הנשר הגדול הרמב"ם

פורסם: 15/08/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 266 | Share

בס"ד

הכותב: אלון ארביב

פרשה ומעשה לפרשת שופטים

נביא שקר

בעם ישראל קמו נביאים רבים, יש אשר מונים אותם לכדי מליון ומאתיים אלף נביאים!!! אותם נביאים הם אשר הנחו והטיבו דרכי עם ישראל מדרכם הרעה, והשיבו את העם בתשובה. אך לדאבון לב, קמו בישראל נביאי שקר, אשר סתרו את דברי נביאי האמת, ואמרו להם שימשיכו בדרכם הנלוזה, וכפי שנאמר בפרשתנו "אך הנביא אשר יזיד לדבר דבר בשמי וכו' ומתי הנביא ההוא", בסדר המצוות לרמב"ם (מצוה כז), מובא הדין "האזהרה שהזהרנו על נבואת שקר, והוא שיתנבא בשם ה' אלא שיאמר מה שלא אמרו ה'", על כך נביא מעשה שארע בתקופת הנשר הגדול, הרמב"ם ז"ל.

ידוע כי הרמב"ם בהיותו במצרים, קיבל אגרת מאת יהודי תימן, בה הם מבקשים ממנו לקבל סיוע רוחני והדרכה עקב מצבם הקשה, אליו הם נקלעו.

בין השאלות שנשאל הרמב"ם היתה שאלה אודות נביא שקר, המושך אליו רבים מיהודי תימן בטענה שהוא המשיח.

הרמב"ם אשר כאב את כאבם של יהודי תימן, הנחה אותם בדרך אשר ילכו בה והמעשה אשר יעשון, ואילו לשאלת משיח השקר השיב בתשובה אדירה ממקומו המרוחק ובלא לראות את "המשיח"... פסק שאדם זה הוא משיח שקר.

 

ואכן, "משיח" זה הוכח לעיני כל ששקר דרכו לאחר שנה בה אחז את עיני היהודים, נתפס משיח השקר בידי אחד ממלכי ערב והוא שאלו:

 

"מה זאת עשית?"

 

ענה לו משיח השקר, "אדוני המלך, אמת אני אומר, כי בדבר ה' עשיתי".

 

אמר לו המלך "מהו המופת שלך?"

 

ענה לו "אדוני המלך, חתך ראשי, ואחר כך אקום ואחיה כבראשונה".

 

אמר לו המלך "אין לך מופת גדול מזה, ואם כך יהיה אני וכל העולם נאמין שדבריך אמיתיים וטובים".

 

מיד גזר המלך וצווה "קחו חרב וערפו את ראשו". ואמנם כך היה. הרגו את משיח השקר וימות כדרך כל אדם.

 

יהודי תימן נצלו מניסיון קשה זה ומגזרות נוראות נוספות, שנגזרו עליהם באותו זמן, בעזרתו של הרמב"ם שהנחם בדרך ה', ואף הוסיף והשתדל בעבורם, בחצר מלך תימן, כדי להקל מעליהם את עולם של השליטים המוסלמים.

יהודי תימן מצידם הכירו לו טובה, הערצתם לרמב"ם היתה גדולה, והם קיבלו עליהם לקיים את כל פסקיו. בנוסף לכך, קהילות רבות בתימן היו מזכירות את שמו של הרמב"ם בכל קדיש באמר "בחייכון וביומיכון ובחיי דרבנא משה בן מימון", אשר האיר עיניהם בתורה, עזר להם לבטל גזרות קשות והקל מעליהם את עול הגלות.

ד"ת לרפואת מורנו הרב אורי סבן בן יולנדה שליט"א

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/76643/הנשר-הגדול-הרמבquotם

  השאר תגובה למאמר זה

  דנחי דוד

  סקירה כללית של מעמד הקשיש בקרב עמי העולם בדגש על היהדות

  על ידי: דנחי דודl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 07/02/2007 lצפיות: 161,713

  ישנם שלל דרכים לטפל בסימפטום עצמו שמתבטא בהפרעות קשב וריכוז , אך האם ישנו טיפול אלטרנטיבי שמטפל בשורש הבעיה עצמה ? במאמר הנ"ל אנסה לשפוך אור על הנושא ושיטת הטיפול העתיקה.

  על ידי: המקובלl חינוך ולימודים> הפרעות קשב - ADHDl 09/11/2013 lצפיות: 164

  אם מישהו שמע את התוכנית של קרן נויבך שאירחה את הגברת המכובדת שהיא מומחית לענייני אנלפביות שיאמר לי את שמה זה מאוד מעניין.

  על ידי: גבריאל לויl כתיבה יצירתית> סאטירותl 22/03/2011 lצפיות: 64

  תימן לאורך ההיסטוריה היתה ארץ שבה חיו היהודים בביטחה אבל בפחד.

  על ידי: גבריאל לויl כתיבה יצירתית> סאטירותl 24/07/2010 lצפיות: 1,788

  "מעשה. פעם אחת היה מלך והיה לו בן יחיד ורצה המלך למסר המלוכה לבנו בחייו...."

  על ידי: Adam Huberl כתיבה יצירתית> סיפורי מעשיהl 19/03/2009 lצפיות: 42,488
  איה הוד

  אנשים עדיין תוהים על מהות הנטורופתיה וכאשר מבינים שאחד הכלים הדומיננטיים של הנטורופת הוא "תזונה", קיים עניין גדול בהבנת ההבדל בין ללכת לדיאטן / תזונאי לבין להגיע לנטורופת.

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 25/02/2007 lצפיות: 64,288 lתגובות: 1
  "מודעות" מרכז רוחני לקבלה

  המלה חודש משמעותה התחדשות! בכל חודש יש הארה רוחנית המושפעת מלמעלה ומיוחדת לו. קדושת הזמן הזו משמשת ככלי להתפתחות רוחנית. כל חודש מהוה "פוטנציאל" להתחדשות של האדם בתחומים מיוחדים בחייו. יש עת רצון להתחדשות, כדי ליצור את השינוי עלינו להתחבר לשורש הרוחני. חודש אייר מאופיין כשורש הרפואה, כפי שמעידים רשאי התיבות איר: "אֲנִי יְ-ק-וָ-ק רֹפְאֶךָ" (שמות ט"ו כ"ו). ימים אלו הם בעלי סגולה מיוחדת לרפואה. חכמת הקבלה מלמדת אותנו ששורש החולי נובע מחיסרון.מחלה, מלשון חלל - חלל שנוצר בנפש האדם

  על ידי: "מודעות" מרכז רוחני לקבלהl רוחניות> קבלהl 23/04/2012 lצפיות: 86
  מירה כהן שטרקמן

  כולנו רוצים להגיע לשובע מרבי בעלות הקלורית הנמוכה ביותר – אז מה יותר משביע? פרי או לחם לבן, קרקר או קוראסון, דגים או גבינה – קבלו כמה אמיתות מדעיות מחמישים השנים האחרונות לצד חכמת הבריאות של הרמב"ם, מאת מירה כהן שטרקמן, ראש תחום לימודי נטורופתיה במכון וינגייט

  על ידי: מירה כהן שטרקמןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 28/06/2011 lצפיות: 345

  להומיאופתיה הקלאסית ישנם עקרונות ריפוי ברורים ומוחלטים על פיהם מטפלים בחולה . עקרונות אלו , מסתבר חקוקים בדיוק נמרץ בתורה הקדושה ובדברי חז"ל - החל ממשה רבנו ועד למשה בן מימון (הרמב"ם). אז מהם אותם העקרונות הללו? היכן הם מופיעים במקורות? וכיצד הם מיושמים היום בקליניקה ההומיאופתית בארץ ובעולם למעלה מ-200 שנה ? האם תומאס אדיסון צדק כשאמר שההומיאופתיה היא רפואת העתיד? אז לפני שמחליטים להבא על שיטת ריפוי עבורכם ועבור ילדיכם... כדאי לקרוא את הכתבה הבאה

  על ידי: לימור חקלאיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 26/09/2010 lצפיות: 257
  דוד דרומר

  הגאון מוילנא אומר: תורה ומצוות – ביד האדם להשיגן מה שאין כן יראה ואהבה פנימית מתנת א-לוקים, אך כשאדם עושה את שלו אז ה' לא ימנע טוב להולכים בתמים.

  על ידי: דוד דרומרl רוחניות> יהדותl 24/03/2015
  אהובה קליין

  מי היה המלך אחשוורוש ומתי מלך? מדוע אחשוורוש ערך משתה? כיצד התייחס המלך לאסתר?

  על ידי: אהובה קלייןl רוחניות> יהדותl 04/03/2015 lצפיות: 16
  ברסלב מאיר

  מה מקור המשפטים והחוקים שבהם אנו חיים וקובעים ומחליטים לנו בחיי היום יום בתי המשפט כביכול "היהודיים" בארץ ישראל, והאם התורה מסכימה איתם ?

  על ידי: ברסלב מאירl רוחניות> יהדותl 11/02/2015 lצפיות: 13
  אברהם סתיו

  דיון הלכתי-רוחני בשאלת היחס לחוויה של אובדן הריון, מתוך עיסוק בשאלת החיוב (או ההיתר) לברך "ברוך דיין האמת" לאחר אובדן כזה.

  על ידי: אברהם סתיוl רוחניות> יהדותl 10/02/2015
  אברהם סתיו

  המאמר דן באופנים שבהם עוברת "טומאה" בין חפצים שונים ובהיגיון שבכללים אלו.

  על ידי: אברהם סתיוl רוחניות> יהדותl 06/02/2015
  הרב מתניה בן גדליה

  לאחרונה נשאלתי כמה פעמים על ידי לקוחותי: איך קונים טלית? החלטתי לשתף גם אתכם בתשובות והכנתי מדריך קצר ופשוט שיאפשר לכם לרכוש טלית שתתאים לטעמכם ולצרכיכם. אז אם הטלית הישנה כבר עייפה ובלויה, או שהילד מתקרב לבר המצווה או... שמזל טוב! אנחנו מתחתנים ומעוניינים לקנות טלית לחתן, הנה לפניכם המדריך!

  על ידי: הרב מתניה בן גדליהl רוחניות> יהדותl 03/02/2015 lצפיות: 29
  אורלי שעיה

  ישנן דעות שונות לגבי החושך והאור- ביוגה הקלסית אנחנו מדברים על חושך במובן של בורות הקשורה לאחיזות כוזבות של ה"אני" בחומר, באגו, ובכל מה שחולף ומתכלה, ועל אור- ידע העצמי – כתמצית, אור אלוהי.

  על ידי: אורלי שעיהl רוחניות> יהדותl 26/12/2014 lצפיות: 17

  מהי מזוזה וממה היא מורכבת? מהי חשיבות תהליך התקנתה והברכה הקשורה בה? המזוזה נמצאת בפתח כל בית, חדר או מבנה המאפיין בית יהודי ומהווה לסמל מובהק ליהדות ואות לכך שהדיירים אשר בתוך הבית הם יהודיים. המזוזה הינה תשמיש קדושה אשר מותקן במשקוף כל כניסה לבית או בחדרים בתוך הבית. בתוך בית המזוזה נמצא קלף מיוחד במצב מגולגל ועטוף בשקית קטנה המיועדת להגנה על הקלף, אשר עליו כתובות בכתב סת"ם פרשיות שונות, אשר מופיעות גם בתפילין. להגנה על הקלף עצמו יש חשיבות רבה, משום שעל פי היהדות - אסור שתמחק אף לא אות אחת.

  על ידי: מושיקוl רוחניות> יהדותl 06/12/2014 lצפיות: 18

  ידוע תפילת מוסף עוסקת במלכויות זכרונות ושופרות. ועל אלו הג' נסובים הפיוטים השונים. תפילת שחרית עוסקת בר"ה כיום "פקידה" (כוונתי על היוצרות שנוספו לתפילת שמונה עשרה), ובזכות פקידת האמהות אנו מבקשים "צאצאיה כן פקוד לטוב היום".

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> רוחניות - כלליl 24/09/2012 lצפיות: 124

  בפרשת וזאת הברכה החותמת את ספר דברים שאותה נקרא ביום שמחת תורה הבעל"ט, נאמר בחדווה את הפסוקים הנפלאים, אחד הפסוקים שעליהם מושתת כוח הנתינה הוא בפסוק: "שְׂמַח זְבוּלֻן בְּצֵאתֶךָ וְיִשָּׂשכָר בְּאֹהָלֶיךָ" (לג, יח) בפסוק זה באו חז"ל ופתחו פתח רחב בפני אנשים שאין ביכולתם לעסוק בתורה

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> פרשת השבועl 24/09/2012 lצפיות: 83

  "בתי כנסיות ובתי מדרשות אין נוהגין בהם קלות ראש כגון שחוק והתול ושיחה בטילה ואין אוכלים ושותים בהם ולא מתקשטין בהם ולא מטיילין בהם ולא נכנסים בהם בחמה מפני החמה ובגשמים מפני הגשמים וכו'".

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> יהדותl 23/02/2012 lצפיות: 4,161

  סיכום מסכת בבא קמא פ"א - ארבעה אבות נזיקין כך נפרסת לה המשנה הראשונה, ונקדים בהבנה שצריכה להיות על האדם כי הוא ורק הוא אחראי לתשלום נזקים שגרמו בעלי החיים שבבעלותו, כגון: נגיחה, אכילה, דרישה ומנגד פעולות האדם שגרמו לנזיקין מכוחו הוא, כמו חפירת בור ברשות הצתת אש וכו'

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> יהדותl 23/02/2012 lצפיות: 1,607

  הנה בתוה"ק בדברים (פרק לא) נאמר לאחר נצחון ישראל במדין: "אך את הזהב ואת הכסף, את הנחשת ואת הברזל, את הבדיל ואת העפרת. כל דבר אשר יבא באש – תעבירו באש וטהר, אך במי נדה יתחטא, וכל אשר לא יבא באש – תעבירו במים".

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> יהדותl 23/02/2012 lצפיות: 107

  הובאה בפנינו שאלה בדבר מעשה באדם שהגיע לביתו בליל שבת ונצרך לנקביו, וחשב לתפוס שתי נטילות בנטילה אחת דהינו נטל ידיו גם לאשר יצר וגם לנט"י, אי שרי לקדש ומיד לבצוע (בלא נטילה) וס"ל דיש כאן סב"ל, דהרי ברך מכבר ענט"י או שהקידוש הוא הפסק, ולכן לא נהג נכון והיה עליו ליטול לאשר יצר ולקדש וליטול ידיו לנט"י.

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> יהדותl 23/02/2012 lצפיות: 241

  עולם התורה התעטף באבל ויגון עם היוודע הבשורה המרה בהלקח לבית עולמו, מו"ר ועטרת ראשנו, נפלה עטרת ראשנו, רב פעלים לתורה, שקיבץ את כל בני התורה בנתניה שריד לדור דעה, הגה"צ רבנו שמעון גבאי זצ"ל, שנסע למנוחות ואותנו עזב לאנחות, בוכים ונאנחים מלקיחתו מאיתנו, דודי ירד לגנו לערוגת הבשם לרעות בגנים וללקוט שושנים, שושנת תרשיש היקרה, פנה הודה פנה זיוה.

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> רוחניות - כלליl 23/02/2012 lצפיות: 3,814

  "בואו נרוץ לבית הכנסת", קרא יהודה לחבריו. "רבי יעקב גלה רוקד עכשיו, חבל להפסיד את המחזה". הם עלו במהירות במדרגות, מתנשמים ומתנשפים, וחיוך של קורת רוח על פניהם. הם הספיקו. רבי יעקב רקד במרכז בית הכנסת, וספר התורה בידו. הוא חולל ופזז בכל כוחו, פניו מביעות שמחה עצומה ואהבה לתורה הקדושה. "כל השנה אני מחכה לשמחת תורה, כדי לראות את רבי יעקב רוקד", אמר יצחק ליהודה. "כולם מתרגשים מהריקוד שלו, לא רק אתה", השיב יהודה. "הרי לכן מכנים אותו רבי יעקב גלה". "מה זה קשור?" התפלא יצחק. "חכה חכה", אמר יהודה בטון צ

  על ידי: אלון ארביבl רוחניות> רוחניות - כלליl 31/07/2011 lצפיות: 197
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast