השכרת דירה המדריך למשכיר

פורסם: 18/10/2006 |תגובות: 1 | צפיות: 142,599 | Share

השכרת דירה המדריך למשכיר

מאמר זה מפרט את העקרונות הכלליים הנוגעים להכנת חוזה להשכרת נכס ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אשר חשוב שיינתן לאחר בחינת כל הנסיבות ע"י עורך דין מומחה בנושא.
משכיר נכס מפקיד בידי השוכר נכס בעל ערך כלכלי רב ולכן רצוי שיקפיד על מספר עניינים שיקטינו את הסיכויים שייגרמו לו הפסדים כלכליים, וכל המקל ראש בעניין זה עלול להינזק . ראשית עם מי עושים עסק , קיימת חשיבות רבה לאימות זהות השוכרים ובחינת מצבם הכלכלי וכן הרקורד הכלכלי שלהם הניסיון מראה כי עדיף לא להתעסק עם שוכר בעל רקורד גרוע . נוסף לזאת מספר עניינים חשוב שייקבעו בחוזה השכירות , והם: שהשכירות חופשית וכי חוק הגנת הדייר לא חל ולא יחול עליה, וכן כל השקעה של השוכר במושכר לא תיחשב כדמי מפתח. יש לקבוע את מחיר דמי השכירות החודשיים, מנגנון ההצמדה וחישובו ואופן תשלומם (מדי חודש, רבעון, וכיו"ב). מומלץ לדרוש תשלום מראש בגין 3 חודשי שכירות. יש לקבוע הוראות באשר לשמירת המושכר ותכולתו, לרבות חיוב השוכר בתיקון פגמים/ליקויים אשר נגרמו בזדון או ברשלנות או עקב בלאי סביר. יש לקבוע את מטרת השכירות (מגורים, עסק וסוגו, וכיו"ב). יש לקבוע הוראה האוסרת על השוכר להשכיר את המושכר ו/או חלקו בשכירות משנה ו/או להכניס אחרים למושכר, אלא בכפוף להסכמת המשכיר מראש. חשוב לקבוע בחוזה הגנות מוסכמות בנוגע להפרתו לדוגמא פיצוי מוסכם בגין כל יום של איחור בפינוי הדירה ומסירתה חזרה למשכיר עם תום תקופת השכירות. רצוי שגובה הפיצוי יהיה לפחות כפול מגובה דמי השכירות היומיים. וזאת בנוסף לסעדים ולתרופות להם זכאי המשכיר על פי כל דין. יש לקבוע הוראות באשר לתשלומים השוטפים בגין השימוש בדירה לרבות מיסי ארנונה ומים, חשמל, גז, ועד בית/חברת ניהול וכיו"ב. בעניין זה חשוב להקפיד לעדכן את העירייה/הרשות המקומית הרלבנטית בדבר זהות המחזיק בנכס ולדאוג כי שם השוכר עודכן בעירייה כמחזיק הנכס בעת תקופת השכירות. החשוב מכל היא ההקפדה על קבלת בטחונות מתאימים מהמשכיר להבטחת קיום התחייבויותיו על פי ההסכם. קיימים מס' סוגי בטוחות כגון: ערבות בנקאית, ערבות אישית של צד ג', שטרי חוב סחירים. בנכסים מסחריים ולעיתים אף בדירות מגורים קיימת חשיבות לקביעת הוראות מתאימות בנוגע לביטוחים הנוגעים למושכר (מבנה, תכולה, צד שלישי). במידה והמושכר הינו עסק - קביעת הוראות בנוגע לחובת השוכר לקבל רישיון עסק, להפעלת העסק על פי ובהתאם להוראות וחיקוקים רלבנטיים, וכן יש להסדיר נושאים נוספים שהינם ייחודיים להשכרת נכס עסקי, מומלץ לקבוע הוראה בהסכם המאפשרת למשכיר להיכנס למושכר ע"מ לבדוק את מצבו, להראותו לאחרים וכיוצ"ב. מומלץ לקבוע הוראה בהסכם המאפשרת למשכיר לבדוק מעת לעת כי המיסים והתשלומים בגין השימוש השוטף במושכר שולמו במלואם ע"י השוכר. יש לקבוע הוראות באשר לפינוי המושכר והשבתו למשכיר בסיום תקופת השכירות. לא מומלץ כלל לאפשר לשוכר לעשות כל שימוש בנכס אלה רק לאחר החתימה על הסכם השכירות והמצאת הביטחונות המתאימים . במקרה של הפרת הסכם השכירות – מומלץ לפעול במהירות וללא דיחוי לשם מיצוי זכויות המשכיר, לרבות הגשת תביעת פינוי/סילוק יד לבימ"ש המוסמך.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 12 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/754/השכרת-דירה-המדריך-למשכיר

  השאר תגובה למאמר זה

  קופירייטינג

  פינוי דירה הינו תהליך הדורש זמן וסבלנות. פינוי דירה יתבצע כאשר רוצים לפנות את הדירה מתכולתה. באילו מקרים יש לפנות דירה מתכולתה? מעבר דירה, סיום חוזה, אדם נפטר ועוד

  על ידי: קופירייטינגl בית וצרכנות> מעבר דירהl 18/09/2011 lצפיות: 97
  עו"ד תומר כרמי ,עו"ד אלעד קרן

  אנו מפרסמים היום את המאמר הראשון בסדרת מאמרים הנוגעים לעסקאות מקרקעין מסוגים שונים, מאמר זה מהווה מעין מורה נבוכים לכל אדם העומד בפני רכישת דירה. השתדלנו לגעת בכל השלבים בהליך רכישת הדירה, החל משלב המו"מ וכלה בשלב העברת הזכויות בטאבו, כולל הסבר למונחים אותם תשמעו הרבה במקרה והחלטתם לבצע עסקה של רכישת דירה. בעתיד יפורסמו מאמרים נוספים בסדרת מאמרי המקרקעין בהם ניגע בתחום זה מכיוונים שונים, כגון: רכישת דירה מקבלן, קבלת דירה בירושה ועוד סוגים שונים ומגוונים של עיסקאות.

  על ידי: עו"ד תומר כרמי ,עו"ד אלעד קרןl חוק ומשפט> מקרקעיןl 20/07/2010 lצפיות: 4,120
  כתבי

  המושגים העיקריים הנדרשים להבנה בתחום הנדל"ן. מילון הנדל"ן נוסח באמצעות מומחים בתחום הנדל"ן ועומד לרשותכם לפני רכישה והשכרת דירה.

  על ידי: כתביl בית וצרכנותl 19/12/2006 lצפיות: 149,712 lתגובות: 1

  מספר הדירות בישראל המשמשות להשקעה לצורך השכרה גדל משנה לשנה. שוכרים רבים נעזרים בשירותים מקצועיים של עורך דין מקרקעין לשם עריכת חוזה שכירות, אולם רבים פשוט משתמשים בחוזה שכירות סטנדרטי, מהסוג שניתן כיום למצוא בקלות באינטרנט. האם זה כדאי? מהו חוזה שכירות סטנדרטי?

  על ידי: עמית ורד- עו"ד, נוטריון ומגשרl חוק ומשפטl 29/09/2011 lצפיות: 1,010
  צפריר ורטנפלד

  הקיץ בפתח ועמו "עונת השכרת הדירות" להלן מספר טיפים חשובים לבעלי דירות שליקטו יועצי הנדל"ן של, תילן – נדל"ן על מנת להשכיר מהר ולקבל יותר. יש הרבה דירות להשכרה לכן זמן מציאת השוכר ארוכה יותר. חשוב להפוך את דירתך לאטרקטיבית יותר.

  על ידי: צפריר ורטנפלדl בית וצרכנות> מעבר דירהl 09/05/2008 lצפיות: 1,645

  כבר בנקודת הפתיחה מתקיים חוסר איזון משמעותי בין הצדדים להסכם השכירות, שכן בצידו האחד של המתרס עומד המשכיר שבבעלותו נכס בעל ערך כלכלי רב (בדרך כלל מדובר במאות אלפי דולרים) ואשר אותו הוא מפקיד בידי השוכר (לרוב מדובר באדם זר), המשלם תמורת זכות השכירות הניתנת לו, דמי שכירות שערכם בטל בשישים ביחס לערכו של הנכס.

  על ידי: עו"ד ונוטריון דן הלפרטl חוק ומשפט> מקרקעיןl 11/07/2008 lצפיות: 7,859 lתגובות: 1
  עו"ד עפר שחל

  מי מאיתנו לא נעזר במתווך או לפחות התלבט אם כדאי לקחת מתווך לשם מכירת, קניית או השכרת נכס ? כמה לשלם למתווך ? האם לתת לו בלעדיות ? האם הכל נתון למשא ומתן ביננו לבינו או שמא יש דברים המחייבים אותו בחוק ומגנים עלינו?

  על ידי: עו"ד עפר שחלl חוק ומשפט> מקרקעיןl 17/01/2008 lצפיות: 17,439 lתגובות: 1

  מצאנו את דירת חלומותינו, שקטה, יפה, משופצת ואפילו קרובה לגן ילדים הממוקם לו בדיוק בקצה הרחוב, דבר שיחסוך לנו הרבה זמן בפקקים של הבוקר בדרך לעבודה. הסכמנו עם בעל הדירה על גובה שכר הדירה ואנו מוכנים ומזומנים לקבל את המפתח של הדירה השכורה ולהיכנס באופן מיידי.

  על ידי: עו"ד שלי נחוםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 27/07/2008 lצפיות: 4,901
  עו"ד תומר כרמי ,עו"ד אלעד קרן

  בית משותף הינו מבנה קבע שיש בו לפחות שתי דירות, כשהוא עומד על חלקה נפרדת ורשום בפנקס הבתים המשותפים (ס' 52 לחוק המקרקעין). לכל בית משותף יש חלק הנקרא ה"רכוש המשותף", חלק זה כולל את כל חלקי הבית המשותף חוץ מן החלקים הרשומים כדירות, לרבות הקרקע, הגגות, הקירות החיצוניים, חדרי המדרגות, מעליות ,מקלטים וכיוצ"ב. מדובר לרוב במתקנים המיועדים לשרת את כל בעלי הדירות בבית המשותף או מרביתם. (ס' 52 לחוק המקרקעין). את היחסים המשפטיים בין הדיירים מסדיר תקנון הבית המשותף- מצוי או מוסכם.

  על ידי: עו"ד תומר כרמי ,עו"ד אלעד קרןl חוק ומשפט> מקרקעיןl 25/05/2010 lצפיות: 2,005

  חוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, תשמ"ג - 1983, מגדיר מהם מקומות ציבוריים בהם העישון אסור. בשנים האחרונות קיימת עליה בתביעות ייצוגיות העוסקות בסוגיית העישון. בתי המשפט מעודדים אכיפה אזרחית בתחום זה לאור ההשלכות הבריאותיות והציבוריות שיש לעישון. באחד המקרים נפסק פיצוי כספי לקבוצה העולה על מיליון שקלים.

  על ידי: עורך דין אדי בליטשטייןl חוק ומשפט> אזרחיl 21/02/2015 lצפיות: 13

  פרסום והפצת דברי לשון הרע - הוצאת דיבה עשויה לזכות את הנפגע בפיצוי כספי גבוה אשר עשוי להגיע ללעשרות אלפי שקלים (ולעיתים אף יותר מכך). קראו כאן פרטים נוספים.

  על ידי: עורך דין אדי בליטשטייןl חוק ומשפט> אזרחיl 19/02/2015 lצפיות: 14

  תביעה ייצוגית זהו הליך מורכב מאוד העומד בפני מכשולים רבים. קראו מאמר זה על מנת להבין כיצד יש לפעול טרם הגשת תביעה ייצוגית.

  על ידי: עורך דין אדי בליטשטייןl חוק ומשפט> אזרחיl 16/02/2015 lצפיות: 19

  במאמר נציין את הסיבות העיקריות שמובילות אנשים להגיש תביעת לשון הרע. מתוך כך נוכל להבין את תפקידי התביעה הזו ומי יכול לעשות בה שימוש.

  על ידי: אביב יועציםl חוק ומשפט> אזרחיl 16/01/2015 lצפיות: 16

  לפני שמגישים תביעה כנגד עורך דין, כמו לפני כל מהלך משפטי משמעותי, כדאי לעצור ולחשוב האם זו פעולה נכונה – ניתן לדבר על שישה שלבים שמרכיבים את תהליך קבלת ההחלטות שלנו.

  על ידי: אביב יועציםl חוק ומשפט> אזרחיl 16/01/2015
  עורך דין מיכאל גנון

  האם אדם החייב סכומי כסף שאין באפשרותו להחזיר, חייב לפנות להליך של פשיטת רגל? באילו מקרים ניתן יהיה להסדיר חובות אלו עוד במסגרת ההוצאה לפועל?

  על ידי: עורך דין מיכאל גנוןl חוק ומשפט> אזרחיl 12/11/2014 lצפיות: 39

  התנאים לאכיפת פסק דין חוץ ופרשנותם בהתאם לגלובליזציה - מהם התנאים לאכיפת פסק דין שניתן במדינה זרה בהתאם לחוק ופרשנותם בפסיקה על פי הרוח הכללית של הסדרת מדיניות אכיפה זהה במדינות.

  על ידי: עו"ד רינת בובליל - קדשl חוק ומשפט> אזרחיl 14/09/2014 lצפיות: 43

  יש לא מעט אנשים בישראל שבמהלך חייהם עוברים תאונות, שגורמות להם לנכויות שונות, או שהם סובלים ממומים רפואיים שונים או מבעיות רפואיות שונות , אנשים אלו זכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות המגיעות להם מהרשויות השונות , לעתים זה יהיה הביטוח הלאומי, ולעתים זה יהיה משרד הביטחון, ולעתים זה יהיה מס הכנסה.

  על ידי: אביעד בונהl חוק ומשפט> אזרחיl 24/08/2014 lצפיות: 27

  מאמר זה מפרט את העקרונות הכלליים לעניין זכויות הנפגע בתאונת דרכים

  על ידי: יצחק יעקובי,עוl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 20/09/2006 lצפיות: 11,260

  מאמר זה מפרט את החקיקה בעניין הצוואות ההדדיות, ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי בכל הקשור להכנת צוואה או בחלוקת העיזבון אשר חשוב שיינתן לאחר בחינת כל הנסיבות ע"י עורך דין מומחה בנושא.

  על ידי: יצחק יעקובי,עוl חוק ומשפט> אזרחיl 19/09/2006 lצפיות: 9,605

  תגובות על מאמר זה

  0
  אילן ימית 26/11/2009
  האם יש אפשרות למסור פרטים גם לזה ששוכר דירה האם יש לו הגנות כל שהם ומה הערבויות לכך
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast