לפגוש את הפחד

פורסם: 13/11/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 118 | Share

מאז ומעולם ,הפחד מלווה אותנו. הוא תמיד היה שם, חלק בלתי נפרד מהקיום שלנו על הכדור הזה. אבל הפחד, ב"הה הידיעה" הוא הפחד מהלא נודע, ממה שאין לנו עליו שליטה.  

ההתייחסות אליו משתנה אבל הוא תמיד שם, בתוך השקט שלפני הסערה. פעם ידענו להקשיב לשקט, להבין מה שם מרגיש מסוכן וממה צריך להיזהר. אבל היום...היום אנחנו שומעים בעיקר את הסערה. ואנחנו מפחדים בעיקר... מהפחד.

 הפחד הזה הוא יצר בסיסי שאנחנו חולקים עם עולם החי. בעבר הרחוק, המרחב של הבלתי צפוי היה במהותו הישרדותי ומקור הפחד היה בדרך כלל ממוקד וברור. חיות טרף, חושך, אש, אויבים וכד' סומנו בבירור ע"י כלי אפקטיבי שהתריע על סכנה פוטנציאלית. מערכת אזעקה רגישה ביותר שגורמת לנו לעצור, לזהות את מקור האיום, לעמוד את פוטנציאל הסכנה שבו... ולבחור בתגובה המתאימה ביותר. 

במהלך השנים, גבולות הלא נודע הלכו התרחבו ואיתם גם מגוון הפחדים האנושיים. על מנת להתמודד עם חוסר הוודאות, התחדד הצורך לשמור על הקיים ולשמר מסגרת חיים ברורה. בני אדם יצרו מסגרות שמטרתן לתת סיבות ותשובות לכל מה שמעבר לשליטתם. דתות, מנהגים ומסורת (ומי לא זוכר את טוביה החולב שר בלהט על "! Tradition") נבנו על מנת לעזור לאנשים להתמודד עם הפחד. יש סיבה לכל דבר, גם אם לעיתים היא נשגבת מאיתנו. יש הגיון בכאוס ויש כמובן מי שמבין ושולט בו. האמונה במסגרות הללו אפשרה (וממשיכה לאפשר) לבני אדם לקבל  ולהתמודד עם חוסר הוודאות. ועם הפחד.

 בעידן המודרני, החיים הפכו יותר מורכבים. תפיסת הפחד שלנו עברה שנוי וגם היא הפכה יותר מורכבת והרבה פחות ברורה. אנחנו חיים בעולם שבו חוסר-הוודאות הוא מרכיב מרכזי. יצרנו מציאות שבה הכול אפשרי, לטוב ולרע. ואם הכול אפשרי – ישנה גם אפשרות שהכול מסוכן. בהעדר מקור סכנה מוגדר, היכולת שלנו להבחין מה בדיוק מאיים עלינו מטשטשת. אנחנו חווים תגובות פיזיות ורגשיות חזקות...אבל לא מצליחים להבין מה מעורר אותם. אנחנו מפחדים אבל לא לגמרי מבינים מה מפחיד אותנו. 

במקום לסמן סכנה הפחד הפך להיות מקור הסכנה עצמו.

כשהתחלנו לפחד מהפחד, הפסקנו לחפש את מקור האיום. החושים התכהו, איבדנו את יכולת האבחנה וכשאנחנו מגיבים... זו בדרך כלל תגובה אוטומטית, ללא בחירה. אנחנו עוצרים, רואים בעיקר עשן ו...וזהו.

אנחנו קופאים.

המנגנון נשחק. החלפנו את מערכת האזעקה המשוכללת בגלאי עשן פשוט, כזה שמגיב לשרפה ולנרות יום הולדת באותה דרך... מטר מים חזק ואפקטיבי, ליתר בטחון.

זה קורה בדרך כלל במפגש עם הבלתי צפוי, במקומות שמחוץ לאזורי הנוחות שלנו, כשאנחנו הולכים ומתרחקים מהמוכר והבטוח. שם אנחנו חווים  חוסר נוחות, חשש לכאב, איתות לסכנה... שם אנחנו חווים פחד ולכן שם אנחנו בדרך כלל גם נתקעים.

 בתור מאמנת למימוש הייעוד, אני נפגשת עם אנשים בדיוק בצמתים האלה, במקום שבו יש אפשרות לשנוי טרנספורמטיבי בחייהם. מצד אחד, יש תמיד את הצורך לשמור ולהגן על הקיים. אבל מצד שני יש כמיהה חזקה למצוא חיבור לשקט, לקבלה עצמית, לעוצמה פנימית, להשראה. אלו שני חלקים חזקים, כל אחד מושך לכוון נגדי ובאמצע פעורה תהום של פחד. במקום הזה בדרך כלל חווים תחושה של חוסר אונים, תקיעות ותסכול עצום... כי ישנו רצון עז לבחור בשנוי, ללכת פתאום בדרך פחות מוכרת שמובילה אל הלא נודע. וזו בחירה שמחייבת מפגש עם הפחד.

 לפגוש את הפחד.

כמו מפגש עם מישהו שתמיד מעורר בכם סוג של אי-נוחות, תחושה לא נעימה בתחתית של הבטן ואין לכם מושג מדוע. אבל במקום להתעלם, להתנגד, לעבור לצד השני של הכביש, אפשר להזמין אותו לשיחה שקטה, להרשות לעצמכם לראות את הפחד שלכם ללא פחד, מתוך סקרנות ורצון להכיר אותו. לאט לאט, אפשר לזהות אותו מבעד למסך, לשאול אותו מפני מה הוא נועד להזהיר אתכם, להבין יחד איתו מה מקור הפחד שלכם.

כשאנחנו מסוגלים לראות את הפחד שלנו, להבין היכן הוא נוצר בחיינו, כשאנחנו מבינים כיצד הוא מפעיל אותנו, רואים כיצד כרגע עוצר אותנו...שם נוצרת הזדמנות חדשה.זהו תהליך שבו אנחנו מקבלים את הפחד ומשחררים את עצמנו ממקום של תקיעות, תסכול וכאב. כשאנחנו סומכים על עצמנו, מאמינים ביכולת שלנו, כשהעולם הוא גם מקום בטוח...אנחנו מפסיקים לחיות מתוך פחד. אנחנו מקבלים שנוי כחלק בלתי נפרד מהחיים שלנו ואנחנו חופשיים לבחור את התגובה הנכונה עבור עצמנו.

 וזה המקום שבו אנחנו יכולים לנשום עמוק, לפרוש כנפיים...ולעוף.

 

רויטל שטיאט

מרפאה כנפיים של אלה הרוצים לעוף

 

 

רויטל שטיאט –מאמנת אישית ומשפחתית,מנחת וויס דיאלוג, פוקוסינג, מלווה אנשים בדרך הייעוד שלהם. 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/84489/לפגוש-את-הפחד

  השאר תגובה למאמר זה

  גרשון אקשטיין

  הסכנות לביטחון הצבור, שיח משוקמים מבולבלים, מה אומר החוק? התלאות שעברתי בדרך לקבלת אישור נהיגה, מדיניות בית חולים לוינשטיין, התייחסות הלשכה המשפטית של משרד התחבורה, נהג ותיק חוזר לנהוג-סיפורו של איציק ניסני, מה אומרות חברות הביטוח?לסכום העניין עצות והמלצות.

  על ידי: גרשון אקשטייןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 04/11/2009 lצפיות: 29,556
  יואב ברנזון

  מי הם האמביוולנטיים, מדוע הם מתקשים בקבלת החלטות פשוטות ומה הקושי היסודי שלהם בחיים?

  על ידי: יואב ברנזוןl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 19/04/2014
  יואב ברנזון

  מיהם אנשי התירוצים, מדוע הם רק מעלים תירוצים במקום לעשות דברים ולקבל החלטות, וכיצד תזהו אותם?

  על ידי: יואב ברנזוןl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 19/04/2014
  אלעד ציון

  כיצד על ידי דרך פעולה פשוטה תפתח לפניך האפשרות לעשות את פעולת השיווק במוטיבציה הרבה יותר גבוהה!

  על ידי: אלעד ציוןl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 01/04/2014
  מרסלו סקלדניק - אימון אישי

  האימון האישי רואה במחשבות את הגורם המרכזי בו יש להתרכז וזאת בשל הנחת היסוד כי מחשבות יוצרות מציאות. תיאוריות, חוקים ומודלים רבים מבססים אף הם את אותה הנחת יסוד, כך, למשל, על פי חוק המשיכה, מחשבות יוצרות מעשים ומעשים מביאים לתוצאות או במילים אחרות, אתה מקבל את מה שאתה חושב עליו. לדוגמא, אדם המחליט לרוץ ריצת מרתון, כאשר, מראש, הוא חושב כי לא יצליח לסיים את המרוץ, הוא, ככל הנראה, ייכשל בביצוע המשימה.

  על ידי: מרסלו סקלדניק - אימון אישיl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 30/03/2014 lצפיות: 27
  סדנת שקוף

  אנחנו נמצאים כאן בעולם הזה. מה המטרה? בשביל מה באנו לכאן? רבים אומרים וחוזרים וטוענים, אך מהי האמת לשמה אנחנו פועלים בעולם זה? שיעור נהדר המכווין אותנו עוד יותר למציאת התשובה שתחילתה בנו.

  על ידי: סדנת שקוףl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 23/03/2014 lצפיות: 19
  סדנת שקוף

  עם קרבתנו לחג המצות, ניזכר מה עברו בני ישראל ביציאתם לחירות, כיצד היה עליהם לנהוג ומה הייתה תגובתו של בורא עולם. בתקווה שאנחנו נלמד להתמודד טוב יותר עם כל הבא ומגיח עלינו, שהרי הכל בהשגחה פרטית.

  על ידי: סדנת שקוףl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 20/03/2014 lצפיות: 13
  סדנת שקוף

  הפער בין היסוס להחלטיות אולי ידוע ומוכר, אך מה כוח השפעתו על התנהגותנו? קראו כאן על משמעות הלך הרוח שבו עומדת נפשנו וכיצד הוא מתבטא ואף שולט בלקיחת החלטה, אתגר, מכשול ואפילו שגרה.

  על ידי: סדנת שקוףl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 18/03/2014 lצפיות: 11
  מרסלו סקלדניק - אימון אישי

  אזור הנוחות הנו אותו אזור בו אנו חשים בנוח. אזור זה יכול להיות מקום פיזי, כמו אזור מגורים, או יכול להיות מקום מנטאלי, כמו אמונה או דפוס חשיבה והתנהגות. כל אחד מאתנו מחפש באופן טבעי לשהות באזור הנוחות שלו וזאת משום שבמקום זה, אנו חשים בטוחים ומוגנים. באזור הנוחות ישנו מימד הישרדותי המונע, בעיקר, מפחד; פחד מהשונה, פחד מהלא נודע, פחד מסכנות, פחד מכישלונות וגם מהצלחות. אם כך, השאלה המתבקשת, איפא, היא: מדוע לא להישאר באזורי הנוחות החמים והמפנקים שלנו? מדוע לא להנציח ולעודד חיים נטולי פחד וחרדה?

  על ידי: מרסלו סקלדניק - אימון אישיl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 05/03/2014 lצפיות: 32

  מה אנחנו צריכים על מנת לייצר שנוי משמעותי בחיים שלנו? צריך מידה של אומץ כדי להודות שמשהו לא עובד (בייחוד אם המצב הקיים הוא לא כל כך נורא...); דרושה מידה של אופטימיות ואמונה שאפשר אחרת; צריך רצון לפגוש את עצמנו מחדש, לשחרר את כל מה שאנחנו "לא"; וצריך חלום או חזון ברור, מלהיב, כזה ששוה לחיות למענו.

  על ידי: רויטל שטיאטl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 19/09/2011 lצפיות: 486

  לאימון מגיעים, בדרך כלל, כשכבר אי אפשר להתעלם מהפער בין מה שקיים כרגע בחיינו לבין מה שהיינו רוצים, כשאנחנו כמהים לשנוי. זהו תהליך ממוקד, מאתגר ומאד פרקטי שמטרתו לקדם אותנו לקראת החיים שאנחנו בוחרים לעצמנו בעתיד. זו הזדמנות לעצור את הסרט שאנחנו חיים בהווה ולבחור מחדש תסריט שבו נחיה ונהיה במיטבנו. מה נדרש מהמתאמן? להיות מחויב לתהליך, להיות מוכן לשנוי ולהעז לחלום.

  על ידי: רויטל שטיאטl אימון אישי - Coachingl 14/08/2009 lצפיות: 231 lתגובות: 9
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast