יום חינוך ארוך בגני ילדים בישובי הפזורה "סכום מאמר"

פורסם: 24/02/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 6,713 | Share

יום חינוך ארוך ולימודי העשרה אושר בכנסת "בינואר 1998" הוא מענה לצורכי ציבור ההורים משני המגזרים , אבל עדיין המערכת לא בשילה ליום חינוך ארוך לילדי הגן טרום חובה וחובה בני4 -5 שנים ועל אחת כמה וכמה במגזר הבדואי , והעניין מעלה כמה שאלות חינוכיות , וחששות שחלק מאנשי החינוך מצביעים עליהם וחובה לקחת חלק מהם בחשבון אם אנחנו רוצים שפרויקט זה יצליח בכל המגזרים.
גני הילדים במגזר הבדואי ובמיוחד בישובי הפזורה עדיין המערכת לא בשילה במיוחד בגנים השיכים לילדי הפזורה הילדים עוזבים את בתיהם בשעות הבוקר המוקדמות בשעה 6 בבוקר אם נחזיק אותם עד השעה 15:30 אז יאלצו להגיע לבתיהם בסביבות השעה 30 :17 בגלל מרחק הבית מתחנת ההסעה ילדים קטנים אלו מגיעים הביתה מאוחר בגלל המרחק שלפעמים מגיע ליותר מקילומטר תסריט זה יגרום וימנע מפגש חיוני ומשמעותי בין הילד להוריו הילד יגיע לבית עייף ונוטה לישון מוקדם ,וכך אנו פוגעים בו רגשית, ואנושית וגם פדגוגית .רוב הכיתות כיתות הגנים בפזורה עשויים ממבנים לא מתאימים לגן וגם ממדי החדרים קטנים ולא ממוזגים ,דבר שיקשה על הגננת להחזיק את הלומדים במצב הנוכחי ולתת להם חומרי למידה ,ומשחקים חינוכיים ,אמצעי תקשורת כפי שמבקשים הממונים 41 שעות שבועיות הן ניטל כבד על הלומדים והעניין דרוש תהליך הדרגתי ארוך ע"מ שיצליחו ליישם אותו. רוב האמהות הבדואיות
מעוניינות שבניהם יחזרו מוקדם לבתיהם ואינם מסכימות שבניהם ישהו בבית הספר עד שעה מאוחרת .
הסיבה לכך האמהות הבדואיות רובם לא עובדות , חלק מהם חושש ששהות בנם בתוך הגן שעות רבות יגרום לילד סבל ולשעמום וינסה תמיד לצור תירוצים שונים ע"מ לא להתייצב ללימודים וחלק מהם ינשור מהלימודים . חשוב לדעת שילד בדואי נבדל מילדים אחרים הילד הבדואי יש לו תכונות שונות בזה שמגיל צעיר אוהב להיות חופשי יחף אוהב מרווחים רחבים לא אוהב מקומות סגורים זו תכונה טבעית שצריך לקחת אותה בחשבון חשוב לציין שגם עניין התלות באם הוא דבר שכיח אצל ילדים קטנים. תנאי אחר לשהות ארוכה של לומדים אלו חובה על משרד החינוך להכניס את פרויקט ההזנה גם לגנים, כי מנה אחת מהבית לא תספיק לילד בגיל הגן מאחר וכולנו מודעים למשמעות התזונה הנכונה לגיל קטן זה . חשוב גם לצור סביבה לימודית , אווירה לימודית ואקלים מתאים לילדים אלה . העדר דברים אלה יגרום לילד שעמום, ולנשירה סמויה ,בנוסף לכך העדר פינת מנוחה ושינה לילדים בתוך הכיתה גם סיבה לאי הצלחת יום לימודים ארוך. חשוב גם שעניין הניקיון
שיש לו ממשמעות חשובה ע"מ לשמור על בריאות הילד היום הסיעות מנקות פעם אחת אחרי סיום יום הלימודים חובה להוסיף שעות ניקיון לסייעת ע" מ לנקות את הגן פעמיים ביום .
לסיכום : משרד החינוך שואף לתת חינוך טוב לילדינו זה דבר מעורר אצלי ואצל הורים רבים כבוד .
אבל חובה על משרד החינוך לערב את ההורים בייחוד הורים במגזר הבדואי ולנסות לשמוע את הסתייגותי הם ולנסות לגשר ולפתור את הבעיות סביב יום לימודים ארוך .

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 9 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/8811/יום-חינוך-ארוך-בגני-ילדים-בישובי-הפזורה-quotסכום-מאמרquot

  השאר תגובה למאמר זה

  נאוה סלור

  מעברים ושינויים הם תהליכים לא קלים, לא לנו המבוגרים ובטח שלא לילדים שלנו. אם אתם חוששים לקראת עלייתו של הילד לכיתה א', אם יש לך התכווצויות בבטן כשאת רק מדמיינת אותו נדרש לקרוא, ואם אתה לא לגמרי משוכנע שהוא מוכן לחוויה שכזו- יש לכם עוד מספיק זמן (כחצי שנה זה בהחלט מספיק...) עד שנת הלימודים הבאה, כדי להכין אותו כראוי לקראת הצפוי לו. לפניכם כמה דרכים שיעזרו לכם לעזור לילד להיות מוכן ובשל יותר.

  על ידי: נאוה סלורl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 16/02/2015 lצפיות: 12
  גיל - קרקס בגיל

  הרבה הורים היום מודאגים מהמצב בו הילדים מבלים שעות מול המסכים ולא יוצאים לשחק בחוץ, להרבה ילדים אין בכלל תחביבים והם מנוונים פיזית (וגם שכלית) מרוב שעות של בהייה במחשב/טלוויזיה/טלפון/טבלט/אולי פספסתי משהו... ג'אגלינג הוא תחביב עם המון ערך מוסף בתחום השכלי, האישיותי, הפיזי ואפילו האישיותי, רוב הילדים לא נחשפים לעולם הג'אגלינג בבית הספר וזה המקום של הורים לעזור לילד ולחשוף אותו לזה.

  על ידי: גיל - קרקס בגילl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 05/01/2015 lצפיות: 14
  Yossef Zilberberg

  ישיבה תיכונית היא מוסד לימודי דתי המשלב לימוד תורה עם לימוד מקצועות הליבה ומקצועות העשרה נוספים. הבחירה באופן הלימוד הזה נוסדה בידיעה שכדי לקיים אורח חיים דתי ועם זאת לקיים משפחה דרושה הכנסה כמאמר חז"ל "אם אין קמח אין תורה" , הישיבה התיכונית מכוונת את תלמידיה להשתלם במקצועות החול והקודש במידה נכונה כאשר הדגש הוא על אורח חיים דתי מעמיק המחפש ושואף לזמן לימוד תורה קבוע ורציני כאשר המקצוע הוא נספח .

  על ידי: Yossef Zilberbergl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 25/11/2014 lצפיות: 15
  שמחה לוין

  הקדמה אנשים מצליחים יודעים שלהצלחה יש חוקים .ההצלחה איננה משהו שקורה רק לברי מזל . ברי מזל הם כאלו שיודעים שכדי להצליח אנחנו צריכים לנהל את החיים ולא להתנהל על ידי החיים .

  על ידי: שמחה לויןl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 03/11/2014 lצפיות: 15

  כאשר אנחנו שולחים את הילדים שלנו לבית הספר אנחנו רוצים שהם ייהנו מהלימודים וילמדו דברים משמעותיים. לא כל למידה מתבצעת דרך ספרים או שיעורים בכיתה. אם אנחנו רוצים שהילדים שלנו ילמדו למידה משמעותית אנחנו יכולים לארגן להם הרצאות מעניינות.

  על ידי: נדבl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 02/09/2014 lצפיות: 33
  ורד עצמון

  מצויינות? לא מה שחשבתם... מהי מצויינות? מי התלמידים ש"זוכים" להכלל בקטגוריה זו? ומה הסיכוי של הילד שלכם לקבל תעודת מצויינות? האם ילדים עם קשיי למידה שונים יצליחו אי פעם לזכות בתעודת מצויינות? ומהן ההשלכות של תפיסת המצויינות המסורתית בבית הספר על חיינו וחיי ילדינו? מה מרוויח בית ספר שבחר לתת לתלמידיו את הזכות למצויינות?

  על ידי: ורד עצמוןl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 01/09/2014 lצפיות: 56

  לימוד אנגלית חינם - האינטרנט היא המדיה האידיאלית אם להיות מציאותיים בואו נתחיל בהנחת היסוד כי לאף אחד אין פטנט על לימוד אנגלית ואין שיטה שעדיפה על האחרת. מוסכם כי הדרך הטובה ביותר ללמוד אנגלית היא להתחיל לשנן ולזכור כמה שיותר מילים באנגלית וליישם אותן במשפטים שונים, בין אם אלו משפטים שאנו משתמשים בהם בחיי היומיום שלנו, או באם אלו משפטים יותר מורכבים שאנו משתמשים בהם על מנת לנהל שיחה אינטליגנטית ושכלתנית עם אנשים משכילים אחרים המגיעים מהאקדמיה, עולם העסקים וכדומה.

  על ידי: פרופסור פזl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 17/08/2014 lצפיות: 70

  גני ילדים בנהריה הם אחת הסיבות בגללן הרבה משפחות עם ילדים בוחרות לעזוב אזורים מרכזיים ולעבור לגור בנהריה. אם אתם עומדים לעבור לשם, הנה כמה טיפים לבחירת גן הילדים המתאים.

  על ידי: מיכלl חינוך ולימודים> חינוך ולימודים - כלליl 17/08/2014 lצפיות: 22

  בימים של מתח בין השמאל לימין הישראלי ובימים שברק אובמה זכה בבחירות בארצות הברית בפעם השנייה החלטתי לכתוב תחקיר על אישיות שפעלה למען אחדות העם ,וחיים ביחד ערבים ויהודים למרות נטיותיו הימניות שהושפעו מהתנ"ך שהיה בשבילו אבן דרך למרות שהיה קיבוצניק מובהק ואיש מפם האיש הלך לעולמו לפני כמה חודשים ואנוכי ספדתי לו על קברו בגלל מעשיו הטובים למען בני משפחתי ושבט אלהזייל

  על ידי: אלהוזייל חסן גדועl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 13/12/2012 lצפיות: 87

  לאחר מותו של סבי השיח' והאגדה וההסטוריה הנצחית החלטתי לבקשות רבים לפרסם מאמר חשוב על מפעל חייו ,ואשיותו הנדירה של אדם שהזמן בגד בו מאחר וכמעט קבל לידיו ממלכה ע"י השלטונות הקודמים והפך למלך הדרום כמו שאר המלכים באיזור ,אבל האיש המשיך בדרכו לרדוף אחרי צדק ,ועתיד טוב לבני האוכלסיה הבדואית שעדיין מקופחת ,סבי לא הלך לעולמו רוחו עדיין נושבת בגבנו ואנחנו בדורנו ממשיכים את מורשתו האצילה למרות שיש לנו תלונות על הממסד הישראלי ובמיוחד משרד הפנים שמציק ומקפח את בני שבטו של האיש .שתרם רבות

  על ידי: אלהוזייל חסן גדועl מדעי החברה> אנתרופולוגיהl 07/10/2012 lצפיות: 226

  סיפור יצרתי מלא ארועים טראגים וגם ארועים משמחים ומרגשים השתלשלות הארועים בשלהי שנות הששים הארועים מתרחשים בשלשה מדינות האחרונה נגדה מתנהלת מלחמה מוחזקים שבויים רק אחד הצליח לברוח בעזרת אביו חלק א ההמשך יבוא"הסיפור מוקדש לכל השבויים בעולם ובמיוחד לגלעד שליט"שבעזרת השם יצא לחופש בקרוב.

  על ידי: אלהוזייל חסן גדועl כתיבה יצירתיתl 16/04/2011 lצפיות: 56

  כמדריך מורים ממומחה לוויתי ויעצתי למורים רבים והצלחתם גרמה לי תחושה טובה וספוק .ולהתקרב לפנסיה בראש שקט . מורים הם נכס לכל חברה על כתפיהם מונחת מטלה כבדה והיא ליטוש התנהגותו ועזרה ללומד להשתלב בחברה בצורה טובה , אבל לצערי דור היום שונה מדורות קודמים וכאן מוטלת על המורה מטלה קשה וחובה עליו להתמודד אתה למרות הקשיים .ואקווה שיצליח בשליחותו . מאמר זה מוקדש למורים המתחילים מאחר ויש לי הערכה גדולה להם בגלל שבחרו במקצוע מלא אתגרים וחשוב מאחל להם תמיד הצלחה.

  על ידי: אלהוזייל חסן גדועl חינוך ולימודים> קורסים מקצועייםl 23/02/2010 lצפיות: 6,683

  ילדים בעולם וגם בישראל ילדותם אבדה בגלל העוני והניצול הבלתי אנושי גרם לחלקים רבים בכל העולם שילדים רבים יצאו למאגר העבודה בגלל העדר התיחסות הממסד והחברה המורדמת מעול המצב הכלכלי הקשה .........

  על ידי: אלהוזייל חסן גדועl תקשורת ועיתונות> עיתונותl 06/02/2010 lצפיות: 3,039 lתגובות: 1

  מה הן הקשיים העומדים בפני שילוב ילדים עם הפרעות התנהגות בכיתה ובחברה ,ואיך זה משפיע על התפתחות בעתיד שאלה זו נשאלה לציבור המורים המשתלמים באחת המכללות הידועות בתחום בארץ . פתרון שאלה זו תעזור לציבור מורי ח.מ בעתיד להתמודד עם סאגה כזאת וגם התערבות הורים ומדעותם לנושא תהווה קרש קפיצה בהתמודדות עם ילדיהם בעתיד

  על ידי: אלהוזייל חסן גדועl חינוך ולימודים> חינוך מיוחד ושיקומיl 06/02/2010 lצפיות: 11,543

  הפרעות התנהגות נהפכה לאחרונה לתופעה שכיחה בקרב תלמידים וגם מבוגרים הפעם אתמקד אך מחנכים ומורים מתמודדים עם תופעה זו ואך מטפלים בה דבר שיעזור להורים להתמודד עם בעיה זו

  על ידי: אלהוזייל חסן גדועl חינוך ולימודים> השכלה ביתיתl 30/01/2010 lצפיות: 5,925

  בימים אלה היתה התענינות רבה בחברה הישראלית במנהג נקמת דם שנקרא בחברה הבדואית אלת'אר כל ההתענינות נבעה לאחר רצח החייל אלעביד הזייל ראמז שנרצח ע"י אחד החיליים מאותה עדה רצח החייל הכה בתדהמה את בני שבטו ומשפחתו ורובם לא האמינו שזה קרה מוות או רצח מיותר זה .שגרם לי אישית זעזוע והלם היות החייל הנרצח חניך שלי ומכיר אתו אישית ושכן שלי ומקורב לבני משפחתו מאמר זה מוקדש לחייל הנרצח ראמז אלהוזייל ומתפלל לשם לפתרון שירצה את כל החברה הישראלית.

  על ידי: אלהוזייל חסן גדועl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 05/01/2010 lצפיות: 8,336
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast