דרשה לבר מצווה

פורסם: 25/10/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 1,667 | Share

אין בר מצווה בלי דרשה לבר מצווה, כמו שאין חופה בלי קידושין וכמו שאין חוף בים התיכון בלי מים מלוחים. כל זה נכון כאמירה כוללת, אבל אם נרד לפרטים נמצא שכמו כל דבר בחיים גם דרשה לבר מצווה איננה דבר כל כך מובן. ישנן קהילות יהודיות רבות ברחבי העולם. מכאן יוצא שישנם מנהגים שונים בכל קהילה. אין קהילה יהודית בתימן כקהילה יהודית בפולין כמו שאין קהילה יהודית בכורדיסטאן נוהגת כמו קהילה יהודית ברומניה. אבל ישנו מכנה משותף לכל אותן קהילות יהודיות ברחבי העולם, המשותף להן הוא קיום הבר מצווה לנער המתבגר.

הקהילה היהודית האמריקאית הביאה את נושא דרשה לבר מצווה לכדי אמנות הנאום ממש. כל הנושא של ויכוח, נאום, דיבור בפני ציבור שומעים הפך להיות חלק נכבד מהחיים האקדמאיים של התלמידים האמריקאיים. גם הקהילה היהודית האמריקנית נסחפה לתוך אותה קלחת ולכן דרשה לבר מצווה הפכה להיות הכרח בכל אירוע של בר מצווה.

חתן הבר מצווה הכין את עצמו לקראת נשיאת אותה דרשה לבר מצווה יותר מאשר לכל דבר אחר. ניתן גם להבין מדוע זה כך. את התפילות בבית הכנסת וכל מה שסובב את העליה לתורה והתפילה יש לשאת בעברית. העברית אינה שפה שגורה בפי כל ילד יהודי שחי בארצות הברית. אבל אנגלית היא שפה מדוברת בפי כל ולכן כאשר הנער התכוננן לשאת דרשה לבר מצווה גם אם היא היתה שיטחית ולא מענינת בכל זאת קל היה לנער לשאת אותה כי היא הייתה באנגלית.

ישנן קהילות יהודיות שעבורן גם דרשה לבר מצווה בשפה העברית חשובה כמו ההפטרה בבית הכנסת. וניתן למצוא בקהילות יהודיות רבות מועדונים או יותר נכון מרכז קהילתי שבו היהודים מתכנסים לבלות יחד כל מיני אירועים, כולל לימודי השפה העברית.

לכן אפשר לשמוע דרשה לבר מצווה בשפה העברית גם בקהילות רבות מחוץ למדינת ישראל. גם בישראל, אבל קל וחומר בתפוצה, כל נושא הבר מצווה הוא נושא מלחיץ את הנער המתבגר, כי עליו לבצע כל כך הרבה משימות בשנה אחת בנוסף לכל המשימות האחרות. כל נושא לימוד התפילה, הנחת התפילין ובעיקר הקריאה בתורה וכל זה בשפה עתיקה ולא מובנת, גורמת לכך ששנת הבר מצווה ונשיאת דרשה לבר מצווה מהווים כר נרחב של אי הבנה ומפעילים לחצים על הנער, ולא כולם עומדים בזה.

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/82812/דרשה-לבר-מצווה

  השאר תגובה למאמר זה

  האם כשאתם חושבים "דרשה לבר מצווה" מיד עולות לכם שאלות כמו - איך? כמה? מי? מה ? הנה שלל תשובות לכל השאלות, תשובות המסתמכות על שנות נסיון רבות של כתיבת ברכות ובתוכן - המוני דרשות לבר מצווה.

  על ידי: מילים מהלב - אתר ברכות ומיליםl בידור ופנאי> בידור - כלליl 29/03/2012 lצפיות: 965

  רגע חשוב ביותר בחייו של נער הוא טקס הבר מצווה שבו על פי הדת היהודית הנער הופך לבוגר ומקבל עליו עול תורה ומצוות. מעט על ההכנות – במאמר הבא.

  על ידי: אלי גורןl בידור ופנאי> בידור - כלליl 26/06/2011 lצפיות: 203

  לשיר, לשחק, לרקוד, ליצור, להתקשט, לנגן, לזלול, לטייל ולהתעשר מבחינה ערכית... עם ובלי המבוגרים – אינסוף אפשרויות במלאת לכם 12 או 13 מוצעות בימינו, וברגעים בהם תקראו רשימה זו בוודאי כבר יוצעו עוד חדשות...

  על ידי: אלי גורןl בידור ופנאי> בידור - כלליl 20/04/2011 lצפיות: 2,280
  ירון בוני

  אנחנו כהורים רוצים את האירוע הכי טוב בשביל ילדינו אך לפעמים אנחנו שוכחים את מה שחשוב באמת .... קבלו כמה עצות לאירוע בר-מצוה שיעשו לכם קצת סדר.

  על ידי: ירון בוניl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 12/09/2012 lצפיות: 29

  בכל מקרה לאירוע לבר מצווה יש להזמין אורחים מעט או הרבה זה תלוי בכם, בגודל המשפחה שלכם והרצון שלכם לחגוג אינטימי או המוני.

  על ידי: נעמה כהן ניסןl אינטרנט> עיצוב גרפיl 23/05/2011 lצפיות: 141

  ובכן, במה כרוך אירוע בר או בת מצווה? התשובה לכך, לפחות נכון להיום, היא "לא מעט"... החל ממקום - גן אירועים, אולם סגור או אולי מקום שחציו גן אירועים וחציו אולם?! מוסיקה - להקה, הרכב ייחודי או די ג'יי, צלם סטילס או שמא צוות צלמים מלווים במצלמות רחף וכמובן בל נשכח את הקייטרינג - בשרי או חלבי, אולי גם וגם.

  על ידי: ברייקרהוליקסl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 23/12/2012 lצפיות: 26
  יהושוע ישי

  שבת החתן של בר-המצווה היא השבת הסמוכה שאחרי טקס בר המצווה שנערך ביום חול (בדרך כלל בימי שני או חמישי שבהם קוראים בתורה). נער בר-המצווה עולה לקרוא בתורה את ה"עלייה", שאותה למד לקרוא בטעמי המקרא. יש כאלה שקוראים את כל הפרשה ויש כאלה שעולים לעליית "מפטיר" וקוראים גם את ההפטרה.

  על ידי: יהושוע ישיl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 05/10/2010 lצפיות: 3,296

  הדת היהודית מלאה בטקסים מסורתיים ויפים, אשר לא השתנו במידה רבה במהלך מאות השנים האחרונות. אמנם טקסים אלה מלאים ביופי ובהדר, אך בייחוד עבור אנשים צעירים מדובר בטקסים אשר עשויים להיות משעממים ויבשים למדי.

  על ידי: Alexl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 14/03/2010 lצפיות: 236
  אסתי וינברג

  רכישת טלית ותפילין לנער בר מצווה, היא אחד הרגעים המרגשים בחיים. המאמר עוסק בסוגייה הזו ומציע כמה רעיונות והמלצות , מה לעשות בעניין . המלצות שיסייעו לכם כיצד לנהוג.

  על ידי: אסתי וינברגl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 01/04/2009 lצפיות: 948

  מתנפחים ליום הולדת הפך לטרנד המבוקש ביותר בעיני הילדים של היום וכשאנו מתמודדים כל שנה אם השאלה כיצד נחגוג לילדינו את היום המיוחל אנו מוצאים את עצמנו משוטטים באינטרנט ומחפשים את המתנפחים הענקיים הללו, אז איך בכל זאת עושים זאת נכון? מה חשוב לדעת? קבלו כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור,

  על ידי: shlomyl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 07/10/2014

  כיום ניתן למצוא מגוון של סוגי בלונים (הליום, בלונים רגילים, אפשרויות הדפסה על בלונים וכדומה) ולעצב בעזרתם סוגים שונים של אירועים. לדוגמא: ניתן לקחת בלונים עם מגוון של ציורים, הדפסות וצבעים ולנפחם בעזרת הליום כך שעיצוב החלל בו תתקיים היום הולדת נראה עשיר יותר וייחודי.

  על ידי: חי סl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 28/09/2014
  פורטל בת מצווה

  מגוון הטיפים לכם ההורים לפני שאתם בוחרים בוק לבת מצווה, מועדון או אולם, בחירת מנחה ועוד. אנחנו מזמינים אתכם להתרשם לפני שאתם מחליטים על בעל העסק המתאים ביותר עבור האירוע המיוחד.

  על ידי: פורטל בת מצווהl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 24/09/2014
  פורטל בת מצווה

  אנו נתקלים בהמון הורים מבולבלים שלא יודעים איפה לחגוג ואיך. מועדון לבת מצווה או אולם? הזמנות לבת מצווה או פשוט לשלוח בקבוצה הכיתתית? אנחנו נעזור לכם לעשות סדר ולקבל מספר טיפים לאירוע מושלם.

  על ידי: פורטל בת מצווהl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 24/09/2014
  רויטל טל- זמרת שירה בציבור

  ערב שירה בציבור דורש אך ורק רצון וסיבה למסיבה, אם ברצוננו לשמח מישהו יקר, ולערוך לו אירוע, המטלות אותן נדרש לבצע הן לא כה רבות.. תכל'ס את מי ממש מתחשק לכם כרגע להזמין ?

  על ידי: רויטל טל- זמרת שירה בציבורl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 15/09/2014

  הפעלות לילדים בימי הולדת הן כבר לא דבר כל כך קל כמו בילדותנו אנו (אי שם בשנות השמונים). כיום, הילדים יודעים בדיוק מה הם רוצים ומציבים בפנינו דרישות רבות. האחד רוצה יום הולדת בסגנון אגדות, השני רוצה יום הולדת ספיידרמן, השלישי דורש יום הולדת בנושא הישרדות והרביעי בנושא פיראטיים

  על ידי: רועיl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 15/09/2014

  יום הולדת הנו אירוע ששווה השקעה, ששווה לעצור עבורו את שגרת היום יום ופשוט לחגוג כפי שצריך. יום הולדת הנו יום מיוחד בו עוצרים לשמוח ולשמח, הן את עצמך והן את האנשים שאוהבים. כחלק ממסיבות היום הולדת של ילדות, נערות ונשים, ניתן למצוא ימי הולדת שהם רק עבור בנות והוא נקרא יום הולדת בנות.

  על ידי: רייכמןl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 14/09/2014

  שירותי אוכל מוכן זה בדיוק מה שצריך כאשר אין זמן או כוחות להכין ארוחות חגיגיות ברמה גבוהה. אוכל מוכן מתאים לאירועים ולארוחות בחיק המשפחה. כדאי לפנות לחברה מקצועית המספקת שירותי אוכל מוכן וקייטרינג ולהתעניין בנוגע לסוג התפריט שהיא מציעה.

  על ידי: יואב אקרמןl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 03/09/2014

  כמו בכל שנה חלק מחברי הקיבוץ השתתף בחגיגת הבר מצווה של שכבת הילדים הבוגרים. עבור חלק ניכר מחברי הקבוץ, ולאו דוקא הורי הילדים עצמם, מסיבת הבר מצווה היתה המסיבה החשובה ביותר של אותה שנה. מעולם לא קרה שהיה צורך לשלוח הזמנות לבר מצווה לחברי הקיבוץ.

  על ידי: operadl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 25/10/2010 lצפיות: 44
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast