"החיים והמוות ביד הגרון"

16/02/2010 • על ידי • 240 צפיות

מחקרים מעידים כי שתייה שנעשית באופן שאינו מבוקר עלולה להוביל להשלכות רבות.

בישראל התופעה של צריכת אלכהול הולכת וגוברת בשנים האחרונות, בעיקר בקרב בני הנוער הנוהגים לשתות לשוכרה .

נהיגה תחת השפעת אלכהול עלולה להוביל להשלכות ולחרטות רבות שניתן היה למנוע אותם קודם לכן.

התגלו ממצאים מדאיגים ביותר באיזור התעשייה הישן בראשל"צ, נוכחנו לגלות כי התופעה נפוצה בעיקר באיזורי המועדונים והגנים הציבוריים.

ניידות משטרה מוצבות בכבישים בשעות ה"לוהטות" של הלילה ובימים בהם ההסתברות למצוא נהגים תחת השפעת אלכהול וסמים היא גבוה כמו למשל בסופ"ש, בהם בני נוער מרבים לבלות ואת זמנם מעבירים במסיבות,ריקודים, מועדונים שם ניתן למצוא שתייה חריפה בשפע באופן שאינו מפוקח.

השאלה היא עד כמה בני הנוער מודעים לסיכון שבדבר?

מרבית התאונות שנגרמות תחת השפעת אלכהול וסמים הן של בני הנוער.

האם מדובר בחוסר אחריות בגלל העובדה שהם צעירים או שמא מדובר בדחף בלתי נשלט?

האם היה ניתן למנוע אותם קודם לכן?האם מקרי מוות רבים היו לשווא?

מפיהם של 20 בני נוער שונים ניתן להבין כי 90% מהם מודעים לחוק האוסר על שתיית אלכהול וסמים תחת נהיגה, ובכל זאת הנתון המדאיג הזה של תאונות דרכים תחת השפעת אלכהול וסמים רק הולך וגדל.

מרבית מבני הנוער מודעים למצב המחפיר בכבישים, ואלו לא עושים ולו מעט על מנת למנוע את התופעה הזאת שהלכה והתרחבה ונהפכה לנורמה מקובלת בחברה הישראלית ומטביעה חותם שלילי.

האם היא יכולה להעלם?

התופעה הזאת שצמחה לבעיה מושרשת בעיקר אצל בני נוער בגילאיי 17-24, אי לכך ובהתאם לזאת יש לשים קץ לדבר ועל מנת לעשות זאת אנו מוכרחים לשים דגש בתחום החינוכי על מנת להחדיר לבני הנוער בעודם צעירים שהם אחראים למעשיהם ולהתנהגותם להפחתה בתאונות הדרכים ומקרי המוות, ורק כך נקבל תוצאות מרשימות ונביס את ונמגר את תופעה זו.

מאחר ומדובר בבני נוער נמרצים שכמהים לסיפוק מיידי לא ניתן אלה לאלץ אותם לעבור סדרה של שיעורים חינוכיים בנושא של זהירות בדרכים על מנת שיהיו מוכנים מבחינה מנטאלית לנהוג בכביש באופן אחראי.

כל זאת יש לעשות באופן שיטתי על מנת לעורר רצון בקרב בני הנוער להיות מעורבים במצב ולא להיות חלק ממנו.

בכל פעם שנהג עולה לכביש מתעררים חייהם של מאות עוברי עורך , ברוב המקרים ישנו את הצד ה"אשם" ויש את הקורבן , אך המחיר הוא גדול - חייו של אדם לא שווים שום הון שבעולם ועל כך יש לחייב את השלטון לעשות הכל על מנת לשים קץ לתופעה הזאת.

ע"פ החוק הקיים על מנת להוציא רישיון דיי בלימוד תאורתי על חוקי הכביש ועל כלי הרכב ,ובלימוד מעשי על סוג כלי הרכב הנלמד...

לכן צריך למחאות ולאלץ את הממשל לחוקק חוק שאומר שסדרת מבחני לימוד נהיגה שעובר התלמיד תלווה בשיחה עם מומחה בתחום, או עם אדם שחווה תאונת דרכים או מקורב אל מישהו שחווה תאונת דרכים ו"לטלטל" אותו , שיכין אותו מבחינה מנטאלית לנהיגה בטוחה, זהירה, שלווה וראויה....

אודות כותב המאמר

ליאב ג'רסי

מאת: ליאב ג'רסי