הנחה בארנונה

פורסם: 31/08/2010 |תגובות: 1 | צפיות: 6,947 | Share

ארנונה הוא המס של העיריות והרשויות המקומיות, הנגבה כדי להרכיב את תקציבן. בכספי הארנונה שאנו משלמים מתקצבות העיריות את השירותים השונים הניתנים לתושב, החל מפינוי זבל, תחזוקה וגינון ועד חינוך, גנים ובתי ספר. למרות שכל עירייה רשאית לנסח את מדרג התשלום שלה, כל העיריות חייבות לתת הנחה בארנונה עבור תושבים מסוימים העומדים בקריטריונים שקבע משרד הפנים. את גובהה של הנחה בארנונה ואת הקריטריונים לקבלתה קובע משרד הפנים ולא הרשות המקומית, אך כל הרשויות מחויבות לאותה הנחה בארנונה לזכאים על פי משרד הפנים. למרות שישנה הנחה בארנונה עבור תושבים רבים, למרבה הצער דווקא אלו שזקוקים לאותה הנחה בארנונה יותר מכל, קרי האוכלוסיות החלשות, הם אלו שיודעים על תנאי הזכאות שלהם פחות מכולם. כל מי שסבור שיכולה להיות לו הנחה בארנונה, עליו לפנות לייעוץ כדי לדעת לדרוש את ההנחה המגיעה לו מכוח החוק.

למי יש הנחה בארנונה

זכאות עבור הנחה בארנונה קיימת בתנאים שונים, אלה לא יפורטו כאן אלא רק יובאו בראשי פרקים. הנחה בארנונה ניתנת, באופן כללי, למי שאינו יכול להשתכר או שהכנסתו נמוכה, כמו כן, ישנה הנחה בארנונה עבור פנסיונרים ומקבלי קצבאות, הנחה בארנונה עבור נכים, נכי צה"ל ונפגעי רדיפות הנאצים ועוד, הנחה בארנונה קיימת גם עבור הורי ילדים בעלי נכות הזקוקים לעזרה בטיפול. לפעמים יש צורך בהנחה נוספת על ההנחה הניתנת בגין נכות, למשל כאשר הורים לילד עם נכות משתכרים שכר נמוך מספיק לקבלת הנחה בארנונה.

מתי לבקש הנחה בארנונה

משרד הפנים מחייב כל עירייה להקים ועדת בדיקה להנחות בארנונה, אשר מקבלת פניות בחודשיים הראשונים של השנה הקלנדארית, זאת אומרת שפניות על הנחה בארנונה מתקבלות רק בחודשים ינואר ופברואר. אם הפניה היא בגין שכר נמוך או אי השתכרות, יש להציג את שלושת תלושי המשכורת האחרונים או אישור מביטוח לאומי על אי העסקה. יש להוכיח את החזקתכם בנכס ולהירשם במשרד הפנים כמתגוררים בכתובת הנכס. להגשת בקשה של הנחה בארנונה יש להצטייד במסמכים הדרושים המצביעים על זכאות להנחה.

הנחה בארנונה לסטודנטים

עיריות רבות מצהירות כי הן מעוניינות לקלוט סטודנטים לעיר כדי להגדיל את אוכלוסיית הצעירים האיכותיים בה, ומצהירות כי הן נותנות הנחה בארנונה לסטודנטים, אך למרבה הצער, ההחלטה על הזכאות להנחה אינה בידיה של העירייה ולכן ההצהרות האלו לא תמיד יוצאות אל הפועל. סטודנטים זכאים לקבל הנחה בארנונה כמו כל תושב, במידה והשכר שלהם נמוך ועומד בקריטריונים לקבלת הנחה בארנונה על פי משרד הפנים. סטודנטים אשר שכרם נמוך יכולים לפנות בבקשת הנחה בארנונה, אך רק על החלק שלהם בדירה, זאת אומרת, אם הסטודנט גר עם שותפים, ההנחה תהיה רק עבור חלקו היחסי בשכירת הדירה, ואילו על השותפים האחרים לפנות לבקשת הנחה בארנונה על פי משכורתם שלהם.

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/78177/הנחה-בארנונה

  השאר תגובה למאמר זה

  בן קלינגר

  הרבה תושבים ומחזיקי עסקים מקבלים מדי שנה את ההודעה לתשלום ארנונה ופשוט אינם יודעים את זכויותהם.ניתן במקרים רבים לערר על השומה ולחסוך כסף רב. רצוי להשתמש במומחה בתחום.

  על ידי: בן קלינגרl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 25/02/2010 lצפיות: 785
  עו"ד אברהם אלטלף

  כולנו מכירים את החיוב המגיע אלינו מדי חודשיים, מן הרשות המקומית, ובו אנו נדרשים לשלם תשלומי ארנונה. תשלומי הארנונה חלים על כל נכס מקרקעין ומוטלים בהתאם לקריטריונים שונים. במאמר זה נדון בכללים הבסיסים של חיובי הארנונה.

  על ידי: עו"ד אברהם אלטלףl חוק ומשפט> דיני מיסיםl 18/06/2009 lצפיות: 19,978

  כל עסק, בלי קשר למיקומו על מפת ישראל, נדרש לשלם ארנונה. זו מתווספת למאזן ההוצאות שלו, ונתפסת אולי כמובנת מאליה. מה שרבים מבעלי העסק לא נותנים עליו את הדעת בהכרח הוא שייתכן מאד והם משלמים ארנונה בשיעור גבוה יותר ממה שהם צריכים על פי חוק. מהם המצבים העלולים להביא לכך? וכיצד ניתן להיות בטוחים שהתשלום שמשלמים לרשות המקומית הוא בגדר הסביר?

  על ידי: מיכאל רומנסקיl פיננסים וכספים> פיננסים וכספים - כלליl 30/03/2014 lצפיות: 129

  9.5 תמ"א 38/2 שאלות מכוונות 1. פטור ממס במכירה שתמורתה מושפעת מזכויות בנייה לפי תכנית החיזוק בדרך של הריסה [סעיף 49לג1] לא ניתן לקבל פטור על קבלת דירה חדשה משודרגת כנגד הריסת הדירה הישנה לפי פרק חמישי5, אלא רק בדרך של פינוי בינוי לפי פרק חמישי 4. נכון/לא נכון. נמקו.

  על ידי: מנחם כהן עו"ד (רו"ח)l חוק ומשפט> מקרקעיןl 18/08/2014

  1. כללי 1.1 מהותו של סעיף 5(ב) לחוק מע"מ נוסח סעיף 5(ב) לחוק הנו כדלקמן: "5. מס ערך מוסף על דברי אמנות ונכסים משומשים (א)... (ב) במכירת דירת מגורים בידי עוסק במקרקעין שרכש אותה ממי שאינו מלכ"ר, מוסד כספי או עוסק, המס עליה יהיה לא ממחירה המלא אלא מההפרש שבין מחירה בעת המכירה כאמור לבין המכירה בעת הרכישה; לענין זה, עוסק – למעט עוסק שעל פי דין לא היה רשאי לנכות את מס התשומות בשל רכישת דירת המגורים."

  על ידי: מנחם כהן עו"ד (רו"ח)l חוק ומשפט> מקרקעיןl 13/08/2014

  ככל שבעלי הדירות ימהרו ויפנו לבצע פרויקטים של תמ"א 38 באזורים המועדים לפורענות כך יגנו על עצמם בעלי הדירות טוב יותר מתרחיש הזוועה העתידי והצפוי של רעידת אדמה הרסנית.

  על ידי: שני ליבמןl חוק ומשפט> מקרקעיןl 30/06/2014 lצפיות: 13

  במאמר זה אתייחס לנקודת מבטו של השוכר ביחס להסכם השכירות מול המשכיר. קיימים מספר דגשים שרצוי כי השוכר ישים ליבו אליהם על מנת להימנע בהמשך מעוגמת נפש ואף הפסד כספי ניכר בעת מחלוקת עם בעל הנכס.

  על ידי: שני ליבמןl חוק ומשפט> מקרקעיןl 30/06/2014 lצפיות: 24

  מאמר זה ינסה לתת מספר דגשים בעבור בעל נכס המעוניין להשכיר דירתו למטרת מגורים.

  על ידי: שני ליבמןl חוק ומשפט> מקרקעיןl 30/06/2014

  מצאתם דירה מדהימה במחיר מציאה? מצוין! תשאלו עצמכם מיד מה הסיבה שהמחיר נמוך יחסית ובעל הדירה להוט למכור אותה בהקדם?!

  על ידי: שני ליבמןl חוק ומשפט> מקרקעיןl 29/06/2014 lצפיות: 13
  נפתלי גור-אריה , עורך דין

  חוק המכר דירות מטעה ואינו חוקי. אין חובת תשלום מס ערך מוסף על הקונה החובה מוטלת בחוק מס ערך מוסף על המוכר ועל עורך דינו , אלה מעמיסים (מגלגלים) את החובה אל הקונה שלא מבין בכך ולא יכול להבין בכך. כך מעמיסים עליו עשרות אלפי שקלים על מחיר הדירה. ההטעיה נעשית גם באופן תשלום המעמ מחיר הרכישה. ניצול לרעה של חוסר הידע של הקונה ותלותו במוכר הם עושר כמשמעותם במשפט האזרחי ובמשפט הפלילי . ועל כן הם גם עוולה אזרחית בנזיקין וגם עבירה פלילית.

  על ידי: נפתלי גור-אריה , עורך דיןl חוק ומשפט> מקרקעיןl 19/06/2014 lצפיות: 24

  כידוע, בכל עסקה אשר נסגרת בתחום הנדל"ן, שמאי או שמאית מקרקעין הם אחד מאנשי המקצוע החשובים שתפגשו בעודכם בתוך העסקה.

  על ידי: משהl חוק ומשפט> מקרקעיןl 08/06/2014 lצפיות: 43

  בחירת נעלי ריצה חייבת להעשות באופן שקול ובעזרת אנשי מקצוע שכן כל זוג רגליים הן ייחודיות במבנה שלהן, ועל כן יש לבחור בקפידה נעלי ריצה, ולא נעלי ריצה לא מתאימות עלולות להוביל לפציעה. נא לא לפרסם עדיין, טעות שלי נא לא לפרסם עדיין, טעות שלי נא לא לפרסם עדיין, טעות שלי נא לא לפרסם עדיין, טעות שלי

  על ידי: אמיר כהןl ספורט וכושר גופניl 01/02/2011 lצפיות: 2,778

  העיר חיפה היא עיר החוף עם הפונציאל הנדנלי כתשובה לתל אביב היקרה. קניית דירה להשקעה בחיפה היא אופציה טובה ביחס למחירים המוגזמים בתל אביב. נכון בחיפה ישנן שכונות יקרות כמו דניה ובת גלים אבל יש גם את הדר שבה מחירי הדירות עדיין סבירים .על כך במאמר הבא.

  על ידי: אמיר כהןl פיננסים וכספים> נדלןl 07/09/2010 lצפיות: 725

  חוק האזנות הסתר מותר על פי חוק אבל רק על ידי גופים ביטחוניים. מה מותר ומה אסור למשרד חקירות לעשות בעניין האזנות סתר - על כך במאמר הבא באדיבות אמנון רודס - משרד חקירות.

  על ידי: אמיר כהןl חוק ומשפט> דין פליליl 31/08/2010 lצפיות: 83

  הגישה המודרנית לעיצוב פנים רואה בבית שלם שגדול מסך חלקיו. על פי טובי האדריכלים ומעצבי הפנים, עיצוב הבית אמור להיות מורכב ממיעוט של חפצים שנראים נפלא בפני עצמם אולם פועלים בסינרגיה זה עם זה ומשלימים זה את זה.

  על ידי: אמיר כהןl בית וצרכנות> עיצוב פניםl 26/08/2010 lצפיות: 542

  סקירה על תכישי קבלה שפופולאריות שלהם מזמן יצאה מגבולות ישראל והיהודים. סקירה קצרה על כמה מתכשיטי הקבלה והשפעתם המאגית על האדם.

  על ידי: אמיר כהןl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 24/08/2010 lצפיות: 441

  במטרה להתמודד עם האתגרים העומדים בפני מנהלים זוטרים או בכירים המזל לא מספיק. כיום יש מבחר גדול מאוד של קורסים קצרי טווח וארוכי טווח להכשרת מנהלים בתחומים רבים. על כך במאמר הבא.

  על ידי: אמיר כהןl עסקים> ניהולl 23/08/2010 lצפיות: 50

  אנו נמצאים ב"עידן המידע" שאותו קל לרכוש אם זה באמצעות האינטרנט או באמצעות קורסים. לפרוץ קדימה, לעומת תקופות שונות בהיסטוריה, לא צריך להיוולד עם הון. כיום סוחרים בידע, ולמי שיש ידע עשוי להצליח. אחת הדרכים למנהל לפרוץ קדימה היא גם רכישת ידע וזאת ניתן להשיג באמצעות קורסים למנהלים הקיימים לרוב בישראל. הקורסים המוצעים מקנים כלים רבים לניהול ומאפשרים למנהל הזוטר ולמנהל הבכיר להתמודד עם הלחצים הרבים המופעלים עליו.

  על ידי: אמיר כהןl עסקים> ניהולl 23/08/2010 lצפיות: 21

  מנהלים רבים הגיעו, כביכול למצב רוויה בתחום הניהול. עולם הניהול משתנה ומתקדם ועל כל יכולותיו של הנהלים צריכים להתפתח בהתאם. קורסים למנהלים רבים קיימים בישראל ותרומתם עשוייה למנף מנהלי אירגונים. על כך במאמר הבא.

  על ידי: אמיר כהןl עבודה וקריירה> ניהול כח אדם ומשאבי אנושl 23/08/2010 lצפיות: 27

  תגובות על מאמר זה

  0
  GD 24/01/2011
  כאשר פנסיונר מקבל בנוסף להנחת פנסיונרים הנחה לארנונה מוועדת הנחות, האם על פי חוק שתי ההנחות חייבות להתבצע או הגבוהה מהשתיים?

  תודה
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast