תפילין ונשים

פורסם: 10/12/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 97 | Share

לפי ההלכה היהודית נשים פטורות ממצוות הנחת תפילין כשם שהן פטורות ממצוות אחרות. החשיבות הגדולה שמיוחסת ביהדות למצוות הנחת תפילין מצד אחד והדרת הנשים ממצווה זו מצד שני גורמת להתקוממות אצל נשים לא מעטות. נדמה שהתופעה של נשים שמניחות תפילין צוברת תאוצה בארץ ובעולם.

נשים פטורות ממצוות הנחת תפילין – כך מבואר בתלמוד – כיוון שזאת "מצוות עשה שהזמן גרמא", זאת אומרת מצווה שקיומה תלוי בזמן. כיוון שאין מניחים תפילין בשבתות וחגים הרי שזו מצווה שתלויה בזמן ולכן נשים פטורות. פירוש אחר, בעייתי בעיני המתבונן בן ימינו, הוא שמצוות ההנחה דורשת גוף נקי ונשים מתקשות לשמור על ניקיון הגוף. ייתכן ויש פה הד לתפיסה מסוימת של גוף האישה כלא נקי מעצם מהותו, תפישה שמהדהדת במקומות שונים במחשבה היהודית.

בעבר הותר לנשים להניח תפילין וניתן למצוא כמה דיונים על כך במקומות שונים, לדוגמא אצל הרמב"ם, רש"י ורבנו תם. בתלמוד מסופר על אישה שהניחה תפילין ו"לא מיחו בה חכמים" דהיינו שהרבנים לא התנגדו לכך. בדורות מאוחרים יותר לא רק שעודדו נשים שלא להניח תפילין אלא שהדבר נאסר עליהן לחלוטין. גם השולחן ערוך וגם המשנה הברורה – ספרי ההלכה החשובים ביותר – פוסקים שאסור לאישה להניח תפילין ואם היא מתעקשת יש למנוע זאת ממנה. מעניין לציין שמצוות אחרות שהזמן גרמן כמו, לדוגמא, נטילת לולב, מקובל שנשים מקיימות אותן במידת האפשר ואפילו מברכות. אפשר לתהות מדוע מצוות הנחת תפילין נתפסת כמצווה שונה שאסורה לחלוטין על נשים. כאן חוזר פעמים רבות הטיעון על גופן הלא נקי של נשים שבעטיו עליהן להימנע מהמצווה הזו. ישנו ויכוח גדול, יש לומר, לגבי קיום מצוות עשה שהזמן גרמן על-ידי נשים: האם הן אסורות עליהן בגלל האיסור "בל תוסיף" ואם הן אינן אסורות (כדעתם של כמה פוסקים חשובים) האם עליהן לברך על המצוות הללו. כך או כך, מצוות הנחת תפילין נמצאת מחוץ לדיון הזה ומקובל שהיא אסורה לחלוטין על נשים.

הדיסוננס גדול עוד יותר כאשר מכירים את החשיבות הגדולה, המעשית והסמלית, שיש למצווה זו בחשיבה היהודית: מי שאינו מניח תפילין הוא פושע ומי שמקיים את המצווה זוכה לאריכות ימים ועוד ביטויים רבים שמבטאים את החשיבות של המצווה. בישראל של ימינו מצוות הנחת תפילין הפכה למצווה הכי פופולארית גם בקרב מי שאינו מקיים תורה ומצוות ואפילו חילוניים גמורים מניחים מדי פעם תפילין. תפילין הפכו להיות חלק מרשות הרבים הישראלית ונדמה שהן אפילו מהוות מרכיב בזהות הלאומית של ישראלים רבים. ההדרה של נשים ממצווה זו צורמת עוד יותר כאשר כל אחד ואחד מעודד להניח תפילין גם אם הוא לא מקיים אף מצווה אחרת ואילו נשים שמניחות תפילין נתפסות כפושעות, כמורדות ועוד כינויים שלא כאן המקום לפרטן.

ישנם זרמים ביהדות שמתירים ואפילו מעודדים נשים להניח תפילין. עם זאת הזרם האורתודוקסי והזרם המרכזי בישראל מסתכלים על כך בשלילה ומגנים זאת בכל תוקף. האם ניתן לצפות לכך שעם הזמן תנוע המטוטלת שוב אל הכיוון השני והנחת תפילין תותר שוב לנשים כפי שהיה בעבר?  האם תיפסק הדרתן של נשים ממצוות הנחת תפילין?

 

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/86942/תפילין-ונשים

  השאר תגובה למאמר זה

  ליהודי הדתי המודרני ישנן כמה דרכים כיצד להדר במצוות הנחת תפילין.

  על ידי: אביב יועציםl בית וצרכנותl 16/06/2010 lצפיות: 225
  מרטין בוקסדורף

  תפילין: יש לי כמה תמונות בראש שקשורות לתפילין, רגעים מהחיים שלי שמספרים בטח משהו עלי או על העולם או על כלום.

  על ידי: מרטין בוקסדורףl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 25/05/2010 lצפיות: 1,334

  קיימות היום חברות רבות המציעות תפילין למכירה במחירים זולים מאוד. האם המחיר הזול משתווה לאיכות המוצר ? כאן נסביר לכם איך לקנות תפילין ללא חשש ולהמנע מההרגשה הלא נעימה כאשר מתברר שהתפילין לא מהודרות כפי שקיוויתם.

  על ידי: אדני הקודשl אינטרנט> מסחר אלקטרוניl 30/11/2008 lצפיות: 14,277 lתגובות: 1

  עבור האדם החי בעולם המודרני, תפילין יכולות להיות כלי עזר חשוב בהתמודדות עם העולם הזה על שלל האיומים והפחדים שהוא מכיל.

  על ידי: אביב יועציםl רוחניות> יהדותl 04/09/2010 lצפיות: 89

  המילה סת"ם היא ראשי תיבות לספרי תורה, תפילין ומזוזות. סופר סת"ם הוא זה הכותב את אחד מאלה. ספרי תורה, מזוזות וגם תפילין נכתבים רק על גבי קלף בדיו...

  על ידי: SEO NETOl רוחניות> יהדותl 04/04/2011 lצפיות: 249

  תפילין- מאז ועד עולם. עם ישראל קם על תפילין ונופל על התפילין שלו. כבר דורות רבים מאוד של יהודים נושאים תפילין בגאווה רבה יחד עם המצוות והחובות של להיות יהודי מאמין. אפילו אלה שלא דתיים, מכבדים את מצוות היהדות ומניחים תפילין והולכים לבית כנסת. כולנו מכבדים ומוקירים את החשיבות של מצוות התפילין. אנחנו משקיעים לא מעט כספים על קניית תפילין לנו ולבני משפחתינו.

  על ידי: דודl רוחניות> יהדותl 02/11/2010 lצפיות: 46

  אם אף פעם לא נתקלתם בצורך לחשוב על נושא מאמר זה, מעולה, אני שמח מאוד בשבילכם. העניין הוא שלאחרונה נתקלתי בכמה סיטואציות משונות בהן נושא המאמר עלה על פני השטח. אז שוב, מקווה מאוד שלא תצטרכו אבל נושא המאמר שלי הוא- תפילין, איך ניתן להשיג תפילין בחינם. אתם בטח עכשיו לא מבינים מה הקשר בין תפילין חינם לבין המאמר הזה ועל מה אני מדבר בכלל.

  על ידי: דודl בית וצרכנות> קניות וצרכנותl 27/06/2010 lצפיות: 146

  תפילין הן הפריט שאנו מניחים על ראשנו בכל בוקר ובחגים מסויימים. במאמר זה נבצע סקירה כללית לגבי התפילין.

  על ידי: אופירl חברה וסביבה> דתותl 30/05/2010 lצפיות: 422

  אחת מהסיבות לכך שאנשים כה רבים מניחים תפילין גם אם הם אינם מקפידים על קיום מצוות שונות נעוצה בעצם מהותם של תשמישי קדושה אלה. תפילין יכולות לשאת עימן מגוון רחב של משמעויות.

  על ידי: אביב יועציםl רוחניות> יהדותl 02/02/2011 lצפיות: 89
  דוד דרומר

  הגאון מוילנא אומר: תורה ומצוות – ביד האדם להשיגן מה שאין כן יראה ואהבה פנימית מתנת א-לוקים, אך כשאדם עושה את שלו אז ה' לא ימנע טוב להולכים בתמים.

  על ידי: דוד דרומרl רוחניות> יהדותl 24/03/2015
  אהובה קליין

  מי היה המלך אחשוורוש ומתי מלך? מדוע אחשוורוש ערך משתה? כיצד התייחס המלך לאסתר?

  על ידי: אהובה קלייןl רוחניות> יהדותl 04/03/2015 lצפיות: 16
  ברסלב מאיר

  מה מקור המשפטים והחוקים שבהם אנו חיים וקובעים ומחליטים לנו בחיי היום יום בתי המשפט כביכול "היהודיים" בארץ ישראל, והאם התורה מסכימה איתם ?

  על ידי: ברסלב מאירl רוחניות> יהדותl 11/02/2015 lצפיות: 13
  אברהם סתיו

  דיון הלכתי-רוחני בשאלת היחס לחוויה של אובדן הריון, מתוך עיסוק בשאלת החיוב (או ההיתר) לברך "ברוך דיין האמת" לאחר אובדן כזה.

  על ידי: אברהם סתיוl רוחניות> יהדותl 10/02/2015
  אברהם סתיו

  המאמר דן באופנים שבהם עוברת "טומאה" בין חפצים שונים ובהיגיון שבכללים אלו.

  על ידי: אברהם סתיוl רוחניות> יהדותl 06/02/2015
  הרב מתניה בן גדליה

  לאחרונה נשאלתי כמה פעמים על ידי לקוחותי: איך קונים טלית? החלטתי לשתף גם אתכם בתשובות והכנתי מדריך קצר ופשוט שיאפשר לכם לרכוש טלית שתתאים לטעמכם ולצרכיכם. אז אם הטלית הישנה כבר עייפה ובלויה, או שהילד מתקרב לבר המצווה או... שמזל טוב! אנחנו מתחתנים ומעוניינים לקנות טלית לחתן, הנה לפניכם המדריך!

  על ידי: הרב מתניה בן גדליהl רוחניות> יהדותl 03/02/2015 lצפיות: 29
  אורלי שעיה

  ישנן דעות שונות לגבי החושך והאור- ביוגה הקלסית אנחנו מדברים על חושך במובן של בורות הקשורה לאחיזות כוזבות של ה"אני" בחומר, באגו, ובכל מה שחולף ומתכלה, ועל אור- ידע העצמי – כתמצית, אור אלוהי.

  על ידי: אורלי שעיהl רוחניות> יהדותl 26/12/2014 lצפיות: 17

  מהי מזוזה וממה היא מורכבת? מהי חשיבות תהליך התקנתה והברכה הקשורה בה? המזוזה נמצאת בפתח כל בית, חדר או מבנה המאפיין בית יהודי ומהווה לסמל מובהק ליהדות ואות לכך שהדיירים אשר בתוך הבית הם יהודיים. המזוזה הינה תשמיש קדושה אשר מותקן במשקוף כל כניסה לבית או בחדרים בתוך הבית. בתוך בית המזוזה נמצא קלף מיוחד במצב מגולגל ועטוף בשקית קטנה המיועדת להגנה על הקלף, אשר עליו כתובות בכתב סת"ם פרשיות שונות, אשר מופיעות גם בתפילין. להגנה על הקלף עצמו יש חשיבות רבה, משום שעל פי היהדות - אסור שתמחק אף לא אות אחת.

  על ידי: מושיקוl רוחניות> יהדותl 06/12/2014 lצפיות: 18

  במאמר נציין את הסיבות העיקריות שמובילות אנשים להגיש תביעת לשון הרע. מתוך כך נוכל להבין את תפקידי התביעה הזו ומי יכול לעשות בה שימוש.

  על ידי: אביב יועציםl חוק ומשפט> אזרחיl 16/01/2015 lצפיות: 12

  ישנם אמנם הבדלים בין עורכי דין שונים, בין תחומי התמחות ואזורים שונים של החוק. אבל תהליך הבחירה של עורך דין מתבסס גם על עקרונות שהינם משותפים לכל התחומים ולכל סוגי עורכי הדין. שנם מספר עקרונות משותפים שמכווינים את תהליך הבחירה של עורך הדין.

  על ידי: אביב יועציםl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 16/01/2015

  משפט מנהלי הוא תחום ייחודי בעולם החוק והמשפט. הוא עוסק בהסדרת הפעולות של הרשות המבצעת – משרדי הממשלה, העיריות, גופים שלטוניים שונים וכן הלאה. למעשה, ניתן לומר שבתחום זה מוסדרים – בין השאר – היחסים שבין האזרח ובין הרשות המבצעת.

  על ידי: אביב יועציםl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 16/01/2015

  לפני שמגישים תביעה כנגד עורך דין, כמו לפני כל מהלך משפטי משמעותי, כדאי לעצור ולחשוב האם זו פעולה נכונה – ניתן לדבר על שישה שלבים שמרכיבים את תהליך קבלת ההחלטות שלנו.

  על ידי: אביב יועציםl חוק ומשפט> אזרחיl 16/01/2015

  מערכת CRM בנייד דואגת לכך שתישארו מעודכנים מכל מקום ותעלה את הסיכוי שלכם לסגור עסקאות. איך? על כך במאמר.

  על ידי: אביב יועציםl מחשבים וטכנולגיה> CRMl 22/06/2014 lצפיות: 31

  בשורות הבאות תמצאו כמה טיפים כיצד לחסוך בזמן ולא רק בכסף כאשר ניגשים לפרויקט שיפוצים קטן או גדול.

  על ידי: אביב יועציםl בית וצרכנות> שיפוציםl 07/05/2014 lצפיות: 52

  טיפים למעבר דירה עצמאי: צירפנו לכם כמה טיפים שיבטיחו לכם מעבר דירה עצמאי וחלק לדירתכם החדשה וימנעו עגמת נפש.

  על ידי: אביב יועציםl בית וצרכנות> מעבר דירהl 30/04/2014 lצפיות: 40

  יש כל כך הרבה ספקי CRM שמתיימרים להציע את הפתרון הטוב ביותר עבורכם, עד שהמשימה הופכת לתובענית ומבלבלת. המדריך הבא יסייע לכם לבחור בחכמה מערכת CRM, תוך התחשבות בפרמטרים הבאים.

  על ידי: אביב יועציםl מחשבים וטכנולגיה> CRMl 30/04/2014 lצפיות: 56
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast