דמויות במגילת אסתר

פורסם: 15/03/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 2,955 | Share

אסתר

גבורת מגילת אסתר. מרגע שבחר בה אחשוורוש מלך פרס לאשתו, היא מכונה במגילה "אסתר המלכה". המגילה מתארת את אסתר כבת ישראל תמימה, אולם אשת חיל. בפקחותה ידעה לגרום לקרע בין אחשוורוש להמן, ובזכות זה התרחש הנס , והיא נכנסה להיסטוריה כמי שהצילה את יהודי פרס מהשמדה שתכנן המן משרי המלך.לפי המגילה, שמה הקודם של אסתר היה הדסה. אביה אביחיל היה דודו של מרדכי. לאחר שמתו הוריה לקח אותה להתחנך בביתו.

החגיגות לזכר נס  הצלת היהודים בפורים נמשכות מאז התרחשותן בעבר מדי שנה וכעת אנו נמצאים בפתחם של אירועי פורים 2012, זו הזדמנות טובה לספר על הנפשות הפועלות מסיפור המגילה:

מרדכי היהודי

מקור השם בבלי, ע"ש האליל הבבלי מרדוך , המוזכר בכתובתבבליות מן התקופה הפרסית. ידוע כי כשהיו בני ישראל בגלות בבל, נהגו לתת לילדיהם שמות בבליים. מרדכי היה משבט בנימין וכן נקרא " איש ימיני".משפחתו של מרדכי, משפחת קיש, הוגלתה מארצה יחד עם יהויכין מלך יהודה ע"י נבוכדנאצר מלך בבל 72 שנה לפני עלות אחשורוש לכס מלכותו בפרס.

קיש, אחד מאבותיו של מרדכי, היה אביו של שאול המלך. מכאן, שמרדכי היה מבניה של משפחת שאול, שלחם בעמלק ובמלכו אגג (שמואל א', ט"ו).המן האגגי היה ע"פ חז"ל מבני בניו של אגג מלך עמלק. וכך, כעבור דורות רחמים, מזמנת ההיסטוריה את המפגש בין בני הבנים של שני האויבים הנצחיים-מרדכי והמן. מגילת אסתר מתארת את  אירועי פורים כהמשך המאבק ההיסטורי וסיומו המוצלח בנצחון היהודי על העמלקי.

אחשוורוש

מלך פרס ומדי ששלט על 127 מדינות מהודו ועד כוש. מקובל לזהות אותו עם המלך הפרסי כסרכסס, שמלך בשנים 465-486 לפני הספירה. אחשוורוש מתואר כמלך לא סובלני כלפי העמים שבממלכתו, וגם כלפי היהודים גלה יחס קשה. במגילת אסתר הוא מתואר כמלך חסר אופי והפכפך , שאינו מסוגל להחליט בעתמו, ונזקק בכל צעד לעצת משרתיו. בחצר המלוכה שלו שררה אוירה הזרה לרוח היהדות: בזבוז וראותנות, פאר ומשתאות יין.משתה שכזה היה הרקע לפעילויות לפורים שסיפורן מסופר במגילה.  אחשוורוש היה בנו של דריוש הראשון ונכדו של כורש.

המן בן המדתא האגגי

ראש השרים בממלכת אחשורוש. המן הציע למלך להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים בממלכת פרס ביום אחד, בשלושה עשר בחודש אדר. לפי דברי חז"ל היה המן פחדן והססן, אף שבמגילה מנסים להראותו בדמות של שר אמיץ וחכם.

ושתי

אשתו היפה של המלך אחשוורוש, שסרבה להשתתף במשתה, שערך המלך לשרי מדינות מלכותו. כעונש על סרובה גרש אותה המלך מארמונו ובחר במקונה באסתר.

בגתן ותרש

שנים מעבדי המלך אחשורוש, שהיו שומרים בשער הארמון ובקשו להרוג את המלך אחשוורוש. הדבר נודע למרדכי ואסתר ספרה זאת למלך בשם מרדכי. שני הסריסים הבוגדים במלך הוצאו להורג בתליה. מעשהו הטוב של מרדכי נרשם בספר דברי הימים של המלך. בזכות מעשבה זה הגיע אח"כ מרדכי אל המלך אחשוורוש והצליח יחד עם אסתר להציל את היהודים מהשמדה. 

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/95211/דמויות-במגילת-אסתר

  השאר תגובה למאמר זה

  כחברה מובילה בתחום טיולי טרקטורונים בצפון, אנחנו ב-טרקטורוני הכפר, מעמידים לרשותכם מגוון נרחב של טיולי שטח מרתקים ומהנים המיועדים לכל סוגי הקבוצות. טיולי השטח שלנו מתקיימים באזור הגליל העליון והם משלבים בתוכם נופים קסומים, נהיגת שטח מאתגרת ופעילות מגבשת בהתאם לאופי הקבוצה.

  על ידי: גיאl נופש ותיירות> יעדים בארץl 26/11/2014

  אין כמו אילת לחופשה זוגית. בכל עונה ובכל זמן אפשר לעלות על המטוס או להיכנס למכונית ולנסוע דרומה, אל ההרים האדומים והחופים הזהובים. מי הטורקיז והמלונות המפנקים. אז למה אילת כל כך מושלמת לחופשה זוגית? בואו נקרא ונבין...

  על ידי: nehoracalll נופש ותיירות> יעדים בארץl 11/11/2014
  sharon

  האירוח כפרי בישראל מציע רמות שונות של אירוח. ישנם קיבוצים אשר מציעים אירוח כפרי לחופשות ספציפיות כמו אירוח כפרי למשפחות, אירוח כפרי לדתיים, אירוח כפרי לחגי ישראל, אירוח כפרי לשבת חתן ועוד. משפחה המעוניינת לשלב בחופשה שלה לינה עם ילדים בסגנון כפרי ובחיק הטבע, זוגות המעוניינים בנופש רומנטי ואפילו קבוצות המגיעות לכנסים, תערוכות וטילים מאורגנים.

  על ידי: sharonl נופש ותיירות> יעדים בארץl 28/10/2014 lצפיות: 11

  רכיבה על אופניים תמיד הייתה תחביב בולט בקרב ילדים רבים ואפילו מבוגרים יותר. מדובר היה בתחביב שגרם לילדים לצאת מהבית, למבוגרים לעשות פעילות ספורטיבית תוך כדי הנאה ובכלל, נראה היה שמדובר בתחביב האולטימטיבי שמתאים לכולם וידידותי לכל משתמש.

  על ידי: רוני מיכאלl נופש ותיירות> יעדים בארץl 12/10/2014

  אין בכלל ספק כי אחת הערים היפות והמסקרנות ביותר בישראל זוהי עיר הבירה ירושלים. כל כך הרבה אטרקציות מציעה העיר, למרות שאפילו בלעדיהן הייתה מלאת הדר ומלאה במסתורין, מסתורין שגורם לכל תייר שמגיע אליה ללכת בעקבותיו ולנסות לפענח את סוד הקסם של העיר.

  על ידי: רוני מיכאלl נופש ותיירות> יעדים בארץl 28/09/2014 lצפיות: 15

  מלונות ים המלח בעונת הסתיו, הם יעד מבוקש, כי בעונה הזאת שורר מזג אוויר אידאלי באזור ים המלח. מלונות בים המלח, שוכנים באזור מיוחד במינו, שאין כמוהו בעולם.

  על ידי: שלמה פריl נופש ותיירות> יעדים בארץl 23/09/2014 lצפיות: 18
  sharon

  נופש בסגנון של אירוח כפרי שונה במובנים רבים מחופשה שגרתית בבית מלון. מקומות המציעים חדרי אירוח לנופש כפרי מציעים שירותים שונים ואפשרויות אשר אינן קיימות בבתי מלון או בחו"ל. מה היתרונות של אירוח כפרי? למי מתאים אירוח כפרי? איך כדאי לבחור אירוח כפרי? כל התשובות במאמר הבא.

  על ידי: sharonl נופש ותיירות> יעדים בארץl 22/09/2014 lצפיות: 14

  תיירות הפנים השתנתה ללא הכר מאז שקיימת אפשרות של השכרת קרוואן. יש גדלים שונים של קרוואנים, וחברה רצינית יכולה ליצור התאמה אישית לכל לקוח ולהציג רמת שירות מרשימה ביותר.

  על ידי: לילך כהןl נופש ותיירות> יעדים בארץl 03/09/2014 lצפיות: 19

  קינסיולוגיה מטפלת באדם השלם כדי לגלות מה מסתתר מאחורי הסימפטומים. הטיפול הקינסיולוגי מזהה ומשחרר חסימות ומעוררי מתח בכל המערכות: הפיזית, הכימית, הרגשית, המנטלית, האנרגטית.

  על ידי: SEOMl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 20/01/2013 lצפיות: 79

  יוסף בן מתתיהו ( יוסיפוס פלאוויוס) הוא המקור העיקרי על המאורעות בגולן בתקופת המרד הגדול. בתוקף תפקידו כמפקד צבא המורדים בגליל עמוד יוספוס במגע עם המורדים בגולן וסייע ולביצורם של אותם היישובים, השולטים על דרכים וצמתים

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> יעדים בארץl 30/06/2011 lצפיות: 335

  איך חתיכת בד הופכת לדגל ודגל הופך לסמל?בשעת טקסים ממלכתיים מניפים את הדגל וכשהמחצצר תוקע והמתופף מכה בתוף, אנו ניצבים דום אותו רגע וחולקים כבוד לדגל, שלמען נוכל להניפו בחופש, נשפך דם כה רב.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> נופש ותיירות - כלליl 03/05/2011 lצפיות: 243

  שרעיון השבת כיום מנוחה שבועי לאדם וגם לבהמה היה רעיון מהפכני בתולדות האנושות. חלוקת השבוע לשבעה ימים מקורה, על פי היהדות, בבריאה. קביעת היום השביעי כיום מנוחה הייתה חידוש מוחלט, שהנהיג העם היהודי.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> יעדים בארץl 06/04/2011 lצפיות: 51

  שמות רבים לחג הפסח. השם הידוע ביותר, המופיע גם בתורה, הוא חג הפסח: פירוש המילה פסח הוא דילוג – כלומר: לעבור על משהו בלי לנגוע בו.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> יעדים בארץl 05/04/2011 lצפיות: 248

  ברחבי ישראל ובתפוצות הגולה פעילויות לפורים נחוגו בי"ד באדר. בירושלים , כמו בשושן הבירה בשעתה, או כמו בכל עיר המוקפת חומה מימי יהושוע בן נון , חוגגים את פורים ב –ט"ו באדר. יום זה נקרא "שושן פורים" או "פורים דכרכים", כלומר פורים הנחוג בערים סגורות בחומה, לעומת "פורים של פרזות" הנחוג בי"ד באדר, בערים שלא היו מוקפות בחומה.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> נופש ותיירות - כלליl 02/03/2011 lצפיות: 192

  הר ציון ממוקם בדרום מערב העיר העתיקה בירושלים ובו אתרים החשובים לשלושת הדתות: יהדות, נצרות ואיסלם. במהלך טיול לשבת בירושלים נתמקד הפעם במסורת הנוצרית בהר ציון.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירותl 01/03/2011 lצפיות: 84
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast