מזוזה - ברכת הבית במשקוף אחד

פורסם: 13/04/2010 | צפיות: 8,374 | Share

מזוזה אחת – שמירה מרובה

הסימון המוכר ביותר לבית יהודי הוא קיבוע מזוזה במשקוף הימני של הדלת. קביעת מזוזה היא מצווה מהתורה ככתוב " וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך" (דברים ו', ט ; דברים י"א , כ'). לפי ההלכה, את המזוזה יש לקבוע בכל דלת של חדר שבו ישנים או אוכלים, מלבד החדרים המוצנעים – חדרי השירותים וחדרי האמבטיה. נהוג לקבוע מזוזה אף במשרדים ובבתי ספר, כחלק מהסימון של המקום כמקום יהודי.

בעת קיום מצוות קביעת המזוזה מברכים "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה", יש המוסיפים את ברכת "שהחיינו".

תוכן המזוזה

מזוזה כשרה צריכה להכיל את הפרטים הבאים:

 • קלף – על הקלף אמורים להופיע שתי פרשיות המזכירות את מצוות קביעת מזוזה. שתי הפרשיות מופיעות בספר דברים.
 • "שמע ישראל" – שמע ישראל היא אחת התפילות השכיחות ביותר בחייו של יהודי ממוצע. התפילה נתפסת כהצהרת האמונה והנאמנות הבסיסית ביותר ביהדות. כחלק מהתפילות שמתפלל היהודי, תפילת שמע נאמרת פעמיים ביום בתפילת השחרית ובתפילת הערבית.
 • "והיה אם שמע" – גם כאן , מוזכרת מצוות תפילין ומזוזה. בפרשה זו מצווה יראת ה' ושמירת כל מצוותיו וכמובן ששמירת המצוות תביא לתגמול של המאמין.

ישנה הקפדה מיוחדת על התוכן וצורת הכתיבה שלו. מזוזות כשרות חייבות לעמוד בסטנדרטים מחמירים ביותר. לדוגמא, אם חלה טעות כלשהי בכתיב של אחת הפרשיות המזוזה אינה כשרה ואין להשתמש בה. הקלף הוא קלף מיוחד ואפילו הדיו הוא דיו מיוחד שמיועד לכתיבת מזוזה. סופר סת"ם הוא היחיד שמורשה לכתוב מזוזות כשרות. את הקלף שבתוך כל בית מזוזה נהוג לעטוף בניילון כדי לשמור עליו מפני  מפגעי מזג האוויר.

בדיקת המזוזה צריכה להתבצע לפחות פעמיים בשבע שנים. את הבדיקה יכול לבצע סופר סת"ם בלבד. הסופר בודק שכל האותיות בפרשיות עדיין כשרות – כלומר לא נמחקו או נסדקו.

תפקיד המזוזה

לפי המסורת קיבוע מזוזה בכניסה לבית אמור להגן על הבית מפני סכנות ותחלואים. נהוג לנשק את המזוזה בכניסה וביציאה כדי לקבל את ברכת ה', ולאמור "ה' ישמור צאתי ובואי מעתה ועד עולם".

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/67795/מזוזה-ברכת-הבית-במשקוף-אחד

  השאר תגובה למאמר זה

  כל ההלכות שחשוב לדעת בקביעת המזוזה בפתח. המיקום המדוייק על המשקוף, באיזה צד להציב אותה, מה לברך בעת ההתקנה. איפה לא מתקינים כלל מזוזות? ובכלל על חשיבות המצווה שהיא חובה תמידית עבורנו.

  על ידי: מימון שושןl רוחניות> יהדותl 27/01/2014 lצפיות: 110
  שי ברקוביץ

  בשעה טובה ומוצלחת קנינו בית חדש אם חדש או יד שניה, סיימנו עם כל השיפוצים והעיצוב פנים ועכשיו רגע לפני שנכנסים פנימה צריך להתקין מזוזות בבית. אז איך למעשה בוחרים מזוזה, מה קובע אם קלף המזוזה כשר או פסול, מתי צריך לבדוק, איך מתקינים ומה מברכים בהתקנת מזוזות ?

  על ידי: שי ברקוביץl רוחניות> יהדותl 01/05/2011 lצפיות: 945
  שלום

  לא מעט אנו שומעים על מקובל או רב שאומר לאנשים בשעת צרה תבדקו את המזוזות מה המקור לזה והאם רק מספיק לבדוק אולי אנחנו לא יודעים בכלל מה עושים עם המזוזה

  על ידי: שלוםl רוחניות> יהדותl 31/10/2011 lצפיות: 207

  מה זה מזוזה, מה יש בתוכו ? איפה שמים אותו – בבית, בבית כנסת האם גם במקדש ? מגילה של קלף שכותבים עליה שתי פרשיות שבתורה, וקובעים אותה על מזוזת הבית: שמע ישראל (דברים ו') והיה אם שמוע (שם י"א

  על ידי: יצחקl רוחניות> יהדותl 11/07/2010 lצפיות: 458

  בקניית מזוזה העיקר הוא הקלף, אולם גם בית המזוזה הוא משמעותי. כדאי לקנות מחוץ לבית, בתי מזוזה עמידים לחום ולרטיבות, לדאוג לא לשים בתי מזוזה שקופים במקום שאין לשים אותם וכמובן כדאי שבתי המזוזה יהיו יפים ומהודרים.

  על ידי: ברוך גינזברl רוחניות> יהדותl 03/09/2013 lצפיות: 76

  בבניית בית חדש אנחנו מתחילים פעמים רבות עם תקוות גדולות לבניית המשפחה וגומרים את הבנייה עם חוויה טכנית וטפלה. חנוכת הבית וקביעת מזוזה יכולים להיות מנוף להחזיר לנו את עולם הערכים שאבד בדרך.

  על ידי: ברוך גינזברl משפחה וזוגיות> משפחה וזוגיות - כלליl 09/12/2013 lצפיות: 137

  מאמר זה חוקר את אופייה הדואלי של התורה הקדושה ומצוותיה. מסתבר כי הדואליות משמשת יסוד עקרוני על פני היהדות כולה. מתברר שהאמונה המונותיאיסטית הראשית, דורשת דואליזם מקיפה, על מנת להבליט ולהדגיש את ייחודה העילאית.

  על ידי: משה הרשברגl רוחניות> יהדותl 30/03/2008 lצפיות: 108

  מי מאיתנו לא התקין מזוזה בביתו? רבים מאיתנו עוברים בר מצווה ומניחים תפילין כל בוקר, הרבה פעמים – בזה מסתכמים המצוות שלנו באותו היום...הרבה מאיתנו שומרים על כשרות, לא מדליקים אש בשבת ועוד.

  על ידי: יורי פוחצ'בסקיl רוחניות> יהדותl 28/03/2010 lצפיות: 114

  תשמישי הקדושה המוזכרים לראשונה בתלמוד הבבלי, משמשים אותנו בעת טקסים, חגים ומועדים שונים- אך גם בשיגרת היום היום. הם נבדלים אחד מהשני בשימוש ובקדושה

  על ידי: מאיר כהןl רוחניות> יהדותl 28/10/2010 lצפיות: 183
  ערן סולומון

  סתירה בין שני רמזי אלול: "אני לדודי ודודי לי" ו"ומל ה' אלקיך את לבבך ואת לבב זרעך" מובילה לעיון מחודש בפרדוקס הידיעה והבחירה. בעזרת תובנות מהרב אשלג זצוק"ל והרב ר' צדוק הכהן זצוק"ל מיושבות הסתירות באופן המבאר באור חדש את המושגים: כפרה, תשובה, וחלקם המובטח של ישראל לעולם הבא. ומכאן לטעם חדש בעבודת התשובה בה אנו עסוקים בימים אלה.

  על ידי: ערן סולומוןl רוחניות> יהדותl 18/09/2014

  חשבנו שכבר תמו עידן המלחמות ושהעולם כבר הפנים את חוסר ההיגיון ביצירת מרחצי דמים כל כמה שנים. והנה נראה שחזרנו מאה שנים לאחור. קולות של מלחמה נשמעים מכל רחבי העולם ולא פוסחים גם על אירופה שטרם סיימה להתאושש ממלחמות העולם. האם שלום הוא יעד אוטופי בלתי ניתן להשגה? האם עלינו להתייאש מהשגתו ולהתרכז בהישרדותנו האישית בג'ונגל האנושי שסביבינו?

  על ידי: יוסףl רוחניות> יהדותl 09/09/2014
  הרב אדם סיני

  ראשית, צריכים אנו לאמר, כי לא סיפור הסטורי באה לספר לנו ההגדה. אם כן היה עליה לתאר לנו את המעשה באופן מושך ויפה יותר. אולי יותר משעשע עם ציורים והפעלות לילדים ולמבוגרים שלא ירדמו. כפי שאומר רשב"י (זהר פרשת בהעלותך אות נ"ח) (תרגום מארמית) "רבי שמעון אמר אוי לאותו אדם שאומר, כי התורה באה לספר ספורים בפשטות , ודברי הדיוט. כי אם כן גם בזמן הזה אנו יכולים לעשות תורה מדברי הדיוט ועוד יותר יפים מהם...

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  הרב אדם סיני

  מתוך אור הבהיר - "שופר של משיח" ותדע שז"ס שאין בני ישראל נגאלים אלא אחר שיתגלה חכמת הנסתר בשיעור גדול, כמ"ש בזוהר: בהאי חיבורא נפקין בני ישראל מגלותא... והפצת החכמה בהמון מכונה שופר, דוגמת השופר שקולו הולך עד למרחק המרובה, כן יתפשט הד החכמה בכל העולם, שאפי` האומות ישמעו ויודו כי יש חכמת אלקים בקרב ישראל.

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014 lצפיות: 11
  חגי הופר2

  ""ואהבת לרעך כמוך" (ויקרא יט יח), רבי עקיבא אומר: זה כלל גדול בתורה. בן עזאי אומר: "זה ספר תולדות אדם" (בראשית ה א), זה כלל גדול מזה" (ירושלמי נדרים ט ד ועוד). את המובאה הזו הבאתי כלוגו פתיחה בספרי "יסודות הבניין – על צלם אלוהים שבאדם ועוד" (נשיא, 2009). עתה אסביר ביתר פירוט. ....

  על ידי: חגי הופר2l רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  הרב אדם סיני

  דאגה בלב כל איש לנוכח הכאוס העולמי המתגבר וההשלכות הקשות על עם ישראל בפרט, אינה יכולה להותיר אותנו אדישים לקול ה׳ המדבר אלינו דרך ארועי "צוק איתן". מבקש אני לקבוע במאמר זה כי האויב האמיתי של עם ישראל אינו עמי ערב, ובראשם הפלסטינאים: אלה בסך הכל שליחי ההשגחה הפועלת לממש את רצון ה' בעולם, וכן לשוחח עמנו דרכם. האוייב האמיתי הוא ההשתמטות מלבצע את תפקידנו האמיתי בבריאה בתור העם הנבחר.

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 16/08/2014
  ניסים ירחי

  לימוד האמונה הוא אחד המקצועות החשובים ביותר בתורה אם לא ה . יחד עם זה במשך הדורות סוגיה זו נזנחה לחלוטין מהעם ואף מן התלמידי החכמים הלומדים בישיבות. הדבר עוד יותר מפליא כאשר קוראים את ספרי האמונה של הראשונים והאחרונים, ורואים שאכן הם שמו דגש מאוד חזק על הנושא, ואף ביקרו את כל מי שלא נהג כך, ודבר זה כמעט ולא עזר. מרן הרב קוק זצ"ל מתעסק בסוגיה ונכנס לעובי הקורה, לשם כך הקים את ישיבת מרכז הרב וחיזק מאוד מאוד את הנושא. מאז, הדורות הולכים וגדלים לאט לאט, ואכן מעמיקים ולומדים בישיבותנו הרבה יותר מפעם

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 17/07/2014 lצפיות: 14
  ניסים ירחי

  שכתוב של שיעור, המסביר את כוחה של תורה וגודל ערכה, ויחד עם זאת בשביל להפיץ את ד' בעולם בכל הרבדים ולהצליח להשפיע על כל אומות העולם בכלל,ולתקן עולם במלכות שדי, יש צורך במדרגה נוספת על גבי מדרגתו הרמה של המלך חזקיה וסיעתו, בסוף המאמר ישנו גם קישור לתפקיד התפילין ואיך השפעתם היא דומה לתפקידו של מלך המשיח. במהרה בימינו

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 15/07/2014 lצפיות: 39

  הכנת תוכנית עסקית באופן איכותי יכולה להפוך כל עסק לעסק משגשג, במאמר זה תגלו כמה מונחים בנושאי התוכנית העסקית.

  על ידי: אופירl עסקים> עסקים - כלליl 11/07/2010 lצפיות: 165

  תרגום מקצועי - ובמיוחד תרגום משפטי, מהווה אבן דרך שנועדה להפוך מסמך בשפה אחת למסמך מובן וברור בשפה האחרת. במאמר זה נפרט לגבי תרגום טקסט.

  על ידי: אופירl עסקים> תרגוםl 08/06/2010 lצפיות: 42

  תפילין הן הפריט שאנו מניחים על ראשנו בכל בוקר ובחגים מסויימים. במאמר זה נבצע סקירה כללית לגבי התפילין.

  על ידי: אופירl חברה וסביבה> דתותl 30/05/2010 lצפיות: 348

  איך אפשר לדעת כי עריכת הוידאו ששילמנו עליה ממיטב כספנו היא איכותית באמת? איך אנו יודעים כי עריכת הסרט שלנו נעשה באופן מקצועי? במאמר זה תוכלו לגלות!

  על ידי: אופירl אינטרנט> חינם ברשתl 05/05/2010 lצפיות: 315

  השכרת ציוד לאירועים - כמו כל תחום שלא בודקים אותו לעומק על ידי הרשויות השונות, גם תחום זה דורש העמקה ובדיקה.

  על ידי: אופירl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 08/02/2010 lצפיות: 267

  השכרת ציוד לאירועים והשכרת כסאות לאירועים צריכה להיעשות באופן חכם ואיכותי. לא כל חברה להשכרת ציוד נחשבת לחברה טובה - התחום הוא פרוץ למדי.

  על ידי: אופירl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 08/02/2010 lצפיות: 201

  השכרת כסאות לאירועים דורשת הבנה ו"ישיבה" לא קצרה בכלל על הנושא. כסאות לאירועים חייבים להתאים לאופי האירוע ולאופי האורחים.

  על ידי: אופירl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 29/01/2010 lצפיות: 354
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast