כיצד מכינים כתב תביעה בהליך של תביעות קטנות?

פורסם: 23/12/2010 | צפיות: 6,479 | Share

אופיין של תביעות קטנות, שונה במובנים רבים, מהליך משפטי אזרחי רגיל. בראש ובראשונה, נערך הדיון ללא נוכחות עורכי דין וצד המבקש להיות מיוצג, חייב להגיש בקשה לבית המשפט.

שנית, בית המשפט איננו מחויב לסדרי הדין האזרחי, כמו גם לדיני הראיות ורשאי הוא לפסוק בדרך הנראית לו כצודקת.

שלישית, תביעות קטנות מגיעות לסיומן תוך דיון אחד, אשר בסופו, נותן לרוב, בית המשפט את פסק דינו. היה ולא, יקבלו הצדדים את פסק הדין בדואר או בפקס, תוך 7 ימים מועד הדיון בתביעה.

הליך תביעות קטנות שונה גם במובן הפרוצדוראלי, כך שכתב התביעה איננו דומה לכתבי תביעה אחרים.

מהו הליך של תביעות קטנות? כיצד מכינים כתב תביעה בתביעות קטנות ומהי תביעה צרכנית להחזרת טובין?

תביעות קטנות – הסבר קצר

דיון בבית המשפט בתביעות קטנות הוא קצר ותכליתי ואיננו נמשך על פני חודשים ארוכים, כמו דיונים אחרים. הסיבה לכך פשוטה: התביעות אינן מורכבות.

בית המשפט לתביעות קטנות דן בתביעות כספיות אשר שוויין הכספי הינו עד 31,200, דבר אשר במרבית המקרים, הופך את התביעות לפשוטות מאוד לפתרון.

ביום הדיון, הצדדים מציגים בקצרה את טיעוניהם בפני השופט, אשר במרבית המקרים, אינו מתקשה לתת פסק דין בסיום הדיון.

בהתאם, כתבי התביעה בהליך תביעות קטנות, כמו גם כתבי ההגנה, צריכים להיות קצרים וברורים, כך שבית המשפט יבין את נסיבות המקרה, את טיעוני הצדדים ואת הסעד המתבקש.

הצדדים רשאים להביא עדים לבית המשפט ולחקור אותם, כמו גם זה את זה, אך הכול נעשה באופן יעיל, לשם הבהרת הטיעונים של הצדדים.

כאמור, התביעות הנדונות בבית המשפט לתביעות קטנות, אינן מסובכות, שהרי מדובר בתביעות כספיות עד לסכום מקסימאלי של 31,200. על כן, בית המשפט לא נדרש לכתבי טענות ארוכים ולשעות דיון מרובות והוא יכול להכריע בסכסוך ולסיימו, תוך זמן קצר.

מה קורה כאשר התביעה מורכבת ולא ניתן להכריע בה במהירות?

ישנם מקרים בהם התביעה, לרמות שווייה, איננה מתאימה להליך של תביעות קטנות, היות שהיא דורשת דיוני הוכחות סבוכים. מה עושים במקרה כזה?

סבר בית המשפט כי התביעה איננה מתאימה לידון בבית המשפט לתביעות קטנות, רשאי הוא להעבירה לבית משפט שלום, אשר לו סמכות מקבילה לבית המשפט לתביעות קטנות. עברה התביעה כאמור, תתנהל כתביעה רגילה, הכפופה לסדרי הדין הרגילים.

כיצד מגישים תביעה?

כתבי הטענות בתביעות קטנות, צריכים להיות תכליתיים וברורים, כאשר כתב התביעה חייב להכיל את הפרטים שלהלן: 

1. טופס מתאים : הגשת התביעה תיעשה על גבי הטופס המיועד לכך, כאשר על התובע לצרף את הנספחים, המהווים ראייה לטענותיו.  

 בחלק נכבד מן המקרים, כותבים התובעים את כתב התביעה בכתב, בבית המשפט עצמו ומגישים למזכירות.

 המבקש להגיש כתב תביעה מודפס, יכול לעשות זאת אך עליו לצרף את הטופס של בית המשפט ולציין בו את צירופו של כתב התביעה. הדברים נכונים גם לגבי כתבי הגנה.

2. פרטי הצדדים : התובע יציין על גבי כתב התביעה, את פרטיו ואת פרטי הנתבע, על מנת שמזכירות בית המשפט, תוכל לשלוח את כתב התביעה אל הנתבע.

3. ניסוח כתב התביעה : עיון בטופס של בית המשפט, מבהיר עד כמה מתבקשים הצדדים, לקצר בטענותיהם. אורכם של כתבי הטענות לא צריכים לעלות על מספר מצומצם של עמודים, היות שבית המשפט, נדרש אך ורק למידע הרלוונטי ביותר למקרה.

 יש להסביר בקצרה את השתלשלות האירועים ואת המקור החוקי לסעד המתבקש. יש לצרף את הנספחים הרלוונטיים בלבד לטיעונים שנטענו בכתב הטענות.

4. תשלום אגרה : הגשת תביעות קטנות, כרוכה בתשלום אגרה של 1% מסכום התביעה. הגשת התביעה, תיעשה לאחר תשלום האגרה, בצירוף מספר עותקים של כתב התביעה ונספחיו, כמספר הנתבעים.

תביעה צרכנית

הליך תביעות קטנות מיועד לתביעות כספיות עד לסך של 31,200 ולתביעות בעלות אופי צרכני, אשר שוויין, אינו עולה על סכום זה.

תביעה צרכנית יכולה להיות בנסיבות שונות, כמו למשל, על רקע של חיוב שלא כדין מצד חברה או תאגיד. תביעות צרכניות רבות הנדונות בבית המשפט לתביעות קטנות, נסובות על נושא החזרת טובין. חוק הגנת הצרכן קבע כי כל עסק, חייב להציג מודעה בבית העסק, אשר מפרטת את מדיניותו באשר להחזרת מוצרים, שלא בשל פגם.

החוק מדגיש כי המודעה חייבת להיות במקום נראה לעין, כך שהלקוחות יוכלו להבין מהי המדיניות של בית העסק, לפני רכישה.  היה ובית העסק לא מילא את חובת הגילוי על פי החוק, חזקה כי הוא מאפשר לצרכנים להחזיר טובין.

 
כתב תביעה בתביעות קטנות, צריך להיות קצר ותכליתי. על התובע להסביר את נסיבות המקרה ומדוע הוא דורש את הסעד הכספי מן הנתבע. שוויה של התביעה אינו יכול לעלות על סך של 31,200, ויש לקחת בחשבון כי אם התביעה מורכבת, ייתכן ובית המשפט לתביעות קטנות, ימצא לנכון להעבירה לבית המשפט השלום.

לקריאה נוספת >> מהו הליך תביעות קטנות

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/88055/כיצד-מכינים-כתב-תביעה-בהליך-של-תביעות-קטנות

  השאר תגובה למאמר זה

  נפגעת? אתה רוצה שכספך יוחזר לך ואתה לא יודע איך לעשות זאת? תביעות קטנות הן הפתרון בשבילך. במסגרת תביעות קטנות תוכל להגיש תביעה ולקבל כספך חזרה בהקדם!

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 20/08/2009 lצפיות: 3,284

  נגרם לכם נזק? תביעות קטנות הן ההזדמנות שלכם לקבל פיצוי בגין נזק שנגרם לכם. אל תוותרו למי שעשה לכם עוול והגישו תביעה במסגרת תביעות קטנות.

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 20/08/2009 lצפיות: 2,264

  נעשה לכם עוול ואתם רוצים לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות אך לא יודעים איך?! במאמר הבא - תקבלו את כל הכלים שאתם צריכים על מנת להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות!

  על ידי: זיו ביגלמןl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 14/09/2010 lצפיות: 5,279
  תמיר אשכנזי

  המון אנשים משתמשים במערכת בתי המשפט בשביל להגיש תביעות קטנות, במאמר זה אנסה להסביר קצת על הנושא

  על ידי: תמיר אשכנזיl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 27/10/2009 lצפיות: 806
  עו"ד מיכאל חוואי

  מוסד התביעות הקטנות נועד לסייע לאזרח ולצרכן הקטן, ולמעשה לכל אדם אשר חש כי נגרם לו אי-צדק, אלא שבשל הקשיים הכרוכים בפנייה לבתי המשפט האזרחיים הרגילים אינו יכול או אינו מעוניין להביא את עניינו דרך צינורות השיפוט המקובלים. במאמר זה ניתן הדרכה והסבר כיצד יש להגיש את כתב התביעה ומנגד כיצד ניתן להתגונן בכתב הגנה, נתייחס למועדי הגשת כתבי הטענות, לסכומים אותם ניתן לתבוע ועוד..

  על ידי: עו"ד מיכאל חוואיl חוק ומשפט> אזרחיl 12/06/2013 lצפיות: 380
  קרן רימון

  המאמר מספק הסבר אודות אופן ניהול ההליכים בבתי המשפט לתביעות קטנות, לרבות פרוצדורות בהליך של תביעה קטנה וכן כללים, עצות וטיפים בנושא תביעות קטנות.

  על ידי: קרן רימוןl חוק ומשפטl 21/01/2009 lצפיות: 52,207

  רוצים להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות? חשוב שתכירו את טופס כתב התביעה, על גביו תוגש התביעה, בצירוף המסמכים התומכים בטענותיכם.

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 19/06/2011 lצפיות: 4,400

  נעשה לך עוול צרכני? רוצה לתבוע אך חושש מעלויות גבוהות? תביעות קטנות - זה הפתרון בשבילך.

  על ידי: אלעד שנירl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 24/08/2009 lצפיות: 4,220

  שוב נקבע בפסק דין, שבהליכי תביעות קטנות שהמדינה היא צד בהם, זכותה להיות מיוצגת על ידי עורך דין מהפרקליטות. השופט כלל לא דורש הנמקות. די בכך שהפרקליטות דרשה. מה מציע בית המשפט השוויוני? שגם האזרח הקטן ישכור עורך דין

  על ידי: שבתאי עזריאלl חוק ומשפט> מערכת המשפטl 02/07/2014 lצפיות: 20
  Shahar Brot Adv

  הגישה בארץ כמו גם בעולם המערבי היא שהחיות הן קניין ואמצעי בידי האדם. הסחר הלא חוקי בחיות בעולם הוא השלישי בגודלו כשלפניו רק סחר בסמים וכלי נשק, והסחר כולל את כל סוגי החיות, בעיקר חיות שמספקות בסיס למוצרים המפיקים מהם, כגון מזון, עורות ועורות לבגדים, מוצרי קוסמטיקה, תרופות וכך הלאה. זהו אחד הגורמים העקרים לזנים נכחדים.

  על ידי: Shahar Brot Advl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 29/11/2014
  Shahar Brot Adv

  היסטוריה, עקרונות, סוגי אמנות, הדין הישראלי המשפט הבינלאומי החל את דרכן באמצע המאה ה-18 כאשר נחתמה האמנה הראשונה ב-1864, היא אמנת ז'נבה שבשוויץ, בעקבות התנהלות המדינות בזמן מלחמה. האמנה היא בעצם הסכם, סדרת חוקים בעלת צדדים רבים (מדינות) הבוחרים להתחייב לה ולהתנהג בהתאם לחוקים הקבועים בה כמו מסגרת לפתרון סכסוכים בן מדינות.

  על ידי: Shahar Brot Advl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 29/11/2014

  מאמר זה נועד לעזור לבעלי עסקים ששילמו להם בצ'קים אך הצ'קים חזרו והם צריכים להתמודד לבדם מול הבנקים, מספר טיפים שנותנים פתרונות מלאים למצבים שונים שבהם העסק יכול לקרוס.

  על ידי: יאירl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 29/10/2014 lצפיות: 11

  חייב הנמצא בהליך משפטי מול נושיו אינו יודע מנוח ויש לפני שתי אפשרויות פשיטת רגל או איחוד תיקים וסביר להניח שלא יצליח לשלם חובות אלה עד סוף חייו, יהיה מעוניין לפשוט רגל גם אם זה לא פשוט וסביר להניח שאף יהיה חייב לערב משרד עורך דין פשיטת רגל

  על ידי: גיל יהלוםl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 23/10/2014

  בשנות ה-20 של המאה הקודמת הומצא מכשיר הפוליגרף (וכפי שהוא מוכר שמכשיר זה מוכר גם בשמו הנוסף – מכונת האמת) בארצות הברית על מנת להצליח להבהיר מצבים בהם לא ברור האם אדם דובר שקר או דובר אמת.

  על ידי: חי סl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 23/09/2014 lצפיות: 18
  אברהם פכטר

  בית המשפט העליון – החזיר את התיק להשלמת שמיעת עדויות חדשות בעניין רצח הילדה תאיר ראדה ז"ל, להרכב המחוזי בנצרת שהרשיעו ברצח פה אחד. ההרכב הרשיעו פעם נוספת והתיק חזר לעליון. מדובר בהרכב שבו כיהן השופט כהן – הנמצא עתה בחקירה פלילית וספק אם יוחזר להרכב. ואי לכך העליון נקט בהליך חריג ויכריע בתיק בעצמו.

  על ידי: אברהם פכטרl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 20/09/2014 lצפיות: 16

  תובעים את משרד הביטחון? את הביטוח הלאומי או את חברת הביטוח שלכם? גם במקרים בהם האמת אינה משתמעת לשתי פנים וגם באלו הלוטים באפילה, עדיין תצטרכו לעמוד בפני ועדה רפואית על מנת להוכיח את מצבכם הרפואי והיא זו שתקבע כמה אחוזי נכות מגיעים לכם, אם בכלל.

  על ידי: אביעד בונהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 25/08/2014 lצפיות: 17

  פשיטת רגל לא קשורה רק לחברות או לבתי עסק, כפי שאנשים נוטים לחשוב. פשיטת רגל לאדם פרטי שנקלע לחובות, רלוונטית בהחלט ויכולה להיות בשבילו פתרון מצוין.

  על ידי: עו"ד אייל אשכנזיl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 24/08/2014 lצפיות: 19

  אישור נוטריוני – כיצד הוא נראה? מהו בעצם? מהי משמעותו? איזה סוגים של אישורים נוטריונים קיימים וכיצד מקבל נוטריון את הרישיון לתת שירותים נוטריונים?

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> נוטריוןl 02/03/2014 lצפיות: 107

  תביעת רשלנות רפואית – מתי כדאי להגיש? האם בכל מקרה של רשלנות רפואית, כדאי יהיה להגיש תביעה? כיצד מוכיחים תביעת רשלנות רפואית?

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 17/06/2012 lצפיות: 45

  תמ"א 38 – חשובה לביטחון שלנו! האם אתם כבר מכירים? מהי תמ"א 38 ומהן מטרותיה? חיזוק מבני מגורים בישראל, לקראת רעידת אדמה.

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> מקרקעיןl 12/06/2012 lצפיות: 85

  תביעת לשון הרי ללא הוכחת נזק – האם זה אפשרי? עורכי דין העוסקים בתחום לשון הרע, מגישים תביעות רבות לבית המשפט, בגין עוולת לשון הרע, אך האם ניתן להגיש תביעה, גם ללא הוכחת הנזק שנגרם לתובע?

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 20/05/2012 lצפיות: 120

  כיצד נראה חוזה שכירות סטנדרטי? אלו סעיפים יופיעו בו? האם יש צורך בייעוץ של עו"ד מקרקעין, כאשר חותמים על חוזה שכירות? על חוזה שכירות סטנדרטי.

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> מקרקעיןl 05/02/2012 lצפיות: 1,623

  מוכר או קונה רכב? שים לב כי הצד השני מקיים את כל התחייבויותיו על פי החוזה. תשלום קנסות, העברת בעלות, בדיקה במכון מורשה וכיו"ב.

  על ידי: שירה אלהl תחבורה> רכביםl 05/02/2012 lצפיות: 1,303

  משכיר נכס נדל"ן? מה עליך לעשות כדי לשמור על הנכס שלך? איך חוזה שכירות מקרקעין, יכול לעזור? בין אם מדובר בנכס עסקי או בדירה למגורים, חוזה שכירות המנוסח נכון וקבלת בטחונות מהשוכר, ישמרו על הנכס.

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> מקרקעיןl 11/01/2012 lצפיות: 252

  איך עושים זאת?? אם מגישים תביעה בגין רשלנות רפואית, צריך להוכיח את הקשר הסיבתי בין התנהגות הרופא לנזק שנגרם. כיצד מוכיחים את הקשר הסיבתי?

  על ידי: שירה אלהl חוק ומשפט> נזיקין ורשלנות רפואיתl 11/12/2011 lצפיות: 45
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast