תכנון קיצבת זיקנה מהמוסד לביטוח לאומי

פורסם: 13/12/2007 |תגובות: 0 | צפיות: 5,253 | Share

מבוא

בגליון 220 של "מסים ומעשים" העלה אהוד גרינברג, רו"ח נייר עמדה בו טען כי עלתה האטרקטיביות בקבלת קיצבת זיקנה מיידית בהגיענו ל"גיל המותנה" ולא להמתין עד לגיל 70. בשורות הבאות, ברצוני להמשיך את קו החשיבה ולעבות את הטיעון במספרים וסכומים:

על פי חוק הביטוח הלאומי, מבוטח המגיע לגיל המותנה, אשר הכנסתו האקטיבית אינה עולה על 4,209 שקל לחודש (ומספר תנאים נוספים), רשאי לבחור בין 2 אפשרויות: לקבל קיצבת זיקנה, או לדחות את מועד תחילת קבלת קיצבת הזיקנה שלו לגיל 70 ולקבל בתמורה תוספת של 5% לכל שנת דחיה.

למען נוחות הקריאה, הנתונים יוצגו מעוגלים. כמו כן, הוצגו האפשרויות המרכזיות בלבד כאשר לכל מסלול יש מספר לא קטן של חלופות ודרכי ביניים. בנוסף, חשוב לציין כי החישובים להלן הנם כלכליים בלבד, בלי התחשבות בשיקולים כגון דימוי עצמי, ערך העבודה וכד'.

האם כדאי לדחות?

קיצבת הזיקנה ליחיד, עם מכסימום ותק מגיעה לכ- 16,900 שקל בשנה. אם ידחה המבוטח את תחילת הקיצבה לגיל 70, היא תעמוד על כ- 19,400 שקלים. בנוסף, בהנחה שהאיש ימשיך לעבוד ולהרוויח 4,200 שקל לחודש (ברוטו), יהיה עליו לשלם דמי ביטוח בתקופת ה"דחיה" בסכום של קרוב ל- 5,000 שקל לשנה.


תוך כמה זמן מאז גיל 70 תחזיר תוספת קיצבת הזיקנה את ההפסד המצטבר של 3 שנים? בחישוב לינארי פשוט, ההפרש יתאזן בגיל 95 – אחרי 25 שנים.

כאשר מביאים בחשבון שתוחלת החיים בישראל עומדת על קרוב ל- 82 שנים (לנשים, פחות מכך לגברים), יוצא שבגיל זה (82) יש לנו הפסד של כ- 33,000 שקל שהם 11% על הסכום המצטבר אם נבחר לדחות את תחילת קבלת קיצבת הזיקנה.

אם נהוון את הסכומים בשתי האפשרויות לגיל 67 לפי ריבית שנתית של 5% (שקל היום שווה יותר משקל שיתקבל מחר) ההפרש או ההפסד הכספי מתקרב ל- 40,000 שקל או הפסד של 20% כתוצאה מבחירה לא אופטימלית של המסלול.

גם אם נעריך שנחיה עד גיל 120, עדיין המסלול בו אנו דוחים את קצבת הזיקנה הנו מסלול פחות טוב מקבלת הקיצבה "ביד ומייד".

עד כמה כדאי להקדים?

כאמור, ניתן לקבל קיצבת זיקנה אם הכנסתנו החודשית ברוטו אינה עולה על 4,200 שקל לחודש. מה אם הכנסתנו בגיל 67 גבוהה מכך? האם כדאי להוריד את רמת הפעילות וההכנסה כדי לקבל את קצבת הזיקנה? אם אנו "עושים" 20,0000 שקל בחודש, התשובה ברורה. גם אם הרווח החודשי הממוצע שלנו 4,210 שקל ברור מה עלינו לעשות. אולם, היכן הגבול?

על פי חישובינו, בהתחשב בקיצבת הזקנה ובאי- תשלום מיסים, גבול הכדאיות עובר באיזור ה 6,600 שקל לחודש. אם אנו מרוויחים עד סכום זה, כדאי לצמצם את רמת הפעילות והרווחיות לרמה של 4,200 שקל כדי לקבל קיצבת זיקנה. כמובן שעל המבוטח להקטין באופן אמיתי את רווחיו (אולי להפוך הכנסות אקטיביות לפסיביות) ולא לגלוש לתחומי העיסקה המלאכותית. מעבר ל”רף” זה, הדבר אינו כדאי כלכלית.

סיכום

אם המדינה רוצה לעודד את המבוטחים להמשיך לעבוד, לדחות את קבלת קיצבת הזיקנה ולא לנצל את "הגיל המותנה" עליה לשפר את תנאי הפיצוי בגין ההמתנה. אחרת, הדבר בדרך כלל אינו כדאי עבור מי שיכול לבחור.

הערת המחבר

נייר העמדה פורסם ב"מסים ומעשים"- עדכון שוטף בענייני מסים בהוצאת לשכת רואי חשבון בישראל. גליון מספר 221 - ניסן תשס"ו - אפריל 2006.

לאחר הפרסום
בתאריך 19/6/2006, פורסם ב"ידיעות אחרונות" מאחר (מדור כלכלה, ע"מ 11) המתבסס על נייר העמדה שלי.

במקור, לא חשבתי שהמאמר מעניין את הציבור הרחב מחוץ לקהילת בעלי המקצוע. מתברר שטעיתי...

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/6763/תכנון-קיצבת-זיקנה-מהמוסד-לביטוח-לאומי

  השאר תגובה למאמר זה

  נבו - המאגר המשפטי

  התובע הגיש תביעה לקצבת זקנה. התביעה נדחתה, מן הטעם שהכנסות התובע עולות על ההכנסה המירבית שנקבעה לענין זה בחוק. בעקבות זאת הוגשה התביעה הנוכחית. השאלה המרכזית והעקרונית לעניננו היא כיצד יש להתייחס להפסדים של החברה שהתובע ורעייתו הם בעליה – הפסדים אשר גורמים לכך שהכנסתו האישית של התובע משכר דירה מתקזזת ל- '0'.

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> דיני עבודהl 05/06/2008 lצפיות: 146
  נבו - המאגר המשפטי

  הסוגיה שבמחלוקת בתיק זה היא זכאותו של התובע, שהגיש תביעה לקצבת זקנה באיחור, לקבל את קצבת הזקנה באופן רטרואקטיבי ממועד הגיעו לגיל 70. החלטת המוסד לביטוח לאומי הייתה לשלם לתובע קצבת זקנה לפרק זמן של 12 חודשים קודם להגשת התביעה, בהסתמך על סעיף 296 לחוק הביטוח הלאומי.

  על ידי: נבו - המאגר המשפטיl חוק ומשפט> דיני עבודהl 30/07/2008 lצפיות: 166
  ינאי אמיר

  הנהלת חשבונות היא שפה חשבונאית לרישום ותיעוד של פעולות העסק בהתאם לכללי חשבונאות מקובלים, למעשה הנהלת החשבונות מתעדת את פעילות העבר של העסק, כך שניתן לקבל נתונים על העסק בהתאם לפעילותו בתקופות קודמות.

  על ידי: ינאי אמירl חשבונאות ומסl 02/06/2014 lצפיות: 82
  ינאי אמיר

  תקציב כלכלי הינו היכולת הכלכלית שלנו לרכוש מוצרים בהתאם ליכולתנו , כולנו היינו שמחים לחיות בעולם עם משאבים ללא הגבלה, אך היות והמשאבים שלנו מוגבלים אנו צריכים לתכנן את צעדינו גם מבחינה כלכלית על מנת שנוכל להשיג את יעדינו. ניהול כספים בעסק הינו שלב חשוב מאוד בניהול העסק בחייו היום יומיים, אי ניהול תקציב באופן מקצועי עשוי להוביל לחריגה והתקציב ולגרעון כלכלי שאינו צפוי.

  על ידי: ינאי אמירl חשבונאות ומסl 25/02/2014 lצפיות: 43
  ינאי אמיר

  ניהול כספים הינו רכיב משמעותי מאוד בחיי העסק ולכן נדרש להקדיש לו את תשומת הלב הראויה שכן ניהול כספים נכון עשוי לשפר את יכולת העסק הן במישור התפעולי והן במישור הפיננסי כיוון שניהול כספים חל על מגוון רחב של נושאים בפעילות העסקית. במאמרים קודמים דנו הסוגיה מהו ניהול כספים, מה ההבדל בין ניהול כספים ולהנהלת חשבונות ומכיצד ניתן להגדיל את רווחיות העסק. ניהול כספים על ידי רואה חשבון עשוי לסייע לכם בפתרון הבעיות בעיות רבות בעסקכם.

  על ידי: ינאי אמירl חשבונאות ומסl 24/02/2014 lצפיות: 35
  הנהלת-חשבונות-באינטרנט

  הופעתן של תוכנות לניהול העסק ולהנהלת חשבונות הובילה לפיחות במעמדו של רואה החשבון האנושי המסורתי. מכה נוספת חטפו בעלי המקצוע עם הופעתן של תוכנות מקוונות של הנהלת חשבונות באינטרנט.

  על ידי: הנהלת-חשבונות-באינטרנטl חשבונאות ומסl 25/04/2013 lצפיות: 29

  בישראל, כל אדם שיש לו הכנסה עסקית, חייב בניהול ספרים. ההוראות שהותקנו לכך קובעות את אופן ניהולם וכיצד כל ענף כלכלי ינהל ספריו. פסילת ספרים או ליקויים בהם כוללים סנקציות מרובות. ניתן לבקש הקלות בניהול ספרים.

  על ידי: רו"ח Radley יוע"מ אווניד נינהl חשבונאות ומסl 22/12/2011 lצפיות: 274

  מס שבח הוא למעשה מס רווחי הון המוכל על מסחר בנכסי מקרקעין. השם הרשמי של מס שבח בארץ הוא מס מקרקעין. חשוב להפריד בין מס שבח, מס המשולם על ידי מוכר הדירה למדינה, ומס השבחה המשולם לרשות המקומית. מס שבח מוכל הן על מכירת נכסי מקרקעין והן על מכירת מניות באיגוד מקרקעין.

  על ידי: אורטל וקסl חשבונאות ומסl 22/09/2011 lצפיות: 221

  הכרה בהוצאות רכב מס הכנסה ביום 31/12/2007 פורסמו התקנות החדשות בדבר הכרה בהוצאות רכב, תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות רכב) (תיקון), התשס"ז-2007 (להלן-"התקנות"). התקנות נכנסו לתוקפן ביום 1/1/2008 ובמקביל אליהן נכנסו לתוקף תקנות בדבר עדכון שווי שימוש ברכב. עיקרי התיקון כפי שנקבעו בתקנות הינם: 1. התקנות מגדירות רכב תפעולי וקובעות, כי רכב העומד בהגדרה זו ממועט מהגדרת "רכב" בתקנות, וככזה אין לזקוף בגינו שווי שימוש לעובד וכל ההוצאות בגינו יותרו בניכוי. רכב תפעולי הינו אחד מאלה: א. רכב ביטחון המשמש לפעי

  על ידי: זהביתl חשבונאות ומסl 12/03/2011 lצפיות: 3,421
  אתי גורלי הלמן

  במסגרת ההטבות הניתנות לעולה חדש, ניתנות לו גם הקלות במס רכישה. זאת לפי סעיף 12 לתקנות מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה)(מס רכישה), התשל"ה-1974 (להלן: "התקנות").

  על ידי: אתי גורלי הלמןl חשבונאות ומסl 02/05/2010 lצפיות: 774

  התיזה העיקרית במאמר היא שלמדינת ישראל קיימים שני משאבי כח אדם איכותי אשר אינם מתבטאים נכון להיום במלוא עוצמתם בשוק העבודה וכי התמונה הולכת להשתנות ולטובה. שתי קבוצות האוכלוסיה המדוברות הן הערבים (ובמיוחד הנשים הערביות) והחרדים (ובעיקר הגברים החרדים). לפיכך, בעתיד הנראה לעין, אנו צופים עתיד ורוד מזהיר לכלכלת ישראל בטווח של 20-30 השנים הקרובות.

  על ידי: יוסי נתנזוןl פיננסים וכספים> פיננסים וכספים - כלליl 08/10/2010 lצפיות: 107

  האם קרנות הנאמנות היקרות אכן "מספקות את הסחורה" בצורה של תשואה יותר טובה למשקיעים. מתברר שזה לא המצב- קרנות הגובות דמי ניהול גבוהות יותר מאוד משתלמות למנהלי הקרן, אולם למשקיעים חד משמעית לא. אין סיבה לשלם ביוקר

  על ידי: יוסי נתנזוןl פיננסים וכספים> שוק ההוןl 11/09/2009 lצפיות: 150

  לא רואים אותה עדין, אבל היא כאן, והיא כאן בגדול. האינפלציה. מדד המחירים לצרכן עלה בשנים עשר החודשים האחרונים בכ- 3.5%, זה לא מעט בהשוואה לשנים שעברו, אבל האינפלציה ה"אמיתית" הרבה יותר גבוהה. בשורות הבאות ננסה להציג כמה נתונים ותמרורי אזהרה.

  על ידי: יוסי נתנזוןl פיננסים וכספיםl 08/03/2008 lצפיות: 136

  על פי הפרשנות המקובלת, לא ניתן לתבוע הוצאות בתי קפה ומסעדות כהוצאה עסקית. האם הדבר מעוגן בחקיקה? ואולי ניתן לטעון במקרים מסויימים שהמדובר בהוצאה עסקית מותרת בניכוי?

  על ידי: יוסי נתנזוןl חשבונאות ומס> מיסוי ישראליl 20/12/2007 lצפיות: 1,938

  בספרו הקלאסי של לואיס קרול, אומרת המלכה האדומה לעליסה "עליך לרוץ הכי מהר שאת יכולה, כדי להישאר באותו המקום, אם את רוצה להגיע למקום אחר, את צריכה לרוץ לפחות פי שניים יותר מהר" (תרגום: רינה ליטוין). משפט נפלא זה משמש פעמים רבות כדי להדגים את קצב החיים והדרישות שמציב בפנינו העולם המודרני.

  על ידי: יוסי נתנזוןl חשבונאות ומס> מיסוי ישראליl 13/12/2007 lצפיות: 356

  הציטוטים להלן הם מתוך הספר "77 טיפים של זהב בשיווק ומכירות", ספר שמטרתו לאפשר לך להגדיל באופן משמעותי את הכנסותיך על- ידי שיפור מיומנויות השיווק והמכירה שלך, מאת ד"ר שי סולן.

  על ידי: יוסי נתנזוןl פרסום ושיווק> טיפים שיווקייםl 13/12/2007 lצפיות: 878

  בשורות הבאות ננסה לתאר מהי חברה, מה היתרונות והחסרונות של התאגדות כחברה בע"מ מול עבודה כעצמאי ושיקולים נוספים כדי שהיזם או בעל העסק יוכלו לקבוע מה עדיף להם.

  על ידי: יוסי נתנזוןl חשבונאות ומסl 13/12/2007 lצפיות: 7,104

  הציטוטים להלן הם מתוך הספר "למכור את הבלתי נראה", מדריך שימושי לשיווק מתקדם של שירותים מאת הרי בקווית'.

  על ידי: יוסי נתנזוןl פרסום ושיווק> טיפים שיווקייםl 04/12/2007 lצפיות: 814
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast