כל שן והצבע שלה

30/11/2010 • על ידי • 169 צפיות

כדי שכתר יהיה מוצלח לא מספיק שהמתכת תהיה מדויקת , גם הצבע צריך להיות מדויק.

צבע של כתר מורכב ממערכת של שכבות צבע שיוצרות יחד את המראה הטבעי, עם שקיפויות בלהב אפקטים שונים כמו סדק בשן פיגמנט לבן או כתום, אפקטים אלה יוצרים שן  שנראית  טבעית. כשאני בודק צבע, אני רואה מיד איזה אבקות עלי לבחור ובאיזה סדר כדי להגיע לתוצאה אופטימאלית. לכן עדיף שאת צבע השן ייקח טכנאי השיניים שאמור לבנות את השן.

הכתר מבחינה צבעונית הוא יצירה  שמצריכה אבחנה טובה של צבע. יש לי זיכרון ויזואלי טוב לצבע, אבל במקרים של התאמת שתי שיניים קדמיות זו לזו  היא החלק המסובך יותר בהתאמת צבע ויש צורך לראות את הפציינט תוך תהליך  בנית החרסינה. אני בונה תחילה את הכתר לפי ההערכה הראשונית של הצבע ומבצע תיקונים אחרי בנית התהליך הראשוני. נתקלתי במקרים שבהם הצבע של הפציינט אינו תואם שום צבע של מפתח צבעים שמקובל ברפואת שיניים ובמקרים אלו יש צורך ביותר סבלנות מצד הפציינט, עד שאני מצליח להגיע לצבע מתאים.

שלב לקיחת/בחירת צבע נכון הוא השלב הראשון להצלחה. ברוב המקרים אני לא רואה פציינטים, אני מקבל קוד של צבע מהרופא ומבצע, אין לי מושג אם הצבע התאים לפציינט.  פציינט שמגיע אלינו מקבל טיפול אישי יותר, כלומר צבע מדויק יותר.

מה משפיע על  הצבע של הכתר? ראשית, לקיחת הצבע. רצוי לקחת צבע בתנאי תאורה , טובים. לקיחת בצע באור טבעי היא טובה אבל יש לבחור מקום מתאים לזה. מקום מוצל ללא שמש ישירה וללא גורמים שמחזירים צבע כמו עצים.

במרפאות שאיכפת להן יש תאורה באורך גל, שדומה לאור יום. ניתן לקחת צבע בחוץ אבל לשים לב לגורמים שמחזירים אור לא נכון. מנורות פלורוסנט , מנורות להט ובמיוחד מנורות עם אהיל צבעוני משנות את הצבע של השן. דוגמה קיצונית לכך היא תאורת הצמתים בלילה שצבעם הכתום משנה את כל הצבעים לחלוטין. שן שבנויה נכון, עם חרסינה טובה תיראה טוב גם בתאורה של דיסקוטק.

רופא השיניים יכול לתרום להצלחת הצבע של הכתר על ידי הכנת מקום מספיק לשכבות חרסינה מינימאלית שהיא 1.5 עד 2 מ"מ. שכבה כזאת מאפשרת הכנת כתר יפה.

במעבדות שיניים גדולות עם ציוד מתקדם יש מחשב שבוחר את צבע השן בצורה מדויקת מאד כולל גוונים שונים על כל שטח השן. אבל את הבניה מבצע בסופו של דבר טכנאי שיניים באופן ידני לפי המרשם שקבל מהמחשב, כך שהכול תלוי במיומנות של טכנאי  השיניים.

חזיתית - Porcelain veneer, laminate veneer  

יש מקרים אסטטיים שלא מחייבים השחזת שן מכל צדדיה ויש בעיה של צבע או צורה שפוגמת בחיוך של המטופל. במקרים אלו ניתן לבצע חזיתית laminate veneer  . מדובר על השחזה של זגוגית השן בצד הקדמי בלבד והדבקה של חזיתית של חצי מ"מ .  שחקני קולנוע רבים חייבים  את החיוך שלהם לטכנאי השיניים שביצע שיחזור יפה של החיוך.

בדרך כלל פציינטים רוצים שהכתר יראה כמו שן טבעית. אבל יש  אנשים שדורשים שיניים  בצבע לבן. שמעתי משפטים כמו : "זה כתר חדש אז הוא אמור להיות לבן". אני מכבד כל בקשה, אבל לא ממש אוהב את זה. מצד שני אם הפציינט מרגיש טוב עם הצבע שהוא בחר לעצמו, גם זו הצלחה של השיקום.

 

אודות כותב המאמר

יוסי ספוזניק

טכנאי שיניים "אומן" בעל 30 שנות ניסיון. בעל מעבדת שיניים "ניב" בנהריה. אני מבצע שיקום פה מכל הסוגים, כתרי חרסינה, שיקום על גבי שתלים, ותותבות בכל הסוגים.  המוצר היחודי שלי הנו התקן דנטאלי נגד נחירות ודום נשימה.