשר כאב הגב מופיעים על רקע מפרקי כגון בלט/פריצת דיסק, שינויים ניוונים בחוליות עמוד השדרה, התגרמות מבנית, עקמת וכדומה הטיפול מקבל דגש על טכניקות אשר מטרתן לגרום לתנועה טובה יותר וגם השרירים והרקמות יקבלו טיפול היות והגוף באופן אינסטינקטיבי הישרדותי מנסה להגן על מקום הפגיעה ולכן השרירים באזור מפצים על החסר ונתונים בעומס רב.

כל הגורמים לכאבי הגב יכולים לגרום לדלקת באזור המדובר וכן יכולים לעיתים ללחוץ על עצב החייטים (אישיאס) אשר מוביל את העצבים לגפיים התחתונות, לחץ זה יכול לגרום לכאב רב יחד עם תחושת נימול, עקצוץ ואף הרדמות חלקית של הגפיים התחתונות.

אז מה עושים אם כואב הגב?
דבר ראשון מומלץ לגשת לאורטופד אשר יבדוק לאחר צילום בד"כ האם קיימת בעיה גרמית, ע"י כך ניתן לכוון את המשך הטיפול באופן מדויק יותר, ברוב המקרים כאבי הגב אינם מובילים לניתוח וניתן להתגבר עליהם בדרכים אחרות.

מה מומלץ?
ישנם שיטות רבות היכולות להועיל בהתמודדות עם כאבי הגב:
טיפול תרמי חום/קור, מרפי שרירים וביניהם עיסוי רפואי אורטופדי, מתיחות ותרגילים לחיזוק הגב, תוספי תזונה, רפלקסולוגיה, פיזיותרפיה, כירופרקטיקה, דיקור, תרופות אנטי דלקתיות ומנוחה כמובן.

הדבר החשוב מכל הינו דרכי ההתמודדות למניעת כאבי הגב וזאת ניתן לעשות ע"י חיזוק שרירי הגב והבטן, דפוסי עבודה ופעולה נכונים תוך שימוש באביזרי עזר ובתנוחות גוף אשר מקלים ומורידים את  העומס מהגוף.
במצב סטטי יש לשנות תנוחה מדי פעם, בעמידה ממושכת ניתן להישען על מנת להוריד את העומס לדוגמה בשטיפת כלים או במקלחת השענות על הכיור כמו כן ניתן להניח משטח הגבהה לרגל אחת.
בישיבה ממושכת יש לבדוק את תנוחת הישיבה, בעבודה מול מחשב - המסך צריך להיות מול הפנים ובגובה שלא יצריך כיפוף הצוואר, המקלדת צריכה להיות בגובה האמות והניירת בהינף יד ובאותו מישור. ישיבה עם משענת תומכת לגב, השענות לאחור, כפות רגלים מונחות על הקרקע או על הדום, הישבן מגיע לקצה המושב והגב נשען על המשענת.

באתר הבית שלי מצורפת מצגת לישיבה נכונה מול מחשב

בכל מקרה הדבר החשוב ביותר הינו לא לשבת או לעמוד זמן ממושך אלא לקום, להתהלך מעט, לחלץ עצמות ולבצע לעיתים מספר מתיחות.

להשתדל לא להרים משאות כבדים, בהרמה חשוב להשתמש בשרירי הרגליים ולא בשרירי הגב.
יש לוודא שהמשא קרוב למרכז הגוף ככל שניתן והנשיאה  מאוזנת בשתי הידיים.
כדאי להימנע מהתכופפות לפנים ביחד עם רוטציה (סיבוב).

מבחינת שינה מומלץ לישון על הגב או על הצד, אם השינה היא על הצד כדאי לישון על כרית מותאמת אישית ועוד כרית בין הרגליים למניעת פיתול ממושך של עמוד השדרה התחתון, כמו כן יש לבדוק האם המזרן מתאים לכם, לכל אחד מתאים משהו אחר ולכן אין עדיפות ברורה ומוכחת למזרן מסוג מסוים.

פעילות גופנית מתאימה וקבועה עשויה לעזור במניעת כאב. הפעילות הגופנית מחזקת את השרירים והשלד ומאפשרת להם להיות כשירים ועמידים בעומסים גבוהים יותר.
התרגול אינו מצריך מאמץ מרובה והוא מושתת על יצירת שילוב מתאים בין הארכה וחיזוק של קבוצות השרירים הקשורות לעמוד השדרה.
מומלץ לבצע הנעות מפרקים ומספר מתיחות בבוקר והמשך תרגול במהלך היום.

קור! קור! קור! מומלץ לקרר את הגוף ע"י מקלחות קרות או לקרר את המקום הכואב במשך 5 דק' ע"י קרח ולתת לגוף לאחר מכן לתת לגוף לחמם את עצמו חזרה באופן טבעי. עצם החימום פיזיולוגית נעשה ע"י הגברת זרימת הדם בגוף כולו ובמיוחד לאזור הכואב. יחד עם הדם מגיעים נוגדנים, משככי כאב, חומרים אנטי דלקתיים טבעיים וכדו'. פעולה זו מעודדת את הריפוי הטבעי של הגוף.

תוספי תזונה מומלצים:
1. מתיל-סולפוניל-מתאן MSM 3000-8000 מ"ג. MSM משחרר שרירים מכווצים ונוגד דלקות טבעי.
2. קומפלקס סידן ומגנזיום. 500 מ"ג סידן ו- 250 מ"ג מגנזיום. מינרלים אלו מסייעים בשחרור שרירים מכווצים.
3. ויטמין C, 1000 מ"ג שלוש פעמים ביום. מפחית דלקות ומחזק רקמות חיבור.
4. עיסוי עצמי בעזרת שמןמ נטה או זנגביל. מוסיפים לשמן שקדים, זרעי ענבים או
אפילו שמן זית כ-3 טיפות. מסייע לחימום השרירים ולשחרור התכווצויות.
במידה והתפיסות היא על רקע מתח ניתן להוסיף שמן לבנדר או גרניום.

לסיכום: כאבי הגב התחתון הם אכן מגפה בת זמננו אך בהחלט ניתן ע"י טיפול מתאים, עקרונות פעילות נכונים, פעילות ספורטיבית ולקיחת אחריות עצמית לטפל בכך ולהמשיך ליהנות מאיכות החיים.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 3 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/62912/כאבי-גב-וכאבי-גב-תחתון-למה-זה-קורה-ומה-עושים-עם-זה

  השאר תגובה למאמר זה

  מידע כללי בנושא כאבי גב תחתון - מעניין

  על ידי: דויד מרשטl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 18/10/2009 lצפיות: 414
  אלי נחום

  כאבי גב תחתון- פריצת דיסק-כאבי גב עליון האם יש פתרון? האם חייבים לעבור ניתוח?

  על ידי: אלי נחוםl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 15/02/2009 lצפיות: 566
  איציק זילברשמידט

  אנשים רבים סובלים מכאבי גב לעיתים תכופות, וחוסר טיפול בהם עלול לפגוע בכל פעולה אותה עושים במהלך היום, שכן אדם המתהלך עם נטל של כאב, יכולת התפקוד שלו נפגעת באופן משמעותי, כמו גם המצב המנטלי שמושפע באופן ישיר מהמצב הפיזי.

  על ידי: איציק זילברשמידטl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 07/06/2010 lצפיות: 131

  כאבי גב הינם תופעה נפוצה מאוד בקרבינו, כמעט כל אדם חווה או יחווה כאב גב מסוג זה או אחר במהלך חייו. לעיתים הכאב הוא אקוטי - מופיע פתאום ושוכח בהדרגה או כרוני - כאב הנמצא שם כל הזמן ולעיתים אף מתגבר.

  על ידי: מיטל זריצקיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 30/06/2010 lצפיות: 3,414
  טיפולי טווינה משה

  טווינא הינה פיזיותרפיה סינית בת 5000 שנה מאוד עוצמתית לטיפולים אורתופדיים ובמיוחד לכאבי צוואר ,גב ושרירים תפוסים . הטווינא משפרת את זרימת הסירקולציה של הצי והדם ובכך תורמת לניקוז של רעלים ברקמות , הזנה של חמצן ודם לשרירים התפוסים והפחתת הכאבים והדלקת.

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 15/09/2014 lצפיות: 52
  נטלי הרוש

  ידעתם ש-70% מהישראלים סובלים מכאבי גב בשלב כזה או אחר?! הנה מספר טיפים שיקלו על כאבי הגב שלכם באופן טבעי לחלוטין, שווה קריאה...

  על ידי: נטלי הרושl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 20/10/2014 lצפיות: 41

  טיפולים סיניים אלטרנטיביים, כמו דיקור סיני או דיקור יפני , יכולים להוות פתרון טוב לחלק גדול מהבעיות של כאבי גב.

  על ידי: תמי לבl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 30/08/2008 lצפיות: 1,651
  שי כהן

  טיפול פיזיותרפיה ביתי נגד כאבי צוואר - מכשירי טנס משמשים פיזיותרפיסטים מרפאות כאב ומכוני פיזיותרפיה לטיפול בכאב, כאבי צוואר, כאבי גב, כאבי שרירים, כאבי פרקים, כאב אקוטי וכאב כרוני. היום ניתן לקבל טיפול פיזיותרפיה בבית, בשיא הנוחות. מכשירי טנס ביתיים יעילים להרגעת כאב, מיצוק שרירים, טיפוח וחיטוב הגוף. גירוי חשמלי עצבי מסייע לגוף לייצר משככי כאבים טבעיים שנקראים אנדורפינים, אדרופינים מסייעים לשיכוך כאבים באופן טבעי ולהקלה מידית של כאב.

  על ידי: שי כהןl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 18/10/2011 lצפיות: 1,560
  דניאל סמלסון

  כאבי גב נפוצים מאוד בקרב צעירים ומבוגרים כאחת. כיום ניתן לומר כי כ-80% מהאוכלוסייה מעל גיל 40 סובלת או תסבול מ כאבי גב תחתון. הסיבות לכאבי הגב מגוונות, אך לרוב מדובר ברפיון שרירים בגב התחתון הנובע מחוסר פעילות גופנית, תנוחת גוף לא נכונה וכו'. עקב כך, שרירי הגב התחתון וכן שרירי הבטן חלשים מדי. בגב התחתון נוצר קיעור גדול מדי וכתוצאה מכך האדם סובל מחולשה וכאב כרוני.

  על ידי: דניאל סמלסוןl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 19/03/2010 lצפיות: 1,991

  טייפ (סרט הדבקה) קינזיולוגי מוריד נפיחות ועוזר לריפוי פציעות ודלקות בשרירים ובמפרקים. במאמר זה נסביר בקצרה כיצד עובד המנגנון של הטייפ וכיצד הוא עוזר לריפוי.

  על ידי: מוטי דמגיl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 26/02/2015 lצפיות: 16

  סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בימינו (בשנת 2013 נאמד מספר החולים בה ברחבי העולם בקרוב ל- 350 מיליון איש!), וגם אחת המסוכנות: היא עלולה להוביל לעיוורון, אי ספיקת כליות וטרשת עורקים ובמקרים רבים היא מחייבת כריתת רגל. מדרסים מותאמים אישית לחולי סוכרת מסייעים להם להגן על כפות הרגליים ובכך להפחית בצורה משמעותית את הסיכון כי יאבדו את אחת הרגליים או את שתיהן.

  על ידי: goolgozl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 16/02/2015 lצפיות: 11

  ספורטאים מקצועיים וחובבים כאחד יודעים כי לצד עיסוקם, אשר ככלל מיטיב עם הגוף ובריאותו, הם תמיד יהיו חשופים גם לכאבים ופציעות בדרגות חומרה שונות. כל שנותר לקבוצה זו אשר עוסקת בספורט היא לנסות למנוע את הפציעה הבאה ולמזער את הכאבים ולטפל בהם בצורה היעילה ביותר.

  על ידי: goolgozl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 16/02/2015

  מחלת שויירמן (עקשת) היא קיפוזיס סטרוקטורלית (מבנה קמור) של הגב העליון וגם של הגב התחתון בגיל הנעורים. המחלה פוגעת בעקר בזכרים בגילים 10 – 14 שנה, בשכיחות של 4% - 10 וקימת נטיה משפחתית. בסיום גיל הגדילה ישנה עצירה ספונטנית של התהליך הפתולוגי.

  על ידי: פרופ' דוד מנדסl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 31/12/2014

  האפיפיזה היא החלק הגרמי שבונה את ראש הירך וחיבורה לצוואר הוא דרך רקמה סחוסית שמהווה את סחוס הגדילה. בגיל העשרה סחוס הגדילה מושפע על ידי שילוב פעילותם של הורמון הגדילה והורמון המין ונחלש מבחינה מכנית. כוחות לחיצה וגזירה של נשיאת משקל הגוף או טראומה עלולים לגרום לניתוק פתאומי (אקוטי) או איטי (כרוני) של האפיפיזה מהצוואר. זוהי תסמונת הגלישה של האפיפיזה של ראש הירך – .Slipped Capital Femoral Epiphysis (SCFE)

  על ידי: פרופ' דוד מנדסl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 31/12/2014 lצפיות: 13
  אורלי שעיה

  הורים רבים טוענים שהישיבה על כיסא "אוספת" את הילד לאכילה או יצירה, אך למען האמת היא יוצרת תוצאה מסוכנת ומרחיקה מתהליכים טבעיים של למידה.

  על ידי: אורלי שעיהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 26/12/2014 lצפיות: 14
  טיפולי טווינה משה

  טווינא הינה פיזיותרפיה סינית בת 5000 שנה מאוד עוצמתית לטיפולים אורתופדיים ובמיוחד לכאבי צוואר ,גב ושרירים תפוסים . הטווינא משפרת את זרימת הסירקולציה של הצי והדם ובכך תורמת לניקוז של רעלים ברקמות , הזנה של חמצן ודם לשרירים התפוסים והפחתת הכאבים והדלקת.

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 15/09/2014 lצפיות: 52

  סובלים מכאבי רגליים וחשים חסרי אונים? אובדי עצות? זה המקום וזה הזמן לחלץ אתכם מהתחושה הזו. אין סיבה לסבול אף לא רגע אחד נוסף.

  על ידי: אייל עמיחיl בריאות ורפואה> אורתופדיה ופיזיותרפיהl 25/08/2014 lצפיות: 77

  כאבי ראש הן הם אחת מהבעיות הבריאותיות השכיחות בימינו הגורמים לסבל ולפגיעה באיכות החיים, רובינו חווינו כאבי ראש מסוגים שונים ובעוצמות שונות לפחות מספר פעמים בחיינו, רוב האנשים חיים איתם באמונה ש"אין מה לעשות" ולא כך הדבר...

  על ידי: קובי פסחl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 04/02/2010 lצפיות: 7,019
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast