ציניות וספקנות- מקורותיהן ודרכי התמודדות עמן

פורסם: 18/02/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 1,870 | Share

מקור הציניות והספקנות בפחד ובייאוש. האדם הציני מגייס את שארית כוחותיו הרגשיים-יצירתיים המדוכאים ומביע התנגדות מתוחכמת ושלילית לגבי אפשרויות שמשהו טוב יתרחש. הספקן, לעומתו, אמנם אינו מתבטא במילים או בטון מלגלג אך מחפש ומוצא סיבות "כבדות משקל" לכך שרעיון חדש ולא רגיל אכן יכול להתגשם ולצאת לפועל. שני אלה לא נוטים לקחת סיכונים משמעותיים בחייהם, אך משקיעים אנרגיה לא מעטה בניסיונות לנטרל אחרים שכן מוכנים לכך. הציניות והספקנות עלולות לפגוע באדם שביטויים כאלה מכוונים כלפיו, אך הן יותר מכל פוגעות במי שמבטא אותן.

הבעיה העיקרית בשני אלה היא שהם מקובלים מדיי בחברה בה אנו חיים ומקבלים מעט מדיי הד של אי הסכמה כלפיהם. כל רעיון מיוחד שאדם הוגה ושרצונו להוליד אל תוך עולם הזה מקורו בעולמו הדמיוני והנאיבי של אותו אדם. כשאדם מיישם ובורא את רעיונותיו אלה הוא הופך למאושר יותר, לבריא יותר ולתורם יותר לאיכות הסביבה. ציניות וספקנות, כשהן תוקפות רעיון חדש,בעודו בחיתוליו, עלולות להרוס אותו ולגרום לו נזק בל ישוער. השכל האנושי, במקרה הזה, פועל יתר על המידה בשירות הפחד ומעט מדי בשירות האינטואיציה והאומץ לשנות. השכל מתנהג לרוב באופן שמרני ומקבע, ואילו האינטואיציה והדמיון מבקשים מאיתנו לנטוש הרגלים ישנים ולהמציא לנו חיים חדשים, ולא רק פעם אחת בשנות דור. אם נצא מנקודת הנחה שאדם בריא הוא אדם שמסוגל לשנות , לחדש וליצור, כי אז קל להבין שלמעשה הציניות והספקנות מהווים רעלנים, רדיקלים חופשיים, שמעט מאד אנשים טורחים להסירם מסביבתם.

אל מול אלה אפשר להתבונן לרגע בביטויים כמו תקווה, חזון, יצירתיות ואומץ. ביטויים אלה לא יכולים לעמוד בכפיפה אחת עם ציניות וספקנות. תקווה היא תחושה שיש סיכוי שהמצב יתאפשר. כשמתמידים בחשיבה שהמצב עשוי להשתפר, מגבירים מאד את הסיכוי שכך יקרה. החזון עוסק גם כן בקשר לעתיד, והוא מבטא משאלה ליצירת דבר מה משמעותי בעתיד, דבר הגדול יותר ממה שקיים כעת. חזון שהולכים לקראתו הוא כעמוד אש שמוליך את האדם ליישם את גדולתו. אדם בעל חזון הוא כזה שדבק במשאלתו לעתיד טוב יותר, מבחינתו, ומתקדם לעברו. היצירתיות היא התכונה האלוהית והמיוחדת בה יכול האדם להשתמש על מנת לסייע לחזונו להתגשם, ולתקוותו להתממש. היצירתיות היא היכולת לאלתר, לשנות, ליצור שוב ושוב בגרסאות שונות, להמציא ולעדכן. ביצירתיות קיים מרכיב של הפתעה, רעננות ושינוי, והיא משקפת כוחות חיים בשיא תפארתם. האומץ, שכל כך שונה מהספקנות ומהציניות, משקף את כוחו החיובי של האדם לנוע ולהשקיע אנרגיה בהגשמת חזונו, גם אם תחילה זה נראה קלוש ובלתי אפשרי (רגעים בהם לציניות ולספקנות עלולה להיות השפעה קשה במיוחד). האומץ משקף את ההכרח שבנטילת סיכונים על מנת לצמוח ולשנות, שכן ללא נטילת סיכונים ממשיכים לדרוך במקום. מי שלא מנסה לא נכשל, ומי שלעולם לא נכשל לא יכול להגיע לגדולה.

ציניות וספקנות הן דברים שיש להתנגד אליהן בתוקף ובנחרצות. הציניות והספקנות מתייחסות לביטויים הקשורים לאהבה בצבעים שליליים, וכך גם לגבי כמיהה לשלום, לפיוס, לשינוי, לחידוש, לתקווה, לאופטימיות, ועוד. מי שחושב שאכילת אורז מלא וסוכר חום משולבים במדיטציות ובהתעמלות יכולים להפוך אותו לאדם בריא שוגה באשליות של בריאות, כל עוד אינו מטפל בחלקים הציניים והספקנים שבתוכו. אדם שמתקשה להזין את התקווה שבו ולתת לה עוצמה המתבטאת בעשייה וביוזמה, שום "חיים "בריאים" לא יספקו לו את הסחורה. הציניות והספקנות יקננו בתוכו ויגדעו את כוחות הצמיחה האמיתיים שבו, ויחד איתם את כוחות הריפוי הטבעי שבו.

אהבה עצמית היא אחת התרופות העיקריות והשנויות במחלוקת, לריפוי הציניות והספקנות. אהבה עצמית מחברת את האדם לחלקים התמימים והמיוחדים שבו, אהבה עצמית מסייעת לאדם לכבד את הרוח שמאפיינת אותו ולתת יותר מקום לתשוקה, לרגישות ולחזון שלו. אהבה עצמית עוזרת לאדם להתחבר אל האלוהים שבתוכו, וככל שזה מתגבר, כן מצטמצמות הציניות והספקנות.

יוזמה יצירתית, בכל תחום שיהיה, כזו שמאפשרת לאדם להמציא, לחדש ולשחק, מצמצמת עד למאוד את הציניות והספקנות. הסיפוק הגדול שבפעולה שמרגשת ומסקרנת מטיל אלומת אור גדולה על חוויותיו של האדם ומותיר מעט מקום פנוי לציניות ולספקנות .
ועצה אחרונה ולטעמי גם היקרה מכולן – מוטב להיות נאיבי מלפספס הזדמנויות לחיים טובים יותר. להיות נאיבי זה אומר להוסיף ולדבוק בתקווה שיכול להיות טוב יותר גם כשהרוב חושב אחרת וגם כשהמציאות (בינתיים) מלמדת אחרת. אני מציע לך, היה נאיבי יותר. היה נועז יותר בתקווה שלך ובחזון שלך. אם תתנהג כך, אין ספק שיקומו לך במהרה מתנגדים ומעוררי ספק לדרכך החדשה. הם יהוו את הסימן לכך שפעלת נכון. אם לא תתנהג כך, תמשיך לחיות לפי צווי השבט החברתי בו אתה חי, לא כל כך יקומו לך מתנגדים, אך הדבר המיוחד שבך, שמבקש לקום, לצמוח ולהתגלות, ייוותר גלמוד, קטן ובלתי רלוונטי. אפשר לחיות חיים "בסדר" ללא סיכונים, ואפשר לחיות חיים "נהדר", עם סיכונים ואפשרויות לכישלון. במה אתה בוחר?

ובימי בחירות אלה, אשאיר את השאלה הזו פתוחה.

אציין, יחד עם זאת, שאני בוחר באלה המוכנים להיות נאיביים יותר ונועזים יותר להגות שלום, לדבר שלום, ולחלום שלום. אני מתכוון לטפל ולרפא בתוכי את כל אותם חלקים שעדיין פוחדים מהשלום, על מנת שאוכל, הן ביצירה והן בכל דרך אחרת, לתרום את חלקי גם לחזון היצירתי הזה.

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/64020/ציניות-וספקנות-מקורותיהן-ודרכי-התמודדות-עמן

  השאר תגובה למאמר זה

  נראה כי אחד הנושאים הפופולריים בשיחות הסלון ובבתי הקפה הוא מצב הנוער שמידרדר משנה לשנה. אפשר לספוק כפיים בייאוש, להיאנח ולעבור לנושא השיחה הבא ואפשר גם אחרת. מסלולי הכשרת (הסבת) אקדמאים להוראה במכללה האקדמית בית ברל מאפשרים למיואשים לחולל שינוי ולהירתם למשימות חינוך כדי לשנות את המציאות. המסלולים מיועדים לבעלי תואר ראשון בתחומי הרוח, החברה והמדעים המדויקים, והם הפתרון הנכון למערכת חינוך הזקוקה לדם חדש ולאקדמאים המעוניינים לעסוק בתחום שלמדו ואהבו.

  על ידי: יאיר טלl חינוך ולימודיםl 24/05/2009 lצפיות: 1,349
  אשרם במדבר

  נשמה יקרה, אנחנו מזמינים אותך למסע עמוק, מרגש ומופלא. 3 ימים של חגיגה, התאהבות, שבטיות, ריפוי, חופש להיות באמת ואושר גדול.מפגש עמוק ואותנטי עם עצמך ועם האחר, במרחב קסום ומאפשר. יחד נעוף על החיים, ונזכר בפשטות ובעוצמה של חיבור אנושי אמיתי.

  על ידי: אשרם במדברl רוחניות> רוחניות - כלליl 09/01/2015

  הצטרפות אל קורס תטא הילינג תביא לשיפור משמעותי באיכות החיים שלנו, בכישורי התקשורת ובאפשרויות החברתיות.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl רוחניות> רוחניות - כלליl 25/12/2014

  מסלול לימודי תטא הילינג הוא הזדמנות לשיפור אישי של אורח החיים לכם, שיפור מערכות היחסים העוטפות אתכם וגם, אפשרות לפיתוח אישי וקריירה חדשה.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl רוחניות> רוחניות - כלליl 06/12/2014
  אשרם במדבר

  מתוך שיתוף פעולה ראשון בין צלילים מרפאים ואשרם במדבר, נולד הארוע החם של החורף - Healing Music Experience. זוהי חוויה ראשונית מסוגה בישראל - פסטיבל עומק של ריפוי בצליל, ריפוי בקול ומדע הקימטיקה (מדע החוקר כיצד צלילים ותדרים משפיעים על חומר). האירוע הוא חוויה כפולה המשלבת מוסיקה משובחת והעמקה אל מדע הצליל. יהיו הופעות משובחות, הרצאות וסדנאות מחו"ל, כיתות אומן, ניסוי קימטיקה Live בהשתתפות הקהל, מתחמים מיוחדים והרבה אנשים יפים.

  על ידי: אשרם במדברl רוחניות> רוחניות - כלליl 30/11/2014

  מהו רעיון התשובה ומהם עשרת ימי התשובה? מה מהות יום הכיפורים? באיזה אופן עלינו להגיע לחג הסוכות?

  על ידי: אהובה קלייןl רוחניות> רוחניות - כלליl 02/10/2014 lצפיות: 16
  אפרת שר-שלום

  מערכות יחסים – מתוך "קורס בניסים" "כשאתה פוגש מישהו, זכור שזהו מפגש קדוש. כפי שתראה אותו כך תראה את עצמך. כפי שתתייחס אליו כך תתייחס לעצמתך כפי שתחשוב עליו כך תחשוב על עצמך. את הדבר הזה אל תשכח לעולם, כי בו תמצא את עצמך או תאבד את עצמך". (קורס בניסים פרק 8III) "כשאתה פוגש מישהו, זכור שזהו מפגש קדוש."

  על ידי: אפרת שר-שלוםl רוחניות> רוחניות - כלליl 28/08/2014 lצפיות: 19

  להלן כתבה קצרה על החיבור בין העולמות של משפחות חילוניות והארגון החרד ביתינו החדש, : זהו גם חיבור בין תרבויות כאשר רוב המטפלים הם חוזרים בתשובה שיש להם הבנה עמוקה יותר בעולם החילוני, בהמשך השיח יש חיבור בין אמונות, כאשר הפונים מכבדים את ההלכה. לסיכום מדובר בחיבור הטוב האנושי המזקה את הרבים, המזקה באמונה ומאציל ידע וחסד עליון. צפייה נעימה

  על ידי: בבלי יריבl רוחניות> רוחניות - כלליl 23/07/2014 lצפיות: 38

  מה זה תקשור רוחני ואיך כל אחד מכם יכול לתקשר עם מדריכים רוחניים? הכל עניין של קבלת יכולות התקשור, הרבה תרגול וביצוע התקשור בתזמון הנכון. הנה המידע הבסיסי בנושא.

  על ידי: Ronil רוחניות> רוחניות - כלליl 02/07/2014 lצפיות: 23
  דר' פינקי פיינשטיין

  תופעה די מוכרת היא שמפעם לפעם יש לנו רעיונות מצוינים שאנו אף משקיעים בהם לא מעט אנרגיה וכמהים להגשמתם. תופעה מוכרת לא פחות היא שחלק לא קטן מהרעיונות הטובים שעוברים דרך תודעתנו אינם נכנסים למסלול של הגשמה, עקב נסיבות כאלה או אחרות, אם עקב היעדר משאבים רגשיים או חומריים להגשמה, אם עקב תזמון לא מתאים, אם עקב חוסר התאמה בין הפנטזיה לאמצעים העומדים לרשותנו בהווה, אם עקב כל מיני נסיבות אחרות, כולל כאלה של מחסור בערך עצמי גבוה, שמוביל את האדם בעקשנות להגשמת החלומות שלו.

  על ידי: דר' פינקי פיינשטייןl רוחניות> רוחניות - כלליl 28/06/2011 lצפיות: 65
  דר' פינקי פיינשטיין

  דמיינו מצב שבו נאספים כל בני האדם לדורותיהם וניצבים מול מי שברא אותם. דמיינו מצב שבו כל אחד מהם מקבל משימה אישית, קוד ייחודי להפעלה, שמתפקידו להביא עמו אל כדור הארץ, אל שאר בני האדם, למען האדרת החיים, למען ריפוי והתפתחות, למען צמיחה ולמען הרמוניה גבוהה יותר.

  על ידי: דר' פינקי פיינשטייןl רוחניות> רוחניות - כלליl 23/06/2011 lצפיות: 65
  דר' פינקי פיינשטיין

  מאמרי הקודם עסק בהיבטים ראשוניים העוסקים במושג "אינטואיציה". כעת ארצה שנתקדם ונצלול קצת יותר פנימה, אל המרכיב הזה שקיים בכל אדם אך מנוצל ברמה נמוכה בהרבה מכפי יכולתו להשפיע לטובה ולשפר את איכות חיינו.

  על ידי: דר' פינקי פיינשטייןl רוחניות> רוחניות - כלליl 14/06/2011 lצפיות: 71
  דר' פינקי פיינשטיין

  מקורביי מכירים את הסיפור המשעשע שהאייפון שרכשתי לעצמי לפני כשנה נדרס. לאחר כמה חודשים ששכן אצלי, הנחתי אותו מבלי משים על גג המכונית שלי, בעודי חוגר את ילדיי על כיסאות הבטיחות שלהם, בחניון של איקאה. המכונית נסעה, האייפון נפל על הכביש ומאוחר יותר מצאתי אותו, מתבוסס בשברי הזכוכית שלו, בעודי מהרהר על העובדה שחברת "אפל" בישראל מקפידה שלא לבטח את מכשירי האייפון.

  על ידי: דר' פינקי פיינשטייןl רוחניות> רוחניות - כלליl 02/06/2011 lצפיות: 146
  דר' פינקי פיינשטיין

  כעס הוא תופעה שנויה במחלוקת. לעתים אנו מעודדים אנשים לכעוס ולא לאגור בלבם רגשות לא נעימים כלפי העולם. כעס אצור נחשב במקומות רבים כגורם המסכן את בריאותו הנפשית והפיסית של האדם.

  על ידי: דר' פינקי פיינשטייןl רוחניות> רוחניות - כלליl 26/05/2011 lצפיות: 156
  דר' פינקי פיינשטיין

  כאן, במכון הפסיכו-קריאטיבי אנחנו עושים שימוש רב ומועיל מאד באלמנטים רבים הקשורים והנובעים מהאינטואיציה האנושית. הציור האינטואיטיבי כמו גם טיפולי CRBT (טיפול קריאטיבי התנהגותי, פסיכותרפיה מעשית וקצרת מועד המשלבת שיחות וכתיבה) נשענים באופן משמעותי על כלים אינטואיטיביים שבאים מתוך מיומנותו של המטפל.

  על ידי: דר' פינקי פיינשטייןl רוחניות> רוחניות - כלליl 03/05/2011 lצפיות: 62
  דר' פינקי פיינשטיין

  מזה יותר משנה שאנו מפיצים מכאן את ערכות "10%" שמייצגות עיקרון משמעותי בתורה הפסיכו קריאטיבית בפרט ובתחומי פילוסופיה וריפוי אחרים, בכלל, כולם כאלה העוסקים בעקרונות של צמיחת האדם. עיקרון ה"10% יותר" הוא עיקרון יסודי ומכריע שאמור לעמוד לנגד עיניו של כל אדם המבקש חיי בריאות וצמיחה.

  על ידי: דר' פינקי פיינשטייןl רוחניות> רוחניות - כלליl 12/04/2011 lצפיות: 53
  דר' פינקי פיינשטיין

  במאמר זה אני מבקש להציג אלמנטים בסיסיים מתוך מערכת היחסים שקיימת בין האדם לבין הכסף שיש לו או הכסף שאין לו. נושא הכסף מהווה מקור לקונפליקטים, סימני שאלה, אי בהירות, כאב, פנטזיות, מריבות ומחלוקות, דאגות, חרדות, דיכאון ועוד. במקומות רבים ובזוויות ראייה רבות התעשרות נתפסת כסימן להצלחה ואילו חסר כסף נתפס כמצב של כשלון.

  על ידי: דר' פינקי פיינשטייןl רוחניות> רוחניות - כלליl 05/04/2011 lצפיות: 87
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast