דמויות במגילת אסתר

פורסם: 15/03/2011 |תגובות: 0 | צפיות: 3,021 | Share

אסתר

גבורת מגילת אסתר. מרגע שבחר בה אחשוורוש מלך פרס לאשתו, היא מכונה במגילה "אסתר המלכה". המגילה מתארת את אסתר כבת ישראל תמימה, אולם אשת חיל. בפקחותה ידעה לגרום לקרע בין אחשוורוש להמן, ובזכות זה התרחש הנס , והיא נכנסה להיסטוריה כמי שהצילה את יהודי פרס מהשמדה שתכנן המן משרי המלך.לפי המגילה, שמה הקודם של אסתר היה הדסה. אביה אביחיל היה דודו של מרדכי. לאחר שמתו הוריה לקח אותה להתחנך בביתו.

החגיגות לזכר נס  הצלת היהודים בפורים נמשכות מאז התרחשותן בעבר מדי שנה וכעת אנו נמצאים בפתחם של אירועי פורים 2012, זו הזדמנות טובה לספר על הנפשות הפועלות מסיפור המגילה:

מרדכי היהודי

מקור השם בבלי, ע"ש האליל הבבלי מרדוך , המוזכר בכתובתבבליות מן התקופה הפרסית. ידוע כי כשהיו בני ישראל בגלות בבל, נהגו לתת לילדיהם שמות בבליים. מרדכי היה משבט בנימין וכן נקרא " איש ימיני".משפחתו של מרדכי, משפחת קיש, הוגלתה מארצה יחד עם יהויכין מלך יהודה ע"י נבוכדנאצר מלך בבל 72 שנה לפני עלות אחשורוש לכס מלכותו בפרס.

קיש, אחד מאבותיו של מרדכי, היה אביו של שאול המלך. מכאן, שמרדכי היה מבניה של משפחת שאול, שלחם בעמלק ובמלכו אגג (שמואל א', ט"ו).המן האגגי היה ע"פ חז"ל מבני בניו של אגג מלך עמלק. וכך, כעבור דורות רחמים, מזמנת ההיסטוריה את המפגש בין בני הבנים של שני האויבים הנצחיים-מרדכי והמן. מגילת אסתר מתארת את  אירועי פורים כהמשך המאבק ההיסטורי וסיומו המוצלח בנצחון היהודי על העמלקי.

אחשוורוש

מלך פרס ומדי ששלט על 127 מדינות מהודו ועד כוש. מקובל לזהות אותו עם המלך הפרסי כסרכסס, שמלך בשנים 465-486 לפני הספירה. אחשוורוש מתואר כמלך לא סובלני כלפי העמים שבממלכתו, וגם כלפי היהודים גלה יחס קשה. במגילת אסתר הוא מתואר כמלך חסר אופי והפכפך , שאינו מסוגל להחליט בעתמו, ונזקק בכל צעד לעצת משרתיו. בחצר המלוכה שלו שררה אוירה הזרה לרוח היהדות: בזבוז וראותנות, פאר ומשתאות יין.משתה שכזה היה הרקע לפעילויות לפורים שסיפורן מסופר במגילה.  אחשוורוש היה בנו של דריוש הראשון ונכדו של כורש.

המן בן המדתא האגגי

ראש השרים בממלכת אחשורוש. המן הציע למלך להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים בממלכת פרס ביום אחד, בשלושה עשר בחודש אדר. לפי דברי חז"ל היה המן פחדן והססן, אף שבמגילה מנסים להראותו בדמות של שר אמיץ וחכם.

ושתי

אשתו היפה של המלך אחשוורוש, שסרבה להשתתף במשתה, שערך המלך לשרי מדינות מלכותו. כעונש על סרובה גרש אותה המלך מארמונו ובחר במקונה באסתר.

בגתן ותרש

שנים מעבדי המלך אחשורוש, שהיו שומרים בשער הארמון ובקשו להרוג את המלך אחשוורוש. הדבר נודע למרדכי ואסתר ספרה זאת למלך בשם מרדכי. שני הסריסים הבוגדים במלך הוצאו להורג בתליה. מעשהו הטוב של מרדכי נרשם בספר דברי הימים של המלך. בזכות מעשבה זה הגיע אח"כ מרדכי אל המלך אחשוורוש והצליח יחד עם אסתר להציל את היהודים מהשמדה. 

שאלות ותשובות

200 תווים שנותרו
שאל שאלה
דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 1 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/95211/דמויות-במגילת-אסתר

  השאר תגובה למאמר זה

  אלי גולדמן

  כל מי שמחפשים חופשה ישראלית קלאסית של מנוחה ובריאות לגוף ולנפש ימצא חבילות נופש לים המלח המציעות בדיוק חופשה מושלמת שכזאת.

  על ידי: אלי גולדמןl נופש ותיירות> יעדים בארץl 01/03/2015

  האזור שנחשב על פי רוב לאזור היפה ביותר במדינת ישראל הינו אזור הצפון. המראות הנהדרים שממתינים בו לכל מבקר, צבעי הפריחה הנפלאים ומזג האוויר הנוח הרבה יותר במרבית ימות השנה, בטח בתקופות המתאימות ביותר לטיולים, הופכים את אזור זה לחלק המועדף במדינה על פני רבים.

  על ידי: mosheallon1970l נופש ותיירות> יעדים בארץl 23/02/2015
  אלי גולדמן

  חופשה באילת היא הבריחה של הישראלי הממוצע משגרת היום שלו לשלושה ארבעה ימים של נופש וניקוי ראש. הזמנה של חבילות נופש לאילת הכוללות חבילות ספא משדרגות כל חופשה שכזאת.

  על ידי: אלי גולדמןl נופש ותיירות> יעדים בארץl 29/01/2015
  אלי גולדמן

  ישראלים רבים מחפשים כל העת אחר נופשונים בחוץ לארץ כאשר ישראל מציעה שפע של אפשרויות לנופש מושלם של בטן-גב מבלי לטוס לחוץ לארץ.

  על ידי: אלי גולדמןl נופש ותיירות> יעדים בארץl 29/01/2015
  אלי גולדמן

  החורף הישראלי מצמצם עד מאוד את האפשרויות של חופשת ים ושמש באירופה מצד אחד ומאפשר חופשות מקומיות במחירים כדאיים מן הצד השני. חופשות של נופש באילת וים המלח הן המבוקשות כיום ובעיקר אלו הכוללות חבילות ספא בתוכן.

  על ידי: אלי גולדמןl נופש ותיירות> יעדים בארץl 20/01/2015

  המאמר מדבר על דילים לאילת בחודשי החורף, דילים המאפשרים טעימה מחופשות היוקרה בישראל במחיר שווה לכל כיס.

  על ידי: שמעון סמולנסקיl נופש ותיירות> יעדים בארץl 14/01/2015

  טיול טרקטורונים הפך בשנים האחרונות לאחת האטרקציות הפופולאריות ביותר בגליל. הנופים הקסומים המאפיינים את חבל ארץ זה, ויכולותיהם של רכבי שטח להגיע אל הנקודות המיוחדות ביותר, הפכו את טיולי הטרקטורונים בצפון לחוויה לכל המשפחה. במידה ואתם מחפשים אטרקציה מדליקה אשר תחבר באופן מושלם בין טבע, נוף ופעילות קבוצתית, טיול טרקטורונים בצפון הוא ללא ספק אחת הבחירות הטובות ביותר.

  על ידי: גיאl נופש ותיירות> יעדים בארץl 03/01/2015 lצפיות: 11

  מלונות בחיפה לחופשות משפחתיות, מהווים יעד מוצלח לחופשה משפחתית. העיר חיפה שוכנת לחוף מפרץ חיפה, ועל הר הכרמל, והיא עיר נמל. בעיר יש אתרים מעניינים, וגם מספר מוזיאונים שכדאי לבקר בהם.

  על ידי: שלמה פריl נופש ותיירות> יעדים בארץl 28/12/2014 lצפיות: 13

  קינסיולוגיה מטפלת באדם השלם כדי לגלות מה מסתתר מאחורי הסימפטומים. הטיפול הקינסיולוגי מזהה ומשחרר חסימות ומעוררי מתח בכל המערכות: הפיזית, הכימית, הרגשית, המנטלית, האנרגטית.

  על ידי: SEOMl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 20/01/2013 lצפיות: 86

  יוסף בן מתתיהו ( יוסיפוס פלאוויוס) הוא המקור העיקרי על המאורעות בגולן בתקופת המרד הגדול. בתוקף תפקידו כמפקד צבא המורדים בגליל עמוד יוספוס במגע עם המורדים בגולן וסייע ולביצורם של אותם היישובים, השולטים על דרכים וצמתים

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> יעדים בארץl 30/06/2011 lצפיות: 350

  איך חתיכת בד הופכת לדגל ודגל הופך לסמל?בשעת טקסים ממלכתיים מניפים את הדגל וכשהמחצצר תוקע והמתופף מכה בתוף, אנו ניצבים דום אותו רגע וחולקים כבוד לדגל, שלמען נוכל להניפו בחופש, נשפך דם כה רב.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> נופש ותיירות - כלליl 03/05/2011 lצפיות: 251

  שרעיון השבת כיום מנוחה שבועי לאדם וגם לבהמה היה רעיון מהפכני בתולדות האנושות. חלוקת השבוע לשבעה ימים מקורה, על פי היהדות, בבריאה. קביעת היום השביעי כיום מנוחה הייתה חידוש מוחלט, שהנהיג העם היהודי.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> יעדים בארץl 06/04/2011 lצפיות: 56

  שמות רבים לחג הפסח. השם הידוע ביותר, המופיע גם בתורה, הוא חג הפסח: פירוש המילה פסח הוא דילוג – כלומר: לעבור על משהו בלי לנגוע בו.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> יעדים בארץl 05/04/2011 lצפיות: 254

  ברחבי ישראל ובתפוצות הגולה פעילויות לפורים נחוגו בי"ד באדר. בירושלים , כמו בשושן הבירה בשעתה, או כמו בכל עיר המוקפת חומה מימי יהושוע בן נון , חוגגים את פורים ב –ט"ו באדר. יום זה נקרא "שושן פורים" או "פורים דכרכים", כלומר פורים הנחוג בערים סגורות בחומה, לעומת "פורים של פרזות" הנחוג בי"ד באדר, בערים שלא היו מוקפות בחומה.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירות> נופש ותיירות - כלליl 02/03/2011 lצפיות: 206

  הר ציון ממוקם בדרום מערב העיר העתיקה בירושלים ובו אתרים החשובים לשלושת הדתות: יהדות, נצרות ואיסלם. במהלך טיול לשבת בירושלים נתמקד הפעם במסורת הנוצרית בהר ציון.

  על ידי: SEOMl נופש ותיירותl 01/03/2011 lצפיות: 88
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast