אופניים חשמליות – יורדים מהכביש לשטח!

02/12/2010 • על ידי • 2,023 צפיות

לאחרונה מתעוררות שאלות רבות הנוגעות לרכיבה על אופניים חשמליות בשטח והרגשנו שהגיע הזמן לסגור עבורכם את הפינה. נתחיל בהתחלה – אופניים חשמליים הם אופניים לכל דבר ועניין. כוח ההנעה מגיע מהמנוע שמורכב בתחתית השלדה או על הגלגל וממצבר שמורכב על הסבל האחורי או על תושבת מיוחדת שמותקנת על הצלע התחתונה במשולש המרכזי של השלדה. כמו כל אופניי שטח רגילות, גם עם אופניים חשמליות ניתן ואפילו בהנאה רבה, לרכב בשטח!

אם ברשותכם אופניים חשמליים עליכם לוודא מספר דברים לפני שתרדו עם האופניים לשטח:

  1. בארץ ישנם שני סוגי מנועים עבור אופניים חשמליות – מנועי גלגל, המותקנים על הגלגל האחורי ומנועי שרשרת המותקנים בתחתית האופניים, תחת מנגנון ההילוכים. קפיצות גבוהות ורכיבה אגרסיבית יחשפו אותנו מן הסתם, בנוסף לפגיעות גוף שלנו גם לפגיעות במנוע ובמצבר.
  2. הסכנה בירידה לשטח היא עצם הירידה לשטח. ברכיבה בתנאי שטח קשים גוברת הסכנה שטמונה גם כך ברכיבה היומיומית על אופניים חשמליות ולכן נחזור ונדגיש את חשיבות השימוש בקסדה ובמגני גוף.
  3. לפני היציאה לשטח יש לוודא שהמצבר יושב היטב בתוך התושבת ושאין חופשים מיותרים שיאפשרו לו 'לרקוד' ולהינזק. המנוע עצמו, כמו גם המצבר, אטומים ואין סכנה של כניסת חול או אבק.
  4. חווית השטח המומלצת ביותר עבור אופניים חשמליות היא ללא ספק רכיבת אנדורו ורכיבות שבילים. לפני שנכנסים לרכיבת השטח יש לזכור שבהרכבת המנוע והמצבר על אופניים, אנו גם משנים להם את מרכז הכובד, דבר שמשפיע על היציבה שלהם. יש להתרגל לאופניים וללמוד אותן לפני שנעלה שלב ונרכב איתם בשטח.

מעבר לכל ההזהרות המוזכרות מעלה, אופניים חשמליות יכולות בהחלט להיות מפנקות מאוד בשטח! כששאר החבר'ה מתעייפים על האופניים הרגילות שלהם - לכם תמיד יהיו רזרבות -  ניתן לשאת איתם משקל רב יותר על גבי תיקי אוכף ובגלל היכולת לשלב דיווש עם כוח מנוע ניתן לרכב איתם זמן רב מבלי ל'טחון את הרגליים'. בנוסף, רוכבים רבים מגיעים לשטח עם כוונה לרכב 'חשמלי' בלבד ומיד מגלים את ההנאה שבדיווש ומוצאים עצמם גם תורמים לכושר שלהם. לסיכום, אופניים חשמליות יכולות בהחלט לספק גם שעות של כיף מחוץ לאספלט. לכו להתלכלך!­­­­

 

אודות כותב המאמר

יריב ברקוביץ'

אופניים חשמליים