הנשר הגדול הרמב"ם

פורסם: 15/08/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 239 | Share

בס"ד

הכותב: אלון ארביב

פרשה ומעשה לפרשת שופטים

נביא שקר

בעם ישראל קמו נביאים רבים, יש אשר מונים אותם לכדי מליון ומאתיים אלף נביאים!!! אותם נביאים הם אשר הנחו והטיבו דרכי עם ישראל מדרכם הרעה, והשיבו את העם בתשובה. אך לדאבון לב, קמו בישראל נביאי שקר, אשר סתרו את דברי נביאי האמת, ואמרו להם שימשיכו בדרכם הנלוזה, וכפי שנאמר בפרשתנו "אך הנביא אשר יזיד לדבר דבר בשמי וכו' ומתי הנביא ההוא", בסדר המצוות לרמב"ם (מצוה כז), מובא הדין "האזהרה שהזהרנו על נבואת שקר, והוא שיתנבא בשם ה' אלא שיאמר מה שלא אמרו ה'", על כך נביא מעשה שארע בתקופת הנשר הגדול, הרמב"ם ז"ל.

ידוע כי הרמב"ם בהיותו במצרים, קיבל אגרת מאת יהודי תימן, בה הם מבקשים ממנו לקבל סיוע רוחני והדרכה עקב מצבם הקשה, אליו הם נקלעו.

בין השאלות שנשאל הרמב"ם היתה שאלה אודות נביא שקר, המושך אליו רבים מיהודי תימן בטענה שהוא המשיח.

הרמב"ם אשר כאב את כאבם של יהודי תימן, הנחה אותם בדרך אשר ילכו בה והמעשה אשר יעשון, ואילו לשאלת משיח השקר השיב בתשובה אדירה ממקומו המרוחק ובלא לראות את "המשיח"... פסק שאדם זה הוא משיח שקר.

 

ואכן, "משיח" זה הוכח לעיני כל ששקר דרכו לאחר שנה בה אחז את עיני היהודים, נתפס משיח השקר בידי אחד ממלכי ערב והוא שאלו:

 

"מה זאת עשית?"

 

ענה לו משיח השקר, "אדוני המלך, אמת אני אומר, כי בדבר ה' עשיתי".

 

אמר לו המלך "מהו המופת שלך?"

 

ענה לו "אדוני המלך, חתך ראשי, ואחר כך אקום ואחיה כבראשונה".

 

אמר לו המלך "אין לך מופת גדול מזה, ואם כך יהיה אני וכל העולם נאמין שדבריך אמיתיים וטובים".

 

מיד גזר המלך וצווה "קחו חרב וערפו את ראשו". ואמנם כך היה. הרגו את משיח השקר וימות כדרך כל אדם.

 

יהודי תימן נצלו מניסיון קשה זה ומגזרות נוראות נוספות, שנגזרו עליהם באותו זמן, בעזרתו של הרמב"ם שהנחם בדרך ה', ואף הוסיף והשתדל בעבורם, בחצר מלך תימן, כדי להקל מעליהם את עולם של השליטים המוסלמים.

יהודי תימן מצידם הכירו לו טובה, הערצתם לרמב"ם היתה גדולה, והם קיבלו עליהם לקיים את כל פסקיו. בנוסף לכך, קהילות רבות בתימן היו מזכירות את שמו של הרמב"ם בכל קדיש באמר "בחייכון וביומיכון ובחיי דרבנא משה בן מימון", אשר האיר עיניהם בתורה, עזר להם לבטל גזרות קשות והקל מעליהם את עול הגלות.

ד"ת לרפואת מורנו הרב אורי סבן בן יולנדה שליט"א

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/76643/הנשר-הגדול-הרמבquotם

  השאר תגובה למאמר זה

  דנחי דוד

  סקירה כללית של מעמד הקשיש בקרב עמי העולם בדגש על היהדות

  על ידי: דנחי דודl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 07/02/2007 lצפיות: 161,615

  ישנם שלל דרכים לטפל בסימפטום עצמו שמתבטא בהפרעות קשב וריכוז , אך האם ישנו טיפול אלטרנטיבי שמטפל בשורש הבעיה עצמה ? במאמר הנ"ל אנסה לשפוך אור על הנושא ושיטת הטיפול העתיקה.

  על ידי: המקובלl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 09/11/2013 lצפיות: 140

  אם מישהו שמע את התוכנית של קרן נויבך שאירחה את הגברת המכובדת שהיא מומחית לענייני אנלפביות שיאמר לי את שמה זה מאוד מעניין.

  על ידי: גבריאל לויl כתיבה יצירתית> סאטירותl 22/03/2011 lצפיות: 43

  תימן לאורך ההיסטוריה היתה ארץ שבה חיו היהודים בביטחה אבל בפחד.

  על ידי: גבריאל לויl כתיבה יצירתית> סאטירותl 24/07/2010 lצפיות: 1,756

  "מעשה. פעם אחת היה מלך והיה לו בן יחיד ורצה המלך למסר המלוכה לבנו בחייו...."

  על ידי: Adam Huberl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 19/03/2009 lצפיות: 42,370
  איה הוד

  אנשים עדיין תוהים על מהות הנטורופתיה וכאשר מבינים שאחד הכלים הדומיננטיים של הנטורופת הוא "תזונה", קיים עניין גדול בהבנת ההבדל בין ללכת לדיאטן / תזונאי לבין להגיע לנטורופת.

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 25/02/2007 lצפיות: 64,233 lתגובות: 1
  "מודעות" מרכז רוחני לקבלה

  המלה חודש משמעותה התחדשות! בכל חודש יש הארה רוחנית המושפעת מלמעלה ומיוחדת לו. קדושת הזמן הזו משמשת ככלי להתפתחות רוחנית. כל חודש מהוה "פוטנציאל" להתחדשות של האדם בתחומים מיוחדים בחייו. יש עת רצון להתחדשות, כדי ליצור את השינוי עלינו להתחבר לשורש הרוחני. חודש אייר מאופיין כשורש הרפואה, כפי שמעידים רשאי התיבות איר: "אֲנִי יְ-ק-וָ-ק רֹפְאֶךָ" (שמות ט"ו כ"ו). ימים אלו הם בעלי סגולה מיוחדת לרפואה. חכמת הקבלה מלמדת אותנו ששורש החולי נובע מחיסרון.מחלה, מלשון חלל - חלל שנוצר בנפש האדם

  על ידי: "מודעות" מרכז רוחני לקבלהl רוחניות> קבלהl 23/04/2012 lצפיות: 75
  מירה כהן שטרקמן

  כולנו רוצים להגיע לשובע מרבי בעלות הקלורית הנמוכה ביותר – אז מה יותר משביע? פרי או לחם לבן, קרקר או קוראסון, דגים או גבינה – קבלו כמה אמיתות מדעיות מחמישים השנים האחרונות לצד חכמת הבריאות של הרמב"ם, מאת מירה כהן שטרקמן, ראש תחום לימודי נטורופתיה במכון וינגייט

  על ידי: מירה כהן שטרקמןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 28/06/2011 lצפיות: 287

  להומיאופתיה הקלאסית ישנם עקרונות ריפוי ברורים ומוחלטים על פיהם מטפלים בחולה . עקרונות אלו , מסתבר חקוקים בדיוק נמרץ בתורה הקדושה ובדברי חז"ל - החל ממשה רבנו ועד למשה בן מימון (הרמב"ם). אז מהם אותם העקרונות הללו? היכן הם מופיעים במקורות? וכיצד הם מיושמים היום בקליניקה ההומיאופתית בארץ ובעולם למעלה מ-200 שנה ? האם תומאס אדיסון צדק כשאמר שההומיאופתיה היא רפואת העתיד? אז לפני שמחליטים להבא על שיטת ריפוי עבורכם ועבור ילדיכם... כדאי לקרוא את הכתבה הבאה

  על ידי: לימור חקלאיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 26/09/2010 lצפיות: 221
  ערן סולומון

  סתירה בין שני רמזי אלול: "אני לדודי ודודי לי" ו"ומל ה' אלקיך את לבבך ואת לבב זרעך" מובילה לעיון מחודש בפרדוקס הידיעה והבחירה. בעזרת תובנות מהרב אשלג זצוק"ל והרב ר' צדוק הכהן זצוק"ל מיושבות הסתירות באופן המבאר באור חדש את המושגים: כפרה, תשובה, וחלקם המובטח של ישראל לעולם הבא. ומכאן לטעם חדש בעבודת התשובה בה אנו עסוקים בימים אלה.

  על ידי: ערן סולומוןl רוחניות> יהדותl 18/09/2014

  חשבנו שכבר תמו עידן המלחמות ושהעולם כבר הפנים את חוסר ההיגיון ביצירת מרחצי דמים כל כמה שנים. והנה נראה שחזרנו מאה שנים לאחור. קולות של מלחמה נשמעים מכל רחבי העולם ולא פוסחים גם על אירופה שטרם סיימה להתאושש ממלחמות העולם. האם שלום הוא יעד אוטופי בלתי ניתן להשגה? האם עלינו להתייאש מהשגתו ולהתרכז בהישרדותנו האישית בג'ונגל האנושי שסביבינו?

  על ידי: יוסףl רוחניות> יהדותl 09/09/2014
  הרב אדם סיני

  ראשית, צריכים אנו לאמר, כי לא סיפור הסטורי באה לספר לנו ההגדה. אם כן היה עליה לתאר לנו את המעשה באופן מושך ויפה יותר. אולי יותר משעשע עם ציורים והפעלות לילדים ולמבוגרים שלא ירדמו. כפי שאומר רשב"י (זהר פרשת בהעלותך אות נ"ח) (תרגום מארמית) "רבי שמעון אמר אוי לאותו אדם שאומר, כי התורה באה לספר ספורים בפשטות , ודברי הדיוט. כי אם כן גם בזמן הזה אנו יכולים לעשות תורה מדברי הדיוט ועוד יותר יפים מהם...

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  הרב אדם סיני

  מתוך אור הבהיר - "שופר של משיח" ותדע שז"ס שאין בני ישראל נגאלים אלא אחר שיתגלה חכמת הנסתר בשיעור גדול, כמ"ש בזוהר: בהאי חיבורא נפקין בני ישראל מגלותא... והפצת החכמה בהמון מכונה שופר, דוגמת השופר שקולו הולך עד למרחק המרובה, כן יתפשט הד החכמה בכל העולם, שאפי` האומות ישמעו ויודו כי יש חכמת אלקים בקרב ישראל.

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014 lצפיות: 11
  חגי הופר2

  ""ואהבת לרעך כמוך" (ויקרא יט יח), רבי עקיבא אומר: זה כלל גדול בתורה. בן עזאי אומר: "זה ספר תולדות אדם" (בראשית ה א), זה כלל גדול מזה" (ירושלמי נדרים ט ד ועוד). את המובאה הזו הבאתי כלוגו פתיחה בספרי "יסודות הבניין – על צלם אלוהים שבאדם ועוד" (נשיא, 2009). עתה אסביר ביתר פירוט. ....

  על ידי: חגי הופר2l רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  הרב אדם סיני

  דאגה בלב כל איש לנוכח הכאוס העולמי המתגבר וההשלכות הקשות על עם ישראל בפרט, אינה יכולה להותיר אותנו אדישים לקול ה׳ המדבר אלינו דרך ארועי "צוק איתן". מבקש אני לקבוע במאמר זה כי האויב האמיתי של עם ישראל אינו עמי ערב, ובראשם הפלסטינאים: אלה בסך הכל שליחי ההשגחה הפועלת לממש את רצון ה' בעולם, וכן לשוחח עמנו דרכם. האוייב האמיתי הוא ההשתמטות מלבצע את תפקידנו האמיתי בבריאה בתור העם הנבחר.

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 16/08/2014
  ניסים ירחי

  לימוד האמונה הוא אחד המקצועות החשובים ביותר בתורה אם לא ה . יחד עם זה במשך הדורות סוגיה זו נזנחה לחלוטין מהעם ואף מן התלמידי החכמים הלומדים בישיבות. הדבר עוד יותר מפליא כאשר קוראים את ספרי האמונה של הראשונים והאחרונים, ורואים שאכן הם שמו דגש מאוד חזק על הנושא, ואף ביקרו את כל מי שלא נהג כך, ודבר זה כמעט ולא עזר. מרן הרב קוק זצ"ל מתעסק בסוגיה ונכנס לעובי הקורה, לשם כך הקים את ישיבת מרכז הרב וחיזק מאוד מאוד את הנושא. מאז, הדורות הולכים וגדלים לאט לאט, ואכן מעמיקים ולומדים בישיבותנו הרבה יותר מפעם

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 17/07/2014 lצפיות: 14
  ניסים ירחי

  שכתוב של שיעור, המסביר את כוחה של תורה וגודל ערכה, ויחד עם זאת בשביל להפיץ את ד' בעולם בכל הרבדים ולהצליח להשפיע על כל אומות העולם בכלל,ולתקן עולם במלכות שדי, יש צורך במדרגה נוספת על גבי מדרגתו הרמה של המלך חזקיה וסיעתו, בסוף המאמר ישנו גם קישור לתפקיד התפילין ואיך השפעתם היא דומה לתפקידו של מלך המשיח. במהרה בימינו

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 15/07/2014 lצפיות: 39

  ידוע תפילת מוסף עוסקת במלכויות זכרונות ושופרות. ועל אלו הג' נסובים הפיוטים השונים. תפילת שחרית עוסקת בר"ה כיום "פקידה" (כוונתי על היוצרות שנוספו לתפילת שמונה עשרה), ובזכות פקידת האמהות אנו מבקשים "צאצאיה כן פקוד לטוב היום".

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> רוחניות - כלליl 24/09/2012 lצפיות: 85

  בפרשת וזאת הברכה החותמת את ספר דברים שאותה נקרא ביום שמחת תורה הבעל"ט, נאמר בחדווה את הפסוקים הנפלאים, אחד הפסוקים שעליהם מושתת כוח הנתינה הוא בפסוק: "שְׂמַח זְבוּלֻן בְּצֵאתֶךָ וְיִשָּׂשכָר בְּאֹהָלֶיךָ" (לג, יח) בפסוק זה באו חז"ל ופתחו פתח רחב בפני אנשים שאין ביכולתם לעסוק בתורה

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> פרשת השבועl 24/09/2012 lצפיות: 63

  "בתי כנסיות ובתי מדרשות אין נוהגין בהם קלות ראש כגון שחוק והתול ושיחה בטילה ואין אוכלים ושותים בהם ולא מתקשטין בהם ולא מטיילין בהם ולא נכנסים בהם בחמה מפני החמה ובגשמים מפני הגשמים וכו'".

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> יהדותl 23/02/2012 lצפיות: 4,110

  סיכום מסכת בבא קמא פ"א - ארבעה אבות נזיקין כך נפרסת לה המשנה הראשונה, ונקדים בהבנה שצריכה להיות על האדם כי הוא ורק הוא אחראי לתשלום נזקים שגרמו בעלי החיים שבבעלותו, כגון: נגיחה, אכילה, דרישה ומנגד פעולות האדם שגרמו לנזיקין מכוחו הוא, כמו חפירת בור ברשות הצתת אש וכו'

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> יהדותl 23/02/2012 lצפיות: 1,549

  הנה בתוה"ק בדברים (פרק לא) נאמר לאחר נצחון ישראל במדין: "אך את הזהב ואת הכסף, את הנחשת ואת הברזל, את הבדיל ואת העפרת. כל דבר אשר יבא באש – תעבירו באש וטהר, אך במי נדה יתחטא, וכל אשר לא יבא באש – תעבירו במים".

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> יהדותl 23/02/2012 lצפיות: 91

  הובאה בפנינו שאלה בדבר מעשה באדם שהגיע לביתו בליל שבת ונצרך לנקביו, וחשב לתפוס שתי נטילות בנטילה אחת דהינו נטל ידיו גם לאשר יצר וגם לנט"י, אי שרי לקדש ומיד לבצוע (בלא נטילה) וס"ל דיש כאן סב"ל, דהרי ברך מכבר ענט"י או שהקידוש הוא הפסק, ולכן לא נהג נכון והיה עליו ליטול לאשר יצר ולקדש וליטול ידיו לנט"י.

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> יהדותl 23/02/2012 lצפיות: 209

  עולם התורה התעטף באבל ויגון עם היוודע הבשורה המרה בהלקח לבית עולמו, מו"ר ועטרת ראשנו, נפלה עטרת ראשנו, רב פעלים לתורה, שקיבץ את כל בני התורה בנתניה שריד לדור דעה, הגה"צ רבנו שמעון גבאי זצ"ל, שנסע למנוחות ואותנו עזב לאנחות, בוכים ונאנחים מלקיחתו מאיתנו, דודי ירד לגנו לערוגת הבשם לרעות בגנים וללקוט שושנים, שושנת תרשיש היקרה, פנה הודה פנה זיוה.

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> רוחניות - כלליl 23/02/2012 lצפיות: 3,720

  "בואו נרוץ לבית הכנסת", קרא יהודה לחבריו. "רבי יעקב גלה רוקד עכשיו, חבל להפסיד את המחזה". הם עלו במהירות במדרגות, מתנשמים ומתנשפים, וחיוך של קורת רוח על פניהם. הם הספיקו. רבי יעקב רקד במרכז בית הכנסת, וספר התורה בידו. הוא חולל ופזז בכל כוחו, פניו מביעות שמחה עצומה ואהבה לתורה הקדושה. "כל השנה אני מחכה לשמחת תורה, כדי לראות את רבי יעקב רוקד", אמר יצחק ליהודה. "כולם מתרגשים מהריקוד שלו, לא רק אתה", השיב יהודה. "הרי לכן מכנים אותו רבי יעקב גלה". "מה זה קשור?" התפלא יצחק. "חכה חכה", אמר יהודה בטון צ

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> רוחניות - כלליl 31/07/2011 lצפיות: 177
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast