דמויות במגילת אסתר

פורסם: 15/03/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 3,052 | Share

אסתר

גבורת מגילת אסתר. מרגע שבחר בה אחשוורוש מלך פרס לאשתו, היא מכונה במגילה "אסתר המלכה". המגילה מתארת את אסתר כבת ישראל תמימה, אולם אשת חיל. בפקחותה ידעה לגרום לקרע בין אחשוורוש להמן, ובזכות זה התרחש הנס , והיא נכנסה להיסטוריה כמי שהצילה את יהודי פרס מהשמדה שתכנן המן משרי המלך.לפי המגילה, שמה הקודם של אסתר היה הדסה. אביה אביחיל היה דודו של מרדכי. לאחר שמתו הוריה לקח אותה להתחנך בביתו.

החגיגות לזכר נס  הצלת היהודים בפורים נמשכות מאז התרחשותן בעבר מדי שנה וכעת אנו נמצאים בפתחם של אירועי פורים 2012, זו הזדמנות טובה לספר על הנפשות הפועלות מסיפור המגילה:

מרדכי היהודי

מקור השם בבלי, ע"ש האליל הבבלי מרדוך , המוזכר בכתובתבבליות מן התקופה הפרסית. ידוע כי כשהיו בני ישראל בגלות בבל, נהגו לתת לילדיהם שמות בבליים. מרדכי היה משבט בנימין וכן נקרא " איש ימיני".משפחתו של מרדכי, משפחת קיש, הוגלתה מארצה יחד עם יהויכין מלך יהודה ע"י נבוכדנאצר מלך בבל 72 שנה לפני עלות אחשורוש לכס מלכותו בפרס.

קיש, אחד מאבותיו של מרדכי, היה אביו של שאול המלך. מכאן, שמרדכי היה מבניה של משפחת שאול, שלחם בעמלק ובמלכו אגג (שמואל א', ט"ו).המן האגגי היה ע"פ חז"ל מבני בניו של אגג מלך עמלק. וכך, כעבור דורות רחמים, מזמנת ההיסטוריה את המפגש בין בני הבנים של שני האויבים הנצחיים-מרדכי והמן. מגילת אסתר מתארת את  אירועי פורים כהמשך המאבק ההיסטורי וסיומו המוצלח בנצחון היהודי על העמלקי.

אחשוורוש

מלך פרס ומדי ששלט על 127 מדינות מהודו ועד כוש. מקובל לזהות אותו עם המלך הפרסי כסרכסס, שמלך בשנים 465-486 לפני הספירה. אחשוורוש מתואר כמלך לא סובלני כלפי העמים שבממלכתו, וגם כלפי היהודים גלה יחס קשה. במגילת אסתר הוא מתואר כמלך חסר אופי והפכפך , שאינו מסוגל להחליט בעתמו, ונזקק בכל צעד לעצת משרתיו. בחצר המלוכה שלו שררה אוירה הזרה לרוח היהדות: בזבוז וראותנות, פאר ומשתאות יין.משתה שכזה היה הרקע לפעילויות לפורים שסיפורן מסופר במגילה.  אחשוורוש היה בנו של דריוש הראשון ונכדו של כורש.

המן בן המדתא האגגי

ראש השרים בממלכת אחשורוש. המן הציע למלך להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים בממלכת פרס ביום אחד, בשלושה עשר בחודש אדר. לפי דברי חז"ל היה המן פחדן והססן, אף שבמגילה מנסים להראותו בדמות של שר אמיץ וחכם.

ושתי

אשתו היפה של המלך אחשוורוש, שסרבה להשתתף במשתה, שערך המלך לשרי מדינות מלכותו. כעונש על סרובה גרש אותה המלך מארמונו ובחר במקונה באסתר.

בגתן ותרש

שנים מעבדי המלך אחשורוש, שהיו שומרים בשער הארמון ובקשו להרוג את המלך אחשוורוש. הדבר נודע למרדכי ואסתר ספרה זאת למלך בשם מרדכי. שני הסריסים הבוגדים במלך הוצאו להורג בתליה. מעשהו הטוב של מרדכי נרשם בספר דברי הימים של המלך. בזכות מעשבה זה הגיע אח"כ מרדכי אל המלך אחשוורוש והצליח יחד עם אסתר להציל את היהודים מהשמדה. 

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/95211/דמויות-במגילת-אסתר

  השאר תגובה למאמר זה

  יצאתם לחופשה בעיר הבירה של ישראל. כחלק מהבילוי שלכם, בוודאי תרצו לפנק את עצמכם בארוחה טובה. איך בוחרים מסעדה בירושלים שתאפשר לכם ליהנות מבילוי מושלם בעיר הבירה?

  על ידי: זיו ROLl נופש ותיירות> יעדים בארץl 09/04/2015

  מקובל לחשוב כי אילת היא תמיד היעד ולא המוצא, אך למעשה רבים מחפשים אחר טיסות מאילת לתל אביב ומסיבות שונות.מדובע יש צורך בכך ומי מספק שירות זה, במאמר הבא.

  על ידי: zismanmichall נופש ותיירות> יעדים בארץl 02/04/2015

  הרבה ישראלים מחפשים אחר ביקור בבירות אירופה השונות על מנת לחוות את כל מה שיש לערים המרכזיות הללו להציע, וזאת בעוד שדווקא בבירת ישראל ירושלים הם לא ביקרו מזה שנים רבות וחבל שכך.

  על ידי: zismanmichall נופש ותיירות> יעדים בארץl 02/04/2015

  ים המלח נחשב מקום נפלא למנוחה ורוגע לגוף ולנפש. יחד עם זאת, לכל מי שלא רוצים כל היום רק לשכב חשופים בפני קרני השמש, יש עוד מגוון אפשרויות של פעילות באזור.

  על ידי: zismanmichall נופש ותיירות> יעדים בארץl 02/04/2015
  מצפה שני הימים

  "האדם הוא תבנית נוף מולדתו " , מהו האדם אם לא האדמה שהוא גדל עליה , המעיין שממנו הוא שותה , התאנה שמפרייה הוא אוכל , החיטה שממנה הוא עושה לחם והנוף המביא את עיניו להביט למרחוק. כך בכפר הדרוזי הקטן והציורי עין אל אסד אשר נוסד באמצע המאה ה- 19 על שיפוליו של הר מירון בגליל , נוצקה תבנית נוף חיים הנשזרת בתרבות אירוח עשירה .

  על ידי: מצפה שני הימיםl נופש ותיירות> יעדים בארץl 24/03/2015

  מלונות באילת במבצע, מהווים מוקד משיכה לתיירים. מלונות באילת, שוכנים באזור של אקלים מדברי, ולכן מתאימים גם לחופשה חורפית. אילת היא עיר שכלכלתה מבוססת על תיירות, ואפשר לבלות בה, חופשה מוצלחת.

  על ידי: שלמה פריl נופש ותיירות> יעדים בארץl 19/03/2015

  כאחת שגרה בצפון אני יכולה להעיד שהחורף פשוט מסרב לעזוב. הרוחות הגשמים ואפילו השלג שכבר קפץ לביקור פעמיים רק מגביר לי את החשק שיגיע כבר הקיץ. שלא תטעו, האזור יפיפה בכל ימות שנה ואפילו מזמין לחופשה רומנטית בצפון עם כל הלבן מסביב אבל אין ספק שאני כבר מצפה בקוצר רוח לקיץ.

  על ידי: דרורl נופש ותיירות> יעדים בארץl 08/03/2015 lצפיות: 16
  בבלי יריב

  מעיין חבוי נוסף הנמצא לצד הכנרת הוא מעיין עין נוניא, המעיין נמצא בתחום מושבת מגדל, מראהו כבריכה גדולה הבנויה מאבני בזלת ההמובילה לאגם הכנרת,"שם האמת התחתונה והאמת העליונה נפגשים",

  על ידי: בבלי יריבl נופש ותיירות> יעדים בארץl 04/03/2015 lצפיות: 25

  קינסיולוגיה מטפלת באדם השלם כדי לגלות מה מסתתר מאחורי הסימפטומים. הטיפול הקינסיולוגי מזהה ומשחרר חסימות ומעוררי מתח בכל המערכות: הפיזית, הכימית, הרגשית, המנטלית, האנרגטית.

  על ידי: SEOMl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 20/01/2013 lצפיות: 91

  יוסף בן מתתיהו ( יוסיפוס פלאוויוס) הוא המקור העיקרי על המאורעות בגולן בתקופת המרד הגדול. בתוקף תפקידו כמפקד צבא המורדים בגליל עמוד יוספוס במגע עם המורדים בגולן וסייע ולביצורם של אותם היישובים, השולטים על דרכים וצמתים

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> יעדים בארץl 30/06/2011 lצפיות: 358

  איך חתיכת בד הופכת לדגל ודגל הופך לסמל?בשעת טקסים ממלכתיים מניפים את הדגל וכשהמחצצר תוקע והמתופף מכה בתוף, אנו ניצבים דום אותו רגע וחולקים כבוד לדגל, שלמען נוכל להניפו בחופש, נשפך דם כה רב.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> נופש ותיירות - כלליl 03/05/2011 lצפיות: 260

  שרעיון השבת כיום מנוחה שבועי לאדם וגם לבהמה היה רעיון מהפכני בתולדות האנושות. חלוקת השבוע לשבעה ימים מקורה, על פי היהדות, בבריאה. קביעת היום השביעי כיום מנוחה הייתה חידוש מוחלט, שהנהיג העם היהודי.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> יעדים בארץl 06/04/2011 lצפיות: 58

  שמות רבים לחג הפסח. השם הידוע ביותר, המופיע גם בתורה, הוא חג הפסח: פירוש המילה פסח הוא דילוג – כלומר: לעבור על משהו בלי לנגוע בו.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> יעדים בארץl 05/04/2011 lצפיות: 275

  ברחבי ישראל ובתפוצות הגולה פעילויות לפורים נחוגו בי"ד באדר. בירושלים , כמו בשושן הבירה בשעתה, או כמו בכל עיר המוקפת חומה מימי יהושוע בן נון , חוגגים את פורים ב –ט"ו באדר. יום זה נקרא "שושן פורים" או "פורים דכרכים", כלומר פורים הנחוג בערים סגורות בחומה, לעומת "פורים של פרזות" הנחוג בי"ד באדר, בערים שלא היו מוקפות בחומה.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> נופש ותיירות - כלליl 02/03/2011 lצפיות: 212

  הר ציון ממוקם בדרום מערב העיר העתיקה בירושלים ובו אתרים החשובים לשלושת הדתות: יהדות, נצרות ואיסלם. במהלך טיול לשבת בירושלים נתמקד הפעם במסורת הנוצרית בהר ציון.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירותl 01/03/2011 lצפיות: 92
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast