הנחה בארנונה

פורסם: 31/08/2010 |תגובות: 1 | צפיות: 7,084 | Share

ארנונה הוא המס של העיריות והרשויות המקומיות, הנגבה כדי להרכיב את תקציבן. בכספי הארנונה שאנו משלמים מתקצבות העיריות את השירותים השונים הניתנים לתושב, החל מפינוי זבל, תחזוקה וגינון ועד חינוך, גנים ובתי ספר. למרות שכל עירייה רשאית לנסח את מדרג התשלום שלה, כל העיריות חייבות לתת הנחה בארנונה עבור תושבים מסוימים העומדים בקריטריונים שקבע משרד הפנים. את גובהה של הנחה בארנונה ואת הקריטריונים לקבלתה קובע משרד הפנים ולא הרשות המקומית, אך כל הרשויות מחויבות לאותה הנחה בארנונה לזכאים על פי משרד הפנים. למרות שישנה הנחה בארנונה עבור תושבים רבים, למרבה הצער דווקא אלו שזקוקים לאותה הנחה בארנונה יותר מכל, קרי האוכלוסיות החלשות, הם אלו שיודעים על תנאי הזכאות שלהם פחות מכולם. כל מי שסבור שיכולה להיות לו הנחה בארנונה, עליו לפנות לייעוץ כדי לדעת לדרוש את ההנחה המגיעה לו מכוח החוק.

למי יש הנחה בארנונה

זכאות עבור הנחה בארנונה קיימת בתנאים שונים, אלה לא יפורטו כאן אלא רק יובאו בראשי פרקים. הנחה בארנונה ניתנת, באופן כללי, למי שאינו יכול להשתכר או שהכנסתו נמוכה, כמו כן, ישנה הנחה בארנונה עבור פנסיונרים ומקבלי קצבאות, הנחה בארנונה עבור נכים, נכי צה"ל ונפגעי רדיפות הנאצים ועוד, הנחה בארנונה קיימת גם עבור הורי ילדים בעלי נכות הזקוקים לעזרה בטיפול. לפעמים יש צורך בהנחה נוספת על ההנחה הניתנת בגין נכות, למשל כאשר הורים לילד עם נכות משתכרים שכר נמוך מספיק לקבלת הנחה בארנונה.

מתי לבקש הנחה בארנונה

משרד הפנים מחייב כל עירייה להקים ועדת בדיקה להנחות בארנונה, אשר מקבלת פניות בחודשיים הראשונים של השנה הקלנדארית, זאת אומרת שפניות על הנחה בארנונה מתקבלות רק בחודשים ינואר ופברואר. אם הפניה היא בגין שכר נמוך או אי השתכרות, יש להציג את שלושת תלושי המשכורת האחרונים או אישור מביטוח לאומי על אי העסקה. יש להוכיח את החזקתכם בנכס ולהירשם במשרד הפנים כמתגוררים בכתובת הנכס. להגשת בקשה של הנחה בארנונה יש להצטייד במסמכים הדרושים המצביעים על זכאות להנחה.

הנחה בארנונה לסטודנטים

עיריות רבות מצהירות כי הן מעוניינות לקלוט סטודנטים לעיר כדי להגדיל את אוכלוסיית הצעירים האיכותיים בה, ומצהירות כי הן נותנות הנחה בארנונה לסטודנטים, אך למרבה הצער, ההחלטה על הזכאות להנחה אינה בידיה של העירייה ולכן ההצהרות האלו לא תמיד יוצאות אל הפועל. סטודנטים זכאים לקבל הנחה בארנונה כמו כל תושב, במידה והשכר שלהם נמוך ועומד בקריטריונים לקבלת הנחה בארנונה על פי משרד הפנים. סטודנטים אשר שכרם נמוך יכולים לפנות בבקשת הנחה בארנונה, אך רק על החלק שלהם בדירה, זאת אומרת, אם הסטודנט גר עם שותפים, ההנחה תהיה רק עבור חלקו היחסי בשכירת הדירה, ואילו על השותפים האחרים לפנות לבקשת הנחה בארנונה על פי משכורתם שלהם.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/78177/הנחה-בארנונה

  השאר תגובה למאמר זה

  בן קלינגר

  הרבה תושבים ומחזיקי עסקים מקבלים מדי שנה את ההודעה לתשלום ארנונה ופשוט אינם יודעים את זכויותהם.ניתן במקרים רבים לערר על השומה ולחסוך כסף רב. רצוי להשתמש במומחה בתחום.

  על ידי: בן קלינגרl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 25/02/2010 lצפיות: 824
  עו"ד אברהם אלטלף

  כולנו מכירים את החיוב המגיע אלינו מדי חודשיים, מן הרשות המקומית, ובו אנו נדרשים לשלם תשלומי ארנונה. תשלומי הארנונה חלים על כל נכס מקרקעין ומוטלים בהתאם לקריטריונים שונים. במאמר זה נדון בכללים הבסיסים של חיובי הארנונה.

  על ידי: עו"ד אברהם אלטלףl חוק ומשפט> דיני מיסיםl 18/06/2009 lצפיות: 20,021

  כל עסק, בלי קשר למיקומו על מפת ישראל, נדרש לשלם ארנונה. זו מתווספת למאזן ההוצאות שלו, ונתפסת אולי כמובנת מאליה. מה שרבים מבעלי העסק לא נותנים עליו את הדעת בהכרח הוא שייתכן מאד והם משלמים ארנונה בשיעור גבוה יותר ממה שהם צריכים על פי חוק. מהם המצבים העלולים להביא לכך? וכיצד ניתן להיות בטוחים שהתשלום שמשלמים לרשות המקומית הוא בגדר הסביר?

  על ידי: מיכאל רומנסקיl פיננסים וכספים> פיננסים וכספים - כלליl 30/03/2014 lצפיות: 278
  עו"ד אבי קסלר

  בקרוב נחגוג עשור להולדת התוכנית המבורכת "תמ"א 38". מאז ועד היום נמצאים בצנרת התכנון והביצוע אלפי פרויקטים ברחבי הארץ. היום, יותר מתמיד, התחדשות עירונית בכלל, ותמ"א 38 בפרט, מהווה פתרון אפקטיבי למצוקת הדיור ולהגדלת מספר יחידות הדיור הזמינות במרכז. כמו כן, הפרויקט מעניק ביטחון לדיירים, אשר מבנה הבניין שלהם עובר חיזוק ושיפוץ ולדירתם מתווסף ממ"ד דירתי. (ממשלת ישראל- לתשומת ליבך פתרון מהיר ומיידי לבעיית הדיור ולמיגון האזרחים).

  על ידי: עו"ד אבי קסלרl חוק ומשפט> מקרקעיןl 28/03/2015
  יואב בן סימון

  שריפה פרצה בדירת בני זוג באשקלון וגרמה לנזקים רבים. בני הזוג לא תיארו לעצמם כי בנוסף לכך שכל רכושם נשרף, בעלי הדירה יתבעו מהם פיצוי של כ-322 אלף שקלים.

  על ידי: יואב בן סימוןl חוק ומשפט> מקרקעיןl 18/03/2015
  יואב בן סימון

  בעלי דירות בבניין ישן בנשר, המשקיף על הר הכרמל, התעוררו בוקר אחד וגילו שעל הנוף הירוק והמואר מעיבים בניינים אימתניים. אף שאיחרו את המועד לתבוע על ירידת ערך ומטרדים, הם זכו לפיצוי על עגמת הנפש שגרמה להם חברת הבנייה.

  על ידי: יואב בן סימוןl חוק ומשפט> מקרקעיןl 15/03/2015

  מה גובה מס רכישה ומס שבח במתנה בין קרובים, השינוי בחוק מיסוי מקרקעין המתייחסים להעברה ללא תמורה בין קרובים

  על ידי: יותםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 25/01/2015 lצפיות: 13

  עקרונות בחישוב מס שבח ומס רכישה בעסקאות מקרקעין בין קרובים. כיצד ממוסיות מתנות בין קרובים, מיהו קרוהב לעניין מס שבח ומס רכישה.

  על ידי: יותםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 25/01/2015 lצפיות: 94

  על חובת עוה"ד בבדיקות מקדמיות קודם לעריכת עסקה במקרקעין. מה על עורך הדין לבדוק, באילו מרשצים עליו לבקש מידע לגבי הנכס ומה הסכנות הטמונות בקבלת ליווי משפטי בעסקת מקרקעין מעורך דין שאינו מנוסה

  על ידי: יותםl חוק ומשפט> מקרקעיןl 21/01/2015 lצפיות: 14

  במאמר זה נסקור את האפשרות החדשה ( יחסית ) של המשכיר לפנות את השוכר מן הנכס - בדרך של פינוי מושכר.

  על ידי: רויl חוק ומשפט> מקרקעיןl 09/01/2015 lצפיות: 19
  עורך דין ירון גיל

  בתחילת חודש ינואר הקרוב, אמור להיכנס לתוקפו, לאחר אישורו, ע"פ שלבי החקיקה בכנסת, חוק שכירות הוגנת. הצעת החוק, אמורה לתת מענה ותקווה, ללמעלה מ-2 מליון אזרחים במדינת ישראל, המתגוררים כיום בשכירות ואשר יחסיהם עם המשכירים להם דירות מגורים, אינם מעוגנים בחוק וכפועל יוצא זוכים השוכרים ליחס שאינו הוגן, סביר ולאי וודאות משפטית ביחסים המשפטיים שבין הצדדים. תחולת החוק אמורה לחול על חוזים חדשים, שיחתמו החל מה- 1.1.2015 ועד לתאריך 1.1.2020. להלן מספר סוגיות מרכזיות לגביהן אמור החוק לתת מענה

  על ידי: עורך דין ירון גילl חוק ומשפט> מקרקעיןl 30/11/2014 lצפיות: 47

  בחירת נעלי ריצה חייבת להעשות באופן שקול ובעזרת אנשי מקצוע שכן כל זוג רגליים הן ייחודיות במבנה שלהן, ועל כן יש לבחור בקפידה נעלי ריצה, ולא נעלי ריצה לא מתאימות עלולות להוביל לפציעה. נא לא לפרסם עדיין, טעות שלי נא לא לפרסם עדיין, טעות שלי נא לא לפרסם עדיין, טעות שלי נא לא לפרסם עדיין, טעות שלי

  על ידי: אמיר כהןl ספורט וכושר גופניl 01/02/2011 lצפיות: 2,808

  העיר חיפה היא עיר החוף עם הפונציאל הנדנלי כתשובה לתל אביב היקרה. קניית דירה להשקעה בחיפה היא אופציה טובה ביחס למחירים המוגזמים בתל אביב. נכון בחיפה ישנן שכונות יקרות כמו דניה ובת גלים אבל יש גם את הדר שבה מחירי הדירות עדיין סבירים .על כך במאמר הבא.

  על ידי: אמיר כהןl פיננסים וכספים> נדלןl 07/09/2010 lצפיות: 746

  חוק האזנות הסתר מותר על פי חוק אבל רק על ידי גופים ביטחוניים. מה מותר ומה אסור למשרד חקירות לעשות בעניין האזנות סתר - על כך במאמר הבא באדיבות אמנון רודס - משרד חקירות.

  על ידי: אמיר כהןl חוק ומשפט> דין פליליl 31/08/2010 lצפיות: 95

  הגישה המודרנית לעיצוב פנים רואה בבית שלם שגדול מסך חלקיו. על פי טובי האדריכלים ומעצבי הפנים, עיצוב הבית אמור להיות מורכב ממיעוט של חפצים שנראים נפלא בפני עצמם אולם פועלים בסינרגיה זה עם זה ומשלימים זה את זה.

  על ידי: אמיר כהןl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 26/08/2010 lצפיות: 562

  סקירה על תכישי קבלה שפופולאריות שלהם מזמן יצאה מגבולות ישראל והיהודים. סקירה קצרה על כמה מתכשיטי הקבלה והשפעתם המאגית על האדם.

  על ידי: אמיר כהןl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 24/08/2010 lצפיות: 456

  במטרה להתמודד עם האתגרים העומדים בפני מנהלים זוטרים או בכירים המזל לא מספיק. כיום יש מבחר גדול מאוד של קורסים קצרי טווח וארוכי טווח להכשרת מנהלים בתחומים רבים. על כך במאמר הבא.

  על ידי: אמיר כהןl עסקים> ניהולl 23/08/2010 lצפיות: 63

  אנו נמצאים ב"עידן המידע" שאותו קל לרכוש אם זה באמצעות האינטרנט או באמצעות קורסים. לפרוץ קדימה, לעומת תקופות שונות בהיסטוריה, לא צריך להיוולד עם הון. כיום סוחרים בידע, ולמי שיש ידע עשוי להצליח. אחת הדרכים למנהל לפרוץ קדימה היא גם רכישת ידע וזאת ניתן להשיג באמצעות קורסים למנהלים הקיימים לרוב בישראל. הקורסים המוצעים מקנים כלים רבים לניהול ומאפשרים למנהל הזוטר ולמנהל הבכיר להתמודד עם הלחצים הרבים המופעלים עליו.

  על ידי: אמיר כהןl עסקים> ניהולl 23/08/2010 lצפיות: 31

  מנהלים רבים הגיעו, כביכול למצב רוויה בתחום הניהול. עולם הניהול משתנה ומתקדם ועל כל יכולותיו של הנהלים צריכים להתפתח בהתאם. קורסים למנהלים רבים קיימים בישראל ותרומתם עשוייה למנף מנהלי אירגונים. על כך במאמר הבא.

  על ידי: אמיר כהןl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 23/08/2010 lצפיות: 39

  תגובות על מאמר זה

  0
  GD 25/01/2011
  כאשר פנסיונר מקבל בנוסף להנחת פנסיונרים הנחה לארנונה מוועדת הנחות, האם על פי חוק שתי ההנחות חייבות להתבצע או הגבוהה מהשתיים?

  תודה
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast