מזוזה - ברכת הבית במשקוף אחד

פורסם: 13/04/2010 | צפיות: 8,400 | Share

מזוזה אחת – שמירה מרובה

הסימון המוכר ביותר לבית יהודי הוא קיבוע מזוזה במשקוף הימני של הדלת. קביעת מזוזה היא מצווה מהתורה ככתוב " וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך" (דברים ו', ט ; דברים י"א , כ'). לפי ההלכה, את המזוזה יש לקבוע בכל דלת של חדר שבו ישנים או אוכלים, מלבד החדרים המוצנעים – חדרי השירותים וחדרי האמבטיה. נהוג לקבוע מזוזה אף במשרדים ובבתי ספר, כחלק מהסימון של המקום כמקום יהודי.

בעת קיום מצוות קביעת המזוזה מברכים "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה", יש המוסיפים את ברכת "שהחיינו".

תוכן המזוזה

מזוזה כשרה צריכה להכיל את הפרטים הבאים:

 • קלף – על הקלף אמורים להופיע שתי פרשיות המזכירות את מצוות קביעת מזוזה. שתי הפרשיות מופיעות בספר דברים.
 • "שמע ישראל" – שמע ישראל היא אחת התפילות השכיחות ביותר בחייו של יהודי ממוצע. התפילה נתפסת כהצהרת האמונה והנאמנות הבסיסית ביותר ביהדות. כחלק מהתפילות שמתפלל היהודי, תפילת שמע נאמרת פעמיים ביום בתפילת השחרית ובתפילת הערבית.
 • "והיה אם שמע" – גם כאן , מוזכרת מצוות תפילין ומזוזה. בפרשה זו מצווה יראת ה' ושמירת כל מצוותיו וכמובן ששמירת המצוות תביא לתגמול של המאמין.

ישנה הקפדה מיוחדת על התוכן וצורת הכתיבה שלו. מזוזות כשרות חייבות לעמוד בסטנדרטים מחמירים ביותר. לדוגמא, אם חלה טעות כלשהי בכתיב של אחת הפרשיות המזוזה אינה כשרה ואין להשתמש בה. הקלף הוא קלף מיוחד ואפילו הדיו הוא דיו מיוחד שמיועד לכתיבת מזוזה. סופר סת"ם הוא היחיד שמורשה לכתוב מזוזות כשרות. את הקלף שבתוך כל בית מזוזה נהוג לעטוף בניילון כדי לשמור עליו מפני  מפגעי מזג האוויר.

בדיקת המזוזה צריכה להתבצע לפחות פעמיים בשבע שנים. את הבדיקה יכול לבצע סופר סת"ם בלבד. הסופר בודק שכל האותיות בפרשיות עדיין כשרות – כלומר לא נמחקו או נסדקו.

תפקיד המזוזה

לפי המסורת קיבוע מזוזה בכניסה לבית אמור להגן על הבית מפני סכנות ותחלואים. נהוג לנשק את המזוזה בכניסה וביציאה כדי לקבל את ברכת ה', ולאמור "ה' ישמור צאתי ובואי מעתה ועד עולם".

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/67795/מזוזה-ברכת-הבית-במשקוף-אחד

  השאר תגובה למאמר זה

  מהי מזוזה וממה היא מורכבת? מהי חשיבות תהליך התקנתה והברכה הקשורה בה? המזוזה נמצאת בפתח כל בית, חדר או מבנה המאפיין בית יהודי ומהווה לסמל מובהק ליהדות ואות לכך שהדיירים אשר בתוך הבית הם יהודיים. המזוזה הינה תשמיש קדושה אשר מותקן במשקוף כל כניסה לבית או בחדרים בתוך הבית. בתוך בית המזוזה נמצא קלף מיוחד במצב מגולגל ועטוף בשקית קטנה המיועדת להגנה על הקלף, אשר עליו כתובות בכתב סת"ם פרשיות שונות, אשר מופיעות גם בתפילין. להגנה על הקלף עצמו יש חשיבות רבה, משום שעל פי היהדות - אסור שתמחק אף לא אות אחת.

  על ידי: מושיקוl רוחניות> יהדותl 06/12/2014

  כל ההלכות שחשוב לדעת בקביעת המזוזה בפתח. המיקום המדוייק על המשקוף, באיזה צד להציב אותה, מה לברך בעת ההתקנה. איפה לא מתקינים כלל מזוזות? ובכלל על חשיבות המצווה שהיא חובה תמידית עבורנו.

  על ידי: מימון שושןl רוחניות> יהדותl 27/01/2014 lצפיות: 168
  שי ברקוביץ

  בשעה טובה ומוצלחת קנינו בית חדש אם חדש או יד שניה, סיימנו עם כל השיפוצים והעיצוב פנים ועכשיו רגע לפני שנכנסים פנימה צריך להתקין מזוזות בבית. אז איך למעשה בוחרים מזוזה, מה קובע אם קלף המזוזה כשר או פסול, מתי צריך לבדוק, איך מתקינים ומה מברכים בהתקנת מזוזות ?

  על ידי: שי ברקוביץl רוחניות> יהדותl 01/05/2011 lצפיות: 959
  שלום

  לא מעט אנו שומעים על מקובל או רב שאומר לאנשים בשעת צרה תבדקו את המזוזות מה המקור לזה והאם רק מספיק לבדוק אולי אנחנו לא יודעים בכלל מה עושים עם המזוזה

  על ידי: שלוםl רוחניות> יהדותl 31/10/2011 lצפיות: 224

  מה זה מזוזה, מה יש בתוכו ? איפה שמים אותו – בבית, בבית כנסת האם גם במקדש ? מגילה של קלף שכותבים עליה שתי פרשיות שבתורה, וקובעים אותה על מזוזת הבית: שמע ישראל (דברים ו') והיה אם שמוע (שם י"א

  על ידי: יצחקl רוחניות> יהדותl 11/07/2010 lצפיות: 480

  בקניית מזוזה העיקר הוא הקלף, אולם גם בית המזוזה הוא משמעותי. כדאי לקנות מחוץ לבית, בתי מזוזה עמידים לחום ולרטיבות, לדאוג לא לשים בתי מזוזה שקופים במקום שאין לשים אותם וכמובן כדאי שבתי המזוזה יהיו יפים ומהודרים.

  על ידי: ברוך גינזברl רוחניות> יהדותl 03/09/2013 lצפיות: 139

  בבניית בית חדש אנחנו מתחילים פעמים רבות עם תקוות גדולות לבניית המשפחה וגומרים את הבנייה עם חוויה טכנית וטפלה. חנוכת הבית וקביעת מזוזה יכולים להיות מנוף להחזיר לנו את עולם הערכים שאבד בדרך.

  על ידי: ברוך גינזברl משפחה וזוגיות> משפחה וזוגיות - כלליl 09/12/2013 lצפיות: 244

  מאמר זה חוקר את אופייה הדואלי של התורה הקדושה ומצוותיה. מסתבר כי הדואליות משמשת יסוד עקרוני על פני היהדות כולה. מתברר שהאמונה המונותיאיסטית הראשית, דורשת דואליזם מקיפה, על מנת להבליט ולהדגיש את ייחודה העילאית.

  על ידי: משה הרשברגl רוחניות> יהדותl 30/03/2008 lצפיות: 119

  מי מאיתנו לא התקין מזוזה בביתו? רבים מאיתנו עוברים בר מצווה ומניחים תפילין כל בוקר, הרבה פעמים – בזה מסתכמים המצוות שלנו באותו היום...הרבה מאיתנו שומרים על כשרות, לא מדליקים אש בשבת ועוד.

  על ידי: יורי פוחצ'בסקיl רוחניות> יהדותl 28/03/2010 lצפיות: 129
  אורלי שעיה

  ישנן דעות שונות לגבי החושך והאור- ביוגה הקלסית אנחנו מדברים על חושך במובן של בורות הקשורה לאחיזות כוזבות של ה"אני" בחומר, באגו, ובכל מה שחולף ומתכלה, ועל אור- ידע העצמי – כתמצית, אור אלוהי.

  על ידי: אורלי שעיהl רוחניות> יהדותl 26/12/2014 lצפיות: 11

  מהי מזוזה וממה היא מורכבת? מהי חשיבות תהליך התקנתה והברכה הקשורה בה? המזוזה נמצאת בפתח כל בית, חדר או מבנה המאפיין בית יהודי ומהווה לסמל מובהק ליהדות ואות לכך שהדיירים אשר בתוך הבית הם יהודיים. המזוזה הינה תשמיש קדושה אשר מותקן במשקוף כל כניסה לבית או בחדרים בתוך הבית. בתוך בית המזוזה נמצא קלף מיוחד במצב מגולגל ועטוף בשקית קטנה המיועדת להגנה על הקלף, אשר עליו כתובות בכתב סת"ם פרשיות שונות, אשר מופיעות גם בתפילין. להגנה על הקלף עצמו יש חשיבות רבה, משום שעל פי היהדות - אסור שתמחק אף לא אות אחת.

  על ידי: מושיקוl רוחניות> יהדותl 06/12/2014
  שירה שרווהס

  אחד השיקולים של ההורים הבאים לבחור שם לתינוקם מתבטא ב- "האם השם נשמע יפה או לא?" חשוב להבין, שם - הוא הרבה מעבר ליופי, הוא "ארגז הכלים" שילווה את התינוק מיום היוולדו, לכל אורך חייו. העדר אחד "הכלים", עלול להוביל לקשיים, לתקיעות / חוסר יכולת להגשים את רצון הנשמה, לחסימה במימוש העצמי עד כדי רגישות בריאותית /פגיעה בגוף הפיזי. השם קובע את מערך חייו העתידיים והוא חשוב ביותר לצורך מתן חיים בריאים וטובים ולמיקסום האפשרויות הגלומות עבורו !!

  על ידי: שירה שרווהסl רוחניות> יהדותl 13/11/2014 lצפיות: 12

  שבת היא החמדה הגנוזה אותה ביקש הקדוש ברוך הוא לתת לישראל, אחת מתרי״ג מצוות התורה, אחת מעשרת הדברות, ועיקר יחודה בהיותה אות הברית המקשרת בין היהודי לבוראו ולכן היא שקולה כנגד כל מצוות התורה.

  על ידי: שולמית שמידדעl רוחניות> יהדותl 29/10/2014 lצפיות: 16

  הסתיימו להם הימים הנוראים בתקווה שתפילות כל בית ישראל התקבלו בכיסא הכבוד. אחד המשפטים שחזרו על עצמם בכל תפילה בראש השנה וביום הכיפורים התייחסו לאחדות עם ישראל: "ויעשו כולם אגודה אחת, לעשות רצונך בלבב שלם"

  על ידי: צחי מכאליl רוחניות> יהדותl 10/10/2014 lצפיות: 13

  בתחילת ספר ישעיהו אומר הנביא: "לכו נא ונוכחה יאמר ה' אם יהיו חטאיכם כשנים כשלג ילבינו אם יאדימו כתולע כצמר יהיו" - הפסוק, שמלווה אותנו ביום הכיפורים, מלמד אותנו על כרת העונות לעם ישראל: אם החטאים יהיו כמו צבע השני, האדום,

  על ידי: צחי מכאליl רוחניות> יהדותl 02/10/2014 lצפיות: 17

  אחד מהשיאים של ראש השנה הוא תפילת "ונתנה תוקף". מקור הפיוט הזה הוא כבר במאה ה- 10 ויש הסוברים מהמאות ה- 6 וה- 7 וזה על סמך הממצאים מהגניזה הקהירית בה הוא נמצא לראשונה.

  על ידי: צחי מכאליl רוחניות> יהדותl 24/09/2014 lצפיות: 26
  ערן סולומון

  בצפיה דרוכה אנו מחכים לימים הנוראים, הימים הנפלאים, בהם נקבעים גורלות כולנו לשנה הבאה עלינו לטובה . אנו מצפים לשינויים - ומקווים לטובה. אולם האם יש מקום לצפייה שלנו? מה עושה את התקופה הזו זמן אפקטיבי להשפיע? התחזקות לקראת הימים הבאים, שיהיו באמת שינוי לטובה, ולא חזרה, השנות, של כל המוכר, הטעון כל כך הרבה שיפור...

  על ידי: ערן סולומוןl רוחניות> יהדותl 21/09/2014 lצפיות: 19

  הכנת תוכנית עסקית באופן איכותי יכולה להפוך כל עסק לעסק משגשג, במאמר זה תגלו כמה מונחים בנושאי התוכנית העסקית.

  על ידי: אופירl עסקים> עסקים - כלליl 11/07/2010 lצפיות: 180

  תרגום מקצועי - ובמיוחד תרגום משפטי, מהווה אבן דרך שנועדה להפוך מסמך בשפה אחת למסמך מובן וברור בשפה האחרת. במאמר זה נפרט לגבי תרגום טקסט.

  על ידי: אופירl עסקים> תרגוםl 08/06/2010 lצפיות: 51

  תפילין הן הפריט שאנו מניחים על ראשנו בכל בוקר ובחגים מסויימים. במאמר זה נבצע סקירה כללית לגבי התפילין.

  על ידי: אופירl חברה וסביבה> דתותl 30/05/2010 lצפיות: 408

  איך אפשר לדעת כי עריכת הוידאו ששילמנו עליה ממיטב כספנו היא איכותית באמת? איך אנו יודעים כי עריכת הסרט שלנו נעשה באופן מקצועי? במאמר זה תוכלו לגלות!

  על ידי: אופירl אינטרנט> חינם ברשתl 05/05/2010 lצפיות: 333

  השכרת ציוד לאירועים - כמו כל תחום שלא בודקים אותו לעומק על ידי הרשויות השונות, גם תחום זה דורש העמקה ובדיקה.

  על ידי: אופירl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 08/02/2010 lצפיות: 277

  השכרת ציוד לאירועים והשכרת כסאות לאירועים צריכה להיעשות באופן חכם ואיכותי. לא כל חברה להשכרת ציוד נחשבת לחברה טובה - התחום הוא פרוץ למדי.

  על ידי: אופירl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 08/02/2010 lצפיות: 211

  השכרת כסאות לאירועים דורשת הבנה ו"ישיבה" לא קצרה בכלל על הנושא. כסאות לאירועים חייבים להתאים לאופי האירוע ולאופי האורחים.

  על ידי: אופירl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 29/01/2010 lצפיות: 359
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast