כל שן והצבע שלה

פורסם: 30/11/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 159 | Share

כדי שכתר יהיה מוצלח לא מספיק שהמתכת תהיה מדויקת , גם הצבע צריך להיות מדויק.

צבע של כתר מורכב ממערכת של שכבות צבע שיוצרות יחד את המראה הטבעי, עם שקיפויות בלהב אפקטים שונים כמו סדק בשן פיגמנט לבן או כתום, אפקטים אלה יוצרים שן  שנראית  טבעית. כשאני בודק צבע, אני רואה מיד איזה אבקות עלי לבחור ובאיזה סדר כדי להגיע לתוצאה אופטימאלית. לכן עדיף שאת צבע השן ייקח טכנאי השיניים שאמור לבנות את השן.

הכתר מבחינה צבעונית הוא יצירה  שמצריכה אבחנה טובה של צבע. יש לי זיכרון ויזואלי טוב לצבע, אבל במקרים של התאמת שתי שיניים קדמיות זו לזו  היא החלק המסובך יותר בהתאמת צבע ויש צורך לראות את הפציינט תוך תהליך  בנית החרסינה. אני בונה תחילה את הכתר לפי ההערכה הראשונית של הצבע ומבצע תיקונים אחרי בנית התהליך הראשוני. נתקלתי במקרים שבהם הצבע של הפציינט אינו תואם שום צבע של מפתח צבעים שמקובל ברפואת שיניים ובמקרים אלו יש צורך ביותר סבלנות מצד הפציינט, עד שאני מצליח להגיע לצבע מתאים.

שלב לקיחת/בחירת צבע נכון הוא השלב הראשון להצלחה. ברוב המקרים אני לא רואה פציינטים, אני מקבל קוד של צבע מהרופא ומבצע, אין לי מושג אם הצבע התאים לפציינט.  פציינט שמגיע אלינו מקבל טיפול אישי יותר, כלומר צבע מדויק יותר.

מה משפיע על  הצבע של הכתר? ראשית, לקיחת הצבע. רצוי לקחת צבע בתנאי תאורה , טובים. לקיחת בצע באור טבעי היא טובה אבל יש לבחור מקום מתאים לזה. מקום מוצל ללא שמש ישירה וללא גורמים שמחזירים צבע כמו עצים.

במרפאות שאיכפת להן יש תאורה באורך גל, שדומה לאור יום. ניתן לקחת צבע בחוץ אבל לשים לב לגורמים שמחזירים אור לא נכון. מנורות פלורוסנט , מנורות להט ובמיוחד מנורות עם אהיל צבעוני משנות את הצבע של השן. דוגמה קיצונית לכך היא תאורת הצמתים בלילה שצבעם הכתום משנה את כל הצבעים לחלוטין. שן שבנויה נכון, עם חרסינה טובה תיראה טוב גם בתאורה של דיסקוטק.

רופא השיניים יכול לתרום להצלחת הצבע של הכתר על ידי הכנת מקום מספיק לשכבות חרסינה מינימאלית שהיא 1.5 עד 2 מ"מ. שכבה כזאת מאפשרת הכנת כתר יפה.

במעבדות שיניים גדולות עם ציוד מתקדם יש מחשב שבוחר את צבע השן בצורה מדויקת מאד כולל גוונים שונים על כל שטח השן. אבל את הבניה מבצע בסופו של דבר טכנאי שיניים באופן ידני לפי המרשם שקבל מהמחשב, כך שהכול תלוי במיומנות של טכנאי  השיניים.

חזיתית - Porcelain veneer, laminate veneer  

יש מקרים אסטטיים שלא מחייבים השחזת שן מכל צדדיה ויש בעיה של צבע או צורה שפוגמת בחיוך של המטופל. במקרים אלו ניתן לבצע חזיתית laminate veneer  . מדובר על השחזה של זגוגית השן בצד הקדמי בלבד והדבקה של חזיתית של חצי מ"מ .  שחקני קולנוע רבים חייבים  את החיוך שלהם לטכנאי השיניים שביצע שיחזור יפה של החיוך.

בדרך כלל פציינטים רוצים שהכתר יראה כמו שן טבעית. אבל יש  אנשים שדורשים שיניים  בצבע לבן. שמעתי משפטים כמו : "זה כתר חדש אז הוא אמור להיות לבן". אני מכבד כל בקשה, אבל לא ממש אוהב את זה. מצד שני אם הפציינט מרגיש טוב עם הצבע שהוא בחר לעצמו, גם זו הצלחה של השיקום.

 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/86094/כל-שן-והצבע-שלה

  השאר תגובה למאמר זה

  מה זה בדיוק נסיגת חניכיים, ממה זה נגרם ואיך אפשר לטפל בבעיה? במאמר שלפניכם.

  על ידי: joviansoull בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 05/03/2015 lצפיות: 12

  ציפוי שיניים / ציפוי החרסינה ובאנגלית laminates הינם למעשה חזיתיות או עלי חרסינה דקים אשר מודבקים בטכניקת צריבת האמייל (שהיא הדבקה חזקה מאוד) ע"ג חזית השיניים הקדמיות. זהו טיפול אסתטי במיוחד המקנה את מה שאנו מכנים "חיוך הוליוודי".

  על ידי: ד"ר יוסי פנקסl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 31/01/2015 lצפיות: 13

  כתרי זירקוניה הינם טכנולוגייה חדשנית הדורשת דיוק רב , מיומנות ואומנות. צבעם של הכתרים קרוב ביותר לצבע השן המקורית.

  על ידי: ד"ר יוסי פנקסl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 31/01/2015 lצפיות: 11

  סתימת חרסינה עשוייה מהחומרים והטכנולוגיה המתקדמת ביותר שיש המאפשרים לשחזר את צורת השן הטבעית ואף לחקות את צבעה הטבעי בצורה מושלמת .סתימות החרסינה עמידות וחזקות.

  על ידי: ד"ר יוסי פנקסl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 28/01/2015 lצפיות: 12

  שתל דנטלי הינו שורש שן מלאכותי עשוי טיטניום, המותקן בלסת במקום שורש חסר ומשמש כבסיס לבניית שן קבועה. השתל אינו מורגש בפה.לתהליך ההשתלה שלושה שלבים: השתלת השתל, חשיפתו ושיקום על גבי השתל.

  על ידי: ד"ר יוסי פנקסl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 28/01/2015 lצפיות: 12

  כאשר אחת השיניים שלנו או מספר שיניים שלנו נעקרו או נראות לא טוב המראה האסתטי שלנו נפגע. אם אנחנו רוצים לשקם את המראה שלנו כדי לנו לעבור טיפולי שיניים ובכלל זה גם טיפולים של השתלות שיניים.

  על ידי: קוביl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 15/12/2014

  גשר שקוף בשביל יישור שיניים, מיועד ליישור שיניים סמוי מן העין. כלומר, הסביבה של המטופל לא מבחינה בגשר השקוף, וכך נחסכת מבוכה מהמטופל.

  על ידי: שלמה פריl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 06/10/2014 lצפיות: 17
  Tuvia Genuth

  אילו שיקולים צריך לקחת בחשבון כשבאים לבחור רופא שיניים לטיפולי שיניים חריגים? כיצד ניתן להעריך רמה של רופא שיניים? איפה ניתן לאסוף מידע על הרופא?

  על ידי: Tuvia Genuthl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 30/08/2014 lצפיות: 28
  יוסי ספוזניק

  מרגישים ישנוניות מוגזמת בשעות היום? - יש אנשים עם OSA (תסמונת דום נשימה בשינה) שנרדמים תוך כדי קריאה או צפייה בטלוויזיה. אחרים חווים דחפים חזקים לנמנם אפילו בסביבה מגרה, כמו בזמן נהיגה או בזמן פגישות עסקיות - גם בעת קיום יחסי מין! במקרים כגון אלו רצוי להתייעץ עם רופא המשפחה.

  על ידי: יוסי ספוזניקl בריאות ורפואה> שינהl 11/07/2012 lצפיות: 152
  יוסי ספוזניק

  התקן דנטאלי יש לעשות אצל רופא שיניים שמבין בתחום ובעל ניסיון מצטבר. יש צורך בידע כדי לאזן את כל ההרכבים של ההתקן, פעולות מסוג זה יכולים לבצע רק רופאי שיניים בעלי ניסיון בתחום

  על ידי: יוסי ספוזניקl בריאות ורפואה> שינהl 09/06/2012 lצפיות: 122
  יוסי ספוזניק

  אנשים רבים אינם מציינים בפני בן זוגם את הנחירות מפני שהם חוששים שההערה על הנחירות עלולה לפגום במערכת היחסים. אל תגיעו למצב בו אינכם יכולים לסבול יותר. ערכו את השיחה כאשר הנחירות במצב ביניים. שיחה מאוחרת מידי עלולה להוביל לריב קולני והתפרצות.

  על ידי: יוסי ספוזניקl בריאות ורפואה> שינהl 24/05/2012 lצפיות: 130
  יוסי ספוזניק

  התקן דנטאלי הוא פתרון "אלגנטי" למקרים בהם אנשים רוצים לחפש זוגיות חדשה .

  על ידי: יוסי ספוזניקl בריאות ורפואה> שינהl 08/05/2012 lצפיות: 120
  יוסי ספוזניק

  גברים ונשים סובלים מנחירותיהם של בני הזוג - הנוחרים הם גברים ונשים באותה מידה. מה שעניין אותי בתקופה שאני עוסק בתחום הפתרון הדנטלי היא היחסים בין בני הזוג על רקע מפגע רעש שנקרה - נחירות

  על ידי: יוסי ספוזניקl בריאות ורפואה> שינהl 02/05/2012 lצפיות: 159
  יוסי ספוזניק

  ההתקן הדנטאלי אמור לפתוח את מעברי האוויר העליונים במקרים בהם סיבת הנחירות היא צניחת הלשון בזמן השינה.

  על ידי: יוסי ספוזניקl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 30/11/2010 lצפיות: 2,395
  יוסי ספוזניק

  החלום של כל רופא שיניים הוא לדלג על הצורך בטכנאי שיניים, אפילו שמאחורי כל רופא שיניים מצליח מסתתר טכנאי שיניים טוב ונאמן.

  על ידי: יוסי ספוזניקl בריאות ורפואה> רפואת שינייםl 30/11/2010 lצפיות: 373
  יוסי ספוזניק

  אדם שעומד לרכוש מחשב נייד או מסך לטלוויזיה לא שואל אם המסך עובד אלא מה האיכות של המחשב או המסך ומה מחירו לעומת מסכים אחרים. כאשר מתקשר אלי לקוח בקשר להתקן דנטאלי נגד נחירות הוא שואל האם ההתקן באמת עובד ומה המחיר ? התגובה הראשונה היא – זה יקר! האומנם ?

  על ידי: יוסי ספוזניקl בריאות ורפואה> שינהl 11/02/2010 lצפיות: 4,226
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast