האלימות הגואה נגד קשישים בחברה הישראלית

פורסם: 02/12/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 2,306 | Share

טרף קל, פיתוי גדול או בריונות לשמה-
על גל האלימות הגואה נגד הקשישים שבינינו

דומה שכמעט כבר התרגלנו. כמו תאונות הדרכים שנראות כגזירה משמיים כך האלימות ההולכת וגואה נגד הקשישים, הופכת בהדרגה לתופעה יום יומית, בנאלית, המתקבלת במשיכת כתף או בצקצוק הלשון בשיחות הסלון של ימי שישי בערב.

הטלוויזיה מכוונת אל מהדורת החדשות המרכזית של הערב. לשנייה אחת מושכת את תשומת ליבנו אותה קשישה שהותקפה באכזריות על ידי שלושה בריונים צעירים, ובמשנהו אנחנו כבר באנאפוליס או באיראן או בדיווח על רווחי הבנקים.

בסטריליות הטלוויזיונית איננו יכולים להריח את ריחו של פחד המוות שאחז בקשישים שהותקפו, לשמוע את דפיקות הלב המואצות שלהם, להעביר יד מלטפת על לחיים הנפוחה ולהעיף מבט על שיניהם שנשברו והועפו לרחוב.


ובכל זאת, איך הגענו לכך? מה זה היה לנו שכה התעבה עורנו וכה גס ליבנו בתופעות מסוג זה, מהמכוערות הקיימות ברפרטואר של חברה אנושית או אנושית כביכול. האם יש בכך סימן נוסף לאובדן הערכים המאפיין אותנו? אולי זו שאלה של חינוך המתחיל בבית? ושמא אין בכך אלא ציון דרך בנתיבם של קשישי החברה אל תהום הנשייה של ההערכה החברתית, אל תחתית הבור של הכבוד האישי והלאומי, אל שולי השוליים של ההתעניינות הציבורית?

כיצד זה עולה בדעתם של נערים או בחורים לראות בקשיש המהלך לאיטו טרף קל לשוד או להתעללות גרידא? מה עובר להם בראש – בהנחה שאיבר זה קיים בגופם – כשהם מחליטים להפיל ארצה זקנה חלושה, ליטול את ארנקה המצומק ולהשאירה מתבוססת בדמה על המדרכה? לאן הם הולכים בתום 'אירוע הגבורה המפואר' שחוללו? למי הם מספרים בגאווה ובצחוק על מעלליהם? האם יש בהם חרטה כלשהי?

ומה על הקורבנות? מי מתעניין בהם יום לאחר שתפסו פינה מקרית בחדשות? האם מישהו מבקר אותם כדי לעודד את רוחם? האם יש להם מנחם? מה יעשו מחר בבוקר? האם ישובו לביתם לאחר שנפרץ ולאחר שזרים עשו בו כרצונם? האם ישובו להלך ברחוב בו הותקפו? מי ישיב להם את כבודם שאבד? מי יקומם אותם ממעמקי ההשפלה שספגו? מי ישיב להם שמץ מן הביטחון העצמי שהיה להם לפני הטראומה?

דומה שהתופעה המדהימה והנלוזה הזו תימשך, כל עוד לא נתעשת כחברה ונישיר מבט אל השאלות הדוויות הללו!!!

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/6474/האלימות-הגואה-נגד-קשישים-בחברה-הישראלית

  השאר תגובה למאמר זה

  יצא לאור ספר חדש על קורות חייו של דב ויינמן. המספר נולד בעיירה יהודית חרדית ולמד ב"חדר". שום דבר לא הכין אותו לאירועי המלחמה ולחיים קשים בערבות סיביר. הוא גורש יחד עם משפחתו לסיביר הרחוקה, 6,000 ק"מ מעיירת הולדתו שבפולין. סיפור הישרדותם לאורך שלוש שנים בתנאים תת אנושיים מהווה דוגמה לנחישות, עוצמה פנימית ואמונה חזקה.

  על ידי: רותי ליאורl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 30/12/2014 lצפיות: 17
  מרים דובי-חזן

  במהלך 17 שנות פעילותה, משמשת דוקוסטורי אכסניה ללמעלה מ-800 סיפורי חיים מרתקים, שיצאו לאור בספרים מרשימים ומושקעים. מתחת למעטה עטיפות הכרומו הצבעוניות, חבויים סיפורי חיים מגוונים, של משפחות מכל קצוות החברה הישראלית והתפוצות. גלריה מרשימה של סיפורי חיים המכילים עולם ומלואו ומשמשים תיעוד רב-ערך עבור אלפי אנשים, שכן לכל משפחה מתוך 600 המשפחות שעברו דרכנו, ענפים רבים ומסועפים.

  על ידי: מרים דובי-חזןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 30/11/2014

  המאמר מציג סוגי כתיבה עצמית שיכולים להיות בסיס תכני לכתיבת סיפור חיים. אך עדיין אין בהם דרך לארגון המידע באופן סיפורי ומושך. לדוגמה: השימוש ביומן, מכתבים מתקופות רחוקות. וקטעי כתיבה מסדנאות. לפי המאמר רפלקציה היא דרך להעשיר את הכתיבה של אדם על עצמו ואת הבנתו את עצמו ונטיותיו. זאת מאחר שרפלקציה היא מצב מחשבתי המזמן כתיבה שונה באופן מהותי מכל כתיבה .

  על ידי: סמדר נבוl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 09/08/2014 lצפיות: 36
  סתיו גושן

  לקשישים רבים, אין את היכולת לבצע מטלות יום יומיות פשוטות לכאורה כגון: הלבשה עצמית, מקלחת, אכילה עצמאית וכדומה. עובד זר או עובדת זרה יכולים לשנות את חיי קשישים אלו מן הקצה אל הקצה!

  על ידי: סתיו גושןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 06/07/2014 lצפיות: 22

  מחפשים דיור מוגן איכותי בשרון? אתם במקום הנכון כי במאמר זה אנחנו נסביר מה ההבדל בין דיור מוגן ברמה הסטנדרטית לבין דיור מוגן ברמה איכותית על מנת שתוכלו לבצע את הבדיקה של הדיור המוגן שאתם שוקלים להיכנס אליו על פי הפרמטרים הנכונים.

  על ידי: מיכאל רומנסקיl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 03/02/2014 lצפיות: 57
  סתיו גושן

  המוסד לביטוח לאומי מבין את חשיבותה העצומה של הישארותו של הקשיש אשר הגיע לגיל הזהב והוא זקוק לסיעוד בביתו, בחיק משפחתו האהובה ובסביבה הטבעית שלו. לפיכך חוקק חוק המאפשר לביטוח לאומי להעניק לקשישים גמלת סיעוד, בהתאם למספר קריטריונים: גיל, אזרחות ישראלית, מבחן הכנסה, אי קבלת קצבה לנכות מביטוח לאומי והוכחה שהקשיש זקוק לעזרתו של מטפל סיעודי צמוד לשם ביצוע פעולת יומיומיות כמו אכילה, רחיצה, לבישה, היגיינה וכד'. מי שיקבל את הזכאות יוכל לבחור את השירותים המתאימים והנחוצים לו מתוך סל השירותים הקיים.

  על ידי: סתיו גושןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 14/12/2013 lצפיות: 84

  הפתרון המצוין של סדינים למבוגרים נועד לשמש כמענה טוב ביותר עבור אנשים סיעודיים, אך לא רק. יש גם אנשים שאינם סיעודיים אשר סובלים מבריחת שתן בשעות השינה.

  על ידי: ניבl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 05/11/2013 lצפיות: 106

  השילוב של דיור מוגן והאיכויות שהוא מספק ברמה הפנימית וכן ברמה החיצונית של קרבה למרכז ולפעילות חוץ מביאים דיור מוגן בת לאביב לפופולריות רבה

  על ידי: אהודl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 02/09/2013 lצפיות: 160
  אברהם אלון

  האם אנו עדים למיני מהפיכה בכל הקשור בבני הגיל המבוגר שבינינו? מדוע משתנה כל כך הנוף האנושי שלהם? מה מלמדים אותנו המחקרים החדשים על הרגלי החיים שלהם?כיצד משפיע הדבר על איכות חייהם?

  על ידי: אברהם אלוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 01/03/2008 lצפיות: 1,156 lתגובות: 2
  אברהם אלון

  כחלק המדינות העולם המערבי, אנו עדים להתפתחותו של מרוץ אכזרי. מצד אחד - עומדת "הרפואה היודעת" המסוגלת לתת חיים ומן הצד השני – האמצעים הכספיים הכבירים הנדרשים כדי לקבל מה שהרפואה יודעת לתת, וכך נדחקות שכבות אוכלוסיה גדולות לאותו מילכוד גורלי של אי יכולת לממן את בריאותם, את ריפויים ואפילו את חייהם.

  על ידי: אברהם אלוןl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 26/02/2008 lצפיות: 2,746
  אברהם אלון

  בעוד עשר שנים יהיה אופי שונה לחלוטין לאנשי גיל הזהב. הם יהיו בריאים יותר, פעילים יותר, בעלי אמצעים רבים יותר, יביאו אתם ציפיות ודרישות מחמירות יותר ומודעות גבוהה יותר. האם אנו נערכים לקראתם כראוי? האם אנו משקיעים מספיק מחשבה בשאלה איך באמת ייראה "הדור הבא" של הדיור המוגן? ומה בכל זאת עושים כבר היום?

  על ידי: אברהם אלוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 09/02/2008 lצפיות: 139
  אברהם אלון

  מנקודת מבט מרוחקת מעט משקיף המספר על המתרחש בבית קפה תל אביבי קטן. סיפורים קטנים נשזרים זה בזה כדי ליצור פנוראמה אנושית מרגשת.

  על ידי: אברהם אלוןl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 06/01/2008 lצפיות: 371
  אברהם אלון

  ציפורו הדרור מסמלות את החופש, הקשור בשמן. עד כמה עושות הן שימוש בחופש הנתון להן? האם גם בני האדם הם חופשיים, גם במשטרים הנאורים והדמוקרטיים? האם גם ציפורי הדרור חושבות כך?

  על ידי: אברהם אלוןl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 06/01/2008 lצפיות: 240
  אברהם אלון

  מהו יום הולדתו של אדם? האם זה יום מיוחד? יום מקרי? האם שמחת החגיגה משתנה או מתמעטת בחלוף השנים? כיצד מתבונן יום ההולדת עצמו על מי שחוגג אותו?

  על ידי: אברהם אלוןl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 06/01/2008 lצפיות: 127
  אברהם אלון

  מבט מפוכח על האכזבות בחיינו, גורמיהן והשפעתן. שיר נוגה עם שביב אופטימיות.

  על ידי: אברהם אלוןl כתיבה יצירתית> שירהl 26/12/2007 lצפיות: 683
  אברהם אלון

  פנטסיה על יחסי הגומלין המורכבים שבין אדם לזכרונו. היחסים הם דו ערכיים מצד אחד, ומשתנים עם חלוף השנים מצד שני. מה משתמע מכך? הרהורים ומסקנות - במאמר.

  על ידי: אברהם אלוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 26/12/2007 lצפיות: 313
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast