כיצד מכינים כתב תביעה בהליך של תביעות קטנות?

פורסם: 23/12/2010 | צפיות: 6,586 | Share

אופיין של תביעות קטנות, שונה במובנים רבים, מהליך משפטי אזרחי רגיל. בראש ובראשונה, נערך הדיון ללא נוכחות עורכי דין וצד המבקש להיות מיוצג, חייב להגיש בקשה לבית המשפט.

שנית, בית המשפט איננו מחויב לסדרי הדין האזרחי, כמו גם לדיני הראיות ורשאי הוא לפסוק בדרך הנראית לו כצודקת.

שלישית, תביעות קטנות מגיעות לסיומן תוך דיון אחד, אשר בסופו, נותן לרוב, בית המשפט את פסק דינו. היה ולא, יקבלו הצדדים את פסק הדין בדואר או בפקס, תוך 7 ימים מועד הדיון בתביעה.

הליך תביעות קטנות שונה גם במובן הפרוצדוראלי, כך שכתב התביעה איננו דומה לכתבי תביעה אחרים.

מהו הליך של תביעות קטנות? כיצד מכינים כתב תביעה בתביעות קטנות ומהי תביעה צרכנית להחזרת טובין?

תביעות קטנות – הסבר קצר

דיון בבית המשפט בתביעות קטנות הוא קצר ותכליתי ואיננו נמשך על פני חודשים ארוכים, כמו דיונים אחרים. הסיבה לכך פשוטה: התביעות אינן מורכבות.

בית המשפט לתביעות קטנות דן בתביעות כספיות אשר שוויין הכספי הינו עד 31,200, דבר אשר במרבית המקרים, הופך את התביעות לפשוטות מאוד לפתרון.

ביום הדיון, הצדדים מציגים בקצרה את טיעוניהם בפני השופט, אשר במרבית המקרים, אינו מתקשה לתת פסק דין בסיום הדיון.

בהתאם, כתבי התביעה בהליך תביעות קטנות, כמו גם כתבי ההגנה, צריכים להיות קצרים וברורים, כך שבית המשפט יבין את נסיבות המקרה, את טיעוני הצדדים ואת הסעד המתבקש.

הצדדים רשאים להביא עדים לבית המשפט ולחקור אותם, כמו גם זה את זה, אך הכול נעשה באופן יעיל, לשם הבהרת הטיעונים של הצדדים.

כאמור, התביעות הנדונות בבית המשפט לתביעות קטנות, אינן מסובכות, שהרי מדובר בתביעות כספיות עד לסכום מקסימאלי של 31,200. על כן, בית המשפט לא נדרש לכתבי טענות ארוכים ולשעות דיון מרובות והוא יכול להכריע בסכסוך ולסיימו, תוך זמן קצר.

מה קורה כאשר התביעה מורכבת ולא ניתן להכריע בה במהירות?

ישנם מקרים בהם התביעה, לרמות שווייה, איננה מתאימה להליך של תביעות קטנות, היות שהיא דורשת דיוני הוכחות סבוכים. מה עושים במקרה כזה?

סבר בית המשפט כי התביעה איננה מתאימה לידון בבית המשפט לתביעות קטנות, רשאי הוא להעבירה לבית משפט שלום, אשר לו סמכות מקבילה לבית המשפט לתביעות קטנות. עברה התביעה כאמור, תתנהל כתביעה רגילה, הכפופה לסדרי הדין הרגילים.

כיצד מגישים תביעה?

כתבי הטענות בתביעות קטנות, צריכים להיות תכליתיים וברורים, כאשר כתב התביעה חייב להכיל את הפרטים שלהלן: 

1. טופס מתאים : הגשת התביעה תיעשה על גבי הטופס המיועד לכך, כאשר על התובע לצרף את הנספחים, המהווים ראייה לטענותיו.  

 בחלק נכבד מן המקרים, כותבים התובעים את כתב התביעה בכתב, בבית המשפט עצמו ומגישים למזכירות.

 המבקש להגיש כתב תביעה מודפס, יכול לעשות זאת אך עליו לצרף את הטופס של בית המשפט ולציין בו את צירופו של כתב התביעה. הדברים נכונים גם לגבי כתבי הגנה.

2. פרטי הצדדים : התובע יציין על גבי כתב התביעה, את פרטיו ואת פרטי הנתבע, על מנת שמזכירות בית המשפט, תוכל לשלוח את כתב התביעה אל הנתבע.

3. ניסוח כתב התביעה : עיון בטופס של בית המשפט, מבהיר עד כמה מתבקשים הצדדים, לקצר בטענותיהם. אורכם של כתבי הטענות לא צריכים לעלות על מספר מצומצם של עמודים, היות שבית המשפט, נדרש אך ורק למידע הרלוונטי ביותר למקרה.

 יש להסביר בקצרה את השתלשלות האירועים ואת המקור החוקי לסעד המתבקש. יש לצרף את הנספחים הרלוונטיים בלבד לטיעונים שנטענו בכתב הטענות.

4. תשלום אגרה : הגשת תביעות קטנות, כרוכה בתשלום אגרה של 1% מסכום התביעה. הגשת התביעה, תיעשה לאחר תשלום האגרה, בצירוף מספר עותקים של כתב התביעה ונספחיו, כמספר הנתבעים.

תביעה צרכנית

הליך תביעות קטנות מיועד לתביעות כספיות עד לסך של 31,200 ולתביעות בעלות אופי צרכני, אשר שוויין, אינו עולה על סכום זה.

תביעה צרכנית יכולה להיות בנסיבות שונות, כמו למשל, על רקע של חיוב שלא כדין מצד חברה או תאגיד. תביעות צרכניות רבות הנדונות בבית המשפט לתביעות קטנות, נסובות על נושא החזרת טובין. חוק הגנת הצרכן קבע כי כל עסק, חייב להציג מודעה בבית העסק, אשר מפרטת את מדיניותו באשר להחזרת מוצרים, שלא בשל פגם.

החוק מדגיש כי המודעה חייבת להיות במקום נראה לעין, כך שהלקוחות יוכלו להבין מהי המדיניות של בית העסק, לפני רכישה.  היה ובית העסק לא מילא את חובת הגילוי על פי החוק, חזקה כי הוא מאפשר לצרכנים להחזיר טובין.

 
כתב תביעה בתביעות קטנות, צריך להיות קצר ותכליתי. על התובע להסביר את נסיבות המקרה ומדוע הוא דורש את הסעד הכספי מן הנתבע. שוויה של התביעה אינו יכול לעלות על סך של 31,200, ויש לקחת בחשבון כי אם התביעה מורכבת, ייתכן ובית המשפט לתביעות קטנות, ימצא לנכון להעבירה לבית המשפט השלום.

לקריאה נוספת >> מהו הליך תביעות קטנות

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/88055/כיצד-מכינים-כתב-תביעה-בהליך-של-תביעות-קטנות

  השאר תגובה למאמר זה

  נפגעת? אתה רוצה שכספך יוחזר לך ואתה לא יודע איך לעשות זאת? תביעות קטנות הן הפתרון בשבילך. במסגרת תביעות קטנות תוכל להגיש תביעה ולקבל כספך חזרה בהקדם!

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 20/08/2009 lצפיות: 3,304

  נגרם לכם נזק? תביעות קטנות הן ההזדמנות שלכם לקבל פיצוי בגין נזק שנגרם לכם. אל תוותרו למי שעשה לכם עוול והגישו תביעה במסגרת תביעות קטנות.

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 20/08/2009 lצפיות: 2,275

  נעשה לכם עוול ואתם רוצים לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות אך לא יודעים איך?! במאמר הבא - תקבלו את כל הכלים שאתם צריכים על מנת להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות!

  על ידי: זיו ביגלמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 14/09/2010 lצפיות: 5,396
  תמיר אשכנזי

  המון אנשים משתמשים במערכת בתי המשפט בשביל להגיש תביעות קטנות, במאמר זה אנסה להסביר קצת על הנושא

  על ידי: תמיר אשכנזיl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 27/10/2009 lצפיות: 870
  עו"ד מיכאל חוואי

  מוסד התביעות הקטנות נועד לסייע לאזרח ולצרכן הקטן, ולמעשה לכל אדם אשר חש כי נגרם לו אי-צדק, אלא שבשל הקשיים הכרוכים בפנייה לבתי המשפט האזרחיים הרגילים אינו יכול או אינו מעוניין להביא את עניינו דרך צינורות השיפוט המקובלים. במאמר זה ניתן הדרכה והסבר כיצד יש להגיש את כתב התביעה ומנגד כיצד ניתן להתגונן בכתב הגנה, נתייחס למועדי הגשת כתבי הטענות, לסכומים אותם ניתן לתבוע ועוד..

  על ידי: עו"ד מיכאל חוואיl חוק ומשפט> אזרחיl 12/06/2013 lצפיות: 406
  קרן רימון

  המאמר מספק הסבר אודות אופן ניהול ההליכים בבתי המשפט לתביעות קטנות, לרבות פרוצדורות בהליך של תביעה קטנה וכן כללים, עצות וטיפים בנושא תביעות קטנות.

  על ידי: קרן רימוןl חוק ומשפטl 21/01/2009 lצפיות: 52,233

  רוצים להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות? חשוב שתכירו את טופס כתב התביעה, על גביו תוגש התביעה, בצירוף המסמכים התומכים בטענותיכם.

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 19/06/2011 lצפיות: 4,477

  נעשה לך עוול צרכני? רוצה לתבוע אך חושש מעלויות גבוהות? תביעות קטנות - זה הפתרון בשבילך.

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 24/08/2009 lצפיות: 4,274

  שוב נקבע בפסק דין, שבהליכי תביעות קטנות שהמדינה היא צד בהם, זכותה להיות מיוצגת על ידי עורך דין מהפרקליטות. השופט כלל לא דורש הנמקות. די בכך שהפרקליטות דרשה. מה מציע בית המשפט השוויוני? שגם האזרח הקטן ישכור עורך דין

  על ידי: שבתאי עזריאלl חוק ומשפט> מערכת המשפטl 02/07/2014 lצפיות: 23
  עו"ד צבאי דנה נוף

  עורך דין צבאי מעניק שירותי ייעוץ, ייצוג וליווי משפטי לחיילים בסדיר, לאנשי קבע, לאזרחים עובדי צה"ל ולחיילים במילואים אשר חשודים או נאשמים בעבירות פליליות במסגרת שירותם הצבאי.

  על ידי: עו"ד צבאי דנה נוףl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015 lצפיות: 11
  ד"ר איתמר כוכבי

  אוניברסיטת חיפה – הפקולטה לניהול – תואר MBA – שיעור 8-7 היחסים הפיננסיים הינם כלי עזר יעיל התורם להבנת מצבה הכספי של חברה (עסק כלכלי). ניתוח המגמות השונות בפעילות החברה (העסק), מסייעות במדידה והערכה של איתנותה ויעילותה הכלכלית.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  אוניברסיטת חיפה – הפקולטה לניהול – תואר MBA – שיעור 6-5 היחסים הפיננסיים הינם כלי עזר יעיל התורם להבנת מצבה הכספי של חברה. ניתוח המגמות השונות בפעילות החברה, מסייעות במדידה והערכה של איתנותה ויעילותה הכלכלית.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015
  ד"ר איתמר כוכבי

  קצבת זקנה הינו ענף בביטוח הלאומי הנמצא במערכת הביטוח הסוציאלי והמשולם על ידי המוסד לביטוח הלאומי. מקצבת הזקנה נהנים מרבית תושבי ישראל אשר הגיעו לגיל זקנה.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 01/03/2015 lצפיות: 19
  אליחי רובין

  ישראל ידועה בכמות הגדולה של עורכי דין הפעילים בה, וכאשר מדובר על אזור המרכז, יחס עורכי הדין על האוכלוסייה עולה אף יותר. עורכי דין אלה מתמחים במגוון רחב של תחומים, כמגוון תחומי החיים המקיפים אותנו. עולם המשפט מכסה למעשה את כל תחומי החיים, ולכן כל עורך דין צריך למצוא לעצמו תחום בו הוא רוצה להתמחות וסביבו לספק שירותי ייעוץ וייצוג משפטי. בחירת עורך דין במרכז הארץ הוא תהליך שיכול להיות מאוד פשוט או מאוד מסובך.

  על ידי: אליחי רוביןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 24/02/2015

  האם תמיד כדאי לבעל דין לחקור בחקירות נגדיות את עדי הצד שכנגד? מהם השיקולים המנחים בסוגיה הזו?

  על ידי: טלי גלעד-מזורl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 15/02/2015

  אם הפסדתם במשפטכם, בהליכים הפליליים או האזרחיים או שזכיתם בתוצאה מאכזבת, תרצו בוודאי למהר ולהגיש ערעור על פסק הדין. אך האם תמיד משתלם לערער? המאמר מפרט את השיקולים המרכזיים, שצריכים להנחות אתכם בהחלטתכם.

  על ידי: טלי גלעד-מזורl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 27/01/2015 lצפיות: 16
  ד"ר איתמר כוכבי

  קדם משפט - הליכים, סמכויות, פלוגתאות, מינויים ופשרות/ קדם משפט הינו הליך מקדמי הבא לברר את העניינים הטכניים שבסדר הדין, טרם הגשת ושמיעת הראיות.

  על ידי: ד"ר איתמר כוכביl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 26/01/2015

  אישור נוטריוני – כיצד הוא נראה? מהו בעצם? מהי משמעותו? איזה סוגים של אישורים נוטריונים קיימים וכיצד מקבל נוטריון את הרישיון לתת שירותים נוטריונים?

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> נוטריוןl 02/03/2014 lצפיות: 127

  תביעת רשלנות רפואית – מתי כדאי להגיש? האם בכל מקרה של רשלנות רפואית, כדאי יהיה להגיש תביעה? כיצד מוכיחים תביעת רשלנות רפואית?

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 17/06/2012 lצפיות: 50

  תמ"א 38 – חשובה לביטחון שלנו! האם אתם כבר מכירים? מהי תמ"א 38 ומהן מטרותיה? חיזוק מבני מגורים בישראל, לקראת רעידת אדמה.

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> מקרקעיןl 12/06/2012 lצפיות: 94

  תביעת לשון הרי ללא הוכחת נזק – האם זה אפשרי? עורכי דין העוסקים בתחום לשון הרע, מגישים תביעות רבות לבית המשפט, בגין עוולת לשון הרע, אך האם ניתן להגיש תביעה, גם ללא הוכחת הנזק שנגרם לתובע?

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 20/05/2012 lצפיות: 134

  כיצד נראה חוזה שכירות סטנדרטי? אלו סעיפים יופיעו בו? האם יש צורך בייעוץ של עו"ד מקרקעין, כאשר חותמים על חוזה שכירות? על חוזה שכירות סטנדרטי.

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> מקרקעיןl 05/02/2012 lצפיות: 1,719

  מוכר או קונה רכב? שים לב כי הצד השני מקיים את כל התחייבויותיו על פי החוזה. תשלום קנסות, העברת בעלות, בדיקה במכון מורשה וכיו"ב.

  על ידי: שירה אלהl תחבורה> רכביםl 05/02/2012 lצפיות: 1,355

  משכיר נכס נדל"ן? מה עליך לעשות כדי לשמור על הנכס שלך? איך חוזה שכירות מקרקעין, יכול לעזור? בין אם מדובר בנכס עסקי או בדירה למגורים, חוזה שכירות המנוסח נכון וקבלת בטחונות מהשוכר, ישמרו על הנכס.

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> מקרקעיןl 11/01/2012 lצפיות: 260

  איך עושים זאת?? אם מגישים תביעה בגין רשלנות רפואית, צריך להוכיח את הקשר הסיבתי בין התנהגות הרופא לנזק שנגרם. כיצד מוכיחים את הקשר הסיבתי?

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 11/12/2011 lצפיות: 51
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast