דמויות במגילת אסתר

15/03/2011 • על ידי • 3,070 צפיות

אסתר

גבורת מגילת אסתר. מרגע שבחר בה אחשוורוש מלך פרס לאשתו, היא מכונה במגילה "אסתר המלכה". המגילה מתארת את אסתר כבת ישראל תמימה, אולם אשת חיל. בפקחותה ידעה לגרום לקרע בין אחשוורוש להמן, ובזכות זה התרחש הנס , והיא נכנסה להיסטוריה כמי שהצילה את יהודי פרס מהשמדה שתכנן המן משרי המלך.לפי המגילה, שמה הקודם של אסתר היה הדסה. אביה אביחיל היה דודו של מרדכי. לאחר שמתו הוריה לקח אותה להתחנך בביתו.

החגיגות לזכר נס  הצלת היהודים בפורים נמשכות מאז התרחשותן בעבר מדי שנה וכעת אנו נמצאים בפתחם של אירועי פורים 2012, זו הזדמנות טובה לספר על הנפשות הפועלות מסיפור המגילה:

מרדכי היהודי

מקור השם בבלי, ע"ש האליל הבבלי מרדוך , המוזכר בכתובתבבליות מן התקופה הפרסית. ידוע כי כשהיו בני ישראל בגלות בבל, נהגו לתת לילדיהם שמות בבליים. מרדכי היה משבט בנימין וכן נקרא " איש ימיני".משפחתו של מרדכי, משפחת קיש, הוגלתה מארצה יחד עם יהויכין מלך יהודה ע"י נבוכדנאצר מלך בבל 72 שנה לפני עלות אחשורוש לכס מלכותו בפרס.

קיש, אחד מאבותיו של מרדכי, היה אביו של שאול המלך. מכאן, שמרדכי היה מבניה של משפחת שאול, שלחם בעמלק ובמלכו אגג (שמואל א', ט"ו).המן האגגי היה ע"פ חז"ל מבני בניו של אגג מלך עמלק. וכך, כעבור דורות רחמים, מזמנת ההיסטוריה את המפגש בין בני הבנים של שני האויבים הנצחיים-מרדכי והמן. מגילת אסתר מתארת את  אירועי פורים כהמשך המאבק ההיסטורי וסיומו המוצלח בנצחון היהודי על העמלקי.

אחשוורוש

מלך פרס ומדי ששלט על 127 מדינות מהודו ועד כוש. מקובל לזהות אותו עם המלך הפרסי כסרכסס, שמלך בשנים 465-486 לפני הספירה. אחשוורוש מתואר כמלך לא סובלני כלפי העמים שבממלכתו, וגם כלפי היהודים גלה יחס קשה. במגילת אסתר הוא מתואר כמלך חסר אופי והפכפך , שאינו מסוגל להחליט בעתמו, ונזקק בכל צעד לעצת משרתיו. בחצר המלוכה שלו שררה אוירה הזרה לרוח היהדות: בזבוז וראותנות, פאר ומשתאות יין.משתה שכזה היה הרקע לפעילויות לפורים שסיפורן מסופר במגילה.  אחשוורוש היה בנו של דריוש הראשון ונכדו של כורש.

המן בן המדתא האגגי

ראש השרים בממלכת אחשורוש. המן הציע למלך להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים בממלכת פרס ביום אחד, בשלושה עשר בחודש אדר. לפי דברי חז"ל היה המן פחדן והססן, אף שבמגילה מנסים להראותו בדמות של שר אמיץ וחכם.

ושתי

אשתו היפה של המלך אחשוורוש, שסרבה להשתתף במשתה, שערך המלך לשרי מדינות מלכותו. כעונש על סרובה גרש אותה המלך מארמונו ובחר במקונה באסתר.

בגתן ותרש

שנים מעבדי המלך אחשורוש, שהיו שומרים בשער הארמון ובקשו להרוג את המלך אחשוורוש. הדבר נודע למרדכי ואסתר ספרה זאת למלך בשם מרדכי. שני הסריסים הבוגדים במלך הוצאו להורג בתליה. מעשהו הטוב של מרדכי נרשם בספר דברי הימים של המלך. בזכות מעשבה זה הגיע אח"כ מרדכי אל המלך אחשוורוש והצליח יחד עם אסתר להציל את היהודים מהשמדה. 

אודות כותב המאמר

SEOM

SEOM ייעוץ שיווקי בתיירות Israel Travel

הקמה ,ניהול וקידום במנועי חיפוש של  אתרי אינטרנט בתחום התיירות הנכנסת