דרשה לבר מצווה

25/10/2010 • על ידי • 1,724 צפיות

אין בר מצווה בלי דרשה לבר מצווה, כמו שאין חופה בלי קידושין וכמו שאין חוף בים התיכון בלי מים מלוחים. כל זה נכון כאמירה כוללת, אבל אם נרד לפרטים נמצא שכמו כל דבר בחיים גם דרשה לבר מצווה איננה דבר כל כך מובן. ישנן קהילות יהודיות רבות ברחבי העולם. מכאן יוצא שישנם מנהגים שונים בכל קהילה. אין קהילה יהודית בתימן כקהילה יהודית בפולין כמו שאין קהילה יהודית בכורדיסטאן נוהגת כמו קהילה יהודית ברומניה. אבל ישנו מכנה משותף לכל אותן קהילות יהודיות ברחבי העולם, המשותף להן הוא קיום הבר מצווה לנער המתבגר.

הקהילה היהודית האמריקאית הביאה את נושא דרשה לבר מצווה לכדי אמנות הנאום ממש. כל הנושא של ויכוח, נאום, דיבור בפני ציבור שומעים הפך להיות חלק נכבד מהחיים האקדמאיים של התלמידים האמריקאיים. גם הקהילה היהודית האמריקנית נסחפה לתוך אותה קלחת ולכן דרשה לבר מצווה הפכה להיות הכרח בכל אירוע של בר מצווה.

חתן הבר מצווה הכין את עצמו לקראת נשיאת אותה דרשה לבר מצווה יותר מאשר לכל דבר אחר. ניתן גם להבין מדוע זה כך. את התפילות בבית הכנסת וכל מה שסובב את העליה לתורה והתפילה יש לשאת בעברית. העברית אינה שפה שגורה בפי כל ילד יהודי שחי בארצות הברית. אבל אנגלית היא שפה מדוברת בפי כל ולכן כאשר הנער התכוננן לשאת דרשה לבר מצווה גם אם היא היתה שיטחית ולא מענינת בכל זאת קל היה לנער לשאת אותה כי היא הייתה באנגלית.

ישנן קהילות יהודיות שעבורן גם דרשה לבר מצווה בשפה העברית חשובה כמו ההפטרה בבית הכנסת. וניתן למצוא בקהילות יהודיות רבות מועדונים או יותר נכון מרכז קהילתי שבו היהודים מתכנסים לבלות יחד כל מיני אירועים, כולל לימודי השפה העברית.

לכן אפשר לשמוע דרשה לבר מצווה בשפה העברית גם בקהילות רבות מחוץ למדינת ישראל. גם בישראל, אבל קל וחומר בתפוצה, כל נושא הבר מצווה הוא נושא מלחיץ את הנער המתבגר, כי עליו לבצע כל כך הרבה משימות בשנה אחת בנוסף לכל המשימות האחרות. כל נושא לימוד התפילה, הנחת התפילין ובעיקר הקריאה בתורה וכל זה בשפה עתיקה ולא מובנת, גורמת לכך ששנת הבר מצווה ונשיאת דרשה לבר מצווה מהווים כר נרחב של אי הבנה ומפעילים לחצים על הנער, ולא כולם עומדים בזה.

אודות כותב המאמר

operad

בני מצווה הינו הפורטל הגדול והמוביל לארגון ולחגיגת בר מצווה ובת מצווה. הפורטל מיועד לבני מצווה ולבנות מצווה הנמצאים לקראת הרגע הגדול. בפורטל ניתן למצוא כתבות, טיפים וסרטים בנושא בר מצווה ובת מצווה וכן את כל נותני השירותים הטובים בתחום, הנחות ומבצעים.