דרשה לבר מצווה

פורסם: 25/10/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 1,691 | Share

אין בר מצווה בלי דרשה לבר מצווה, כמו שאין חופה בלי קידושין וכמו שאין חוף בים התיכון בלי מים מלוחים. כל זה נכון כאמירה כוללת, אבל אם נרד לפרטים נמצא שכמו כל דבר בחיים גם דרשה לבר מצווה איננה דבר כל כך מובן. ישנן קהילות יהודיות רבות ברחבי העולם. מכאן יוצא שישנם מנהגים שונים בכל קהילה. אין קהילה יהודית בתימן כקהילה יהודית בפולין כמו שאין קהילה יהודית בכורדיסטאן נוהגת כמו קהילה יהודית ברומניה. אבל ישנו מכנה משותף לכל אותן קהילות יהודיות ברחבי העולם, המשותף להן הוא קיום הבר מצווה לנער המתבגר.

הקהילה היהודית האמריקאית הביאה את נושא דרשה לבר מצווה לכדי אמנות הנאום ממש. כל הנושא של ויכוח, נאום, דיבור בפני ציבור שומעים הפך להיות חלק נכבד מהחיים האקדמאיים של התלמידים האמריקאיים. גם הקהילה היהודית האמריקנית נסחפה לתוך אותה קלחת ולכן דרשה לבר מצווה הפכה להיות הכרח בכל אירוע של בר מצווה.

חתן הבר מצווה הכין את עצמו לקראת נשיאת אותה דרשה לבר מצווה יותר מאשר לכל דבר אחר. ניתן גם להבין מדוע זה כך. את התפילות בבית הכנסת וכל מה שסובב את העליה לתורה והתפילה יש לשאת בעברית. העברית אינה שפה שגורה בפי כל ילד יהודי שחי בארצות הברית. אבל אנגלית היא שפה מדוברת בפי כל ולכן כאשר הנער התכוננן לשאת דרשה לבר מצווה גם אם היא היתה שיטחית ולא מענינת בכל זאת קל היה לנער לשאת אותה כי היא הייתה באנגלית.

ישנן קהילות יהודיות שעבורן גם דרשה לבר מצווה בשפה העברית חשובה כמו ההפטרה בבית הכנסת. וניתן למצוא בקהילות יהודיות רבות מועדונים או יותר נכון מרכז קהילתי שבו היהודים מתכנסים לבלות יחד כל מיני אירועים, כולל לימודי השפה העברית.

לכן אפשר לשמוע דרשה לבר מצווה בשפה העברית גם בקהילות רבות מחוץ למדינת ישראל. גם בישראל, אבל קל וחומר בתפוצה, כל נושא הבר מצווה הוא נושא מלחיץ את הנער המתבגר, כי עליו לבצע כל כך הרבה משימות בשנה אחת בנוסף לכל המשימות האחרות. כל נושא לימוד התפילה, הנחת התפילין ובעיקר הקריאה בתורה וכל זה בשפה עתיקה ולא מובנת, גורמת לכך ששנת הבר מצווה ונשיאת דרשה לבר מצווה מהווים כר נרחב של אי הבנה ומפעילים לחצים על הנער, ולא כולם עומדים בזה.

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/82812/דרשה-לבר-מצווה

  השאר תגובה למאמר זה

  האם כשאתם חושבים "דרשה לבר מצווה" מיד עולות לכם שאלות כמו - איך? כמה? מי? מה ? הנה שלל תשובות לכל השאלות, תשובות המסתמכות על שנות נסיון רבות של כתיבת ברכות ובתוכן - המוני דרשות לבר מצווה.

  על ידי: מילים מהלב - אתר ברכות ומיליםl בידור ופנאי> בידור - כלליl 29/03/2012 lצפיות: 981

  רגע חשוב ביותר בחייו של נער הוא טקס הבר מצווה שבו על פי הדת היהודית הנער הופך לבוגר ומקבל עליו עול תורה ומצוות. מעט על ההכנות – במאמר הבא.

  על ידי: אלי גורןl בידור ופנאי> בידור - כלליl 26/06/2011 lצפיות: 214

  לשיר, לשחק, לרקוד, ליצור, להתקשט, לנגן, לזלול, לטייל ולהתעשר מבחינה ערכית... עם ובלי המבוגרים – אינסוף אפשרויות במלאת לכם 12 או 13 מוצעות בימינו, וברגעים בהם תקראו רשימה זו בוודאי כבר יוצעו עוד חדשות...

  על ידי: אלי גורןl בידור ופנאי> בידור - כלליl 20/04/2011 lצפיות: 2,307
  ירון בוני

  אנחנו כהורים רוצים את האירוע הכי טוב בשביל ילדינו אך לפעמים אנחנו שוכחים את מה שחשוב באמת .... קבלו כמה עצות לאירוע בר-מצוה שיעשו לכם קצת סדר.

  על ידי: ירון בוניl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 12/09/2012 lצפיות: 33

  בכל מקרה לאירוע לבר מצווה יש להזמין אורחים מעט או הרבה זה תלוי בכם, בגודל המשפחה שלכם והרצון שלכם לחגוג אינטימי או המוני.

  על ידי: נעמה כהן ניסןl אינטרנט> עיצוב גרפיl 23/05/2011 lצפיות: 151

  ובכן, במה כרוך אירוע בר או בת מצווה? התשובה לכך, לפחות נכון להיום, היא "לא מעט"... החל ממקום - גן אירועים, אולם סגור או אולי מקום שחציו גן אירועים וחציו אולם?! מוסיקה - להקה, הרכב ייחודי או די ג'יי, צלם סטילס או שמא צוות צלמים מלווים במצלמות רחף וכמובן בל נשכח את הקייטרינג - בשרי או חלבי, אולי גם וגם.

  על ידי: ברייקרהוליקסl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 23/12/2012 lצפיות: 27
  יהושוע ישי

  שבת החתן של בר-המצווה היא השבת הסמוכה שאחרי טקס בר המצווה שנערך ביום חול (בדרך כלל בימי שני או חמישי שבהם קוראים בתורה). נער בר-המצווה עולה לקרוא בתורה את ה"עלייה", שאותה למד לקרוא בטעמי המקרא. יש כאלה שקוראים את כל הפרשה ויש כאלה שעולים לעליית "מפטיר" וקוראים גם את ההפטרה.

  על ידי: יהושוע ישיl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 05/10/2010 lצפיות: 3,306

  הדת היהודית מלאה בטקסים מסורתיים ויפים, אשר לא השתנו במידה רבה במהלך מאות השנים האחרונות. אמנם טקסים אלה מלאים ביופי ובהדר, אך בייחוד עבור אנשים צעירים מדובר בטקסים אשר עשויים להיות משעממים ויבשים למדי.

  על ידי: Alexl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 14/03/2010 lצפיות: 238
  אסתי וינברג

  רכישת טלית ותפילין לנער בר מצווה, היא אחד הרגעים המרגשים בחיים. המאמר עוסק בסוגייה הזו ומציע כמה רעיונות והמלצות , מה לעשות בעניין . המלצות שיסייעו לכם כיצד לנהוג.

  על ידי: אסתי וינברגl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 01/04/2009 lצפיות: 954

  במאמר זה אסקור את התופעה שאנו עדים לה בעשור האחרון- שימוש באולפן הקלטות על מנת לבצע הפתעה של שיר עם קליפ מרגש ליום הולדת של בן משפחה או חבר אהוב.

  על ידי: רובי ראובניl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 14/12/2014

  הכירו את הטרנד החדש: אולפן הקלטות שמיועד להפקת שירים וקליפים לכל סוגי האירועים. אבל כל סוגי האירועים.

  על ידי: רובי ראובניl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 29/11/2014

  יום הולדת הוא אירוע משמעותי בכל גיל, אך בגיל ההתבגרות הוא אירוע חשוב ביותר, שיש להיערך אליו זמן רב מראש. חגיגת בר או בת מצווה היא אחד האירועים היותר חשובים עבור בני גיל העשרה.

  על ידי: ליאורl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 20/11/2014

  המאמר הבא מסביר לכם כיצד לשלב בלונים באירועים, בלונים הם לא רק לימי הולדת, לפיכך ובהתאם לזאת מומלץ לכם לפתוח קצת את העיניים ובעזרת המאמר הבא תפתחו לעולמות חדשים ועיצובים יפים מבלונים

  על ידי: אלכסנדר זוכנייקl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 02/11/2014 lצפיות: 14

  הוא מחיפה והיא מתל אביב? ההיפך? כך או כך, הוא או היא, אין נכון יותר מאשר להיפגש בעמק השווה שאליו מובילה דרך המלך- אל קיסריה. גני אירועים בקיסריה הם האופציה הטבעית והמועדפת על רבים לקיום אירועים שונים בכלל וחתונות בפרט.

  על ידי: אייל עמיחיl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 30/10/2014

  מה עושים כשהתחרות על לבם ועל כיסם של לקוחות פוטנציאליות עזה וחריפה? מציעים להם ערך מוסף. גורמים להם להעדיף אתכם בשל שימת לב לדברים הקטנים, ליחס האישי, למקצועיות הבלתי מתפשרת ובעיקר- מציעים להם גן אירועים בקיסריה שאי אפשר שלא להיכבש בקסמו.

  על ידי: אייל עמיחיl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 30/10/2014

  גן אירועים במרכז מאפשר קיום סוגים שונים של אירועים- משפחתיים, חברתיים, עסקיים ועוד- במתחם המציע את כל התשתית והלוגיסטיקה הנדרשת לאירועים רבי משתתפים.

  על ידי: אייל עמיחיl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 30/10/2014

  הטבע מעניק מתנות בשפע ובנדיבות אבל הוא אינו מחלק אותן שווה בשווה. מי שנהנים ממתנתו הנהדרת הם מי שבוחרים לקיים אירועים בטבע במקום ה...טבעי והמתבקש לקיים אותם; במקום שבו חוברים יחדיו מעשה הבריאה של הטבע עם מעשיהם של בני אדם, המעצימים את האפקט שהטבע יצר ומשלבים אותו באופן מושלם ליצירת מתחם אירועים בטבע.

  על ידי: אייל עמיחיl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 30/10/2014

  כמו בכל שנה חלק מחברי הקיבוץ השתתף בחגיגת הבר מצווה של שכבת הילדים הבוגרים. עבור חלק ניכר מחברי הקבוץ, ולאו דוקא הורי הילדים עצמם, מסיבת הבר מצווה היתה המסיבה החשובה ביותר של אותה שנה. מעולם לא קרה שהיה צורך לשלוח הזמנות לבר מצווה לחברי הקיבוץ.

  על ידי: operadl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 25/10/2010 lצפיות: 46
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast