אגח ממשלתי

פורסם: 03/03/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 3,211 | Share

שיעור 4
פתרון תרגיל מספר 1

שאלה 1
אג"ח ממשלתית – מקור מימון בעל ריבית מובטחת וצמיתה.
מבוטח צובר פרמיות (בחברת ביטוח) או זכויות (בקרן פנסיה). מגיל מסוים הקרן מתחילה לשלם לו (בחברת ביטוח – יותר ממה שהוא צבר בקרן פנסיה חדשה – את הסכום שצבר). האג"ח הממשלתי מבטיח על שמירת ערך הכסף – אפשר להתחייב למבוטח (בחברת ביטוח) או לעמית (בקרן פנסיה) את הסכום אותו הוא יקבל.

היתרונות של הפסקת הנפקת אג"ח ממשלתיות:

(1)     יתרון מבחינת המשק: שכלול שוק ההון; החברות והקרנות פונות לקבל מימון משוק ההון. בנוסף, הממשלה תנפיק אג"ח שלה בשוק ההון – אין לה עוד שוק שבוי וגם זה מביא לשכלול שוק ההון.
(2)     עידוד תחרות: לחברות אין עוד תשואה מובטחת וזה גורם להם להתאמץ יותר עבור המבוטח. התחרות חוצה גבולות גם לתחומי קופות גמל, החזרי מס, ציוד משרדי, ועוד.

(3)     הנפקות במחירי שוק נכונים: ההנפקות של המדינה תהינה במחירי שוק נכונים ולא מחירים של צמוד +5% כפי שהיה בהנפקת האג"ח המיועדות. עידוד הסחירות של האג"ח.

החסרונות של הפסקת אג"ח ממשלתיות:
(1)     חיסרון מבחינת המבוטחים  ב ביטוח רכב: חוסר וודאות - סיכון גדל; התנודתיות היא גבוהה ובמקביל לסיכוי להרוויח תשואות גבוהות יותר גדל הסיכון של המבוטחים שעלולים לאבד את כספם.

שאלה 2
הסדר קרנות הפנסיה: מהו החשש הגדול, מה שונה, מה הבעיות שעדיין פתוחות.
למה הפסיקו את קרנות הפנסיה הוותיקות ופתחו קרנות חדשות:

  • החשש הגדול: גירעונות גדולים בקרנות הפנסיה הוותיקות ?/em> קרנות הפנסיה הוותיקות נכנסו להתחייבות שהלכו וגדלו ככל שהתקרב מועד התשלום. הבעיה הייתה שהנכסים שהיו לקרנות הפנסיה כדי לשלם את ההתחייבויות היו הרבה יותר נמוכות מההתחייבויות – היה פער עצום בין ההתחייבויות לנכסים. החשש היה כי לא יוכלו לשלם למבוטחים ולעמיתים את שמגיע להם.
   הבעיות שעדיין פתוחות: עדיין קיימים גירעונות.

  • מה שונה? בקרנות החדשות יש מנגנון מאזן אקטוארי – הנכסים תמיד מכסים את ההתחייבויות, אין יותר מצב של "זכויות יתר", מעלים היום את גיל פנסיה, מצמצמים את זכויות המבוטחים, המדינה שלמה כ- 67 מיליארד שקלים.

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/9103/אגח-ממשלתי

  השאר תגובה למאמר זה

  אג"ח הוא ראשי-תיבות של 'אגרת חוב'. מדובר בנייר ערך שבעבורו מתחייב גוף כלשהו לשלם חוב לבעל האג"ח (כלומר, זהו סוג של 'שטר חוב'). כאשר גופים שונים מעוניינים לגייס הון מהציבור, עומדות לרשותם שתי דרכים עיקריות לעשות זאת: דרך אחת היא מכירת בעלות על חלק מהחברה בתמורה לסכום כסף המושקע בחברה (מניה), הדרך השניה היא לקיחת הלוואה מהציבור תמורת ההתחייבות להחזיר את הכסף בתוספת ריבית לאחר פרק זמן כלשהו (אג"ח).

  על ידי: יהודה שלוl פיננסים וכספים> השקעותl 15/02/2012 lצפיות: 2,819

  רבים בציבור הרחב לא מפחדים מהשקעות, אולם מעוניינים באפיקי- השקעה סולידייים שיבטיחו, לכל הפחות, את החזר ההשקעה (ואם אפשר אז גם קצת רווח). אותם רבים נוטים לבחור, לרוב, במסלולי- השקעה ללא מניות או עם אחוז חשיפה נמוך למניות. נשאלת השאלה, אילו אפיקי השקעה סולידיים (ובטוחים, יחסית) מוצעים במסגרת תיקי השקעות ללא מניות, או עם אחוז חשיפה נמוך למניות. מוזמנים לקרוא את הכתבה שלהלן.

  על ידי: יהודה שלוl פיננסים וכספים> השקעותl 18/01/2012 lצפיות: 130

  המחאות החברתיות הגדולות שהחלו לפני זמן קצר בישראל אינן אירוע הקשור רק למציאות החברתית-כלכלית הישראלית, אלא אירוע שהוא חלק בלתי נפרד ממה שמתרחש במקומות רבים בעולם. נכון להיום, מרבית ההון העולמי מרוכז באג״ח ממשלתי. הריכוז המסיבי הזה של ההון העולמי בסקטור הציבורי הוא תוצאה ישירה של תקופה בהסטוריה שהתאפיינה בביטחון גדול ובאמון רב בסקטור הזה. השינוי שאנחנו עדים לו ברמת הביטחון והאמון בסקטור הציבורי יתבטא לבסוף בזרימה מסיבית של הון החוצה מהאפיק הממשלתי אל האפיק הפרטי, הוא שוק המניות.

  על ידי: רועי צ'רנוצקיl פיננסים וכספים> שוק ההוןl 09/08/2011 lצפיות: 56
  בי-ברוקר שוקי הון

  מה זה איגרת חוב, היכן היא נסחרת ומה הסיכון? כל מה שצריך לדעת על אגרות חוב במאמר זה.

  על ידי: בי-ברוקר שוקי הוןl פיננסים וכספים> השקעותl 17/02/2009 lצפיות: 16,626

  המתיחות עם סוריה נמשכת, וכמו התורים לחידוש מסכות האב"כ, הישראלים גם מתכוננים לתקיפה, אם תבוא, בחזית שוק ההון. כיצד השפיעה המתיחות עם סוריה על הגיוסים והפדיונות בקרנות הנאמנות, והאם יתברר, כדברי המומחים, כי הפחד היה גדול יותר מהדבר עצמו?

  על ידי: יהודה שלוl פיננסים וכספים> השקעותl 24/09/2013 lצפיות: 105

  חודש יולי 2013 היווה חודש שיא לקרנות הנאמנות. עליות נרשמו בגיוסים במרבית הענפים השונים. פרטים נוספים בכתבה הבאה.

  על ידי: יהודה שלוl פיננסים וכספים> שוק ההוןl 07/08/2013 lצפיות: 144

  איפה הכי כדאי לנהל את ההשקעה? בבנק? בבית השקעות פרטי? ואולי לבד? איך כדאי להשקיע – במניות בארץ או בחו"ל? באג"ח קונצרני או באג"ח ממשלתי? מה עם מט"ח או מעו"ף?

  על ידי: יהודה שלוl פיננסים וכספים> השקעותl 21/12/2011 lצפיות: 196
  אמיר דרורי

  רוצים לדעת לפני כולם מתי מאחורי הקרן שמבטיחה לכם תשואה גבוהה מהמקובל לא מסתתר גאון פיננסי, אלא חבוי תרגיל העוקץ הבא? קראו את הטור שלפניכם

  על ידי: אמיר דרוריl פיננסים וכספים> שוק ההוןl 17/11/2011 lצפיות: 98

  תחת הכותרת "עסקים למכירה" אפשר למצוא מגוון רחב ביותר של פעילויות הנוגעות לבעלי חברות, לאנשי עסקים המעוניינים לפרסם עסקים למכירה, למציאת שותפים עסקיים או משקיעים ולרעיונות למיזמים ויוזמות מקוריות לכל מי שמתעניין בתחום זה.

  על ידי: שטרודלl עסקיםl 06/04/2015

  שכירים רבים חולמים, לא פעם, להפוך לאנשי עסקים עצמאיים. הילה של זוהר האופפת את עולם העסקים ותדמית של הצלחה המלווה את אנשי העסקים המפורסמים תורמות לאטרקטיביות הרבה של התחום המושך אליו, חדשות לבקרים, אנשים שלא מפסיקים לחלום.

  על ידי: שטרודלl עסקיםl 04/01/2015 lצפיות: 24

  בעולם מרובה שווקים של היום, בעלי עסקים מוצאים עצמם חייבים בתרגום טכני של חומר שיווקי כדי להתאימו לקהלים שונים בשווקים המשתנים בעולם.

  על ידי: מיטל ברקוביץl עסקיםl 21/12/2014

  רשתות כלים חד פעמיים מציעות מבחר גדול של צלחות חד פעמיות בגדלים שונים, צבעים שונים וגם חומרי גלם שונים.

  על ידי: שטרודלl עסקיםl 28/07/2014 lצפיות: 38
  ינאי אמיר

  גילוי מרצון הינו הליך לפיו אדם בעל נכסים מחוץ לישראל אשר מדווח לרשויות המס על כלל הכנסתו מחוץ לישראל כאשר הכנסות אלו לא דווחו בעבר. היינו תושב ישראל חייב במס על כל הכנסה שהפיק בישראל ומחוצה לה, לכן אי דיווח על הכנסות מחוץ לישראל מהווה עבירה פלילית. לשם הימנעות מהתרחיש הפלילי ניתן לפנות לרשויות המס בבקשה להליך גילוי מלא.

  על ידי: ינאי אמירl עסקיםl 01/07/2014 lצפיות: 58

  עבודת התרגום נעשית יום יום ברחבי העולם. התרגום נעשה בין שפות שונות, בנושאים רבים ולמטרות ייחודיות לכל מזמין. תרגום עברית לאנגלית דרוש לרוב עבור ישראלים שצריכים לקיים קשר זה או אחר עם מדינה דוברת אנגלית. זה יכול להיות קשר רפואי, משפטי, מדעי, כלכלי או אחר.

  על ידי: שטרודלl עסקיםl 29/06/2014 lצפיות: 37

  עולמנו עבר שינוי של ממש, בזכות כניסתה של רשת האינטרנט לחיינו. אנו מוקפים בכל כך הרבה אמצעים להתייעלות ולהפיכת החיים שלנו לקלים יותר.

  על ידי: שטרודלl עסקיםl 25/06/2014 lצפיות: 19

  כלים לשימוש חד פעמי נפוצים בעיקר אצל חובבי האירוח, אבל לא רק אצלם. אין כמעט משרד בישראל שלא מכיל פינת קפה עם כלים חד פעמיים עמידים ואיכותיים המשמשים את העובדים בסוף יום עבודה ארוך או בהפסקת הקפה.

  על ידי: שטרודלl עסקיםl 16/06/2014 lצפיות: 59

  האם בחרתם ביטוח מתאים לרכב? רצוי להזכר לשאול זאת רגע לפני שבאמת משלמים על הפוליסה. עם זאת, במידה ומעוניינים להחליף את חברת הביטוח גם לאחר מסירת פרטי חיוב ולפני החיוב עצמו, ניתן לבטל זאת מבלי לקבל קנס (רצוי לקבל הודאה בכתב על הנושא). כך או כך, רצוי לסיים את עניין בחירת הביטוח לרכב בטווח זמן קצ

  על ידי: דודl ביטוח> ביטוח רכבl 15/11/2012 lצפיות: 31

  נסעתם בכביש ונעצרתם על ידי שוטר, ישנה אפשרות שתזומנו לבית משפט לתעבורה. זימון לבית משפט לתעבורה יכול להתקבל על ביצוע של כמעט כל עבירה ועליכם להיות מוכנים לכך ולהיערך בהתאם.

  על ידי: דודl חוק ומשפט> דיני תעבורהl 08/11/2012 lצפיות: 114

  בימינו על מנת לפתור סכסוכים אישיים, לנקום או להטריד הרבה אנשים בוחרים בדרך של הגשת תלונה במשטרה. במקרים כאלו חשוב מאוד לפעול לביטול התלונה במשטרה ולא להסתמך על שום דבר אחר. גם אם ניראה

  על ידי: דודl חוק ומשפט> דין פליליl 13/08/2012 lצפיות: 167

  תקציב אוטומטי - הכנת התקציב מבוססת על התקציבים לתקופות קודמות. ברור שהתקציב לשנה הבאה יסתמך על התקציב לשנים קודמות, אבל לפעמים זה נעשה באופן אוטומטי. במקום להתייחס לסעיף סעיף , ראש מחלקת מכירות שאמור להעביר תקציב למחלקת הכספים, מעביר תקציב שמבטא גידול של 10% בפעילות מבלי להיכנס לכל אחד מהמוצרים והשינויים הצפויים בו , וזה מאחר שזה היה הגידול בשנים קודמות. אותו דבר עושים ביחס להוצאות, וברגע שזה נעשה כך זה הופך למלאכותי ופחות מדויק.

  על ידי: דודl פיננסים וכספים> השקעותl 26/06/2012 lצפיות: 52

  אחד הנושאים המרכזיים של האשכול השני בקורס עסק בפיתוח מיומנויות חשיבה ,חקר ומטה קוגניציה של התלמידים גני ילדים והמורים כאחד.

  על ידי: דודl חוק ומשפט> חוק וחברהl 22/05/2012 lצפיות: 199

  בעולם של ימיינו עולים באופן קבוע הצרכים של בני האדם ובמקביל ישנה עליה בסמכויות המנהליות. המנהל הציבורי נימצא בכל אחד מתחומי החיים שלנו (חשמל, מים, חינוך...).

  על ידי: דודl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 27/03/2012 lצפיות: 121

  יום החתונה הוא יום שכמעט כל אישה מדמיינת עוד היותה ילדה. זה הוא יום חד פעמי (לרוב) וקיים רצון עז להעביר את האירוע בצורה הקסומה ביותר. אך מה מרכז האירוע בחתונה אם לא שמלה הכלה?. ההשקעה בבחירת שמלת כלה היא גדולה ובד"כ בעלות כלכלית גבוהה על כן יש לעשות בירור מקיף וגדול לפני בחירת השמלה.

  על ידי: דודl יופי וטיפוח> אופנהl 05/10/2010 lצפיות: 287

  בהצעות החוק חשבו להכליל את חובת השוויון. סעיפים אלה הושמטו. אין חובה מפורשת לפעול בשוויון אבל ס' 4 אומר שהממשלה רשאית להחיל את המשפט הציבורי על סוג מסוים של חברות ממשלתיות ומזה אפשר לקרוא הסדר שלילי שכל עוד זה לא קרה המשפט הציבורי אינו חל. הנחה זו מתחזקת כאשר קורים את ס' 2 לחוק החברות הממשלתיות - אלא אם נקבע אחרת דיני התאגידים הרגיל חל על חברה ממשלתית. הפסיקה סירבה להחיל את המשפט הציבורי על חברות ממשלתיות אבל בפס"ד במיקרודף החליטו

  על ידי: דודl חוק ומשפט> חוק ומשפט - כלליl 26/08/2010 lצפיות: 89
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast