תזונה מומלצת לחולי סוכרת

פורסם: 20/01/2008 |תגובות: 1 | צפיות: 123,292 | Share

תזונה לחולי סוכרת:

מחלת הסוכרת היא המחלה הנפוצה ביותר במערב.
שכיחותה עלתה בארבעת העשורים האחרונים פי 5 בעולם המתועש.

תיאור המחלה:
סוכרת מוגדרת כמחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר-גלוקוז בדם ובשתן.
לכל סוגי הסוכרת משותף הגלוקוז (סוכר) הגבוה בדם ובשתן,יחד עם שינוי כלשהו בהפרשה או בתגובתיות לאינסולין.
אינסולין הוא הורמון אנאבולי, המופרש מן הלבלב כאשר רמות הסוכר בדם גבוהות ותפקידו להכניס את הסוכר מן הדם אל תוך התאים.

ארגון הבריאות העולמי מכיר ב-3 סוגי סוכרת:
1. סוכרת מסוג 1 – סוכרת נעורים,תלוית אינסולין.
מתגלה אצל ילדים ומבוגרים צעירים, בד"כ בין הגילאים: 10-30. הסוכרת מהסוג הזה נחשבת מחלה אוטואימונית, מאחר והגוף תוקף את תאי בטא (לנגרהנס) שבלבלב שתפקידן לייצר ולהפריש אינסולין. תאים אלה נהרסים ולכן המחלה מצריכה הזרקת אינסולין באופן קבוע.
2. סוכרת מסוג 2 – סוכרת שאינה תלוית אינסולין.
קשורה בעיקר להשמנה ולדרך התזונה בעולם המערבי. 90% מהחולים בסוכרת מסוג 2 הם בעלי עודף משקל.
בסוכרת מסוג 2 יש הפרשה תקינה של אינסולין,אך תאי הגוף לא מגיבים כראוי לאינסולין ולכן כמות קטנה בלבד של גלוקוז מנוצלת על ידי הרקמות ומגיעה לתאים, כך שרוב הגלוקוז מצטבר בדם (מצב הנקרא: היפראינסולינמיה) והתאים מאטים את פעילותם בשל מחסור בגלוקוז.
בסוכרת מן הסוג הזה, האופיינית לאנשים שמנים וגם לאנשים שהיו רזים והתרחשה אצלם עליה משמעותית במשקל, ישנה התפתחות הדרגתית של חוסר רגישות לאינסולין והלוקים בה הינם לרוב בני 30 ומעלה.
3. סוכרת הריון.
סוכרת הריונית מאובחנת לרוב במהלך החצי השני של ההריון, הגוף פחות רגיש לפעולת האינסולין וזה בא לידי ביטוי ברמות גבוהות של גלוקוז בדם האישה.
סוכרת הריונית היא תופעה שכיחה יחסית ולרוב,עם סיום ההריון,הסוכרת נעלמת
(סוכרת הריונית יכולה להביא לסיבוכים בלידה, ולעובר במשקל גוף גדול של היילוד).

מחלת הסוכרת עשויה להביא לסיבוכים רבים ומהווה גורם סיכון למחלות לב וכלי דם-אשר יכולות להתבטא ביתר לחץ דם, עליית הפרופיל השומני בדם (טריגליצרידים וכולסטרול), התקפי לב, אירועים מוחיים ונמקים ברגליים עד צורך בכריתה וכן פגיעה בכלי דם קטנים הבאה לידי ביטוי בעיניים עד כדי עיוורון ובכליות עד כדי אי ספיקה.
לכן, חשוב מאוד לקיים אורח חיים בריא הכולל הרפיית מתחים, הימנעות מעישון ואלכוהול, הקפדה על דיאטה מתאימה והתמדה בפעילות גופנית. השילוב של כל הגורמים, יביא לאיזון הסוכר בדם ולמניעת סיבוכי המחלה.
כמו כן, חשוב להיות במעקב אצל הרופא, לקחת את התרופות בזמן ולבצע בדיקות תקופתיות להערכת רמת הסוכר בדם וכן מעקב אצל תזונאי/דיאטן מוסמך להתאמת תפריט ספציפי לחולה בהתאם לדרגת המחלה ולממצאי הבדיקות.

עקרונות חשובים בבניית התפריט לחולי סוכרת:
• צריכת מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך והימנעות מפחממות מזוקקות ומסוכר פשוט:
המפתח לבניית הדיאטה לאדם הסוכרתי, הינו צריכת מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך והימנעות ככל האפשר מפחממות מזוקקות,סוכר פשוט ומאלכוהול,אלה לרוב, מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה.
אינדקס גליקמי זהו מדד המתאר את קצב כניסת הסוכר לדם. נמצא כי מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה, עם אכילתם, "מקפיצים" את הסוכר בדם בבת אחת, אל מעל ערכי הנורמה,מצב הנקרא: היפרגליקמיה ומצריכים הפרשת אינסולין-על מנת להיפטר מהסוכר הרב בדם. כמו כן,כשם שהסוכר בדם עולה בבת-אחת,הוא גם יירד בבת אחת אל מתחת לטווח הנורמה והתוצאה: היפוגליקמיה=חולשה, סחרחורות, רעד, הזעה, חיוורון,בלבול,קשיי ריכוז ועוד.
לעומת זאת, מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך, נכנסים אל הדם בקצב מתון, הסוכר שומר על רמה תקינה בדם ולכן מפחיתים הפרשת אינסולין וכך אנו מונעים את תנודות הסוכר בגוף,אשר מניעתם חשובה כל כך בעיקר בחולי סוכרת (אך גם לאדם הבריא).
מזונות מומלצים,בעלי אינדקס גליקמי נמוך:
- כל הפירות (פרט לענבים,אבטיח ומלון, הם בעלי אינדקס גליקמי גבוה בשל תכולת הסוכר הגבוהה בהם ויש לצמצם צריכתם). ההמלצה לחולי סוכרת: 2-3 מנות פרי ביום ולא יותר כיוון שהפירות מכילים גם סוכר פרוקטוז אשר מעל כמות מסוימת מצריך הפרשת אינסולין.
- כל הירקות-פרט לתפוח אדמה שהינו בעל אינדקס גליקמי גבוה ורצוי לצמצם צריכתו בתפריט.
- המומלצים מבין הדגנים והגרעינים הם: כל הדגנים המלאים לחם מקמח מלא/שיפון,פסטות מדגן מלא,בורגול,אורז מלא,דייסת שיבולת שועל, קרקר שיפון וכו'.
- כל הקטניות מומלצות מאוד (פרט לפול,ממנו יש להמעיט): שעועית,לוביה,מש,במיה,חומוס,עדשים,אפונה,פולי סויה.
- יש להימנע מפחממות פשוטות ומזוקקות כ-לחם לבן,פיתה,לחמניה,באגט, אורז לבן, פתיתי תירס, פריכיות אורז, חיטה תפוחה,סוכר לבן ומוצריו וכן אלכוהול לסוגיו—כל אלה מתאפיינים באינדקס גליקמי גבוה.

• כמות המזון:
לא די במעבר לאכילת מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך, גם כמות המזון הנאכל צריכה להילקח בחשבון, בכדי לא לגרום להפרשה מוגברת של אינסולין.
יש להימנע מאכילת ארוחות גדולות גם אם ההרכב הוא בעל אינדקס גליקמי נמוך.
לפיכך, אכלו ארוחות קטנות לכל אורך היום, הקפידו לא להישאר שעות ארוכות ללא אוכל. הקפידו על ארוחות ביניים.
כמו כן, לאיזון הסוכר בדם במהלך הלילה, הקפידו לאכול משהו קל לפני השינה,
כגון: קרקר שיפון עם ממרח טחינה/חומוס/שקדיה, או יוגורט, או פרי.

• סיבים תזונתיים:
סיבים תזונתיים מצויים בכל הפירות והירקות (בעיקר בקליפה), בדגנים המלאים ובקטניות.
הסיבים מעכבים את קצב כניסת המזונות לדם ובכך מפחיתים את הצורך באינסולין ואף מונעים מצבים של קפיצות חדות בריכוז הסוכר בדם. כמו וכן עוזרים בזירוז חילוף החומרים,תורמים לתחושת שובע וכן מורידים את רמות השומנים בדם (טריגליצרידים וגם כולסטרול).

• שתיה:
הסיבים התזונתיים סופחים אליהם מים ולכן בתזונה עתירת סיבים, חשוב להקפיד על שתיית כמות נאותה של מים.
יש להימנע לחלוטין משתיית משקאות ממותקים ותוססים וכן לצמצם צריכת קפה ל: 2-3 כוסות ביום.
תחליפי קפה מומלצים: חליטות צמחים, משקה דגנים (ציקוריה, צ'יקו, דגנים קלויים), מים, מיצי ירקות.

• צריכת שומן בלתי רווי מן הצומח והימנעות משומן רווי:
יש לכלול בתפריט היומי שומן בלתי רווי מהצומח, בכמות מתונה, המצוי במזונות הבאים: שמן זית בכבישה קרה, טחינה, אבוקדו , זיתים, אגוזים ושקדים (ההמלצה לאגוזים ושקדים לא קלויים), פשתן.
יש להימנע ולצמצם ככל האפשר צריכת שומן רווי המצוי ב-בשר אדום,נקניקים נקניקיות חמאה,מרגרינה,גבינות שמנות,שוקולד,גלידות ועוד.

• הגבלת מוצרים מן החי:
- דגים מ-ים צפוני, חשוב לכלול בתפריט, 3 פעמים בשבוע (ולא יותר בשל מתכות רעילות כ-כספית):
סלמון,סול,טונה,הרינג,מקרל,זהבון,סרדינים.
- עוף רזה ללא עור, אפשר לצרוך- 3,4 פעמים בשבוע.
- בשר אדום לא מומלץ בשל תכולה רבה של שומן רווי וכולסטרול-יש לצמצם ל-פעם ב-10 ימים.
- מוצרי חלב מומלצים: יוגורט ביו,חלב מלא, קוטג' וכן מוצרי חלב עיזים.
- ביצים: 4,5 פעמים בשבוע (לא יותר מביצה 1 ביום).

• להשתדל להימנע לחלוטין מממתיקים מלאכותיים:
ממתיקים מלאכותיים-כולם חשודים כמזיקים לבריאות ורצוי להימנע מהם.
ממתיק מלאכותי הינו מוצר כימי ללא ערך תזונתי כלשהו,מאחר ולא עובר מטבוליזם בגוף,הסכנה היא-הצטברותו של החומר בגוף אשר יוצר עומס על הגוף המנסה לפנותו,אך לא כל הפסולת מפונית,מה שלא מפונה-הולך לרקמת שומן וזאת הסיבה שלטווח הארוך,מזונות הכוללים חומרים כימיים כגון-סוכרזית,הינם משמינים.
להלן רשימה חלקית של ממתיקים מלאכותיים אשר נוסו בבע"ח ולגבי שימוש בבני אדם עולים החששות הבאים:
- סכרין: נזק לכליות,עליה בשכיחות סרטן שלפוחית השתן,חשש לסרטן השחלות והרחם.
- ציקלמט: סרטן שלפוחית השתן.
- סורביטול: מגביר סיכון לקטרט,גורם להפרעות במע' העיכול—בעיקר בילדים.
- אספרטאם: חשש לפגיעות מוחיות ומחלת אפילפסיה בעיקר בתינוקות.
- אצסולפם K: חשש לסרטן ופגיעה בבלוטת התריס.

ספר מומלץ לקריאה על כל תוספי המזון,השימור,צבעי המאכל והממתיקים המלאכותיים: לסלק את הקוץ/ד"ר ח.ש.סדובסקי

כמו כן, חשוב לזכור שמוצרי דיאט המופחתים בשומן,לא בהכרח מופחתים גם בסוכר..

תחליפים ראויים לסוכר: דבש-עד 2 כפיות ביום, ממרח שקדיה, סטיבייה- מהצמח מפיקים נוזל המתוק פי 300 מסוכר, כך שמספיקות טיפות בודדות ממנו

• צמצום צריכת מלח:
התזונה המודרנית הינה עתירת מלח. נמצא, כי המלח גורם ל: אצירה (ועצירה) מוגברת של נוזלים בגוף,אבדן גמישות כלי הדם, יתר לחץ דם ועוד.
מלח בכמויות גבוהות במיוחד מצוי במוצרי המזון המעובדים ונרשם ברכיבים כ-נתרן (חטיפים,מנה חמה,דגני בוקר, שניצלים מהחי ומהצומח ועוד), המלח משמש בתעשייה גם כחומר משמר ולכן נמצא בכמות גבוהה במוצרים המעובדים.

• מזונות נוספים המסייעים באיזון הסוכר בדם:
חילבה, אבקת שמרי בירה, חלמון ביצה,שום,אצות ים, זרעי סויה, כרוב כבוש.

לסיכום:
למניעת סיבוכי מחלת הסוכרת ואיזון הסוכר בדם חשוב לקיים אורח חיים בריא הכולל הקפדה על דיאטה מתאימה ופעילות גופנית, הימנעות מאלכוהול, עישון וממצבי דחק ו-Stress.
כמו כן, חשובה ההתמדה בנטילת התרופות בזמן ולהיות במעקב ובדיקות תקופתיות אצל הרופא להערכת רמת הסוכר בדם ותסמינים נוספים וכן אצל תזונאי/דיאטן מוסמך להתאמת תפריט אישי בהתאם למצב החולה ולממצאי הבדיקות.דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 43 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/7779/תזונה-מומלצת-לחולי-סוכרת

  השאר תגובה למאמר זה

  Leon Kesler

  קודם כל ירידה במשקל המתרחשת באופן מהיר יחסית תגרום לנו לעלייה במוטיבציה להמשיך ולהתמיד באורח חיים הבריא והחדש שלנו בעקבות התוצאות. מחקרים מראים שירידה מהירה במשקל גורמת לירידה גדולה יותר במשקל לאורח זמן. למרות שכל אחד יכול לפתוח בדיאטה רעב, אבל ברגע שתפסיקו את הדיאטה הקטלנית הזו אתם תחזירו את כל המשקל ועוד יש סיכוי גבוה שתעברו את המשקל שממנו התחלתם. ירדה מהירה במשקל כמה שלא תהיה חייבת להיעשות תחת השגחה ומודעות עצמית.

  על ידי: Leon Keslerl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 08/04/2015 lצפיות: 72

  אנחנו חיים בעידן של מודעות הולכת וגוברת למראה הגוף שלנו. המשוואה כיום היא אחת: מראה רזה נחשב לאטרקטיבי יותר ולבריא יותר. אנשים אשר סובלים ממשקל עודף מחפשים אחר דרכים שונות להרזות. אחד הטרנדים המשמעותיים ביותר בתחום בישראל, בשנים האחרונות -הוא מדבקות הרזיה. המאמר הבא סוקר בתוכו את כל היתרונות של המדבקות האלה.

  על ידי: טל זולברגl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 31/03/2015

  מעוניינים לרדת במשקל במהרה? אנכם לבד! הרצון לרדת במשקל משותף לרבים, כאן תוכלו למצוא 4 צעדים אשר יקדמו אתכם לקראת ירידה בריאה במשקל ושינוי אורח החיים.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 27/03/2015 lצפיות: 232
  ד"ר דקלה אורן

  צריכת שמן המפ באופן יומי משפרת את בריאות הגוף ותפקודו. שמן זה מכיל חומצות שומן חיוניות שהגוף אינו יכול ליצר בעצמו ולכן צריך לקבלן מן המזון. שימוש בשמן עוזר למנוע מחלות לב, סוכרת, לחץ דם, ועוד. מעניק לך עור יפה וזוהר, עוזר להורדת השומנים המזיקים בדם. במחיר של כריך במסעדה תוכלי לצרוך שמן המפ במשך חודש ימים. מומלץ לכולם: ילדים, נשים, גברים

  על ידי: ד"ר דקלה אורןl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 07/03/2015 lצפיות: 44
  אסף דורי

  דיאטה ים תיכונית ישראל אמנם שוכנת לחופי הים התיכון, אך לא כולם יודעים מהי דיאטה ים תיכונית ומהם יתרונותיה. מדובר במידע חשוב לבריאותכם שכן מחקרים מצאו כי דיאטה ים תיכונית ניחנת בסגולות בלתי מבוטלות. מהי בעצם דיאטה ים תיכונית ?

  על ידי: אסף דוריl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 23/02/2015 lצפיות: 44
  Shay Kuby

  המודעות למזון בריא והטרנד החדש "האנטי גלוטני" מוצאים את דרכם למטבח של כולנו. אם בעבר כאשר לא הייתה מודעות כה גבוהה לכל מה שקשור אל מאכלים ללא גלוטן, אז היום, לא רק חולי צליאק נמנעים מאכילת גלוטן. ניתן למצוא היום מגוון של מוצרים ללא גלוטן, אך יש כאלה שאינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש את המאפים המיוחדים שהם יקרים מאוד, כמו מאפים ללא גלוטן, לחמים וכל מה שקשור אל מזון נטול גלוטן.

  על ידי: Shay Kubyl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 18/01/2015 lצפיות: 73

  אם עד היום חשבתם כי מושגים כמו דיאטה מהירה הם בלתי אפשריים, תגלו כי אפשר לרדת במשקל במהרה וגם לשמור על הבריאות.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 13/11/2014 lצפיות: 183

  דיאטן ספורט- לא משנה מהו סוג הספורט בו אתם עוסקים, בין אם מדובר בריצה, שחיה, כדורסל, כדורגל, הרמת משקולות, קראטה, ג'ודו או כל סוג ספורט כלשהו . הגנטיקה שלכם הינה הבסיס להצלחה אך גנטיקה מהווה רק את התשתית עליה יש לבנות על ידי אימונים ותזונה אופטימאלית, את הדרך להצלחה. כל ספורטאי ששואף להגיע ליכולות ספורטיביות טובותן, חייב להקפיד על עקרונות תזונת ספורט ועל תזונה שמתאימה לספורטאים. בהרבה מקרים אני רואה שהחוליה החסרה לקפיצת מדרגה ביכולות של ספורטאים היא הקפדה על עקרונות חשובים בתזונת ספורט

  על ידי: elipop1l בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 30/10/2014 lצפיות: 50
  ורד שומרוני

  כולנו מכירים את השיר המאפיין את חג החנוכה: "כד קטן, כד קטן, שמונה ימים שמנו נתן.." בנוסף לשימושו של שמן הזית בהדלקת המנורה בבית המקדש, שמן הזית מוזכר בהקשרים נוספים במקורות: - שמן זית הוא אחד משבעת המינים בהם נתברכה ארץ ישראל ("ארץ חיטה ושעורה וגפן,תאנה ורימון, ארץ זית שמן ודבש.."). - בבית המקדש נהגו למשוח כלים בשמן זית וכן נמשחו בו כוהנים ומלכים. שמן זית נחשב המשובח מבין השמנים ובעל יתרונות בריאותיים בהקשר של מניעת מחלות.

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 15/12/2011 lצפיות: 2,506
  ורד שומרוני

  הטיפול בצמחי מרפא הוא צורת הריפוי העתיקה ביותר המוכרת לנו והצמחים משמשים כבסיס לתעשיית התרופות המודרנית. יש לציין כי המיצוי המימי,דהיינו החליטה היא הבטוחה והעדינה ביותר לשימוש, עם זאת, כשמדובר באוכלוסיות מיוחדות כילדים ונשים בהריון, חובה להיוועץ באיש מקצוע לגבי סוג הצמח והמינון המתאים.

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 28/10/2011 lצפיות: 997
  ורד שומרוני

  בשלוש השנים הראשונות לחיי התינוק התפתחות המוח נעשית בקצב מהיר מאוד ולכן לתזונה יש חשיבות עליונה ומכרעת בתרומתה להתפתחות המוח. בתקופה שעד גיל שלוש מוחו של התינוק הינו כמו ספוג, סופג כל גירוי-דיבור,צלילים,מראות,מגע,טעמים וריחות. בתקופה הזאת לילד יכולת שיא ללמוד ולקלוט אינסוף אינפורמציה. הגירויים הרבים אליהם נחשף התינוק מפתחים את מערכת העצבים במוח. לעומת זאת, תזונה לקויה תביא לחסרים תזונתיים ותפגע בהתפתחות תקינה של המוח וזה ישפיע על יכולת הלמידה וקצב ההתפתחות של התינוק הן מבחינה קוגניטיבית והן מבחי

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/10/2011 lצפיות: 9,249
  ורד שומרוני

  הנקה היא התזונה המומלצת והטובה ביותר עבור התינוק. ארגון הבריאות העולמי מכיר בחשיבות ההנקה עד כדי כך ששם סדר עדיפויות ודרג את התמ"ל רק רביעי בסדר הבא: הנקה ישירה, הנקה מחלב אם-שאוב, הנקה מחלב אם אחרת (מה שהיה מקובל בתקופת התנ"ך), ורק אם שלוש האפשרויות הנ"ל לא מתקיימות, האפשרות הרביעית והאחרונה: תמ"ל-תרכובת מזון לתינוקות.

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> בריאות ילדים ותינוקותl 27/10/2011 lצפיות: 1,430
  ורד שומרוני

  בחג הסוכות נוטלים ארבעת מינים: אתרוג,לולב,הדס וערבה. בתורה כתוב: "ולקחתם לכם...פרי עץ הדר (אתרוג), כפות תמרים (לולב) וענף עץ עבות (הדס) וערבי נחל (ערבה) – ושמחתם לפני ה' אלוקיכם שבעת ימים".

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 09/10/2011 lצפיות: 227
  ורד שומרוני

  ארץ ישראל התברכה בפירותיה, לא בכדי נאמר: "ארץ זבת חלב ודבש". בחג הטו' בשבט נוהגים לאכול פירות בהן נשתבחה ארץ ישראל ובפרט פירות מיובשים ומיני אגוזים. במאמר זה אדגיש את היתרונות התזונתיים הבולטים במיוחד בכל אחד מן הפירות המיובשים הבאים: שזיף,משמש,צימוקים,תמר ותאנה.

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 16/01/2011 lצפיות: 523
  ורד שומרוני

  הגוף מכין עצמו להריון במחזוריות של כל חודש. ישנו מחזור שחלתי ומחזור רחמי המתרחשים בד בבד ובסיומם (כאשר לא חל הריון) מופיע הדימום הווסתי המגיע בממוצע כל 28 ימים, כאשר 14 יום לפני הופעת הדימום הווסתי, יופיע הביוץ-"חלון ההזדמנויות" להתרחשות הריון.

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 12/10/2009 lצפיות: 17,308
  ורד שומרוני

  כל סוגי החלב מכילים חומצות אמינו ליצירת חלבון, שפע ויטמינים ומינרלים (A, ויט' מקבוצת B, ברזל, סידן ועוד) ובכל זאת מה ההבדל בין סוגי החלב?

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 22/05/2009 lצפיות: 9,248

  תגובות על מאמר זה

  0
  אשר 22/01/2008
  קיבלתי המון כלים.תודה!!
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast