רילוקיישן לאפריקה - כיצד זה הולך להראות ?

פורסם: 17/06/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 4,792 | Share

גם הרילוקיישן משנה כיוון בעקבות המשבר הכלכלי. במקום ארה"ב, מזרח אירופה ואסיה הפנים מועדות לאפריקה. שם, המשאבים והעושר ממשיכים להביא חברות להקמת פרוייקטים בסדרי גודל אדירים. אז אם את/ה מפוטרים חדשים, בעלי מקצוע נדרש בתחומי התשתיות , טלקום, הייטק , תעשייה ובנייה - החויה האפריקנית מחכה לכם

שנת 2009 תעמוד בסימן המשבר הכלכלי העולמי  תוך עליה חדה בשיעורי המובטלים במדינות המערב.  נסיבות אלה יביאו חברות רבות לתעל את משאביהן  למדינות בהם המשאבים עדיין קיימים, עיקרם באפריקה.
ההזדמנויות העסקיות הרבות ביבשת בשילוב העושר הרב שקיים במדינות רבות, מייצרות פרוייקטים בסדרי גודל אדירים עבור חברות רבות. ביבשת אפריקה חברות ישראליות הפועלות בתחומים רבים, החל מחברות בנייה ותשתיות גדולות, לחברות העוסקות בנושאי חקלאות, עבודות חשמל ומתח נמוך,מחצבים, בטחון, וכלה בחברות תקשורת והיי טק קלאסיות.
אם פעם היינו מרימים גבה בשומעינו מישהו מספר שהיה או נוסע לעבוד באפריקה, הרי היום כמעט כולנו כבר שמענו על מכר שהיה באנגולה, ליבריה,ניגריה, קניה ושכנותיהן מטעם חברה כזו או אחרת.
מדי חודש בתקופה האחרונה נפתחים עשרות תקנים למשרות חדשות ליבשת בתחומי המכירות, היי טק,פיתוח עסקי, ניהול פרוייקטים, הנדסה אזרחית ובינוי, חשמל ומיזוג אוויר,תשתיות, הנדסת תקשורת, כספים, לוגיסטיקה ותפעול, חקלאות ועוד. לרוב, קצב איוש המשרות נמוך מהדרישה בשטח למומחים.

זמן ממוצע לאיוש משרה הינו כחודש וחצי, הכולל ראיונות בחברה, מבדקים לתפקיד, בדיקת ממליצים ומו"מ על תנאי החוזה. נוסף לכך, נדרש עוד כחודש התארגנות טרם היציאה הכולל חיסונים,קבלת אשרת עבודה, מעבר מבדקים רפואיים ,אישור מחברת הביטוח וסידורים נדרשים בישראל.

ההערכות היום למספר הישראלים המועסקים באפריקה הינו מספר אלפים שהעבירו את מרכז חייהם ועוד מאות אשר שוהים תקופות ממושכות לעבודה. במדינות שבהן פעילות ישראלית רבה כגון קניה, ניגריה ואנגולה מגיע מספר הישראלים בבירת המדינות למאות וכולל בתוכם גם משפחות וילדים.
תמריצי השכר בגין עבודה באפריקה הינם גבוהים יחסית למשרות זהות בעבודה בישראל, בעיקר בהתחשב בעובדה כי ההוצאות המקומיות משולמות ע"י המעסיק והשכר רובו ככולו הופך לחיסכון.
מה מייחד את העבודה באפריקה, שנדמה כאילו רבים עתה נוהרים לעבר הזדמנויות ביבשת השחורה?
עבודה באפריקה יכולה להתפרש כחוויה מיוחדת אצל חלק מהעובדים וחלקם חוזרים עם סיפורי אימים על היבשת השחורה, אך הבחירה בעבודה באפריקה משלבת  הזדמנות לחיסכון כלכלי וקפיצת מדרגה מבחינת הקריירה האישית.

הכנה נכונה, הבנה של מסגרת החיים והמציאות מראש, יכולה להקל רבות על הנחיתה ולתרום להצלחת המעבר.
כיצד נראים החיים באפריקה ?
ערי הבירה ביבשת דומים ברובם :לכלוך, בלגן והרבה עוני , המוני אנשים ברחובות, עסוקים במסחר, בתנועה, בסחיבה (בעיקר על ראשם!) בקיבוץ נדבות ובעוד פעולות שונות רבות, המולה רבה ולכלוך רב. הרחוב באפריקה שייך בכללו למקומיים. המערביים נוסעים מיעד אחד לשני, ונמנעים בדר"כ מלטייל ברחובות הסואנים סתם כך.גם חווית הנהיגה היא בדר"כ מפוקפקת ורצוי להמנע מנהיגה עצמאית לפחות בתקופת ההתאקלמות הראשונית.
מה מסגרת ההעסקה לעובדים הישראלים באפריקה?
המסגרת הנפוצה ביותר כיום לעבודה באפריקה הינה "בתנאי רווקות", משמע העובד נוסע בגפו גם אם הוא בעל משפחה. הדבר נובע בעיקר מעלויות המחייה הגבוהות באפריקה, וכן מהצורך הנכפה על החברה  לקחת אחריות מלאה על סידורי המשפחה במידה שהם עוברים עם העובד.
חשוב לזכור שגם במקרה שיש הסכמה בין העובד לחברה למעבר המשפחה, כדאי ומומלץ שלא לבצע את המעבר עם המשפחה ביום הראשון, אלא לנסוע לתקופת הכנה והסתגלות במדינה, ורק כשמוודאים שהתשתית מוכנה- לצרף את שאר בני המשפחה. יש לזכור כי מסגרות חינוך טובות עלולות להיות מאד יקרות ובנוסף לעיתים דורשות הרשמה ארוכה מראש.
כמו כן, חשוב לנסות ולברר מהן האפשרויות להעסקת בן/בת הזוג טרם הצטרפותם ולהבין כי ככל הנראה לא יהיה היצע משרות שיענה בדיוק על המשרה המבוקשת, וההתפשרות חשובה.
מסגרות העבודה המוצעות כיום לעבודה באפריקה כדומות ברובם ונעות סביב שהיות של חודשיים- שלושה רצופים במדינת היעד וחזרה לארץ לחופשה של כעשרה ימים לשבועיים. מחד, לא קל, מאידך, בחישוב שנתי מדובר במכסה מכובדת של ימי חופש. כאשר המשפחה שוהה עם העובד לרוב יינתנו בין חופשה אחת שנתית לשתיים לכל המשפחה
תנאי המגורים המקובלים באפריקה ע"י חברות מערביות הינן בבתי דירות משותפים, אשר בהן לכל עובד יש את החדר הנפרד שלו, ולרוב העובידם יחלקו חדר אוכל,סלון ותשתיות נוספות משותפות . תנאי המחיה והכלכלה מסופקים ע"י החברה ולרוב צוות מקומי אחראי לאחזקת המבנה כולל שרותי כביסה, ניקיון וכו'.
מסגרת החיים הזו אינה קלה, בייחוד בגלל שהאנשים המקיפים אותך בעבודה הם גם אלו שיקיפו אותך בבית וייצאו איתך לבלות. התאמת המרקם החברתי של השותפים לפרוייקט הינה חשובה לא פחות מאשר התאמתם המקצועית לתפקיד.
בנוסף, חשוב להבין כי למרות שתנאי המגורים לרוב הינן ברמה מערבית לכל דבר, התשתיות עדיין נסמכות על שרותים מקומיים, מקרים של הפסקות חשמל תכופות, הפסקות מים ממושכות, עכברים ומפגעים תברואתיים שונים הם חלק ממסגרת החיים וצריך לקבל אותם בהבנה.
הנוהג הוא שמירה צמודה במשך כל שעות היום והלילה על מבני המגורים וכן נסיעה עם נהגים מקומיים, בעיקר בשעות הערב והלילה. מרבית מדינות אפריקה בטוחות למערביים, אך כמובן שיש לשמור על ערנות וכללי בטיחות בסיסיים.
כלל אחד שחשוב לזכור בהתארגנות למעבר לאפריקה הוא שאין שום דבר מובן מאליו וצריך לוודא את הכל ולהצטייד מראש במידת הנדרש שכן באפריקה ההיצע דל,המחירים גבוהים והאיכות ירודה. הדבר נכון במדינות רבות לחפצים כגון כלי עבודה פשוטים: מברגים, כבלים למחשב ואפילו ציוד משרדי, כמו גם לחיתולים, שמפו וכו'.
מסגרת העבודה אינה כרוכה לרוב בשעות קבועות ונפרסת על רוב היום ולעיתים גם על רוב השבוע. נכונות לעבודה קשה ומאומצת במסגרת לא קבועה היא תנאי הכרחי ויש להיות מוכנים לקראתו.
כיצד מתכוננים לפני שבוחרים בעבודה באפריקה כצעד הבא בקריירה ?
-    איסוף מידע, ולא רק דרך הגוגל – החיים באפריקה נראים אחרת למערבי שבא לעבוד מאשר למקומי שמבלה שם את חייו, נתקלתי רבות במקרים של מועמדים לעבודה אשר סיפרו לי כי קראו באינטרנט כמה נוראים תנאי המחיה המקומיים ועל כן פסלו הצעות עבודה אטרקטיביות . חשוב לזכור שרוב המידע  מתאר את חיי המקומיים,ולא את  חיי המערביים אשר לרוב יהיו שונים בתכלית ויכללו "מותרות" אפריקאיים רבים, כדוגמת: גנרטור, מים זורמים וקורת גג. עלויות המחייה של שתי המחנות יהיו גם הן שונות לחלוטין ויכולות להגיע לאלפי דולרים בחודש עבור אדם מערבי, גם במדינות העניות ביותר.
-    בוחנים היטב את מסגרת החוזה ומבינים מה המסגרת הניתנת ע"י החברה ומה נמצא תחת אחריות העובד. חשוב להבין האם ישנן עלויות מקומיות שעל העובד לשאת בהן, מהן חבויותיו וזכויותיו
-    לומדים על ההיסטוריה של המדינה, אפריקה מורכבת מהרבה קולוניות שונות באופיים, שיצרו ערב של עמים,שבטים  שפות ותרבויות ביבשת הבנה בסיסית כי אנו נוחתים בעולם שונה לחלוטין מהעולם שלנו, הן ברמה התרבותית, הן בחשיבה המקומית והן בדרך וצורת החיים. מי שאינו פתוח להבין ולקבל את הפערים הגדולים יחוש תסכול יומיומי ממאות מקרים קטנים שאינם תואמים את עולמינו אנו.
-     בוחנים את עצמינו ומנסים להבין האם מסגרת החיים המשותפת הזו אכן מתאימה לנו, האם ההתמודדות עם הקשיים הרבים והאי נוחות ביבשת אכן יוכלו להיות חלק מהחוויה עבורינו.
-    מכינים את עצמינו בישראל טרם הנסיעה, עושים מעבר רפואי מקיף, כולל טיפולי שיניים, חיסונים וביטוחים מתאימים.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/72066/רילוקיישן-לאפריקה-כיצד-זה-הולך-להראות-

  השאר תגובה למאמר זה

  עינת גז

  ביצוע רילוקיישן דורש מידות אמון ואחריות רבות יותר בין המעסיק לעובד. ישנם מספר תהליכים מומלצים לביצוע טרם קליטת העובד למשרת רילוקיישן

  על ידי: עינת גזl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 29/07/2008 lצפיות: 395
  עינת גז

  חתימה על חוזה רילוקיישן שונה מתהליך חתימה על חוזה בישראל יש מספר נקודות חשובות שכדאי להקדיש להם את הדעת ולהבינם לפני החתימה

  על ידי: עינת גזl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 29/07/2008 lצפיות: 5,435
  עינת גז

  רבים הפונים אלינו ומנסים להבין האם יש הבדל בין מעבר למדינה ומדינה ומדוע אנחנו מסווגים מדינות כמתפתחות או מפותחות טרם המעבר. ההבחנה בין מעבר למדינה מתפתחת למדינה מפותחת חשובה בשלבי התכנון וההערכות לרילוקיישן ואנו נסקור את תמצית ההבדלים הללו .

  על ידי: עינת גזl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 17/06/2010 lצפיות: 250
  עינת גז

  חשוב להבין לפני נסיעה ממושכת לחו"ל/ביצוע רילוקישן אילו ביטוחים יש ברשותכם וישמשו אתכם בעת השהייה בחו"ל ואילו פשוט ישמשו לחיוב הוראת הקבע שלכם ותו לא.

  על ידי: עינת גזl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 29/07/2008 lצפיות: 249

  אחחחחח, אילת. עיר הנופש היושבת לחופו של הים האדום. עיר של צעירים, עיר של בילויים וכמובן עיר של עבודה מועדפת.

  על ידי: אלעד פנחסl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 02/03/2015 lצפיות: 11

  מה ההבדל בין אימפרוביזציה לפלייבק , מה זה מופע פלייבק ומה זה אימפרוב? כולל פירוט ושאלות נפוצות.

  על ידי: אנהl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 25/06/2014 lצפיות: 23
  אסף גזית

  הדמיון בין הורות לניהול אינו ניתן להכחשה. קיימים תהליכים מקבילים בין יחסי הורה-ילד ליחסי מנהל-כפיף. המאמר עוסק בטעויות נפוצות וכואבות של הורים מול ילדיהם, והלקח שמנהלים יכולים ללמוד מהם.

  על ידי: אסף גזיתl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 23/03/2014 lצפיות: 110

  סקירה של הגורמים המשפיעים על השכר של איש הייטק : ניסיון, השכלה אקדמית, תאנים הנלווים לשכר, סוג עבודה ועוד ועוד. מאמר חובה לכל מי שמעוניין להשתלב בתחום ההייטק

  על ידי: לימודים וקורסיםl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 07/01/2014 lצפיות: 69

  ניהול דורש חשיבה מערכתית, גמישות והערכה מחדש במצבים שונים ומשתנים, יכולת התמודדות, סבלנות, אורך רוח, יכולת הקשבה ללקוחות / צוות/מנהלים, תודעת שירות גבוהה, השתלבות בנוהלי עבודה ומדיניות כוללת עליה מחליט הארגון, רצון להצטיין ויחד עם זאת צורך לשמור על האיזון הנפשי של הצוות והמנהל כאחד כך שהמכלול לא ייהרס בשם הרצון להצטיין ולהגיע להישגים גבוהים. היוגה מסייעת לפתח תכונות אלו על ידי תרגול נשימות ותנוחות הדרושים גם בניהול.

  על ידי: דבורה יוגבl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 02/11/2013 lצפיות: 62

  הנתונים המצביעים על יעילות רבה יותר אצל נשים עובדות, חברות שבהן משולבות מספר רב של נשים יש תוצאות פיננסיות טובות משמעותית יותר מחברות אחרות, נשים שיתופיות וקשובות יותר, לנשים יש מניעים חזקים יותר מגברים לנסות ולהצליח. במאמר זה נדבר על האירועים והנתונים האחרונים בנושא.

  על ידי: אורטל וקסl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 16/09/2013 lצפיות: 93

  קשה להמעיט בחשיבות תפקידה של מנהלת חשבונות בישראל. מדובר בתפקיד שיכול לכלול בתוכו אלמנטים של אדמיניסטרציה ותיעוד, ובמקביל ניהול קשר עם גורמים חיוניים לחברות ולעסקים כגון לקוחות, ספקים, בנקים ועוד. מנהלת חשבונות אחראית, במידה רבה, לאלמנטים של תפקוד שוטף תקין של עסקים רבים בישראל, והיא לוקחת חלק חשוב בקידום העסק ובמילוי חובותיו החוקיות אל מול רשויות שונות כגון רשות המיסים, וביטוח לאומי. במקצוע טמונים יתרונות רבים, ואפשרויות תעסוקה מגוונות.

  על ידי: רוני איילון-מגרl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 31/07/2013 lצפיות: 113

  שוק העבודה היום לא קל, נדמה שאין הרבה עבודה וביקוש לאנשי שיווק ומרקום בארץ. חברות השמה לבכירים יכולות לעזור לאנשי שיווק שמחפשים עבודה בחברות גדולות.

  על ידי: אוריl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 03/07/2013 lצפיות: 44
  עינת גז

  נראה כי מהפיכת האינטרנט כבשה את עולם הגיוס, וכיום, מועמדים אינם מפחיתים בערך של הנראות שלהם באינטרנט והרשתות החברתיות, שבראשן Linkedin . בתחומים רבים, ובעיקר בתחומי ההייטק ומשרות הבכירים, יעדיפו מועמדים להשקיע מאמצים רבים בנראות שלהם ברשת על פני שיטת משלוח קורות החיים המסורתית.

  על ידי: עינת גזl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 24/03/2011 lצפיות: 550
  עינת גז

  רבים הפונים אלינו ומנסים להבין האם יש הבדל בין מעבר למדינה ומדינה ומדוע אנחנו מסווגים מדינות כמתפתחות או מפותחות טרם המעבר. ההבחנה בין מעבר למדינה מתפתחת למדינה מפותחת חשובה בשלבי התכנון וההערכות לרילוקיישן ואנו נסקור את תמצית ההבדלים הללו .

  על ידי: עינת גזl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 17/06/2010 lצפיות: 250
  עינת גז

  חתימה על חוזה רילוקיישן שונה מתהליך חתימה על חוזה בישראל יש מספר נקודות חשובות שכדאי להקדיש להם את הדעת ולהבינם לפני החתימה

  על ידי: עינת גזl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 29/07/2008 lצפיות: 5,435
  עינת גז

  חשוב להבין לפני נסיעה ממושכת לחו"ל/ביצוע רילוקישן אילו ביטוחים יש ברשותכם וישמשו אתכם בעת השהייה בחו"ל ואילו פשוט ישמשו לחיוב הוראת הקבע שלכם ותו לא.

  על ידי: עינת גזl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 29/07/2008 lצפיות: 249
  עינת גז

  ביצוע רילוקיישן דורש מידות אמון ואחריות רבות יותר בין המעסיק לעובד. ישנם מספר תהליכים מומלצים לביצוע טרם קליטת העובד למשרת רילוקיישן

  על ידי: עינת גזl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 29/07/2008 lצפיות: 395
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast