הנחה בארנונה

31/08/2010 • על ידי • 7,125 צפיות

ארנונה הוא המס של העיריות והרשויות המקומיות, הנגבה כדי להרכיב את תקציבן. בכספי הארנונה שאנו משלמים מתקצבות העיריות את השירותים השונים הניתנים לתושב, החל מפינוי זבל, תחזוקה וגינון ועד חינוך, גנים ובתי ספר. למרות שכל עירייה רשאית לנסח את מדרג התשלום שלה, כל העיריות חייבות לתת הנחה בארנונה עבור תושבים מסוימים העומדים בקריטריונים שקבע משרד הפנים. את גובהה של הנחה בארנונה ואת הקריטריונים לקבלתה קובע משרד הפנים ולא הרשות המקומית, אך כל הרשויות מחויבות לאותה הנחה בארנונה לזכאים על פי משרד הפנים. למרות שישנה הנחה בארנונה עבור תושבים רבים, למרבה הצער דווקא אלו שזקוקים לאותה הנחה בארנונה יותר מכל, קרי האוכלוסיות החלשות, הם אלו שיודעים על תנאי הזכאות שלהם פחות מכולם. כל מי שסבור שיכולה להיות לו הנחה בארנונה, עליו לפנות לייעוץ כדי לדעת לדרוש את ההנחה המגיעה לו מכוח החוק.

למי יש הנחה בארנונה

זכאות עבור הנחה בארנונה קיימת בתנאים שונים, אלה לא יפורטו כאן אלא רק יובאו בראשי פרקים. הנחה בארנונה ניתנת, באופן כללי, למי שאינו יכול להשתכר או שהכנסתו נמוכה, כמו כן, ישנה הנחה בארנונה עבור פנסיונרים ומקבלי קצבאות, הנחה בארנונה עבור נכים, נכי צה"ל ונפגעי רדיפות הנאצים ועוד, הנחה בארנונה קיימת גם עבור הורי ילדים בעלי נכות הזקוקים לעזרה בטיפול. לפעמים יש צורך בהנחה נוספת על ההנחה הניתנת בגין נכות, למשל כאשר הורים לילד עם נכות משתכרים שכר נמוך מספיק לקבלת הנחה בארנונה.

מתי לבקש הנחה בארנונה

משרד הפנים מחייב כל עירייה להקים ועדת בדיקה להנחות בארנונה, אשר מקבלת פניות בחודשיים הראשונים של השנה הקלנדארית, זאת אומרת שפניות על הנחה בארנונה מתקבלות רק בחודשים ינואר ופברואר. אם הפניה היא בגין שכר נמוך או אי השתכרות, יש להציג את שלושת תלושי המשכורת האחרונים או אישור מביטוח לאומי על אי העסקה. יש להוכיח את החזקתכם בנכס ולהירשם במשרד הפנים כמתגוררים בכתובת הנכס. להגשת בקשה של הנחה בארנונה יש להצטייד במסמכים הדרושים המצביעים על זכאות להנחה.

הנחה בארנונה לסטודנטים

עיריות רבות מצהירות כי הן מעוניינות לקלוט סטודנטים לעיר כדי להגדיל את אוכלוסיית הצעירים האיכותיים בה, ומצהירות כי הן נותנות הנחה בארנונה לסטודנטים, אך למרבה הצער, ההחלטה על הזכאות להנחה אינה בידיה של העירייה ולכן ההצהרות האלו לא תמיד יוצאות אל הפועל. סטודנטים זכאים לקבל הנחה בארנונה כמו כל תושב, במידה והשכר שלהם נמוך ועומד בקריטריונים לקבלת הנחה בארנונה על פי משרד הפנים. סטודנטים אשר שכרם נמוך יכולים לפנות בבקשת הנחה בארנונה, אך רק על החלק שלהם בדירה, זאת אומרת, אם הסטודנט גר עם שותפים, ההנחה תהיה רק עבור חלקו היחסי בשכירת הדירה, ואילו על השותפים האחרים לפנות לבקשת הנחה בארנונה על פי משכורתם שלהם.

אודות כותב המאמר

אמיר כהן

באדיבות עו"ד רונן צרפתי, עורך דין מוניציפאלי.

אמיר כהן קידום אתרים