סימני הריון

פורסם: 27/01/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 34,969 | Share

חשוב להכיר את תסמיני ההריון, וחשוב להבדיל בינם לבין תסמינים דומים היכולים להצביע על מחלות ותסמונות שונות.

סימני ההריון מגוונים, ומשתנים מאישה לאישה. יש נשים שסימני ההריון ניכרים אצלן כמעט מיד לאחר כניסתן להריון, ויש נשים שאין להם כמעט אף אחד מסימני ההריון, שנדון עליהם בהמשך, בכלל. יש סימני הריון נדירים יחסית, יש נפוצים, ויש גם כאלה שנמצאים אצל כל אישה, או כמעט אצל כל אישה.

1. תוצאה חיובית של בדיקת הריון. ברוב המקרים בדיקות אלה אמינות מאד.

2. הפסקת מחזור. זהו התסמין הידוע והמוכר ביותר מבין תסמיני ההריון. ככל שמחזור האישה סדיר יותר, כך סימן זה בטוח יותר. הוא גם סימן טבעי להריון. בהתנהלות נורמאלית של ההריון המחזור נפסק, אף שיש נשים שאצלן הוא ממשיך גם בשליש הראשון של ההריון, מבלי לפגוע בהתפתחות העובר או ההריון כולו. מחזור כזה בדרך כלל חלש מהמחזור שהאישה רגילה אליו.

3. דימום. 6- 14 יום לאחר ההתעברות, כתוצאה מהשרשת העובר. זה קורה לא אצל כל הנשים. לפעמים דימום כזה מלווה בהתכווצויות. דימום כזה הוא תופעה ידועה ואינו מהווה סכנה להריון או להתפתחות העובר. לפעמים מדובר בדימום קטן ולפעמים בכתמים בלבד.

4. רגישות בשדיים. זו יכולה להיות נפיחות בשדיים, או כאבים או רגישות למגע, לפעמים אף למגע עדין ביותר. תסמין זה מופיע כבר שבוע-שבועיים לאחר ההתעברות.

5. בחילות ו/או הקאות. בחילות הינן דבר נפוץ מאד בהריון, אף שיש נשים, שעוברים את כל ההריון ללא בחילות והקאות כלל. נשים, שפוחדות מהקאות סובלות מתסמין זה בצורה יותר קשה. חלק מהנשים סובלות מהן קשות, חלק לא יודעות על מה מדובר בכלל, אצל חלק מהנשים בחילות מופיעות רק בבוקר, אצל חלק אחר – רק בערב, חלק מהנשים חוות בחילות במשך כל היום. אצל רוב הנשים בחילות חולפות לקראת סוף השליש הראשון של ההריון, אך יש גם כאלה שמתפטרות מהן רק עם הלידה

6. נטייה להתעייף מהר/עייפות מתמדת/אדישות/חוסר כללי של אנרגיה/איטיות/הפרעות שינה. תסמין זה יכול להקשות מאד על אישה בהריון, במיוחד על נשים אנרגטיות, שלא רגילות לתסמינים כאלה. יש נשים שסובלות מהדבר כבר מהשבוע הראשון של ההריון. זה נכון במיוחד לנשים שלפני ההריון סבלו מלחץ דם גבוה. אצל נשים אלה לחץ הדם ברוב המקרים יורד, לפעמים בצורה מאד דרמטית, והן חשות באפיסת כוחות ממש. רוב הנשים סובלות מהתסמין בעיקר בשליש הראשון ובשליש האחרון של ההריון.

7.כאבים בגב התחתון. עקב שינוי מרכז הכובד בזמן ההריון, האישה יכולה לסבול מכאבי גב, בעיקר בגב התחתון. נשים בודדות אף נוטות ליפול. תופעות אלה לרוב נעלמות לאחר הלידה. כאבים אלה יכולים להיות קבועים או בתקופה מסויימת (למשל, רק בסוף ההריון), או במקרים מסוימים (למשל, רק אם אישה ישבה במשך הרבה זמן). יש נשים, שעוברות את כל ההריון בלי לסבול מתסמין זה כלל. אצל נשים, שסבלו מכאב גב לאורך כל ההריון, כאב זה בדרך כלל יתחזק לקראת סופו. נשים, שסבלו מכאב גב לפני ההריון או בהריון קודם יותר נוטות לפתח כאב גב גם בהריון הנוכחי.

8. כאב ראש. נשים רבות סובלות מכאבי ראש מסוגים שונים בתקופת ההריון. נשים, שלפני ההריון סבלו ממגרנות, בדרך כלל לא מפתחות התקפים או סובלות מהמחלה הרבה פחות עד תום ההריון.

9. השתנה תכופה. התופעה היא טבעית ומוכרת וחולפת מעצמה לאחר הלידה. האישה מתחילה לחוש בתסמין בדרך כלל אחרי שבוע 6- 8 של ההריון, ובדרך כלל בשליש האחרון של ההריון התופעה מתחזקת בהרבה. לפעמים מדובר בריצות לשירותים כל רבע שעה גם ללא שתיה.

10. התכהות של העור סביב הפטמות. זהו סימן נפוץ, אך לא קובע.

11. שינוי בתאבון: איבוד התאבון, תאבון יתר, משיכה למזונות מסוימים. ברוב המקרים נשים נמשכות למזונות מלוחים, כמו מלפפון חמוץ או עגבניה כבושה. אך זה יכול להיות גם כל מזון אחר. יתכן גם שינוי דרמטי בטעם: אוכל, שהאישה לא סבלה קודם פתאום נהייה לאהוב ביותר, ואוכל, שהיא אכלה יום-יום פתאום היא לא רוצה להכניס לפה...

12. רגישות לגירויים שונים: לריחות, מגע וכו'. יש נשים, שלא סובלות לא רק ריחות חזקים או חדשים, אלא אף ריחות מוכרים ואהובים בעבר הלא-רחוק, ריחות שגרתיים, כמו ריח של מזון מתבשל. זהו סימן די נפוץ, אף שיש נשים שרגישותן לגירויים לא משתנה כלל.

13. נפיחות בבטן. למרות שהעובר טרם גדל והרחם טרם שינתה את גודלה, הבטן יכולה לגדול כבר בשבועות הראשונים של ההריון עקב נפיחותה כתוצאה משינויים הורמונאליים שעובר גוף האישה. זהו סימן נפוץ. למידת הגידול של הבטן אין שום קשר לגודל העובר וגיל ההריון.

14. הפרשה רירית מוגברת מהנרתיק. סימן זה נכון רק בימים הראשונים של ההריון. עם הווצרות הפקק הרירי הפרשות אלו מסתיימות. זוהי תופעה מוכרת ונורמאלית שאינה צריכה לגרום לגירודים, צריבה או דברים בלתי נעימים אחרים.

15. עצירות. זוהי תופעה שכיחה בהריון. חשוב שלא להשתמש בשום פנים ואופן בחומרים משלשלים, כי הנם יכולים לגרום להפלה, ח"ו!

16. חוסר איזון רגשי. נשים רבות בהיותן בהריון סובלות מחוסר איזון רגשי שמקורו בשינויים הורמונאליים שהן עוברות. זוהי סיבה לבכי, חוסר עקביות, עצבנות וסימנים נוספים של חוסר איזון רגשי אצל נשים הרות.

17. בעיות שונות במערכת העיכול: צרבת, גזים וכדו'.

18. סחרחרות ולפעמים אף התעלפות. לא אצל כל אישה בהריון מצויים תסמינים אלה. לאחר הלידה תסמינים אלה חולפים לחלוטין.

19. צבע השתן נהייה כהה יותר. זוהי תופעה טבעית לחלוטין.

20. נטייה לפטרת נרתיקית. זוהי בעיה נפוצה בהריון, ויש לטפל בה מיד עם הופעת התסמינים. ניתן לטפל בשיטות טבעיות בלבד מבלי לפגוע בעובר או בהמשך ההריון.

21. שינויים בעור ובשיער. שינויים בעור נפוצים מאד בזמן ההריון החל מתחילתו ועד סופו. אחד מהם הוא פיגמנטציה מוגברת, הגורמת היווצרות כתמי הריון על הפנים והצוואר. לרוב, כתמים אלה נעלמים מעצמם אחרי הלידה. דבר נפוץ נוסף – חצ'קונים (אקנה). יש נשים, שהריון גורם להופעת  אקנה על פניהן. אצל נשים אחרות, להפך, אקנה, ממנו הן סבלו קודם, נעלם לחלוטין בזמן ההריון. לצידן, יש נשים שלא מכירות בשום שינויים בעורן בזמן ההריון. כך גם נשירת שיער. בזמן ההריון השיער בדרך כלל מתחזק, גם אצל נשים שסבלו קודם מנשירת שיער. יחד עם זה, בדרך כלל, השיער בזמן ההריון נהייה כהה יותר. לא תמיד צבע השיער חוזר לאחר ההריון.

22. שינויים פיזיולוגיים רבים. הנה כמה מהם. גדילת הרחם. זוהי תופעה טבעית. במשך ההריון הרחם גדלת פי 15 מגודלו לפני ההריון, ומשקלו גדל פי 500. כך גם זרימת הדם לרחם גדלה פי 15. נפח הדם גדל גם הוא: בהריון, לאישה יש כ-50% דם יותר ממה שהיה לה קודם. החל מהשבוע ה-5 יש גם עלייה בדופק. החל מהשליש השני של ההריון יש גם עליה של כ-50% בגודל הכליות וקצב הסינון בהן. דוקא שינויים פיזיולוגיים הם המשותפים ביותר בין הנשים השונות.

אל תשכחו, שאין שתי נשים זהות, אין שני הריונות זהים. אפילו אותה אישה עצמה חווה כל הריון בצורה שונה, שלא לדבר על נשים שונות.

לכן, אין לאישה טעם להשוות את עצמה עם נשים אחרות, אין טעם להשוות הריון נוכחי עם הריונות קודמים. וכן גם כל המובא כאן הינו בגדר מידע כללי בלבד.

עם כל סוג של חששות, שאלות ובעיות יש לפנות לרופא נשים ללא דיחוי. לפעמים דיחוי קטן יכול לגרום לצער גדול, ח"ו.

לרפואה המשלימה יש יותר אפשרויות מאשר לרפואה הקונבנציונאלית לעזור לאישה בהריון בטיפול בכל מיני תסמינים, כמו בחילות, כאבי גב, הפרעות במערכת העיכול וכו' וכו'. הרפואה המשלימה יכולה להציע טיפולים שונים, גם יעילים וגם לא מזיקים לאם או לעובר.

אני ממליצה לכל אישה בהריון, הסובלת מתופעות כאלה או אחרות הקשורות להריון או מהחמרה של מחלה כרונית זו או אחרת, לא לסבול לחינם, אלא לפנות לטיפול ברפואה משלימה ולשפר את איכות חייה

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 2 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/91077/סימני-הריון

  השאר תגובה למאמר זה

  תקופת ההריון היא אולי החוויה המדהימה ביותר בחיי האישה, אך היא גם קשה באותה המידה. תופעות כמו בחילות, נדודי שינה וטחורים, נחשבות חלק בלתי נפרד מההריון, אך ניתן לטפל בהן ואף למונען בעזרת התנהגות נכונה, תזונה בריאה וטיפולים במגע.

  על ידי: שמרית כץ וינברגl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 04/09/2007 lצפיות: 26,177 lתגובות: 1

  רעלת הריון - סימפטומים , דרכי מניעה וטיפול

  על ידי: הילה שקדl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 03/04/2008 lצפיות: 18,554

  בדיקת העמסת סוכר שלך לא תקינה? רמזו לך שאת מפתחת סוכרת הריונית? את בהריון וחוששת מסיבוכים? במאמר זה יוצג לך מהי סוכרת הריונית, כיצד מאבחנים ומהם הגורמים לסוכרת בהריון. מהן השלכות הסוכרת בהריון עבור הילוד והאם בטווח הקצר ובטווח הארוך. מהו הטיפול הקונבנציונאלי וכיצד הנטורופתיה יכולה לסייע לך.

  על ידי: פאולה בלאוl משפחה וזוגיות> הריון ולידהl 15/11/2007 lצפיות: 215,684

  אחת הבעיות הנפוצות והמטרידות ביותר בקרב נשים בישראל היא סימני מתיחה לאחר ההיריון. סימנים אלו נוצרים כתוצאה מהתמתחות העור בזמן ההיריון, לאחר שנוצרו קשה להעלימם אם כי עיסוי יומיומי יכול לתרום לכך . ובכן, ישנם דרכים רבות למנוע את סימני המתיחה. הזמן הטוב ביותר לטיפול בסימני מתיחה הוא לפני הופעתם, זהו בהחלט מצב שבו המניעה טובה מן הטיפול.

  על ידי: ניר חוכיימהl יופי וטיפוח> קוסמטיקהl 06/10/2007 lצפיות: 14,693 lתגובות: 1
  ורד שומרוני

  הגוף מכין עצמו להריון במחזוריות של כל חודש. ישנו מחזור שחלתי ומחזור רחמי המתרחשים בד בבד ובסיומם (כאשר לא חל הריון) מופיע הדימום הווסתי המגיע בממוצע כל 28 ימים, כאשר 14 יום לפני הופעת הדימום הווסתי, יופיע הביוץ-"חלון ההזדמנויות" להתרחשות הריון.

  על ידי: ורד שומרוניl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 12/10/2009 lצפיות: 17,302
  מאירה וייס

  בספרו על גבריות באמריקה, מהלל מארק גרזון (GERZON) – יהודי אמריקני – את ישראל כאומה במדים שיודעת כיצד להתייחס ללוחמיה. במהלך נסיעה שגרתית באוטובוס שהוביל אותו לתל-אביב מבית חולים ירושלמי בו טופל ונחבש לאחר תאונת אוטובוס, הוא מתאר כיצד "כל הנשים באוטובוס לטשו בי עיניים. סבתות ובנות טיפש-עשרה. הן חייכו בחמימות. לא החיוך הנוקשה של תושבי העיר אלא קרן אור ידידותית, מזמינה ומחזקת של ידידים ותיקים.

  על ידי: מאירה וייסl כתיבה יצירתיתl 05/06/2012 lצפיות: 11,611
  מיכל שלזינגר

  כל כך חיכית להריון הזה... כולן סביבך בהריון. אבל כולן פורחות, מאושרות, מלבלבות ואת לעומת זאת, סובלת מבחילות קשות, חולשה, עייפות, הגב כואב. כולם סביבך מזכירים לך שהריון זה לא מחלה והכל עובר ושחשוב לזכור שבסוף הדרך הפרס הוא תינוק/ת מקסים/ה. אבל מה את עושה עכשיו, כאשר כל שעה שעוברת מרגישה כנצח. כיצד ניתן להעזר ברפואה הסינית לתופעות הריון: בחילות והקאות, צרבות,עייפות, חולשה, כאבי גב ומפסעה ?

  על ידי: מיכל שלזינגרl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 26/05/2008 lצפיות: 6,410
  מיכל שלזינגר

  מצב שבו רקמת הרחם נמצאת גם מחוץ לרחם נקרא בשם אנדומטריוזיס. המקומות השכיחים להמצאות אנדומטריוזיס הינם: חלקו התחתון של חלל הבטן (האגן), השחלות והחצוצרות. רירית הרחם עלולה להימצא גם במקומות אחרים בגוף. אנדומטריוזיס יכול להופיע ברמות חומרה שונות. מהו אנדומטריוזיס וכיצד מטפלת הרפואה הסינית בנשים הסובלות מתופעה זו- על כך במאמרה של מיכל שלזינגר

  על ידי: מיכל שלזינגרl בריאות ורפואהl 27/10/2008 lצפיות: 23,736

  RDA מושג שאנו נתקלים בו הרבה, אבל מה בעצם המשמעות שלו, האם הוא מתאים לנו? מה מקורו? בנוסף פירוט בסיסי לגבי חלק מהפעולות בהן משתתפים המינרלים והויטמינים.

  על ידי: גיא הרדוףl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 22/12/2009 lצפיות: 3,146

  דיכאון אחרי לידה הוא תופעה מוכרת ומדוברת אולם נשים רבות סובלות מתופעות אחרות לאחר הלידה - חרדה, מחשבות טורדניות, פוסט טראומה. התקופה שלאחר הלידה היא תקופה רגישה עם שינויים פיזיולוגיים, פסיכולוגים וסביבתיים רבים ובתקופה זו יש נטייה להחמרה של מצבים נפשיים קודמים ולהתעוררות של מצבים חדשים. התופעות המוכרות פחות לאחר הלידה הן תופעות של חרדה. חשוב שתופעות אלו יהיו מוכרות כיוון שהן נוגעות ל10-15% מהנשים לאחר הלידה.

  על ידי: שרוןl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 28/01/2015
  רפי רזניק

  בשנים האחרונות חלה התקדמות מסחררת בטיפולי הפוריות המוצעים לזוג שאינו מצליח להיכנס להריון טבעי וספונטני.

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 14/01/2015 lצפיות: 16

  השרירים הטבעתיים פועלים יחד מעצם טבעם, עקב שיבושים שונים סובלות נשים רבות מהחלשות רצפת האגן. חלקן אינן מודעות להחלשות ההדרגתית של רצפת האגן. המאמר מציע תרגילים שחלקם מתאימים לביצוע תוך כדי פעולות אחרות, תרגילים אחרים במאמר דורשים שכיבה. בין התרגילים יש כאלו המסייעים לכאבי גב ולרצפת האגן במשולב. יתרונותיהם של תרגילים בשיטה שהם מסייעים בכמה תחומים במקביל: אורטופדים, גניקולוגים, ראומטים, נשימתיים ובמערכת העיכול. תרגיל כגון" כיווץ הפה כלפי פנים" מיועד להשפיע על חיזוק רצפת האגן, הפה, השלד והגב.

  על ידי: סמדר נבוl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 14/12/2014 lצפיות: 26
  רפי רזניק

  אם אתם מנסים כבר זמן רב להביא ילדים לעולם ללא הצלחה, כנראה שישנה בעיית פוריות או בעיה רפואית מסוימת אחרת.

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 30/11/2014
  רפי רזניק

  לפרוסקופיה הינו ניתוח המתבצע על-ידי החדרת מצלמה וכלי ניתוח דרך צינורות המוחדרים לחתכים קטנים הנעשים בחלל הבטן, וזאת בכדי לאפשר לרופא המנתח ולצוות המסייע לבצע הליכים כירורגיים בתוך חלל הגוף מבלי לבצע חיתוך רוחבי של הרקמות.

  על ידי: רפי רזניקl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 23/11/2014 lצפיות: 37
  טיפולי טווינה משה

  המאמר מסביר מהן שחלות פוליציסטיות , תסמינים וגורמים למחלה . כיצד הרפואה הסינית רואה זאת ומטפלת במחלה .

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 25/09/2014 lצפיות: 76
  דולב גילמור

  פיברומיאלגיה היא מחלה קשה הפוגעת באיכות החיים. תוספי תזונה שונים במינונים הנכונים עשויים לעזור, וכמו כן ניתן להקל על הכאבים והתסמינים האחרים באמצעות הטיפול בשדות מגנטיים פועמים.

  על ידי: דולב גילמורl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 19/08/2014 lצפיות: 38
  טיפולי טווינה משה

  המאמר סוקר את שלושת השלבים בגיל המעבר , סימפטומים , פתרונות ברפואה סינית בשילוב דיקור , צמחי מרפא , ותזונה תומכת . בנוסף המאמר נותן לדוגמא מספר צמחי מרפא סינים שניתנים כחלק מפורמולה בגיל המעבר .

  על ידי: טיפולי טווינה משהl בריאות ורפואה> בריאות נשיםl 17/07/2014 lצפיות: 89
  ד"ר יעל טוקצ'ינסקי

  מאמר על כוויות, מהותם, דרגתם, סיבוכים אפשריים מהכוויות וטיפול ביתי בהם - לרגל ל"ג בעומר הבא עלינו לטובה

  על ידי: ד"ר יעל טוקצ'ינסקיl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 21/05/2011 lצפיות: 2,697
  ד"ר יעל טוקצ'ינסקי

  "אורגנון" זהו ספר יסוד של ההומאופתיה, אחת השיטות הטיפוליות של רפואה משלימה

  על ידי: ד"ר יעל טוקצ'ינסקיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 21/04/2011 lצפיות: 87
  ד"ר יעל טוקצ'ינסקי

  כ-80% מהנוער וכ-30-40% מאנשים מעל גיל 20 סובלים מאקנה. ההתפרצות השכיחה ביותר היא בגיל ההתבגרות: כ-75% מהמתבגרים סובלים מהאקנה. לא פלא, שניסיון מצטבר של רבים יצר אוסף טיפים ושיטות עממיות ("שיטות סבתא") לטיפול באקנה. תמצאו במאמר כמה מהם.

  על ידי: ד"ר יעל טוקצ'ינסקיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 06/04/2011 lצפיות: 130
  ד"ר יעל טוקצ'ינסקי

  אקנה זוהי בעיה נפוצה ביותר בקרב אנשים צעירים, אך לאו דוקא. טיפול קונבנציונאלי בה לא כל-כך יעיל וגם בעל תופעות לוואי. ומה עם הטיפול ברפואה משלימה?

  על ידי: ד"ר יעל טוקצ'ינסקיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 06/04/2011 lצפיות: 149
  ד"ר יעל טוקצ'ינסקי

  "תאכל פרי - תהיה בריא" אבל כדאי גם לדעת איזה פרי מכיל את הוויטמינים והמינרלים המסויימים שאתה צריך...

  על ידי: ד"ר יעל טוקצ'ינסקיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 05/04/2011 lצפיות: 1,709
  ד"ר יעל טוקצ'ינסקי

  היום, כשאנחנו חיים בעולם השפע, עדיין קיימים מחלות, הנגרמות כתוצאה מחוסר ויטמינים שונים. כמה שזה לא נשמע הזוי, אבל מחסור בויטמינים נפוץ היום אולי יותר מפעם...

  על ידי: ד"ר יעל טוקצ'ינסקיl בריאות ורפואה> דיאטה ותזונהl 13/01/2011 lצפיות: 7,565
  ד"ר יעל טוקצ'ינסקי

  רבים מאיתנו מכירים את התופעה - דימום מחניכיים. למה זה קורה לנו? האם זה מסוכן? מה אפשר לעשות? מה יש לרפואה משלימה להגיד בנושא? - על כך המאמר

  על ידי: ד"ר יעל טוקצ'ינסקיl בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 10/01/2011 lצפיות: 1,631
  ד"ר יעל טוקצ'ינסקי

  לכל אישה חשוב לדעת, מה שלום העובר שלה. אחד המדדים הידועים והפשוטים, בהם אישה יכולה להיעזר ולהשתמש בכוחות עצמה הוא תנועות העובר.

  על ידי: ד"ר יעל טוקצ'ינסקיl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 12/12/2010 lצפיות: 5,795
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast