תפילין ונשים

פורסם: 10/12/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 73 | Share

לפי ההלכה היהודית נשים פטורות ממצוות הנחת תפילין כשם שהן פטורות ממצוות אחרות. החשיבות הגדולה שמיוחסת ביהדות למצוות הנחת תפילין מצד אחד והדרת הנשים ממצווה זו מצד שני גורמת להתקוממות אצל נשים לא מעטות. נדמה שהתופעה של נשים שמניחות תפילין צוברת תאוצה בארץ ובעולם.

נשים פטורות ממצוות הנחת תפילין – כך מבואר בתלמוד – כיוון שזאת "מצוות עשה שהזמן גרמא", זאת אומרת מצווה שקיומה תלוי בזמן. כיוון שאין מניחים תפילין בשבתות וחגים הרי שזו מצווה שתלויה בזמן ולכן נשים פטורות. פירוש אחר, בעייתי בעיני המתבונן בן ימינו, הוא שמצוות ההנחה דורשת גוף נקי ונשים מתקשות לשמור על ניקיון הגוף. ייתכן ויש פה הד לתפיסה מסוימת של גוף האישה כלא נקי מעצם מהותו, תפישה שמהדהדת במקומות שונים במחשבה היהודית.

בעבר הותר לנשים להניח תפילין וניתן למצוא כמה דיונים על כך במקומות שונים, לדוגמא אצל הרמב"ם, רש"י ורבנו תם. בתלמוד מסופר על אישה שהניחה תפילין ו"לא מיחו בה חכמים" דהיינו שהרבנים לא התנגדו לכך. בדורות מאוחרים יותר לא רק שעודדו נשים שלא להניח תפילין אלא שהדבר נאסר עליהן לחלוטין. גם השולחן ערוך וגם המשנה הברורה – ספרי ההלכה החשובים ביותר – פוסקים שאסור לאישה להניח תפילין ואם היא מתעקשת יש למנוע זאת ממנה. מעניין לציין שמצוות אחרות שהזמן גרמן כמו, לדוגמא, נטילת לולב, מקובל שנשים מקיימות אותן במידת האפשר ואפילו מברכות. אפשר לתהות מדוע מצוות הנחת תפילין נתפסת כמצווה שונה שאסורה לחלוטין על נשים. כאן חוזר פעמים רבות הטיעון על גופן הלא נקי של נשים שבעטיו עליהן להימנע מהמצווה הזו. ישנו ויכוח גדול, יש לומר, לגבי קיום מצוות עשה שהזמן גרמן על-ידי נשים: האם הן אסורות עליהן בגלל האיסור "בל תוסיף" ואם הן אינן אסורות (כדעתם של כמה פוסקים חשובים) האם עליהן לברך על המצוות הללו. כך או כך, מצוות הנחת תפילין נמצאת מחוץ לדיון הזה ומקובל שהיא אסורה לחלוטין על נשים.

הדיסוננס גדול עוד יותר כאשר מכירים את החשיבות הגדולה, המעשית והסמלית, שיש למצווה זו בחשיבה היהודית: מי שאינו מניח תפילין הוא פושע ומי שמקיים את המצווה זוכה לאריכות ימים ועוד ביטויים רבים שמבטאים את החשיבות של המצווה. בישראל של ימינו מצוות הנחת תפילין הפכה למצווה הכי פופולארית גם בקרב מי שאינו מקיים תורה ומצוות ואפילו חילוניים גמורים מניחים מדי פעם תפילין. תפילין הפכו להיות חלק מרשות הרבים הישראלית ונדמה שהן אפילו מהוות מרכיב בזהות הלאומית של ישראלים רבים. ההדרה של נשים ממצווה זו צורמת עוד יותר כאשר כל אחד ואחד מעודד להניח תפילין גם אם הוא לא מקיים אף מצווה אחרת ואילו נשים שמניחות תפילין נתפסות כפושעות, כמורדות ועוד כינויים שלא כאן המקום לפרטן.

ישנם זרמים ביהדות שמתירים ואפילו מעודדים נשים להניח תפילין. עם זאת הזרם האורתודוקסי והזרם המרכזי בישראל מסתכלים על כך בשלילה ומגנים זאת בכל תוקף. האם ניתן לצפות לכך שעם הזמן תנוע המטוטלת שוב אל הכיוון השני והנחת תפילין תותר שוב לנשים כפי שהיה בעבר?  האם תיפסק הדרתן של נשים ממצוות הנחת תפילין?

 

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/86942/תפילין-ונשים

  השאר תגובה למאמר זה

  מרטין בוקסדורף

  תפילין: יש לי כמה תמונות בראש שקשורות לתפילין, רגעים מהחיים שלי שמספרים בטח משהו עלי או על העולם או על כלום.

  על ידי: מרטין בוקסדורףl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 25/05/2010 lצפיות: 1,250

  ליהודי הדתי המודרני ישנן כמה דרכים כיצד להדר במצוות הנחת תפילין.

  על ידי: אביב יועציםl בית וצרכנותl 16/06/2010 lצפיות: 206

  קיימות היום חברות רבות המציעות תפילין למכירה במחירים זולים מאוד. האם המחיר הזול משתווה לאיכות המוצר ? כאן נסביר לכם איך לקנות תפילין ללא חשש ולהמנע מההרגשה הלא נעימה כאשר מתברר שהתפילין לא מהודרות כפי שקיוויתם.

  על ידי: אדני הקודשl אינטרנט> מסחר אלקטרוניl 30/11/2008 lצפיות: 14,221 lתגובות: 1

  המילה סת"ם היא ראשי תיבות לספרי תורה, תפילין ומזוזות. סופר סת"ם הוא זה הכותב את אחד מאלה. ספרי תורה, מזוזות וגם תפילין נכתבים רק על גבי קלף בדיו...

  על ידי: SEO NETOl רוחניות> יהדותl 04/04/2011 lצפיות: 223

  עבור האדם החי בעולם המודרני, תפילין יכולות להיות כלי עזר חשוב בהתמודדות עם העולם הזה על שלל האיומים והפחדים שהוא מכיל.

  על ידי: אביב יועציםl רוחניות> יהדותl 04/09/2010 lצפיות: 76

  תפילין- מאז ועד עולם. עם ישראל קם על תפילין ונופל על התפילין שלו. כבר דורות רבים מאוד של יהודים נושאים תפילין בגאווה רבה יחד עם המצוות והחובות של להיות יהודי מאמין. אפילו אלה שלא דתיים, מכבדים את מצוות היהדות ומניחים תפילין והולכים לבית כנסת. כולנו מכבדים ומוקירים את החשיבות של מצוות התפילין. אנחנו משקיעים לא מעט כספים על קניית תפילין לנו ולבני משפחתינו.

  על ידי: דודl רוחניות> יהדותl 02/11/2010 lצפיות: 34

  אם אף פעם לא נתקלתם בצורך לחשוב על נושא מאמר זה, מעולה, אני שמח מאוד בשבילכם. העניין הוא שלאחרונה נתקלתי בכמה סיטואציות משונות בהן נושא המאמר עלה על פני השטח. אז שוב, מקווה מאוד שלא תצטרכו אבל נושא המאמר שלי הוא- תפילין, איך ניתן להשיג תפילין בחינם. אתם בטח עכשיו לא מבינים מה הקשר בין תפילין חינם לבין המאמר הזה ועל מה אני מדבר בכלל.

  על ידי: דודl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 27/06/2010 lצפיות: 119

  תפילין הן הפריט שאנו מניחים על ראשנו בכל בוקר ובחגים מסויימים. במאמר זה נבצע סקירה כללית לגבי התפילין.

  על ידי: אופירl חברה וסביבה> דתותl 30/05/2010 lצפיות: 347

  אחת מהסיבות לכך שאנשים כה רבים מניחים תפילין גם אם הם אינם מקפידים על קיום מצוות שונות נעוצה בעצם מהותם של תשמישי קדושה אלה. תפילין יכולות לשאת עימן מגוון רחב של משמעויות.

  על ידי: אביב יועציםl רוחניות> יהדותl 02/02/2011 lצפיות: 72

  חשבנו שכבר תמו עידן המלחמות ושהעולם כבר הפנים את חוסר ההיגיון ביצירת מרחצי דמים כל כמה שנים. והנה נראה שחזרנו מאה שנים לאחור. קולות של מלחמה נשמעים מכל רחבי העולם ולא פוסחים גם על אירופה שטרם סיימה להתאושש ממלחמות העולם. האם שלום הוא יעד אוטופי בלתי ניתן להשגה? האם עלינו להתייאש מהשגתו ולהתרכז בהישרדותנו האישית בג'ונגל האנושי שסביבינו?

  על ידי: יוסףl רוחניות> יהדותl 09/09/2014
  הרב אדם סיני

  ראשית, צריכים אנו לאמר, כי לא סיפור הסטורי באה לספר לנו ההגדה. אם כן היה עליה לתאר לנו את המעשה באופן מושך ויפה יותר. אולי יותר משעשע עם ציורים והפעלות לילדים ולמבוגרים שלא ירדמו. כפי שאומר רשב"י (זהר פרשת בהעלותך אות נ"ח) (תרגום מארמית) "רבי שמעון אמר אוי לאותו אדם שאומר, כי התורה באה לספר ספורים בפשטות , ודברי הדיוט. כי אם כן גם בזמן הזה אנו יכולים לעשות תורה מדברי הדיוט ועוד יותר יפים מהם...

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  הרב אדם סיני

  מתוך אור הבהיר - "שופר של משיח" ותדע שז"ס שאין בני ישראל נגאלים אלא אחר שיתגלה חכמת הנסתר בשיעור גדול, כמ"ש בזוהר: בהאי חיבורא נפקין בני ישראל מגלותא... והפצת החכמה בהמון מכונה שופר, דוגמת השופר שקולו הולך עד למרחק המרובה, כן יתפשט הד החכמה בכל העולם, שאפי` האומות ישמעו ויודו כי יש חכמת אלקים בקרב ישראל.

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  חגי הופר2

  ""ואהבת לרעך כמוך" (ויקרא יט יח), רבי עקיבא אומר: זה כלל גדול בתורה. בן עזאי אומר: "זה ספר תולדות אדם" (בראשית ה א), זה כלל גדול מזה" (ירושלמי נדרים ט ד ועוד). את המובאה הזו הבאתי כלוגו פתיחה בספרי "יסודות הבניין – על צלם אלוהים שבאדם ועוד" (נשיא, 2009). עתה אסביר ביתר פירוט. ....

  על ידי: חגי הופר2l רוחניות> יהדותl 17/08/2014
  הרב אדם סיני

  דאגה בלב כל איש לנוכח הכאוס העולמי המתגבר וההשלכות הקשות על עם ישראל בפרט, אינה יכולה להותיר אותנו אדישים לקול ה׳ המדבר אלינו דרך ארועי "צוק איתן". מבקש אני לקבוע במאמר זה כי האויב האמיתי של עם ישראל אינו עמי ערב, ובראשם הפלסטינאים: אלה בסך הכל שליחי ההשגחה הפועלת לממש את רצון ה' בעולם, וכן לשוחח עמנו דרכם. האוייב האמיתי הוא ההשתמטות מלבצע את תפקידנו האמיתי בבריאה בתור העם הנבחר.

  על ידי: הרב אדם סיניl רוחניות> יהדותl 16/08/2014
  ניסים ירחי

  לימוד האמונה הוא אחד המקצועות החשובים ביותר בתורה אם לא ה . יחד עם זה במשך הדורות סוגיה זו נזנחה לחלוטין מהעם ואף מן התלמידי החכמים הלומדים בישיבות. הדבר עוד יותר מפליא כאשר קוראים את ספרי האמונה של הראשונים והאחרונים, ורואים שאכן הם שמו דגש מאוד חזק על הנושא, ואף ביקרו את כל מי שלא נהג כך, ודבר זה כמעט ולא עזר. מרן הרב קוק זצ"ל מתעסק בסוגיה ונכנס לעובי הקורה, לשם כך הקים את ישיבת מרכז הרב וחיזק מאוד מאוד את הנושא. מאז, הדורות הולכים וגדלים לאט לאט, ואכן מעמיקים ולומדים בישיבותנו הרבה יותר מפעם

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 17/07/2014 lצפיות: 12
  ניסים ירחי

  שכתוב של שיעור, המסביר את כוחה של תורה וגודל ערכה, ויחד עם זאת בשביל להפיץ את ד' בעולם בכל הרבדים ולהצליח להשפיע על כל אומות העולם בכלל,ולתקן עולם במלכות שדי, יש צורך במדרגה נוספת על גבי מדרגתו הרמה של המלך חזקיה וסיעתו, בסוף המאמר ישנו גם קישור לתפקיד התפילין ואיך השפעתם היא דומה לתפקידו של מלך המשיח. במהרה בימינו

  על ידי: ניסים ירחיl רוחניות> יהדותl 15/07/2014 lצפיות: 37
  Meir Plevinski

  עולמינו עשיר בפתגמים, בכל השפות. אך רבים האנשים שבטוחים שפתגמים אלה מקורם זר ובשפות זרות ואינם יודעים שפתגמים אלה מקורם בחז"ל או בתנ"ך.

  על ידי: Meir Plevinskil רוחניות> יהדותl 27/06/2014 lצפיות: 77

  מערכת CRM בנייד דואגת לכך שתישארו מעודכנים מכל מקום ותעלה את הסיכוי שלכם לסגור עסקאות. איך? על כך במאמר.

  על ידי: אביב יועציםl מחשבים וטכנולגיה> CRMl 22/06/2014

  בשורות הבאות תמצאו כמה טיפים כיצד לחסוך בזמן ולא רק בכסף כאשר ניגשים לפרויקט שיפוצים קטן או גדול.

  על ידי: אביב יועציםl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/05/2014 lצפיות: 27

  חשוב להבין מהן המטרות של התקנת תקרת גבס כיוון שבחירת סוג התקרה, העיצוב ושאר המרכיבים של הפרויקט תלויים במטרה.

  על ידי: אביב יועציםl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/05/2014 lצפיות: 30

  טיפים למעבר דירה עצמאי: צירפנו לכם כמה טיפים שיבטיחו לכם מעבר דירה עצמאי וחלק לדירתכם החדשה וימנעו עגמת נפש.

  על ידי: אביב יועציםl בית וצרכנות> מעבר דירהl 30/04/2014 lצפיות: 20

  יש כל כך הרבה ספקי CRM שמתיימרים להציע את הפתרון הטוב ביותר עבורכם, עד שהמשימה הופכת לתובענית ומבלבלת. המדריך הבא יסייע לכם לבחור בחכמה מערכת CRM, תוך התחשבות בפרמטרים הבאים.

  על ידי: אביב יועציםl מחשבים וטכנולגיה> CRMl 30/04/2014 lצפיות: 28

  מלגזה היא כלי רכב שמשמש להעמסה ולפריקת סחורה במפעלי תעשייה, משקים חקלאיים, מחסנים ועוד. אם אתם מעוניינים להוציא רשיון למלגזה, המאמר הבא יספק לכם מידע על תהליך הוצאת הרישיון.

  על ידי: אביב יועציםl חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 30/04/2014 lצפיות: 340

  הקמת קיר גבס היא מהירה וזולה – במיוחד לעומת הקמת קיר מחומרים אחרים, כמו בטון. את הקיר אפשר לנצל למגוון מטרות - לא כולן ברורות מאליהן.

  על ידי: אביב יועציםl בית וצרכנות> שיפוציםl 30/04/2014 lצפיות: 24

  אם קניתם טרמפולינה וכעת אתם תוהים מה לעשות איתה ואיך בדיוק משתמשים בה, בשורות הבאות תמצאו כמה טיפים שיעזרו לכם ללמוד להשתמש בטרמפולינה ולנצל אותה בצורה הטובה ביותר.

  על ידי: אביב יועציםl בית וצרכנות> בית - כלליl 27/01/2014 lצפיות: 31
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast